voor Leiden en Omstreken. [ADVERT EWTIE-PRSJö feewone advertentiên per regel 22V2 cent, ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. i%ij contract, belangrijke reductie. jklefne advertontiên bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden 'Hagel ij les geplaatst ad 50 cent. 5de JAARGANG. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1924 - No. 1301 BureauTHooigracht 35 Leidon - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABOH^E^EHTSPRIJS hl Latdn ei bnttri Leider i waar agmtn ferestljd zijl Per kwartaal. fi.SO Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaalf2.9P De autobussen. De ramp bij Heino, waarbij een zevens Jat personen op jammerlijke wijzo om het leven kwam, heeft bij vernieuwing (lie aan dacht gevestigd op de vaak onvoldoende inrichting van deze thans overal ingebur- gerde middelen van vervoer. De heer J. J. Talsma, secretaris der af- 'deeling Utrecht va» de Vereeniging van 'Nederlandsche Gemeenten die van het verheers vraagstuk grondige studie maak te schrijft over dit onderwerp in de N. R. jprt onder meer het volgende: - „Het lijdt geen twijfel, of het groote aantal slachtoffers is toe te schrijven 1 aan de omstandigheid, dat de autobus 1 van achter gesloten was! Of er slechts aan één, dan wel aan heide zijden een portier was. meldt het bericht niet. Deze omstandigheid is in- s tusschen wel van belang bij het te water geraken van een autobus. Valt het voer- .tuig toch op de zijde, waarin a-ch het 'eenige portier bevindt, dan zijn de rei zigers opgesloten. Voor het in brand vliegen is de bctee- kenis anders. Dit in brand vliegen zal t toch in den regel plaats hebben voor in het voertuig, en al bevinden zich aan heide zijden dan uitgangen, welke uit- s gangen steeds voorin worden aange- bracht, dan zal, bij het zeer snel om zich heen grijpen van de vlammen, toch geen Ide.r reizigers het voertuig zonder ernstig i letsel kunnen verlaten. Het geeft in het ongeluk bij Heino dan ook te denken, 'dat de chauffeur, de eenige die onmid- 'dellij k uit den wagen kon springen, er met 'n Inchte verwonding is afgekomen. - Er loopen in ons land nog vele wa gens, die geen achterportier hebben. Bij andere is dit gesloten en vaak nog door een zitplaats gebarricadeerd. Het is diep te betreuren, dat men de gelegenheid niet heeft aangegrepen om op grond van de wet op do openbare middelen van vervoer althans eenige elementaire bepalingen vast te stellen, waaraan dit soort voertuigen in het be lang van de veiligheid der reizigers .moet voldoen. De verantwoordelijkheid voor de betrokken autoriteiten is wel groot! Het is dan ook absoluut noodig, dat in deze leemte zoo spoedig mogelijk wordt voorzien. Laten in afwachting 'daarvan, de gemeenten van haar be voegdheid gebruik maken om strenge controle uit te oefenen, zoowel op de inrichting van de autobussen, als op de jwijze, waarop daarmee wordt gereden." Het aantal autobus-ongevallen is inder daad niet gering. I En bepalingen omtrent de inrichting van 5deze voertuigen mitsgaders strenge con trole op het nakomen daarvan is zeker geen overbodige weelde. De gelegenheid ontbreekt om de put te dempen voor het kalf verdronken is. 1 Maar laat dan tenminste spoedige en afdoende maatregelen worden genomen, top dat ernstige ongevallenals .de vorige week hij Heino voorkwam, zoo goed als tot de onmogelijkheden belmoren. STAOSlgEUfóS. Arbeidsbeurs. 'Aan het verslag van de Arbeidsbeurs <ier gemeente Leiden, over het jaar 1923, is het volgende ontleend: Ter voorziening in de vacatures ont staan door h.et bedanken van den heer van 'Kerkhoff en door het overlijden van den heer N. de Zwart, werden, op voordracht van het Bestuur, door den gemeenteraad benoemd de heeren: B. Resink, plaatsver- vangend-lid-werknemer en J. Zitman, plaatsvervangend-lid-werkgever, respectie velijk als lid-werknemer en lid-werkgever, 'terwijl als plaatsvervangend-lid-werkne- mer de lieer J. A. Nijhuis en als plaats vervangend-lid-werkgever do heer J. Meijer Jzn. werden benoemd. Door aftreding als lid van den gemeen teraad traden tegelijkertijd af de voorzit ter en de plaatsvervangend voorzitter en werden door den gemeenteraad benoemd, respectievelijk als voorzitter en plaatsver vangend voorzitter, de gemeenteraadsle den A. van Rosmalen en P. Heemskerk. In de inrichting, openingsuren voor het publiek en personeel kwam dit jaar geen verandering. Door doelmatige verdeeling werd de af stempeling der controle-kaarten bij den grooten toeloop van wcrkloozen, 800 af stempelingen per dag, behoorlijk geregeld en hoewel de wachtlokalen gedurende de morgenuren dicht bezet bleven vonden de binnenkomenden door goed geregelde cir culatie, gelegenheid om in den voor hen bestemden tijd hun kaart te doen afstem pelen. Door lofwaardigen en buitengewonen ijver van het personeel kon, ondanks het toenemen der. werkzaamheden door de groeiende werkloosheid, een geregelden gang van zaken verzekerd blijven. De economische ontreddering en de on gunstige en onzekere internationale ver houdingen hieven op den algemeenen toe stand in het bedrijfsleven eon ongunstigen invloed uitoefenen en drukten ook haar stempel op de bemoeiingen der arbeids beurs en voornamelijk op het groote aan tal inschrijvingen van werkzoekenden Ten einde aan hen die" reeds geruimen tijd zonder werk waren voor korter of langer tijd werk te verschaffen werd, op voorstel der Commissie van werkverschaf fing in de bestekken van werken uit te voeren van gemeentewege en dio naar het oordeel van den Directeur van Gemeente werken hiervoor geschikt waren, de bepa ling opgenomen: „de aannemer zal moeten werken met werklieden waarvan ten minste 80 als vaklieden zijn ingeschreven bij de Gemeen telijke Arbeidsbeurs en die door of namens de commissie van werkverschaffing hem zullen worden toegewezen, terwijl de ove rige 20 mits Leidscke werklieden, ter keuze van den aannemer zijn". Door de Commissie van werkverschaf fing. werden deze 80 aangewezen uit die gehuwde vaklieden die gedurende het loopende jaar het meest aantal dagen werkloos waren. Namens deze Commissie had de aanwij zing plaats door den Directeur der Ar beidsbeurs. Aan de aldus aangewezen vaklieden werd het normale loon betaald. Tengevolge dezer bepaling werden voor korter of langer tijd te werk gesteld: 32 grondwerkers, 11 opperlieden, 14 metselaars, 16 timmerlieden, 15 sleenbik- kers, 5 betonwerkers, 3 losse werklieden, 3 schilders, 2 loodgieters, 5 sloopers, 1 steenhouwer, totaal 107 werklieden. In do maanden Mei, Juni, Juli en Augustus werden hij de Lichtfabrieken respectievelijk -geplaatst 126, 107, 141,102 losse werklieden voor het lossen van .schepen en wagons. Vóór dien tijd bestond aan de lichtfabrieken het gebruik om bij behoefte aan losse werklieden, deze te ne men uit de wachtenden op werk aan de poort. Veelal kwamen dan de zelfde per sonen in aanmerking. Door de nieuwe regeling werden de kolensjouwers van de arbeidsbeurs be trokken, welke tijdig kennis kreeg van het benoodigde aantal. Zij, die het langst zonder werk waren, werden aangewezen! waarbij ook rekening werd gehouden met het werk bij andere patroons door hen verricht. Door het in werking stellen van een electrische laad- en los-inrichting in Sep tember werd door de lichtfabrieken nog slechts bij uitzondering gebruik gemaakt van losse werklieden. Ten behoeve van buitenlandse he werk krachten werden afgegeven 37 verklarin gen, waarvan 33 voor Leiden, 1 voor Noord wijk, '1 voor Lisse, 1 voor Rijnsa- terwoudo en 1 voor Oegstgeest. Door gebrek aan belangstelling van de zijde der werkgevers en werknemers be sloot het gemeentebestuur te Hazerswoude tot opheffing van bet correspondentschap op 1 Januari 1923. In de plaats van den heer W. Steen, Correspondent der Interc. Arbeidsbemid deling te Alphen a. d. Rijn die door voort durende ziekte werd gepensioneerd, werd als zoodanig benoemd de heer A. van Hoorn, ambtenaar ter Secretarie. De maand en weekstaten kwamen vrij geregeld in. Totaal werden bij 21 correspondenten ingeschreven als werkzoekend, gevraagd en geplaatst: Mannen: aanbiedingen 10116, aanvra gen 628, plaatsingen 626, (waarvan 3 in België). Vrouwen: resp. 39, 4 en 3. Onder de geplaatsten zijn mede begre pen een aantal personen die in enkele ge meenten tijdelijk bij een werkverschaffing aan het werk werden gesteld. Optocht door de stad. Zaterdagavond te 7 uur hebben de Chr. vereenigingen voor lichamelijke oefening ■hier ter stede een rondgang door de stad gemaakt, zulks ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin. Oorspronkelijk zouden de vereen/igingen te 6 uur afgemarcheerd zijn, doch in ver band met het ongunstige weer werd dit een uur uitgesteld. Hoewel 't weer dus niet erg meewerkte, kunnen we toch zeggen, dat do optocht uitstekend geslaagd is. Er was veel be langstelling van de zijde van het publiek. Op de Kerkgracht zette de stoet zich in beweging, voorop een 3-tal agenten te paard. Daarna een ruiter met de Oranjevlag, vervolgens de tamboers van de Chr. Pad vinders onder de bekwame leiding van den tamboer-Met ter, daarachter achter eenvolgens de padvinders; het Leger des HeiLs met zijn muziek; de damesafdeeling van „Jahn" met de vlag voorop; de hee- renafdeeljng van „Jahn" met de mooie vlag van „Allen weerbaar", rood-wit-blauw met or op geborduurd „art. 180" (het be kende grondwetsartikel, thans art. 181, betreffende de weerbaarheid) en ten slotte de leden van „D. O. S." De rondgang trok zeer de aandacht van het publiek en is dan ook te beschouwen als een mooie propaganda voor het doel dezer vereenigingen. Het ligt in de bedoeling, op 30 April a.s. ter eere van den verjaardag der Prinses, weer een dergelijke rondgang te houden, 'doch dan op nog grootscher wijze. De Leidsche Winkelstand. Zaterdagmiddag is in de Morsctistraat 16 geopend „Het Y a lu t ah uiis", een magazijn in s'garen en sigaretten. Verschillende bloemstukken sierden den winkel ter ge'egeniheid van dit heuglijk feit. Deze zaak bezit een zeer ruime sortee ring, in 't bijzonder van sigaretten, en dat tegen zeer lage prijzen. Ook worden iederen dag de sportuitsla gen bekend gemaakt in de etalage, wat on getwijfeld de attractie nog vergroot. 1 „Patrimonium". De af cl. Leiden van „Patrimonium" zal a.s. Donderdagavond een ledenvergadering houden waarin o.m. de volgende punten aan de orde komen: Bespreking agenda Bondsvergadering: verkiezing afgevaar digden en verkiezing van een bestuurslid wegens hel bedanken van den Secretaris. Voorts zullen nog mededeelingen worden gedaan omtrent heb te houden Kinder feest. Koninklijk bezoek. Naar ons wordt medegedeeld zal de Christelijke Zangvereeniging „Leda'goh" op 3 October a.s. aan H. M. de Koningin een welkomstlied toezingen, gecomponeerd door haren directeur den heer J. W. Snel Jr. Eenige maanden geleden heeft zij zich reeds in verbinding gesteld met het bestuur der 3 Octobervereeniging, dat zij-, ne medewerking heeft toegezegd. Voogdijraad. Bij Kon. Besluit is aan den heer M r. P. A. Pijn acker Hordijk met in gang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad en is benoemd tot lid van dien Raad de heer J. Karstens alhier. Tenioonsteijing Bakker Korff. Zaterdagmiddag werd in het stedelijk museum „De Lakenhal" de tentoonstelling geopend van leekeningen en schilderstuk ken van den Leidschen meester A. H. Bakker Korff, georganiseerd door den di recteur van; „De Lakenhal" di\ J. C. Over- voorde, naar aanleiding van de herden king van den geboortedag van den schil der, 31 Augustus 1824. In het geheel bevat do verzameling 75 stukken, voor deze gelegenheid door ver schillende musea en uit particuliere ver zamelingen afgestaan, aangevuld" door hetgeen in het Museum' zelf van den schil der werd bewaard. De verzameling opent met een portret van den schilder op 24- jafigen leeftijd door P. Tetar van Elven, geschenk van den kaatsten mannelijken af stammeling den heer Bakker Korff te Bussiun. Men vindt hier doeken uit de verschil lende périoden van cfes schilders werken, te beginnen met de groote historische doe^ ken zooals de kindermoord van Bethle hem, het sterfbed van Frederik Hendrik, ongetwijfeld het zwakste gedeelte van zijn werk, daarop volgt het werk na zijn ver toeven aan do Academie, dat een overgang vormt tct zijn meest bekende schilderijen cn teekeningen. Het geheel is een belangrijke verzame ling, waardoor de nagedachtenis van de zen Leidschen meester wordt geëerd. Met familieleden en een aantal ge.noo- digden waren o.m. aanwezig de burge meester van Leiden, jhr. mr. dr. N. G. do Gijselaar, de wethouders de heeren Aug. L. Rcimeringer, J. B. Meijnen en J. E. H. Sanders, de commissie van het stedelijk museum „Do Lakenhal" en afgevaardigden van kunstvereenigingei?. De voorzitter van de commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal", do lieer Aug. L. Reimeringer, bracht dank aan hen die stukken van den Leidschen meestor hadden afgestaan. Breedvoerig schetste spreker het leven en het werk van den schilder. Spr. herinnerde er aan. dat Bakker Korff aanvankelijk zich op Bijbelscho ta- fereelen toeleggend, weinig succes had en zich zelfs uit de kunst wilde terugtrekken om. den landbouw te gaan beoefenen. Nadat hij in het stille Leiden rust had gevonden, schiep hij een nieuw genre, de - de Bakker Korffjes", die getuigen dat de meester was een fijn satirist, dat hij beschikte over een ragfijn penseel, grooten smaak en buitengewone gevoeligheid. Spr. schetste de inrichting van de wo ning van den meester in het Turfdragers- gildehuis aan de Haarlemmerstraat te Lei den, en memoreerde als tegenstelling, de vorkooping van do eigendommen van den schilder in Zomerzorg in 1882. Spr. bracht (en slotte óaok aan de familie, die hij deze gelegenheid een stuk van den Leidschen meester aan „De Lakenhal" ten geschenke heeft aangeboden. Een familielid van den schilder dankte allen die bij het tot stand komen van de ten toons telling hun medewerking hadden verleend. Leidsche Chr. Oranjevereen. |- Door de L. C. 0. V. is heden aan H. M.1 de Koningin het volgende telegram ge-» zonden: De Leidsche Christelijke Oranjevereen. gereed om met jong en oud Uwer Maje- steits verjaardag feestelijk te herdenken,' dankt God voor de liefelijke bestendiging' van Uwer Majesteits leven, bidt God, dat Hij Uwe Majesteit voor Huis en Vader-'; land spare en zegene vele jaren, en verze-' kert Uwe Majesteit hare liefde en trouw. H. THOMAS, Voorzitter. L. QUESTROO. Secretaris. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Augustus ingelegd f 271.747.1G eni terugbetaald f 207.S50.26. terwijl 83 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 69 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16384 inleggers bedroeg einde Augustus f 5.219.739.23, II Propaganda-feestavond Leidsche Geiten- fokvereeniging. Bovengenoemde vereen, hield Zaterdag-' avond een goed bezochte festavond. De voorzitter de heer H. \V. van Zijp, opende deze bijeenkomst met een woord j van dank aan allen, die, op welke wijzo. dan ook hadden medegewerkt tot het wel-! slagen van dezen avond. Een woord va«' extra dank wilde 6pr. hier echter brengen aan den heer W. D. Eeltjes, inspecteur der dierenbescherming cn diens ijverige mede* werkster Mej. van der Lelie. Spr. zeide dat een fiasco geleden bij de in Juni gehouden tentoonstelling do secre taris de heer van der Moolen het plan had, doen opvatten om dezen avond te organh sccren. In het slot spoorde spr. de aanwezigen), aan om tot donateur der vereen, toe to treden. Na het openingswoord werden door «le heer Eeltjes eenige zeer verdienstelijke gezongen liedjes ten gehoore gebracht daarbij op uitmuntende wijzo begeleid door de pianist Nolles. Thans was heb woord aan den lieer Roest uit Överveen, die op dezen avond een lezing over do geit zou houden met lichtbeelden. Spr. bracht hiér in hoofdzaak' het nut der geit. als huisdier in do eerste plaats naar voren ,maar tevens toonde spr. door cijfers aan dab het houden van geiten ook financieel voordeel oplevert. Na eenige aardige duetten voorgedragen door een tweetal leden van de Leidsche Kluchtspelers, die met een welverdiend applaus werden begroet ving de pauze aan, waarin door den heer Eeltjes een Amerikaansche verkoop werd gehouden* van eenige zeer mooie, maar tevens nut tige geschenken. Hoewel do stemming zeer geanimeerd was, ging het met dezen ver koop jammer genoeg niet erg naar wensch. Hierna werden door den heer Eeltjes, met een toepasselijk woord de prijzen uit gereikt van do laatst gehouden keuring, welke bestonden uit drie geldprijzen ge schonken door de Ned. Vereen, van die renbescherming terwijl er door den heer do la Bije eenige zakken met haver ten. geschenke waren gegeven. Nadat de voorzitter een kort woorxl van dank had uitgesproken over do wijze waar op deze avond was geslaagd, sloot hij de zen echt gezelligcn avond. De Buurtvercenig'ng „Eensgezind heid" viert feest vandaag, ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Konin gin. Het volgende programma werd vastge steld: Aanvang 4.30 n m.: Vliegerwedstrijd voor jongens. Vers'erde hoepels voor mob. jes. Versierde duwhoepels voor kinderen van 46 jaar. FElHLLiSÏOS* De Sterren hadden gelogen. Verhaal uit den dertigjarigen oorlog. 53) In allerijl ontbood de keurvorst zijn veldheer Tilly, ohl de Zweden tegen te gaan. l Dezen hadden intusschen Würzburg veroverd, waar de bisschop, dio op do tij ding, dat de Zweden naderden, in allerijl i'de vlucht genomen had, hun onmetelijke schatten aan zilver en kleinoodiën achter gelaten had. v De koning liet die onder de- soldaten uitdeden, doch de krijgstucht werd er 'ihierdoor fciet heter op in het legér der 'Zweden, die bovendien van de Duitschers, .welke zich met hen vereenigd hadden, niet '.veel goeds leerden. Maximlliaan en Tilly hadden hunne lo ggers hij den oever van de Lech vereenigd, ^teneinde den koning den overtocht oarno- 'gelijk te maken. En waarlijk, 't was ook al te gewaagd „den overtocht te beproeven in 't gezicht van twee legers. En toch, Gustaaf wilde naar Regens- fcurg. Vruchteloos poogden de generaals <jran Gustaaf hem van zoo roekeloos een j?lan af te brengen. i i i „Hoe!" riep hij uit, „zijn wij do Oost zee en de grootste rivieren van Duitsch- land overgestoken, 'om voor eene heek, welker wateren bij ongeluk wat gezwollen zijn, terug te deinzen? "VVe zullen gaan!" Do koning liet aan den oever geheele hoopen rijshout en stroo verzamelen en in brand steken. i Weldra verborg de opstijgende rook de werkzaamheden van do aanleggers der brug voor de oogen des vijands, terwijl onophoudelijk het kanon zich deed hoo- ren en de hamerslagen der bruggebouwers overstemde. N Nu werd de brug in den stroom ge bracht, op eene plaats, waar die aan de zijde des vijands ondiep genoeg was, om den Zweden den overtocht mogelijk le ma ken. De kanonnen zwegen. De damp van het stroo trok op. j De brug was tot midden in de Lech ge slagen. Tilly snelde toe, doch het was te laat. Vergeefs voerde Tilly de zijnen tegen den overtrekkenden vijand aan. Dezen sloegen er z:ch doorheen. Andermaal verzamelde hij de zijnen en dwong ze tegen den vijand in te trekken. Een kogel verbrijzelde hem het been. Hij viel en werd door de zijnen zwaar gewond weggedragen. Altringer, dien hij in zijn plaats gesteld had, werd. gedood. Straks stonden de Zweden aan de over- zjde en Maximiliaan brak in allerijl' zijn kamp op en versterkte zich in Ingolsladt. Was het wonder, dat de Duitschers den Zweedschen koning op de handen droegen, dat zelfs de Zweedsche generaals met eer bied en ontzag tot den man opzagen, die bad, eer hij besloot, maar dan ook voor geene hinderpalen terugdeinsde? „Deze man schijnt wel met den duivel in verbond getreden te zijn," zeide Maximi- liaan vair Beieren, toen hij naast «den draagstoel voortreed, waarin de Beierscho soldaten bun grijzen Veldheer naar In golsladt overbrachten. ,,'t Komt mij veeleer voor, dat hij met don Heere God oen verbond gesloten hoeft en alle heiligen op zijne hand heeft," sprak „de oude korporaal", zooals Gustaaf gewoon was den grijzen veldheer te noe men. „Intusschen wat ik Uwe keurvorstelijke Hoogheid dringend aanbeveel, is, dat zij Irachte Regensburg te behouden. Met Regensburg staat des keizers kroon en Uwer Hoogheids keurvorslebjke hoed op het spel." Weinige dagen later stierf hij met het woord: „Regensburg" op de lippen, de man, die in 36 veldslagen overwinnaar ge bleven was, cn van wien de Richelieu ge tuigde, dat niemand iets tegen hem kon uitrichten dan Gustaaf Adolf. Hij was van middelbare grootte en ma ger van gestalte. Zware rimpels ploegden zijn hoog voor hoofd en werden slechts schaars door zij ne zilvergrijze haren overschaduwd. Zijn stroeve, donkere blik, zijn lange neus, zijne ingevallen wangen en spitse kin met langen knevelbaard gaven aan zijn voorkomen een onaangename uitdruk king. Ofschoon hij door zijne ruwheid velen afschrikte, ofschoou hij aan zijne solda ten dikwijls den vrijen teugel biet, mits zij slechts stipt gehoorzaamden, zoo was hij toch een der grootste veldhceren van zijn tijd. Hij was zeer matig en onbaatzuchtig. De 60.000 daalders, welke hij naliet, had hij aan die regimenten vermaakt, welke bij Breitenfeld zoo dapper voor hem ge streden hadden. 't Was een schoone dag voor de Zweden, toen zij in feeste'ijken tocht achter hun overwinnenden koning naar Munchen op trokken. De Beierschen zagen hem bevende na deren. Nu, de Zweden' hadden de inwoners dan ook niet zoo genadig behandeld. Deze wa ren strenge Katholieken en meenden aan God cn hun vorst verplicht te zijn eiken' Zweedschen -soldaat, die van hot leger af dwaalde en in hunne hanirn viel, cp wreede wijze ter dood te brengen. Het smart cms te moeten schrijven, dal de Zweden, die hierdoor tegen de Beier schen verbitterd waren, meer dan cens schandelijk cn gruwzaam wraak namen Hoewel hun koning hierover bitter be droefd cn meermalen zeer vertoornd v.erd, was bij niet bi] machte de veren'waardi- ging zijner coldaten bgeu de bewoners, in ie toornen en de Br iersche dorpen ino.siea het zwaar ontgelden. Doch thans was het een vreugdedag. Naast den koning reed do verdreven koning van Bohemo. Gustaaf had er zch een geroogen vnn gemaakt, den man, die door Maximiliaan van z'jne kroon en zijn land beroofd wcr., nu zegevierend in de hoofdstad van dien- ze'[den keurvorst leiden. Reeds op groot:n afstand ven de s'.r.-l kwamen de leden van de vroeds; hap hem tegemoet en beden hem op een ij-vr.n schotel de s'eute's der stad cn, 1 rv. i hem smeekten, hunne stad te sparen er. hun vrijheid van geloovon te Ia Lm „Vreest niet," sprak de komng int h 'n, „gaat onbezorgd naar uwe huizen; u e- mand zal aan uwe fcezilt'ngen of aan uw godsdienst raken!" Do pracht en weelde, welke in het b nr- vorsleTijk slót lïectschtcn. verrasten den koning. (Wcr lt vervolgd)V

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1