Gemeenteraad Alkemade. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag te 3 uur. Voorzitter de Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met gebed en verzoekt den seerelaris tot voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld. Aan de orde is p ant 1 der agenda 1. Voorloopige vaststelling gemeer.te-re- tening, dienst 1923. De Voorz. doet voorlezing van hel door de commissie hieromtrent uitgebracht rap port, waaruit blijkt dat de rekening volko men in orde is bevonden en geerf aanlei ding geeft tot op- of aanmerkingen. Zij adviseert den Raad de rekening voorloopig vast te stellen. De heer Rietbroek wil aan de hulde die de commissie aan B. en W. brengt voor hun wijs beleid niets tekort doen, doch merkt op dat uit het batige saldo blijkt dat de begrooting over 1923 indertijd wel. wat te royaal is opgemaakt geworden Was de begrooting indertijd minder royaal ge nomen dan zou het percentage van de be lasting verlaagd kunnen worden, hetgeen ten goede had gekomen aan de belasting betalers. De Voorz. merkt dienaangaande op dat het voor B. en JW. zeer moeilijk is den ost Hoofd. Omslag nauwkeurig te ramen aar men bij het opmaken van de brgroo- ting reefis rekening moet houden met de inkomens welke nr<g loopende zijn. Boven dien komt het batig saldo-van den ecnen dienst weer ten goede van den andere, zoo- clat de belasting feitelijk toch hiermede wordt verminderd. De belastingpost moet nu eenmaal als sluitingspost dienen. Hierna wordt de rekening z.h.s. stem ming voorloopig vastgesteld, sluitende in gewone ontvangsten en uitgaven op resp. f 190.039.10 en f 164.281.15, alzoo een ba tig saldo van f25.757.95, en in buitenge wone ontvangsten en ui given op resp. f 121.130.87 en.f 112.436.60, alzoo een ba tig saldo van f8.703.27. 2. Aanbieding - gemeente-begrooting. di°nst 1925. De Voorz. zegt dat de begrooting door B. en W. is opgemaakt, sluitende in gewo ne ontvangsten en uitgaven met f 172.421.71. Spr. stelt de begrooting in handen van de commissie ter onderzoek en het uitbrengen van rapport. Zij wordt tevens ter visie- gelegd en algemeen ver krijgbaar gesteld. 3. Wijziging begrooting, dienst 1924. ■r Do Voorz. zegt dat enkele posten te laag zijn geraamd en derhalve aanvulling be hoeven» O.a. moet. de post wegen met f 1500 worden verhoogd wegens den koop van basalt en grint. Z. h. st. wordt de begroo- tingswijziging vastgesteld. 4. Machtiging publieke verhuring van eenige perceelen tuinland liggende te Roe- lofarendsveen sectie B nos. 480, 1039 en 1479 samen groot 114 Rijnlandsche roeden voor den tijd van zes jaren.. De heer Los informeert naar de voor waarden van de verhuring. De Voorz. doet voorlezing hiervan. Er hebben 4 per- suneir -irigTOunreven en wei J. v, Meer voor f 102.60 per jaar; J. Spruit voor f 116.50; L. Hoogenboom voor f 150 en J. J. de Koning voor f 172.14. Het land zal dus verhuurd worden aan den heer J. J. de Koning voor den tijd van zes jaren te gen nader te stellen voorwaarden. 5. Vaststelling van den pensioengrond slag van H. J. H. Verboket als gewezen ge meente-veldwachter. Wordt z. h. st. vastgesteld den pen sioensgrondslag van H. J. H. Verboket als gewezen gemeente-veldwachter overeen komstig schrijven van den pensioenraad. 6. Benoeming van twee wegwerkers-brug ophalers voor den tijd van een jaar, in ver band met de ontslagaanvrage van de weg werkers A. van Haastrecht en A. Aker boom. Voor de vacature A. van Haastrecht wor den door B. en W. aanbevolen: l. Johan nes Halvemaan te Kieuw-Wetering C 96; 2 Corneiis Josephus van Haastrecht te Oud-Ade E 16; 3. Johannes Hubertus Vink te Oud-Ade E 80. Voor de vacature A. Akerboom worden •door B. en W. aanbevolen: 1 Baynirius Jo hannes de Jeu te Oude-Wetering A 98; 2 'Jacobus van Leeuwen te Kieuwe Wetering C 79; Johannes Corneiis Wilhelmus van Leeuwen te Roelofarendsveen B 191. De Voorz. stelt voor in geheime zitting te gaan, ten einde over de voorgedragenen nog nadere inlichtingen te verschaffen. De Raad gaat liiétna in geheime zitting. Na bijna een uur over het punt beraad slaagd te hebben wordt tot stemming overgegaan. Allereerst wordt gestemd over de vacature-Akerboom, Bij de eerste stem ming wordt reeds benoemd R. J. de Jeu met 6 stemmen, terwijl 1 stem op J. van Leeuwen en 4 stemmen op J. G. van Leeu wen worden uitgebracht. Bij de stemming vacature van Haas trecht wordt gekozen G. J. van Haas trecht met 9 stemmen, met 1 stem op J G. van Leeuwen en 1 slem op J. Hal vemaan. De heer Los vraagt nog of de nieuwbe noemde wegwerker, die in de plaats komt van Akerboom, ook hij zijn huis bier mag verkoopen en schuitjes verhu ren. De Voorz. zegt, dat dit absoluut is verboden en bij instructie is geregeld. 7. Ingekomen stukken en mededeelingen. lo. Schrijven van heeren Ged. Staten houdende mededeeling goedkeuring raads besluit tot wijziging van de begrooting, dienst 1924. 2o. Alsvoren, houdende goedkeuring on- derhandsehe verhuring van een woonhuis aan den rijksontvanger alhier. 3o. Alsvoren, houdende goedkeuring tot het aangaan van een procedure tegen den aannemer van de brug te Nieuwe Wete ring. 4o. Schrü?eö' van heeren Ged. Staten, houdende verzoek ó'iïl wijziging van het raadsbesluit inzake opheffing van de O. L. school te Oude Wetering, m verband met het reeds verstreken zijn van den. datum van opheffing dier school. De Voorz leest het schrijven van Ged. Stalen voo.^ waaruit blijkt, dat Ged. Sta ten den datum van opheffing van do school te Oude Wetering, welke reeds lang is verstreken, wenschen veranderd te zien en wel zoo dat de openbare school zal blijken te zijn opgeheven op den dag, waarop twee weken zullen zijn verstreken nadat de goedkeuring op het raadsbesluit onherroepelijk is geworden. Voorts vra gen zij of omtrent de eigendomsover dracht overeenstemming met het school bestuur is verkregen. De heer van Andel vraagt wat het laat ste betreft of overeenstemming is bereikt geworden, waarop de Voorz. bevestigend antwoord. 5o. Schrijven van heeren Ged. Staten, houdende mededeeling goedkeuring wijzi ging begrooting, dienst 1924. 6o. Alsvoren. houdende mededeeling, dat zij aan het bestuur van de Gemeente Armen van Rijpwetering toestemming hebben verleend tot onderbandsche ver huring van een woonhuis te Rijpwetering aan de gemeente Alkcmade. 7o. Een provinciaal blad van Zuid-Hol land betreffende" wijziging en aanvulling der hegrootings- en rekeningsvoorschrif ten 1924. 8o. Dankbetuiging van het hoofdbestuur der algemeene vereeniging voor bloembol lencultuur, inzake -door den Raad verleen de subsidie ad 100.vcor het uitloven van ecre-prijzen en medailles op de In tern. voorjaars bloemen-tentoonslclling te Heemstede. 9o. Verzoek van de vereeniging voor christelijke schoolonderwijs te Nieuwe Wetering, om een voorschot op de ge meentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet, over het 2e halfjaar 1924. Voorstel van B. en W. om een voorschot te geven, groot f 238. lOo. Een gelijk verzoek vah de ver eeniging voor christelijk nat. schoolon derwijs te Oude Wetering. Voorstel van B. en W. om een voor schot te geven, groot f 479.50. llo Schrijven van den heer Ds. W. W. Siddré, te Oude Wetering, houdende mededeeling dat hij zijn benoeming aan neemt als lid der commissie van toezicht op het Lager Onderw'js. 12o. Schrijven van liet gemeentebestuur van Haarlemmermeer, inzake afsluiting van den weg te Huigsloot, toebehoorende aan de gemeente Alkemade. B. en W. vragen omtrent den inhoud van het schrijven het oordeel van den Raad. De Voorz. zegt, dat in een der vorige vergaderingen door den heer van dei- Geest de opmerking was gemaakt, dat door eenige personen was beweerd gewor den dat de weg te Huigsloot, liggende tïis- schen de landerijen, behoorende aan de gemeente Alkemade, welke weg eigendom is van deze gemeente, een publieke weg was geworden in verhand met de ver- keersverbeteriïig te Ahheniesi Door spr. was toen geantwoord dat de weg van de gemeente Alkemade enen rmhltekp wa ic. waarna werd besloten bedoelde weg voor het rijverkeer af te sluiten. Er is toen "een hek geplaatst, welk hek al zeer spoe dig door baldadigen werd vernield. Op verzoek van Haarlemmermeer is toen liet hek verwijderd geworden omdat de ge voerde onderhandelingen met Haarlem mermeer over dien weg nog niet ten einde waren. Thans is bij het Gemeente bestuur een schrijven van Haarlemmer meer ingekomen, waarbij genoemd be stuur ons in overweging geeft eens rustig af te wachten hoe het verkeer zich aldaar ter plaatse concentreert. De Voorz. leest het schrijven voor. De lieer De Jong vindt dat reeds voldoende met Haarlemmermeer is gehandeld. Eerst moest gewacht worden op het resultaat, der verhuring van de landerijen. Bij die verhuring bleek dat de beweringen van Haarlemmermeer geheel mank gingen. Er is geen enkele huurder uil Abbenes op komen dagen. Nu moet al weer gewacht worden. We komen zoo niet verder. De heer Van Andel zegt dat Haarlem mermeer niets te maken heeft hoeveel de huren der landerijen opbrengen. De heer Rotteveel vindt dat de Raad zich met kracht, moet verzetten tegen het noodeloos stuk rijden en verwaarloozen van dien weg. Besloten wordt aan Haarlemmermeer een schrijven te richten, waarin wordt medegedeeld dat Alkemade den toestand aldaar niet langer zoo wil laten voortbe staan. Het 'gemeentebestuur is evenwel be reid met het Gemeentebestuur te onder handelen over dien weg, zoodat het Ge meentebestuur van Haarlemmermeer wordt uitgenoodigd tot onderhandelen voor 1 November as. Voorts worden de heeren de Vette, Los en v. d. G-eest aange wezen om met het Gemeentebestuur een commissie, te vormen, ten einde deze aan gelegenheid met Haarlemmermeer nader te bespreken. 13e. Rekening van liet algemeen Bur gerlijk Armbestuur over het jaar 1923. Voorstel van B. en W. om de rekening goed te keuren. De heer Van Andel uit zijn bevreemding dat de rekening van het Armbestuur is on derteekend door den penningmeester en den voorzitter. Spr. heeft zulks nog nooit gezien. De secretaris weet van de reke ning niets af. Spr. stelt voor de reke ning niet goed te keuren doch deze terug te zenden aan het Armbestuur met ver zoek den secretaris in de gelegenheid te stellen de rekening te teekenen. Spr. vindt deze handelswijze een miskenning van de functie van secretaris. De Raad gaat hier mede volkomen accoord. Voorts wordt door den heer De Jong de opmerking gemaakt dat het Armbestuur toch geen Elisabetlisvereeniging is om aan personen zooveel liter melk per dag te verstrekken. De heer Los geeft nadere toelichting en zegt dat geen melk^neer verstrekt wordt aan het gezin in de Kaag. Er wordt nog f 5 per week ondersteuning gegeven en deze ondersteuning is momenteel nog .dringend nnodi-g* j Bij de rondvraag Informeert de heer I/Os naar de beproeving van de brandspuit te Oude-Wetering. In geen twee jaar is al daar de spuit geprobeerd. De Voorz. zegt dat verleden jaar de spuit nog geprobeerd is geworden hij een brand. In het voor jaar van 1925 zal de spuit beproefd -wor den De spuit verkeert in goeden staat. De heer De Vette zegt dat liet klokje voor de straatverlichting nog steeds niet goed functioneert. De Voorz. zegt den chef monteur erop ie zullen wijzen. De lieer Van Andel vraagt of er bijzon dere voorschriften bestaan voor de pont wachters. De Voorz. zegt dat de voor schriften omtrent bediening der pont en tarieven hij Kon. Besluit worden geregeld Eventucele klachten moeten gericht wor den aan den Provincialen Waterstaat. De heer Rielbroek bespreekt de drink watervoorziening in de gemeente. Spr. vraagt of soms om financieele of techni sche redenon de gemeente niet voorzien kan worden van behoorlijk driukwater. De Voorz. antwoordt dat indertijd een commissie een onderzoek heeft ingesteld, waarbij het gebleven is. De meeste bewo ners hebben evenwol goed drinkwater Het Gemeentebestuur is ei' steeds op uit om hierop te letten en ei'schf bij eiken nieuw bouw of belangrijke verbouwing het aan brengen van een regenput. De lieer.Lós vestigt de aandacht on het werpen van dieren in h^t water. De A'oorz zegt politietoezicht toe. Hierna sluiting. GEMENGD NIEUWS Het hevig or.weder te Veendam. In aansluiting met een gisteren onvolle dig geplaatst bericht melden wij nog het volgende Het te Veendam wonende landarbeiders gezin van Christiaan Klein, was gisteren middag op hot veld van den landbouwer Gooszen even over de Ve.endamnier grens, onder Wildervank werkzaam met aardap- pelenrooien. Om half twee kwam 'n onwe- der opzetten vergezeld van regen en hagel. Men zocht een schuilplaats onder een primitieve beschutting bij elkaar. In die positie werd het gezin door een bliksem straal getroffen, met het gevolg, dat de 32- jarige arbeider Klein en zijn ruim 3-jarig dochtertje Trouwke op slag werden gedood Zijn 28-jarige vrouw, Maria' van Dijk, werd aan den arm getroffen, terwijl van hot jongste meisje de bijna tweejarige Lam- mertiua het hoofdhaar werd geschroeid. Het tragisch voorval beeft groote ontroe. ring onder de plaatsgenooten gewekt. De nieuwe baRcn van Prttum verbrand. Ter gelegenheid van liet könmginnefeest te Oudew^ler, zou de heer Pottum met zijn ballon „Glim" gistermiddag om 5 uur opstijgen. Err stond een sterke wind, de kans van opstijgen was gering Op een oogenblik kreeg de sterke wind het gevaarte- te pakken cn sloeg den ge- vülden ballon uit zijn net. De ballon was niet meer te houden en sloeg tegen een gaslantaarnpaal, waarvan het dagpilje het gas aanstak. Met een. hevigen knal sloeg de ballon uiteen en huizenhooge vlammen laaiden op. Er ontstond een paniek, enkele perso nen werden onder den voet geloopen, en eenigen hunner kregen brandwonden. Eén der omstanders, de heer Van Vliet, werd bewusteloos en moest hij dr. Van den Berg worden binnengedragen. Er waren duizenden menschen op het terrein. Gelukkig was de wind daar van af, zoodal het ongeluk nog betrekkelijk goed. is afgeloopen. Jeugdige roove.'S en een ledige lade. Een zeldzaam brutaal, geval van poging tot roof, dat- doet denken aan een bandier tenstreek, zooals die meermalen wordt ge meld uit liet land van den dollar. heeft zich gisteren te Arn.hem voorgedaan. foen <]e boekhouder van de firma E. J. vap Silfhout, grossier in koloniale waren c:i bajckersartikelen, in het kantoor aan de Rijnkade rustig zat te werken, werd hij plotseling opgeschrikt doordat de deur werd opengeworpen. In de deuropening ver scheen een jongmensch, het gelaat ge deeltelijk beschermd door een grooten gelen bril, en in de liand een brownink. Hij richtte het wapen op den boekhouder en gelastte: Handen omliQog! De boekhouder, een rustige Hollander dacht met een grappenmaker te 'doen te hebben en begon luidkeels te lachen. Waar op de indringer reageerde; Het is ernst! Handen omboog of ik schiet! Ga in den boek staan De boekhouder, die den loop van de re volver steeds op zich gericht zag. begreep tre.n den ernst van het geval en voldee.l 2-an het. bevel. Nauwelijks bevond hij zich in den hoek of een tweede indrirger trad binnen; deze was ongewapend. Regelrecht begaf deze zich naar het bureaua en trok een geldlade open om zich den inhoud toe te eigenen. Toen viel den gentleman-inbrekers heb lid op den neus. De lade was leeg. De boek houder expliceerde: Er is vaudaag nog niets ontvangen! Duidelijk werd blijk gegeven van woede Qn spijt. Beide indringers liepen achteruit uit het kantoor om het buiten op een loo- pen te zetten. Onmiddellijk waarschuwde de boekhou der de politie, die een achtervolging instel de. Zij vond, nog geen half uur later, de beide jeugdige boeven inde zaal van de rechtbank. Daar hadden zij op de pu blieke tribune een gemakkelijke plaats ge zocht om meer wetenswaardigheden voor hun beroep op te doen. i Zij werden gearresteerd en hekenden hun misdaad. ïn hun bezit werden gevonden een revol ver met sehe.rpe patronen twee lila mas kers, waarschijnlijk overbliifeselen van een balmasqué, en een gummislang. De daders zijn nog betrekkelijk jonge lieden. Door een paal gedood. Een 40-jarig havenarbeider, die werk zaam was bij de lossing van het stoom schip „Baltimor" te Rotterdam, kreeg gisteren een paal op het hoofd, die losge schoten was uit een hijschtoestel. De man is in het zeikenhuis overleden. Botsing tusschen tram en vrachtauto. Gisteren namiddag heeft te Hom hij Roermond wederom een botsing plaats ge had tusschen de stoomtram van de Lim- burgsche Tramwegmaatschappij e.n een met varkens, beladen auto van de firma Bakker uit. Haaksbergen. De auto, komende uit het dorp. werd bij het oversteken van den overweg door de. in volle vaart aankomende tram uit de rich ting Beegden gegrepen. De.chauffeur en twee inzittenden werden uit den auto geslingerd, maar kwamen er wonder boven wonder slechts met. eenige lichte ontvellingen af. De auto werd ge heel versplinterd. Een achttal varkens kwam onder de tram en werd gedood. Bedrïegelijf:e bankbreuk Verdacht van bedriegelijke bankbreuk en andere strafbare feiten, gepleegd als directeur van een in staat van faillisse ment verkeerende naamlooze vennootschap, is aangehouden R. D. v. d. V., in Den Haag Blcsrr.bcllcndief aangehouden. Door tie Heemsteedsche politie werd op den Bronstceweg te Heemslede "aangehou den H, \V. A., wonende te Haarlem, die op -een rijwiel twee zakken bloembollen vervoerde, welke, naar hij voorgaf, door hem waren gekocht in de Z'lk Ten poli- tiebnreele bekende de man de boden met •T. L. P, eveneens wonende te Haarlem, Ie hebben ontvreemd te Heemstede. De hollen en het 'rijwiel werden -in beslag ge nomen en A. en P. zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Een verrassing. Een week of drie geleien heeft de heer J. Kuhlemeijer. aan den Soerenschen weg te Apeldoorn, in de nibiiheid zijner woning een ballonnetje gevonden. dat de heer Le- wee te Ramsgate (Engeland) had opgela ten. tJit een aangehechte label bleek, dat de Daily Graphic aan haar lezers een aantal ballonnetjes had verstrekt en daaraan een wedstrijd ha-d verbonden, waarbij winnaars zouden zijn de afzender en de vinder van liet ballonnetje dat den. grootsten afstand had afgelegd. De prijzen waren 10. 5, 2 en 1 pond sterling. De heer K. heeft dezer dagen een brief met. ingesloten cheque van de. Daily Gra phic ontvangen, houdende de mededeeling, dat hij winnaar is van den eersten prijs: 5 pond sterling. Hoeveel in Nederland gerookt wordt. H met de tabaksbelasting ingevoerde ban 'erolle-systeein st elt, in staat, na te gaan hce er hoeveel door de Nederlanders wórd5 gerookt. II AugUï Vus-nmnnrcr- van het Maand schrift van het. Centraal Bureau voor de Statistiek bcVat hieromtrent eenige be langrijke cijfers over 1923. In totaal blijken over dit jaar ongeveer 1.060.000.000 sigaren te zijn afgeleverd, ver- tceenv. ccroigend een totaal-kleinhandels prijs van bijna 80 millioen gulden. Siga- len van 10 cent bleken in dat jaar het meest te worden gerookt- (ruim 227 mil- licen stuks); daarop velgelen de sigaren van 8 cer.it (ruim 218 millioen stuks De bijna 2.000.000.000 afgeleverde siga retten hadden een totaal waarde van ruim 3G millicen .guldén. De grootste aantallen treffen -we hier aan voor de 1 cents sigaretten (bijna 041 millicen) hierop velgen de ll cents siga retten (316 millicen) 295 millioen van 21 cenit, 250 millicen van 2 cent en 218 mil lioen van 3 cent. Wat <e tabak betreft kan worden mede gedeeld dat in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd, met een" totaalwaarde van bijna- £9 millicen gulden. De totale kleinhandelsprijzen van alle over 1923 gobanderolleercle sigaren, siga retten en tabak bedroeg bijna 145 millioen gulden. INGEZONDEN (Buiten verantvonrde-Hjkhead der Redactie) Het Hongaarsciie klad. Nog eenmaal voelen we ons genoodzaakt Uw aandacht te vragen voor het Hon- gaarsche k'"nd. Nog a'tijd. duurt de nood voort in het verre Hongarije en mot de grootste bekommer'ng en angst zien ve len den naderenden winter tegemoet. Méér dan toen we daar waren voor eeni ge maanden geleden moeten we n u voort durend denken aan die tallooze magere, hijkans niet gekleede k'einen, die we ont moetten bij onze huisbezoeken in de z.g. „el'ende-wijken", cn aan de leege k'eerkasten, d'e ook niets hergden tegen de Ihans naderende koude. Trouwens niet enkel deze a rins ten der armen zijn hot, die ons voor den geest blijven staan, ook in andere kringen speurden wij den drei genden nood maar al te goed, en mo gen wij onzen arbeid staken?? Och, geeft gij ons ook. U w antwoord op deze vraag. Zeker, ook hier te lande is de toestand niet rooskleurig en ook. hier valt dikwijls de helpende hand te bieden, maar indien ons hart warm is voor onze medemenschen, zouden we dan niet het pene kunnen doen zonder net andere na te laten? Nog eens mogen wij onzen arbe'd staken?? Gaarne ontvangen we aanvragen tot op name van oen k'nd met opgave van be paalde wengchen omtrent geslacht, leef tijd. godsdienst enz. Ook giften zijn har. telijk welkom; er is altijd vee! geld noo^ dig voor de transportkosten, enz. Begin October verwachten wij een kin- dertrein, dus zien wij Uw aanvrager gaarne spoedig legemwt. Namens de Afd. Leiden en Omstreken- van het Cenlr. Gom. voor Hong. kinderen D. M. VAN NES, Vreewijksfr. 8, Leiden Mevr. EELTJES-JUTA, De Laat de Kanterstr. 2. E. TH. WITTE, Rapenburg 73a, Le den. Tapverbod Rijrtsburg. Hooggeachte Redactie. Vergun mij a. u. h. plaats voor het on derstaande. Het trof mij hij het lezen van het ver slag van onze Gemeenteraadszitting in Uw blad van Zaterdag 1.1. dat eene ervaring die ik jirst verleden week had, onzen ge meenteraadsleden zeer zou zijn te s'ade gekomen. Een vrouw klaagde b:j m'j bit ter haar nood, dat haar man op Zaterdag 30 Aug. met 2 andere drinkebroers zijn halve weekloon had verdronken en ver dobbeld. Ze waren ook door meerderjarige pe-.son.en op de openbare straat in ken- nelijken staat van dronkenschap gezien. Hadden inzonderheid de te-eenstemmers deze ontmoeting gehad, we'Iicht hadden ze dan vóór ges'.emd.- Het vers'ag had dan anders gehrd en >k was al bij bedoelde vrouw geweest cn? haar, als ze het nog niet wist, met het tapverbod hekend te maken. Ik sta .geheel aan de zijde der voor-1 stemmers en ben van meen'ng dat de drank ook hier nog meer ellende breng; dan menigeen weet. Van harte., hoop 'k dat op d? voegend» vergadering het tapverbod met vlag ei> wnipel er dcor komt. Geachte Redactie, voor de opname mijr ha-rtelijken dank; DE ZWAAN. Rijnsburg, 9 Sept. 1924. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de rel staan 11 zaken voot openbare zilting, 3 veer niet openbaar. De 9 eerste op de rol lieten verslèlr gaan, zoo ook de laatste zoodat niet an ders overbleef dan P. de R, sigarenmaker te Lei-den, die was beklaagd, dat hij zijn hond ongemuilband op de straat had lalen 'oopen. Beklaagde verklaarde dit nooit bekend te hebben_ zooals in het proces-verbaai staat' te lezen. Wel integendeel ontkent, wat hij bl'jft doen ,d'aar zijn hond sleods vast ligt-op het bovenhuis. Beklaagde is ook niet best te. spreken over het opt.re'en van den verbalisant, dat heel 'ongunstig werkte op beklaasrdes gestel, claar hij 'neg al aan zenuwen lijdt. De zaak werd aange houden om den "verbalisant te hooren. HAAGSCHE RECHTBANK. Bedriageïijke bankbreuk. Voor de Haagsche rechtbank hoeft gis teren terecht gestaan J. K., koopman tö A 1 p h e n a. d. R ij n, 41 jaar, gedeti neerd, tor zake dat hij te Alphen aan dn Rijn, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuideischers, terwijl h:j in staat van faillissement verklaard wrs, goederen aan zijn boedel heeft onttrok ken, o m. twee spaarpandbrievcn van 250 gulden ten laste van do Vaderlandscho Hypotheekbank, een polis van levensverze kering bij de levensverzekeringsbank Am sterdam over een verzekerd 'kapitaal van. 3000 gulden, 5 spaarbricvcn hij de Natio nale Spaarvereckering, elk tot 200 gul den, welke stukken hij heeft overgedra gen aan D. v. D'on, makelaar in assuran tiën te Alphen aan den Rijn Beklaagde verklaarde dat hij de stuk ken reeds aan v. D had overgedaan voordat hij in staat van faillissement was verklaard, omdat hij de verschillende pre mies niet meer kon betalen, Kij hacf aan den curator echter geen opgave van deze baten gedaan In de boeken van den ge failleerde had de curator nie'.s gevonden omtrent premiebetalingen. Do polissen waren dan ook aan v. D. overgegeven met de-bedoeling dat K.. wanneer er hetero tijden voor hem aanbraken, ze terug zou kutmen koopen Getuige v. D verklaarde, dat het idee geheel van hem zelf was uitgegaan. Hij wilde K. van de papieren afhelpen omdai clezo de premie niet meer kon betalen. Do bedoeling was, dat hij de stukken na ver loop van tijd zou teruggeven tegen beta ling door K van de achterstallige premi'n. v D., die gemeend had, den curator van deze transactie op de hoogte tc rnoetcn stellen, gaf toe dat het hier een schijn- contract gold, daar hij de stukken geen ocgcnblik als zijn eigendom had be schouwd. De officier van justitie, rar. Bauduin, meende, dat men hier weer te doen had met de gowctenlooze manier, waarop schuldenaars goederen, d'e schuleischers toehehooren, onttrokken aan den faillieten boedel, waardoor de schuldcischers gedu peerd worden. K. heeft bij zijn pogingen de welwillende medewerking gevonden van den assuradeur v. D. Deze zou, in do onderstelling dat op de polissen beslag gelegd zou worden, deze tijdelijk in zijn» bezit houden. De polissen waren aldus veilig. We liebhen hier eenvoudig met een schijnhandeling le doen. waardoor de re gelen blijven hc-staan alsof deze polissen in het bezit van K. waren gebleven. Mr. Baudir'n wees er op, dat op het oogenhlik de^ transactie reeds beslag gelegd was op de onroerende goederen van beklaagde, zoodat deze geweten moet hebben dat er gevaar voor faillissement bestond. E oven dien wees de officier nor op een hij-dos sier, waaruit blijkt, dat K. tot de fles- schentrekkers behoort. Ingevolge art. 341 sub 1 oische spr. oen gevangenisstraf voor den tijd van twee i iaar. - s

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6