voor Leiden en Omstreken. {ADVertentie-PRIJSS 'pewone aövertentiën por regel 22'/2 cent. ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. K Ie ine advertontiën bijvooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geniaalst ad 50 cent. 5de JAARGANG. - DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1924 - No. 1298 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal a.s. Dinsdagmid dag te twee uur vergaderen. Verlaging e'eciriciteitsprijzen. B. en W. deelcn aan den Gemeenteraad mede, dat de financiee'e uitkomsten van het bedrijf een verlaging van de electrici- teitsprijzen mogelijk maken. Zooals bekend is. bedraagt, de enkolta- riefprijs thans f0.25 per eenheid voor de eerste 2500 eenheden per jaar en f 0.23, f 0.21 en f 19 resp. voor do tweede, derde en vierde 2500 eenheden en f 0.17 voor alle volgende eenheden per jaar. Deze prijs zou voor het eerste verbruik vermin derd kunnen worden tot 0.22 per oenheid 3n ook voor dc volgende hoeveelheden naar •verhouding lager kunnen z'jn. Intusschen is gebleken, dat het groote aantal trappen Tan het enkeltarief, waarvan de gewone "verbruikers geen noemenswaard voordcel hebben, voor do administratie ernstige he rwaren oplevert. Daarom verdient, het aan beveling het aantal trappen van het enkel- tarief terug te brengen van vijf tot drie, evenals thans bij het z.g. verlaagd tarief reeds het geval is. Alsdan zal do enkella- riefprijs bedragen f0 22 per eenheid voor de eerste 2500 eenheden por jaar, f 0.19 voor de tweede 2500 eenheden en f 0.16 voor alle volgende eenheden per jaar. Met het enkel tarief kan tevens het dub- heltarief worden verlaagd en gebracht op f0.25 (thans f0.28), wat betreft het z.g. normaaltarief en op rosp. f 0.12, fO.10 en f0 09 per eenheid, wat betreft het z.g. verlaagd tarief (thans resp. f 0.14, f 0.12 en f 0.11). Ook het woonhuistarief komt voor een evenredige vermindering in aanmerking. Bedraagt thans het vast recht daarvan f0.20 per maand voor elk aansluiting^- punt en het verbruikstarief, naar do on der scheidingen van art. 10 sub c der E!ec- triciteitsverordoning, resp. f0.12 en f 0.06 per eenheid, voortaan zullen deze cijfers onderscheidenlijk f 0.18, f0.12 en f 0.05 kunnen worden. Hierbij zij opgemerkt, dat het woonhuislarief in een bepaalde verhouding moet blijven staan ten opzich te van het enkeltarief; de verlaging komt dan ook voor het woonliuistaricf voldoen de tot haar recht door wijziging van het vast rec-ht van f 0.20 in f 0.18 per maand en vermindering van den prijs voor het meerder verbruik van f0.06 tót f0.05 per eenheid. Verder stellen Commissarissen voor, de opneming in de Electriciteitsverordening van een z.g. verwarmingstarief te bevor deren. Een dergelijk tarief zal ten goede komen aan de stroomlevering aan een groep van verbruikers (bijv. strijkerijen en andere inrichtigen met afzonderlijk aan gelegde yerwarmingsinsfallatie's), aan wie thans alleen volgens bijzondere over eenkomsten stroom geleverd kan worden. Door invoering van het ontworpen ver- warnrngstarief zal de toeneming van het aantal zulke contracten met geringe jaar garantie worden voorkomen, hetgeen wen- •schelijk is. waar die contracten veel ad ministratief werk vereischen en extra kosten met zich brengen. Wat betreft den invloed, welken deze ta riefsherziening op do financieelo resulta ten van de Electriciteifsfabriek zal heb ben. zij opgemerkt, dat hij verlaging van tarief a van art. 10 der Electriciteitsver ordening met 1 cent per K.W.U. en van do overige daar genoemde tarieven naar svenredigheid, de derving aan inkomsten ever de nog rssteerendo vier maanden van 1924- naar raming ongeveer f 10.600. sou bedragen; derhalve zal de hierboven Voorgeste1 do verlaging (3 cent per K.W.Ü. voor tarief a, enz.)' een gemis aan ont vangsten befeekenen van, globaal geschat, f31.000.Daarbij is uitgegaan van do veronderstelling,.dat de verkoop van clec- triciteit volgens do verordeningstarieven 3ver 1924 rond drie milliocn K.W.U. zali bedragen. Nu zijn, zooals gezegd, de geldelijke uitkomsten over het eerste halfjaar van 1924 van dien aard, dat. onvoorziene om standigheden voorbehouden, ook bij der ving van laatstgenoemd bedrag bet voor 1924 geraamde batige saldo behouden zal blijven. Een verdere verlaging is echter ".iet. wenscfyelijk. niet zoozeer nog wat be treft het jaar 1924 de nieuwe tarieVen ^il'en immers slechts 'gedurende vier iuaanden gelden als wel met bet oog op 1925. Zonder op de cijfers van de begroo- ting voor dat jaar vooruit te loopen, zij er op gewezen, dat vefdere verlaging der ta rieven op de resultaten van 1925 een zoo ingrijpenden invloed kan hebben, dat het gevaar ontstaat, dat een behoorlijke-winst over dat jaar niet voldoende verzekerd 'zoude zijn. Reeds eerder 'hebben Commis- i sarissen opgemerkt, dat men bij de finan- fcieele politiek ten aanzien van de Lichtfa^ brieken rekening heeft te houden met ve- lerlei onzekere factoren, die do resulta- ten van de bedrijven hoogst ongustig ver- mogen te beïnvloeden en dat men daarom s op het stuk van prijsverlaging uiterst .voorzichtig dient te zijn en moet zorgen, dat er ten opzichte van bet geraamde ba^ tig saldo een eenigszins ruime speling be staat. Het is bovendien waarschijnlijk, dat b'j een verlaging, die verder gaat dan hierboven is voorgesteld, de bijzondere stroomcontracten souden moeten worden herzien, hetgeen wederom een aanzien lijke vermindering van inkomsten zou be- teekencn. Comm'ssarissen willen hiermede niet zoggen, dat het ten eenenraalc uitgesloten moet worden geacht, dat in don loop van 1925 een verdere verlaging der tarieven tot stand komt dit zal van de omstan digheden afhangen doch alleen, dat liet niet raadzaam en met een goede bedrijfs- polit'ek niet vereenigbaar zou zijn, thans met de prijsverlaging verder te gaan, dan op grond van de op bot oogenblik bekende gegevens gegaan mag worden. Tot zoover de meerderheid van den Com missie. De minderheid stelt er prijs op mede te deelcn, dat naar hare meening de electri- citeitstarieven zonder bezwaar een eenigs zins groolere verlaging kunnen onder gaan, dan hierboven is voorgesteld. Wel heeft zij zich, toen haar desbetreffend voorstel in de Commissie was verworpen, uiteraard met do boven weergegeven ver laging vereenigd, doch zij blijft van ge voelen, dat de uitkomsten van het bedrijf een verlaging van het enkeltarief tot f 0.20 en van de andere tarieven' naar evenredig heid, alleszins wettigen. De voorgestelde verlaging kan ingaan na de meteropneming over de maand Augus tus 1924; de nadien verbruikte eenheden zulien dan volgens de gewijzigde tarieven wórden berekend. Muntgasmeters. De bestaande-Gasverordening, kent den Commissarissen de bevoegdheid toe om aan bewoners van kleine woningen of ge deelten van woningen gas te doen ver strekken over een muntgasmeter. De aanleg van. muntgasrinstallatie's ge schiedt intusschen, zooals. het artikel zegt, „alleen in poroeelen, waarvan de huur waarde bij de week wordt uitgedrukt." Die aanleg heeft dan van gemeentewege plaats, terwijl do muntgas verbruiker kos teloos een mungasmeter, alsmede de noo- dige binnenleidingen en gas toestellen in bruikleen krijgt. Nu heeft, zeggen B. en W., de ervaring geleerd, dat het wenschelijk is, om de mo gelijkheid te openen, dat ook aan verbrui kers, niet vallende onder de zooeven ver melde categorie, met name den verbrui kers, wien bet moeilijk mocht zijn maan delijks de aan gas verschuldigde bedra gen per quitantie te voldoen, gas over den muntgasmeter te verstrekken. De meter-* huur wordt verkregen uit den voor munt gas hoogeren prijs. Voor het kosteloos in gebruik geven van de noodige binnenlei dingen en gas tees tóllen aan deze verbrui kers bestaat evhter geenerlei reden. Een wijziging van de verordening in dien geest wordt voorgesteld. i Gemeentelijke Kweekschool. Door B. en W. wordt aan den Raad voor gesteld in de verordening van de Kweek school voor Onderwijzers enz. verschillen de veranderingen aan te brengen. Heb schooljaar zal voortaan niet meer op 1 Mei, doch op 1 Sept. aanvangen. Voorts worden, in overeenstemming met het K. B. de toelatingseischen eenigermate gewijzigd. Voorgesteld wordt, mode in yerband met door de Regeering gestelde eischen, heb schoolgeld te verboogen. De nieuwe verordening is in hoofdzaak gelijk aan de schoolgeldregeling voor do Rijkskweekscholen krachtens welke voor iederen leerling van de afdeclingen A of B. een| bedrag van f 50.per jaar ver schuldigd is. Gelijk bekend is, zeggen R. en W., is thans, naar gelang van het inkomen, voor de afdeeling A eeni schoolgeld verschuldigd van f 16f 60.per jaar en bedraagt heb schoolgeld voor den hoofdakte-cursus thans maximaal f 36per jaar. Uit de ontwerp-scboolgeld verordening zal blijken, dab het schoolgeld voor de ve£ schillende cursussen naar onze meening vrij belangrijk kan worden verhoogd. De tob nu toe verschuldigde bedragen, voor de lessen in een der talen of in wiskunde, in spraakvorming en zang cn in handwer ken, respectievelijk f 12.f 3.en' f 6. i welke voor hem, die in heb bezit van de akte als onderwijzer(es) en aan eene school werkzaam zijn. slechts voor 1/3 verschul digd zijn zijn o. i. veel te laag. Het komt ons voor, dat er geen enkel bezwaar tegem kan bestaan om de even'genoemdo bedragen te verhoogen tot respectievelijk f 25.f 20.en f 15.en dat er geen voldoende aanleiding bestaat om voor do reeds in betrekking zijnde onderwijzcis (essen) reductie op die bedragen te verlce- nenL 5 Benoemingen. - i Ter benoeming tot leeraar in de geschiet denis en aardrijkskunde aan de Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen alhier worden, voorgedragen de heeren: A. .Wisse, hoofd eener o. 1. school alhier; J. Z. Kannegieter, onderwijzer bij het o. 1. onderwijs te Amsterdam, en E. Mos, idem te Utrecht. Tot leeraar in de zang en spraakvorming aan genoemde kweekschool do heeren J. Oostveen, zang- en spraakleeraar to Am sterdam, en E. K. H. van der Wal, on derwijzer aan de school voor buitenge woon lager onderwijs te Groningen. Huldiging prof. dr. G. JeliJersma. Nader wordt gemeld, dat de huldiging van prof. dr. G. Jelgersma, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als hooglee raar in de psychiatrie, op Zaterdag 20 September zal geschieden in het klein auditorium dier Universiteit te 3Yi uur n.m. De huldigingscommissie is nog uitge breid met de volgende leden: prof. mr. A. J. Blok, alsdan rector magnificus der Leidsche Universiteit; prof. dr. P. Th. L. Kan, voorz. van de medische faculteit te Leiden; dr. Muller, Leiden; dr. Rombouts, Oegstgeest; A. L. Reimeringer, voorzitter der commissie van beheer der gemeentelij ke gestichten, Endegeest, Yoorgeest en Rhijngeest en wethouder van Leiden, en prof. Van Rijnberk, hoogleeraar te Am sterdam. De Lakenhal. Ter herdenking van den geboortdag van Anton Hendrik Bakker Korff 31 Aug. 1824 zal op Zaterdag 30 Augustus een tentoon stelling worden geopend van schilderijen en teekeningen van den Leidscben mees ter. De catalogus bevat ruim 70 nummers uit alle perioden. Haarlemmarslraat-Commlssjfi. Gisteravond vergaderde in de „Harmo nie" alhier de Haarlemmerstraat-Com missie ter bespreking van de versierings plannen voor deze straat. Do Voorzitter, de heer Brouwer, opende de vergadering en heette de aan wezigen welkom. Daarna deed hij namens de Commissie eenige mededeelingen. Ten eerste merkte hij op, dïat de Com missie ten deele teleurgesteld is wat aan gaat do financieele zijde. Zij had gehoopt met een reuzen bedrag voor den dag te komen en daardoor andere straten do loef af te steken, vooral daar dje Haarlemmer straat de winkelstraat van Leiden genoemd wordt, en het dus zaak is met iets extra's voor den dag te kofnen en die straat zoo aantrekkelijk mógelijk te maken. Over velen is de Commissie uiterst te vreden, maar er zijn er ook eenigen en weli geen kleine winkeliers, die gemeend hebben zich geheel geen offer in dezen te getroosten en zich hebben teruggetrokken. Misschien voelen deze heeren zich op het laatste oogenblik nog gedrongen een offer te brengen of mogelijk zijn er ook nog, die hun gaven yvilien herzien en de Com missie willen verrassen met een. supple ment. Toch' is een niet onaanzienlijk bedrag binnengekomen. Voorts is de Commissie zoo gelukkig ge weest de hand te kunnen leggen op een paar eerepoorten, die ze voor een billij ken prijs heeft kunnen overnemen en die aan beide uiteinden der straat geplaatst zullen worden. Tevens heeft zij de toezegging der Elec- trische Centrale, dat zij de lampen van de straat in haar versieringsplan mag betrek ken, waarvan zij een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Van uit deze booglampen zal dan een viertal slingers loopen elk versierd met 9 lampjes en eenige vanen cn vlaggetjes. Voorts zullen- tusschen de booglampen nog enkelvoudige slingers worden beves- vestigd. natuurlijk met de versieringsbe- noodigden er in. Bij de Hartebrug zal een lusschenver- siering worden aangebracht. Een en ander werd met de ontwerpen toegelicht. De Centrale is bereid, den stroom gedu rende dien tijd te leveren voor den prijs van 10 cent per K.W. Hot leek Spr. de eenvoudigste admi nistratie, dat dan de stroom vanuit de huizen geleverd wordt en de bewoners dit voor hun rekening nemen en den stroom gratis leveren aan de commissie. De vergadering gaat hiermee accoord, nadat de voorzitter heeft toegelicht, dat dit bedrag zeer gering is. Op een vraag van een; der aanwezigen deelt Spr. mee, dat het plan der versiering wel is opgedragen aan een Hagenaar, den heer Schroder, maar dat deze alle leve ranties vanuit Leiden zal betrekken, ten zij hij elders goedkooper mocht slagen. Nadat' do vergadering met de voorge stelde plannen accoord ging, sloot de voor zitter de vergadering. Christel. Besturenbond. ïn de plaats van den heer H. M. Pont is benoemd tot secretaris van den Chr. Besturenbond de heer J. Slegtenhorst, Ko ningstraat 16 alhier. rTT"~1 Politieke actie. Vanwege den Kamerkring Leiden van de Chr. Hist. Unie zal op Woensdag 10 Sept. te Voorburg een landdag worden gehou den. i Weer een raadsvacafure. Binnenkort zal weer een vacature ont staan in den Leidschen Gemeenteraad. De heer E. van der Wall (Chr. Hist.) thans-adjunct-commies der directe belas tingen, invoerrechten cn accijnzen, is n.l. met ingang van 1 November a.s. be noemd tot ontvanger der directe belastin gen en accijnzen te Lemmer. De heer van der Wall fungeert tevens als onbezoldigd ambtenaar van den Burgl. Stand. Hij is lid van de Commissie voor de Strafverordeningen en van de Com missie van Financiën. Opvolger op de Chr. Hist, lijst is de heer Ph. P. D e u m e r. Kinderfeest „Patrimonium". Zooal.3 reeds eerder werd medegedeeld zal binnenkort voor de kinderen van de le den van „Patrimonium" een feestje wor den georganiseerd. Naar wij vernemen is dit feestje thans bepaald op Donderdag 11 September a.s. Het belooft, naar wat wij er van ver namen een aardigen avond te worden. Ons kwam althans ter oore dat lichtbeelden zullen worden vertoond, dat er een grab belton zal zijn, dat de kinderen zullen worden getracteerd enz. Sommige firma's hier ter stede waren zoo vriendelijk bij dragen voor de grabbelton enz. af te staan wat natuurlijk zeer op prijs wordt Treurig ongeluk. Hedenmorgen 9 uur bad op do Nieu we Vaart een treurig ongeval plaats. Do sehipper M. B. uit Hekelen wilde naar schippersgewoonte zijn met turf beladen schuit onder de Lammebrug doorduwen, terwijl hij den rand van de brug vasthield en. op het dek van zijn vaartuig ruggelings achteruitliep. Hij is al loopende vermoede lijk gestruikeld, viel dwars boven op de lading turf cn voor hij tijd had zich weer op, te richten bad de voortglijdende schuit hem onder den bruggerand gevoerd waar hij tusschen de hoog opgeladen turf en de brug letterlijk gewalst werd. Zeer ernstig gewond werd de man opgenomen en naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar een fractuur van het bekken werd geconsta teerd en scheuring van verschillende spie ren. Zijn toestand is zorgwekkend. Christelijk Onderwijs. De jaarlijksehe dank- en bedestond voor bet Christelijk Onderwijs zal naar wij vernomen dit jaar gehouden worden op Woensdag 10 Bept. a.s. in 'de Hoogland- sclie Kerk. Als spi'ekers zullen optreden Da. Joh. Jansen, Christ. Geref. pred. alhier en Ds. G. H. Beekenkamp. Ned. Herv. pred. al- bier. Mej. E. Brouwer alhier slaagde te 's Gravenhago voor het examen Nuttige Handwerken. Het Leidach publiek kenmerkt zich onder andere deugden ook door een sterk geprononceerden afschuw van alles wat naar verkeersregelen zweemt. Het was dan ook volkomen verklaarbaar dat H. D. heden morgen met zijn hondenkar zoo ver moge lijk aan den linkerkant van 't Stoenscliuur jakkerde en met een korten draai de Bree- straat op wilde rijden. Van de Breestraat kwam op 't zelfde oogenblik een auto, be stuurd door den heer W. W. uit Dusseldorf die als vreemdeling rechts hield en de op 't laatste oogenblik uitwijkende bonden- kar aanreed en nogal beschadigde. Ook de auto kwam er niet zonder schrammen af. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de commissie van beheer der ge stichten Endegecst, Voorgeest en Rhijn geest te machtigen, over te gaan tot den bouw van 4 verplegerswoningen en daar voor f 13.000 beschikbaar te stellen uit het uitbreidings- en vernieuwingsfonds. ABONNEMENTSPRIJS h LeUn ei bosten Ltidu waar agente» gertstljd zijl Per kwartaal.f £6(1 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaalf2.90 BINNEfölLAfiEB Da TariefweL De N.V. Handelmaatschappij verbeen Frans Zoetmulder, gevestigd te Schiedam, heeft in een. adres aan den minister van financiën haar adhaesie betuigd met die voorgestelde verlaging van het invoerrecht op etliyl-alcobol en aangedrongen op af schaffing van bet invoerrecht op methyl alcohol, althans methyl-alcohol niet zwaar der te belasten dan voor ethyl-alcohol in het regeerings-onlwerp geschiedt. Rijwielbelasting. 'A.s. Vrijdag zal begonnen worden met het bekeuren van fietsrijders, wier fiets niet voorzien is van een bclastingplantje. Zonderlinge administratie. Met de kasadministratie en dio van den zegelverkoop schijnt liet althans op som mige registratiekantoren vreemd to loo pen. Het geval, dat ons Ier oore kwam. zegt het Hdbl., is anders onverklaarbaar. Een firma, die per maand voor rond tweeduizend gulden zegels behoeft, zond een bediende naar een registratiekantoor met een lijstje van zegels in totaal voor bijna f2000. die hij moest koopen. Al dadelijk b:j het nazien op het re gistratiekantoor bleek, dat er bij de ge vraagde 20 zege's a f 10 acht waren van een dubbeltje en 12 van f 10. Die fout werd 'hersteld. Bij de controle thuis bleek voorts, dat in plaats van de gevraagde vijftig zegels van tien cent er 30 waren meegegeven van 10 cent en 20 van f 10. De bediende weer naar het registratiekantoor gezonden wilde daar eens zien, of men de vergissing reeds had bespeurd en vertelde voor de grap dat men hem 10 zegels van f2.50 te wei< nig had gegeven. De betrokken ambtenaar kon zich niet indenken, dat hij deze vergissing had be-« gaan en vroeg, of de kooper de des mor gens gehaalde zegels weer bad medege-< bracht. Die vraag was nog al overbodig» daar de kooper*. als bij had willen frau deeren de zegels natuurlijk had kunnea afscheuren. Na lang heen en weer praten kwam een lijst te voorschijn van do ze-i gels, die de betrokken ambtenaar had ont vangen en een klein kasboekje, waarin de verkochte zegels waren geboekt. In dit boekje waren de zegels die ver-! kocht waren niet naar hun specifieke waarde gescheiden gehouden, zoodat de betrokken ambtenaar niet het minste overzicht had en van een eigenlijke admi nistratie der zegels, die nog voorradig moesten zijn dus feitelijk geen sprake was. De ambtenaar vroeg nog een paar maal, of de kooper heusch voor vijfentwintig gld. to weinig zegels had ontvangen en toen die vragen bèvestigend waren beant woord overhandigde hij aarzelend de ge reclameerde zegels. Toen kreeg hij ze terug met de mede-4 deeling, dat hij niet voor 25 gld. zegels te kort, maar voor tweehonderd gld. te veel had gegeven. Aanvankelijk wilde hij dat niet geloovort en wei gerde de zegels van f 10 te acoep-* toeren en op de vraag, of hij niet even do zegelkas kon opmaken kwam het ant woord, dat dat maar eenmaal per maand geschiedde. Den boekvoorraad te bepalen was op dat oogenblik volstrekt onmogelijk en de zege's werden e'ndelijk in dank aanvaard. A's zooiets geschieden kan op een kan toor, waar voor tientallen duizenden gul-1 dens aan zege's per maand omgaan, wordt het toch wel hoog tijd, dat bepaalde voor schriften worden gegeven tot het bijhou den van een kasadministratie, die onmid dellijke controle met het oog op mogelijke vergissingen ook de meest zorgvuldige ambtenaar kan wel eens een fout maken doenlijk maakt. De thans blijkbaar zeer gebrekk:gc ad-< miriistratie werkt fraude aio hot ware in de hand. Toch v/el vlaggen! Korten tijd geleden werd er door de N. Pr. Gr. Crt. op gewezen, hoe van het ge-< bouw van den Raad van Arbeid te Gro ningen op de verjaardagen van het Ko ninklijk Huis nimmer was gevlagd. Het blad laakte dit en weet het in bijzonder aan het optreden van den voorzitter, die sociaal-democraat is. Deze functionaris verweerde zich in de plaatselijke pers te gen deze aantijging, en deelde mede, dat door den Raad geen besluit was gc»omen cm te vlaggen. Alsof daartoe een besluit noodig ware. Thans wordt echter gemeld, dat de Raad - met meerderheid van stemmen besloot, om op nationale feestdagen te vlaggen, even als zulks b'j andere openbare instellingen geschiedt. Een borstbee'd van de Koningin. Pangeran Ario Koesocmojoedo, d e do jubileumfeesten het vorig jaar :n Ne derland heeft meegemaakt, heeft den beeldhouwer Gris Agtorberg te Utrecht opgedragen, een borstbeeld in brons van do Koningin op marmeren voetstuk to vervaardigen. Dit beeld zal aangeboden worden aan den Socsoehoenan van S: •Ja karta, dio den wensen te kennen heeft ge geven, een borstbeeld van de Koningin ia zijn paleis te kunnen plaatsen. Dc naamsverandering van „Patrimonium" Op de Dinsdagavond gehouden leden ver gadering dor afd. Haarlem van ,,Palv mon'um" hield, naar aan'ciding van do voorstellen Alkmaar en V'endam, de se cretaris, de heer \V. F. Beeremans, e?ni inleiding over.de qua es tic van dn naams verandering van „Patrimonium". Aan liet einde stelde spr, de volgende moti Do afdeel'ng Haarlem, van oordec1, dat „Patrimonium" is een organ'salie voor al- gemeene socia'e belangen, om in overeen stemming-mot ar'. 1 der Statuten de be langen der maatsebapp'j in het algemeen en die der werklieden in het bijzonder to behartigen, waarin plaats is voor een ieder, die" soc'aal voelt cn denkt, m 'rj erkent dat Gods "Woord en de Iradit'ën enzes volks de onaantastbare grondla gen eener Christelijke maatschappij uü- raaken; dat krachtens Patrimoniums s'atuten, niemand van het lidmaatschap wordt uil gesloten en dat het er a'lccn om gaat, do sociaal-voelenden en -denkenden in Patri moniums lijn ie doen zijn. de Patr.mo- nïums deel geheel willen najagen. sluit zicli aan bij het prac-advics van bet"Verbondsbestuur- op bot vc 1- AJkmaar; kant zich tegen elke nnamsycrander-rg van ens Ncd. Werkliedenverbond, cna, ,t daardoor Patrimonium van wezen, nartl on karakter verandert cn zijn huidim b - tc-ekenis in het organ'satieleven op-coo al gebied gaat verliezen; en spreekt d n wenseh uit, dal alle per-*

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1