Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS v_ in Leiden en buiten Leiden f waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post ner kwartaal f 2.90 5de JAARGANG. - DONDERDAG 11 DECEMBER 1924 - No. 1386 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekenina 58936 V De mentaliteit verpest. Wij hebben onlangs enkele staaltjes ge geven van do -wijze waarop in den rooden Bond van Nederlandsche onderwijzers ge ageerd werd tegen den agitator van pro fessie, den heer Ossendorp. Het was naar aanleiding van deze agi tatie dat het roodo hondsblad de volgende wenken ten beste gaf: „Kollegaas, is 't zó genoeg? We weten, dat dit artikel1 geen invloed meer op de stemming kan hebben, 't Zij zo, maar we hebben de moeite genomen dit éne geval eens precies te onderzoeken, om dat het een zo treffend staal is. van de bestrijdingswijze, die men zich geper- miteerd heeft tegenover een man, die vergrijsd is in de Bondsdienst, tegenover de man, die een mensenleven zijn beste kracht aan de organisatie heeft gegeven, tegenover een man, eens de afgod van de Bond, maar tegenover wie nu de eerste de beste de meest „onbe schaamde uitingen". om met .Stenhuis te spreken, - zich durft te per- miteeren omdatomdat de mentali teit verpest is, omdat in onze Bond iedere moraliteit zoek is, omdat erkenning en waardering van verdiens ten als persoonsvereering, eerlikheid en royaliteit als Jm'Mrabande beschouwd worden, en gekonkel en gechicaneer hoogtij vieren." iTat zijn krasse beschuldigingen. Hier wordt door iemand dio het weten ïan omdat hij leeft in de kringen van de roode opvoedkundige broederen publieke lijk geconstateerd, dat men zich'aan on beschaamde uitingen te huiten gaat. Dat in den Bond iedere moraliteit zoek is en dat do mentaliteit verpest is. Dat'-erkenning en waardeering van ver diensten, eerlijkheid en royaliteit als con trabande worden beschouwd en dat ge konkel en gechicaneer hoogtij vieren, liet is verschrikkelijk. Want als zoo de mentaliteit is van de opvoeders, de leiders van de jeugd, wat moet er dan van die opvoeding terecht ko men? En (och wekt dit alles geen verwonde ring. Er is immers in breecLe kringen een voortdurend streven om de atmosfeer te verpesten, om tegenstanders verdacht te maken en alles wat boven de massa uit steekt uaar beneden te halen. Denk slechts, om maar een staaltje te noemen, aan do Vlootwetgeschiedenis. Naief als men blijkbaar was heeft men er blijkbaar niet aan gedacht dat wie wind zaait, storm moet oogsten en dat wie de mentaliteit verpest daarvan zelf vroeg of laat de heillooze gevolgen moet ondervin den. EEN NIEUWE HETZE TEGEN MINISTER COLIJN. Dezer dagen werden in de St.Ct, de sta tuten gepubliceerd van de „N.V. tot Ex- ploitatte van het landgoed „De Hoogstraat" te Leersum, gelijk men weet eigendom van den minister van Financiën, den heer Co- lijn. Sommige bladen Het Volk en Te- leg r. gingen hierin hand aan hand en zelfs de N. R. Crt. toonde zich niet fat soenlijker meenden hierin de poging tot belastingontduiking te onderbennen, die juist door den minister van Financiën bij de toelichting van het wetsontwerp tot be vordering van de riebtige heffing der di recte belastingen was gesignaleerd en ver oordeeld. Met zooveel woorden wordt er in die Memorie op gewezen, dat „de bezitter van een buitenplaats (die) een naamlooze ven nootschap tot exploitatie daarvan opricht en vervolgens de buitenplaats van die ven nootschap huurt", daarmede bereikt, dat niet hij zelf, maar zijn N.V. in de perso- ncele belasting wordt aangeslagen en wel naar een 1/3 of tem hoogste 2/3 van de huurwaarde en de waarde der stoffeering, terwijl de dienstljoden, als wordende in het bedrijf der vennootschap gebezigd, on belastbaar worden." Ziet ge wel, luidde de nette en welwil- Ikmde conclusie, dat de heer Coliju zich aan den greep van den fiscus tracht te onttrekken. Deze critiek heeft iets zonderlings, om dat zij betreft een casus-positie die in ze keren zin een ongerijmdheid ware te ach- ten. Maar aan een deel van de linksche pers is niets te dol en het verwondert dan ook niet dat gebruik wordt gemaakt van een schijnbaar doeltreffend bestrijdingsargu- ment tegenover den minister van Finan ciën. Men past nu eenmaal de tactiek toe om maar raak te lasteren in de gegronde ver wachting dat er altijd wel iets van blijft hangen. Gelukkig zijn er aan de linkerzijde ook r.og andere, meer bezadigde bladen, die ook als het politieke tegenstanders geldt nog "wel nuchter weten te öordeelen. Zoo schreef b.v. het Handelsblad: „We meenen dat hier inderdaad oen N.V. is lot stand gekomen zonder fiscale' bijbe doelingen. Wij gronden deze overtuiging hierop, dat er reeds maanden geleden spra ke was. van plannen om het betrokken bui tenverblijf te Leersum te bestemmen tot pension of overeenkomstige verhuurgele- genheid. daar de heer Goli'jn zijn verblijf daar wilde verwisselen met een verblijf in de nabijheid van Den Haag, waardoor hem de reisongemakken naar het afgelegen Leersum bespaard zouden blijven. Het uitvoering geven aan een dergelijk voornemen zou moeilijk anders kunnen plaats vinden, in verband met de positie van den Minister, dan door do onderne ming den vorm te geven oener N.V. Voor het overige dient men zicli geen wonder van belastiiigbesparing voor te stellen met een dergelijke oprichting eener N.V. Landhuizen, bosschen en landerijen geven slechts een geringe (pl.m. 2 pet.) op brengst, welke voor inkomstenbelasting in aanmerking konjt. Een omzetting van 2Vi ton vast goed in aandeelen eener N.V. legt in dit geval geen bijzonder groot gqwicht in de schaal. Men bedenke daarbij, -dat de acte van oprichting dit eerste jaar aan registratierecht alreeds 2% pet. voor f250.000 e,i.schte." Wij kunnen hieraan toevoegen dat de onderstelling van het Hdbl. juist is. Minister Col ij n, voor wienhet wonen in het vrij afgelegen Leorsum allerlei moeilijkhe den en onaangenaamheden met zich bracht, heeft zich te Was senaar gevestigd en heeft het voornemen het landgoed „De Hoogstraat" in exploitatie te h r e n g e n. Van fiscale bijbedoelingen, van een po gen om zich aan zijne verplichtingen als be'astmgbetaler te onttrekken, door aan wending van een door hem als minister afgekeurde manipulatie is hier geen Het betreft hier een lou ter zakelijke handeling, waar van niemand met een woord zou hel)ben gerept, als het niet betrof een Ministerdie aan ons land onschatbare diensten heeft bewezen maar tegenover Trien politieke tegenstanders zicb alles meenen te mogen ver- oorlooven. STADSNIEUWS. DE ELECTRISCHE TRAMVERBINDING DEN HAAG—LEIDEN. Nu de electi-ische tramverbinding Den HaagLeiden, via Wassenaar, over ecnige maanden een voldongen feit zal zijn, leek het ons niet ondienstig eens er op uit te gaan en onzen lezers iets te vertellen van bet werk, waaraan men thans vol ijver bezig is. Zooals velen wellicht reeds weten, rijdt de electrische tram van den Haagschen Dierentuin af tot aan de Haagsche Schouw/waar een autobus staat, die u ii raison van 10 cent naar Leiden brengt. Wij lieten op een moeien* zonnigen December-morgen de bus voor wat zij was en stapten rechtuit den weg af. die leidt naar O egst geest- Even voorbij „De Haagr^Se Schouw" is men hard aan het werk om de brug over den Rijn de volgende maand gereed te krijgen En komt de vorst niet tusschen- beide, dan zal men in die poging slagen. Wij vonden hier den heer ir. De Groot bereid ons alle mogelijke inlichtingen te verstrekken. En zijn bereidwilligheid strek te tevens zóó ver dat hij ons niet alleen een massa teekeningen liet zien, waarbij hij de noodige verklaringen gaf, maar ons later op den middag vergezelde langs het in aanleg zijnde tramspoor naar Leiden, vanwaar wij samen gedeeltelijk te voet- gedeeltelijk per bus, naar de Haagsche Schouw terug keerden. De hoofdleiding van den gelieelen tram- aanleg Den HaagLeiden berust bij den heer ir. Polano. onder wiens leiding door den heer De Groot de bestekken van den onderbouw, den bovenbouw en de beweeg- inricliting der brug zijn uitgewerkt In April van dit jaar is men met den bouw der brug begonnen, waartoe men eerst 600 palen in den geönd moest heien. De brug is in drie gedeelten aanbesteed. De onderbouw wordt gemaakt door den heer Yan Zuylcn uit Groningen, de boven bouw door de firma Hörmann uit Utrecht en de beweeginrichting door de firma Kloos uit Kinderdijk De brug is het eigendom van den Staat, doch doordat do beiroodigde gelden voor den bouw niet toereikend waren en do Haagsche Tram Maatschappij niet zoo lang kon wachten tot het geld er voor uit getrokken kon worden, heeft, de H T. M. hefc geld den Staat voorgeschoten. Het aesthetiscihe gedeelte van de brug vfordt verzorgd door den heer ir. Dwars uit Amersfoort. Het vaste gedeelte, bestaande uit ijze ren liggers in beton, krijgt een breedte van 10 meter, benevens twee voetpaden, elk van 1,75 meter. Dc breedte van het be weegbar© gedeelte, dat uit ijzer en hout bestaat^ wordt 6i meter en de beide voet paden elk 1.25 meter, terwijl de doorvaart- wijdte onder de vaste bruggen S meter is en die onder liet beweegbare gedeelte Si nieter. Het geheel beslaat uit twee bruggchoof- den en drie pijlers, waarvan de noordelijk ste met den bouw hot meest0- 'lioofdbrc- kens heeft gekost. In dezen pijler is name lijk de kelder waarin in heb midden de draai stroommotor van 15 P.K. komt te staan en waar doorheen de assen naar de hengelstangen ledden. Twee lichtpalen op elk landhoofd en twee op den middenpijler zullen voor de noodige verlichting zorg dragen Wanneer nu 's avonds de brug moet open gedraaid worden, gaan, zoodra de hekken in bewe ging worden gebraeht, de waarschuwings lampen aan Hierbij zij eveneens nog op gemerkt. dat de brug alleen geopend lean worden, wanneer de hekken volkomen zijn gesloten. Toif zoover wat den bouw der brug be treft. Nadat wij toen den inwendigen mensch versterkt hadden on de heer De Groot ons er nog op had gewezen, dat het tram spoor, leidende van de halte Haagsche Schouw naar do brug. den thans bestaan- den rijweg zal kruisen, maar onze aan dacht er tevens op vestigde, dat de scher pe hoek van den weg naar Leiden komt te vervallen, doordat hier juist de weg ver breed wordt, togen wij verder in de rich ting Oegstgeest. Links van dezen weg wordt een 750 m- langen en 8 m. breeden betonweg aange legd, die loopt tot even voorbij den Lage Morschweg. Deze aanleg geschiedt op on geveer dezelfde wijze als onlangs met een weg bij Nijmegen is gedaan. Men maakt hier vakken van 8 bij 4 m. Op een laag grindbetoji komt een 6 e.m. laag bazalt- beton, en als deze verhard is, komt daarop een spramex of sproeiveld-laag. De dikte van het wegdek aan den kant bedraagt IS c.m-, terwijl die in het midden 2G cm. is. Is zoo'n vak gereed, dan laat men een vak daarnaast van dezelfde afmetingen" open om hiernaast weer een vak te beton- neeren Yervolgehs gaat men zoo langs den heelen weg te werk. Dit doet men in verband met de eigenschap van het beton, dat inkrimpt waruieer het in de buiten lucht verhardt. Vier weken wordt voor de verharding voldoende geacht, zoodat, wan neer deze tijd voorbij is, men. de leege vak ken. kan gaan vuile Rechts van dezen betonweg ligt heb dubbelspoor der trambaan, die den Lage Morschweg snijdt. Va-n de uiterst scherpe bocht, die men hier op den straatweg (rechts van d© trambaan) heeft, zal men, wanneer de betonweg gereed is. geen last meer hebben, omdat het vervoer langs de zen weg, die geen scherpe bocht heeft, wordt geleid. Deze weg, zoo deelden de heeren Slabber en ir. Van Dunué. die het toezicht op do uitvoering van den nieuwen weg hebben, ons mede, zal vermoedelijk begin Maart gereed zijn. Over den Lage Morschweg gaat liet tramspoor dwars het land in, waar wij over het mulle zand cn over de dwarslig gers verder voorttogen naar Leiden. Hé- laas. belette de opkomende mist ons het verre uitzicht. Verder ging het over een pas gebouwd betonnen bruggetje, waaronder zelfs aan weerszijden een „viaduct" was, ten behoe ve van de landeigenaars, die op wat eenmaal hun land was, van het eene naar het an dere gedeelte kunnen komen, zonder do baan behoeven over te steken. Een paar honderd m. ging het verder door het zand. tot er een gedeelte kwam waar nog geen zand. maar vette Holland- sche klei was, die onze schoenen grijs maakte. Een reeds voltooid bruggetje werd overgetrokken, nog eenige meters braak landen wc waren op den Rijnsburgerweg in Leiden, waar het spoor komt aan te sluiten aan dat van de Noord en Zuid-Hollandsche Tram-Maat schappij waar het verder gaat langs den Stations weg, Beestenmarkt, Haarlemmerstraat, 1 waarin men een dezer dagen begint met dubbel spoor aan te leggen, tot aan den Koude Hoek (de Haven) waar het bind punt komt van de Haagsche Tram. Op den Rijnsburgerweg is men aan heb middengedeelte van een brug nog met graafwerk bezig. De fundeering werd kier te zwak bevonden cn moet dus geheel wor den ontruimd. Er lcomen nieuwe heipalen en een fundeering en zonder gedwongen rust, hoopt men met do brug in Februari gereed t.e zijn Natuurlijk kan niet met eenige stellig heid worden verzekerd, dat op een bepaal den datum in het vroege voorjaar de ge- heelo lijn in exploitatie komt, maar wel vertelde men ons, dat er al buitengewone dingen moeten gebeuren, wanneer op 1 April 1925 de rechtstreeksche verbinding niet tot stand is gebracht (Hdbl.) A. R. Prcpagamlaclub „Dr. A. Kuypcr". Bovengenoemde club hield gisteren hare gewone ledenvergadering. ALs spreker zou optreden de heer B. A. den Ouden die echter bericht van verhin dering had ingezonden. De avond werd nu besteed aan huishou delijke zak°n. Als voornaamste punt werd vastgesteld, dat reeds in 't begin van bet volgend jaar de propaganda-actie zou worden gevoerd. Er zal dan een verkie zingsblad worden uitgegeven welke elke maand tot aan de verkiezingen zal worden verspreid. Voorts word ingenomen Rapport voor de strijdkas. Het resultaat schonk ook nu weer reden tot tevredenheid. Hard is er gewerkt door onze propagandisten. Een woord van hulde is hier zeker wel op zijn plaats. Besltoen werd nog Maandag 29 Decem ber a.s. in Huize „Feenstra" Rapenburg alhier bijeen te komen, teneinde eind-rap-. port uit te brengen. Prof. Schepper. Prof. dr. J. M. J. Schepper, hoopt 31 December a.is. zijn ambt als Zendings- director te Oegstgeest neer te leggen, om daarna zoo spoedig mogelijk naar Batavia te reizen. Belastingen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari opgeheven het kantoor der invoer rechten en accijnzen te Leiden en 'liet kan toor der directe belastingen en accijnzen te Leidon, buitengemeenten; ingesteld een kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Leiden, omvatten de de gemeenten Leiderdorp. Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, en, voor zooveel de invoerrechten en ac cijnzen betreft", de gemeente Leiden. Wmierlezing. Wij herinneren aan do lezing die heden avond te 8 uur door Ds. L. D. Poot in de Hooigrachtkerk voro het Chr. Comité voor Win ter lezingen wordt gehouden. Zooals bekend is zal Ds. Poot spreken over „Mul- tatuli's gebed van den onwetende". Er is reden om een groote opkomst te verwachten. In andere plaatsen waar de zelfde lezing gehouden werd, was althans veel belangstelling en werd met onverdeeld genoegen naar de schoone rede geluisterd. Indoiogenclub N. C. S. V. In het vereerdgingsgebouw van de N. C. S. V. Rapenburg 4 werd gisteravond een vergadering gehóuden, waarin de oprich ting werd besproken van een Indologcn- club. Gelijk- velen hekend zal zijn, heeft hier reeds eerder een Indologencluh bestaan als onderafdeeling van de N. G. S. V. die zich echter niet hééft gehandhaafd. Voor de bovengenoemde vergadering van gisteravond werd buitengewoon veel be langstelling getoond, zoodat met goed ver trouwen de voorbereiding kan worden voortgezet. De club zal ten doel hebben om studen ten die zicb voorbereiden voor het beklee- dc-n van een positie in de tropen, reeds nu op de hoogte te brengen van de eigenaar digheden van het Indische leven, spec'aal ten aanzien van de volksgewoonten en ka raktertrekken der Inlandsche bevolking. Do beer Mr. J. J. Scbokking thans lijdelijk ambtenaar, is benoemd tol adjunct-commies bij het Departement van Justitie. Op 18 Januari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de heer Dr. Murk Jan- 9 o n alhier tot arls werd bevorderd. Ingaande 17 December 1924 mogen de winkels op werkdagen tot. en met 24 December 1924 van 5 uur v.m. tot 11 uur n.in. voor het publiek geopend zijn. B heeft bij de politie een klacht in gediend tegen zijn zwager S„ die hem met een mes in het gelaat gestoken had Aangehouden i.s een gesignaleerde, die nog 8 dagen hechtenis tegoed had. Er worden weer twee rijwielen ver mist, die door de gebruikers tijdelijk on beheerd aan den openbaren weg waren neergezet; nl. een van voor een woning in de Buitenruststraat en een ander uit de Janvosseneteeg BINNENLAND Parlement en Ned.-lntfië. Blijkens de 'Memorie van Anlwoord aan do Tweede Kamer betreffende de Indische begrooting, shut de minister zich aan bij die leden, we'kê geen aanleiding vonden tot ondersteuning van het denkbeeld, om leden van de Stalen-Genoraal in de gelegenheid te stellen studiereizen naar Indië te on dernemen. Een ergerlijk sensatieverhaal. Men is, zegt het Handelsblad, in 'iet buitenland over ons land meestal niet best ingelicht; misschien over andere lan den ook niet, maar dat is onze zaak niet. Wat men over ons land al zoo gelooft, en als geloofwaardig, als goed onderzocht zelfs, meent te kunnen vertellen, blijkt uit een verbaal dat thans in de buitenland se he pers de ronde doet omtrent prinses Juliana. Wij hebban liet 't eerst gevonden in een Wcensch blad, dat zeide liet ont leend te hebben aan een ons onbekend „Frankfurter Abendblall". Daarna is het. in andere Duitsche bladen overgenomen en nu vinden wij het ook in de New Yorksche „World". Het is een voor ieder denkend mensch apert onjuist verhaal omtrent een ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverteniiën per regel 221 cent. Ingezonden ModedeelingeD, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adverientiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent verliefdheid van prinses Juliana op ecp voorzanger in een Joodsche synagoge la Amsterdam. Wie iets weet van de levens-» wijze van de koninklijke familie, voelC terstond, dat het verhaal met bijzonderhe* den over bezoeken van de prinses aan da synagoge om den voorzanger te hooreï zingen, van a tot z verzonnen moet zijn* Het is des te brutaler van de „World", daf het blad het verhaafl opdfbcht na zie» zoogenaamd van de juistheid verzekerd te hebben! Het is, dunkt ons, do plicht van iedereu Nederlander in binnen- en buitenland, het buitenland, en in het bijzonder de buiten- landsche pers, op de onwaarheid van dU dwaze sensatie-bericht te wijzen. Lepra-bestrijding. Prins Hendrik heeft aan do Ned. Ver- oeniging ter bestrijding van de lepra een gift geschonken als bewijs van belangstel ling in haar streven. Voor Volkenbond en vrede. In de laatst gehouden hoofdbas liiursver gadering van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede was mr. J. Limburg als voorzitter aan de beurt van aftreding cn krachtens de statuien niet onnr'ddellijk herkiesbaar- Het hoofdbestuur heeft prof. mr. M. W. F. Treub, tot dusver lid van liet dagelijksch bestuur tot president benoemd. Prof. Treub heeft zich bereid verklaard, deze functie te aanvaarden. Tot leden van het dagelijksch hes: uur zijn in dezelfde vergadering in de vadtturo door het statutair uittreden van leden.onU staan, benoemd de hoeren mr. J. Limburgf mr. H. G. Dresselhuys en mr. H. R. M. van Rijckevorsel. Benzinegevaar. De Minister van Waterstaat heeft lot ds Gedeputeerde Staten der provincies oen schrijven gericht van den volgenden in-» houd: „Van Verschillende zijden wordt mijn aandacht gevestigd op het brandgevaar, dat het vervoer van benzine, petroleum cc dergelijke brandbare stoffen oplevert, in zonderheid het vervoer langs wegen, dat. door het toenemend verkeer met motorrij tuigen, geschiedt onder in belangrijke mate veranderde omstandigheden. Daarbij wordt gewezen op het onlangs op een weg te Lonneker in brand geraken van eer vrachtauto, geladen met een groote hoe* veelheid van genoemde brandbare stoften, welk ongeval echter door gunstige om standigheden tot geen ernstiger gevo'gen heeft geldfd Ook het meevoeren van ben zine in autobussen, zooals dit thans p'aalf vindt, zoude uit een veiligheidsoogpunt te wenschen laten. „De vraag ritst, in hoeverre aan'eid'ns zoude kunnen bestaan om van Regeerings- wege ten deze tot het treffen van maatree gelen over te gaan. In verhand hiermede» zoude ik het op pr'js stellen van u te ver* nemen of zich de laatste jaren in uwe pro vincie ongeval'en van vorenbedoeld en aard hebben voorgedaan, en zoo ja, welke, als mede tot welke beschouwingen de kennis neming van het vorenstaande u overigen* nog aanleiding geeft." Minister Colijn. Naar „Do Nederlander" uit Wassonaaf verneemt, heeft de min'ster van Financiën, de heer Colijn, zijn intrek genomen in Ho tel Kasteel Oud-Wassenaar en voor goed metterwoon Leersum verlaten. Ontwerp Boter- en Kaaswei. De Algemeene Nederl. Zuivclbond heeft aan den minister van lrnnenlandsche za ken en landbouw verzocht, de beslissing omtrent het verzoek van de Vereen:g:ng voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, d n Rond van Kaasproducenten en de Neder-» landsche Vereeniging van Kaashandela ren, strekkende tot intrekking van het onU werp-Botcr- en Kaaswet to willen aan houden lot de S. N. Z. gelegenheid heeft gehad, z:ch om'rent deze anngelegenhe:d uit te spreken. Dit zal op 23 December c.k; kunnen geschieden in de op dien datum to houden algemeene vergadering dezer or ganisatie. Werkverruinv'ng. Do Rijkscommissie Werkverruiming heeft dezer dagen te 's Gravenjiage verga derd onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Medegedee'd werd, dat de hemoe'ingen ter bevordering van de uitvoering van en kele openbare werken, welke niet onrad- dellijk doch op langeren duur werk v err ui-» rning ten gevolge zullen hebben, gunstig verloopcn. Een overzicht werd gegeven van den stand van zaken van enkele plannen voor de ontwatering van gronden. Van gedachten werd gewisseld over de maatregelen ter verbetering vh-u den loe- - stand in het scheepsbouwbedrijf in enke e doelen van het land. Aan het bureau werd opgedragen te dezer zake verder werkzaam te bl:jven. Besloten, werd niet te treden in enke'e hij dc comnv'ssie aanhangig gemaakte sub-> sidie-aa.nvragen, welke verband hielden met de verhooging der Belgische invoer rechten. Door overleg met rijks- en gemeente"ijko instellingen konden weder verschalende orders, welke naar het buitenland dreigden

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1