MODE-RUBRIEK ZATERDAG 10 JANUARI r?25> Wat de bladen zeggen. De vredesbeweging. In de Vragenbus van „De Reforma- ie"'wordt de vraag gedaan* boe bet :omt, dat de anti-oorlogsbeWeging bij- ia geheel in moderne |iarideh .is. Prof. Grosheide antwoordt daarpp: „Wij zouden willen opmerken, dat lit slechts tot op zekere hoogte Wéar !s. ;Men behoeft den naam Van Mr. V. H. Rutgers slechts te noemeh oïn zich ;e herinneren, dat ook onzerzijds aan ie beweging voor den vrede krachtig !s deelgenomen. En wie veel bladen leest, die van onze zijde worden uit jegeven, die kan weten, dat op het be lang van den Volkenbond-en wat daar- Diee samenhangt, ook van Gerefor- aieerde zijde herhaaldelijk is gelvezen. WTcl valt niet te ontkennen, dat aan Ie vredesbeweging in haar tegenwóor- iigen vorm door de Gereformeerden aiet al te hard wordt meègewérkt. En lat is niet te verwonderen. Want ach ter de beweging vóór den vrede ver schuilt zich herhaaldelijk propaganda voor socialisme. Dat maakte onze inen- schen voorzichtig; ze 2ijn bang gé bracht te worden op wegen waar ze □iet willen zijn en tot middelen, die door God worden verboden. Indien dit slement ontbrak in de vredesbeweging, zou het ongetwijfeld heel ahdef9 zijn. Waar is ook, dat geen Christen Ver wacht, dat door een vredesbeweging ïlle oorlog verdwijnen zal.- Natuurlijk doet dat de geloovigen minder enthou siast zijn. Hetgeen ook al weer daar mee samenhangt, dat allé hoüp op den Volkenbond, op menschen en óien- schelijke middelen wordt gesteld. Eigenlijk zouden we ook moeten ko men tot een eigen beweging voor. den vrede. Maar die is aan de andere zijde om practisché en om theoretische rede nen vrijwel overbodig. Om practische redenen^ wijl de or thodoxe Christenen feitelijk geenerlei Invloed kunnen oefenen op den gang van zaken. En om .theoretische, wijl de zuivere verkondiging van het Evangelie van zelf leidt tot het bevorderen van dén vrede. Het Christendom heeft zeer veel voor den vrede gedaan. De gedachte,, dat alle menscheh g;ijn naasten zijn, is een Christelijke ge dachte. Zeker, het humanisme heeft nok gepropageerd het: alle men9Chen zijn. broeders, .maar zonder daartoor sen wezenlijken grondslag te kunnen geven. In de oudheid zijn twee yolken, reeds omdat ze' twee zijn, elkanders vijanden. Dat dit anderé is geworden is de vrucht van het Christendom. Het is de zonde der Christenen, dat vaak zooveel ontrouw in hét Spél Was en daarvan maakt men hen ïliet zon der, reden een verwijt. Maar het ligt in den aard der zaak, dat die Chris tenen van een humanistische, om niet te zeggen socialistische, vredesbewe ging weinig verwachten." De eerste advertentie. 'tWas in Londen op den 12öen April van het jaar 31649 dat the honorable Sir Henri Horsefriend het bureau van de^ „Impartial Intelligencer" binnen stapte. Mr. Blackwhite, eigenaar, redacteur en drukker van het eenige toentertijd geregeld verschijnende Londenéche blad, stond uit zijn leunstoel op, legde de ganzeveeren pen op de schrijftafel en informeerde, waarmede hij den be zoeker van dienst kon zijn. „Ik kom u vertellen", aldus de edel man, „dat men in den afgeloopen nacht mijn beide lievelingspaarden heeft ge stolen en dat het mij veel waard zou zijn, die terug te krijgen." „Dat begrijp ik," antwoordde de eige naar-redacteur-drukker, „maar het is mij niet duidelijk wat ik daarmee te rpaken héb." „Gij moet het in uwen „Intelligen cer" plaatseri!" „In d.e „Intelligencer'.. No sir,, dat gaat niet." „Why not? Ik wil er graag vijf shil ling voor betalen", meteen werden de zilverstukken'op tafel gelegd. Mr. Blackwhite bekeek ze, bekeek ze nog eens, krabde aan zijn witgrijze ipruik. Dat was iets nieuws onder de zon. De „Intelligencer", waarin tot dus ver alleen regeeringsberichten, stads nieuws en gemengdjes werden opgeno- ineri, zou een betaalde mededeeling op nemen over een paardendiefstal.. „Wél, dóet gij 't of doet gij 't niet", Vroeg de hóiiarable gentleman en maakte meteen aanstalten zijn shil lings weer op te strijken. „Ik zal beproeven, er een mouw aan té'passen" beloofde de krantenman.' Mr. Blackwhite dook weer in zijn inktkoker eneen kwartier later was leunstoel, doopte de ganzeveer in den de eerste advertentie ontworpen. Met niet weinig verbazing werd de annonce door Londen's burgerij gele zen.. Of Sir Henri Horsefriend zijn vin dingrijkheid beloond zag, vermfeldt de •historie niet, maar wel weten wij, dat .zijn voorbeeld in die mate werd opge- 'volgd, dat reeds acht jaar later speci- jaïe advertentiebladen in Londen koi> iden verschijnen. Zooals onlangs reeds werd aangekondigd, lag het in onze bedoeling, ook meer aandacht te schenken aan die dingen, die meer in 't bijzonder onze vrouwen interesseeren. Behalve artikelen, die op het vrouwenleven bétrekking hebben, hopen we ook op geregelde tijden modeplaten enz. op te nemen. Een eerste bijdrage in dien geest laten wij hier volgen. - Afb. i. Avondjapon mei kanlen overkleed. la 2% Sa Afb. 1. Avondjapon met kanten tunique. Dezen winter •is haast het' eenige materiaal, waarmee de avondcostuüms gegarneed zijn,- leant inallele! soorten en grootten. Het is een zeer elegante garneeringen alhoewel kostbaar in het aanschaften, tenminste als men de fijnere soorten kiest, toeh een zeer practisch artikel,omdat men het altijd weer gé bruiken kan en' men uit den aard der zaak, dure kant zoo min mogelijk verknipt. Op ons plaatje bestaat de tunique uit zwarte goud-door stikte kant Deze bedekt driekwart de rok, die uit groene zijde besta*t< Overeenstemmend hiermee heeft de taille een kant-passe en de korte mouwen een kanten volant. Naar keuze kan men de,passé op de taille met witte tulle inpjaats van zijde ondervoeren. De volants kunnen ook dadelijk aan. het armgat gezet worden. Links op zij een veeren corsage. Afb. 2. Avondjapon met kralen garneering. Ret plaatje geeft een elegante avondjapon van goudkleurige crep-marocaïn met kralen bestikt, die de geheele voorbaan bezetten. De zijbanen, die van boven ieu ingehaald zijn vallen los over het onderkleed. De gladde lange taille heèft een roride pas die ook met kralen bestikt is. De korte aangeknipte mouw blijft glad. Ook hier kan men de mouw nog korter maken. Afb. 3. Avondjapon met breede kantrok. Naast alle nauwe costuums, die men ziet dragen en waarvan men zegt, dat zij nog nauwer zullen worden, ziet men toch ook de wijde rok verschijnen. De taille, die volgens ons plaatje uit witte zijde bestaat en alleen voor een jeugdige verschijning geschikt is, heeft mouwtjes van kantstof. De rok bestaat uit één breede kantvolant, die met een kopje rondom ingehaald op de rok gezet wordt De aanxetoaad wordt bedekt door kleine roosjes van zijde of tulle, die men zeer gemakkelijk zelf maken kan. Langs de ronde hals loopt van binnen een smal belegseltje. Afb. 4. Gehaakte théewarmer. De mooie thpewarmer op ons plaatje, bestaat uit 'gehaakte sterren en' cirkels, vm evrsdHOOTtfe grootte. Stokjes en lossen vormén de verbinding. Opdat de figuren niet smakeloos aan elkaar zullen komën, knipt men een blad papier, in de grootte van den theewarmer," hecht de figuren er op en bevestigt ze dan an elkaar. Een rij van lussen vormt de buitenranden, die na aan; élkaar gehecht' te zijn door een kóofdje gédekt worden. Dikke koofd-of lussen strikken vormen de boven-afsluiting. Het ligt geeheel aan den smaak van de maakster of alle groote sterren in een kleur blijven of dat zij evenals de kleine, in verschillende tinten gewerkt worden. Afb. 5, Kussen met gehaakte rosetten. Ook dit kussen is gehaakt. Hét in groote bogen afgedeelde kussen is belegd met zes rosetten die luchtig gehaakt zijn. Het voorbeeld is zoowel voor toilet- als voor divan kussen geschikt. Voor het laatst genoemde doel moet men de rosetten van wol; het poefgarnituur van laken maken. Voor een toiletkussen kiest men zijdè en fijn haakgaren als materiaal. Afb. 6 u. 7. Twee zakdoekjes. Ons plaatje geeft twee zakdoekjes met sierlijk' gaatjes en witborduursel. Afb. 4. Gehaakte theèwarmer. Afb. 5. Kussen met gehaakte rosetten. Bij het eerste doekje behoort afb. 6 a, die een hoek laat skra met spitse feston. Het tweede doekje heeft, bij eenvoudige feston* een hoek- öguur van gaatjesborduursel, waarin het monogram gewerkt kan worden. Afb. 8.- Zaispiegeltje met een voudig borduurwerk. Het spiegeltje, welks deksel bestaat uit laken over carton, beeft de vorm van een klaverblad van vier. Deze vorm is ook mooi voor een naaldenboekje. Het bor duurwerk bestaat uit slingers die door een 'steekje bij 'een gehouden worden. Afb. 9. Tafellaken met Richelieu- werk. Het borduurwerk bestaat uit een aparte kant en een motief ln twee grootten. De beide buitenste lijnen van de kant herhalen zich in groote bogen, Afb. 10. Schuifgordijn met gaatjesborduurseL Het borduurmotief van het gordijn, dat kit bet fijnste batist bestaat kan ook gebruikt worden voor een kast-gordijn. Afb. 11. Tabakszak met een voudig borduurwerk. Als materiaal voor dezen zak neemt men laken of soepel leder, dat in een eenvoudig motief geborduurd wordt Al naar de groote maakt men den zak uit drie of vier deelen gle met elkaar verbonden worden. Afb. 8. Zakspiegel met eenvoudig borduurwerk. Afb 6. Zakdoek met borduursel. Hierbij afb. 6 a. Afb. 7, Zakdoek met gaatjesborduurseL Afb. 9. Tafellaken met Richelieu-Werk. Afb 10. Schuifgordijn met gaatjesborduurseL Afb, 11. Tabakszak met eenvoudig borduurwerk. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE ALPHEN. A. G. alhier was verbaliseerd terzake dat hij óp een met honden bespannehj kar door de kom der gemeente had gereden. Eisch f5 of 2 dg. Uitspraak! conform den gestelden eisch. J. v. d. B. alhier had zijn winkel ria het sluitingsuur voor het publiek geo pend gehad. Een tweetal cliënten wer den door beklaagde bediende. Vonnis f 10 of 5 dg. G. G. te Boskoop-had-25 OCt. 's avonds halftien op een fiets gereden welke niét! van een helder vooruftstralerid licht was voorzien. De kantonrechter ver-' oordeelde bekl. tot f5 of 3 dg. A. G. stond terecht, dat hij na het! sluitingsuur in zijn winkel verkochv had. Bekl. ontkende dit. Verbalisant zeide bekl. reeds tevoren' gewaarschuwd te hebben. Later- zijn weer 2 personen den winkel binnenge gaan sn hebben iets gekocht terwijl op] het oogenblik dat hij binnenkwam, de! heer S. aanwezig was. Deze als getuige a decharge, zeide. Voor 9 uur in den winkel te zijn -ge gaan om. dadelijk daarna den delica-| tessenwinkel van bekl,-te betreden, diej daarnaast is gelegen om de étalage tej bezichtigen waartoe bekl. hem had uit-, genoodigd. Daarna was hij in bedoelden winkel om zijn rekening te betalen. De kantonrechter veroordeelde hem tot f8 of 14 dg. M. van V. alhier had geen gevolg ge-| geven aan het bevel van den brugwach ter om zich met zijn motorrijwiel van' den rollaag van de brug alhier te ver-| wijderen. Get. P. P. bevestigde zijn ver-| baal, waarna de kantonrechter bekl.. veroordeelde tot f 5 of 5 dg. J. G. alhier stond terecht terzake dati na het eindigingsuur vanden dage-j iijkschen arbeidstijd zijn personeel in, zijn bakkerij nog werkzaamheden ver-' richten. Vonnis 2.maal f4 of 2 maall 4 dg. D. J. B. alhier had in zijn winkel] vleesch aanwezig gehad, hetgeen nieti van het keuringswaarmerk was voor-1 zien. De keuringsveearts zeide op eenl desbetreffende vraag van den kanton rechter dat het er niet gunstig uitzag en afkomstig was van een uit nood geslacht dier; dit was vast te stellen uit het feit dat het vleesch niet uitge bloed was. De ambtenaar verzocht een geldboete van f20 of 12 dg. De kanton rechter, hierna uitspraak doende, ver oordeelde bekL tot f 12 subs. 6 dagen. P. G. te' Boskoop-had op'11 Nov. den heer T. genoodzaakt met zijn auto ach ter zijn wagen te blijven rijden, daar. hij weigerde uit te wijken en de weg niet breed genoeg was om hem aldus te passeeren. Bekl. was niet versche nen. Medegedeeld werd dat de-Jt: on uitstaanbare handelingen meermalen door bekl. werden toegepast. De'kan-j tonrechter veroordeelde bekl. tot een geldboete van f 80 of 20 dg. Wegens het verkoopen van karne-, meLk welke ondeugdelijk van samen stelling was, door een te grootehoe-| veelheid water stond terecht H. T. al-' hier. Dr. v. E. scheikundig dir. bij deri keuringsdienst van waren te LeidenJ merkte op, dat de boeren over dit punt' veel te gemakkelijk heenstappen en] hun aandacht geheel is geconcentreerd; op de hoeveelheid boter die ze hiervan krijgen, terwijl van de hoedanigheid! van de karnemelk niet de minste noti-, tie wordt genomen. Uitspraak f40 of 10 dagen. H. H. te Boskoop had gereden op eenj rijwiel niet voorzien van helder licht,' terwijl hij op den aanroep „politie"was' doorgereden. Bekl. bekende het eerste' feit, doch zeide, dat het in 't geheel niet' in zijn bedoeling lag de politie te ont-j loopen. Uitspraak f 3 of 3 dg. J. B. te Woubrugge stond terecht dat hij met een windbuks een electrische lantharn van de straatverlichting had stukgeschoten. Uitspraak f 25 of 15 dg. G. H. te Boskoop stond teredht omdat hij zijn leerplichtig kind niet naar school had gezonden. Bekl. zeide dat! het kind de laatste jaren niet goed gezond was geweest; hij had het de 4 mnd. die het nog moest schoolgaan om1 deze redenen thuisgehouden. Uitspraak f5 of 3 dg. Meelbcsluit. De Minister van Arbeid heeft aan de betrokken gemeentebesturen mee gedeeld, dat gebleken is, dat vele grossiers en fabrikanten nog voorrad den van verpakkingsmateriaal hebben woor puddingpoeder en sauspoeder, Waarop in strijd met art. 7 van het meelbesluit van 1924 de benaming ^pudding" of „saus" voorkomt. Werd genoemd besluit van 18 Jan. af in vollen omvang toegepast, dan zouden de voorraden onbruikbaar worden. Ter wille van de prijsverla ging worden de voorraden \an het materiaal in het groot opgeslagen: Het komt dén minister wensclicbjk voor, dal de niet onbelangrijke schade (welke dóór de strenge handhaving van het mccibesiuit zou worden gele- den, voorkomen wordt, doordat nog tot 1 Januari 1926 dc onjuiste bena mingen worden gedoogd. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7