Dagblad voor Leiden en Omstreken. IEDWE LEIDSCHE COURANT i0MüTEIIE«SB feewono 'adverlfmtiön %ct regel 22% cent. ingezonden Medèdeelin^ m, dubbel tfcriefi Bij t'con tract, bolftügiijko reductie. - :'j Kleine advertontiön bij vooruitbeta* tjing van ten hoogste 30 woorden, worden Hatelijks geplaatst ad £0 esnK 5de JAARGANG. - ZATERDAG I NOVEMBER 1924 No. 1352 Bureau Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS ju Leides es bsitn Leid as J waar ageaiia §»rostlgd zij» Per kwartaal.f 8.50 Per weekf 0.19 France per post per kwartaalf2.90 pit nummer bestaai uit twee bladen. Geen andere Goden. r De opmerking is dezer dagen gemaakt 3at de ellende van dezen tijd is, de ver- mater ialiseering, de verzakelijking en ver- mechaniseering van het leven. Begeerte heeft de harten aangeraakt, zoowel van de arbeiders, als van den mid-i 'denstand en de kapitalisten. Allen wor den in beslag genomen, te sterk in beslag genomen, door de zorg voor en de jacht naar bet stoffelijke. Deze klacht is ongetwijfeld juist. Wie om zich iziet en kennis neemt van wat er leeft in de harten zal dit toestemmen. Tegelijkertijd echter kan niet wprden ontkend, dat er de laatste jaren gekomen is een meerdere waardeoring van de re- ligie. Het dorre koude materialisme kan toch op den duur geen bevrediging schenken. De mensch, geschapen ziel en lichaam, heeft behoefte aan andere dingen, dan die hij kan zien en tasten. Hij kan bij brood en bij geld alleen niet leven, maar zoekt iets dat den honger van zijne ziel kan Btillen. Hij mag op hoogen toon betuigen, dat ikij tevergeefs aarde en hemel heeft door- vorscht en dat hij God niet heeft gevon den, toch blijft er in zijn hart een vragen paar God en het goddelijke. - Hij 'kan zijn afkomst niet verloochenen. y God heeft de eeuw in zijn hart gelegd. De Socialist mag op den herdenkings dag van 's Heilands hemelvaart zingen, 'dat zijn verlangen nooit zal gaan naar hemelvaart, omdat hij op aarde gered en izaligwil wezen,hijkan toch niet verhinderen dat altijd weer bovenkomt oen hunkeren naar de dingen die niet zijn van deze aarde. Vandaar dat er weer is gekomen een yragen naar religie. Dat er in breede krin gen zelfs is een dweepen met religieuse aandoening. Wij mogen dit tot! op zekere hoogte waardeeren. Maar aan den anderen kant mogen wij. rdit alles toch ook weer niet te hoog aan- felaan, omdat bij dit speuren naar gees telijke dingen, tegelijkertijd zoo duidelijk üian den dag treedt een eigenwillige gods dienst, die naar het woord der Schrift toch geen wezenlijke waarde heeft. De ware religie, de echte Godsdienst is lalleen daar, waar God in alles als den uitgang en het eindpunt wordt gesteld. Waar beleden wordt dat uit Hem en door Hem en tot Hem alle dingen zijn. God dienen, wil zeggen zich voor God buigen. Hem als den oppersten Souve- rein erkennen, omdat zijn Naam alleen is hoog verheven en zijne majesteit is over de aarde en den hemel. God de Heere is de Schepper van het heelal. Hij schiep den hemel en do aarde, do wereld en wie daarin wonen. En daarom bestaat er niets, hoegenaamd niets, ten aanzien waarvan niet zouden gelden de ordeningen door God den Hee- ro gesteld. Die belijdenis echter gaat velen te ver '•r Zij willen wel erkennen de waarde van de religie, ze zijn niet afkeering van reli gieuse aandoeningen, maar van een on voorwaardelijk huigen voor en een met 'heel hun hart en ziel en zinnen dienen :Yan God, willen zij niet weten. Dat komt hunne menschellijke eere te na, en daarom scheppen zij zich, evenals Se blinde heidenen het voor hen deden, een God naar hunne gedachten. Groot is het aantal goden dat in onze 'Sagen wordt gediend en gesteld in de plaats van den eenigen God. - Wdj geven geen opsomming. F De een buigt voor het kapitaal, de an tler voor do organisatie. Een derde, en dat is naar wij dezer da gen in ,,Het Volk" lazen, do univer- seele of de socialistische godsdienst, ge looft in het wc-rk der menschheid om te (stichten een nieuwe gemeenschap, een .broederschap, op liefde en rechtvaardig heid gegrond. Jf Neen, zegt een vierde, zulk een gods dienst kan toch niet geheel bevredigen. En hij stemt in met den dichter die het uit sprak: God is een louter Niets, hem raakt geen Hier noch Nu, 'Hoe meer gij naar hem grijpt, zoo meer ontvliedt hij u. En men eindigt om toch nog eenigo hou vast te hebben en vooral liet hoofd hoog to kunnen houden in zelfaanbidding en verklaart: Ik heb alleen mij zelf' aanbeden, Mijn afgod was mijn eigen hart Tegenover zulk een religie en dergelijke religieuse uitingen neemt de wet Gods vierkant positie. Voor geen tweeërlei uitleg vatbaar weer klinkt de eisch: Gij zult geen andere go den voor mijn aangezicht hebben. Met een slag wordt al het eigenwijs menschelijk geknutsel vernietigd. Geen andere goden. 1 Dat wil zeggen dat wij in de plaats van of benevens den eenigen waren God die zich in zijn Woord geopenbaard» heeft, niets anders zullen stellen om daarop ons vertrouwen te zetten. j Dat is de negatieve zijde. 1 1 En de positieve kant is, dat wij den eenigen waren God recht leeren kennen, Hem alleen vertrouwen en Hem van gan- scher harte liefhebben, vreezen en ceren Hem eeren in heel ons leven. Niets an ders bedoelen en zoeken dan de verheer lijking van zijnen Naam. Dat is een geweldige eisch. Want wij zijn zoo geneigd onszelf goden te fabriceeren. Het kost vaak zooveel moeite ons hoofd te huigen. Het eigen Ik speelt zulk een groote rol. Er is zooveel zoeken van het eigen belang, van eigen eer en voordeel. En toch: geen andere Goden. f Want ik, de Heere, een Schepper en Formeerder, ik ben de Heere, uw GodI •"|i DR. J. H. GUNNING J.Hz. Afscheid. 7' Een simpel Gericht, zooals elke week op pagina. 2 van „Pniël" voorkomt, maar nu alicht door velen in ons land niet zonder oenige ontroering zal worden gelezen,, von den we in Ds. Gunnings lijfblad van deze week. We wisten het al lang, dat het komen zou in dit nummer en toch. niet als een. gewoon kerkberieht, dat het vertrek van den predikant vermeldt, lazen we deze aankondiging. Do oorzaak ligt zeker wel hierin, dat de Domineo van Serooskerke niet van die kleine Hervormde Gemeente alleen was, ook niet daarin dat hij het alleen van zijn Hervormden kring was. maar dat hij was een man, die, al moge zijn gemeenschaps kringen eerst den laatsten. tijd meer zicht baren vorm hebben aangenomen, toch reeds veel langer de man is geweest van hen, die voelden! voor alles, wat onze vaak zoo sterk verdeelde Christenheid kon sa menbinden. Dat heeft Dr. Gunning gedaan. Zoo volgde hij 't voetspoor van zijn vromen vader. Wel ging het vaak wat onstuimig en herinnerde hij ons wel eens aan do eerste vliegeniers, die nog niet al te han dig in het landen, soms met meer geluk dan wijsheid „oen hek namen" of een angstwekkende daling op een weiland tusschen koeien maakten, wat do omstan ders wel eens minder hoog van 's mans vaardigheid deed denken. Dr. Gunning maakte ook wel eens vreem de landingen ,ook wel eens tusschen koe ien van mensclien. ook wel eens zoo, dat zelfs zijn beste vrienden, die wel wisten, waar hij heen wilde met lang niet malsche critiek zijn 'toeren beoordeelden. Maar al hadden zijn. welgemeende po gingen soms wel eens precies de tegenover gestelde uitwerking van wat hij wenscht, toch twijfelde niemand aan zijn hartelijk begeeren in al zijn werken de eere van Hem te mogen bevorderen. Die bij als zijn Heiland had leeren kennen. Met jeugdige onervarenheid en onstui migheid dat doel nastrevend, op verderen leeftijd in onze groote steden dien vaak Jastigen karaktertrek niet geheel verloren hebbende, nu zelfs tusschen zijn Zeeuw- sche broeders en zusters nog eerlijk wor stelend tegen het vaak nog in vlammen uitslaand jeugdig vuur is hij tot op den dag, waarop hem nu eervol emeritaat ver leend wordt, do dominee gebleven^ die door woord en geschrift, niet het minst door zijn „Pniël" zich een groot-en kring van vrienden gemaakt heeft. En die vrienden vorgunnen hem gaarne een eer vol emeritaat, maar willen aan dat .eme ritaat nog niet gelooven. We vertrouwen, da-t ze daarin niet mis zien. Ds. Gunning, geheel in rust i3 iets on denkbaars. Alleen treedt hij officieel voor Serooskerke uit het ambt, maar dat zal dan ook al zijn. Yerdcr gaat Ds. G. zekert zoolang God hem krachten geeft, voort met den arbeid, die steeds de liefde van zijn ziel had. Hij moge dan ..afscheid preeken" wij hadden haast hier boven een vraagtceken achter den titel gezet, maar verzekerd, dat dit geen vraag kon zijn, lieten we dat toch na. Dr. G. komt in een andere levensperiode en wij wenschen hem toe dat hij nog lang ■tot zegen voor zijn overal verspreide ge meente, zooals wo zijn Pniël-vrienden wel kunnen noemen, moge werken. Hij kan er van overtuigd zijn, dat welke lago motie ven hem soms worden toegeschreven, dui zenden' dankbaar gedenken, welk een rij ke zegen van God hun door zijn arbeid toekwam. Dat. alleen reeds moge hein ook in zijn werkzamo rust bemoedigen on danks allo fouten, die mens'chen met ka rakters als het zijne zoo makkelijk maken en die juist door hard werken te meer aan den dag komen. Wie niet werkt) maakt ook geen fouten. Laten de men sclien van de critiek dat bedenken. Mis schien prikkelt het hen tot meer actie en maant het tot zachter oordeel over dezen predikant, die 't hun in oordeelen wel wat heel makkelijk maakte. Nu gaat Ds. Gunning een maand naar Lausanne, in de buurt van Genève, de stad van Calvijn, maar nooit Calvinist, 't Zij zoo. Straks zet hij zich weer in Bilt- hoven, 't hartje van ons Nederland en daar zal hij blijven tot zijn laatsten snik de man die in ménig Hollandsch hart een plaats kreeg en behield, saam verbonden als dat Hollandsche hart zich wist met dien vaak zoo on-Hollandsch doemden pre diker in sterke liefde voor dien Heiland, Die voor hem en velen zijner vrienden de verschrikking des doods reeds heeft weg genomen, Die hem, als 't afscheidsuur uit dit leven voor hem heeft geslagen met blijdschap moge doen ingaan in de vreug de zijns Heeren. STADSNIEUWS Myra Hess. Deze Engelsche pianiste heeft ons veel doen genieten gisterenavond. Zij is een eenvoudige, sympathieke verschijning, die speelt met geheel haar ziel; met haar spel een weinig meegeba-rend. maar zonder eenige aanstellerij. Ze begon, o wonder, met een Sonate van Mozart, met de welbekende 12e uit de uitgave van Peters. Ik geloof dat ve len met mij er zich op verheugd zullen hebben, die nu ook eens van haar te hoo- ren. Er was tenminste voelbare aandacht in do goed gevulde zaal. En Myra Hess speelde deze jeugdige, frissche muziek met groote piëteit, fijntjes en toch weer tin telend van leven. Een verrassing was het voor me, dat zij het ietwat weemoedige, dat in het hoofdthema ligt, in haar voor dracht geheel wegwerkte en het gaf als een vroolijk wijsje. En dat type hield ze, ■uitgezonderd in de mineur variatie, vol. Dat deed hem vooral het tempo, maar toch ook weer niet dat alleen. Wel was bet 'fc tempo en de volmaakste techniek, dio het t,alla turca" zoo „pétillant" maakte. Na Mozart kwam een der meesterwer ken van César Franek, zijn Prélude, Aria et Finale. Hier geen tintelende vroolijk- heid, maar veeleer deftige ernst. Franek bouwt zijn oomposities meesterlijk op; heeft hij eenmaal een motief gegeven, dan laat hij 't niet gemakkelijk los, maar ver werkt het in afwisselende harmonieën, in gewijzigd rythme. het van alle kanben be lichtend, En toch is hij niet arm aan mo teven. Integendeel, we onderscheidden er vóór de Finale een drietal: het eerste van stoeren vorm, het tweede van meer vrien delijk karakter, het derde van eenigszins sombere stemming. En na het optreden van dit derde motief, werden de beide eerste daarmee op schitterende wijze ver werkt. In de Finale, die op een chroma tisch thema gebouwd is, treedt aan het eind ook nog weer het eerste motief op, tegen dat van de Finale in. Myra Hess deed dit alles spreken met zoo intense muzikaliteit en in zoo duidelijke taal, dat het luisteren mede tot een „intellectueel" genot werd, „Papilion" (op, 2 van Rob. Schumann), al is het melodieus en dartel geschreven, werkte wat ontnuchterend na het oer-de- gelijke werk van Franek. Deze luchtige, vroolijke muziek blijft te veel aan do op pervlakte en dat viel het meest op door de tegenstelling. Naar het applaus te oor deelen liad echter het grootste deel van liet publiek veel waardeering voor dit jeugdwerk van Schumann. Na de pauze kregen wo een viertal nummers van twee Spaansche componis ten, Manuel de Falla (geb. 1876), die tot de moderne toondichters gerekend wordt, en Enrique Granados (1868—1915). Met den besten wil is het me niet mogelijk ge weest, iets eigens, iets specifiok-Spaansch misschien, in deze muziek te ontdekken, Ze wercl met veel gratie door Myra Hess weergegeven, maar ze had onder elke vlag geboren kunnen zijn. Met Chopin klommen wo hooger. Hier klonk het technisch kunnen van de Engel sche kunslcnaresse in vollen glans. Wat een prachtig ontwikkelde linkerhand (Etu de op. 10), welk brillant spel in de Bal lade op. 23! En in de moeilijkste passages blijft do toongeving volmaakt, naar 't noodig is forscli, fluweelig of parelend, Het applaus, dat Myra Hess na elk num mer reeds teruggeroepen had, nam nu geen cindo voor zij een toegift geschonken had. En zij bezweek voor den drang. Di^ concert was een waardig begin van de reeks door Dr. de Koos gearrangeerd. D. S. Pref. Mr. A. H. M. J. van Kan. Do-juridische faculteit aan de Leidsche Universiteit heeft gisteravond afscheid genomen van prof. mr. A. H. M. J. van Kan r die in verhand met zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Rechtshoogeschool te Weltevreden, dezer dagen naar In- dië- zal vertrekken aan een maaltijd, prof. Van Kan door de faculteit aangebo- den. i I - De lustrumfeesten van hat Leidsch Studentencorps. In de Donderdagavond gehouden verg. van het Leidsch Studentencorps zijn de plannen voor de viering van het 350-jarig bestaan der Leid'sche Hoogeschool, zooals deze door de lustrumcommissie ziin ont worpen, goedgekeurd. De lustrumfeesten zullen plaats vinden van Maandag 22 tot en met Vrijdag 26 Juni 1925. De korte inhoud van het programma 'der feestelijkheden i!s als volgt: i Maandag 22 Juni. Feestelijke inhaling d'er reünisten. Opening van de lustrum-* week met een rede van den praeses colle gia van het Leidlsch Studentencorps en een rede van den praeises der reünisten in het groot auditorium der universiteit. Daarna optocht naar do sociëteit Minerva. Colla tion en reuni-stendiner. Dinsdag. Wedstrijden van de Studenten- Gymnastiek- en Schermvereeniging Arena Studiosorum. Des avonds openluchtspel, voorstellende een historisch feit uit den oorlog tusschen Spanje en Holland, op het feestterrein aan den Zoe'terwoudschen Sim-» gel. Woensdag. Matinee van het studenten- muziekgezelschap Sempre Crescendo onder leiding van F, A. E. Koeberg. Deis avonds tweede opvoering van het openluchtspel. Donderdag. Schaakspel op den Burcht, met levende schaakstukken, door de leden van het studentenschaakgenootschap Mor- phy, gevolgd door een thé dansant op de sociëteit Minerva. Des avonds uitvoering van het Leidsch studententooneel gevol'gd door een hal. Vrijdag. Diner dansant in het Casino te Noordwijk. yoorts zijn er de gebruikelijke diners, dejeuners en recepties. De koTte inhoud van het openluchtspel, dat door electrische schijnwerpers zal wor den beschenen, i.s als volgt: Een hagepreek wordt door de Spanjaar den verstoord. De predikers worden ge vangen genomen en door den Bloedraad ter dood veroordeeld. Het volk, dat tever geefs om genade heeft gevraagd, komt steeds meer in verzet en roept om -wraak. Er groeit een opstand, welke uitloopt in e?n beeldenstorm. E dreigt echter gevaar. Alarmsignalen weerklinken en Alva is op komst. Het vollik wordt omsingeld, doch slaat den aanval af, ten koste van veel verliezen en uitputting. Het beleg duurt voort. Kleine, snelvarende roeibootjes, van lantaarns voorzien, omsingelen do Spaan sche kampen en 'hun groote schepen. Een bloedige zeeslag volgt. Hier bereikt het spel zijn grootste ïe- vendighei'd' Langzaam wijken de groote schepen, waarna het volk zijn redders toe juicht. De vrijheids zon gaat op. De stijl van het spel is met het spelen in het donker .geheel aangegeven. Suggestie; en legendarische behandeling staan op den voorgrond. Zoowel de schrijver, Herman Teirlinck, als do regisseur, Joh. de Mees ter Jr., zien in opvoeringen als decze groot- sc'h'e perspectieven voor de toekomst. Meer dan met een voortgaan in do richting van het modern mysteriespel denkt de heer Tierlinck op dezen weg een volkomen ge acheveerde toepassing te bereiken van zijn nieuw-gevonden dramatische princi pes. Over :den componist, decorateur enz., zullen binnenkort nadere mededeelimgen worden gedaan. De hierboven weergegeven korte inhoud is, als dit noodig mocht blij ken, voor wijziging vatbaar. De Corpsvergader:'ng gaf haar toestem ming voor het heffen van den henoodig- de-n hoofdelijken omslag. De Leidsche Winkelstand. De Lage Rijndijk werd heden verrijkt door de heropening der vleesclihouwerij van den heer v. Wingerden. De winkel, die thans met zijn hygiëni sche. frissche tegelbekleeding, marmeren toonbank en wat verder bij een eerste rang3 slagerij hoort, een keurigen aanblik biedt, beteekent ongetwijfeld een grooten aanwinst voor dit stadsgedeelte. Dat de heer v. Wiugerden ook de étalage- kunst uitstekend verstaat, blijkt uit zijn geestige uitstalling, waar gigantische let ters van versche worst tusschen jaartallen- dragende hammen, den volke kond doen, dat liie.r gelegenheid geboden wordt de vleeschelijke lusten op afdoende wijze te bevredigen. De verbouwing geschiedde onder leiding van den heer C. A. van der Linde uit Gou da, door den aannemer J. de Lange. De heer H. Schulte verrichtte het schilder werk. de heer B. de Wit, smid, bracht de noodige ijzeren stangen aan, terwijl ten slotte dc heer Schilder voor do keurige electrische. installatie zorgde. Dezen allen komt een woord van welver diende lof toe. We wenschen den heer v. Wingerden suc ces met zijn vernieuwden winkel; te oor deelen naar de talrijke bloemstukken, welko thans winkel en étalage sieren, zal 't hem aan belangstelling niet ontbreken. De z.g. Inbraak. De juwelier en goudsmid M. do R. alhier, is wegens het doe.n van een valsche aan-* gifte van inbraak en poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij gisteren gevankelijk naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. Hervormingsdag. Vanwege de Ned. Herv. Gem. is gistereri avond in de Pieterskerk een godsdienst oefening gehouden ter herdenking van dal Hervorming, waar het woord werd go» voerd door de predikanten Ds. Hart» wigs en en Ds, Punselie. De eerste sprak naar aanleiding van 1 Tim. 4: 16 en wees op hot verschil tus schen Rome en de Reformatie. Ia volgens; Gods Woord het offer van Christus, een* maal op Golgotha geschied, voldoende^ Rome leert, dat dit iederen dag op on* bloedige wijze moet vernieuwd worden inj het offer der H. Mis. De Eucharistie is dan ook het middel* punt van den Roomschen eerediens t, ge tuige het met- veel luister te Amsterdam gehouden Internationaal Eucharistisch Congres. Spr. wekte zijn hoorders op. te volhart den bij de leer van Gods Woord. Ds, Punselie nam als uitgangspunt; van zijn rede het woord uit Ps. 100: Gaat tot zijn poorten in met lof. Spr. betoogde, dat wij niet onze kracht moeten zoeken in negatieve bestrijding van Rome. Groote wooidien zijn goedkoop en een steen door een ruit gooien is kwa- j on ge nawerk. Wij moeten ons kinderen der Reforma tie betoonen door onze daden van geloof, Ook onder onze Roomsch Katholieke mede-christenen zijn er velen, die een maal met lof de poorten der Eeuwige Stad zullen binnengaan. Aan het slot werd gezongen het Luther* lied: „Een vaste burcht is onze God." De dienst was goed bezocht. Mejuffrouw d r. M. E. L u 1 i u s van Goor, toegelaten als privaat-docente in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit alhier, om onderwij? te geven in het Pali, hoopt haar werk zaamheden aan to vangen met het houden van een openbare les op Vrijdag 21 No» vember a.s., des namiddags te half 5 uur- Ds. Joh. Jansen, pred. bij de Chr. Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar 's-Gravenhage. Met dank vermelden wij, een gift ad f 12,50 ontvangen te hebben voor de in stallatie onzer drukkerij van N. N. to 11 Bij de Leidsche Spaarbank is in do maand October ingelegd f 227,688,12 en terugbetaald f 256,623,71, terwijl 98 nicuwo inleggers zijn ingeschreven en 70 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16,436 inleggers bedroeg einde Octo ber f 5,164,058,34. Gistermorgen om 8 uur had een vrachtauto, bestuurd door N. R., het on-» geluk op den Lage Rijndijk met het ach terwiel door de planken te zakken, dio over een „opgraving" tot hot leggen van buizen voor gas- of clectriciteilsleiding la gen. Het verkeer werd ongeveer een uur gestremd en de auto werd met een kelder-» wind uit zijn benarde positie verlost. 't Was voor dezen auto anders wel een ongeluksdag. Want geraakte hij 's mor-- gens met zijn achterstuk in het zand, des middags om 1 uur had hij bijna met zijn voorwielen in het water gelegen. Waar schijnlijk doordat de remmen wcigerdm bij het overgaan van een brug over do Heerengracht, reed do auto bijna do gracht in, doch het gelukte den chauf feur, die door den schok op do machina terecht kwam, deze nog zoodanig te be* heerschen, dat hij zijn ovenwicht kon be waren en de auto tot staan te brengen, ter wijl de voorwielen boven het water hingen Do 62-jarige M. D. had bij het laden van ijzeren bakplaten in een lift in do bakkerij van de fa. P. op den Hoogcwoerd het ongeluk, een dezer platen op zijn hoofd te krijgen. Hij werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd voor onderzoek. Om kwart voor 8 gisteravond werd de 9-jarige F. Z. op de Turfmarkt aange reden door een auto van den heer A. R. uit Warmond. De jongen was aan het spe-» len en liep van achter een boom vandaar tegen het voorspatbord van do auto op. Hij werd met een bloedende wond aan de bovenlip en een paar ontvellingen aan zijn beenen door de auto naar de ouderlijke woning gebracht. Den bestuurder treft geen schuld aan dii ongeval. Gisteravond is op do Lammermarkt! J. R. gevallen doordat hij tegen cenigdl voetbalspelende jongens aanlltp. Hij zettd zijn wandeling voort, doch zakte op de Haarlemmerstraat ineen, waarna hij per politie-brancard naar liet Acad. Zieken* huis werd vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1