Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5de JAARGANG. - WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1924 - No. 1297 Bureau: Hooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 gewone advertentiën per regel 22V2 cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. J3ij contract, belangrijke reductie. iKleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten Iioogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. Pit nummer bestaat ifiit twee bladen. V De man aan het roer. De tfaagsche briefschrijver van „Do Tijd" gaf onlangs enkele beschouwingen ten beste over Minister Col ij n en zijne bedillers, die ook in o n z e kringen nog weieens overwogen mogen worden. Wij laten daarom een gedeelte van wat hij schrijft hier volgen. Hij wijst er allereerst op, dat ons land financieel diep in den put zit. Indien een particulier het op die ma nier had geprobeerd was hij reeds lang kopje onder gegaan. Nu is het land nog wel te redden, mits met een goeden stuurman aan boord èn alle hens aan dek. Die stuurman is er. En de hens zijn er ook, maar alleen wat zij doen is niet veel anders dan mopperen tegen den man, die, van den voordeeligen arbeid weggeloopen, welke hem aange naam was en voordeel bracht, dag in dag uit in hemdsmouwen aan de pomp staat, om het schip van. staat boven water te houden en het lek te dichten. Aan het kwaad schuld heeft hij niet. Het eenige verwijt, dat men hem mis schien kan maken maar dat maakt men hem niet is, dat hij in 1918, toen het schip te water ging, het stuurmanschap, hem aangeboden, niet heeft willen aan vaarden, zooals hij op 1 Mei in de Eerste Kamer mededeelde, een mededeeling, die een bekend feit voorliet eerst officieel be vestigde en die daarom meer aandacht had verdiend, dan daaraan is geschonken. Hij was echter, na de weigering, niet op het dek, nfeuh onder de officieren, noch onder de „hens". Hij was werkzaam in het particuliere leven, waar de waardee ring voor hen, die aan het hoofd staan, grooler is dan bij het vervull'en van de staatsbetrekking. I Aan hem dus geen schuld aan het lek. H'j is gekomen, toen het er was en steeds grooter werd, om 't te dichten, geroepen door het Nederlandsche volk, dat alleen hem en na en achter hem hoogstens nog een paar anderep. in staat achtte, het te dichten. Hij is gekomen, offerend niet alleen zijn winstgevende betrekkingen, maar daarnaast en tegelijk tal van commissa riaten, die, het mag in dezen materialistic sehen tijd wel eens herinnerd worden, en kele malen het ministerstraktement op brachten. Hij is gekomen, waarom? Hij heeft het in dezelfde vergadering van 1 Mei gezegd: „Niet te ontkennen (is), dat de financieel le toestand, zooals hij nu is, ontstaan is onder de politieke constellatie, zooals wij die op dit oogenblik kennen. Daarom mag de rechterzijde zich niet onttrekken aan den moeilijken plicht om de financiën weer op gezonde basis te herstellen."- Hij vond het dus een plicht voor de rechterzijde en man van de rechterzijde had hij alles te verlaten, om, daartoe door haar geroepen, de taak op zich te nemen, zich ten volle bewust, dat voor hem gold het woord van Burke: „I risk odium if I succeed, and contempt if I fail". Ik stel mij bloot aan haat, indien ik slaag, en aan verachting, indien mijn werk mislukt. Waarom mopperen dan juist tegen hem de officieren der bemanning en de hens op het dek? Ontkennen zij dat er een lek is, hetwelk het schip met zinken bedreigt? Spreken zij tegen dat het gedicht moet worden? 0 neen. i Welen z;j betere middelen? Niet één an dere, die den naam verdienen en, behalve dan door hen zelve,'als ernstig zijn opge nomen. Do eenige waarde, die zij hebben, is dat zij hen, die ze aan de hand doen, en bun vrienden persoonlijk binten schot la ten. Men moppert met de handen over el kaar aan hem het werk latende, dat noo- dig is, maar waarvoor men zelf de kracht en den durf mist en waarin men door hem moet gedwongen worden te berusten. Hot is geen gemakkelijk werk, wat hij te doen heeft, maar het is vooral geen dankbaar werk. Men trapt den een op de teenen en men hoort: niet zoo ruw. Men duwt den ander op zijde en deze klaagt: niet zoo haastig. Als hij een plank oppakt, dan had hij een ander moeten nemen. Indien hij een spijker slaat, had het een draad nagel moeten zijn. Zoo staan zij allen om hem heen, hem het werk latende en de hens op het dek, tot helpen geroepen, fluisteren den om standers in. dat hij hen, de omstanders, te straf aanpakt. i Meenen zij dan werkelijk dat het niet zoo moet gebeuren, als hij het doet? Behoudens dan, wanneer zij zelf moeten meebetalen, zijn nagenoeg alle Nederlan ders dankbaar, dat hij doorzet. Maar zij die geroepen zijn daarbij een handje te helpen, willen brave Hendriken zijn bij de getroffenen. Zij betreuren de maatregelen, die hij neemt, tegenover hen, cbo met "hun klachten komen aandragen. Het had niet zoo maar anders moeten ge beuren. oor zooverre hun medewerking onver mijdelijk is stellen zij hun rol voor als passief. Zij hebben genoeg gewaarschuwd, maar het geeft niet. Of wel zij onthouden hun medewerking o, vooral niet omdat financieel herstel niet noodig is, het niet moet, maar omdat hij doet, wat hij doet en er niet gebeurt, wat niet gebeurt. Door aan te bevelen, wat niet gebeurt, maakt men toch geen vijanden en draagt men geen verantwoordelijkheid. En dat is ten slotte"7naar de hoofdzaak: onaangename dingen mogen gebeuren, ja moeten gebeuren, omdat zij noodzakelijk zijn maar de verantwoordelijkheid, die nu eenmaal op dit gebied haat en ontevreden- -heid medebrengt moet op hem alleen ko men te rusten. Men blaast ze zelfs aan, om zich zelf en zijn belang aan het vuurtje te warmen. In plaats van als ware vrienden van het volk het te overtuigen van de noodzake lijkheid, van do onvermijdelijkheid der onaangename dingen: van het belang voor Neder'and en daarmede van de getroffe nen zelve van deze maatregelen, verpest men, uit eigenbelang, de volksziel door het offer met ontevredenheid te belasten en het noodzakelijke als willekeurig voor te stellen. Gelukkig laat de man aan het roer zicli daardoor niet van de wijs brengen, zet hij onvermoeid zijn werk voort, waar hij zijn plicht doet, niet hang voor het odium, den haat en misschien daarnevens nog den naijver: de belooning voor hem bij sla gen weggelegd. i En toch niet hem beklagen wij. Eén loon kan men hem niet ontnemen, dat van het heerlijke gevoel zijn plicht te hebben gedaan en tegen eigen belang bet algemeen belang te hebben gediend, dat in dit geval is het belang van allen. Stoffelijk niet alleen, maar indirect geestelijk allereerst." staqsnieuws. Gemeenteverslag. Verschenen is het verslag van den toe stand der Gemeente Leiden over 1923. Uit dit verslag blijkt, dat Leiden op 31 December van dat jaar 68163 inwoners telde, waarvan 32747 tot het mannelijk en 35416 tot liet vrouwelijk geslacht behoor den. In totaal werden 1613 kinderen geboren. Het aantal buiten echt geborenen dat in 1914 bedroeg 199, in 1920 124, en in 1922 eveneens 124, was in 1923 gedaald tot 87. 537 Huwelijken werden voltrokken. 29 echtscheidingen ingeschreven. Het aantal overledenen in de gemeente (levenloos aangegevenen niet inbegrepen) bedroeg, na aftrek van de elders woon achtigen (177) en met inbegrip van de al hier woonachtigen, in andere gemeenten (15) 618, n.l. 292 mannen en 326 vrouwen. Het geheelo aantal overledenen, behoo- rende tot de bevolking van Leiden, be droeg in 1923 35 minder dan in het jaar 1922. De sterfte per duizend inwoners over de laatste tien jaren was: in 1923: 9.92; in 1922: 10.49; in 1921: 11,70; in 1920: 11,84; in 1919: 13.37; in 1918: 15.12; in 1917: 13.23 in 1916: 12.55; in 1915: 12.06; in 1914: 12.04; zijnde telken jare liet gemiddelde van de bevolking op 1 Januari en 31 De cember genomen, terwijl de levenloos aan gegevenen mede in rekening zijn gebracht als overledenen tot de bevolking der ge meente behoorende. Het aantal in de gemeente aanwezige perceelen vermeerderde door nieuwbouw en herbouw met 351 woningen en vermin derde in totaal met 39 woningen. Over 1922 en 1923 hebben dc onderschei dene belastingen en heffingen de navolgen de sommen opgebracht: 1922: 80 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ge bouwde eigendommen f 111459.28; idem voor 1923: f 114820.90; 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen voor 1922 f 1564.79; idem voor 1923 f 1565.92. Opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel f 164377.08; f 175520.13. Opcenten op de dividend- en tantième belasting f 43750.51'f 44885.81. Plaatselijke dir. belasting f 2755S14.39; f 2386487.55. TJitkeering van het Bijlc, krachtens de artt. 1 en 10 der wet van 24 Mei 1S97, St. bl. no. 156 f 300208,75; f 191741.80. Uitkeering van het Rijk bij wijzo van noodmaatregel f 80362.75; Varkensmarkt f 9170.50; f 7565.50; Groenmarkt f 182.27; f 474.80; Ooft- en fruitmarkt f 787,60; f 794.10; Wekelijkscho. markten f 4726.99; f 9866.41; Bloem- en Boommarkt f 277.68; f 426.S0; Kaasmarkt f 1589.S5; f 15-10,85; Zeevischmarkt f 14S.06; f 116.98; Rivier- vischmarkt f f 1.80; Beestenmarkt f 47640.70; f 42689.Aardappelmarkt fó; f 63; Hout- en Turfschippers f 701; f 810; Visclikeuring f 135.46; f Havengeld f 32709.30; f 34237.44; Bruggeld f 14375.85: f 10010.75; IJkloon ff Liggeld voor yartuigen f 15.91; f 1642; Markt voor gevogelte enz. f 199.33; f 252.80; Wecgloo- nen en plaatsgelden in de gemeentewaag f 904-2.45; f 7419.25; Ligplaatsen voor- schippers f 430.70; f 562.10; Leges ter pl. Secretarie f 8S87.36; f 8619,37}; Belasting op honden f 3112; f 3147; Museum van schilderijen in de Lakenhal, i 1311.00; f 1241.95; Vergunningsrecht f 10206.25; f 10368.75; Belasting op tooncelvertoonin gen en andere vermakelijkheden f 49531.29 f 48150.47; Zakelijke belasting op het be drijf f f 85363.56; Schoolgelden: La ger Onderwijs f 88979.191; f 140993.271; idem Middelbaar Onderwijs f 24233.40; f 26331.65; idem Gymnasium Onderwijs f 20565.85; f 20795.81; idem Bewaarschool Onderwijs f 1564.14; f 1577.66; idem Kweek school voor Onderwijzers f 2728.41; f 3665.701; idem Vervolgonderwijs f490.60; f 457.20; idem voor de buitengewone school voor lager onderwijs f 328.49; f 70.44; Ge bruik van gemeentewerken f 17373.041; f 22466.61. Het bedrag der schulden was aan het einde van 1923 in totaal f 10.336100 Gemeentevergadering. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is besloten, binnenkort vermoe delijk 10 of 17 September weder een gemeentevergadering te houden, waarin verschillende zaken, het Kerkelijk leven betreffende, zullen behandeld worden. Werkloozenstcun. In „Het Volk" van Maandag kwam het volgende bericht voor: „Naar wij vernemen, zullen zeer binnen kort door B. en W. voorstellen aan den Raad worden gedaan om de verschillende gemeentelijke diensten betreffende de werkloosheid te reorganiseeren. De nu zelfstandig en los van elkaar werkende diensten als de arbeidsbeurs, werkloozen- dienst en krisiskommissie zullen tot één dienst te zamen worden gevoegd en onder één hoofd komen. De plannen tot deze reorganisatie waren reeds lang bij B. en W. in overweging en nebben dus nu eindelijk meer vasten vorm aangenomen." Bi navraag hij den betrokken wethou der hleelc ons, dat inderdaad plannen als hier bedoeld in de maak zijn. De wethouder had daarvan in enkele Comnrssies mededeeling gedaan, evenwel met het uitdrukkelijk verzoek hieraan geen publiciteit te geven alvorens deze zaak hij den Raad aanhangig was gemaakt. Aan dit verzoek hoeft men zich blijkbaar niet gestoord. Van zekere zijde is het ver trouwen geschonden en is men toch tot publicatie overgegaan. N.V. Nieuwe Leidsche Courant. As. Vrijdagavond zal een vergadering plaats hebben van aandeelhouders der N.V. „Nieuwe Leidsche Courant". In deze vergadering zal o.m. een voor stel van Commissarissen aan de orde ko men, dat voor de toekomst van ons blad van ver strekkende gevolgen kan zijn. Getrouwe opkomst van H.H. aandeel houders is daarom hoogst gewenscht. Prof. Kircopp Lake. Prof. Kirsopp Lake, geruimen tijd hoogleeraar in de Nieuw-Testamentische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit alhier en thans hoogleeraar aan de Har- vard-Uuiversiteit in Amerika (sinds 1914), heeft het, beroep aangenomen als predi kant bij de Unitarische Kerk te Northampton in Masachusetts. Een jubileum. Op den 31sten Augustus as. hoopt de Ondercommaudant van het Koninklijk Militair Invalidenhuis, de heer G. Boven kerk, den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaar als vrijwilliger hij het Ne derlandsche leger in dienst trad. Hij diende in verschillende rangen tot 16 Juli 1912, toen hij als Adjudant-onder officier het leger met pensioen verliet, na dat hem reeds op den 7en Mei van dat jaar door den Minister van Oorlog was vergund de betrekking van Ondercom mandant van het K. M. I. te aanvaarden, waartoe hij uit een aantal van 53 solli citanten was benoemd. Deze keuze is een zeer gelukkige ge weest voor het Huis en zijne bewoners, ook tevens voor hem, daar hij hierdoor het mi litair kleed, waaraan hij zoo gehecht is, niet behoefde af te leggen. Het zal den jubilaris op dien dag van do zijde van het bestuur en de bewoners van het Hu:s niet aan belangstelling ontbreken. Met het oog op.den Zondag wordt het feest Maandag 1 September herdacht. i Leidsche Chr. Oraujevereeniging. De verjaardag van H. M. de Koningin zal a s. Maandag door de Leidsche Chr. Oranje vereen iging op feestelijke wijze herdacht worden. Reeds is een rijk programma samenge steld. waarvan do uitwerking dit jaar was opgedragen aan de Propaganda-Commis- sie. Als eerste punt op het programma staat een Kinderfeest, en wel daarom, om dat van gemeentewege alleen kinderen van de hoogste klassen der Lagere Scholen worden bedacht en de andere kinderen dan maar mogen toezien. Dit Kinderfeest zal gegeven worden van 25 uur in don tuin van Zomerzorg. Het omvat: vertooning van een poppen kast, goochelen, diverse kinderspelen cn een ballonwedstrijd. yoor de beid© laatste vermaken zijn door verschillende winkeliers hier ter ste de fraaie prijzen beschikbaar gesteld, ter wijl de luchtballons geheel .gratis door de firma's Gehrs. Gerzoit en B. de Koning zijn aangeboden. De hallons zullen te half 5 worden op gelaten. i Het Avondfeest heeft dit jaar, eveneens in afwijking van andere jaren, niet in de Stadsgehoorzaal plaats, doch in den tuin van Zomerzorg, die voor deze ge legenheid feestelijk wordt versierd en a la giorno verlicht. De Chr. Muziekvereeniging „Athalia", dir. de heer J. Noordanus, zal een concert geven, voorts staat op het programma een zanguitvoering door de -Chr. Zang-Ver. „Zingt den Heer", directeur de heer C. r. a. Keur Jr., terwijl als extra nummer ver meld moet worden Rondegangen door den tuin, voorafgegaan door muziek der Chr. Padvinders. Voor het verkrijgen van bewijzen van toegang, verwijzen we naar de in dit no. voorkomende advertentie. Jubileum Prof. Jeigcrsma. In aansluiting en ter rectificatie van het bericht in ons blad van voor 14 dagen be treffende' de aanstaande viering van het zilveren hoogleeraarsjuhileum van Prof. Dr. G. Jelgersma alhier, kunnen wij nog meedeelen, dat dit niet op 23, doch op 20 Sept. a.s. zal plaats hebben. De heer C. J. Ferzijden, adjunct-di recteur der N.V. Ver. voor Verduurz. Le vensmiddelen v./h. W. Hoogenstraaten en Co., zal op 1 Sept. a.s. den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar hij genoemde on derneming in dienstbetrekking kwam. Tot controleur-ingenieur bij de Leid sche Duinwater Maatschappij is met in gang van 1 September a.s. benoemd de heer G. J. van Spall te Leiden. Ds. Joh. Jansen pred. b'j de Chr. Geref. Gemeente alhier komt voor op het tweetal te 's-Gravcnhage. Mej. S. v. d. Baan alhier slaagde voor het examen Nuttige Handwerken. BINSIEESLAS1D De PetroSeum-boringen. Nadat de boring te Gor!e bij Winters wijk op last van den Rijksopsporingsdienst van Delfstoffen een ontijdig einde gehad heeft, wordt thans, naar wij vernemen, door Mijnbouwkundige Werken een nieu we proefboring verricht, n.l. tussclien Lichtenvoorde en Groenlo. Binnen enkele dagen zal bovendien be gonnen worden met een tweede horing, door dezelfde maatschappij uit te voeren. Deze boringen geschieden in een ter rein waarvoor door genoemde maatschap pij concesise tot exploitatie is aange vraagd. Rijksgebouwendienst. Bij K. B. is de administrateur hij het Departement van Financiën J. G. E. baron van Lynden als zoodanig aangewezen als hoofd van den Rijksgebouwendienst. Nederland en België. Uit Brussel" wordt aan de N. R. Crt. ge meld, dat minister Hijmans vandaag den Nederlandschen gezant aldaar zal ontvan gen. Men bevestigt, dat er op gerekend kan worden, dat Paul Hijmans to Genève met minister Van Karnebeek eenige Belgisch- Nederlandsche kwesties zal bespreken. Verpachting van Rijksgrond. Vragen van den lieer Weitkamp aan den Minister van Financiën: 1. Is de klacht in de vakbladen (zie „Zeeuvsch Landbouwblad" alsook de „Veldbode" van Zaterdag 16 Aug. j.l., ar tikel, getiteld: „Een fossiele ambtenaar") juist, dat hij de verpachting van Rijks- gronden onder de gemeente Rilland-Bath (prov. Zeeland) van Rijkswege geheel met de landbouwwetenschap en de praktijk strijdige verpachtingsvoorwaarden zijn gesteld? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid bedoelde verpachtingscondities te wijzi gen en, om herhaling te voorkomen, hij verdere eventueele gelegenheden de in de betrokken provincies bestaande landbouw organisaties of de door die organisat:e in gestelde pachtbureaux te raadplegen? Gnze Poslzegels. De nieuwe postzegels van Chris Leheau van 1, 2, 2} en 4 cent, die do postzegels van do Klerk (1 en 2 cent), de Koos 2$ ct.) en v. d. Vecht (4 ct.) zullen vervan gen, zullen woldra verkrijgbaar zijn. De blauwo van 4 cent is reeds te koop. Le- bleau heeft zijn oorspronkelijk ontwerp wel gewijzigd, doch niet geheel veranderd De postduif, die bovenaan het zegel is ge- teckend, is thans niet geheel en face te zien, maar houdt don kop naar links. Do andcro kleuren van dezo serio zijn 1 cent (rood), 2 cent (oranje) en 21 cent (groen) Het formaat is oven groot als de vroegere zegels, evenals de nieuwe poslzegels met do beeltenis van do Koningin door Jan Veth. w ABONNEMENTSPRIJS fu Leid» ei bartn Leid» waar agenltt §msttgd zija Per kwartaal* Per weekm f o.19 Franco per post per kwartaal. f2.9B Men weet. dat de nieuwe zegels van één type zullen zijn, n.l. 4 door Chris Leheau ontworpen en de overige door Jan Veth. De oude zogels van 1, 2, 21 en 4 ct. wo$ den niet meer bijgemaakt en opgebruikt evenals do oude Koninginnezegels en de mooie jubileumzegels van W. A. van Ko nijnenburg. jf De nieuwe postzegels van Jan Veth, die bij 5 cent beginnen, zijn eenvoudig. De, koninin kijkt naar links. Bovenin staat in een cirkel Nederland en in de onderstoj helft van den cirkel: Postzegel. Aan den' onderkant staat duidelijk het waardecij-' fer. Zou het niet mogelijk zijn om een ge deelte van deze zegels, waarvan wij ver-f schillende vellen, o a. een mooi blauw van* 15 cent zagen, op den verjaardag van de Koningin uit te geven? Op 6 Sept. opening van de Internat./ postzegeltentoonstelling in Pulchri zal in ieder geval voor 't publiek 't nieuwe postzegel van Veth te zien zijn. Dan im-, mers worden in een beperkte oplage, in andere kleuren dan de gangbare, de ze- gels van 10, 15 en 35 cent to koop aange-G boden aan de deelnemers van het fonds voor die tentoonstelling en de personen,! die haar bezoeken. Dit is niets nieuws, want o.a. in Luxemburg is hetzelfde ge schied. De Posterijen moeten natuurlijk ook zich van do oude postzegels'ontdoen. Dezo oude zegels waren door de wijziging van. do tarieven niet meer gangbaar en het spreekt van zelf, dat men ze wilde benut-, ten. Deze zegels zijn gebruikt voor post zegels, die alle uniform zijn gehouden wat den opdruk betreft. Verder heeft men op dienstzegels, dio vroeger niet gebruikt zijn als zoodanig en op korten termijn gemaakt moesten wor den, overdrukken aangebracht, Op 3 cent is 10 cent gedrukt en op 17$ cent 1 gld. Die dienstzegels moesten indertijd in ba perkt aantal gedrukt worden, toen men portvrijdom wilde verleenen, maar do Tweede Kamer verwierp dezen portvrijdom zoodat ze niet in omloop zijn geweest. De portzegels (4 soorten) moesten ook al ingetrokken worden en van nieuwe waardecijfers voorzien, eveneens in ver hand met de verandering van de tarieven Verder zijn overgedrukt alle postzegels, dio te veel in voorraad waren door de verandering van het tarief, h.v. van 5, 1$, 12$ cent en omgezet in courante waarden van 2 cn 10 cent of in portzegels. Dit is ook geschied ter voorkoming, dat er zoo veel diverse typen zijn. Ziehier de verklaring van de verschil lende post- en postzegels met opdrukken. Verder vernamen wij nog omtrent do "Weldadigheidszegels, die ook dit jaar to gen Kerstmis zullen verschijnen, dat do uitvoering wederom aan een kunstenaar zal worden opgedragen. Do opbrengst daarvan zal ten goede kernen aan de kin derbescherming. Een sympathiek doel dus Postzegels ten bate van hel Roode Kruis. De dienst der posterijen, daartoe b:j K. B. in verhand met art. 23 bis der post- wet gemachtigd, zal op aardige wijze me dewerking verleenen aan de inzameling van gelden ten behoeve van de voreoni- ging „Het Nederlandsche Roode Kruis". Vergunning is n.l. verleend aan het Roo de Kruis om gebruik te maken van brief kaarten. waarop de afzenders, behalve het verschuldigde port, een of meer Neder landsche frankeerzegels kunnen -hechten, waarvan de waarde bestemd is om aan het Roode Kruis ten goede te kcmcri. Het staatsbedrijf dor P. T. T. keert dan (later) aan het Roode Kruis een bedrag uit, gelijk aan de totale waarde der fran keerzegels, gehecht op vorenbedoelde brief kaarten, na aftrek van het verschuldigde port. Een cn ander geldt tot ultimo 1925 Als vergoeding voor de administratie-* kosten zal .de vereeniging „Het Roode Kruis" 15 pet. van hetgeen zij op dezo wijzo ontvangt aan do posterijen hebben te betalen. Een en ander is opgenomen in Staats blad No. 407. Muurkrabbels in hel cachot. Zoo. a's men binnentreedt, in de cel van do recherche te Den Haag, zegt het Vaderl., ziet men met groot© letters' staan: „God is L:efde". Dat is de verzuchting van een, die in dat lokaaltje zijn vergrijp overpeinsde, z;j drukt hoop en wanhoop uit, maar hoop1 het meest, en het zal tot eigen troost ge-i weest zijn. dat de verdachte do spreuk met een of ander scherp voorwerp in het hout kraste. Do muren zijn verder vo'.gekrast met verzuchtingen. Er staan ook filosofi sche beschouwingen op. Zoo deze: „Ge-i, makkelijker is het de dwaling te onder kennen, dan de waarheid te vinden; do, dwaling ligt aan do oppervlakte, maar. komt men gauw op het spoor, maar de..." Verder is do schrijver niet gekomen. f In een ander genre zijn de volgende op-j schriften: .,'t Kost je toch zeker vier jaar, zei da rus" (rus is' afkorting vcor rechercheur), „Met dieven vangt men dieven." „Ik zei. al kost het mo levenslang, ik' weet niets".

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1