Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18, Tel. 1225. is DINSDAG ver krijgbaar SCHELVISCH k f 0.16—0.25; SCHOL k f 0.15—0.32 per pond en NIEU WE HARING a f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 September 1924. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door A. van Vliet, wed. van J. Voermans, te Leiden een verzoek is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Haarlemmerstraat no. 210. AGENDA. LEIDEN. Groote nationale sckietwed-' strijd Leidsche Schietver. „Willem Teil" op 22, 23, 25, 26, 30 Aug. en 1. 2. 5. 6. 8, 9, 12 en 13 Sept. Van 2 tot 9 uur in „De Graanbeur's". MAANDAG 1 September a.s. Leidsche Chr. Oranje-Ver. Kinderfeest 25 uur (Zomerzorg). Poppenkast-Kinderspelen en Ballonwedstrijd. Avondfeest 8 uur in den tuin van Zomerzorg. Concert: Chr. Muziekver. „Athalia", Zanguitvoering Chr. Zangver. „Zingt den Heer", Rondegangen door den Tuin. De avond-, nacht, en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Sept. tot en met Z o-n dag 7 Sept. waargenomen door de apotheken der hee- ren A. J. Donk, Doezastraat 31, TeT. 1313, en G. F. R e ij b t, Steenstraat 35, tel. 136. 6 uur: Rondgang van de deelnemers aan de wedstrijden. 1 7 uur: Zanguitvoering van de Kinder- zangvereeniging met medewerking van 't muziekgezelschap „Bohette". 810 uur: Muziekuitvoering, welwil lend aangeboden door het zoo gunstig be kend staande muziekgezelschap „Bohette". Het Bestuur vertrouwt, dat ieder zal medewerken tot het bewaren van de grootst mogelijke stille tijdens de uitvoe ring van zang- en muz-eknummers. Kennis is Macht." r" - Heden was bet 25 jaar geleden, dat 3e heer M. W.. Karstens, lecraar M. O. En gel sch, benoemd werd tot leeraar in de Engelsche taal en handelscorrespondentie aan de Middelb. Handelsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht" te Leiden. Naar aanleiding van dit heuglijke feit begaf zich hedenmorgen een deputatie, be staand© uit het Dagelijksch Bestuur van het Genootschap en Directeur met Onder directeur namens het Leerarencorps naar de woning van den jubilaris, om hem met zijn jubileum te complimenteeren. Na een hartelijke toespraak van den Voor zitter en van den Directeur, waarin hem dank gebracht werd. voor hetgeen hij in dio 25 jaren voor de school en het Genoot schap gedaan heeft en waarbij de hoop werd uitgesproken, dat hij nog vele jaren aan het Genootschap verbonden moge blij ven, werden hem namens bet Bestuur van het Genootschap een Zehszkijker en na mens de Leeraren een paar gouden man- chetknoopen aangeboden. legen Woensdag 10 Sept. a.s. te Voorburg, is het volgende programma opgemaakt. De aanvang is bepaald op half twee. De samenkomst wordt gehouden in „de Wijkerbrug". Mr. J. Schokking spreekt als voorz. van den Kamerkriug Leiden, de openingsrede. Do heer J. Wijtkamp, lid van de Tweede Kamer, zal refereeren over: „Overheid en Landbouw". De heer H. W. Tilanus lid van de Tweede Kamer, zal spreken over „Volkskracht", terwijl Ds. I. Voorsteegh, zal spreken over „Ef ficiency". De harmonieafd. van de C. J. M. V. to 's-Gravenhage, zal het muzikale ge deelte verzorgen. De Chr. Geref. er» c?e politiek. In aansluiting op hetgeen reeds werd bericht, kan de Rotterd. het volgende me- dedeelen Dinsdag 30 Sept. a.s. zal weer in „Irene" te Utrecht een groote bijeenkomst worden gehouden vanwege do Chr. Geref. Daar hoopt men te bespreken welke houding men aan zal nemen tegenover de verschil lende politieke stroomingen in ons vader land. 's Morgens 11 uur wordt de eerste ver gadering aangevangen. Verslag wordt dan uitgebracht van de werkzaamheden van het op de vorige vergadering benoemde comité. Ook zal dan bepaald moeten wor den of en boe dit comité zal blijven voort bestaan. 's Middags te2uur hoopt men opnieuw bijeen te komen. Dan wenscht als spreker op te treden Z.Exc. Minister H. Colijn. Ongetwijfeld zullen vele Chr. Geref. hier over verblijd zijn en dit bewijzen door hun tegenwoordigheid op die vergadering. Gelegenheid zal er zijn om met den spre ker van gedachten te wisselen of hem vra gen te stellen. Waar uit alle deelen van ons land be zoekers verwacht worden, wordt vergaderd tot uiterst 5 uur namiddag. Dan heeft men gelegenheid om nog op dien dag zijn woon plaats te bereiken. Nog wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze verga/deringen alleen toeganke lijk zijn voor mannelijke en vrouwelijke leden en doopleden der Chr. Geref. Kerk in Nederland. Dit om aan anderen, die soms de reis naar Utrecht vergeefs zouden maken, teleurstelling te besparen. Het nieuwe rijwielplaatje. Naar „Het Vad." verneemt, heeft de beeldhouwer en teekenaar C, J. van der Hoef het ontwerp gemaakt voor een rij wielplaatje 192.5. Ter duidelijke onderscheiding van de te genwoordige zullen de nieuwe plaatjes een ovalen vorm hebbeii. In ornamentale let- tels dragen ze de inscriptie: Rijwielbelas- tang 1925. De verhooging Tabaksaccijns. Naar het „Eindhovensch Dagblad" ver neemt, zou do voorgenomen accijnsverhoo- ging niet worden toegepast op sigaren, maar alieen op sigaretten en tabak. 'Journalistiek. „Het Vaderland" deelt mede, dat met ingang van 1 September de heer A. A. Humme aftreedt als algemeen hoofdredac teur van dat blad. De heer Roodhuyzen, politiek hoofdredacteur, bbjft als voor heen de artikelen over binnenlaatd>sche politiek schrijven. De algemeene leiding van de redactie zal komen te berusten bij den heer C. M. Schilt.» Prof. dr. Van I tal lie, directeur van het pharmaceutisch instituut van de universiteit te Leiden, is, met prof. Por- cher, van de Ecole veterinaire te Lyon. cn dr. Finney te Baltimore, benoemd tot briefwisselend lid van de Belgische Ko ninklijke Academie van Geneeskunde. M. J. D. heeft aangifte gedaan, dat hem een zijner palingfuiken in den nacht van 29 op 30 Augustus uit het water van den Rijn, tegenover de kettingabriek is ontstolen. De politie beeft alhier iemand aange houden wegens een zedenmisdrijf. F. v K. beklaagde zich bij de politie dat hij door J. R. gisteravond om half 12 in de Moriaansteeg is mishandeld. G. B. H. en J. B. hadden een derge lijke grief tegen J. K. die hen met een boksbeugel had bewerkt. H. had een blauw oog en B. een wond boven 't linker oog, die in 't Acad. Ziekenhuis werd ge hecht. Toen dr. LI. W. uit Den Haag, gis termiddag in zijn auto langs de Hooge- woerd reed sloeg een man een ruit van zijn wagen in. De dokter had echter den: buitengewoon goeden inval om oogenblik- kelijk een photo van den' delinquent t© ne men, die, als hij goed uitvalt, tegen hem zal getuigen. i ii i •rïTWW Zaterdagavond werd aan 't bureau Nieuwe Brugsteeg een zwaar beschonken man binnengebracht. Het bleek zekere M. S. te zijn. Zijn pols was ernstig gewond; alle spieren waren doorgesneden. Hij bleek eveneens de populaire sport van ruiten inslaan beoefend to hebben en wel op 'n groote spiegelruit van den slager Beijneveld op de Hoogewoerd. De mail werd naar 't Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij werd verbonden en zich zoo onhebbelijk aanstelde dat hij naar 't bureau werd teruggebracht. Vanmorgen echter was hij zoo verzwakt door bloedver lies, dat opname in 't Acad. Ziekenhuis weer noodzakelijk was. i BINNENLAND Landdag te Voorburg. Voor den Ckr.-Hist. Landdag» die de Aamerkring Leiden heeft georganiseerd Nederland en Portugal. Naar het Departement van Buitenland sche Zaken mededeelt, is de voorloopige regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Portugal, welke ult'mo Fe bruari j.l. tot 1 Sept. 1924 werd ver lengd, bij nadere overeenkomst tusschen beide regeeringen opnieuw verlengd, thans voor een tijdvak van één' jaar. Tot ultimo Aug. 1925 zullen dus Neder landsche goederen bij invoer in Portugal worden belast volgens 't daar te lande gel dend minimum tarief, terwijl Nederland- sche schepen in Portugeesche havens een reductie van 25 pet. op de scheepvaart rechten zullen genieten. De Portugeesche regeering heeft voorts verklaard, hare bereidverklaring om tot 1 September 1924 eventueele reducties op do invoerrechten, welke zij aan eenigen derden staat zou willen toekennen, ook te zullen toepassen voor Nederlandsche goe deren, voor zoover deze rechten althans betreffen goederen, welker export naar Portugal voor Nederland van belang is, gestand te zullen doen voor het tijdvak, eindigende op 1 Sept. 1925. In de lijst dezer goederen is een wijzi ging van ondergeschikt belang aange bracht. i Uitvoer van vee naar België. Bij Ministerieel besluit zullen mot in gang van morgen de tolkantoren Esse hen (station) en Esschen (dorp), de Clan ge station en de Glinge (dorp) tot nader aan kondiging voor den import uit Nederland van herkauwers gesloten zijn. De ramp in Zeeland. De burgemeester van Vlissingen ontving van den kapitein ter zee jhr. H. K; B. Ren- dorp uit Indië bericht, dat aldaar onder de marine f 750 voor de slachtoffers van de visschersramp is opgehaald. De Rijksgebouwendienst. Staatsblad No. 392 bevat een K. B. waarin nieuwe bepalingen vastgesteld zijn betreffende het personeel van den Rijks gebouwendienst. De ambtenaren en beambten mogen noch in-, noch buiten diensttijd ten behoeve van derden werkzaamheden uitvoeren of on der hun toezicht doen' uitvdëren, welke tot hun werkkring behooren of daarmede ver band houden: zij mogen bovendien ne® vens hun betrkking geen ander beroep of bedrijf uitoefenen. Het is hun mede ver boden deel te nemen in ondernemingen, welker werkkring met het bouwbedrijf dn verband staan, onder weltken titel of vorm dit ook zij. ...N, i. De rijw&lplaatjes. In een dienstorder v.an de directie van de Nederlandsche Spoorwegen wordt in verband met bet feit, dat van aan de spoorwegen voor vervoer toevertrouwde rijwielen veelal belast!ngplaatjes worden ontvreemd, aan het personeel meegedeeld, dat degeen van het personeel, die aan deze ontvreemding blijkt schuldig te zijn, op staanden voet wordt ontslagen. De last wordt te zwaar. Nader meldt men, dat de sigarenfabriek van Gebrs. Majoor te Beverwijk, die na de volgende week ges'oten zal worden, bij aanneming der nieuwe Tabakswet te zwa re lasten zouden worden opgelegd, waar om rrien het wenschelijker achtte het be drijf stop te zetten. De belasting zou ongeveer f 60.000 bedragen indien de fa briek geopend bleef. BUITENLAND DE LONDENSCHE OVEREENKOMST. Het verdrag geweekend. Zaterdag heeft de onderteekening van het Verdrag van Londen p'aats gehad. Er is geen enkele officieele plechtigheid mede gepaard gegaan; de vertegenwoordi gers der mogendheden hebben zich ertoe bepaald hunne handteekeningen te plaat sen. Zij vertegenwoordigden 500 millioen menschen, toen zij de overeenkomst on derteekenden. De Fransche en de Duitsche ambassa deur traden gelijktijdig de zaal binnen. In Downingstreet hadden zich geen belang stellenden verzameld. Van de vooraan staande Britsche regeeringspersonen ont braken MacDonald en Snowden, die bei den met vacantie bu:ten Londen vertoe ven, en minister Thomas, die zich nog in Zuid-Afri ka bevind! De ambassadeur der Vereenipde Staten woonde de plechtighe'd bij, doch behoor de natuurlijk niet tot de onderleekenaars. Namens de Dominions werd het protocol onderleekend door den vertegenwoordiger van Canada Belcourt, die daarna een uit-, eenzetting gaf van het geschil, dat over de quaestae der vertegenwoordiging der Do minions ter conferentie was gevezen. Belcourt zeide, dat hij tot zijn leedwezen aan MacDona'd had moeten verklaren, dat Canada op dezelfde w^jze als te Washing ton en te Versailles verte.eenwoord.ied wenschle te zijn. Later was de moeilijk- 'he'd opgelost doordat Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika en Canada er genoe gen mee namen, beurtelings ter conferen tie te worden vertegenwoordigd. Belcourt verklaarde, dat hij, ofschoon hij een politieke tegenstander van Mac Donald is, vol bewondering is voor diens diplomatieke praestaties. De ontruiming der bezettb gebieden. VoSgen-s de door Hor riot er Tkeun's in hun schrijven d.d. 16 Aug. j.l. aan den Duitsclien Rijkskanselier dr. Marx aan gegane verplichtingen, zal de order tot de militaire ontruiming van de zone Bort- mund-Hoerde cn .van de gebieden, welko buiten het Roergebied ge'egen en .sedert 11 Januari 192& bezet zijn, binnenkort worden gegeven, gelijktijdig met de econo mische ontruiming dezer zone. Do in het verdrag van Londen vastge stelde perioden voor de economische ont ruiming, zullen aanvangen bij de eerste constateering door de G. v. H. van de toe passing van het Dawes-plan. A'angezden de Commissie van Herstel op 1 September zal overgaan tot x>ffïeieele vaststelling van de afkondiging der wet ten, nooddg voor de toepassing van het Dawes-plan, zal deze datum dan ook als uitgangspunt dienen. Op 9 Sept. a.s. zullen de heffingen op de douane-grens tusschen de bezette en onbezette gebieden, gestaakt worden. Op 20 Sept a.s. zullen alle beiemmerin- gen van het verkeer tusschen het bezette en het onbezette ^gebied worden opgehe ven. De Franschen zijn Zaterdag begonnen de verschillende streken, die gerekend werden te behooren tot de bruggehoofden van Keulen, Koblentz en Kohl, te ontrui- men. In België is Zaterdagavond het bevel tot ontruiming der streken, die ontruimd moeten worden den dag na de onderteeke ning van de overeenkomst van Londen, met name van Dortmund, verzonden. Wat de publieke opinie zegt. In de Duitsche pers klinkt een gewel- digo ontspanning door. De linksche bladen zijn een en al ju bel, dat de nationalen toch nog omgeval len zijn, niet zoozeer omdat daardoor de wellen er door kwamen, dan wel omdat die omvallen een zware moreele neder laag voor-rechts beteekende. Het „Berl. Tagebl." spreekt van een jammerlijke tactiek, van een karakterloos heid, die onovertrefbaar is en van een moreeele incenzakking, waarvoor een par lementaire uitdrukking ontbreekt. In Engeland toont men zich zeer vol daan, dat de rijksdag de Londensche over eenkomst heeft aanvaard en spreekt de hoop uit, dat hij den goeden wil en dc staatsmanskunde der verschillende regee ringen en wetgevende lichamen ook dc uitvoering van het Dawesplan niet min der succes zal hebben. De aanneming van de Daweswetten door den Duitscheh rijksdag wordt door de Franscke bladen over het algemeen met voldoening begroet, daar het Dawesplan hierdoor verwezenlijkt zal worden. Van den anderen kant toont men zich echter bezorgd over de politieke ontwikke ling in Duitschland-in verband met de geheime besprekingen tusschen de Duitsch- nationalen en het centrum. Do „Quotio- dien" schrijft, dat het gevaar voor een te rugkeer der Duitsch-nationalen tot de re geering nooit zoo groot is geweest als nu. Het is een paradox dat de Duitsck-natio- i nalen door deze gelegenheid wellicht tot het bewind zullen terugkeeren, waarvan zij sedert de ineenstorting van de monar chie uitgesloten zijn geweest. Andere bladen stellen dc vraag of de Duitsch-nationalen de aanneming der wet ten niet uitsluitend mogelijk hebben ge maakt en de uitvoering er van le kunnen saboteeren en de regeering, als de leening eenmaal tot stand is gekomen, zullen dwin gen het overige der wetten te verhinderen. De „Petit Parisien" noemt de geheele stemming een comedie. De Velkenbcndsvergaderlng De belangstelling voor de vijfde volken bondsvergadering, die heden te Genève wordt geopend, is geweldig groot. In de hotels is vrijwel geen kamer meer te krijgen. Behalve Mac Donald en Herriot zullen ook de ministers van buitenlandsche za ken van Nederland, Zwitserland, Zweden, Noorwegen,* Finland, Estland, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakië, Ser vië, Bulgarije en België allen aanwezig zijn. Bovendien komen andere ministers uit Canada, Hongarije en Oostenrijk, Men hoopt hier, dat, dank zij een ini tiatief van Mac Donald, de zaak der in ternationale arbitrage een groot eind vooruit zal worden gebracht. In goedingeliekte kringen rekent men op een verkiezing van den Zwitserscken minister van buitenlandsche zaken, Motta, tot voorzitter der volkenbondsvergadering. Slaapziekte in Japan. Een ernstige uitbreiding vajp de slaap ziekte wordt uit Japan gemelcL Honderden gevallen zijn te Kobe en in de provincies Kagawa en Toyama voorgekomen, waar van de helft met doodelijken afloop. KORTE BERICHTEN. De stakers op Convent Garden maakten Zaterdagmorgen den indruk zeer terneergeslagen te zijn. De houding der werkgevers is ongewijzigd. Volgens een bericht uit Weenen aan de Lokalanzeiger is Tillessen, een der te Boedapest gepakte moor d enaar s van Erzberger, ontvlucht en uit Hongarije verdwenen. België heeft aan Spanje een voorstel gedaan voor een voorloopige Tegeling van het handelsverkeer tusschen de bei de landen in afwachting van het. tot stand komen van een definitief handelsverdrag, dat wel gereed gemaakt en het vorig jaar te Madrid zelfs geparafeerd was, maar waar verder niet van gekomen was. De ratificaties van het handel s- verdrag tusschen de Belgisch-Luxem- buTgsche economische unie en Oostenrijk zijn te Weenen uitgew'sse'd. Het verdrag zal 13 September in werking treden De prins van Wales heeft Za terdag gedejeuneerd hij president Coolid- ge, met wi-en hij een langdurig onderhoud heeft gehad. Te Kanton hebben botsingen plaats geliad tusschen de troepen van Soen-Yat-Sen en vrijwilligers. Soen-Yat- Sen heeft gedreigd de stad te laten be schieten. De tegenstanders van de Braziliaan- sche regeering trachten thans een ter- r e u r-c a m p a g n e te voeren, door mid del van bomfiabS1agen. Bij een bomont ploffing werd generaal Potygara;, die de regeeringstroepen bij do belegering van Sao Paulo beeft aangevoerd, licht ge wond. MacDonald heeft het week-tend doorgebracht als gast van den Engel- sc'lien koning. KERK EN SCHOOL NED. HEKV. KEBK. Beroepen. Te Warmenhuizen (toez.) G'. Hornstra te Bellingwolde. Aangenomen. Naar V lis gingenA. do Voogd te Assen. GEREF. KERKEN. Tweetal, te Heemse: S. J. Vogelaar oud-dir. De Glindhorst. te Zeist en J. H. Staal te Wierden. Bedankt. Voor Giessen Oudekerk en Nieuwkerk R. van Reenien te Putten (G.) CHR. GEREF. KERK. Aangenomen. .Naar SneekJ. Ho- vius, cand. te Kornhorn. Bedankt. Voor Biezelinge, Drachten, Oud-Beijerland, Steenwijk, Gouda. Kam pen en Broek op Langemdijk: J. Hovius, cand. te Kornhorn. - - Ds. H. Oberman, t Ds. H. Oberman, Ned. Herv. predi kant te Rotterdam» is te Scbeveningén, waar hij tot herstel van gezondheid ver toefde, overleden. Uit de Chr'. Geref. Kerk. [De 5e conferentie van Ouderlingen en Diakenen uit de Chr. Geref. Kerk zal ge houden worden Donderdag 11 September a.s. in de Chr. Geref. Kerk te Utrecht. De onderwerpen, welke in behandeling komen zijn: Kerk en sociale vraagstukken', door den. heer A. Prins en De geestelijke stroo mingen en het ouderlingenambt, door den heer B. Nederlof. t - - - - Theol. School te Apeldoorn. Voor het curatorium en. college van Hoogleeraren der Theol. School te Apel doorn heeft het jaarlijksche onderzoek plaats gevonden van zich aangemeld heb bende personen om opgeleid te worden tot predikant in de Christelijke Gerefor meerde Kerk. Een 15-tal candidaten had zich ditmaal aangemeld. Het resultaat van het onderzoek waarbij in 't bijzonder ook aandacht werd geschon ken' aan de beweegredenen waarom toe lating tot de studio wordt begeerd, was, dat vier candidaten tot de studie aan de 1 Theol. School toegelaten werden. Als bij zonderheid kan nog vermeld, dat thans 16 studenten, behalve zij, die uit eigeni mid delen studeeren, worden opgeleid geheel voor rekening van de Chr. Geref. Kerk zelve, die niet meer dan 40 a 50 duizend zielen telt. Nog zij vermeld, dat reeds vele jaren lang, na 1892, ook is omgezien naar perso nen die voor zendeling zouden kunnen1 worden opgeleid. Elk jaar had een oproe* ping plaats en. wel meldden zich telkens personen aan, maar tot heden 'was nog nooit iemand geschikt bevonden. Thans hadden zich weer 4 personen aangemeld, en twee daarvan werden na een ernstig en langdurig onderzoek aangenomen om te worden opgeleid voor zendeling. De nieuwe cursus vangt 16 September aan. Gemeanteraad Voorschoten. Vergadering van den raad dezer ge meente op Zaterdagmiddag half drie. Voorzitter de heer R. Vernède, burge meester. Afwezig met kennisgeving de heer D. J. van Cuilenburg. De Voorz. opent de vergadering en geeft daarna gelegenheid aan den waarn. secr. tot het voorlezen der notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Daarna, doet de voorzitter mededeel)ng van eenige missiven van Ged. Staten, be- helzende goedkeuring of verdaging der be slissing over genomen raadsbesluiten. Voorts is ingekomen een verzoek van de drie bcuwvakarbeidersorganisaties N. C. B., A. N. B, B, en R. K. B, B, waarin ge vraagd wordt in verband met het bouwen van het nieuwe Raadhuis, in het bestek op te nemen, vooreerst dat het landelijk collectief contract, zoowel wat do loonen als de andere bepalingen betreft, wordt nagekomen, en in de tweede plaats dat zooveel mogelijk georganiseerden worden te werk gesteld. Als motiveering van dit laatste wordt er op gewezen, dat de georganiseerden zich een finantieel offer getroosten om zich te verzekeren tegen werkloosheid, terwijl de ongeorganiseerden denken: de gemeente is er goed voor. Met goedvinden van den raad wordt dit adres gesteld in handen van B. en W. ten einde daar eventueel op te letten bij het opmaken van het bestek. Ingekomen is voorts een adres van den heer J. Braggaar, behelzende het verzoek de ongehuwde samenwonenden met de ge huwde samenwonenden gelijk te stellen voor de berekening der inkomstenbelas ting; in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. De gemeentebegrooting over het dienst jaar 1923 wordt, nadat deze door de be treffende 'commissie nagezien en in orde bevonden is, voorloopig vastgesteld tot de volgende bedragen: gewone inkomsten f 178.164.741; gewone .uitgaven f 153.343.58. voordeelig saldo f 24.821,16s. Buitengewone inkomsten f 111,875 53; buitengewone uitgaven f 193.102.79; na- deelig saldo f 81.227.26. Dit besluit wordt genomen met algemee ne stemmen, behalve die van de wethou ders, die over dit besluit niet mogen mee stemmen. De voordracht voor het College van Zet ters wordt aldus vastgesteld: 1 L. H. van Wissen (aftr.); -2 J. A. Miens (aftr.); 3 Duy' nisveldt; 4 de Kleermaeker. Tot leden van de commissie van bij stand Badhuis worden gekozen de heerer» C Eggink, J. A. Mens en Baron Schim melpenninck V. d. Oye. Tot lid der commissie van toezicht op" het Middelbaar Onderwijs Dr. R. Birkhof. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten, de tijdelijke geldleening van f 110.000 wederom, en nu waarschijnlijk voor do laatste maal, met 3 maanden te verlengen. Inzake de onteigening van de perceelen Straatweg RijswijkDe Vink, waarvan de kosten niet slechts voör 50% doch voor 90 door de provincie zullen gedragen worden, blijkens missive van Ged. Staten, en dus de gemeente slechts 10% zal behoeven, te betalen, vragen B. .en W. machtiging van den raad, aan den Minis ter de wet houdende verklaring van het algemeen nut van den betreffenden weg, aan te vragen, wat een noodzakelijke voor' waarde is voor 'de onteigening dezer per ceelen. De heer Eggink spreekt den wenech uit» dat zooveel mogelijk de boomen zullen, gespaard blijven bij de uitvoering van dat werk want als men nieuwe moet planten, duurt het weer 'n jaar of 70, 80 eer ze weer zoo groot ziin. Daarna komt aan de orde het voorste) inzake aanleggen en doortrekken van een gedeelte straat met rioleering. Dc kosten van dit gedeelte, dat 98 M. lang is, zuilen volgens de raming f 5000 bedragen, welko later wellicht door een geldleening zullen worden gedekt. Nadat nog eenige besluiten eomptabili-, teit zijn vastgesteld, wordt het kohier Hondenbelasting vastgesteld op f 38. Bij de rondvraag vestigt de heer Brag gaar er de aandacht op, dat de paal aan de Wijngaardelaan voor vreemdelingen die er niet van weten dat hij daar staat, groot gevaar oplevert bij het omkomen van den hoek. Kan die paal niet meer in 't gezicht ge^et worden? De Y o o r z. zegt toe, to zullen overwe gen in hoeverre aan de bezwaren van den heer Braggaar kan worden tegemoet geko men. De paal moet evenwel zoo staan, - dat men er met hondenkarren niet langs kan. De heer Mens acht het ongewenselit, tenzij in zeer bijzondere gevallen als het noodzakelijk is, op Zaterdag te vergade ren. De Yoorz. wil er wel geen regel van: maken op Zaterdag te vergaderen, ni -ar acht dezen dag toch niet zoo ongcschixt, omdat de meeste leden van den raad toch wel den vrijen Zaterdagmiddag hebben. Er zijn niet veel menschen, voor wie heb een bezwaar is dan te vergaderen; de Za-

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2