Bij Hoest en Verkoudheid op Zaterdag a.s., op Maandag 27 Oct., „DE EEUWIGE STILTE". Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f0.16—£0.42, SCHDL a £0.18. SCHAR a f0.16, POON a 10.13—£0.18, TARBOT a £0.68 p. pond en NIEUWE HARING k, £0.06 per stuk. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. I Leiden, 23 October 1924. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, -dat door hen, ten aanzien vaii een ten bate van bet Wijkgebouw „Pniël" op 23 en 24 de zer in genoemd wijkgeboiwv, aan de Mid delstegracht. te houden bazaar, onthef fing is verleend van het sluitingsuur voor winkels, welke ontheffing geldt tot 11 uür des avonds. N. C. DE GIJSELAAB, Burgemee8te. VAN STBIJEN, Secretaris. r Leiden, 23 October 1924. AGENDA. VRIJDAG 24 October. Zendingsbid- •lond in de Oosterkerk te Leiden. De avond-, nacht- en Zondagdienet der aoptlieken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406 en W. Belle, Kort Bapenburg 12, telefoon 594. vredigend. Men meende, dat met het oog op Artikel 40 van het tegenwoordige Be zoldigingsbesluit het georganiseerd over leg een heel ander karakter had moeten dragen, dan onder normale omstandig heden en voorts dat van de zijde der tc- geering met de grootste voorzichtigheid had moeten worden opgetreden. Betwijfeld word 't verder of de voor dit overleg aan gewezen minister wel over de daartoe ver- eischte hoedanigheden beschikte. De regee- ring heeft, zooals men weet, het georga niseerd overleg afgebroken.' Zij verklaarde, haar eigen weg te zullen gaan en heeft door haar afzonderlijke besprekingen met bijzondere groepen 't georganiseerd over leg verzwakt. Men meende, dat de onder vonden moeilijkheden zouden kunnen wor den voorkomen 'oor een andere samen stelling van de Commissie van G. Q. Zoo lang de regeeri-ngsvertegenwoordigers niet hun individueele meening te kénnen kun nen geven, kan deze Commissie niet aan haar doel beantwoorden en heeft a" zoo werd betoogd, weinig heteekenis. Men wenscht dan ook een veel kleinere commis sie, waarin eenige regeeringsvertegenwoor- digers de inzichten der regeering zelf zou den kunnen toelic-hten. Hel Kamerlid Stulemeijer. Naar het Ctr." uit goede bron verneemt, - zal de beer Stulemeijer, thans Burgemeester van Bergen op Zoom, vermoedelijk bin nenkort bedanken voor zijn lidmaatschap der Tweede -Kamer. Hij zal dan als zoo danig worden opgevolgd door den heer Dr. B. J. J. Huijbers, Gontroleerend Genees kundige der Rijksverzekeringsbank te Botterdam. BUITENLAND DE RIJKSDAGONTBINDING. Minister Ges9ler en de democraten. Rijksminister Gessier verklaarde in een onderhoud met het bestuur der democra tische partij, dat hij, in strijd met de aangaande zijn houding verspreide ge ruchten, er niet aan dacht uit de demo cratische partij te treden. De vlucht der communistische Rijkdagleden. De communistische Rijksdagleden, die onmiddellijk na de beëindiging van hun immuniteit tengevolge van de ontbinding van den Rijksdag zijn gevlucht, teneinde zich aan arrestatie wegens landverraad en andere vergrijpen te onttrekken, zijn waarschijnlijk met valsche passen, afkom stig uit de dezer dagen ontdekte commu nistische centrale voor pasvervalschingen naar bet buitenland vertrokken. Bij een huiszoeking in de woningen der gevluoh- ten vond de politie nog een groot aantal valsche papieren, oa. in de woning van Remmele een valsche pas, waarop hij reeds verschillende reizen naar Zwitser land bleek te hebben gemaakt. Ook bij Höllein vond men veel bezwarend mate riaal, ongetwijfeld afkomstig uit de on langs ontdekte fabriek van valsche pas sen. Tegen de geheime organisaties. Gisteren is te Leipzig het proces tegen ide geheime militaire organisatie „Consul' begonnen. Er zijn 24 beklaagden, bijna «onder uitzondering vroegere officieren. Bij het verhoor der beklaagden kwa men o.a. de statuten der organisatie ter sprake. In de inleiding der statuten die bet doel der organisatie omschrijft wordt gezegd, dat alles bestreden moet worden wat anti-nationaal en internationaal is en wordt uitdrukkelijk de strijd tegen de anti-nationale grondwet van Weimar ge propageerd. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. t Een Conservatieve rsgeering f. l waarschijnlijk. I In vooraanstaande kringen van de la- j bourpartij wordt toegegeven, dat als resul j laat van de verkiezingen de vorming van céVi conservatieve regeering waarscbijn- lijk is. Het zal evenwel een minderheidsregee- ring zijn, welke afhankelijk zou zijn van iden steun der liberalen. l Ifl Jabour-kringen gelooft men echter Mijnhardl's Salmiak-Tabletten 40 c. Tltermo-Tabletten 45 c. Anga-Bonbons 60 c. 8008 Bij Apothekers en Drogisten. niet, dat deze samenwerking van_ langen duur -zal zijn. Men wijst er op, dat de conservatieven en liberalen thans reeds van meening verschillen over de vraag, welke partij bij het vermijden van driehoeks verkiezingen winst heeft DE N00RSCHE VERKIEZINGEN Een rechtsch ministerie verwacht. De verkiezingen, waarbij het in hoofd zaak ging om het alcoholverbod, de nieuwe regeling der financiën en de positie der communisten, hebben voor rechts succes gebracht, zoodat met het aftreden van tegenwoordige linksche kabinet en de vor ming van een rechtsch ministerie te rekenen valt. De met de vrijzinnige linkerzijde ver bonden rechtsche partijen, die scherp het alcoholverbod bestreden, konden haar aantal zetels uitbreiden van 57 tot 60 Rechts zal hij de vorming van eèn rechtsche regeering worden gesteund door de boerenpartij die het meest heeft ge wonnen en thans .27 zetels telt. Dat deel van de linkerzijde, dat zich voor het al coholverbod verklaard^ had, heeft 8 zetels verloren en telt thans' 29 mandaten. Ook de communisten zijn achteruitgegaan. Zij die met Moskou sympathiseeren, beschik ken thans r. slechts over 4 piandateji, terwijl zij, die zich van Moskou onafhan kelijk hebben verklaard, 20 zetels hebben gekregen De sociaal-democTaten zijn vam 8 op 10 gestegen. Al deze cijfers zijn voorloopig, maar Ier worden geen veranderingen van heteeke nis meer verwacht. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. 'Te Oldebroek (vac.-G. J Koolhaas): B. G. C. Steenbeek te Suawoju- de en Tiet jerk (Fr.) GEREF. KERKEN. Beroepen. Te De Lier: F. A. den Ba eft te Kruiningen, Bedankt. Voor Vianen: Dr. D. K. Wielenga Gzn. te Baambrugge. GEEEF. GEMEENTEN. Beroepen. Te MoercapelleA. de Blois te Vlaardingen. Droeve cijfers. De rapporten der commissie voor bet houden van een enquete nar het godsdienst onderwijs in de Ned. Herv. Kerk wijzen uit, dat. de predikanten in Amsterdam niet meer dan 1 pet. van bet zielenaantal op de catechisatie hebben. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. De nieuwe Tariefwet. Voortgegaan wordt met de behandeling der Nieuwe Tariefwet. De Minister van Financiën, de heei' C o 1 ij n vervolgt zijn gisteren aangevan gen rede. Allereerst het verhand tusschen den fi- nancieelen toestand des land en het on derhavige ontwerp. Is dit ontwerp noodzakelijk uit finan cieel oogpunt? Zoo neen, dan is hel onge- wenscht, omdat iedere wijziging in de be lasting ongewenscht is. Het moet dus voor spr. vaststaan, dat dit ontwerp nood zakelijk is uit financieel oogpunt. Velen hebben het niet niet noodig geacht omdat het gat in do begrooting al gestopt was. Men heeft spr. genoemd den Minister van de meevallers. Die meevallers zijn niet zoo heel belangrijk. Verleden jaar zijn de uitgaven gedaald met 62 millioen en de inkomsten gestegen met 51 mill., waarvan 32 uit nieuwe middelen en 19 als gevolg van de stijgingen. Die 19 millioen zijn dus meevallers, zegt men, en er was geraamd een daling in plaats van een stijging der middelen. Dat er in 1923 op een daling werd gerekend, is niet vreemd geweest, maar dn Februari 1924 was de toestand anders geworden. Spr. heeft zich in den loop der middelen niet zóó vergist als de heer van Gijn veronderstelt. De begrooting is ingediend met tekort van f 15 millioen, dat nog iets zal stijgen en wel tot f 20 millioen. De Regeering dien de dit ontwerp in, dat 15 millioen op brengt, en dat op de tabaksaccijns, die 5 millioen zal opbrengen, totaal dus 20 millioen gulden. Er was dus alsnog 20 millioen gulden noodig. Wie meent, dat het niet zóó is, moet bewijzen dat de ra ming der inkomsten te laag is of de uit gaven te hoog. Het laatste zal niemand beweren; er is een beroep gedaan op de stijging der middelen, maar de raming is al 19 millioen hooger gesteld voor 1925. Spr. weet dat dit niet meer hooger op kan Zelfs zijn or al die vreezen, dat deze ver hoogde raming te optimistisch is. De heer Dresselhuys maakte zich heel gemakkelijk van de vraag af en wilde bijv. de Maaska nalisatie-op „buitengewoon" brengen. He laas valt die daar al onder! (Gelach). Het niet storten in het Invaliditeitsfonds was redelijk, omdat er geld genoeg is; bet Ouderdomsfonds komt geld te kort en kan de 12 millioen niet missen. De heer Oud (V.D.): Mijn opmerking gold voor d i t jaar. De Minister: Ook dit jaar is er een tekort. Den heer Kersten antwoordt spr., dat de wet deze storting eischt en uitstel is onmogelijk. De bezuiniging op -de miliaire departe menten is een perspectivische bezuiniging, precies als bij Onderwijs en dus telt zè voor dit jaar niet mee. De stand van den middel ens taai dient men niet alleen in het algemeen te be schouwen, doch ook in onderdeelen, want van de belasting 1924—1925 is pas een klein deel ontvangen. In een vergelijking van dezelfde periodes 1923 en 1924 bleek dat zij feitelijk 9 millioen zijn achteruit gegaan. Spr. stelde de raming toch 5 mil lioen hooger, omdat de resultaten der con trole steeds heter worden. Er zijn wissel vallige inkomsten, bijv. de rentebetaling door Duitschland, de winst op de mijnen, waarvan het twijfelachtig is, of wij ze zullen houden. Het vraagstuk der Zuider zee zal uit de gewone middelen ook wel iets vragen; de pensioenregeling voor de spoorwegambtenaren eveneens. Het zijn alle omstandigheden die de begrooting eer slechter dan beter maken en spr. heeft dus absoluut 15 millioen gulden als nieuwe post noodig. Het kan meevallen. Natuur lijk. Dan zal in werking treden de toe zegging dat de directe belastingen moeten worden verlaagd. Het eigenlijke bezuinigingswerk moet nu aanyangen. Wat spr. tot nu toe deed, was grabbelen hier en grabbelen daar om het ergste gevaar af te wenden. Thans dient het werk stelselmatig te worden aange pakt. Nopens de salarissen heeft de heer Snoeck Henkemans een vraag gesteld, of do Regeer mg niet bereid is te overwegen de bezuiniging daarop te verminderen. Men kan de 15 millioen gulden uit de Ta riefwet niet voor iets anders gebruiken dan voor dekking van het tekort als zij daarvoor dienen moet. De nieuwe salarisregeling die dezer d$- gen zal worden afgekondigd zal in Jan. 1925 in werking treden. Toen de middelen a f7 millioen gulden hooger werden geraamd, heeft de Regee ring de gevolgen der regeling voor de in dienst zijnde ambtenaren getemperd. Toen voor enkele weken bleek dat de finan- cieele toestand nog iets gunstiger was dan bij de raming, heeft de Regeering be sloten de hoogere opbrengst der rijwiel- belasting en de verminderde uitgaven bij het spoorwegtekort aan te wenden voor de gehuwden en dé kostwinners. Verder kan de Reeeering niet gaan. Verder reikten de middelen der regee ring niet en verder reiken zij ook tliaps niet. Valt de toekomst medé dan is de eer ste mogelijkheid belastingverlichting. Een ontwerp daarvoor ligt gereed en een paar andere zijn in voorbereiding. De directe belastingen kunnen niet wor den opgevoerd, omdat deze economisch te zwaar worden, gelijk spr. vaakt heeft be toogd De bedoeling van geen protectie laat velen koud. Maar zij 'laat spr. niet koud. De bedoeling heeft heteekenis, omdat zij in zich een begrenzing bevat. Een tarief van 8 pCt. is naar het oordeel der Re geering de grens, waartoe zij kan gaan, zonder liet fiscale karakter prijs te gevén In de tweede plaats is de bedoeling ge bleken uit de vrijstellingen, want een pro tectionistisch tarief zou die vrijstellingen niet hebben kunnen geven. Dat dit een doorgestoken' kaart is, is een opmerking, die spr. stilzwijgend voorbijgaat. Ten .aan^ieD van retorsie heeft de Re geering uitgesproken dat deze niet in het tariefthuis behoort omdat die afbreuk dóet aan het fiscale karakter. Alleen in protectionistische tarieven komt ze voor maar in fiscale tarieven hoort ze niet thuis. Voor ons land zou een afzonderlij ke wet noodig zijn uitgaande van de Mi nisters van Arbeid en van Buitenlandsche Zaken. Over de vraag, of de Regeering ex tra bevoegdheid moet hebben tegen dum ping maatregelen te nemen, bestaat veel verschil van meening en daarover zal overleg gepleegd worden met de deskun digen, de commissie voor de Economische politiek en den Nijverheidsraad. De oppositie meent dat de verhooging wel zal drukken op het binnenlandsche product. Spr. zal niet absoluut het omge keerde beweren, maar wel beweren, dat er verschijnselen zijn, die hem eer gelijk geven dan de oppositie. We houden een voorsprong en die bepaalt of de invoer zal afnemen bij verhooging van het tarief. Een land, dat zoo'n voorsprong heeft, trekt de goederen uit het buitenland aan De buitenlander zoekt het laagste punt in den muur der tarieven .en, zoolang Neder land een lager tarief-muur heeft dan an dere landen, zal de invoer hierheen komen Frankrijk, België, Denemarken, Noorwe gen, Hongarije hebben hun tarieven alle aanzienlijk verhoogd en heel wat meer dan Nederland doet met de verhooging van 5 tot 8 pet. De voorsprong, die Ne derland had, houdt het. De heer Oud (V.D.): Niemand ontkent dat andere landen protectie hebben. De Minister zegt, dat hij de zaak relatief beziet en bij vergelijking met an dere landen Nederland in zijn gunstige positie laat, al verhoogt hij het tarief. Marx heeft indertijd gezegd, dat vrij handel het revolutionaire ontbindings proces verhaast (gelach). Rusland heeft dan ook een zeer hoog ta rief; 'huishoudzeep 66 pet. en havermout 125 pet., (gelach). De tarieftoestanden in andere landen pleiten voor do verwachting, dat de inter nationale handel den weg naar ons land zal blijven zoeken met geheel of gedeelte lijk dragen van het hoogere tarief. Spr. gelooft niet aan het duurte-argument. In Engèland wordt 70, in Nederland 27 gul den per hoofd uit invoerrechten en accijn zen getrokken. Spr. verwijst naar Ame rika, waar na een jaar werking van een hoog tarief bleek dat de prijzen waren ge daald. Spr. zegt niet dat een tarief de prijzen zal doen dalen maar met de sa menwerking van tal van factoren zal ten slotte blijken dat niet komt wat de oppo sitie vreest. Het argument aan represaille-gevaar Wegens enorm succes en terwille van de vele teleurgestelden, nog te 2 uur, en van het wonderschoons filmwerk Ontdekkingstocht van de Zuidpool van Kapt. SC0TT, Onherroepelijk voor het laatstv' Bespreken voor beide voorstel lingen, dag. van 102 uur. ontleent, acht spr. zeer misplaatst; andere landen verhoogen hun tarief met tiental len procenten; zou men dan ons kwalijk nemen dat wij er drie procent op doen? Resumeernde betoogt spr. dat dit ont werp niet afwijkt van de historische lijn die gevolgd is ten aanzien van het tarief. Nederland kan zich niet onttrekken aan zuiging die in geheel Europa bestaat. In 1878 is de Europeesche beweging van vrijhandel veranderd en meent men nu dat Nederland alleen die beweging kee- ren kan? (Geroep: En het is niet protectionis tisch') Spr. beantwoordt die vraag ontkennend Dit tarief is niet protectionistisch. (Ru moer). De heer Dresselhuys (V.B.) repli ceert en klaagt nogmaals dat. dit tarief voor altijd gelden zal en dat de opbrengst diedt om tijdelijk het tekort te dekken. De heer Oud (V.D.) komt op tegen de bewering van den Minister, dat hij dit ontwerp niet overhaast aan de orde bracht De heer Vliegen (S.D.) betoogt, dat de rechterzijde dit ontwerp niet zoozeer als belasting-verhooging maar wel als pro tectie aanvaardt. De heer L o-vink- (C.H.) ziet geen ge vaar voor den landbouw in dit ontwerp en zegt, dat hij nadeel daarvoor absoluut uitgesloten acht. De vergadering wordt verdaagd tot he den één uur. RIJNLANDSCHE SCHOOLDAG Middagvergadering Gistermiddag- en avond werd te Alphen a./d. Rijn de eerste Rijnlandsche School- De nrddagvergadering had plaats in het Nutsgebouw en was zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer J. G. Baar t, opende de vergadering, liet zingen Ps, 138:1, ging voor in gebed en sprak daar na een kort openrngswoord Spr. heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder Ds. J. L. Pierson, Ned. Herv. Pred. te Groningen, voorzitter van den Schoolraad en gaf dezen daarna het woord tot het houden zijner rede over het onder werp: „Om de vrijheid onzer scholen meft den Bijbel." Ds. Pierson begon met er op te wij zen, dat dit onderwerp niet nieuw is, doch wel actueel. Onze tijd dringt ons, deze leu ze weer sterk naar voren te brengen. Spr. had gehoopt, dat de Schoolwet 1920 een einde zou maken aan allen strijd, op dat we ons in vrede z'ouden kunnen wijden aan de opvoeding onzer kinderen. Ls het dan wel noodig, die oude leuze weer op te nemen en nieuw leven in te blazen? De financieele zorg, vooral die der on derwijzers, is immers opgeheven, de stag natie in den voortgang onzer scholen is immers voorbij? Doch, al willen wij Ieeren God in alles (er staat gelukkig niet: voor alles) te dan ken, we kunnen niet tevreden zijn. Er zijn mensehen, geestelijke antimili- tairisten, die den vrede willen ten koste van alles. Spr. hoort daartoe niet, in geen enkel opzicht. Pacificatie is voor hem niet het hoogste goed. Het woord zegt het reeds: pacificatie be'eekent: gemaakte vrede. De echte vrede groeit van b;nmen uit, De pacificatie is voor Spr. J31ue-band, geen echte boter, al wordt ze aangekon digd als „versch gekarnd". Vrijheid is iets anders dan gelijkheid, daarom hébben we aan de gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar on derwijs niet voldoende. Vrijheid is een geestelijk iets, gehjk- he'd ietis materieels. Vrijheid is de wet van het leven, gelijkheid voert naar den dood. Toen de schoolstrijd begon, scheen 't te gaan om den Bijbel op de openbare school, doch in werkelijkheid ging bet om do vrijheid. Vóór de totstandkoming van de Grond wet van '48 hadden we niet eens de vrij heid, op eigen kosten scholen met den Bij bel op te richten. De „scherpe resolutie" van 1878 gaf den stoot tot liet volkspetitionnement aan den koning, de wet niet te onderteekenen, ech ter tevergeefs. Doch: de actie liep niet dood, maar werd] bestendigd in, de „Unie". In dien tijd verscheen de brochure v Jhr. ^de Savornin Lobman „De vrije school" en de oogen gingen al meer op op voor het fatale van alle staatsvoogdij ov het_ onderwijs en de leuze kwam op „De vrije school voor heel de natie." In 1895 werd het Unie-rapport geboren dat allen nadruk legt op het initiatief der particulieren en de school wil bouwen op de gezonde basis van het -huilsgezin. Wij hebben nooit gewild zegt Spr. als eens de oude liberalen, een wet aan het volk op te leggen om het geheele volk te binden. Vijf en twintig jaar later kwam de Sch oo,l wet-1920. De aanvankelijke dankbaarheid voor de ons daarin geboden gelijkstelling heeft hoe langer zoo meer plaats gemaakt yoor ontevredenheid. Spr. heeft deze wet wel eens gekarakte-* riseerd als de verloochening van de zul-» vere gedachte van het Unie-rapport. Ook" de ontwerper dezer wet erkende, dat zij afweek van het Unie-rapport. Hoe is het mogelijk geweest, dat deze wet in flagran.ten strijd is met ons verlet den? Deze wet is order oen ongelukkig ge sternte geboren- j ,ri bij de aarde. Een sterke staatse L was in do oorlogsjaren noodig om het volk weerbaar te maken en in 't leven te houden Men heeft, uitgezonderd in Amerika, overal die staatsbemoeiing ook na den oorlog gehandhaafd. Doch dit is de dood voor het beste in den mensch: de persoon lijke verantwoordelijkheid. D:e geest heeft zich ook laten ge1 den op onze schoo1 wetgeving. Dit systeem kenmerkt zich door een sterke staatsconcentratie, in tegenstelling met het Calvim'sch karakter van ons volk, dat vrijheid wenscht. Het Unie-rapport wilde de Staatsschool ook haar vrijheid geven, en haar gelijk maken aan de bijzondere, de wet heeft 't tegenovergesteld^ gedaan en de bijzonde re school geüjk gemaakt aan de riaats-* school, behoudens hare godsdienstige vrij-4 hrid, vooralsnog door de Grondwet ge-* waarborgd. Doch ook de Grondwet is - on wet van* Meden en Perzen. De belangstelling der ouders verslapt door dit systeem en als een linksche min derheid aan het bewind komt, kan zij ons ooi naed'agogische vrijheid onto©-* men. Geknecht aan den Staat worden onze scholen ook geknecht aan de gemeentebe sturen: een dubbeltje naar links, dan ook eeD dubbeltje naar rechts. Wie durft tegenspreken de mogelijkheid (vo'gens Spr.) dat de strijd voor het bij zonder onderwijs van de Kamer wordt over gebracht naar het stadhuis: een sfriid van liaag a.,Rnm\ el om de dubbel tje VolTC' -> •- zéVerMeid heb"v»t^ Er verrijzen prachtige s^uoobv'eïzen, doch toen de scholen waren van hout, wa ren de harten van goud, en thans is het echte goud verdwenen, Spr wekte daarom op zich te bekeeren tot de beg-'nse.len van ouds. 't Móet voorwaarts, naar het Land dier Belofte, lok al zien we geen weg daar heen. Daarom, al gaat de verandering lang zaam, als 't maar gaat in de richting van bef oude ideaal, dat een n;euw ideaal is ge worden. Het is eigenaardig aldus Spr dat, nu de belangstelling aan onze zijde ver- slant is, zij aan de overzijde begint te ont-* waken Spr. w;jst op een uitlating van Prof Casimir, die een pleidooi voert voor de door de ouders gesubs'dieerde openbare school. Werkt deze gedachte door, dan zal men uit de practijk leereu, dat het zonder vrij»1 beid, de noodzakelijke voorwaarde voor bet leven, niet gaan zal. Spr. eindigde met een aanhaling uit Bunjan's Pe!eriinsre;ize en vergelijkt do wet van 1920 met den „hetcoverden grond", die ons het einddoel wil doen ver geten. Niet de Staat maar de ouders zijn de verantwoordelijke personen tégenover de kinderen, dit was het beginsel van den Schoolstrijd. God. d;e uit het kwade het goede kan doen voortkopren, doe ons niet rusten, voor wij dit i'deaal ten vol'e hebben verkre gen. Op de rede van Ds. Pierson vo'gde eed wf-m applaus. Op een vraag van den beer Westen brfink, iti hoeverre volgens Spr. zich de staatsbemoeiing ten opzichte onzer bijzon dere scholen moet uitstrekken, antwoord de Spr., dat do Staat zorgen moet voor bet materiele en voorts beeft het recht controle, doch in geen geval remmend mag werken, indien wij onze schoen voor uit willen brengen. De vergadering werd gesloten met het zingen van Ps. 84:6 (Slot volgt). Gemeenteraad Katwrk. Vergadering van dien Baad dezer ge meente op Donderdag 23 October, 's voor-* middags 10 uur Voorzitter de heer de Waal* Malefi'jt. Afwezig met kennisgeving de heeren Dr. Walsem, Meerburg en v. Leeuwen. De voorzitter opent te 5 vóór half 1 de openbare vergadering met ambtsge-* ■1, daarna worden de notulen van de bei- vorige vergaderingen zonder wijziging asigesreiu. De voorzitter doet voorts mededee-» ling van eenige ingekomen stukken, waar onder missiven van Ged. Staten, hehe zen.-* goedkeuring van genomen raadsbes uw ten; schrijven van den A. N. W. d e K. N. A. C., d a t z i j b e i d e f -50 11 on bijdragen voor de ver-* betering van de Kommandeurs*

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2