Dagblad voor Leiden en Omstreken. iDVERTENTIE-PRIJb feewone adverteniiën per regel 22% «ent Ingezonden Mededeelin^ in, dubbel tarief ffeij contract, belangrijke reductie. j Kleine advert®ntiön '—.bij vooruitbeta- ling van ten hoogste woorden, worden statelijks gentantst od 60 cent, -*• 5de JAARGANG. - DINSDAG 21 OCTOBER 1924 - No. 1342 BureauHooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 STADSNIEUWS. f| KAMERKIESKRING LEIDEN» Door heb bestuur van den Kamerkies- kring Leiden" werd Zaterdag 18 Ootober onder leiding van den heer W. Warnaar te 's-Gravenhage een vergadering gehou den. In deze vergadering werden o.m. behan deld de ingekomen bezwaren, op de rap porben „Candidaatstelling en Financiën." De lieer Nieuwenhuysen van Zeg- Jwaart, rapporteur der Commissie, toonde aan, dat de ingekomen bezwaren feitelijk geen bezwaren zijn en adviseerde tot handhaving van het rapport. De vergadering vereenigde zich met het «oordeel van den rapporteur en liet het ïapport ongewijzigd. Over de beide rap porten zal de eindbeslissing vallen in de op 17 Dec. a.s. te 's-Gravenhage te houden groote vergadering van afgevaardigden der Kiesveieenigingen. In deze vergadering zal mede regle mentswijziging worden voorgesteld. Het concept zal bereids aan de kiesver enigingen worden toegezonden. In de op 17 December a.s. te houden «Vergadering van afgevaardigden der Kies- vcreenigingen, zal de morgenbijeenkomslt gewijd zijn aan huishoudelijke zaken oa. bestuursverkiezing, reglementswijziging, rapporten candidaatstelling en Financiën^ en wat verder door de kiesvereenigingen ter bespreking en behandeling zal worden ingezonden, waartoe zij per afzonderlijke circulaire zullen worden uitgenoodigd. In de middagvergadering zal een spre ker optreden, terwijl de heer R. A. den Ouden bespreken za-1 het verband tus- Bchen Kiesvereeniging en Propaganda- club. Verschillende werkzaamheden, betrek king hebbende op de a.s. Kamerverkiezing Ver den besproken en geregeld. Heb bestuur hoopt in de tweede helft ,van November weder in vergadering bij leen te komen. A. R. Kiesvereeniging. De A. E. Kiesvereeniging hield gister avond in ,,Amicitia" een vergadering waarvan wij in het volgend nummer een verslag plaatsen. Wij vermelden thans al leen dat tot bestuursleden gekozen wer den de heeren Mr. F. H. van der Tas en D. J". Looman. De benoeming van Mr. Schepper. Bij informatie aan het Departement van Koloniën bleek ons, dat ons bericht van gisteren betreffende de benoeming van •Mr. J. M. Schepper tot hoogleeraar aan de Indische rechtshoogeschool eenigszina voorbarig is geweest. Do benoeming heeft nog niet plaats ge had, doch kan wel ieder oogenblik ver wacht worden Zij geschiedt door den Gou- psrneur-Generaall van Ned.-ïndië. Chr. Nat. Werkmansbond. Do Werkmansbond voor leden der Ned. sferv. Kerk, afd. van den Chr. Nat. Werk mansbond zal op Donderdag 30 October a.s. in het Bondsgebouw „Nathanaël", in de Moriaansteeg, zijn jaarvergadering houden, waar als spreker hoopt op te tre den. Ds. G. Tichelaar, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Leiderdorp. Onderwerp: „Gelijkheid en ongelijkheid". Het zangkoor „Halleluja", onderafdee- liog van dezen Bond zal eenige zangnum mers len- gehoore brengen. De 3 Octoberfeesten. Door de Directie der N.V. Fotocentrale, .TJtrechtsohe straat 89 Amsterdam, is aan het Bestuur der 3 October-Vereeniging aangeboden een complete serie, uitstekend geslaagde, opnamen dor 3 en 4 October- gebeurtenissen. Dit sympathieke aanbod is door het 3 October-Bestuur gaarne aanvaard ten be hoeve van bel archief. Op een gisteren gehouden vergadering 'in het gebouw „Prediker", werd besloten van hét batig saldo van de 3 Oct. feestver siering Janvossensteeg en gedeelte v. d. Werf straat voor liefdadige doeleinden af ■te dragen aan de volgende instellingen: 'Jeruel f 16.98; St. Vinccn tins ver. f 16.98; Leger des Heii's f 16.98; Geb. Prediker f 16.98; totaal f67.92. r Gistermiddag te 1 u. 45 heeft op den hoek StationswegMorschsingcl een bot sing plaats gehad tussclien een wielrijder v. B. en een auto, toebehoorend aan P. J. do V., handelsagent rat Den Haag. Do bot sing ontstond door het uitwijken van den wielrijder. De fiets werd geheel vernield. Do wielrijder liep verwondingen op en werd in het Acad. Ziekenhuis verbonden. Dr. E. A. D. E. Carp, toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der genees kunde, om onderwijs te geven in de klini sche psychiatrie, stelt zich voor zijn werkzaamheden aan te vragen met het houden eener openbare les op Vrijdag. 24 October a.s., des namiddags te klokke; 4 uur in het Klein-Audiiorium van het UniverS'iteits-gebouw. GEMEENTERAAD LEIDEN (Slot.) Het amendement-van Stralen wordt ver worpen met 13 stemmen voor, die van de heeren Baart, v. d. Heuvel, Knuttel, van Eek, Witmans, Verwey, Groeneveld, Kooi- stra, v. Stralen, Sytsma, Dubbeldeman en de dames Mevr. v, Itallie en Mevr. Die trich. Daarna wordt het praoadvies van B. en W. aangenomen. 12. Praeadvies op heb verzoek van den Leidschen Bestuurdersbond, om beschik baarstelling van een ontspanningslokaal voor werkloozen. Goedgekeurd. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van ven voorlocpigen verbindingsweg van de Langegracht naar den Maresingel. Do heer Eerdmans heeft bsz-waar tegen dit voorstel van B. en W. omdat het hier betreft een weg uitsluitend voor voet gangers. Men geeft daar voor een kleinig heid veel te veel geld uit. Spr. gelooft dat 't ook wel mogelijk is, langs de kantoorgebouwen van de Licht fabrieken een doorgang te maken. De heer Groeneveld begint met een inleiding, waarin hij met eenige voorbeel den de stelling staaft, dat het steeds het streven van B. en W. is geweest, bet ini tiatief dat van den Raad uitgaat, kapot te maken. Dan komt later soms een praead vies van B. en W. in denzelfden geest als het voorstel, waar ze niets van weten wil den, en dit praeadvies wordt dan door den gehoorzamen raad gevolgd. Zoo heeft Spr. ook reeds in Sept. '22 de zaak, waarom het hier gaat, ter sprake gebracht, doch B. en W. wilden niets van het door hem gedane voorstel weten. Later kwam Prof. Eerdmans met een in gezonden stuk in het Leidsch Dagblad, net alsof het hieT een splinternieuwe ontdek king betrof, terwijl het hetzelfde was wat Spr, had voorgesteld. Nu vindt Spr. het opzichzelf reeds eigen aardig, dat een raadslid een voorstel doet, niet in den Raad maar in de krant! Doch nog vreemder is, dat met bekwame spoed een praeadvies werd uitgebracht over dit ingezonden stukl Spr. vindt wel iets goeds in de oplos sing die B. en W. van het onderhavige vraagstuk geven. Maar het is niet de op lossing. Spr. is het volkomen met den heer Eerd mans eens, of liever Prof. Eerdmans is het volkomen met hem eens, dat d e verkeers weg door Leiden moet loopen: Volders- grachtHooglandsche Kerkgraoht. De heer van Hamel juicht het voor stel van B. en W. toe en kan zich niet met de denkbeelden van Prof. Eerdmans ver eenigen. Geroep: De Vrijheidsbond valt uit elkaar. De heer Knuttel kan zich heel goed met het praeadvies vereenigen. Alleen zou Spr. willen, dat op het terrein van de gas fabriek geen gebouwen mogen verrijzen zonder dat de Raad er in gekend is. Be heer Mulder, weth. acht het on juist, over het midden vn het terrein van de gasfabriek 'n doorgang te maken. Want de menschen wonen in hoofdzaak tusschen de gasfabriek en den Heerensin- gel. Spr. gelooft dat ook de heer Groeneveld tevreden kan zijn met dezen voorloopigen maatregel, al is hij een beetje gepiqueerd over de concurrentie. Spr. merkt voorts op, dat het wel meer gebeurt, dat er ingezonden stukken in de bladen verschijnen, waarin op iets de aan dacht wordt gevestigd, en dat daar dadeltijk werk van gemaakt wordt. Wellicht is dit ook met het ingezonden stuk van den heer Eerdmans gebeurd. De nu voorgestelde oplossing is momen teel de beste en de eenige. Devoorzit ter licht met de kaart van Leiden het voorstel van B. -en W. nader ■toe. Spr, brengt overigens hulde aan den heer Groeneveld, die deze zaak het eerst ter sprake heeft gebracht. De heer E e r d m a n s zegt, dat de heer Groeneveld zich do verhouding tusschen de Raadsleden voorstelt net als die tus schen sommige vakgeleerden, n.l. om el kaar vliegen af te vangen. Toch kan Spr. getuigen, dat dit niet het geval is. De heer Groeneveld had wel vier, vijf mogelijkheden genoemd, "terwijl Spr. er eene uitgewerkt had. Wat de zaak zelve betreft, vindt spr., dat men moet beginnen met te vragen: wat is het centrum van de stad, en dat hebben B. en W. met gedaan. De Oudie Singel met de Pauwbrug, de Haven, het eind van de Hooigracht zijn niet het cen trum van de stad. Spr. acht 't geld weggooien; 22 a 23 duizend gulden te besteden voor het aan leggen van dezen weg. De Voorz.: W:j worden het nooit eens over deze zaak. U wilt a la Hausmann in Parijs nieuwe verkeerswegen door de stad maken, terwijl het er bij B. en W. om gaat, de bewoners van een bepaalde wijk der stad met het centrum der stad te verbinden. De heer Hu.urman was eerst niet v^jtn plan over deze zaak het woord te voeren, doch nu de he# Eerdmans zulke sterke woorden gebruikt als geld wegsmijten, is dit spr. wel wat al te kras. Spr. zet. nog eens uitvoerig uiteen, dat de door B. en W. voorgestelde oplossing een zeer gelukkige is. De beer Heemskerk heeft in de practijk de noodzakelijkheid gevoeld van een verbindingsweg tusschen de straten achter den Maresingel en b.v. de buurt bij do Hooigracht en de Hoogstraat. Daarom is spr. B. en W. dankbaar voor de voor- De heer Groeneveld vindt dat B. en W. voortdurend zwenken. Nu vinden B. en W. dit, dan weer dat ^stadsgedeelte het centrum der stad; het is klaarblijkelijk een verplaatsbaar centrum. Het centrum der stad acht spr. de omge ving van de Donkersteeg en nu gaat het er om, hoe kunnen we de menschen, die in de wijk achter den Maresingel wonen, verbinden met bet centrum. Ds beer Zuidema kan zich met het plan wel vereenigen. Toch wil spr. iels vragen naar aanlei ding van het door den heer Groeneveld Zit de zaak inderdaad zoo, dat naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Eerdmans in een der bladen de heele machinerie van gemeentewerken is in werking gezet, terwijl deze zelfde zaak toch door den heer Groeneveld. in een raadsvergadering was besproken en diens voorstel verworpen?? De Voorz. antwoordt, dat B. en W. steeds het recht hebben, als ergens de aan dacht 'op gevestigd wordt, deze zaak door een ambtenaar te doen onderzoeken. De- heer Dubbeldeman acht, dat de 11 ?r Groeneveld inderdaad reden heeft om ontstemd te zijn. Aan de voorstellen van onze fractie aldus spr. wordt door B. en W. geen aandacht gechonken. De heer Groeneveld wil nog vra gen, of de weg bij het kerkhof vooral goed verlicht zal worden. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en aangenomen met al'een de stem van den heer Eerdmans tegen. Ten slotte komt aan de orde de inter pellatie van den heer v. E c k naar aan leiding van het blaadje „Oranje Boven". De 'heer van Eek wil rekening hou den met het feit, dat het hier een kinder blaadje geldt. De heer Knuttel: Des te erger.... De heer van Eek wil daarom het blaadje niet al te ernstig nemen. Spr. heeft van den burgemeester vernomen, dat dit blaadje was toegezonden met ver zoek om het uit te reiken aan de Raads leden. De burgemeester had van den in houd geen nota genomen, doch het blaadje doen doorzenden. Spr. neemt het den burgemeester niet kwalijk, dat hij het niet gelezen heeft; hij kon zijn tijd wel beter gebruiken. Toch is de zaak daarmee niet afgedaan Als stukkon van tegenovergestelden in houd waren toegezonden, b.v. met on waardige taal over het Oranjehuis, waren die dan ook doorgezonden? Of wanneer het betrof de aansporing tot strafbare da den? De heer Knuttel: Of reclame voor Blue-Band. De heer v. E c k wijst er verder op, dat b.v. een ernstig tooneelstuk „Allerzielen" niet mag opgevoerd worden, om een deel der ingezetenen te kwetsen, en meer der gelijke dingen. Dat is toch wel in tegen spraak met de onderhavige daad van B. en W. Nu heeft een der plaatselijke bladen, De Leidsche Courant, geschreven: hè, we dachten, dat de S.D.A.P. tegen censuur was. Spr. is inderdaad tegen censuur. Als iemand van meening is, dat b.v. do rooden gespuis zijn, dan mag hij dat gerust schrijven en verspreiden. Doch spr is er tegen, dat dit stuk als dienstbrief wórdt rondgezonden. Het gaat niet aan, dat stukken, die niets met de gemeentezaak te maken hebben en bo vendien beleedigend zijn voor een deel van do inwoners der gemeente, officieel worden rondgezonden. Daarom wil spr. vragen, op welke wijze B. en W. een her haling van bet gebeurde zullen voorkom on De Vo o r z. heeft zich verbaasd over heigeen de heer v. Eek gezegd heeft. Spr. heeft niets anders dan zijn plicht gedaan: Spr. is verplicht een brief aan den Raad, al is hij nog zoo gek en al staat er nog zooveel nonsens in, door to zenden aan de leden. Iedere brochure, die komt, wordt door spr. doorgezonden. Dat ge beurt toch ook bij de leden der Eerste en Twccdo Kamer. Spr. kan op zijn woord van eer de ver zekering geven: als het kier een stuk be trof van een andere richting, had spr. evenzoo gehandeld. Of wil de Baad een motie aannemen, stukken voor den Baad bestemd, niet meer te verzenden, maar in de leeskamer ter lezing te leggen? Spr. heeft niets gedaan dan zijn plicht, dien de Wet hem oplegt, gevolgd. Doch stel nu eens het omgekeerde ge val. Ata spr. stukken, die hij ontvangen had, eens niet had doorgezonden, dan hadden de Raadsleden het recht gehad te vragen: Waarom hebt u zo achtergehou- den? De heer v. E c k is niet voldaan door het antwoord van den Voorzitter. Het standpunt van den Voorzitter is onhoud baar. Ata het eens algemeen bekend werd, zou het best kunnen, dat op die wijze al lerlei reclame werd toegezonden om gra tis door te zenden aan de Raadsleden. Zoo ook, wanneer het opruiende ge schriften betreft. Spr. zou niet willen, dat de Voorz. censuur oefende, doch wel dat bij zich afvroeg: staat het met het belang der gemeente in verband? Ata de Vo.orz. het stuk ter visie bad gelegd in de leeskamer, had niemand daar aanstoot aan genomen. Het beeft een on- aangenamen indruk op spr. en zijn par- tijgenooten gemaakt, dat dit stuk is door gezonden en bovendien zou het, wanneer het algemeen bekend werd, een onhoud bare toestand worden. De Voorz. gelooft dat hij niet eer lijker en billijker kan doen dan door al les, wat hem toegezonden wordt voor de Raadsleden, ook inderdaad rond te zen den, zooals dat ook bij de Eerste en Twee de kamer gewoonte is. De lieer Dubbeldeman zou willen, dat de Anti-Revolutionairen en de Ghris- telijk-Historischëh, uit den kring wier jongeren dit voorkomt, eens verklaarden, of zij den inhoud van dit blaadje met uit drukkingen als „rood gespuis" voor bun rekening nemen. Do Voorz. zegt, dat deze zaak niet aan de orde is; het gaat alleen maar om de doorzending door B. en W. De heer Zuidema betoogt naar aan leiding van de woorden van den beer Dub beldeman. dat het een onbewezen beschuldiging is, dat het onderhavige ge schrift van partijgenooten van spr. afkom stig zou zijn. Wel wil spr. verklaren, dat bet op hem een onbenulligen, onbeduidenden indruk beeft gemaakt en dat er onbehoorlijke uitdrukkingen in voorkomen. Toch kan spr. wel weer begrijpen, aan gezien bij uit den aard van zijn werk veel met de socialistische pers in aanra king komt, dat ook aan den anderen kant jongelieden het hoofd kwijt raken en din gen neerschrijven, die nooit gedrukt moes ten worden. Wat de zaak zelve betreft, begrijpt spr., dat B. en W. bet stuk moesten door zenden. Want over de vraag, of iets met het gemeentebelang verband houdt, kan verschil van meening bestaan. De heer Wilbrink verklaart, dat jon gens, die dergelijke dingen schrijven, niet Christelijk-Historisch kunnen zijn. De heer v. d. Wall spreekt een woord van afscheid tot den Voorz. en de leden van den Raad. Het is de laatste maal, dat hij de raadsvergadering bijwoont. Ge durende 7 jaar heeft hij in de stad ge woond en nu gaat hij wegens een verbe tering in zijn maatschappelijke positie dó stad verlaten. Spr. spreekt den wensch uit dat de gemeente onder de leiding van den burgemeester moge groeien en bloeien. De V oorz. wenscht den heer v d. Wall met de verbetering zijner positie geluk. Spr. heeft den heer v. d. Wall als een werkzaam lid leeren kennen en spreekt den wensch uit, dat hij een goede heriu- nering mag behouden, niet slechts aan zijn verblijf in Leiden, maar ook aan de raadsleden, zooals omgekeerd bij dezen steeds een prettige herinnering aan hem zal blijven bestaan. Mevr. v. Itallie vestigt er de aan dacht op, dat in een gebouw der gemeen te een moreel-laagstaande vertooning plaats heeft. Spr. zou willen dat B en W daarvoor de zaal niet meer beschikbaar stelden en geen toestemming meer gaven daarvoor. De heer Dubbeldeman vraagt, waarom bij gelegenheid van de 3 Octo berfeesten de bordjes onbewoonbaar-ver klaard van de huizen in de Korevaar- straat zijn verwijderd en de ongeverfde schutting groen geverfd. Is dat, omdat de Koningin in de stad kwam, dan acht spr., dat de Koningin, als zijnde een hoogstaande vrouw, in dien zij 't wist, daarover verachtelijk de schouders zou hebben opgehaald. De Voorz. antwoordt, dat de bordjes door de bewoners zelf zijn verwijderd. Wat de schutting betreft, dat is geschied omdat 't er te smerig uitzag bij gelegen heid van de feesten. Niemand meer iets hebbende voor de vergadering, sluit de Voorz. te 10 over 5 de zitting, op welk moment mevr. van Itallie er haar verwondering en ont stemming over uitspreekt, dat haar vragen niet beantwoord zijn. Do Voorz. doet deze zaak verder per soonlijk met haar af. Rectificatie In ons raadsverslag van gisteren was* uitgevallen, dat tot lid der Plaatselijke Shcoolcommissïe is benoemd de heer J. M. Mazurel. Voorts komt bij punt 11 voor, dat de heer Zuidema zich niet met hét voorstel van B. en W. kan vereenigen; onze lezers hebben uit 't verband wellicht wel begre pen dat dit „niet" moet zijn: „wel". ABONNEMENTSPRBJS hl Leidt» ea heilet Lcidei j waar agenite gergstlgd zijl j Per kwartaal.. f2.53 Per weekf 0.1S Franco per post per kwartaalf 2.S0 BINNENLAND Prins Hendrik. Prins Hendrik wordt eerst den 9den No* vember a.s. uit Mecklenburg op het Lo® terug verwacht. Onderscheiding. De heer A. F. Philips, directeur der N. V. Philips* Gloeilampenfabrieken te Eind-» boven, is door de regeering van Polen be, noemd tot officier in de orde Polonia Rostituta. De versierselen dier orde zijn den heer Philips Zaterdag uitgereikt door den Poolischen gezant te 's-Gravenhage. Prof. W. de Kowalski. Onder de auspiciën van den heer Phi-» lips is in Polen een gloeilampenfabriek gesticht onder den naam Polsko-Holen-» derska Fabryka Lampek Elektrysznyck Fi- lips. Officieele begroeiing aan den Koning van België. De Koningin heeft Mr. A. E. J. baron Tan Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin ln Noord-Brabant, opgedragen om Koning Albert der Belgen bij gebogen heid van zijn officieel bezoek aan de stad Gent op 26 dezer namens H. M. te gaaia begroeten. Hel handelsverdrag met Tsjecho-Slowakije Naar de Tsjecho-Slowaaksche Legatie te Den Haag meddeeelt, zijn de geratificeerde handelsverdragen tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije op 17 October j.l. te Praag uitgewisseld. De duurte. Men meldt aan de Msb. uit het land tus schen Maas, Waal en Rijn, dat de meest gevraagde andbouwproducten voortdu rend stijgen in prijs. Melk en brood worden per liter of K.G. eenige centen duurder. In sommige Be-» tuwsche dorpen steeg de melk zelfs met drie cent per liter. De aardappelen gaan steeds duurder worden, de gangbare prijs reikt reeds over de f 5 per 100 K G. Salarissen Rijkspersoneel. In verband met de omstandigheid, dat dezer dagen een deel van de brievenbestel lers in enkele groote plaatsen alsook werklieden van de Algemeene Landsdruk kerij, gemeend hebben demonstratief uiting te moeten geven aan hunne ontevredenheid over de op 1 October j 1. voor gehuwden en kostwinners van kracht geworden loon- korting, kan het zijn nut hebben omtrent de salarieering van bedoelde groepen eeni ge nadere gegevens te verstrekken. Op 1 Januari 1920 is het tegenwooid ge Bezoldigingsbesluit in werking getreden. Daarbij werd aan de bestellers in de groo te gemeenten een salaris toegekend van f 1400f 1800, het maximum te bereiken na 6 jaar dienst. Op dat salaris werd 7 pet. gekort voor pensioen. Daarentegen werd aan gehuwden voor het derde en elk der volgende kinderen een kinderbijs'ag verleend van f50 's jaars. Een brievenbe steller in de groote sleden, op zijn maxi mum staande en 3 kinderen hebbende, ont ving dus netto f 1800.7 pet pi. f 50 is f 1724. Dezelfde bestel'er ontvangt thans f 1800 10 pet. 8H pet. plus (kindergeld van voor eik kind f50): f150 is f 1632.30 of wel 5,3 pet. minder dan op 1 Jan. 1920. Volgens d'e Amstevdamsehe budgetsta tistiek bedroeg het indexcijfer in Decem ber 1919 204.8 en in Juni 1924 173.3, zijnde een vermindering van 15.3 pet. Ook al moet men aannemen, dat het in dexcijfer sedert Juni j.l weder is goste- gen, zoo blijft nieltenvn waar, dat de sa larieering van de brievenbestellers zelfs na de laatste korting, zeker niet ongun stiger is dan op 1 Januari 1920 In plaats van 1 Januari 1920 kan men ook tot uitgangspunt nemen 1 October 1920, omdat teen, in verband met do prijsstijging gedurende de eerste n.^gen maanden van 1920, voor het Rijksperso.-i neel nadere voorzieningen zijn getroffen. Doet men dit, dan staat de zaak voor be doelden besteller aldus, dat hij van f 1950 op 1 October 1920 (f 1800 zonder pen* si/oenkorting pl. f 150 kindergeld) op 1 October 1924 is teruggebracht tot de vo rengenoemde f 1632. een teruggang alzoo van 16.3 pet. De budgetstatistiek gaf echter in Sep tember 1920 het cijfer van 228.3 tegen over ata gezegd 173.3 in Juni 1924, een vermindering alzoo met 24.1 pet. Ook bij vergelijking met October 1920 is er dus geen sprake van achteruitgang. Voor de zetters en drukkers der Alge-» raeene Landsdrukkerij geeft eenzelfde bere* kening ten aanzien van een werkman, die op zijn maximum staat en drie kinderen heeft, het resultaat, dat 1 October 1924 tegenover 1 Januari 1920 eene verminde ring oplevert van 5 6 pet. bij een daling van hot indexcijfer met 15.3 pet. en tegen-1 over 1 October 1920 een vermindering vaat 16.3 pet. bij een daling van het. indexcij fer met 24.1 pet Natuurlijk treft, waar de korting mot gelijktijdig met de daling van het index cijfer is ingetreden, zoodat inmiddels een zekere aanpassing aan een hooger niveau beeft kunnen plaats hebben, de korting

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1