OJ"f DE OMGEVING BODEGRAVEN. Dinsdagavond jJl. 14 Oct. vergaderde op de bovenzaal van de Boatf- Banft, alhier, onder veel belangstelling, de ,Conf. Vereen;.giiiig. "Door den .Voorzitter, den beer J. v. d. Marei, werd de vergadering, op de gebrui kelijke wijze, met gebed geopend. Alle aan wezigen werden hartelijk welkom gehee- ten Het woord werd gegeven aan den heer 'J. G O'1 d se hardt, rustend onderwijzer, al hierd-'e dezen avond een inleiding zou geven, en daarvoor het onderwerp geno men had: „Het Ideaal", hetwelk in dicht maat door heon werd voorgedragen. Heel schoon en treffend bracht hij het ééne en ■ware Ideaal"' naar voren, waarbij veel andere idealen moeten wegzinken: nl. Je zus Christus te moeen kennen, aTs den ge noegzame 11 Zaligmaker, waarvan men hier reeds in beginsel den voorsmaak mag ge nieten. en bond ieder op 't hart diit als „het ideaal" na te jagen. -Ha eenige gedaclitenw'sseling, werd ver- vo1gens oen gedicht voorgedragen, hetwelk gewijd was aan wijlen Ds. Verboeff. bij Id'ODs 50-jarig Ambtsjubileum, en destijds door dm heer J. Goldschmidt zelf vervaar digd. Zper onderhoudend waren weer de verschillende besjrekingen. Ook bet ver dere van den avond werd aangevuld, door een woord van den h°er Goldscbnvdt, die nog iets te hoorei*. gaf over: „Be begrafe nis van Mozes". Voortdurend werd bij met "belangstelling géhoord en van 't be gin tot het einde was «Heren. met aan dacht bij zijn onderwerpen. Het was een zeldzame en genoeglijke avond. Ook kon het den ouden heer J. Goldscliimdt worden aangezien, dat het hem een vreugde en genoegdoening was, dat hem, ofschoon need's 81 jaren oud, nog het voorrecht weTd gegeven, een werkzaam aandeel te mogen hf^ben aan een vergadering als deze. Tenslotte werd op verzoek van den Voor zitter den hoog bejaarden onderwijzer nog toegezongen Psalm 121:4, waarnia de ver gadering met dankgebed werd gestoten. Dinsdagavond j 1. 4 Oct. ver- gaderdo de Afd. „Pa monium" Bodegra ven. in de benedenzaal van de Boaz-Bank alhier. Be Voorzitter, de heer J. Spierenburg, onande de vergadering, en stelde eerst voor 'dat gezongen zou worden Ps. 75:1, waar na hij voorging in het gebed en vervolgens een gedeelte voorlas uit de Heilige Schrift 2 Tiim. 3. Na. het lezen der notulen werd het woord gegeven aan den heer Nottelman, die een inleiding voor dezen avond zou geven over: „Gevaarlijke Wippen". Een goed beeld daartoe ontleende hij aan 'do gevaarlijke klippen in zee, en noemde als niet minder gevaar1 Ijk, de klippen in Staat, Maatschappij en Kerk. Hij schetste de algemeene dorst der men schen naar eerzucht en ijdelen roem, inp.laate ctat meer werd gestaan naar Gods eer, en te leven tot roem voor Hem, die alleen ons leven geeft, in wien we zajn >en ons bf.wegen. Veel werd bij de onderlinge bespreking nog voor- en toegelicht, tot bevrediging van alle aanwezigen. Voor een eerstvolgende vergadering gaf eich op voor een inleiding, de heer B. Uit hol, en hoopt dan te kunnen spreken over „Propaganda en heilige ijver", waar naast zioh als reserve aandiende de heer "W. iLiepelt, voor een vrij onderwerp. Nadat nog twee nieuwe leden werden aangenomen en andere zaken van onder Bronchitis.Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Gebruik hiertegen Anga-Siroop, f 1.75. Bij Apothekers en Drogisten 21243 geschikt belang aan de orde kwamen, als het aanzoeken van een beroepsspreker voor een propaganda-avoncl, en het zenden van twee afgevaardigden naar Botterdam, waar op 30 Oct. a.s. Dr. J. v Bruggen, Voorz. van den Raad van Arbeid, te Dordrecht, zal spreken over Ziekenkas sen, waarvoor bereid werden gevonden de heeren A. Vosselma-n en \V. J. v. d. Veer, werd de vergadering door den-heer P. v. d. "Weijde met dankgebed gesloten, Voor de Geréf. Jonge ling s- vereeniigang „Eliëzer" h eld Woensdag avond in de Geref. Kerk alhier, Ds. B. A. Knoppers van Amsterdam, een propagan- da-lezfng, met het onderwerp: „In 'ijver onverdroten". Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 25:6 werd eerst gebeden en vervolgens voorgelezen ui't Efezen 6 vanaf vers 10. Spreker begon aan te toonen dat we le ven in een tijd van baast. We hebben, het druk, allemaal, niet alleen dominé en mi nisters, ook de jonge menschen komen tijd te kort en ze wenschen dat de dag meer uren en de week meer dagen had. We leven in een tijd, waarin velen lij den aan een kwaal, welke spreker zou willen betitelen met veel-doenerij, druk doenerij en gewicb'tig-doencrij. Het leven is voor de menschen geworden, een gewir war 'en gedrang van ontelbare vele zaken. Het is geen wmder dat de menseh klaagt over moe worden, geen wonder mag het heeten dat men gaat lijden aan krankzin nigheid. In ons jeugdleven en in ons jeugdwerk moet concentratie komen en daarvoor is noodig dat we één ding doen. Pen bijbel- figuur als Paulus sprak evenzoo: altijd en overal maar één ding! Zoo heeft het ge loof macht om eenheid in ons leven en eenheid in ons werk te brengen. Onze jongens en meisjes Lebben zich toe te bereiden voor bun toekomstige levens taak. Bat is het ééne ding en dat kan al leen goed gebeuren, wanneer z:(j zich bo venal geestelijk toebereiden. De maat schappelijke positie kan er slechts wel bij varen als de geestelijke toebereiding in oTde'is. Wérken moeten we met alle krachten en machten, welke God ons gegeven heeft. Een christen-jongeling heeft een ideaal: bid den en werken. Wie ernst maakt met zijn leven, die werkt! Wie ernst maakt met zijn God, voor wien «zijn God realiteit is, die tracht ook God in zijn leven te openbaren, de jongeling dlie zich zoo gedraagt, zal zijn roeping zien te vervullen. Laat ons teeken voor bet werk zijn: in ijver onverdroten. Zwaar is soms de wen telgang van 's levens arbeid op den akker, het kantoor, den witnkel en in de huiska mer. Zwaar en vreugdeloos dikwerf is het leven. Steeds weer keert hetzelfde terug. Alle. beken stroomen naar de zee, en nog is de zee niet vol; de zon gaat op en on der, de wind waait weg en steekt weer op en dat alles verflauwt onzen ijver bij het dagelijks aanschouwen. Als een vereenigimg wordt opgericht, voorziet zij in een dringende, behoefte; •prach Ivergadcring.eai worden gehouden en de propaganda leeft. Maar na jaren i,s zoo vaak de toestand veranderd; dan drijft de zaak op een paar bestuursleden en de be langstelling 'bestaat alleen in zeer bijzon dere gevallen. Volhouden is heel wat an ders dan beginnen! Het omhoog heffee van de banier „Pro Rege" voor 'n korten, tijd is geen moeite, maar haar steeds omboog houden valt niet mee. Daarom roep' spre ker toe: „werkt in ijver onverdroten!" Laat ons niet vertragen. Baar moet zijn een voortdurende inspanning, geen over spanning. A!s men den dag met God be gint en leeft om Go ais werk te doen, dan is het werk ook niet eentonig meer en de kracht zal ons vermeerderen Na het zingen ven Ps. i4:6 werd met dankgebed geëindigd. GELENGD NIEUWS Donker Rotterdam. Van de week heeft de politie te Rotter dam in een pand aan de Dclftschevaart een berooving weten te verhinderen. Men was zelfs zoo vlug, dat men het geld f 620 weer in handen had, voordat de beroofde merkte, dat bij beroofd was. In verband met dit geval werden twee man nen en een vrouw aangehouden. De vrouw nu heeft vroeger samen met den koopman J. v. R. geopereerd. Het ging echter niet naar wensch en de vrouw associeerde zich heimelijk met een ander, met wien ze in het pand aan de Delftschevaart een aantal bcroovingen op succesvolle wijze volbracht Be aanhouding van het drietal is. voor v. R. aanleiding geweest, zich op de vrouw te wreken. Hij is kort na de arrestatie het pand binnengeslopen en heeft daar de gcheele garderobe van de vrouw vernield, de kleeren met een mes aan stukken en brokken gesneden. Deze garderobe had maar liefst een waarde van ongeveer duizend gulden. Er wasteen bontmantel bij en andere kostbare klecdingstukken, de attributen van den lokvogel, v .R. is op het politiebureau aan de Groote Pauwe- steeg in verzekerde bewaring gesteld, daar bromt hij in bet hok naast zijn vroegere deelgenoote. In een pand .aan de Baan te Rotterdam is gisternacht een buitenman beroofd van z'n portefeuille met f 1250. Als verdacht van medeplichtigheid hieraan heeft de po litie den koopman J. S. en de vrouw N. R aangehouden, Het geld is niet terugge vonden. Ernstig auto-ongeluk. Gisterenavond tegen half negen reed op de Groot-Hertoginnelaan nabij de Wal deck Pyrmontkade te 's-Giavenhage, een wagen van lijn A. Van de tegenovergestel de richting kwam mej. de H., wonende Badhuisweg *71 op de fiets aanrijden, ter wijl de tram achterop gereden werd door een auto. De chauffeur van deze auto, zekere V., die volgens de politie bekend staat als een woest rijder, wilde de tram links passeeren, dóch gaf daarbij, naar is komen vast te staan, geen signalen. Het gevolg hiervan was dat de wielrijdster en de auto tegen elkaar botsten. Mej. de H. we.rd bij deze aanrijding ernstig ver wond en door den Hulpdienst werd zij naar het Ziekenhuis vervoerd, waar men het ergste voor haar leven vreest. De chauffeur V. is door dc politie gearresteerd terwijl verschillende reinigen bevestigen, dat de chauffeur zeer woest reed. Als een bijzonderheid kan nog worden medegedeeld dat de' gearresteerde V. kort voor de aan rijding nog door een chauffeur' van een polit.ie-.mto is gewaarschuwd voor zijn woest rijden. Het drama te Raam. De agent van politie B'nisman te Baarn. die. zooals men wet. j.l. Dinsdag door het Hof te Amsterdam werd vrijgesproken, is thans weer in zijn functie hersteld, doch. Het groote nieuws gaat thans van mond tot mond. Daar was eens een beroemd advocaat die beweerde, dat men het publiek alles, zelfs het T-geloofelijkste, kon doen geloo- ven, mits men het maar vaak genoeg her haalde. Indien deze rechtsgeleerde een za kenman geweest ware, zou zijn oordeel an ders. en tevens juister, geweest zijn. "Want in zaken laat het publiek zich niets op de mouw spelden. Wij kenden indertijd een straatfiguur, die honderden malen per dag op de hebzucht der Amsterdammers speculeerde met een quasi-tergend „Hadt je me maar!" en toch stelde niemand er prijs op hem te hebben. Zijn hardnekkigheid baatte hem niet; hij werd alleen verschrikkelijk verve lend. En waarom? Eenvoudig omdat het geen hij aanbood voor het publiek geen aarde bezat. Waarde, daar gaat het om in de maat schappij. Wie een geoorloofd middel weet om guldens tot rijksdaalders te maken, mag het gerust tot in het oneindige herhalen, zonder vrees dat iemand he.t hem kwalijk zal nemen. Daar heb je bijvoorbeeld ,.C. A. is toch voordeeliger". Dit is als 't ware een spreekwoord geworden. Het gaat van mond tot mond. Het begon in de kranten, vervolgde zijn weg op schuttingen en muurvlakten. en nn is het ook doorge drongen tot de bioscooptheaters, waar geen voorstelling compleet is zonder de verma ning „C. A. is tot voordeeliger". En de menschen? Zij lachen goedgeluimd en zij steken de vermaning in hun zak in let terlijken zin, want nauwelijks koopen zij bij C. A., of zij bevinden zich beter bij kas, gaan beter gekleed en loopen opge ruimd in hun moderne, degelijke kleeding langs '"s heeren wegen met hun nog steeds zware portemonnaie. bedenkend, dat het leven met C. A. toch zoo kwaad niet is. Toen O. A. hun strijd tegen de duurte begonnen, waren er velen, die twijfelden aan hun succes, maar nu hebben C. A. het pleit glansrijk gewonnen. Men heeft allerwege den ernst van hun streven leeren inzien eoi ieder heeft ervan geprofiteerd. Daarom hopen wij, dat C. A. nog langen tijd zullen voortgaan onze geldelijke zor gen te verlichten door er telkens en tel kens weer op te wijzen, dat zij „toch voor deeliger" zijn. En gij lezer, zult Uw op rechte vrienden kunnen herkennen wanneer zij, na den gebruikelijken morgengroet, in plaats van mooi weer vandaag", U op het hart drukken „C. A. is toch voordeeli- op oigien verzoek, niet meer in den roul- leerenden straatdienst opgomen. Hij zal voortaan uitsluitend nachtdienst en bui tendienst verrichten. Van de functie van wachtcommandant is hij ontheven. Het schijnt, dat de burgemeester van Baarn de zaak nog niet laat rusten. Al thans dezer da eren zijn weer eenige agen ten door den burgemeester gehoord over het overgeven van den dienst op den dag van insluiting van den zwerver Rigter. Maar of de betrokken agenten al of niet disciplinair zullen worden gestraft-, is nog niet uitgemaakt. Gearresteerd. De Berlijnscbe politie heeft gisteren aangehouden zekeren Eduard Gerber, ge wezen huisknecht bij den Nederlandschen gezant te Kopenhagen. Gerber, die het volle vertrouwen van den gezant genoot, was er onlangs met kostbare juwcele-n en kleeren vandoor gegaan. Hij was naar Berlijn ge vlucht en had van Berlijn uit aau een Ko- psnUaagsehè bank een telegram met den naam van den Nederlandschen gezant ge zonden. waarin hij toezen 'ing verzocht van een belangrijke som. Hij werd gearres teerd toen hij op een postkantoor voor hem bestemde brieven in ontvangst wilde ne men. Gerber weigert to verklaren, wat hij met de gestolen juweelen heeft- gedaan. Faillissement van het Ned. Administratie kantoor. In verband met de faillietverklaring van het Ned. Administratiekantoor te Amster dam meent het „Vaderland", dat weer velen door die ramp worden getroffen Bij den directeur van bot bij kantoor in de Laan van Meer- dervoort te Den Haag, jhr. T. M. van Asch van "Wyck. zijn we eens, aldus het .,Vad.", op informatie uitgegaan Gaarne luchtte hij zijn zwaar gedrukt gemoed. Zelf is hij slachtoffer en hij staldo er prijs op te verklaren, dat i. i. d6 direc teuren der filialen alle slachtoffers gewor den zijn- van het wanbeleid des heeren Saruco, directeur van het Hoofdkantoor. In Mei ontdekte hij, dat de heeT Sarooo niet tegen oplichting opzag en van dit oogenblik af heeft hij geen enkele nieuwe zaak meer gedaan, doch alles in het werk gesteld om zijn clientele, die in prolongatie bij de Bank stond, door afwikkeling van zaken te redden Van dezelfde maand af ontving hij geen salaris meer, noch huur voor zijn huis (dat hij aan de Bank ver huurd had), noch provisie. Het personeel van het bijkantoor is allemaal ontslagen en het beeft nog salaris tegoed. De heer van Asch v Wyck schat do schade voor zijn clientele op een f 200.000 en hij gelooft, dat die van de bijkantoren te 's-Hertogenbosch, Tilburg. Alkmaar, Rotterdam, Enschedé, Leiden en Breda wel niet veèl minder zal zijn. Hij ont dekte de eigenaardige praktijken van den heer S., toen hij, na dezen stukken ten ver koop ter hand te hebben gesteld, het geld niet ontving. Volgens hem zijn de direc teuren der filialen allen te goeder trouw geweest en vermoedelijk door het faillis sement mede geruïneerd. Althans hij zelf. Hij vermoedt, dat de heer Saruco slacht offer op zijn beurt is geworden van een groep Belgische oplichters, die op het oogenblik ons land onveilig maakt, en van zijn speelzucht, welke hij te Brussel bot vierde in een sneelhol, dat Cercle de Bien- faisance heet S moet daar reusachtig ver loren hebben. De Belgische groep zou doende zijn om Hollandscbe N. V. in België te plaatsen. Zij strijkt groote provisies voor de voor bereiding op. terwijl, als alles voor elkaar is. de Belgische wetgever de u'tgifte in België verbiedt. Wat hiervan aan is, kunnen wij n:ef be- oordeelen Twee vroeger aan de hoofd bank verbonden heeren. de heeren J. G. Moor en Gerrit Vos, zijn in perceelen op de Heerengraeht en Ke:zersgracht te Amsterdam nieuwe znken begonnen De heer van Asch van Wyck acht bet zijn plicht, ten ernstigste tegen deze heeren t6 waarschuwen, opdat nog niet meer men schen in stad en provmrte slachtoffer worden. De groote verliezen van Ie cli'mtele der bijkantoren hebben hun oorzaak in de om standigheid dat de directeuren dor b;j- kantoren alle onderpanden voor den aan koop van effecten in prolongatie moesten opsturen aan do Hoofdbank. Vermoedelijk zal dan ook de heer Saruco oen aanklacht van verduistering oplichting waarvan de heer van Asch van Wyck de bewijzen in handen heeft, daargelaten niet kun nen ontgaan Be hoofdbank is 8 jaar geleden- opge richt: het bijkantoor aan de Laan van Meerrtervèort werkt* oervoor jaar. Beste jongens en. meisjes. Nu de feesten in Leiden achter den rug id ju, gaan we weer vol moed geregeld aan het werk. Ik kreeg deze week niet zooveel brief jes minder dan ik verwacht had. maar dat zal nu 't langzamerhand weer winter Jwordt, wel weer beter worden, hoop ik. Ik reken eer een beetje op. dat de neef jes en nichtjes'die vroeger meededen weer gaan schrijven en het spreekt vanzelf dat [Jóngens en meisjes* die tot nu toe zich hiet bij ons clubje aansloten, ook van har te welkom zijn. Hoe drukker ik het krijg" met het beant- Iwoorden van briefjes, hoe liever ik het heb. Uit het eene r\adsel was de vorige week een regel weggevallen, waardoor het on leesbaar werd. We zullen het nu maar als piet geplaatst beschouwen. Zooals jullie ziet, beginnen we vandaag met het nieuwe verhaal. Ik denk dat jul lie het wel mooi zult vinden Ik mag niet zoo heel veel ruimte gebrui ken en daarom ga ik nu maar eindigen. 'Anders zou het verhaal er nog bij inschie ten. j Hier volgt nu eerst de correspondentie: 1 „B os c h vio ol t j e" Lisse. Ja. dat yond ik heel goed. Ik zal het klaarliggen, pooriat je 't ook als ik er niet ben toch kunt ruilen. Vindt, je dat goed? ,,W a ter lelie" Lisse. Wat prettig dat Je zoo'n mooi rapport had. Blijf maar goed Je best doen. Je was zeker wel erg blij is ?t niet. ,,J onge C o r r ie" Koudekerk. Ja ik heb het van begin tot eind meegemaakt. De straten waren mooi versierd vond je niet. En wat was er veel werk gemaakt ,van de winkels. Wat een leelijke hond was idat. Was je nicht niet erg geschrokken? ,,Junior". Of 't druk was! Vooral op fcommige oogenblikken. Ik had .niet ge dacht dat je het vuurwerk zoover zou kun- ïben zien. Zeker wel een aardig gezicht* *oo in de verte. „De Kleinste" Koudekerk. Je was Jiiet de eenige die het niet kon vinden. 't Schijnt dat er een regel is uitgevallen. ,,Sneenw witje" Lisse. Dat waren zeker prettige dagen. Je viel dus van het eene feest in het andere.- En nu gaan we haast alweer aan het Kerstfeest denken. „Breistertje" Lisse. Nu begrijp ik waarom je met roode inkt geschreven hebt. Ik dacht eerst dat je al zoo rood geworden was, maar dat valt zeker wel mee. Wat droevig toch met dien jongen! „Eekhoorntje" Leiden, 't Doet me genoegen dat de tulband yoo heerlijk smaakte, 't Was dan ook een aardig bui tenkansje. „Jan van Schaffela ar" Leiden, 't Is wat laat maar ik wil je, met je ouders, toch nog even feliciteeren. Wel aardig zoo'n dubbel feest. ,,D e Ruyter" Leiden. Wel jammer, dat je de Koningin niet gezien hebt. Maar er zal naar we hopen nog weieens een ge- legenheid komen. Er was van die straat veel werk gemaakt. ,,Maurits" Leiden. Ja, het zijn echt mooie feesten geweest. Ik heb, meen ik Prins Maurits voorbij zien trekken. „Blondine" Koudekerk. Ja, ik heb de Koningin goed gezien en ik heb zelfs heel even met Haar mogen- spreken. Gelukkig dat het weer zoo goed bleef. Je tweede briefje heb ik ook ontvangen. ,,D i r k III" Leiden. Ja, dat vind ik uitstekend. Ik denk dat je ze best zult kunnen vinden, ,>D.e Germaan" Leiden. Dat huiswerk w^t wat. Maar het is toch nuttig en het moet toch gebeuren. Plicht gaat nu een maal voor genot. ,,V a d e r a Jongste" Leiden. Je hebt gelijk hoor. Als we daarmee rekenen, dan hebben we zeker nog weinig te klagen. ,,Tip Top" Leiderdorp Ik vind bet veel beter zoo. 't „Kan nu eenmaal niet alles zoo wij 't wel graag willen. Ja, die repetities geven heel wat werk. „H e i d e b 1 o e m p je" Leiden. Do fees ten zijn zeker schitterend gelukt.. Maar 't is nu weer de tijd van werken. Prettig dat het je daar zoo goed bevalt-. De oplossing van he.t raadsel was: Haat verwekt krakee- len; maar de liefde dekt alle overtredingen toe. - (Spreuken 10 vs. 12.) Onderdeden: Kronieken, NehemiaTa bernakel, Kedron. Leviet, Tent. Daniël, Wet, Offer, David, Gilead. Hier volgen de nieuwe raadsels: I. Mijn geheel bestaat uit 58 letters. Met een 12 44 30 50 16 33 26 gaan de jongens graag 't land in. In vele steden vindt men 8 25 54 57 4 28. 3 39 19 23 27 47 zijn, is een eiseh voor jong en oud. Een 35 6 24 10 41 was een sièraad voor elke Israëliet. De 38 1 IT 29 43 18 hebben bij de men schen de hoogste plaats. Een 13 6 45 5 21 46 51 gaat niet graag met een zeeman samen in een schuitje. 34 53 15 13 29 36 48 vindt men in de meeste museums. Een 42 2 22 is een gewicht. 7 56 31 58 32 55 14 40 is een beleende naam uit de geschiedenis. 52 49- 20 58 9 27 worden gerooid. 17 is een e. II. Mijn geheel bestaat uit 34 letters. 24 25 17 34 25 8 28 11 13 is een muziek instrument. Bij de warme 6 32 19 31 9 is 't nu gezel lig. 10 5 25 29 23 is een kleur. 15 7 26 21 is een grondsoort. Een 1 22 16 31 is een viervoetig dier. 12 8 14 20 27 vernietigt. Een 18 2 33 is een boom. Een,3 25 30 1 4 is van hout. Véle groeten van Oom FELIX. OP VERKEERDE PADEN. HOOFDSTUK I. De Kerstfeestviering van de groote stads-Zondagsschool liep ten einde. 't Was voor de onderwijzers en onder wijzeressen een heele drukte geweest, om voor een goede driehonderd kinderen alles in gereedheid te brengen. Maar zij mochten nu ook met voldoening op hun arbeid terugzien, want, het was een goed ge-slaagde avond geweest. Hoe stil was heb in do zaal toen de lei der der Zondagsschool het heerlijke Kerst evangelie vertelde. Het was hem aan te zien dat het hem ook een heerlijke vreug de was, om tot de kinderen telkens en telkens weer te mogen spreken van den Heiland. Die hen zoo onuitsprekelijk had liefgehad. En naar het verhaal dat juffrouw Ane- ma verteld had, van een arm. moederloos meisje, was ook met spanning geluisterd. •De versnaperingen en geschenken wer den als naar gewoonte met gejubel be groet. En nu restte nog slechts één ding. Voor aan in de z.aal zat een groepje jongens en meisjes van dertien a veertien jarigen leef tijd. Deze avond was de allerlaatste, dien zij in het midden der Zondagschocllcerlingen zouden doorbrengen. Van hen moest nog met een korte toespraak afscheid geno men worden en dan zou deze avond ook weer tot het verleden behooren. De leider der Zondagschool, de heer Martijn, trad naar voren, 't Was een nog jonge man, en onder de driehonderd kin deren waren er niet voel die hem niet een warm hartje toedroegen. Vooral bij de grooteren die hij zelf on derwijs gaf was hij zeer geliefd. Voor hem zelf was. deze avond ook een gewich tige. Want niet alleen dat hij de scheiden de leerlingen moest toespreken, maar ook hij was dezen avond voor het laatst in het midden der Zondagschool. Binnenkort moest hij van woonplaats gaan verande ren en kon hij dus aan deze Zondagschool niet verbonden blijven. En het scheiden viel hem zwaar, want hoe lief laad hij den arbeid onder de kin deren zijner stad! Terwijl hij daar zoo stond vooraan, voor al do kinderen, liet hij peinzend zijn cog gaan over allen. Bij wenkte met zijn hand tot het yolkomen stil was geworden. En-toen begon hij te spreken. Hij herinnerde aan het blijde Kerstevangelie dat zij zoo pas weer ge hoord hadden, en dat sommige jongens en meisjes, (en hier wendde hij. zich tot het groepje vooraan), voor do laatste maal op de Zondagschool hadden gehoord. „Jullie gaat nu heen, jongens en meis jes, ging hij voort, de tijd van de Zondag school ligt nu achter jo. Straks gaan jul lie het leven in. De jongens misschien naar een patroon de meisjes naar een mevrouw of een atelier, maar waar jullie ook gaat-, of wat je moge overkomen, vergeet nooit wat je hier geleerd hebt-, vergeet nooit „dat de Heiland met je wil gaan en je in alle omstandigheden helpen." Nu wendde hij zich weer tot alle kinderen. „Voor jullie is de tijd nog niet gekomen om heen te gaan, jullie blijven nog wat- de een langer, de ander korter. Maar ik moet heengaan jongens en meisjes, al valt het mij nog zoo zwaar. Langen tijd heb ik, week op week, juli e n, en vertellen van den groeten Kindervrie; d. En nu ik heenga, wil ik je nog slechts één ding zeggen. Mij mag je vergeten als ik ben heengegaan, maar vergeet nooit den Hei land, van Wie ik jullie altiii sprak." 't- Was doodstil in de zaal. Ernstig stonden alle cc'i ditjes. Eén voor één stonden nu de oudste leerlingen op, en ontvingen uit de handen van den leider het afscheidsgeschenk oer Zondagschool, een 'mooien. nieuwen Bijbel. Neg eenmaal werden zij er aan herin nerd. dat die Bijbel nu niet was, om zoo mooi en nieuw te houden, maar dat zij ge regeld, alle dagen weer er in moesten le zen .Nu zong de Zondagschool het af scheidslied aan de oudste kinderen. Me nige iqoeder, die als toeschouwster de feestviering bijwoonde, bad in haar hart mede, terwijl de kinderen zongen: Bestraal hen met U licht, Die onze school verlaten. Neem Gij, o Heer, l.en bij de hand. Op reis naar 't Hemelsch Vaderland, En hoüdt hun oog gericht. Om op Uw Woord tc staren. Bij de meisjes, die hccngii u-.-n, hadden enkelen een traan in 't oog. die zij echter haastig afveegden. Langzaam stroomde nu de zaal leeg. Slechts een jongen bleef nog achter. Mijnheer Marlijn hnd hem ge zegd, even te wachten. Karei UuysnK.ri had het laatste jaar van mijnheer Martijn onderwijs gehad, en zoo had mijnheer hem goed leeren kennen. 't Was een prettige leerling "voor hem geweest. Altijd oplettend, slechts zelden ongehoorzaam, bad hij hem het werken niet moeilijk gemaakt. Wcderkteerig waren zij elkander ook zeer genegen. Toch hoe hot kwam wist. hij ntet maar over hem maakte do heer Martijn zich meer bezorgd dan over een der ajiderer. De dames en heeren dor Zondagschool hadden zich verwijderd, naar een kamer, gelegen naast de groot o zaal waar do Kerstfecstviering had plaats gehad. Zoo waren die beiden heel alleen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 7