BINNENLAND De papiergroothandel en de Tariefwei. In een adres aan den Minister van Fi nanciën maakt de Vereeniging van Neder- jandscho Papier-Groothandelaren verschil lende hemerlyngen op het ontwerp voor de nieuwe Tarief wet. Waar het in de bedoeling ligt, zegt adres aan te, door de verhooging van invoerrecht van 5 pet. op 8 pet., de haten ruimer te tè doen vloeien, zal door deze verhooging de opbrengst, wat betreft den invoer van papier, eerder verminderen. Do invoer van papier uit het buitenland is reeds aanmerkelijk verminderd nu do buitenlarfdsche industrie, met name de Duifsche en Finsche, welke sedert jaren het meest naar Holland exporteerden, in geenen deele met de binnenlandscho in dustrie kunnen concurreeren, daar zij bij bet calculeeren harer prijzen het huidige tarief ad 5 pet. niet kunnen verdragen. Mocht nu het invoerrecht tot 8 pet. wor den verhoogd, dan is te verwachten, dat de invoer van papier nog zeer aanmerke lijk zal verminderen, wat noodzakelijk zal tengevolge hebben, dat juist het omge keerde zal worden bereikt van hetgeen dit ontwerp-tarief wet beoogt. Nochtans zal het verhoogde tarief aan leiding tot verhooging van het prijsniveau hier te lande geven, zeer ten nadeele, zegt adr., der papier-verwerkende industrie, die voor een groot gedeelte is aangewezen cp den afzet in de Nederlandsche Kolo niën en in het buitenland. Het ligt voor de hand, zegt het adres verder, dat indien onbedrukt papier aan een invoerrecht van 8 pet. is onderworpen en de daarvan vervaardigde en bewerkte producten vrij van invoerrecht zijn, als dan een ongewenschte premie wordt ver schaft aan den buitenlandschen drukker en binder en daardoor niet alleen de Ned. Papiergroothandel en de. Grafische nij verheid, maar ook de Ned. Papierindus trie wordt geschaad. Juist in de laatste jaren zijn zeer belangrijke hoeveelheden druk- en bindwerk voor rekening van Ned. uitgevers, met name aan Duitsche, Oos- tenrijksche en Belgische drukkerijen op gedragen en dit euvel zal toenemen, al haar mate de aan het buitenland ver schafte premie in den vorm van vrijstel ling van invoer stijgt. Aan den Minister wordt in overweging gegeven boekwerken, dag- en weekbladen, tijdschriften, enz. in vreemde talen vrij van invoerrechten te laten, evenals uitga ven van Vlaamsche en Z.-Afrikaansche uitgevers in de Ned. taal, terwijl daaren tegen alle druk- en boekwerken, dag-, week- en maandbladen in de Nederland sche taal aan een invoerrecht zullen wor den onderworpen, minstens gelijk aan het recht op onbedrukt papier, indien zij on gebruikt zijn en in meer dan b.v. twee exemplaren van eenzelfden inhoud wor den ingevoerd, zoodat adr. voorstelt de vrijstelling van een heffing voor papier waren in boek- en brochurevorm en tijd schriften te. laten vervallen, voor zoover het betreft zoodanigh drukwerken in de Ned. taal, of van Nederlandsche teksten of onderschriften voorzien, en in de bijzon dere bepalingen een daarmee overeenko mende wijziging aan te brengen. Ten slotte wijst adressante er op, dat er h.i. geen enkele reden kan bestaan, om -dik bordpapier niet, en dun bordpapier wel te Belasten. Connres fnzake Neerland's Volkskracht. Do Haagscho afdeeling van tr Al ge nu en Nederlandsch Verborfd geeft in „Neerlandia" nader bericht over het Con gres inzako Neerland's Volkskracht, dat op 26 cn 27 September in Den Haag zal worden gehouden. De Haagsche afdeeling wil, dat in deze tijden, waarin veel wordt gesproken over zorgen en neerslachtigheid in de Hof- en Rcgeeringsstad, dus „onder den rook der regeeringsgebouwen", eens stemmen van opbeurenden klank worden gehoord; stem men, die spreken van do groote geestelijke krachten, welke in ons volk sluimeren en kunnen worden opgewekt. Over Nederland als koloniale mogend- be d zal spreken de heer G. J. Staal, oud- gouverneur van Suriname; over Neder land en do Wetenschap Mr. G. Scholten, over Xeorlands Weermacht, C. K. Elout; over Nederland, en de Toonkunst, Dr. Hu- go Nolthenius; over Nederlands Zeevaart, i J. W. J. Baron van Haerscholto, over Ne- «Ierland en de Bouwkunst, Jan Wils; -over 'den Nederlandscken of Dietschen Stam, dr N. B. Terhaeff; over Neerlands interna tionale positie, H. Ch. G. J. v. d. Man- id ere. Het Gemeentebestuur zal het congres ten stadhuize te Den Haag ontvangen. Het congres zal worden besloten door een kunstavond in het Kurhaus, waarvoor do i hoeren Thom Denijs en Albert Vogel hun medewerking hebben toegezegd. Treurige verwording. "W"~ i! Zij kwamen, meldt de Rotterd., ('t was Wcenedag 30 Juli) van Breda terug (van het Zendingsfeest, vol van het vele en goede daar genoten, en spontaan klonk in de treincoupé's het oude. schoone lied ■,.Er ruischb langs de wolken een lieflijke Naam." Nauw was de klank van den laat st m. versregel weggestorven of een ander lie 1 werd aangeheven. Een ander lied. Op een gansch andero .wijs. Door andero zangers. In den x. elf den wagen zat een club uit 'Ciessendam. Him leider scheen een on- 1 idcrwijzer te zijn. Hun clubmerk kwalifi- ccerde hen als leden van de een of andero i gcugdovgtftiisatie. En bun lied maakte I hen kenbaar als S. D. A. P.'ers. Zij zongen 1 „<!e Internationale", het bondslied der roo- i de broederschap. Dat >vas nu juist niet prettig voor dé eerste zangers. Doch. als het daarbij nu maar gebleven was, immers 'wij leven I in een vrij land. Ieder mag, op een plaats f. jwaar zingen geoorloofd is, zingen wat hij j ifcil, of wat zijn beginsel hem ingeeft. Maar het fatale komt nog. De „Inter nationale" werd gevolgd door fragmenten uit een viczo voordracht „Boemeipetrus", met zinnen als „Engeltjes willen bij ons niet zijn, want wij zijn nog niet. fijn." Er ger werd. het toen de heereii, die ieders godsdienst respecteeren(aanhieven: „Er is geen club in het Zuiden, dio Jezus kan verslaan." Nu was het geduld uit en een krachtig protest werd bij den leider ingediend. Maar die onder zijn leiding stonden, be antwoordden dit protest met vloeken. En de leider antwoordde, dat hij zo niet on der zijn macht had. Het bovenstaande is een tijdbeeld. Al lerwegen in de steden maakt men zich op tot den arbeid der Evangelisatie. Op het platteland, zou daar de Evange lisatie overbodig zijn? Moet daar bet ver lorene niet gezoeht? Giessendam was steeds een dorp, dat uitblonk door godsdienstzin en kerkbe zoek. Een van die dorpénl. waar, zooal niet allen belijders waren, dan toch de gods dienst op vrijwel allen beslag legde. Der gelijke godslasterlijke praktijken zou men weleer daar niet bestaanbaar achten. ONZE DEFENSIEPOLITIEK. Uit een rede van generaal Snijders: Nederland staat in liet brandpunt der international© mededingingen en tegen stellingen. Daarom is het voeren van een krachtige defensiepolitiek noodzakelijk. Uitbarsting van do vlam binnen kortoren of langeren tijd is onvermijdelijk en ons land zal zich dan bevinden te midden van de strijdende machten. Een weerloos Nederland zal worden meegesleept, terwijl een weerbaar Ne derland kan» heeft zich buiten den! strijd te houden. De strijd zal zijn 'als in 1914, met dit verschil, dat toen hot gevaar dreigde van Duitschland, en in de toekomst van do militaire combinatie Frankrijk-België en het gevaar zal er des te .grooter door zijn. GEMENGD NIEUWS Tweemaal pech. Te Aalten hebben de kommiezen zekeren S. uit' Arnhem aangehouden toen hij per rijwiel 11 L. spiritus frauduleus vervoerde. Een 'dag later trof hem hetzelfde lot met 12 L. Beide keeren moest hij zijn rijwiel aan de kommiezen achterlaten. Ernstig ongeluk. Men meldt uit Utrecht aan de „Msb.": In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft alhier een ernstig ongeluk plaats ge had aan „De Stad Deventer I", een boot van de Mij. „Concordia", die aan de Nieu we Kade lag bij de Rijksmunt/, om gelost te worden. Terwijl een der knechts, een 26-jarige man uit Arnhem, zich in de duisternis aan wal begaf, om de boofc aan een paal te be vestigen, kwam deze man met zijn rechter voet in den kabeltros terecht, waardoor dit lichaamsdeel in één. oogenblik geheel af geknepen werd en in het water viel. Toen zijn 46-jarigë kameraad, afkomstig uit Gorinchem, den ongelukkige ter hulp wilde komen, struikelde deze en viel hij in het ruim. waarbij hij zijn recliterenkel brak. Beide mannen moesten ter verpleging naar de Rijksklinieken worden vervoerd. De toestand van den 26-jarigen knecht is zeer ernstig. Een dertienjarige jongen die aan de Rijnkade te Arnhem aan het"visschen was, is uitgegleden en te water geraakt. Hoewel onmiddellijk hulp werd verleend is men er niet in geslaagd den knaap, die in de diep te verdween, te redden. Het zesjarig zoohtje van den land bouwer van Leeuwen te Waddinxveen raakte te water en verdrenk. Ernstig ongeluk voorkomen. Een meisje van 2 jaar te Zwaag-Westein- de, was een oogenblik aan het moederlijk oog ontsnapt en zat rustig op de spoorrailB te spelen, toen de sneltrein Groningen Leeuwarden in volle vaart naderde. De machinist merkte bet gevaar nog tijdig en remde zoo sterk, dat de toesnellende moe der haar kind nog van eèn wissen dood kon redden. „Volk" Verdronken. Te Westerbroek geraakte gisteren bet driejarig dochtertje van Tj. R. in een die pe sloot, met bet gevolg, dat het kind le venloos werd opgehaald. Te Silvolde is Dinsdag de 19-jarige Th. bij het repareeren van een voetbrug over de Oude IJsel door de brug gezakt, en verdronken. Men seint uit Druten aan de. .,Msb.":' Gisterenmiddag had alhier een treurig ongeval plaats. Een Utrechtsche familie, bestaande uit vader, moeder en hun eenig kind, een meisje van 10 jaar maakten met een motorbootje een tocht in de richting Nijmegen. Ter hoogte van de veerpont be gon het bootje door den zwaren golfslag, veroorzaakt door een passeeernde Franschë boot, hevig te schommelen, waarom moe-, der en dochter het veiliger vonden over te stappen op de dichtbijgelegen pontaak. Tengevolge van den golfslag sloeg deze aak echter om waardoor moeder en dochter te water geraakten. Door ijlings toegeschoten hulp mocht het gelukken de moeder te red den, het meisje echter zonk in de diepte. Haar lijk is nog niet gevonden. Motorongeluk. Té Vries vond gisteren een ernstig mo torongeluk plaats; de heer P. en diens pleegzoon uit Eelde, reden in volle vaart tegen een telegraafpaal. Dè motor was to taal aan stukken, terwijl do beide berij ders zwaar gewond naar Groningen ver voerd moesten worden. De „Echo-put". Gemeld is, dat de bekende Echo-put in Hoog Soeren voor het eerst sedert men- schenheugems droog staat en als bijzon derheid werd er aan toegevoegd, dat er ook na de veelvuldige regens geen water instaat. Volgens, de „Zutli. Ct." staat de „Echo put" echter, evenals zeer vele putten in Hoog-Soeren, al drie jaar droog. Men ver moedt, dat er drie jaar geleden een ver zakking of verschuiving heeft plaast ge had in de sprengen op de Veluwe, dio deze putten voedden. Sinds dien tijd staat de „Echo-put" droog. Voor de bezoekers wordt er water ingegooid, maar dat loopt spoedig weg, zoodat die bewerking tel kens moet herhaald worden, Voor de an dere putten wordt het water per wagon uit Apeldoorn gerégeld aangevoerd. Tragisch. De 72-jarige heer R., vroeger arts lo Rotterdam, woonde in hij zijn zuster mevr. D. to Heerenveen. Laatstgenoemde word ongesteld, en naar het ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De heer R. geleidde haar keerde terug en werd sinds dien niet meer gezien. Gisteravond vond men hem levenloos to heck Volgens een geneeskundi ge moet de dood reeds pl.m. 10 dagen ge leden zijn ingetreden. Geheime distilleerderij. Te Zaandam is in een kelder onder een sigarenwinkel een geheime distilleerderij ontdekt. Voorraad en materialen, die bij het fabriceeren gediend hebben, zijn door de politie in beslag genomen. De ver dachte, zekere K., stond als geheelonthou der bekend. Auto-ongeluk. De heer R. Jongbloed, uit Heerenveen, reiziger in gedistilleerd, reed gistermor gen op den Rijksstraatweg nabij Lemmer, bij het uitwijken voor een boerenwagen, met zijn auto eerst tegen dezen wagen op en daarna tegen een boom. De heer Jong bloed vloog daarbij door de voorruit en verwondde zich aan het hoofd en de chauf feur aan zijn knieën. De auto werd tifclang rijk beschadigd. Geheimzinnige deed. Do 72-jarige hoer R.f vroeger arts te Rotterdam, woonde in bij zijn zuster, mevr D. te Heerenveen, Laatstgenoemde werd ongesteld en naar 't ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. De heer R geleidde haar, keerde terug en werd sindsdien niet meer gezien. Gisteravond vond men hem levenloos te bed. Volgens, de geneeskundigen moet do dood reeds tien dagen geleden zijn inge treden. De meerd te 's-Gravenhage. Naar aanleiding van het bericht, dat in enkele bladen verschenen is omtrent een spoor van den moordenaar van den heer v. d. Stijl, in de De Riemerstraat, kan me degedeeld worden, dat dit bericht onjuist is. Zoover de politie hekend is', heeft men omstreeks half elf niemand uit de woning van den vermoorde zien'komen. De mède- deeling, dat het signalement van den man naar allepolitiebureaux in ons land is verzonden met verzoek tot aanhouding, berust dus op een onjuistheid. Wel is door een dame aan.de politie ken nis gegeven, dat zij in den namiddag van den dag, waarop de monrii geschiedde, omstreeks 5 uur een man in een lichtgrijs colbert-costuum, waarop bloedvlekken te bespeuren waren, op het Spui heeft zien loopen. Het is echter allerminst zeker,*dat er eenig verband tusschen -dezen man en de moord bestaat. De politie heeft intusschen wel vele aan wijzigingen, die wellicht van belang kun nen zijn, maar een bepaalde richting gaat het onderzoek nog niet uit. Branden. 'Gisteren is het atelier van gouden en zilveren kerkornamenten der firma Jorna en Zonen, te 's-Hertogenbosch, geheel uit gebrand. De schade is belangrijk. Dinsdagavond omstreeks 8 uur brand de af de woning van en bewoond door den timmerman G. Kromhof te Daarlerveen. Het vee en de inboedel konden grooten- deels nog gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd, doch laag. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door een lek in den schoorsteen. Van den landbouwer D. Huurdeman, aan den Bunschoterstraatweg (gem. Nij- kerk) brandden gisteren af een schuur met twee hooibergen. Onderscheidene landbouwwerktuigen en ongeveer 60.000 pond hooi gingen verloren. Men denkt aan kwaadwilligheid. Het verbrande was ver zekerd. Gestoorde feestvreugde. Woensdagavond organiseerde de V. V. V èen.feestavond, voor de velen, die te Ber- gen-binnen en in het dorp. hun vacantie doorbrengen. Er werd een uitvoering van muziek en zang gegeven, met een vuurwerk ten sluite in de duinen, aan de oostzijde van het hptel Stroomer. Eenige duizenden waren daarvoor naar hier gekomen. Toen de'uitvoering, die uit stekend geslaagd was, was afgeloopen en eenige nummers van het vuurwerk waren afgestoken, ontplofte plotseling een groo te hoeveelheid kruit, voor de volgende stukken. De ontploffing was zoo hevig, dat langs de oostzijde van het hotel alle ruiten van conversatie-zaal, eetzaal en eenige logeer kamers werden ingedrukt en bovendien nog van vele huizen in de omgeving. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieel scliad^ is nogal belangrijk. Van de werklieden die bij bet ontsteken hielpen, werd een tweetal gewond aan hoofd, hals en handen. Gelukkig niet ern stig. Zij werden aanstonds verhonden door de in het hotel Stroomer vertoevende medici dr. W. Polak, van Amsterdam, en dr. B. D. de Haas, van Rotterdam. Het geval bracht groote ontsteltenis te weeg onder de talrijke logeergasten en de vele bezoekers. Burgemeester H. van Rhe- nen was spoedig ter plaatse om den toe stand op te nemen. Angstige uren. Do bestijging van de Grepon, een van de moeilijkste bestijgingen van do spitsen in de Montblancgroep, heeft Maandag- aan drie Ifaliaansche Alpinisten bijna het le ven gekost. Zij klommen zonder gids en op deh terugweg is er op een plek, die de Kaap geuoemd wordt, een ongeluk ge beurd, dat ten gevolge had, dat de drie Alpinisten, gebonden aan het touw, ho ven den afgrond kwamen to hangen. Vijf uur lang zijn zij aldus blijven hangen, elk oogenblik verwachtend., dat zij op den Nantillensgletscher te pletter zouden val len. Gidsen uit Chamonix hebben hen echter gered. Een der toeristen heeft zijn heen gebroken, de. heide andere zijn met schrammen overdekt en van alle drie zijn de zenuwen zwaar geschokt. Land- en Tuinbouw De landbouw en de handelsverdragen. Naar aanleiding van een hernieuwd ver zoek van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond, het Ken. Nederl. Landbo-uw-Comité, den Nederl. Boerenbond, den Nederl. Tuin bouw raad en den Alg. Nederl. Zuivel bond aan den betrokken minister om do com missie van bijstand voor de handelsver dragen te willen uitbreiden met twee ver tegenwoordigers. één van den land- en één van den tuinbouw, to benoemen op voor dracht van do genoemde organisaties, heeft de minister van buitenland sche za- ken aan deze organisaties bericht, dat hij ter zake in overleg is getreden met den minister van binnenlandsche zaken en land bouw, bij welk overleg zij tot het besluit zijn gekomen aan het verzoek to voldoen met inachtneming van het volgende: In de eerste plaats dient vast te staan, dat do genoemde .groep van organisaties geacht mag worden alle ter zake in aan merking komende organisaties to omvat ten. In de tweede plaats kan niet worden af geweken van het eenmaal aanvaarde sy steem, dat de niet-ambtelijke leden in de commissie slechts persoonlijk zitting heb ben en niet als vertegenwoordigers van or ganisaties. Deze leden worden in het algemeen ge kozen Cmdat zij, een zekere functie uit oefenende, geacht kunnen worden ter zake kundig te zijn.' Zij hebben geen mandaat van een or ganisatie en hebben de besprekingen en stukken, ook tegenover de organisaties waarvan zij c.q. voorzitter zijn, als ver trouwelijk te beschouwen. In dc derde plaats zal de aanwijzing tot lid van de commissie,-gelijk tot dusver, door den minister van buitenlandsche za ken geschieden, doch deze zal in dit geval niet" tot die aanwijzing ovorgaan dan na overleg gepleegd te hebben met den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw. In de vierde plaats vestigt de minister er de aandacht op, dat do leden der com missie zich uitsluitend met toestemming van den voorzitter kunnen doen bijstaan door deskundigen, welke toestemming z.i. slechts in uitzonderingsgevallen zal dienen t© worden verleend. Het ligt voor de hand dat deze reserve, die voor alle leden; geldt, door den minis ter slechts wordt gemaakt om to voorko men, dat aan bet vruchtdragende karakter van het werk der commissie afbreuk zou worden gedaan. De minister vertrouwt, dat de groep van organisaties zich zal vereenigen met deze reserves en nocdigt ben uit, zich tot den minister van binnenlandsche zaken en land bouw te wenden, opdat hij dienjs advies zoo tijdig ontvangen, dat do aanwijzing der nieuwe loden nog zal kunnen plaats vin den voor dc eerstkomende vergadering op 4 September a s. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachto Redactie, Een Christelijk belang. Beleefd wordt een kleine plaatsruimte verzocht in Uw blad voor het navolgende. De geestelijke verzorging van onze mili- ta iren is een moeilijke arbeid, daar hij in den regel door een gering aantal per sonen moet worden verricht. Onder gewone omstandigheden bij de eerste oefening in het vredosgarnizoen is dit nog eenigszns bereikbaar, maar bij de herhalingsoefeningen in de centra bui ten de vredesgarnizoenen, komen de be zwaren des te sterker naar voren, daar ook dan door slechts enkele onder-offi cieren deze arbeid moet worden voorbe reidden geregeld. Dit jaar komen ruim .2000 man van 't 4e Regiment Infanterie van 11 tot 28 September a.s. voor herhalingsoefenin gen te Arnhem onder de wapenen. Hoe zullen we hen op christelijke wijze in hun vrijen tijd een gepaste ontspan ning bezorgen? - Daarvoor is in de eerste plaats noodig dat een tijdelijk militair tehuis wordt ge opend, huilen Arnhem, alwaar pl.m. 950 man wordt gelegerd. Het bestaande mili tairtehuis in Arnhem is voor de aldaar gelegerden beschikbaar. "Vervolgens diene voor ontspannings avonden te worden gezorgd, door sprekers op te laten treden, zangvereenigingen hun medewerkingd te doen verkenen enz. enz. Dit alles kost geld, veel geld hoe eenvou dig men zulks ook inricht. Zonder do noodige financiën kan van een en ander niet veel komen. Een ernstig beroep wordt daarom ge daan op uw milddadigheid, noodig is pl.m. f 250 en we vertrouwen, dat als men weet dat er dit bedrag noodig is, men ons gaarne door de zorgen zal heen hel pen. Voor een groot deel zal het aan u lig gen of uwe zonen op een goede wijze kun nen worden gesterkt en van de wereld af- i gehouden. Aangezien do tijd slechts kort is dio ons rest, wordt uw gave spoedig inge wacht aan het adres van een der onder- geteekenden. Bij voorbaat dank aan Redactie, go- vers en geefsters. Hoogachtend, D. KROON, Rijn- en Schickade 88. L. QUESTROO, Nieuwe Rijn 51. R. MIDDELKOOP, van Speykstraat 20. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Als waarnemend Ambtenaar van hek Openbaar Ministerie fungeert Mr. Coe- bergh. 167 zaken staan op de rol voor openbare behandeling, voor niet openbaar 13 zaken. In de zaak van R. B., koopman te Lei den, die beklaagd was een jongen met een fiets aangereden to hebben, en welke zaak werd aangehouden, werd nu geboord getuige Landrok teen niet verschenen. Dezo meende, dat de -jongen even zoo veel schuld had als bekl. Dc getuige k decharge, die nog gehoord werd, en die tijdens het ongeval op den wagen zat, wist te vertellen dat het de jongen z'n eigen schuld was, en do aan rijding met een oogenblik wachten had kunnen worden voorkomen. De Ambtenaar vroeg vrijspraak. In de zaak van J. A. A., J. v. d. B^ A. v. L. en C. R. welke vorige week was aangehouden werd als getuige gehoord do eigenaar van het land, op de Kade waar van de beklaagden hadden ge loopen. Ver gunning v/as hun niet verleend kan deze getuige verklaren, en men had er nog al ©ens last «van. Do verba-liseerende agent Gooiman» lichtte nog toe dat de kade oen gedeelte van het land was. Eiscli f 3 boete. In de eveneens aangehouden zaak van H. J. B. ambtenaar te Den Haag die vori ge week ontkend had, dat hij te Oogst- gees't te snel gereden had, werd gehoord de gemeente-veldwacliter Krijger, die 't anders verhaalde en zeide, dat zijn opna me met de chronometer juist was geweest Eisch f 5. J. B. v. d. Sch. bloemist te N o o r d w ij- torhout heeft op den Zilkerweg langs zijn eigendom prikkeldraad, gespannen. Do meesterknecht T. v. Ruiten, daarover- gehoord, meende even goed als zijn pa troon dat aanvragen niet noodig was. Tegen den niet verschenen beklaagde werd f B boete geëischt. N. A., slager te Leiden, heeft zijn knecht te lang laten werken, wat deze., als getuige gehoord, niet kan ontkennen. Eiseh f 5 A. P.. koopman te Leidon, heeft on geijkte gewichten bij zich gehad en boven dien met zijn kar over bet trottoir gere den. Bekl. had alles laten ijken, doch was er niet op gewezen dat er onjuiste gewichten, bij waren. Het rijden met een wiel over het trot- tojr bad bij gedaan, om een onervaren, laveerende wielrijder te sparen. Voor bet eerste werd 50. ct.t geëischt voor het andere zal de verbalisant gehoord wor den. Andr. IL, stoffeerder te Leiden, had. het geluk vrij to komen van hot hem ten. laste gelegde, n.l. dronkenschap, omdat de verbalisant d.d. 3 Juli verklaarde, dat hij deze overtreding op 3 Augustus had ge constateerd. G. J. Sch.. instrumentmaker te Nijmegen, lia-d te Leiden gelogeerd, en in het Plantsoen gereden. Bekl. had niets gezien wat waarschuwde. Eisch f 1.— wat do kantonrechter direct op f 0.50 bracht. H. B., bleeker te Leiden, heeft zonder rem gereden, wat hem f 1.kan kosten, als uitspraak en eisch gelijkluidend zijn. En nu weer een rij leerplichtwetovertre dingen. Het was wel van velen hetzelfde liedje doch in afwijking van anderen gaf hes -niet zooveel narigheids-openbaringen. De eerste J. D. te Leiden was heele- maal niet tevreden met de redactie van. het procesverbaal, en dé" steller ervan moest eerst maar eens beginnen met zijn schoolgeld terug te gaan halen. Voor D. M. V. te Leiden was het schoolhoofd Karstens als getuige geroepen Bekl. richtte zich al direct tot deze, dat hij hem nooit gezien had. Het ging fortissimo. Met slagen op de balie werd. kracht bij het betoog gezet, en toen, on danks herhaalde aanmaningen, geen kalm te intrad, verwijderde de rijksveldwachter bekl. uit de rechtzaal. Na dit incident was do levering aan Katwijk aan Zee. Dc banken weTclon ge vuld met Katwijksche vrouwen, die alien, hetzelfde liedje zongen. Dè jongen, liet meisje, waarvoor do ouders gedagvaard waren, waren allen eerst van school ontslagen, en later weer gelast er op te kernen. Kwamen dc ouders, hen aanbieden dan was er geen plaats. De Ambtenaar, die met eischen van f 5 tot f 3 kwam. werd nu nog milder en daal de tot f 1.—, doch de Kantonrechter zal eens met de onderwijzers (v. d. Akker en Siderius) spreken en dan.... zal het wel losloopen. Een vrouwtje kwam na afloop nog even terug, vragen of er nog wat van "de boete af kon. 't Was zoo hoog. Zo dacht, dat, evenals bij vischverkoop, wat- overvraagd was. De Kantonrechter gaf haar zeer gerust stellend antwoord, wat haar merkbaar vlugger do trappen deed afgaan dan ze bestijgen. Nog een paar zulke leerplichtslaclitof- fers -uit Zoeüerwoudo en Leiderdorp waar na Fr. K. te Leiden dio 2 personen op een rijwiel had vervoerd nog f 2 boete tegen zich hoorde eischen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6