CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANd -ZATERDAG 17 JANUARI 1925 •NUMMER 1415 WE LEIDS ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel, 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22x[% cent Ingezonden Medcdeelingen, dubbel tarief Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. Bit Mier bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Treurig verschijnsel. Op ëen treurig verschijnsel werd de zer dagen in een correspondentie uit Duitschland in de N. R. Ct. de aan dacht gevestigd. 1 Tijdens het langdurige proces Haar- mpji aldus bedoelde correspondent ging er geen dag voorbij, waarop niet over abnormale dingen op sexueel gebied moest worden gesproken. Ten slotte werd het zelfs zoo'n ver schrikkelijk individu als Haarmann te bar, dat het publiek, dat met zoo groo- te aandacht den loop van het proces volgde, voor een groot gedeelte uit vrouwen bestond. Hij meende den president van de rechtbank te moeten opmerken, dat de aanwezige dames zich toch zeker zou den schamen de verschrikkelijke din gen, die op sexueel gebied ter prake kwamen, aan te hooren. De voorzitter, die dat met Haarmann volkomen eens was, antwoordde dat hij geen recht had, om het vrouwelijk deel van het publiek het verblijf op de openbare tribune te ontzeggen, omdat de wet geen onderscheid maakt tus- fichen mannelijk en vrouwelijk publiek Hij wilde echter den aanwezigen da mes de gelegenheid geven om te ver dwijnen en schorste daarom de zitting eenigen tijd. Geen van de aanwezigs dames ver dween echierl Hierop reageerde de voorzitter van het gerechtshof met de klassieke woorden: „Nu de fatsoenlijke dames de zaal hebben verlaten, gaan wij met het verhoor van de beklaag den voort." Dat zijn wel heel treurige vorschijn' lelen. Wat moet er van het opgroeiend geslacht terecht komen als zco de voed sters van het volk voorgaan. Bedoelde correspondent is van oor deel dat v.e hier te doen liebben met de verruwende gevolgen van den oor log, terwijl bij anderen de sensatie- honger misschien te verklaren is uit de cfagelijksiche zorgen waaronder ve len gebukt igaan. En het is zeer goed mogelijk dat der gelijke factoren hier werken. Maar hoe dit ook zij, wat hier ge constateerd Werd, blijft een droevig symptoom van de zedelijke en geeste lijke verwording van een deel des volks De God der eere heeft gedonderd over. Europa, en het benauwende en verontrustende daarbij is, dat het schepsel niet heeft gebeefd. V Gevaarlijke macht. De correspondent hierboven geci- ceerd, schreef de ontaarding van het Duitsche volk niet alleen toe aan de verruwende invloed van den oorlog en de vele zorgen voor het dagelijksche leven, maar hij dacht daarbij ook aan dep invloed van de per s. „Verder zoo schreef hij is in dit verband ook het feuilleton in een der grootste Duitsche geïllustreerde weekbladen zeer kenschetsend. Hier wordt n.l. in een oplaag, die grooter dan één millioen exemplaren per week is, uitvoerig verteld, 119e een onsympathieke rijkaard een jong meis je „koopt", er mede samenleeft, het later uit zeer onsympathieke overwe gingen trouwt om dan ten slotte door haar en haar minnaar in koelen bloe de vermoord te worden. Een oplaag van meer dan één mil lioen per week beteekent, dat een der gelijk blad in hondderduizenden gezin nen op de huistafel komt te liggen als b ij t e n d gift voor de jeugd, die der gelijke dingen onder de oogen krijgt." Wij hebben hier te doen met een ern stig verschijnsel, e Immers terecht wordt de opmerking gemaakt dat vele bladen, evenals de bioscoop en het tooneel, zich richten naar den bedorven smaak van het pu bliek. Het feit dat de bladen dergelijke feuilletons geven is een bewijs dat het groote publiek ze op dit oogenblik wil lezen. Maar die pers is tevens' oorzaak dat de massa naar het verderf wordt ^elelA Een oplaag van meer dan een mil lioen exemplaren. Dat beteekent een aantal lezers van vele millioenen. Welk een macht l En welk een gevaarlijke macht indien de invloed van zulke bladen wordt gebruikt om het volk naar den afgrond te voeren en het zedelijk en geestelijk te vermoorden. Hoe noodzakelijk is het dan ni^t dat het mogelijke wordt gedaan om den invloed van de Christelijke pers te ver meerderen. STADSNIEUWS. J.V. op G.G. Dr. H. Bavinck. Savinck" heeft gisteravond in de gi oo<,3 Nutszaal haar 3-jarig bestaan met geestdrift en luister gevierd. 't Scheen uitgelekt te zijn, dat deze vergadering iets bijzonders zou wor den en mocht de groote belangstel ling niet hieraan zijn toe te schrijven, dan pleit zij slechts temeer voor den goeden naam die de vereen, zich in korten tijd heeft weten te verwoiwen. Er heerschte van het eerste oogen blik af een prettige ongedwongen stemming in de zaal, die door niets werd gestoord. Het openingswoord van den voor zitter, vr. A .Boekkooi, getiteld: Inleven", stond in het teeken van' de reactie op da intellectualistische werk wijze der laatste jaren. „Inleven" werd geëisclit, zoowel van de jongelingen die wenschen te blij ven bij de belijdenis der vaderen, en naast het kennen van die belijdenis het belijden en uitdragen evenzeer 111 practijk moeten brengen, alsook van de ouderen. Het bekende woord van prof. Hoekstra op den laatsten Bonds dag, volgens 'twelk. de J.V. nog lang niet genoeg in de harten der ouders on ouderen leeft, zegt ten aanzien van het laatste genc'eg. Geen onthouden zooaïs ook en voor af hier ter stede vele studiosi in prac tijk inaar toewijden en inle ven la fn dezen tijd eisch, nu de zich voorbereidende jongelingschap meer dan ooit behoefte heeft aan concen tratie van studievermegen en ontwik keling van het saamlioorigheidsgevoel. Na dankbaar den arbeid zijner mede bestuursleden herdacht, en ook voor het komende werkjaar tot trouw op gewekt te hebbon, verklaarde Spr. deze derde jaarvergadering voor geopend. Het leven van de vére.enigïng in het afgeloopen jaar werd hierna volledig en kleurrijk geschetst in een geestig jaarverslag van den secretaris, vr. H. L. Bote r. De scheepsterminolo gie bleek in zijn mond een zeer ge schikt instrument om in korte trek ken den toestand der vereeniging weer te geven. De zee van het gebeuren kalm, maar 't werd geen sleurgang, in tegendeel, er werd rustig en energiek doorgewerkt De reis voorspoedig, dank zij den goeden geest onder de beman ning, die slechts uit ferme jongens en stoere knapen bestaat. Geen wonder, dat een warm applaus dit overzicht beantwoordde. Ook de meester der penningen, vr. P. v. Weeren, die hierna zijn bevin dingen mededeelde, toonde zich in zijn branche volkomen thuis. Bijna over bodig is het uit zijn verslag aan te stippen, de traditioneele veeg-uit-de- pan voor een zeker eerbiedwaardig college, naar aanleiding van de veel besproken „zaal"-huur die de huishou delijke begrooting ernstig drukt. Niet omdat het „officeele" gedeelte aan den drogen kant lag, werd dit maal het niet-officieeïe met vreugde begroet. Vr. J. Boter opende de rij van me dewerkers met een mooi stukje proza („Het Spoorwegongeluk") van Penning en een Gedichtje van Nellie van Kol. Vervolgens kwam de propaganda weer op den voorgrond te staan, en wel heel duidelijk en veelzeggend, n.l. in het referaat van vr. R. H. Schip- per: „Waarom alle jongelingen van Geref. Levensopvatting lid van de J.V. op G.G.?" Het is de plicht van ieder jong- mensch, zich rekenschap te geven van het beginsel dat hij in zijn later op treden zal volgen. Heeft hij zijn keus gedaan, dan zal hij de kennis van dat beginsel tot zijn geestelijk eigen dom trachten te maken en het in zijn persoonlijkheid opnemen. Om dit te berèiken, is de J.V. op G.G. het meest geschikte instituut, omdat zij slechts dit ééne doel kent. Den jongeling acht zij geen geschikt instrument voor de Evangelisatie. Hij heeft een andere taak, rechtstreeks voortvloeiend uit zijn roeping en bestemming, n.l. het Woord Gods te leeren toepassen op de levensverhoudingen. Dit wil niet zeggen, dat het werk onzer J.V. voor den doorsnee-jongeling iets onbereikbaar hoogs is; wie dat meent kent haar niet, maar het is geheel volgens de natuur, dat de jon geling zelf wil weten, wat hij be lijdt. De studie en bespreking der be ginselen geeft een vastheid van doen, die later ook in het maatschappelijk leven ten goede komt. Voor allen geldt de eisch dat we de van God gegeven talenten moeten ont wikkelen. Niet de bruiloftszaal, maar het slagveld wacht ons in dit leven. Vr. Jaq. de Graaf f droeg hierna een paar aaVdige gedichtjes voor, even als vr. N. Anes een geestig stukje proza van Heijermans, waarna de pauze intrad, die een summum van gezelligheid werd. De heer G. Francken sprak de ver eeniging toe namens den lcerkeraad der Geref. kerk. Na de pauze volgden bijzonder ge slaagde voordrachten van de vr. C. P. v. d. Meeberg („de Levensgezellin"), J. v. Weeren („de Phang"), een stukje proza van v. Maurik (Het diner van Manus), door P. v. Weeren, en een gedichtje van Mevr. Westerbrink Wirtz door vr. d' Ouvrey, en last not least eèn saemenspr^eke onder den lu~ guberen fïtël van. fïi de dólrterswacht- kamer, een schepping van de deelne mende vrienden zelf, die er in alle op zichten mocht zijn. Zonder uitzonde ring werden de erin opgenomen fguren uitmuntend voorgesteld, en als het waar is, dat lachen gezond is, hebben do spelers hun gasten gratis een flinke kuur 'laten ondergaan. Terecht bracht de voorzitter in zijn slotwoord dank aan allen die tot het slagen van de vergadering hadden meegewerkt o.w. vooral moeten wor den genoemd mej. Hendrichs en de heer Bouwhuis, die, respect, door hun piano- en vioolspel hét cachet van den avofiti verhoogden. Geëindigd werd met dankgebed na het zingen van Ps. 133:1. De collecte bracht bijna f 15 op. De Leitische Winkelstand. De heer H. Versney heeft zijn be kende muziekhandel en boekbinderij op de Hoogewoerd dezer dagen ver plaatst naar nummer 29, waar tot voor kort de wijnhandel van den heer Engel was gevestigd. Morgenmiddag te 5 uur wordt de nieuwe zaak geopend. De ondernemer mag zich gelukwenschen met het be zit van dit pand, dat voor zijn zaak ongetwijfeld de gelegenheid om zich uit te breiden belangrijk heeft vergroot De ruime, frissche en goed belichte etalage leent zich uitnemend voor het exposeeren, waarnaast ook het inwen dige' aan alle eischen voldoet. Een nieuwe olectrische lichtinstallatie werd aangelegd, terwijl de opstand ver nieuwd en keurig gerestaureerd werd. Het dieper liggende gedeelte is in overeenstemming gebracht mejt zijn beste'nMitigy waar hier de afd. boek binderij wordt ondergebracht. De heer Versney stelt zich voor om de verschei denheid, vain zijn muziek- en feestarti kelen een belangrijke uitbreiding te geven. Vermelden wij, dat de moderne vloer belegging werd geleverd door Vroom en Preesmann, dat de heer P. A. de Jong het schilderwerk, en de heer J. -J3A. UBA. 381UBB Uap zorgde. Hongaarsche kinderen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er wederom gelegenheid bestaat om mee den 23 Januari vertrelckenden kinder trein pakketten met levensmiddelen, kleeren en andere zaken, Uitgezonderd, tabak, sigaren sigaretten en alkoholhoudende dranken, te verzenden naar Boedapest en omgeving De verzenders moeten, het best p?r aan- geteekenden brief, aan de geadresseer den melden, 'dat zij hun pakket te Buda pest bij de Liga kunnen afhalen. De pakketten kunnen bezorgd worden bij den heer D. M. van Nes, IVreewijkstn 8^. te Leiden, liefst vóór 20 Januari, uiter lijk Woensdag 21: Januari, daar zij vooruit naar Utrecht verzonden worden. De kos ten, bij bezorging te voldoen, bedragen tot .10 K.G. f 1, daarboven tot 20 K.Q f i,7S, tot 3° K'.G. f 2,40, en vervolgens tot 40 K.G. f3. Verder telkens verhoogd met 60 cent voor iedere ,10 K.G. Tot den prijs van f 1 voor iedere 10 K.G kan men ook Vrijdagochtend 23 Ja nuari aan het station te Leiden pakketten bezorgen op een tijdstip, bij den heer tvan Nes aan te vragen. Met lette vooral op stevige verpakking, liefst in kistjes, en nauwkeurige adres seering. Gistermorgen is op de Steenstraat de stadstram in aanraking gekomen met een autobus, die achteruit van de Bees tenmarkt kwam afrijden. De dikke mist die er hing, enfde gladde rails wai'en oorzaak', dat beide voertuigen elkander niet konden „ontrijden". Alleen de autobus bekwam schade, die echter slechts van geringen aard was Tcji nadeele van B. K. is gisteren op den middag een rijwiel „overgenomen" dat weer eens onbeheerd was laten staan, en wel voor een winkel in de Haarlem merstraat. Uit ds auto van P. J. V. W. is een deken ontvreemd, terwijl het voertuig even onbeheerd op de Beestenmarkt stond. BIFffflSNLAND. DS KAMERVERKIEZINGEN. Verkiezingsre aöifest Chi;. Hist. Unie. De „Ned." vermeldt het vol^nde con cept-verkiezingsmanifest 1923, zooals dat door het Hoofdbestuur der Unie is vast gesteld. Aan het Nederlandsche Volk! De Christelijk Historische Unie, besef fend, dat bij de komende verkiezing van leden'van de Tweede Kamer der Staten- Generaalbeslist zal worden over veel, dat voor de toekomst van,.het Neder landsche volk van de grootste beteeke- nis is, roept de kiezers op, zich eendrachtig j uit te spreken voor bewaring, bevesti- ging, en versterking van de Christelijke j grondslagen van het volksleven, die de bestaansvoorwaarde vormen van het Nederlandsche Volk. De volgende gedachten, ontleend aan het Program van beginselen der Unie, treden daarbij op den voorgrond: I. Handhaving en versterking van het Christelijk-Historisc.h karakter van het Nederlandsche Volk bij wetgeving en Overheidsbeleid, en op het terrdn des openbaren levens van de Christe!ij*e beginselen in het staatsleven. In overeenstemming met de histo rische ontwikkeling van het Christen dom op Nederlandschen bodem worde Nederland bestuurd als een Christelijke staat in Proteslantschen zin. Weerstand worde geboden tegen steeds verder gaande groepeering des volks naar godsdienstige en kerkelijke onderscheiding. De Zondagsrust en de instandhouding j van de algemeen erkende Christelijke feestdagen worde bevorderd. Gewaakt worde' voor de openbare zedelijkheid, en van het terrein des open baren levens worde geweerd wat, te dien aanzien, in strijd komt met de duidelijke ordening Gods. De groote beteekenis van het gezin voor het maatschappelijk leven, worde erkend en zijne ongereptheid blijve be waard overal waar de wetgever daarmee in aanraking komt. Bij herziening van de huwelijkswet geving worde zorg gedragen, dat de Christelijke grondslagen van liet huwe lijk niet worden aangetast. II. Handhaving van onzen constftu- tioneelen Regeeringsvorm. De Constit.11- tioneelen monarchie blijve gehandhaafd en worde verdedigd tegen elke revolu- tonaire bedreiging. III. Financieel beleid. Gestreefd worde naar een finantieel evenwicht op een lager peil van uitgaven en inkomsten dan het tegenwoordige, en in verband hiermede, a. naar bezuiniging en vereenvoudi ging in den Staatsdienst, b. naar belastingvermindering, in zonderheid naar een zoodanige, als strekken kan tot bevordereing van kapi taalvorming, tot verlaging van de pro ductiekosten en tot verlichting van den druk op grooto gezinnen. IV. Onderwijs. Bij pogingen tot het brengen van technische veranderingen in de regeling van het lager onderwijs, mecle tot voorkoming van stijging der uitgaven boven de geldelijke draag kracht van het Nederlandsche volk, worde niet te kort gedaan aan de finan- tieele gelijkstelling van het bijzonder en Beianyïijksie nieuws in dit nummer. De Duitsche zagseiogsvsrklaring is tot Woensdag niigesieid. Ernstige meemagsvsriehillen tus- schen de Duitschciaiiosalen en het Centrum. Snowden oeieni scherpe critiek op de houding van zijn opvolger Chur* chili op de conferentie te Parijs. Verkiezingsmanifesten van de Ckr. Hist, Unie en van de S.D.A.P. het openbaar lager onderwijs, worde de invloed der ouders of van degenen, daar toe door dezen aangewezen, op den gang van het onderwijs, versterkt, en wordt aan het peil van het onderwijs, ook ten platte lande, volle aandacht gewijd. De overheid houde de openbare Uni versiteiten in stand, tot ontwikkeling van het wetenschappelijk karakter der natie en handhave aan hare hoogescho- len de feculteit van Godgeleerdheid. V. Bevordering van hetgeen kan strekken tot verhoogineg van het stoffe lijk en zedelijk peil van het Nederland sche volksleven. De gemeenschappelijke welvaart worde bevorderd door aanmoe- digiging der productie. Naast bevordering van land- en tuin bouw handel en nijverheid, scheepvaart en visscherij, worde uitgezien naar alles wat nieuwe bestaansmogelijkheden kan scheppen, in verband met de snelle toe neming der bevolking. Erkend worde de solidariteit der ver schillende maatschappelijke groepen, met krachtig verzet tegen ieder pogen om in dit opzicht tegenstellingen te voorschijn te roepen of te verscherpen- Bestreden worde het streven naar voorziening in de persoonlijke behoeften der burgers door uitkeeringen uit de openbare kas. Bij de sociale verzekering worde gewaakt tegen verdringing, door wettelijk gevormde lichamen of instel lingen, van kassen of fondsen, uit eigen initiatief of door besparing gevormd. VI. Verhouding tot het buitenland. Gestreefd worde naar verhoudingen, die slechts door het recht worden beheerseht. Krachtige steun worde verleend aan de oplossing an geschillen tusschen de volken, door rechtspraak, arbitrage of bemiddeling, en aan ieder middel, dat dienen kan tot het uit cTen weg ruimen van gerezen moeilijkhéden zonder dat naar do wane^s gegrone" wordt. Tn ver band hiermede worde bevorderd alles wat leiden kan toi internationale beper king van bewapening VII. Defensie. De instandhouding van leger en vloot ter voorbereiding van de verdediging onzer nationale zélfstan- digheid, zoowel hier te lande als in Indië, zij bepaald tot dagene wat noodig is tot handhaving van de onzijdigheid en tot nakoming van internationaal aan vaarde verplichtingen. VÏTI. Koloniën. Bij de uitvoering van het nieuwe grondwetartikel worde reke ning gehouden met het tegenwoordig ontwikkelingsstadium der inlandscho bevolking, zoodat verzekerd worde een geleidelijke groei van het Indisch staat kundig leven op eigen grondslag en naar eigen behoeften Het werk der zending worde bevor derd, ook door het handhaven van rege len, die voorkomen,"dat de eene zending verstorend zou ingrijpen in den arbeid der andero. DE KATHOLIEKE TWEEDE KAMER LEDEN. Diverse zeiclvervangirrjen te wachten. De „Gooische Rost" vertelt, dat op de Utrechtsche vergadering v.in de R. K. Staatspartij de volgende Twee de Kamerleden genoemd zijn als ko- Tnende het eerst in aanmerking om niet herkozen te worden. Zoo moet het vaststaan, dat behalve 'de heeren IT. Stulemeijer en W. j. F. Jute n, die zich niet herkies baar stellen, men weinig voelt voor een hernieuwing van de candidatuur van den heer G. Bulten, oud schoolhoofd te Zilk bij Hillegom, die tijdens zijn Kamerlidmaatschap bur gemeester van Voorhout is geworden. Eveneens zouden van de landbouwers voor een vaste plaats op het politiek ladvies niet meer in aanmerking ko men de heeren P. J. R u 11 e n en C. Knigge,. terwijl ook in dit verband (genoemd wordt de naam van den 'lieer A, J. Loerakker. Verder is bei/jeit, dat wegens pp'

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1