rechtzaken r LEIDENS BELEG EN ONTZET. 1574 1924. Dagboek. Getrocken uyt die cleyne oude gcschre- >en chronyck Boecxkens enz. Anno 1574. Den 21en Augusti inder nacht, boo is binnen der stadt Leyden ge- comen, een Bode, die van Stadts- wege uytgesonden geweest" was en- de hij bracht mondelinge tijdinge dat de dijcken (hier voor van ver- majemt) aireede doorgesteecken wa ren, ende dat het water stout tot aende Lantscheydinge. dat sonder twijfel mette hulpe des alderhooch sten de Stadt seer haesb ontset soude werden; door welcke tydin- ge de Burgeren grootelicx getroost ende gesterckt wierden. Zware tijden braken aan voor de bewo ners van het belegerde Leiden. Men had aitgerekend het drie maanden te kunnen •uithguden, n.l. twee op brood en de derde met armoe. Die derde maand was nu haast om en nog daagde er geen ontzet. Eind Juli had er zooals wij reeds za gen beschrijving van het koren plaats ge had. Hierbij was gebleken dat er nog 110 last (1 last 27 mud) koren binnen de vesting aanwezig was. Maar hiervan moesten iederen dag ge voed worden 'pl.m. 12700 menschen. Het aantal inwoners verdeeld over de verschillende „Bonnen ofte Quartieren der Stadt", was als volgt: Bon van 't Wanthuis 403 }j Wolhuis '414 Vleesohhuis 456 Gasthuis vierendeel 543 Over 't Hof 658 Zevenhuizen 692 Kapenburg 1355 Nieuwlatid 970 Hoogewoerd 1081 Burchtstreng 589 >5 Kerkvierendeel 760 Gansoord 728 St. Nicolaasgrachfc 990 Marendorp Bijnzijde 547 Marendorp landzijde 1178 Overmarendorp Rijnzijde 412 Overmarendorp landzijde 824 12600 (Berekening naar Unger. Bijdr. Vad. Gesch. V reeks II.) Dat de stad met dit getal inwoners het nog zoo lang heeft uitgehouden moet zijn oorzaak vinden in het- feit dat zij aanvan kelijk nog rijkelijk van vee, paarden en koeien, is voorzien geweest. In de weilan den gelegen tusschen de schansen en stadswal bleven de runderen aanvankelijk rustig grazen, onder het gebulder van 't geschut. (Ned. Hist. Hooft.) Het vleesch was echter slechts voor de meer gegoeden te hekomen en vrij spoe dig ook voor hen niet meer te verkrijgen. Alzoo vijanden buiten en de honger van binnen. Het voornemen van den Prins werd door velen, die eerst, uit vrees van voor glipper ie worden aangezien, hadden gezwegen, nu openlijk bespot. In het bijzonder, on der de Katholieken onder de bevolking, die op pardon van Spaansche zijde reken den bij evemtueele overgave, (Gesch. Ned. Volk. Blok) traden degenen op die schim pende zeiden: „Gaet nu op den Toren, ghij Geuskens, ende siet het Maeswater teghemoet." Daar kwam dan nog bij dat de staten van Holland niet van zich lieten hooren zoodat de belegerden den Prins schreven: „dat het hun hooghlijk wonder de, dat zij, als gansch vergeeten, npoit schrijven van de staaten, hunne bondtge- nooten, vernoomen hadden; daar 't noch tans tot groote verquikking hunner ge meente dienen kon. Evenwel eer deze brief verzonden werd ontvingen zij het bericht in den aanhef dezes vermeld', waarbij hun hoop versterkt werd bij het vernemen van het wassen van het water. i Den 22en isser een placcaet ghe- 1 lesen, opte vier houcken van de Stadt, hoe dat de Spaensche Capi- teynen gesworen hadden. waert datse in Leyden quamen, niet een kindt en souden laten leven. Op ten 29en August! hebben de staten van Holland' het schrijven der Stadt Leyden beantwoort. Ook bij den Spanjaard begon men ge noeg te krijgen van het wroeten als kik kers in de klei. En als het weer in Augus tus 1574 zoo geweest is als het 350 ]aar later was zullen ze zeker geen plezier ge had hebben van hun kampeert och t in de modderige schansen. Velen zullen er, even als Alva, zijn gaan lijden aan jicht, van daar hun bittere stemming tegenover de belegerden tlio toch de oorzaak waren van het lange wachten, welke stemming zij geuit zullen hebben door naar de mu zen te roepen, dat, als zij in de stad moch ten komen geen kind het leven zou gelaten worden. Wel een reden voor heb dappere Leidsche volk om te volharden tot het einde en groote reden voor de bede, af gedrukt op een der noodmunten „Godt be hoede Leyden." Aangenaam werden zij opgewekt door het schrijven van de Staten van Holland. Deze brief, onderteekend door: Otto van Egmont. S. Duyvenvoorde, Geraert van Nispen, Duyst, Willem Jansz, Hemskerck, Willem van Loo, Cornelis Woutersz, Cor nells Vinck Aertsx en Adriaen Allartsz van Hekenduynen hield het volgende in. „Sy waren seer verwondert van het ghe- voelen dat die van Leyden van hun had den'; want Gott ende alle de wereld wa-s ghetuyghe van de eorghvuldioheit, die sy ▼oor hun droegflsn, al en. cost-en. _sy dab yoor alle man niet laeteru blijeken om re- dien: De schaede daer eij soo menich duy- •ent menechen door het water in brochten, gaf sulex ghenoech te kennen: Hadden daer om een teecken van onghehoorde ghc- trouwicheit ghetoont, daer tot den eynde der wereld toe afghesproken sal worden: Ende soo sy willen volherden. ghelijck sy tot noch toe hebben ghedaen, sy moghen wel versekert zijn dat sij 't gheheele land, hem selven, ende al dat ter in is liever sul len laeten bederven dan heur verlaten: Want sy costen wel verstaen, Leyden ver lost zijnde, was Hollandt, voor die tyt verlost: Dat sy niet eni hadden gheschre- ven was om dat sy heur gherust (ver trouwen) hadden op sijnder Yorstelijcke Genades Brieveni De Bode sonde hun, mondelinghe, de apparaten (toebereidse len) vertellen, die hij ghesien hadde. De bezorgers van deze brief hadden van de Delftsche vrienden beloofd hun behou den overkomst te berichten door vuurtee- kens en schieten. Dit geschiedde dan ook. Op den teren van de „Hoochlandtsche Kerck werd met. lanteernen gheviert" terwijl van de Hooge- woertspoort met twee groote stukken ge schut geschoten werd in het vijandelijke leger te Leiderdorp. Opten 30en Augusti zijn de vij anden in groote getale gliecomen buyten de Beynsburgher Poorte, omtrent de steenplaetse van Claes van Lunenburch. te weten hy de Galge ende hebben daer een stereke schansse gemaeckt ende opgheworpen. Tijdens het beleg hadden telkens kleine uitvallen plaats met het doel zoo mogelijk den verst ikkenden schansengordel hier cf daar te doorbreken. In de richting van het Galgenwater werden de uitvallende ven dels gesteund door een vaartuig, dat ge- panserd tegen musket-kogels, bewapend met licht geschut en door zes of acht per sonen geroeid werd. Zoo iets als de „ijze ren Schans" bij den aanval op Boshuysen- scliansen. Met dit schip hebben de Leidenaars aan den vijand zeer veel afbreuk gedaan. Om verder optreden van deze gewapen de boot te verhinderen werd door den vij and ter hoogte van „Wernink's betonfa- briek", waar in vroegere jaren de galg stond, (vandaar Galgweg), een schans opgeworpen. Zij werd versterkt door met aarde gevulde schanskorven en bewapend met geschut. In een nacht stond de schans bewapend en bezet daar, zonder dat van uit Leiden een poging kon wor den aangewend- om zulks te beletten. Wordt vervolgd. de Br. STATEK-GENERA&L TWEEDE KAMER. Aanbieding der Staatsbegrooting voor 1925. De V o o r z. geeft het woord aan den Minister van Financiën. De Minister van Financiën, de heer Co lijn, verklaart namerfs H. M. de Ko ningin aan de Kamer aan te bieden de wetsontwerpen betreffende de Staatsbe grooting voor 1925, die, als naar gewoonte, vergezeld zijn van een nota betreffende den toestand van 's lands financiën. De V o o r z. dankt den minister namens de Kamer voor de gedane mededeeling en stelt voor de begroertingsontwer^en te verzenden naar de te benoemen begroo- tingscommissies. Aldus wordt besloten. Nominatie voorzitterschap. Aan de orde is bet opmaken van de no minatie voor het voorzitterschap. Tot stem. opnemers worden benoemd de leden Van Sasse van IJsselt Zijlstra, Van Rappard en Van Braambeek. Bij de tweede stemming worden uitge bracht 76 stemmen, waarvan 1 ongeldig, 70 op den lieer Kooien. 1 op den heer Nolens, 1 op de-n heer v. Vuuren, 1 op den heer Rut gers en 1 blanco, "zoodat, de heer Kooien als eerst voorgedragene op de nominatie wordt geplaatst. Bij de tweede stemming werden uitge bracht 76 stemmen, waarvan 48 op den heer De Monté'VerLoren, 15 op don heer Schaper, 8 op den heer Dresselhuy9. 1 op den heer Rutgers. 1 op den heer Schoklcing. I op den heer Van Gijn, 1 blanco en 1 van onwaarde, zoodat de heer De Monté Ver loren als tweede voorgedragene op de no minatie wordt geplaatst. Bij de derde stemming worden uitge bracht 75 stemmen, waarvan 3,2 op den heer Schaper, 16 op den heer Dresselhuys, 24 op den heer Van Gijn, 1 op den lieer Schokking, 1 op den heer Rutgers en 1 op mej. Westerman. Daar geen der leden de volstrekte meerderheid heeft bereikt moet een nieuwe vrije stemming plaats vinden. Bij deze hernieuwe stemming worden uitgebracht 75 stemmen, waarvan 35 op den hee.r Van Gijn. 33 op den lieer Schaper, 6 op den heer Dresselhuys en 1 op mej. Wes terman. Aangezien wederom geen volstrek te meerderheid is behaald moet herstem ming plaats hebben tusschen de 4 leden, die de meeste stemmen hebben verkregen. Bij deze stemming worden uitgebracht 73 stemmen, waarvan 33 op den heer Van Gijn 33 op den heer Schaper, 3 op Mej. Wester man, 3 op den heer Dresselhuys en 1 op den heer Kooien, zoodat een herstemming meet plaats hebben tusschen do heeren Van Giju er. Schaper. De- uitkomst deze.r herstemming is, dat de heer Van Gijn 37 stemmen en de heer Schaper 32 stemmen verkrijgt, zoodat da heer Van Gijn als derde voorgedragene op de nominatie wordt geplaatst. Do V o o r z. dankt de stemopnemers na mens de Kamer voor den door 'hen verrich. ten arbeid. Hij noodigt hen uit zitting te nemen in een commissie, die de nominatie aan de Koningin zal aanbieden, in welke commissie bovendien nog benoemd worden de leden Sclieurer, Van Schailt, Ter H^ill cn mevrouw Bakker Nort. Spr. deelt ver der mede, dat Donderdagmiddag 1 uur in openbare vergadering zal worden overge gaan tot trekking der afdeelingen en tot benoeming van de leden der huishoudelij ke commissie. Hierop wordt de vergadering gesloten. EERSTE KAMER. Opening. De Voorzitter spreekt een woord ter opening en brengt dank aan H.M. de Koningin voor zijn herbenoeming. Met vreugde constateert hij, dat de Kamer in het vorige jaar veel en belangrijk werk heeft verricht. De omvang van dit werk neemt steeds toe en spr. hoopt daarom, dat de Kamer zich zal beperken in schrif telij ko en mondelinge behandeling der on derwerpen. Met een beroep op de mede werking der Kamer aanvaardt spr. het voorzitterschap. (Applaus). Adres van Antwcord. De Voorzitter stelt voor de Troon rede met een adres van antwoord te be antwoorden. De heer W i b a u t (S.D.) vraagt stem ming over dit voorstel. Het wordt aangenomen met 34 tegen 11 stemmen. Tegen de soc.-democratcn en de lieer \Ves ter dijk. Afdeelingen. De afdeelingen worden gelrokken, waar na de Kamer in afdeelingsvergadering gaat ter benoeming van voorzitters en on dervoorzitters. Benoemd worden tot voorzitters de leden Janssen, de Waal Malefijt, de Vries, Iden- burg en Verheijen en tot onder-voorzitters de leden Diepenhorst, de Gijselaar, Rink, de Vos van Steenwijk en van Lanschot. Redactie van het Adres van Antwoord. Tot leden voor de redactie van het Adres van Antwoord zijn benoemd de leden Haa- zevoet, Slotemaker, Blomjous, de Vos van Steenwijk en "Wit ter t van Hoogland. De vergadering wordt verdaagd tot he denmiddag 2 uur. GEMENCD NEEU%7S De zgn, militaire relletjes te Breda. Van de meèsfc bevoegde zijde wordt me degedeeld, dat van ongeregeldheden onder de voor herhalings-oefeningen opgekomen militairen te Breda geen sprake is geweest. Enkele soldaten die bij het opkomen om- der den invloed van sterken drank verkeer den 'en zich minder behoorlijk gedroegen, ziin door de militaire politie gearresteerd. In de binnenstad is het uiteraard druk geweest door de opkomst van 4 lichtingen. Infanterie, maar behoudens de zooeven ge roemde gevallen van dronkenschap is van onbehoorlijk gedrag of insubordinatie geen sprake geweest. Wat de legering aangaat zijn. bijzondere maatregelen getroffen, o.a. door het ver strekken van meer ligstroo om van het ver blijf in de tenten ook bij vocht geen»hinder te hebben. Indien' het weder onverhoopt slechter wordt en daartoe dus aanleiding geeft zal tot inkwartiering worden over gegaan, welke in voorbereiding is. Een kranige redding. Te Vlissingen geraakte Maandag een 4- jarig knaapje in het Dok. De 16-jarige Ma- rinus MuHer sprong te water en mocht na een paar keer duiken er in slagen den knaap te redden. Doodelijk ongeluk. Het dochtertje van den arbeider J. in de gemeente Beilen moest de geit van het land naar huis brengen. Het kind kreeg een slag met de steekpen tegen het- hoofd, waardoor het bloedend verwond w-erd. Het is aan de gevolgen overleden. Door een paard doodgetrapt. Het vijfjarig meisje, van J. T.. arbeider te Leens, kreeg gisteren van 'n paard zulk een trap, dat het aan de gevolgen is over leden-. Auto te water, In de Haarlemmermeer is Maandag een auto nabi] het fort Liede in de Ringvaart gereden, na eerst een ijzeren meerpaal te hebben vernield, In de auto zaten een heer ui: Den Haag en een verloofd paar uit Am sterdam. De inzittenden raakten te water, maar konden zich, doordat de auto op zij in de vaart gevallen was, vrij gemakkelijk pedden. Ze kregen geen letselj maar enkele, kledingstukken gingen verloren. De auto, die beschadigd werd, is naar Amsterdam vervoerd. Vermoedelijk heeft de wagen met veel te groote snelheid een bocht genomen. Meisje in brand. Maandag was men in de keuken der fa milie v. Z., aan de Voorstraat te Roosen daal in een pannetje op de kachel terpen tijn aan het koken. Terwijl de 16-jarige dochter nabij de kachel stond, werd onver hoeds de keukendeur ope.n gedaan en sloeg door de zucht van den veroorzaakten wind de vlam in den terpentijn, waardoor ook de kleeren van het meisje vlam vatten.^ In vlammen gehuld vluchtte, het meisje naar buiten, waar een voorbijganger haar in het voor het huis gelegen veld rolden teneinde het vuur te doven. Intusschen had het meisje aan borst, hoofd, en armen reeds ernstige brandwon den opgeloopen, waarom de inmiddels ont boden geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. In een wol. len deken gewikkeld werd het meisje door den behandelenden geneesheer per auto naar Charitas ovérgebracht, waar hij haar vervolgens heeft verbonden. Vermoedelijk zal het wel eenigen tijd du- ren eer tfij het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Een meisje verdwenen. T7it- Enschedé meldt men aan het „Vad.": •Sinds vijf dagen is te Rheine weer een meisje spoorloos verdwenen. Het) betreft 1 do dochter van een conducteur bij de spoorwegen Lena Lammers genaamd, die te Rheine als leermeisje bij een modiste werkzaam was. Zij is na afloop van haar werkzaamheden Woensdag jl. naar huis ge gaan en Bindsdien niet meer gezien. De politie doet ijverig naspöringen. Ernstige vechtpartij te Bussum. Twee woonwagenbewoners -te Bussum. zekere v. V. en v. d. B. hadden reeds ge- ruimen tijd. ruzie. Maandagmorgen om ze ven uur ontmoetten zij elkaar en ze raak ten toen zoo hevig slaags dat v. d. B. aan v. V. een slag met een hard voorwerp toe diende, zoodanig dat. v. V.'s linkeroog ern stig werd verwond, terwijl zijn neus ver brijzeld werd. In bewusteloozen toestand werd v. V. naar heb R. K. Ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is niet zonder levens gevaar. De dader v. d. B. is gearresteerd. Om een meisje. Twee 16-jarige. jongens te Meerkerk kre gen, twist om een meisje. De ruzie liep zoo hoog. dat de een den ander met. een mes in de borst stak, waardoor de longen geraakt v/erden en de knaap nu in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Op de kermis. Te Marssum. waar het kermis was.- zijn een man en twee vrouwen uit Leeuwarden aangehouden, die een boertje van zijn por tefeuille met f 270 hadden, beroofd. Door een dofeter gearresteerd. - Uit de auto van Dr. Krijger uit Bussum staande op de Roelofslaan te Huizen, stal een onbekend individu de tasch met in strumenten en, dr. K., gewaarschuwd zptte den dief die een groot mes in de hand had en daarmee de tasch opensneed na, wist niet behulp van een voorbijganger hem te arresteeren en aan de politie uit te leveren. Dc dader bleek te zijn de Amster dammer J. de V., die reeds 7 a 8 jaar ge vangenisstraf achter den rug heeft. Vreeselijk auto-ongeluk te St. Johns. Të St. Johns (Newfoundland), heeft een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Een auto die met 'n gezelschap van daar en twee officieren van den kruiser Constance van een bezoek van het Britsche eskader terugkeerde, sloeg om. Alle 6 inzittenden werden op slag gedood. Voorts werden twee Canadeesche oud-officieren door den wagen aangereden. Zij liepen zulke ernsti ge verwondingen op. dat zij op weg naar het ziekenhuis bezweken. Nader wordt bericht, dat de auto met he.t gezelschap den wagen der twee oud-of- ficiercn aanreed, die juist, wilden instappen. Door den schok sloegen de .beide automo bielen. onderste boven, met het bovenge melde treurige gevolg. Ernstig ongeluk te Dortmund. Het „Oberbergamt" te Dortmund deelt mede. dat bij 1 et verladen van sintels door neerstortende massa's drie m.an werden ge dood en zeven zwaar gewond. Twee man zijn nog bedolven. ONZE SCHEEPSBOUW INDUSTRIE. Groote En«e!sche orders? Uit Londen weid gesteven geseind: De She11 Transport en Trading Co. heeft aanbiedingen geaccepteerd van Néder'and- sche firma's voor den houw van zes tank schepen. Drie hiervan zullen in Amster dam worden gebouwd, dr ie in Rotterdam. Zij zullen van liet rnleuwe Ivpe enkel •schroef Diesel motorschip zijn. Dev totale kosten bedragen meer dan 1.200.000 Pond Sterling. Van andere zijde werd aan het H d b 1. gemeld: De .,Da:ly Express" verneemt, dat. de aandacht der Britsche regeering gevestigd werd op liet fort, dat een belangrijke op dracht voor de Britsche industrie verloren is gegaan, daar deze wegens de' hooge 1 oe nen niet met liet buitenland kon concur- reereu. Alle Britsche firma's waren irtgenood;gd om prijsopgave te doen, maar de Neder- landsclie inschrijving was liet laagste. Aan de opdracht is echter de bepaling ver bonden. dat b'j den bouw der schepen uit sluitend Engelsch staal mag worden ee- bruikt en dat de machines n'iet van Duit- sche origine mogen zijn. Naar ons hij informatie in bevoegde kringen werd medegedeeld, voegt hetzelfde blad hieraan toe, zijn weliswaar onder handelingen omtrent deze transactie loo- pende, doch moet- een definitief contract nog n'e't zijn afgesloten, noch in Amster dam, noch fn Rotterdam. Uit het SociaBe Leven De Arbeidswet. Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland zond aan de leden der Tweede Kamer een adres van den volgenden in houd Ondergeteekenden, optredende namens en handelende in opdracht van het Dage- lijksch Bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland (C. N. V.) veroorloven zich de vrijheid onder Uwe aandacht te brengen, dat zij met belangstelling, doch niet- met instemming kennis namen van het bij Uwe Kamer aanhangig gemaakte Wetsontwerp No. 351 tot wijziging van de artikelen 22, 25, 74, 75 en 83 der Arbeidswet 1919; dat zij n.l. van oordeel blijven, dat uit een oogpunt van Arbeidsbescherming het werk in vol-continu, dus ook op den Zon dag. zooveel doenlijk beperkt moet worden •dat zij vreezem, dat wordt genoemd ont werp tot Wet verheven, meer dan tot heden het geval is groepen van arbeiders, hoewel daarvoor geen technische of maatschappe lijke noodzaak aanwezig is, in den nacht en ook op den Zondag arbeid zullen moe ten verrichten; t dat duidelijk merkbaar is, dat, reeds thans het streven bestaat getuige het onlangs gebeurde aan de Kunstzijde-fabriek te Ede om zonder dat zulks technisch noodzakelijk is, of de financieele toestand der bedrijven daartoe dwingt, naast den! dag niet alleen in den nacht, doch ook op den Zondag arbeid te doen verrichten; dat. het hun daarom wil voorkomen, niet geheel in overeenstemming met de feiten te zijn, als men vertrouwt, dat de onder nemers in het continu-bedrijf niet anders, dan door noodzaak gedreven, tot een drie- ploegenstelsel zullen overgaan; dat, naar het oordeel van de bij ons Verbond aangesloten leden, alle niet- noodzakelijke Zondagsarbeid kennelijk in gaat tegen de door God gestelde ordinan tiën en het moeten verrichten daarvan tal rijke personen' in hun Godsdienstige over tuiging aanrandt; dat vooral daarom het werken in vol- continu, d. i. het dag- en nachtbedTijf zol der Zondagsonderbreking, voorzoover niet technisch en maatschappelijk noodzakelijk,- moet. worden tegengegaan; dat zij echter bovendien van oordeel zijn dat het in strijd is met den geest der „Ar beidswet 1919", dat in een drieploegenstel- sel met een gemiddelde werkweek van 56- uur moet- worden gewerkt», dat zij desniettemin erkennen, dat ver schillende groepen van bedrijven arbeid in vol-continu behoeven, doch van oordeel zijn dat art. 39 van het Werktijdenbesluit voo* fabrieken «n werkplaatsen 1923" voldoende gelegenheid opent, om in vol-continu, mits. gaders op alle tijden, zelfs zonder Zondags- onderbreking, door mannen arbeid te doer: verrichten; dat zij voorts erkennen., dat zonder ten mijnsverlenging op 24 October a.s. boven genoemd werktijdenbesluit enz. zal komen le vervallen en daarom aan het treffen van maatregelen niet is te ontkomen; dat zij echter aan een verlenging van hel» „Werktijdenbesluit voor fabrieken en- Werkplaatsen 1923" boven een definitieve wetswijziging, als in Wetsontwerp No. 351 bedoelt, verre de voorkeur geven; dat zij daarom met instemmingkennis namen van den in het „Voorloopig Ver slag "kenbaar gemaakten wensch. om n.l. de bestaande overgangsbepaling van art. 27 dier Arbeidswet voor den tijd. van een paar jaar te verlengen; dat zij o m. om bovenvermelde redenen zich veroorloven, dien in het V. V. genoem den wer.seh tot de hunne te maken en Uw Kamer mitsdien beleefd verzoeken, Haar goedkeuring aan Wetsontwerp 351 te ont houden en tot een verlenging van de be staande overgangsbepaling te willen mede werken. Latfsd- esi Tiaüsifeeasn# De oogst in de Haarlemmermeer. De landbouwers in de Haarlemmermeer zijn thans druk bezig de te veld staande gewassen binnen te halen én wanneer het- weer goed blijft, verwachten zij tegen Zaterdag a.s. het grootste gedeelte vau den oogst binnen te hebben. Hoewel mer. aanvankelijk dacht, dat het koren en de-, erwten door derf langdurigen regen vrij wel voor kippenvoer zouden bestemd kun nen worden, schijnt de oogst toch nog wel mee te zullen vallen. De qualiteit van het gewas zal wel geen eerste soort zijn, docb gebleken is, dat er heel goed koren onder den oogst schuilt en althans geschikt is voor het gebruik. Het beschot is zeer goed te noemen. Zijn wij wel ingelicht, dan moet het irf het voornemen liggen van enkele landbou- weds in den polder om de volgende week Maandag reeds met het bieten-rooien 6en aanvang te maken. In de hoofdvaart te Hoofddorp groeit het aantal schepen, dal» op bevrachting wacht, geleidelijk aan. Het vorig jaar werd omstreeks half September met het rooien begonnen, zoodat men nu toch niet veel later zal zijn. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting kwamen op do rol voor 14 zaken, voor niet-openbaar ge ene. In de aanvaringsgeschielenis van den motorschipper W. B. te L e i d e n, dio op 23 Mei in de N. Rijn een -warmoeziers- schuit zou hebben overvaren, werd als getuige alsnog gehoord, de handelsreiziger Nat, die juist op de brug bij de Water- steeg stond en de heele geschiedenis kon opnemen. Getuige weet wel, dat het naar zijn meening nog al hard ging. en eerst ge stopt werd op enkele meters, toen een aan varing onvermijdelijk was, en het scheepjff tusschen dukdalf van de brug en motor in knel kwam. De ambtenaar cischtc f 6 of 6 dagen. In de, de vorige week behandelde zaak van den sigarenmaker P. de R. te L e i d en wiens hond in de Heerenstraat ongemuil band zou hebben geloopen, en wat bekl ontkende, werd gehoord de verbalisant, ds politie-agent P. v. d. Kraan. Uit diens verklaringen bleek echter, da» hij de bond niet had opgevangen, docb deze later bad herkend in de woning van den eigenaar van den hond. Daar bovendien getuige verklaarde da* hij geen hondenkenner was, meende du amtenaar het overtuigend bewijs niet ge leverd en vroeg vrijspraak. A. K., instrumentmaker te Lei cl e n, heeft in de Watersleeg gereden, wat hij ver klaarde pratende weg, zonder erg, te hebben gedaan. De kantonrechter meende dat beklaagde in zijn vak zeer veel opletendheid moet betooncn, wat hij bij zulke gelegenheden dan óók maar moet. doen. Eisch II boete.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6