r HET RECHT VAN OORLOGS- VERKLARING. Een aanvalsoorlog een internationale misdaad? De „N. R. Ct." ontving van haar cor respondent te Bern omtrent de zitting van Maandag der Int. Parlementaire Unie het volgende telegrafische bericht: De interparlementaire conferentie be handelde het vraagstuk van het parlemen tair zeggenschap over de buitenlandsche politiek. Rapporteur der juridische voor bereidende commissie was de Duitsche volkenrechtsgeleerde professor Schue- cking. Overeenkomstig diens voorstellen uitte de interparlementaire conferentie eenstemmig den wensch", dat in alle grond wetten zal worden opgenomen een verbod van geheime verdragen of overeenkomsten. De conferentie uitte voorts eveneens eenstemmig den wensch, dat welk ook hot lot van het bekende ontwerp waarborg- verdrag moge zijn, in ieder geval daaruit in het volkenrecht worde opgenomen de bepaling, dat een qanvalsoorlóg een inter nationale misdaad is. De interparlemen taire conference noodigt alle aangesloten national groepen uit voorstellen tot grondwetswijziging ieder in eigen land in te dienen .waarbij iedere oorlogsverklaring verboden wordt, behalve ter vervulling van .Volkenbondsplichten. In een ander besluit sprak de interparle mentaire conference den wensch uit, overeenkomstig min'ster Motta's wel komstrede, dat alle staten, dus dok de groote mogendheden, zich zulten verplich ten alle rechtgeschillen aan het Haagsche internationale gerechtshof te onderwer pen. Tenslotte aanvaardde de conferentie oen voorstel van het Deensch Kamerlid An dersen, dat nationale groepen er op zul len aandringen, dat voortaan de instruc ties der regeeringen aan de gedelegeerden ter Volkenbondsvoreadering tevoren zullen worden medegedeeld en worden besproken in de parament ai re comnrssies voor bui tenlandsche politiek. Al deze besluiten werden met algemeene stemmen genomen. Ook de Nederlandsche delegatie en haar leiders, de Tweede Ka merleden Kooien en RutgeTS, gaven zon der uitzondering arn deze voorstellen hun stem. Uit het Sociale Leven Uil het Mijnbedrijf. Naar „De Volkskrant" meldt, zijn de wijzigingsvoorstellen der mijndirecties door de werknemers zóó ongunstig ont vangen, dat het dit keer niet zonder strijd zal afloopen. Het bestuur van den Chris tel! jken Mijnwerkersbond heeft er zich al over uitgelaten, dat de aanvaarding der voorstellen, zoóals zf3 daar liggen, abso luut uitgesloten is. Deze voorstellen beoogen: de afschaf fing van den zes-urendienst op Zaterdag en dus een arbeidsduur-verlenging van 46 op 48 uren per week; 10 loonsverlaging voor de ondergondsche arbeiders; voor de bovengrondsche arbeiders een verlaging van 2 tot 5 en voor de arbeiders beneden 23 jaar van 2 tot 4 cents per uur. Boven dien is het de bedoeling ook het loonsys teem te wijzigen in dien zin, dat in plaats van een minimum-loon een gemiddeld loon gewaarborgd zal zijn. Als garantie-loon zou dan worden gesteld 80 c/<» van het ge middeld loon, wat dus zeggen wil een sterk element van onzekerheid in de loon- verhoudingen. Het blad teekent hierbij aan, dat de werkelijk uitbetaalde daglooiren van 1920 tot 1923 voor de bouwers, de eigenlijke vaklieden dus, gedaald zijn van f 9.33 tot f 7.34 en dat deze vaklieden in de thans aanhangig gemaakte voorstellen op ge middeld f 5.85 per dag worden gesteld, welk -bedrag door tegenspoed als anders zins nog met 20 kan dalen. Voor tal van andere arbeiders gaan de voorstellen lager, tot f 4.10 per dag en voor hulpper soneel boven de 18 jaren tot f 2 63 per dag Een van de grootste bezwaren van den Chr. Mijnwerkersbond is vooral de ver lenging van den arbeidsduur op Zaterdag, waaruit een indeeling der ploegen ont staat, die de Zondagsrust en speciaal de Zondagsviering in gevaar brengt, zegt het blad. De verhouding tusschen de directies en de werknemers is zeer gespannen, wel licht meer dan ooit. Intusschen is er nog eenige hoop dat ze zich in gunstigen zin wijzigen, want de voorstellen moeten nog in de contact-com missie behandeld worden. ji Rotterdamsche Metaalbewerkers. De afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zal- in overleg met het hoofdbestuur een ultimatum zen den aan de werkgevers in de verwarinmgs- industrie. Daarin zal de e'sch worden ge steld een collectief arbe'dscontract aan te gaan. Dusver hadden de patroons dit ge weigerd. In totaal zijn aldaar en Schie dam 70 arbeiders in de verwarmiingsin- dustrie werkzaam. 1 Arbeidsinspectie. Bij Kon besluit is thans bepaald dat de ambtenaren van de Arbeidsinspectie zich .hebben te onthouden van alle inmenging In geschillen tuschen werkgevers en ar beiders, voor zoover zij hiertoe niet door den M:nister van Arbeid gemachtigd zijn. Volgens do vroegere lezing konden zij ook van den directeur-generaal die mach tiging ontvangen en viel deze niet onder bovenstaande bepaling. DE DOODSTRAF. Naar aanleiding van wat Prof. Mr. Ze venbergen schreef over de invoering van jfle doodstraf schrijft „De Zeeuw": Van den Hoogleeraar aan onze Gerefor meerde Hoogeschool, wiens taak het is kot strafrecht te bezien onder het licht der Calvinistische beginselen, haddén we een eenigszins andere uiteenzetting verwacht. In het'betoog moge men bij iederen re gel bespeuren den scherpzmnigen jurist en den behoedzamen practicus, de anti-re volutionair mist hier een andere, nog waardevoller eigenschap. In stee van twijfel omtrent de wensche- lijkheid van herstel der doodstraf had hier moeten worden gehoord een woord van stellige beslistheid. In steê van het eenzijdig wijzen op practische overwegingen had hier moeten worden geduid op den absoluten eisch van het goddelijk gebod. Zonder aarzeling, maar zeker en beslist, gaf Dr. Kuyper aldus zijn meening aan: „Moord, met voorbedachten rade, zonder eenige de minste omstandigheid die ver lichten kan, moest dan ook, we aarzelen niet dit uit te spreken, steeds en onver biddelijk met den dood van den bloedver gieter gestraft worden, zonder dat zelfs de gratie ooit ten regel deed worden, wat naar recht en billijkheden steeds als uit zondering is bedöe'd." In dit getuigenis kh'nkt bezieling, er ligt de gloed van het beginsel over. Set andere bevreemdt niet alleen, maar doet pijnl;jk aan. ZIEKTECIJFERS IN RUSLAND. In het jongste nummer van het „British Medical Journal" publiceert Dr. Horsley Grant, vroeger chef van de medische sec- fie der Amerikaansche relief-commissie te Petrograd, een artikel over de hygiënische toestanden in Rusland. Dr. Grant schrijft o.m.: In eenige plaat sen bestond toen *(1920, '21, '22) kamrba- l:sme, dikwijls vochten honden en men- schen om de resten van een paardenlijk. Verschillende malen zag ik menscben boomwortels, schors en b1 aderen eten en brood van s'ijk, gras en mest. Twee gevallen van kannibalisme maak te ik persoonlijk mede. De meeste menschen in Rusland hebben in geen zeven a acht jaar nieuwe kleeren gehad, het weinige geld wat men nog be zat diende voor voedsel. Het slerftecijfer steeg in 1922 van 25 tot 85 per 1000. Gedurende deze per ode d© epidemi sche genoemd leden 20 a 30 millioen menschen aan typhus-koortsen 3 mdiloen onggveer zijn eraan gestorven. Bijna 10 millioen personen leden aan andere koort sen. Volgens autoriteiten bedraagt het aantal, aan epidemieën overledenen sinds 1916 8 a 10 millioen. Door de gecombineerde pogingen van sovjet-regeering, inlandsche artsen en de verschillende buitenlandsche m'ssies, zijn deze epidemieën thans onder controle ge bracht. hoewel de tuberculose en bijzonder syphilis en malaria zich enorm versprei den. Volgens Westersche toestanden bere kend, zou de helft der Russen nu een be handeling in een ziekenhuis moeten onder gaan, verklaart dan Dr. Grant. Iri Maart 1924 is o.a. een proef genomèn met 1833 studenten van 29 verschillende colleges te Kieff. Onder de onderzochten waren 127 vrouwen. Van deze ruim 1800 personen waren 15 pet. normaal gezond, 40 pet. tuberculoos, 22 pet. had een of an der hartgebTek, terwijl 23 pet. aan andere ziekten leed. De schrijver wijst er ten slotte op, dat een groote factor voor de uitbreiding der verschillende ziekten gelegen was in het gebrek aan dokters. Het medisch beroep beeft onder het communisme wreed gele den. Thans is de toestand veel verbeterd. In de ziekenhuizen is nu veel meer voed sel en linnen aanwezig. Aan de doktoren wordt een hoog salaris uitgekeerd. GEMENGD NIEUWS Het gevaarlijke vuurwapen. j,Het Volk" doet het volgende verhaal, hoe een militante anti-militairist door zijn eigen vuurwapen omkwam. De heer K. Blauw te Haarlem, vroeger onderwijzer, maar om anti-militaristische propaganda en. dienstweigering niet meer in betrekking, zou te Wijnjeterp op een anti-militaristische meeting het woord voe rén. Zaterdagmiddag kwam hij iii Terwis- pel bij kennissen aan om daar te over nachten. Zijn rugzak uitpakkend, liet Blauw aan Schuurmans, den anderen anti-milita-risti- schen spreker op die meeting, een met één patroon geladen browning-revolver zien, die hij steeds bij zich droeg, omdat hij meermalen gevolgd werd door tegenstan ders, die meer dan eens dreigden hem te zullen dooden. Hij zeide: ,,Kijk, dat dingetje moet mij verdedigen." Vermoedelijk doordat het wapen hem uit de liand viel en hij dit on der het vallen nog wilde grijpen (volgens anderen zou men hem tegen den arm ge slagen hebben, zeggend: „ga weg met dat ding"), is het wapen afgegaan, met het noodlottig gevolg, dat de kogel Blauw in de beneclenzij trof. Twee doktoren waren spoedig ter plaat se, maar hulp moeht niet meer baten. Na ongeveer anderhalf uur is Blauw, onder hevige-pijn, tengevolge van zware verbloe ding, overleden. Aanvankelijk werd aan zelfmoord ge dacht, maar dit moet absoluut buitengeslo ten zijn. Door den trein aangereden. De auto van den heer H. te Pieterburen (Geld.) is nabij het station Wehe op den overweg door den trein aangereden. Het rijtuig werd vernield. H. en zijn zoontje kregen lichte verwondingen. Het ongeluk bij Helmond. Omtrent het ongeval aan den overweg op Rooseinde, waarbij de 58-jarige petro- leum-koopman M. van Schijndel om het leven is gekomen, deelt de Tel. nog het volgende mede: Tegen 't naderen van den trein uit Venlo, welke om 10.2 uur te Helmond aankomr, verzuimde de overweg-wachter de afsluit- •boomen neer te laten zoodat Van Schijn del zich van geen onneil bewust, met zijn petroleum-wagentje, getrokken door «en hond, kalm den overweg wilde passeeren. Daar v. Schijndel eenigszins doof was, hoor de hij den trein niet naderen, terwijl hij dezen door de wachterswoning, welke het uitzicht belemmert, evenmin kon zien aan komen. Hij werd dan ook door den trein gegrepen, terwijl de petroleum wagen me ters ver werd weggeslingerd, De machinist remde uit alle macht, doch kon onmogelijk de aanrijding voorkomen Nadat de trein tot stilstand was gebracht, werd het onherkenbaar verminkte lijk van den ongelukkige onder de wielen vandaan gehaald, waarbij bleek dat ook de hond het leven had gelaten. De overweg-wachter is direct in zijn func tie geschorst. Door een wesp in de tong gestoken. De voerman V. te Rotterdam had, zoo lezen wij in „de Rotterdammer" (a.r.), een zware vracht te verplaatsen, waarbij zijn paard stapvoets moest loopen. V. wilde nu zijn botèrhammèn verorberen. Hij had een paar happen genomen, toen de man plot seling een brandende pijn in de.n mond voelde. Verschrikt spuwde hij zijn brood uit en bemerkte tot zijn niet geringe, verba zing, dat. met het brood een doorgebeten wesp zijn mond uikwam. Het beest had nog kans gezien, om even voor zijn overlij den een flinke prik in V.'s tong te geven. De geheele mond is door den steek opge zwollen, zoodat de onfortuinlijke voerman zich onder behandeling van een dokter moest stellen. Vermist. Eenige dames en heeren zijn Zaterdag avond uit Bandoeng vertrokken en logeer den 's nachts aan den top van den Mala bar. Zij lieten een briefje achter, dat zij Zondagavond zes uur naar Malabaar-radio waren -vertrokken, doch zijn daar niet ge arriveerd. Een bevclkingspatrouille zoekt de bosschen op den Malabar af. Mishandeling van een inspecteur van politie. Zondagmiddag deed de inspecteur van politie te Zwolle, de heer J. Smit. en een vriend een fietstochtje naar Epe. Bij Ernst gingen zij voor den regen schuilen in een cafeetje, waar zes boerenjongens aanwezig waren. Toen zij heengingen ontving de heer Smit onverwacht van achteren een hevigen slag op het hoofd, en toen hij zich wendde tot. een der anderen,'en vroeg wat dit te beduiden had, gaf ook deze hem on verwacht een slag. De inspecteur maakte zich bekend en sommeerde hen mee te- gaan naar den burgemeester van Epe. Da delijk vielen zo hem weer aan; de anderen kwamen hen te hulp en nadat de inspec teur, die ongewapend was, de twee eerste aanvallers eenige flinke stooten had toege bracht, werd he.t mes getrokken. De in specteur week daarop' naar het cafeetje te rug, waar de kastelein dé woestelingen met jenever overhaalde den inspecteur verder ongemoeid te laten. Er is aangifte gedaan bij den burgemeester van Epe. Een zonderlinge bckeerlng. Te Blerick (L.)'had zekere D. H. aan den kapelaan M. verteld, dat hij- katholiek wenschte te worden. De kapelaan hechte geloof aan die bewering en ontving de.i man vaak aan buis om hem te onderrich ten. Alles ging naar schijn zeer goed, totdat H. zich voldoende had georienteerd in de woning van den kapelaan. Toen zag hij spoedig de kans schoon om met medene ming van een bedrag van f 200, dat den kapelaan toebehoorde, te eclipseeren. De gemeentepolitie heeft den man aange houden. Op vrije voeten. De 37-jarige natuur-geneeskundige J. B. uit Rotterdam die na het overlijden van een door hem behandelde vrouw te Vlis- singen. aldaar,' werd gearresteerd en aan vankelijk vas gèdetineerd, als verdacht \an oplichting, is thans weder op vrije voeten gesteld. Vermoedelijk zal echter een vervolging wegens dood door schuld niet uitblijven. Regénschade. Te Steenbergen N.-Br.) en omstreken kunnen de landbouwers door de aanhou dende zware regens hun tarwe en haver niet binnen halen. De producten lijden veel door het nat. Ook onder de aardappelen komen veel rotte voor. Dubbele vreugde. Te Varsseveld wordt morgen op twee plaatsen het Oranjefeest gevierd. Ncd. Her vormden en Gereformeerden vieren het feest elk op eigen boutje. Oude fundamenten. Men meldt "uit Roermond aan de Msb.: Nabij de kapel in 't Zand te Roermond, in het gehucht „Muggenbroek" zijn bij de boerderij van den pachter H. Sillekens eenige oude fundamenten bloot gelegd. Al hoewel er nog geen belangrijke vondsten gedaan zijn, wordt door deskundigen, die het onderzoek voortzetten, de mogelijkheid daartoe niet. uitgesloten geacht. In deze boerderij werden door den her der, die voor e.euwen het miraculeuse beeld je van O. L. Vrouw in 't Zand vond, zijn schapen gestald. Behalve oude muren werden tot nog toe gevonden een aantal beenderen. Kei. Bij het graven van sleuven voor het leg gen eener rioleering in de Hofstraat te Almelo, heeft men een kei naar boven gehaald, die 2500 k 2600 Kg. weegt. Graanop slag plaatsen. Een der Rotterdamsche berichtgevers van het „Handelsblad" schrijft: De oorlog heeft in de meeste landen van Europa, die graan importeeren, geleid tot coroentratie in den graanhandel. Het buitenlandsche graan, dat in Enge land wordt ingevoerd, wordt door slechts enkele firma's verhandeld. In ons land is 70 pet. van den tarwe-invoer in handen van een firma. In Italië ontwikkelen de toestanden zich in de richting van een in koopmonopolie en in Frankrijk is de in koop van graan in handen van een paar firma's. Voor den Amerikaanschen en Canadee- schen verkooper schept dit een minder gunstige situatie omdat hij geheel afhan kelijk wordt van de New-Yorksche beurs. Geen enkele bank verleent credieten voor graan verder dan de zeehavens. Verkoop in Europa was daardoor tot dusver steeds onmogelijk voor farmers of coöperatieve organisaties van farmers. In Chicago is thans opgericht de „Grain Marketing Company", die aan dezen toe stand een eind wil maken. Deze maat schappij beeft een kapitaal van 26 mil lioen tfollar, waarvan 4-millioen beschik baar is. Zij zal de zaken van de Armour Grain Company, de Rosenbaum Grain Corporation, Rosenbaum Bros, J. C. Shaf fer en Co. en the Davis Notam Merritt Grain Company overnemen. De Rosenbaum Corporation heeft een groot deel van haar voorraden in Neder land opgeslagen. President van de Grain Marketing Co. is Gray S'lver, een der pro motors is M. J. Fennell, directeur van de haven van Montreal. Montreal is ten zeer ste geïnteresseerd hij dit plan, omdat het graan via die haven zal worden ver scheept. In Canada is de oprichting van een lichaam in Voorbereiding, dat op de zelfde wijze zal werken als de Amerikaan sche grain Market:'ng Company. De nieuwe maatschapp'j zal haar transacties niet tot haar leden behoeven te beperken. Zij mag echter voor n:et bij haar aangeslotenen niet meer dan 50 pet. van den totalen jaarlijkschen omzet ver handelen. Iedere graanverbouwer en iede re coöperatie van boereu kan toetreden tot de. Grain Marketing Company. De maatschappij is in deze maand be gonnen met den aankoop van graan voor den export. Zij heeft aangekondigd dat z;j al de kleine voorraden graan wil op- koopen en dat zij in de eerste plaats wil samenwerken met de coöperatieve boeren- elevators en graansilo's. Haar president heeft haar de eigen maatschappij van de farmers genoemd in een verklaring waarin hij tevens vermeld de dat bij de n'euwe werkwijze een be sparing van vijf cent per bushel graan zal; worden verkregen op het transport van graan van de boerderij tot de meelfabriek. Voor den geheelen oogst zou dit een be- sparing van 40 millioen dollar per jaar beieekenen. Het ligt in de bedoeling der Grain Marketing Company in Nederland voorraden aan te leggen, zoodat z'j van ons land uit graansilo's op elk oogenblik de Nederlandsche en Dir'tsche markt kan bedienen. Zoo noodig zal zij in ons land elevatoren en silo's inrichten, maar waarschijnlijk zal zij gebruik maken van de bestaande inrichtingen, die opslagru;mte en daar is het voornamelijk om te doen te over hebben. Het is vr'j wel zeker, dat het voornaam ste gedeelte, zoo niet de - geheele aanvoer naar Rotterdam zal worden verscheept en ook daar zal worden opges^gen. Dit be teeken t. als men het niéuwe element van de eigen opslagplaatsen uitzondert, een bestendiging van den bestaanden toestand. Ook nu toch komt het meeste Amerikaan sche en Canadeesche, zoowel als het Rus sische graan, te Rotterdam aan. Het ligt het meest voor de hand dat te Rotterdam een overeenkomst zal worden aangegaan met de Graan Elevator-Maat schappij. De zaak verkeert echter nog n*'et in een zoo ver gevorderd stadium', dat er ten dezen iets bes'ist is. Naar wij vernemen heeft een der groot ste Nederlandsche graan-'mpor'eurs een vertegenwoordiger naar Chicago gezonden om daar met de nieuwe combinatie te on derhandelen. E GEMEENTERAAD LEIDEN (Slot.) man, waarin wordt uitgesproken dat het B. A. niet mag optreden als instituut voor loondruk. De heer Dubbel'dem an licht zijn motie toe, waarbij hij aanvankelijk had gedacht dat ze zou worden ingediend door den heer v. Stralen. Wat spr. zegt komt in 't kort hierop neer, dat er met de ar beiders, die lijden onder de gevolgen van den wereldoorlog, zou worden „gespeeld". De heer Knuttel is het hier mede volkomen eens, maar deze motie heeft geen practische waarde. De vraag is, wat onder loondruk moet worden verstaan. De heer Heemskerk gevoelde aan vankelijk wel iets voor de motie, maar de toelichting heeft spr. teleurgesteld. De motie is niets meer dan een slag in de lucht. De heer Wilbrink noemt het heel verstandig van den heer v. Stralen, dat hij, na hetgeen over dit onderwerp iu de vorige vergadering werd opgemerkt, geen motie heeft ingediend.. "Wat de wet houder over de onderhavige kwestie heeft opgemerkt, wekte geheel den indruk dat het gelijk was aan de zijde van het B.-Armbestuur, waar het iemand betrof, die werkschuw was geworden. De heer Sanders, weth., zou op zich zelf geen bezwaar hebben tegen de motie, maar wel wanneer zij bedoelt uit te spre ken dat het B. A. 'zich wel heeft schuldig gemaakt aan loondrukking. Op de vorige vergadering heeft spr. voldoende aange toond, dat het hier een heel bijzondere kwestie betrof. De heer S ij t s m a zal na deze verkla ring van den wethouder afzien van zijn voornemen om voor de motie te stemmen. De heer Eerdmans betreurt het, dat deze motie wordt verhonden aan de in de vorige vergadering besproken kwestie. Wanneer elementen, als waarvan het er toen één gold, succes hebben mot dergelij ke moties, zal de sociale zaak meer bona- deeld dan bevorderd worden. Voor den heer Knuttel staat het nog niet vast, dat het B. A. zich niet heeft I schuldig gemaakt aan loondruk. De heer Dubbeldeman zal zijn mo-| tie intrekken. Spr. zegt zijn doel te heb*{ ben bereikt, omdat z.i. tzou gebleken zijn, dat het B. A. niet geheel vrijuit gaat. Vol- c gens spr. heeft de Rand zich er tegen uit-f gesproken, dat werkloozen in een anderl' vak worden tewerkgesteld, en tegen een* lager loon, dan tegen het minimum dat de, vakbonden hebben vastgesteld. Spr. trekt] dus zijn motie in. De heer Sanders, weth.: u geeft mij hiermede dus gelijk. De heer Dubbeldeman protesteert 1 Als het zóó wordt opgevat, zal spr. zijn t. motie handhaven. De heer v. St r a 1 e n ontkent, dat de menschen die geprest werden tot het aan- vaarden van werk bij de fabriek „Ouder- i zorg", werkschuw zouden zijn. De lieer v. Poelgeest heeft aan spr. persoonlijk i verklaard dat er iemand bij was die hem bijzonder aantrok Weth. Sanders: Was dat de man waarover uw interpellatie liep? (gelach). Met 19—10 stemmen wordt de motie verworpen. Vóór de S.D.A.P., de D.P. en - de C.P. De heer S ij t s m a krijgt nu gelegen heid om zijn (reeds in ons blad vermelde) vragen te stellen inzake den aankoop van den kelder van een perceel van den lieer v. Veen aan de Hoogewoerd, dat bij den aanleg van den tramweg werd betrokken D© heer S i j t s m a licht zijn vragen toe. Z.i. heeft zich de gemeente onnoodig veel moeite en kosten op den hals ge haald door aan de billijke eischen van den: •eigenaar geen gehoor te geven. Den heer Coster bevreemdt het dat de heer Sijtsraa dit verwijt tot den raad richt, hoewel hij heel goed wist waarom het in deze zaak ging, na de toelichting die de voorzitter indertijd gaf in een ge- heime vergadering die voor de behande- ling van deze zaak werd gehouden. De heer W i 1 b r i n k tegen den heer Sijtsma: wat laat je vandaag de vlag 5 weer wapperen! De heer Witmans vraagt het.woord. De heer Heemskerk: nu moet z'n j concurrent nog eventjes wat zeggen (da- verend gelach.) De heer Witmans zegt niet de cdn- current van den heer Sijtsma te willen zijn. (Geroep: Je bent het toch wel!) Spr. gelooft niet dat de heer Sijtsma op die wijze de zaak van den heer v. Veen dient. Weth. Mulder noemt de voorstelling, van den heer v. Veen wel wat te sterk ge- kleurd. (Geroep; Nou Oranje-bitter!) Spr. toont dan nader aan, dat de heer v. Veen, in niets ten achter gesteld is. Er is echter ook geen reden, om hem bijzondere gun- sten te verleenen. Hij krijgt gelijk met an deren gelegenheid om te dingen naar het opengekomen terrein. De lieer Sijtsma kan dat alles heel goed weten. Blijkbaar is hij te zeer onder den indruk gekomen van.... 1 (stemmen, het glaasje) het betoog van den j belanghebbende. Er wordt ook wel gezegd, dat er concurrentie in 't spel is, maar dat kan spr. niet beoordeelen. (Geroep: 't j krantje!) De beer Sijtsma protesteert er te- gen. dat weth. Mulder, die er in z'n ant- woorden in den regel naast is, deze gele- genheid aangrijpt, om hem in een hoekja te zetten. Spr. weet dat de heer v. Veen later boven zijn aanbod van f 16.000 is uitgegaan. Spr. heeft hier 'b briefje De Voorz.:. Ja, tenminste van den heer v. Veen (gelaeh.) f- De heer Mulder wetli. ontkent schrif- telijk een liooger bod te hebben gehad. Id een persoonlijk onderhoud zijn slechts los- se cijfers genoemd. De Voorz. merkt ten aanzien van den t kelder op, dat men moeilijk iets kan af- staan, dat men niet bezit. Het is wel ken- j merkend, dat de procedure niet tegen den den heer v. Veen maar tegen de gemeente wordt gevoerd. Na de toelichting van spr. J in de bewuste geheime vergadering gege- ven. heeft de heer Sijtsma willens en wé- j tens voor de afbraak gestemd. De heer Sijtsma: U hadt moéten1 zeggen dat er een hooger bod was. De heer C s t e rU hadt eerder naar y den heer v. Veen moeten gaan, dan hadt je 't geweten. I De heer Sijtsma: De heer Oost er: Ja, daar ben je toch v geweest? (gelach.) t De discussie wordt gesloten. Bij de rondvraag komt de heer Spen- d e 1 terug op zijn vragen aangaande de f studentenrellètjes. 1 De Voorz. zet in een vrij humoristisch i betoog uiteen dat hij het moejlijk acht, voor deze dingen een speciale verordening i to maken. De héér S pendel: U wilt er zich met., een lolletje afmaken. Spr. zal in de vol- gende vergadering komen met een voorstel tot uitbreiding van de politie-verordeniug- De heer Witmans dringt aan op be ter politietoezicht op het verkeer in do l Aloëlaan. De heet v. Eek bespreekt nogmaals y den evèntueelen aanleg van tramrails over i- Haarlemmerstraat en Oudé Vest en de daarmede in verband staande verbreeding van de groote Havenbrug. Weth. Mulder antwoordt dat- tegen het leggen van een dubbel spoor door j Haarlemmerstraat niets is te doen, om-; dat Ged. Staten er vergunning toe hebben gegeven. Aanleg over de Oude Vest acht! spr. onpr&ctjsch. Wat de Havenbrug be- treft deelt spr. mede dat het in de bedoe ling ligt om naast de gewone brug nog een groote brug te leggen, die bij do school aan den Maresingel zal uitkomen en het verkeer over de -groote Havenbrug aan zienlijk zal ontlasten. De heer v. Eek dringt aan op spoedige verbreeding van de groote Havenbrug. De Voorz. toont het ondoelmatige er van aan, een brug aan te leggen, welke later wellicht te licht zou blijken te zijn. voor het tramverkeer. Niemand meer het woord verlangende sluit do Voorzitter de vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6