welke beginselen en in welke richting de gemeente moet worden bestuurd. Hij gaat daarbij den Vrijheidsbond voor bij. omdat het liberalisme meer leeft in het verleden en er geen reden is te ver wachten dat het in de toekomst groeten invloed zal uitoefenen, tenzij, naar het verlangen van den heer Stenhuis de stem men straks niet meer worden geteld dan gewogen. Als dan het intellect als maat staf werd gebruikt zou het liberalisme allicht nog een kans hebben (gelach De heer Dubbeldeman: gezellig, mijnheer Eerdmans. Bij de .Vrijz. Dein die volgens Mevr. van Itallie het leven niet leiden, maar het volgen, en die zich meestal in de achterhoede van de S. D. A P. bevinden, ic ook geen eigen koers te ontdekken. Dit zelfde geldt ook van de Democraten. Zij ïijn in den Raad gekomen met de preten tie dat zij alleen zouden bezuinigen en de belasting verlagen, maar tot nu toe heb ben zij het niet verder weten te brengen dan alle bezuinigingsvoorstellen af te wijzen, een actie die bekroond werd met een voorstel om een gem. ziekenhuis te bouwen, wat zeker niet tob bezuiniging zal leiden (Daverend gelach.) De heer Witmans: U schijnt hier te zitten als biechtvader. De heer Z u i d e m a: de heer "Witmans wil dus een biechtvader in het ziekenhuis! (daverend gelach) De heer Witmans: (heftig) dat zal ik ftu eens niet voor de tweede maal zeggen, anders komt dat ook in de krant! De heer Zuidema komt dan tot de S. P. A P. die een geheel nieuwe maatschap pij wenschen. die mede in de gemeentera den moet worden voorbereid. De taak van de Socialisten is niet ge makkelijk, daar ze als sloopers en brekers wenschen op te treden en tegelijkertijd trachten het kapitalistische huis zoo goed mogelijk bewoonbaar te maken. Dit geeft vanzelf een zekere tweeslachtigheid in hun optreden, maar het einddoel blijft toch de stichting van een nieuwe maatschappij. ,Spr. heeft echter in die beweging weinig vertrouwen omdat de Soc/Dem. in de prac tijk zoowel het socialisme als de democra tie verloochenen. De heer Knuttel: hierop geeft de heer Dubbeldeman een ontkennend antwoord (gelach) De lieer Dubbeldeman protesteert heftig. De heer Zuidema: de heer Dubbel deman stemt het nu al volkomen toe. Hij legt we hebben ons van den klassenstrijd al volkomen losgemaakt. Spr. wijst in dit verband op een onlangs verschenen brochure van Mr. van Eek, die ia een zekere wanhoopsstemming schijnt geschreven te zijn en waarin zelf werd toegegeven, dat verlossing uit de ellende in het kapitalisme zeer zeker gedeeltelijk mogelijk is. In dit verband beziet spr. het voorstel van Mr. van Eek inzake de vertegenwoor diging van het personeel in de commis sies voor de bedrijven. De bedoeling is bet personeel op te voeden, opdat het ztraks in de nieuwe maatschappij de lei ding zal kunnen overnemen. Spr heeft er Biets tegen dat men de menschen op hun nieuw© taak voorbereidt, maar hij kan wel inzien dat de gemeente zich met die cpleding moet belasten. Heeft spr van de S. D. A. P. weinig verwachting omdat zij hare beginselen los laat, hij heeft dit te minder omdat naar het woord van Mr.v an Eek de kern van de nieuwe maatschappij is samenwerking en saamhoorigheid. teTwijl men in de prac- tijk steeds bezig is de verhoudingen te verscherpen en voor de werkelijkheid de ©ogen sluit. Wie iets wil doen voor de toekomst moet beginnen met de werkelijkheid te sien De werkelijkheid dat de menschen die voor de nieuwe maatschappij noodig *ijn, zonder fouten en zonden, niet bestaan «n dat alles hier onvolkomen zal blijven Zal er verbetering in den toestand komen dan moet men niet strijden om een be paalde klasse of kaste, maar voor het al gemeen belang, voor alle standen en partijen en groepen. Evenals een lichaam, kan ook de mata schappij alleen dan goed functionneeren indien alle organen in hunne waarde worden erkend en harmo nisch ontwikkeld en indien daarbij gehan deld wordt naar een vasten maatstaf die we vinden in Gods Woord, dat een objec tief gegeven biedt en een vast fundament. De beginselen in dat Woord gegeven te belijden en tot toepassing te brengen is de taak van de A.-R.-partij, die evenals in het verleden ook in de toekomst zal mede werken om het recht te bevorderen, het algemeen belang te dienen, het gezag te handhaven, de welvaart te vermeerderen en de economisch zwakken te beschermen Wanneer spr uit den R.-R. gerichtshoek het beleid van B. en W. beziet is hij niet geheel voldaan Hij denkt hierbij inzonder heid aan het vraagstuk van de Zondags rust en het toestaan aan verschillende ar beiders. waardoor z. i. het gezinsleven wordt geschaad. Hij zal dus zoo nu en dan critiek moe ten oefenen, maar in het algemeen zal hij B. en W. en met name bij den bezuini- gingsarbeid gaarne steunen, welke arbeid niet alleen financieele, maar ook cultu reel© en zedelijke beteekenis heeft. De heer Wilbrink constateert met dankbaarheid den niet-elechteren toestand der financiën en den betrekkelijk geringen invloed van de malaise, waarvoor zoozeer werd gevreesd. Spr. licht zijn motie betref- fande den aanleg van straten door de ge meente toe. Spr. heelt haar ingediend uit voorzorg voor de toekomst. De gemeente staat voor een financieele strop. Van den minister is niet veel te verwach ten. dus moet de gemeente voor zichzelf zorgen. Spr. meent tevens dat de gemeente meer gelegenheid moet geven aan het par ticulier initiatief. Vervolgens worden eeni- ge bezwaren ontwikkeld tegen de bestaan de bouwverordening, d:e deu aanbouw be moeilijkt. Het ligt voor de hand, dat par ticulieren *rtegen opzien om vooruit een Geen mooier cadeau voor uw vrouw of verloofde dan een mooie TASCH. Wij verkoopen al onze Damestasschen tot 50°/0 onder de gewone prijzen, g? Komt u eens kijken? Lederh. L. v. ESCH W.zn., Donkersteeg 5 groot bedrag te storten voor straten- en riolenaanleg. Wanneer de gemeente zelf aanleiding ertoe geeft dat alle aanbouw voor haar rekening wordt gebracht, za'. dat nadee'ig zijn voor de gemeentefinanciën. De toestand van het binnenwater is ook verre van gunstig. B. en W. zeggen dat de stad reeds van vee! binnenwateren door sneden is. Dat heeft Spr. al meer onder vonden daar de Voorz. ervan geprofiteerd heeft De V o o r z i 11 e r: bedoelt toch niet dat ik er in gezwommen heb? fGelacb). De heer Wilbrink betoogt verder de behoefte aan goede industrieterreinen. We moeten er ook aan denken dat we eerlang een andere beestenmarkt hebben, mede ge zien de nieuwe veev et. De heer Knuttel: Kau het niet op een schuit? De heer Wilbrink: Ja. maar daD zouden alleen de communistische koeien er maar op kunnen (daverend gelach), en er zijn er nog meer. Er vestigen zich hier tal van arbeiders, door wie toch ook em plooi moet worden gevonden. Spr. weet niet hoeveel moties hij nog bij de alg. besch. kan bespreken. (De voorzitter noemt ze op).. De heer Dubbeldeman: Je kunt van het woord afzien! De heer Wilbrink: Dat zegt u De Voorzitter: Dat zou ik niet doen. (Gelach). De heer Wilbrink: 'k Zal de twee laatste moties laten rusten. De Voorzitter: Dat vind ik aardig. De heer Wilbrink zal tegen het voorstel van den heer v. Eek stemmen in zake medezeggenschap. Het is nu eenmaal een onjuiste stelling, dat het personeel de zelfde rechten heeft als de bedrijfshoofden. Dat kan men alleen beweren als men staat op socialistisch standpunt. Spr. is tegen het voorstel-Elkerbout inzake de verlenging van annuïteiten. Spr. zou zich wel eens duidelijk willen zien gemaakt langs welken weg dit voorstel werkelijk tot resultaat kan leiden. Ook in andere plaatsen stapt men reeds van het erfpacht-systeem af. Over de schoonheidscommissie zal spr. zwijgen, al betreurt spr. ook meermalen een beslis sing zooals die thans wel eens door het dag-bestuur wordt genomen. De heer Knuttel zegt dat de heer Zuidema hem een pak van 't hart heeft genomen, want die heeft er tenminste vooi gezorgd, dat „li;'n" in de besprekingen kwam. De S. D. A. P. vooral was ditmaal erg negatief. Van de richting, waarin zich hier de gemeentepolitiek ontwikkelt zegt Spr.: bedachtzaam voortschrijdend in de reactionaire richting. Bedachtzaam, want het gaat inderdaad langs een zachter lijn tje dan b.v. in Amsterdam met z'n roode wethouders. (Gelach). Spr. oefent critiek op de z.i. onvoldoende werkverschaffing en op de geringe capa citeit, die het B. A. ontwikkelt. Spr. vindt het kenttjerkend dat men het eerst praal over opheffing van de belasting op het be drijf, z.i. de eeniige, d e niet op de arbei ders drukt Den toon van de sectie-versla gen acht Spr. ditmaal buitengewoon reac tionair. De groote massa weet nog niet welken weg zij moet inslaan om haar toestand te veranderen. (De Voirz.t dus u, mijnheer Knuttel, weet het alleen?) De kapitalisti sche pers, de Chr. School en dergelijke din gen houden de massa dom, zegt Spr. De Voorzitter: Dat kon men u ook verwijten. De heer Knuttel schrijft het toe aan de partijen die telkens weer opnieuw de regeering haar medewerking schenken, dat de richting van barr politiek niet meer in democratische richting gaat. Het Burger lijk Armbestuur vraagt veel te weinig geld aan. De Voorzitter: Volgens de Armen wet heeft u dit niet te beoordeelen. De heer Knuttel: Ja maar wij kun nen dat bestuur toch afzetten? De Voorzitter: U kunt het ter gele- gner tijd aï of niet herkiezen. De heer Knuttel: Als we een motie van wantrouwen aannemen zal het toch wel fatsoen genoeg hebben om heen te gaan. De heer Wilbrink: In Rusland blij ven ze lekker «itten. (Gelach). (Een heftig dispuut.ontslaat tusschen de heeren Knuttel en Wilbrink waarin de eerste den ander verwijt niets van het le ven in Rusland af te weten, en de Voorzit ter tevergeefs tracht tusschenbeide te ko men). De heer Knuttel bespreekt dan de huidige belastingheffing, die zwart-reactio- nair is. De lasten van de kapitalistische maatschappij te leggen op de minder-ge- goeden, daar komt zij op neer, dat is in waarheid als een koe Stemmen: Als 'n Communistische koe! (Hilariteit). De volkshuisvesting besprekende, merkt Spr. in tegenstelling met den heer Wit mans op, dat er nog veel meer woningen moeten worden afgekeurd. Spr. noemt b.v sommige huizen ia de GortestTaten De Voorzitter: Bent u er in ge weest? De heer Knuttel: in deze toevallig nietmaar je kunt van buiten wel zien dat de verhoudingen bepaald onvoldoen de zijn. Ook huurverlaging is noodig. Ech ter verwacht Spr. van de verlenging der annuïteiten niet veel heil. Bovendien zou die kwestie zich in zekeren zin zelf oplos sen, als er maar genoeg huizen werden bijgebouwd. D« huren zullen dan vanzelf dalen. De heer Duhbeldeman: De regee- ringstoeslag zit er toch op De heer Knuttel acht dat' van minder helapg Spr. zou het niel onverstandig vin den van de won ingbouw vereen? gingen wanneer zij op een concurrentie in dien geest gingen afsturen. Spr. zou aan den woningbouw in 't alge meen veel hoogere elschen willen stellen dan thans*gedaan wordt. Het type van de Eendracht b.v. .<an hem niet bekoren. De woningen moeten veel ruimer zijn. Het ma? niét 1 voorkomen dat men b.v. op den zolder slaapt. zooa's nu het geval is. Daarbuiten leidt het'nu gebruike'ijke ar beiderswoning-type tot volslagen slavernij van de buisvrouw Op verzool: van den Voorzitter on derbreekt hier de heer Knuttel zijn rede, waarna worIt overgegaan tot de benoemin gen. lo. Benoeming van een lid der Commis sie van Financiën (vacaturen, d. Wall). B'jpoemd wordt de. beer J. Splinter. 2o. Benoeming van een lid der Commis sie voor de Strafverordeningen (vaca'nre- v, d. Wall). Benoemd wordt de heer Pb. Deurnar, die do benoenrng aanneemt 3o Benoeming van 5-leden der Commis sie bedoeld in art. 2, le lid, sub 3o der verordening, houdende Reglement voor Je Commissiën van Advies betreffende de arbeids- en diens Ivoor waarden van het personeel in dienst van de gemeente Lei den. (Aftredend: de h h. R. Zuidema, J Wilbrink, P. Heemskerk, dr. B. D. Eerd mans en H. J. Baart). De aftredende heeren worden bij accla matie herkozen. do. Benoeming van 5 plaaisvr-rvangen de leden dier Commissie. (Aftredend: de b h. B. J. Huurman, J. Spbnter, Th. Af. W Bergers, K. Sijtsma en F Koois'ra). De aftredenden wordon herkozen. 5o. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast me: het sluiten der huwelijken. Benoemd wordt, de heer R. Zuidema. De heer Zuidema neemt zijn benoe ming aan. 6o. Benoeming van een Stads-genees- heer, voor het tijdvak 1 November 1924— 1 November 1925 Benoemd wordt Dr. H. W. Blote. 7o. Benoeming van een Concierge aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Benoemd wordt de heer A. Oudshoorn. De Voorzitter schorst de vergade ring tot 8.15 uur. Avondvergadering Te kwart over 8 heropent de Voor zitter de vergadering en geeft het woord aan den heer Knuttel. Spr. vindt de motie van den heer Ei kerbout ©enigszins zonderling; men kan daarvan niet anders verwachten dan een afwijzende houding van B. en W., aange zien het standpunt van dezen voldoende bekend is. Spr. komt vervolgens op het onderwijs. De resultaten van het onderwijs, en spe ciaal van het volksonderwijs, zijn niet wat ze wezen moesten. Spr. heeft dit in alle drie de klassen van scholen nagegaan, en beeft gemerkt het nadeel van te groote klassen, o.m. doordat de leerlingen te weinig beurten bij het lezen krijgen. Ook heeft Spr. gezien het groote nadeel van de afschaffing van het Fransch op het L. O.; juist bet leeren van een vreem de taal geeft een beter inzicht in den bouw van de eigen taal. Van het onderwijs kan volgens Spr. dan ook niets meer af; hoe wel op het onderwijs wel heel wat had kunnen bezuinigd worden. Spr. denkt in verband hiermee aan de pacificatie, waar door heel wat geld vermorst wordt aan tallooze onnoodige en overbodige schooltjes Spr. dient ten slotte een motie in, waar in gevraagd wordt een nieuwe regeling op het openbaar lager onderwijs door ophef fing van het onderscheid in leerplan tus schen de verschillende scholen, alsmede eventueel daltoniseermg der beide hoogste klassen. Spr. wil voorts nog een enkel woord spreken over de Schoonheidscommissie. Van een Schoonheidscommissie kan ver wacht worden dat de ergste misstanden kunnen vermeden worden. Over schoon heid bestaan verschillende opvattingen, hetgeen Spr. met het voorbeeld van „Ami- citia" aan de Steenstraat uitvoerig toe licht. Toch zijn er eenige eischen van bouw kundig fatsoen, waarover geen verschil van gevoelen bestaat, maar die toch bij 8 van de, 10 gebouwen in de stad met voeten getreden woorden. Spr. verwacht alzoo van de Schoon heidscommissie geen opbouwend, doch wel preventief werk. Aan den heer Zuidema antwoordt Spr., dat do heer Zuidema niet onjuist de S. D. A. P. heeft gekarakteriseerd als de terug val van wetenschap tot utopie. Doch de heer Zuidema is eenzijdig geweest, doch er is nog een ander socialisme, dat van Radek, ontwikkeld in zijn brochure „Het Socialisme van utopie tot daad". Men schen zonder zonde hebben we niet noo dig voor de nieuwe maatschappij, ant woordt Spr. voorts aan den beer Zuidema door den strijd zal de arbeidersklasse ge schikt worden voor haar historische taak. Mevr. v 11 a 11 i ev. E m d e n wil nog een opmerking maken aan het adres van den heer Zuidema: Spr. heeft daarin ge vonden een toon van eigengerechtigheid; in dit opzicht onderscheidt de partij van den heer Zuidema zich in ongustigen zin van de geestverwanten van den heer Loh- man, die zich onderscheiden door hun breedte van geest en ruimheid van hart. Stem: We krijgen hier les in anatomie Spr. zou gaarne wat meer waardeering van andersdenkenden gezien hebben, bij den heer Zuidema. De heer Eerdmans zal niet ingaan de op rede van den heer Zuidema, doch wel een enkel woord spreken over de schoonheidscommissie. Deze zal volgens spr. meer een bron van ergernis worden dan dat zij mede helpt aan de verfraaiing der stad. De heer Knuttel: Volkomen buiten de werkelijkheid. Spr. komt vervolgens tot de woning- politiek: er zit volgens hem te veel arbeids loon aan het bouwen der huizen, vandaar de hooge huren. Het hoofd kond, de voelen warm, 2588 maakt de rijkste dokter arm. Onze Winlerpantolfeis f (PO een probaat middel ■'0*5 L. v. ESCH W.zn. - Donkersteeg 5 Wat belastingverlaging betreft, verheugt liet spr. van de overzijde dergelijke tonen vernomen te hebben, al weet spr. niet of deze sprekers namens hun fractie gespro ken hebben. Spr. eindigt met zijn veront schuldiging aan te bieden dat hij geen voorstel aan den Raad beeft aangeboden; in dit opzicht is de Vrijheidsbond wat achterlijk en conservatief. I)e heer v d. Heuvel licht zijn voor stel tot instelling een er schoonheidscom missie nader toe. Hij is daartoe niet ge komen dan na lange aarzeling. Toen men schen, die meer van deize zaken weten dan Spr., n 1. de heeren Huurman en Knuttel, opmerkingen maakten over het gebouwtje in de sectievergadering opmerkingen maak ten over hét gebouwtje waar ook de heer Huurman zou er zelfs geen glaasje bier willen drinken bleek spr. dat hij moest trachten, deze zaak aan het rollen te brengen, teneinde verbetering te krijgen in dezen toestand. Vandaar spr.'s voorstel Spr. wil nog een paar andere opmer kingen maken. De heer Sijtsma, een uiterst bezadigd man, heeft in het indienen der voorstellen niets anders gezien dan pro paganda, de heer Witmans heeft die voor stellen betiteld als „God zegen de greep". Spr. gelooft ni'et dat de heer Witmans, ge zien wat hijzelf in den Raad gepraesteerd beeft, een dergelijke kwalificatie mag doen De beer Zuidema heeft aanhalingen ge daan uit „Het Volk'' en uit een brochure- De waarde van dat aanhalen is maar be trekkelijk. Wil de heer Zuidema het aan halen van brokstukken uit dagbladen en brochures invoeren, dan zullen wij ons daarop prepareeren, en dan kan het ver bazend gezellig worden, doch het peil van het debat zal er niet door stijgen. De heer Zuidema beeft willen aantoonen.da't Spr.'s partijgenooten niet regeeren volgenn Gods Woord. Spr. acht dit een groot woerd. De toestand in streken, waar de Anti-Rev. de overhand hebben, is toch niet 200, dat ieder die daar komt, direct ziet: hier wordt geregeerd naar Gods Woord. Spr. noemt in dit verband Zeeland, waar de Anti Rev. Partij sterk is. De heer Heemskerk heeft in de sec tie-vergadering niet veel van de begroo- ting gezegd, en zal dit ook thans niet doen, omdat hij er zich in hoofdzaak mee kan vereenigen. Spr. wil een opmerking maken over de verlaging der belastingen en speciaal op de zakel. berlrijfsbelasting.Naar spr.'s over tuiging geeft alleen de inkomstenbelasting een zuiver beeld van de inkomsten. Daar om gaat spr. er aceoord mee. dat de zake lijke bedrijfsbelasting van de baan gaat. Doch Spr. wil wel vragen: is de toestand zoo, dat we optimistisch kunnen staan te genover de opbrengst der belastingen. Spr zou het sterk betreuren indien door de af schaffing der zakelijke bedrijfsbelasting van 'n verlaging der ink.-br-lasting niets zou komen, aangezien de inkomstenbelasting het sterkst drukt op de lagere inkomens. Spr. bespreekt vervolgens de werkloo- zen-uitkeeringen. Men ziet in het ramen van een lager bedrag van de uitkeeringen een tendenz tot verlaging der uitkeeringen, doch gelukkig is dit niet geval, doch is de werkloosheid afnemende. Spr. hoopt evenwel dat de werkloozen de uitkeerin gen zullen krijgen, waarop ze recht heb ben, indien onverhoopt de werkloosheid weer mocht toenemen. Spr. gelooft, in te genstelling met den heer Knuttel, dat het peil der werkloosheids-ondersteuningen beter is geworden dan 'n paar jaar terug. Toen varieerden de loonen der arbeiders tusschen 30 en 40 gulden, thans varieeren verschillende arbeidsloonen tusschen 20 en 25 gulden. Het verschil tusschen de werklooze en de werkende arbeiders is dus minder groot geworden. 'n Stem: Ze hebben het beter. Spr. acht dat er altijd verschil zal moe ten zijn tusschen werkende en werklooze arbeiders. De heer Kn ut tel: Dat is volstrekt niet noodig. De heer» Heemskerk kan zich in de zen niet op het standpunt van den heer Knuttel plaatsen. Spreker bespreekt vervolgens de weer toenemende duurte. Men had verwacht dat als gevolg van de daling der arbeidsloonen de prijzen zouden dalen, doch dit is niet het geval geweest de prijzen, in het bij zonder die der voedingsmiddelen, rijzen we ex*. Spreker zou aan B. en W. in overwe ging willen geven zich in verbinding te stel len met de organisaties der levensmiddelen fabrikanten, teneinde bet daarheen te lei den dat in onze stad aan de prijzenstijging een einde komt. Spreker wil voorts nog iets zeggen over het voorstel tot invoering van een gemeentelijken autobusdienst, waar spreker geen voorstander van is. Doch wel zou spreker willen dat den parti culieren autobusdiensten, niet de nek werd omgedraaid door allerlei kleingeestige be palingen en fit te-rijen van de zijde der politie. De heer Baart brengt het georgani seerd overleg ter sprake. Bij de organisa ties is een geest gekweekt, dat al wat B. en W. willen invoeren, door de organisaties moet worden aangenomen. Het bevreemdt spreker dat de beer Zuidema zich verklaard heeft tegen medezeggenschap van het ge- meentepersoneel, omdat er door de stuwkracht der moderne vakbeweging in christelijke kringen stemmen opgaan voor het medezeggenschap. Ook met den heer Heemskerk is spreker het niet. eens. djjt de uitkeeringen even hoog zijn als voorheen; dc uitkeeringen aan nitgetrok- werkloozen zijn wel degelijk gedaald, nl. van f 13.50 en f 1.50 voor ieder kind tot resp. f 13.en f 1. De heer Groen eveld gelooft wel dat in Leiden, evenals in andere plaatsen, de ophaaldiensten voor schoolgeld zullen ingevoerd worde-n, docK ziel niet in waarom daarmee moet gewacht worden. Spreker zou invoering van een aparten iucassodier.se bij de gemeente pewenscht achten voor alle diensten, bijv. ook voor de lichtfabrieken. De heer Huurman spréékt dank uit aan B. en W. dat zij ondanks de drukken de tijden met een sluitende begrooting zijn gekomen, alsmede dat zij afschaffing der zakelijke bedrijfsbelasting voorstellen. Spreker wenscht een woord (e spreken naar aanleiding van de motie-Wilbrink Die motie is niet af, want er staat niet in op welke wijze de bouwgrond, door de ge meente voor particulieren moet worden beschikbaar gesteld. Indien de gedachte van den heer Wilbrink is, dat de bouw-, grond voor een matigen prijs zou worden beschikbaar gesteld, dan kan spreker daar mee wel meegaan; mocht het in de bedoe ling liggen dat de gemeente zelf zou bou wen dan is spreker daar geen voorstandei van. Voor spr. zijn stem voor of tegen deze motie zal uitbrengen, zou spreker hierop antwoord we^p/»ben. GEIWEHGD mieijmjs Poging tot doodsla en moord. Sedert geruimen tijd kwamen tc Rot terdam kleine ruzietjes voor tusschen den 40-jarigen cafénouder C. N en de 40-ja- rige vrouw A. G met wie hij sainen- vooide. Terwijl de vrouw gisternacht sliep, kwam de caféhouder in haar ka mer en wilde haar met een bijl dooden. Toen Ni baar een slag wilde toebren gen, brak echter de steel van de bijl, waardoor hij de vrouw niet raakte. Zij was enkel gewond aar het achterhoofd, doordat do ijzeren bijl wegvloog. Nadat de dader z!jr plan mislukt zag, ging hij naar den kelder en maakte aan zijn eigen leven door ophanging een einde De geneesheer die de vrouw verbond, constateerde geen ernstige kwetsuren. Treinontsporing bij Arnhem. D© trein, die te 2.48 te Arnhem gisteren middag moest arriveeren uit Enschedé, is tusschen het Zijpsche viaduct en het sta tion gederailleerd. De kolenwagen liep uifc de rails, waardoor de bagagewagen, die op eerst genoemden wagen liep, werd ingedrukt De materieele schade is nog al aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Onmiddellijk is aangevangen met het op- ruimingswerk. Brutale diefstal. Een koopman heeft bij de Amsterdam- 6che politie aangifte gedaan van vermis sing van een ongesloten enveloppe, inhoud dend© f 3125 aan bankpapier, uit zijn acten- tasch, die aan een zijde was opengesneden. Deze diefstal is vermoedelijk gepleegd in het gemeente-girokantoor of tijdens een tramrit van d© Albert Cuypstraat naar dit kantoor. Wat zelden voorkomt. Het echtpaar A. Dijk te Broek (Fr.) viert voor de tweede maal zijn zilveren bruiloft. De bruidecsom is 78 en de bruid 70 jaar Man en vrouw zijn beide voor do tweede maal getrouwd on zagen ook beiden hun eerste huwelijk met zilver gekroond. De kinderen uit beider eerste huwelijken zijn met elkander getrouwd. Een kleindochter der bruid is gehuwd met een jongeren zoon van den bruidegom Haar man is dus ook haar oom en dit zonder bloedverwantschap. De jonger© zoon werd door d;.»* huwelijk Vip'n zoon van zijn v^d"*** Uiftfs De landbouwer B uit Loenen, die eeni- gen tijd geleden op de markt te Apeldoorn een koe had verkocht, was met de daar voor ontvangen contanten, zorgvuldig in zijn tabaksdoos opgeborgen, huiswaarts gekeerd, waar het geld in een kast werd gedeponeerd, waarvan de sleutel er bo ven op, onder een vaas haar plaats had N11 zes weken geleden, toen het boertje •zijn geld ens nakeek, miste hij twee bankbiljetten, ieder van f25, en geen der huisgenooten kon over de verdwijning daarvan eenig licht verschaffen. Toen B. na verloop van een paar weken la.ter tot de ontdekking kwam dat weder een twee tal bankbiljetten van f25 denzelfden weg waren opgegaan, ook zonder éebig spoor achter te laten, achtte hij het nuttig, de nummers van de resteerende bankbiljet ten op te schrijyen. Dit geschiedde den 16den dezer. Een week daarna was het vijfde bankbiljet, maar het eerste waar van het nummer was genoteerd, ook ge vlogen. Bij de politie in Loenen werd hiervan aangifte gedaan en deze ging bij de verschillende winklicrs rond en vroeg inzage van het bij hen aanwezige bank papier, met als gevolg, dat hot gezochte bankbiljet bij een dezer werd gevonden, die hei van een buurjuffrouw van B in ontvangst had genomen. Dc politic te Loenen maakte tegen deze buurjuffrouw proces-verbaal op Oplichting of valschheid in geschrifte Door de politie te Enschedé is aange houden de 20-jarige slager J. G. A. S, juist toen hij voornemens was op de Twentsche Bank op een kwitantie van den landbouwer F. te Lonneker een be drag van f24000 te innen. S. is als ver dacht van valschheid in geschrifte naar Almelo overgebracht. De landbouwer 1 die niet geheel normaal is, doch van wien onder gewone omstandigheden zoor mo"i- lijk geld is los te krijgen, stond steeds met den gearresteerde in nauwe relaii.- en werd door diens toedoen nog kort gp»e- den tengevolge van een koeienhanjel, voor een-ge duizenden guldens b'.j tien neus genomen. Het bedrag van f 2x 000 zou de landbouwer aan S schuldig zijn, als afkoopsom voor het niet doorgaan van den vdï-koop zijner boerderij voor. f 100.000 aan den gearresteerde. Hot was de politie bekend, dat S., die van de al- faire geen geheim maakte, reeds gedu rende eenigen tijd uiet de kwitantie "i den zak liep. In verband daarmede haq, zij de nocdige maatregelen getroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6