Ëc^eenielsjke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel Yïschmarkt 18 (Telef. 1225) is Zaterdag en Voorzoover voorradig ook Zaterdagavond .verkrijgbaar SCHELVISCH k f 0.17 en SCHOL h f 0.11 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 Augustus 1924. RIJKSKEURING VAN HENGSTEN. Burgemeester en Wehouders der ge meente Leiden; gelet op de circulaire van Gedep. Staten der provincie Zuid-Holland van den 46 Augustus 1924, B. No. 119.7 (2e. afd.), G. S. !No. 53; brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten, in het najaar van 1924 voor Zuid-Holland zullen gehouden worden te Rotterdam op 5 Sept., voor type-trekpaard Gorinchem. op 3 Sept., voor type-tuigpaard Middelharnis op 4 Sepfc,, yoor type-trekpaard Dordrecht op 5 Sept., voor type-trekpaard Daarbij vestigen zij de aandacht van be langhebbenden voor zooveel noodig op den inhoud der "artt. 21 tot en met 29 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1922 (Staatsblad No. 493), welk Koninklijk Be sluit voor belangstellenden ter Secretarie der gemeente (Kamer No. 10) ter inzage ligt. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen, dat de insdhrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schrif telijke en onderteekende aanrragen aan eigenaren en houders van hengsten dooi den Secretaris der Prov. Regelingscom missie, den heer J. C. Roodzant Kzn., Goudsbloemlaan 124, te 's-Gravenhage, zullen verstrekt worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd AUG. L. REIMERINGER, Weth., loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Augustus 1924. adres van M. A. Hoogeveen e. a. te Aar- landerveen om overname in eigendom van openbare voetstraten. 14. Benoeming van een lid van het Alge meen Armbestuur. Aanbevolen worden de heeren: 1 C. Bree- veld Jr., 2. C. Schüller. WASSENAAR, Burgerl. Stand. Geboren: Johanna Maria d. van Th. de Klerk en A. J. C. Leune -r- Bernard z. van T. Knape en H. W. de Groot Wytse z. van D> Terpstra en J. M. Damen. Ondertrouwd: J. A. Alma en M. Nijland. J. v. Biezen en G. Bos. Overleden: Adrianus Weverling 82 j., wedr. van A. Lookhorst, Predikb. Ned. Herv. Kerk Dorp voorm. 10 en 'nam. 5.30 uur Ds. de Vey Mestdagh. School Zijde'weg voorm. 10 uur Ds. Fort- g-sns van Voorschoten, Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. de Bruijn, emeritus-predikant te Rijs wijk. De heer v. F. alhier is gistermorgen aan een groot ongeluk ge lukkig ontkomen. Toen hij met zijn rijwiel op den Buurtweg reed en er van achter hem een auto kwam aanrijden, had hij het ongeluk met zijn voorwiel te slippen door wat losse bazalt langs den kant van den weg. Door het spatbord van de auto werd Hij gelukkig nog wat op zijde gescho ven yaardoor hij er wonderlijk goed- af kwam. Ook zijn rijwiel had hoegénaamr geen schade opgeloopen. OE BLAUWE DRAAK. Onder de lugubere teekeniug van een basilisk komt onder bovenstaand opschrift in het bekende geïllustreerde weekblad Ti- motheus een opstel voor van den Hoofdre dacteur; aan welk opstel het volgende is ontleend: De titel, aldus de schrijver, moge wat „drakerig" zijn, wij zullen er toch geen gruweldaden onder geven. Niettemin is de titel juist, want datgene, waarover wij schrijven, vormt een verschrikkelijke be dreiging, zij het dan niet van menschen in ons eigen land. Het is een verhaal van de Russische Prawda, waaraan we onze mededeeling ontleenen. We moeten er veel uit weglaten, maar niettemin is het, ook in zijn soberder uitdrukking, nog verschrikkelijk genoeg. -1 De lezer volge me dan naar Rusland, en wel naar dat deel, dat men de Oekraine noemt. We zijn daar in een hoofdstad van een provincie; en voor zoo'n echt romme- ligen winkel zien we 'n saamgepakte me nigte, die zich verdringt als geldt het een uitdeeling van brood aan een uitgehonger de schare. Ze hebben echter allen emmers, kruiken, flesschen en kannen bij zich, zoodat het dus blijkt, dat ze er wachten op iets an ders dan brood. En wat dat is, zien we als een der boe ren er uit komt met een kruik vol van een blauwachtige vloeistof, die er he.el vies uit ziet, maar wel zeer kostbaar schijnt te we zen, getuige de blikken, die de anderen er op werpen. Deze boer acht zijn bfzit zelfs zoo kost baar, dat hij het verbergt in het hooi, dat in zijn wagen ligt, waarpa hij haastig weg rijdt of zijn leven er mee gemoeid is. De anderen staren hem na, en ze doen dit op «en wijze of hij iemand is, dien men benij den moet. Als dan evën later een andere boer den !winkel verlaat met een fle9ch van hetzelfde goedje, is de aandacht weer voor dezen, en glie belangstelling klimt, als men ziet, hoe ^ij de fleseh aan den mond zet en er met ■tfretige teugen uit drinkt* ■.-.■■-.iW: Het is dus duidelijk: deze blauwe vloei stof is een zeer kostbare. Anders zou men er geen uren voor in de rij willen staan, na eerst soms uren te> hebben gereden. En toch.... is deze vloeistof niets meer dan vergif. Want men heeft hier met zeer slechten spiritus te doen, en de Sovjetre- ge.ering stelt dezen spiritus ter beschikking der bevolking voor het gebruik in huis ter verlichting en verwarming. Maar niemand is er, die ze daarvoor ge bruikt, tenminste bijna niemand, en onder de boeren verandert men zijn gewoonten niet zoo gemakkelijkin de huizen op het Russische platteland gebruikt men een eenvoudig olielampje, en voor de verwa^ ming bed'ent men zich van hout, dat er meestal wel voldoende is. En tochen toch wordt er door de boeren véél van dien spiritus gekocht. Waarvoor 1 We zagen het daareven, toen die boer de flesch aan den mond zette, en door dien blauwen rommel te drinken zichzelf de illusie schonk, weer den sterken drank, den brandewijn te proeven, welken men van regeeringswege niet me-ar drinken mag. Want Rusland is drooggelegd, en o f- f i c i e e 1 zijn daar geen misbruikers meer van sterken "drank, omdat de sterke drank er niet meer is. We zien het echter, hoe de boeren zich schadeloos stelden, daar iri die Oekraini- sche provinciestad. Ze ve-rfoeiden den drank zegt de Prawda, niettemin verlangen ze er naar. Ze koopen het blauwe vocht, dat zoo gevaarlijk is, en waarvan ze weten, dat het dit is, eenvoudig omdat ze het niet kunnen laten! Maar branden doen ze het niet, daar achten ze het te kostelijk voor! En dat alles is het gevolg van de laa-g- menschelijke begeerte, waar geen wet iets aanv eranderen kan, en die men heden ten dage ook in Amerika zoo weerzinwekkend ziet in wetsontduiking zonder eifld. Nauwe lijks was daar de wet er door en in wer king getreden, of er voor een schier krank zinnige geest in de menschen, die hen dreef tot het bemachtigen van de „kostelijke" vloeistof. En zoo erg is het daar, dat de samenle ving als het ware wordt verpest door de heillooze begeerte naar het verbedene. Ook in Finland is het zoo, zii het dan niet zóo brutaal-openlijk. Een Nederland- sche reiziger zat er in een trein in den res tauratiewagen. Hij keek onwillekeurig naar een "klein gezelschap van zeer beschaafde menschen. Toen zij merkten, dat ze werden bespied werden ze onrustig en gristen in haast iets van de tafel weghet was het verbo- dene, dat zij niettemin hadden en in stilte genoten zonder' zich te schamen voor elkaar om de leugen hunner daad. Wat moet er op die manier terecht ko men van den eerbied voor andere wetten als het met één dier wetten zoo gescha pen is? Ook in ons land heeft de blauwe draak yele slachtoffers. Ja, er is wel geen land als het onze, waar naar verhouding zooveel sterke drank wordt gebruikt. Het is dan ook geen wonder, dat in ons land velen Christenen en niet-Christenen zich beijveren om het drankgebruik te verminderen of te doen verdwijnen. De blauwe knoop, het symbool van geheelont houding, als getuigenis tegen het vernie lingswerk van den blauwen draak! Moge het volhardend pogen van velen, die het zoo goed meenen met ons volk, met goed gevolg worden bekroond! Velen willen, dat onze regeering zal in grijpen. Zij achten het niet'voldoende, dat particulieren e.n vereenigingen den strijd voeren tegen den blauwen draak, maar wil len. dat- de regeering zelve tot drankbe strijding zal overgan. Daartegenover staan velen, die onze drankwet, -die reedszooveel nuttig werk deed ter beteugeling van de drankellende. ongeveer 8 liter gedistilleerd per hoofd werden in 1896 in ons land verbruikt tegen ongeveer 2 liter in 1923 voldoende ach ten, en die in elk geval niet goedvinden, dat ook op dit gebied de regeering tot dwang de toevlucht neemt. Een voorstel-Rutgers. reed6 vroeger inge diend bij ons Parlement, maar toen ver worpen, kwam nu weer ter tafel, en werd, na voortreffelijke verdediging van den voorsteller, in de Tweede Kamer aangeno- -men. Het is het voorstel tot Plaatselijke Keuze. Neemt ook de Eerste Kamer dit voorstel aan, dan zal in het vervolg een vijftiende deel van de kiezers voor den gemeenteraad een voorstel kunnen doen tot plaatselijke uitbanning van alle „vergunningen." Het voorstel is echter slechs geldig, als bij een daaromtrent gehouden geheime stemming tenminste drievierden van hen, die aan de* stemming deelnamen, zich voor de indiening er van aan de Kroon verkla ren. En die voorstanders moeten tevens de meerderheid uitmaken van de personen, wier namen op de kiezerslijst voorkomen. Zijn er dus in een gemeente bijv. 12000 Jriezers, dan moeten er 800 aanvragers zijn om een stemming uit te. lokken, en moeten er minstens 6001 "stemmen voor het verbod van drankverkoop worden uitgebracht. Op deze wijze wil men de meerderheid laten beslissen de eindbeslissing is ech ter aan de Kroon over het drankgebruik in 'een gemeente, e.n hoopt men zoodoende langzamerhand in vele plaatsen van 013s land den vijand van volksgezondheid en volksvrede te verdrijven. GEIIfiEEiiüD NREUÏ9S Op 't kantje af. Toen Woensdagmiddag de zee aan he.t •bad Kijkduin weer vol was met baders en zwemmers, waaronder als gewoonlijk weer zeer veel Rotterdammers, kwam mevr. de G., oud 26 jaar mede" uit Rotterdam in den trek van een muur en werd toen in zee getrokken. Haar stadgenooten en an deren vormden een keten 'hand aan hand, maar de verste bleef nog wel 50 meter van haar af Op het. geroep om hulp schoot toen de badmeester de Roos toe., zwom met de reddingslijn naar haar toe en •bracht haar op 'tr droge. Eerst na zeer geruimen tijd gelukte het dokter Schelte- ma, e,en der logeergasten van 'het bad hotel, de levensgeesten weer op te wekken. Ernstig ongeluk. Woensdagavond heeft op den straatweg tusschen Na-arden en de Hakkelaarsbrug een ernstig ongeluk plaats gehad. Om streeks 11 uur hoorden de be.woners van de boerderij van Jensman op den straat weg een hevigen slag. Men snelde naar 'buiten en toen de bewoners gekerm hoor den stak men de trekvaart over. Op den •weg vond men twee jongelieden, omstreeks 20 jaar oud. badende in hun bloed. Een van hen was buiten kennis. De andere ■zeide, dat zij op een motorfiets met duo zitting van achteren tegen een vracht wagen waren gereden, doordat de vracht wagen geen achterlicht voerde. De bestuurder van de vrachtauto deelde mede, dat hij juist zijn vaart minderde om te stoppen ten einde .zijn achterlicht te controleeren, toen de motorrijder er tegen •aanreed, De vrachtauto behoorde aan een handelaar te Amsterdam. De beide jonge mannen werden door eéh passeeremde auto naar Muiden vervoerd, waar hun voorloopige geneeskundige hulp werd verleend. Daarop werden zij naar Amsterdam vervoerd. Nachtelijk gevecht Tn den nacht van Woensdag op Donder dag, te 2 uur, zag een surveilleerende agent van politie voor het Stationsplein te Groningen, dat een heer door een arbeider werd mishandeld. Hij trachtte den arbei der te arresteeren, d-och deze nam na be dreiging den agent te zullen neerschieten de vlucht naar een klein scheepje, dat tegen een groote Duitsehe aak in het Eemskanaal lag. In vereeniging met in middels toegeschoten politiehulp trachtte de agent den man daar te vatten doch de geheele familie, die op het scheepje thuis behoorde, verzette zich daartegen. Er ont stond een gevecht, waarbij de politie ge noodzaakt was van de vuurwapens gebruik te maken. De. zuster van den vervolgde, de 18-jarige A. H. kreeg een schot in de borst. Zij werd naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. De gezochte trachtte door het kanaal over te zwemmen te ont komen, maar hij werd aan den anderen kant aangekomen, gearresteerd. Het bleek te zijn een 23-jarige jongeman, lid van een ■bij de politie zeer beruchte familie. De mishandelde was intusschen stilletjes naar huis gegaan. Wie hij was weet men niet. De politie wil ook graag kennis maken met 'hem en roept hem daarom op voor haar te willen verschijnen. Brand. Te Leerdam is afgebrand een boeren woning. staande aan <Jen Dief dijk, be woond door vier gezinnen. Een drie-jarig kind werd door de moq^er met moeite ge red. De vrouw bekwam brandwonden. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumstel. Auto omgeslagen. Gisternacht is op den hoek "van de Koningstraat en de Hooftskade in Den Haag een auto omgeslagen, doordat de bestuurder tegen een lantaarnpaal aan reed. Hij verklaarde, dat hij moest uit wijken voor een anderen auto, waarvan hij geen signalen gehoord 'had. Volgens getuigen had die auto echter wel signalen gegeven; ook zou de chauf feur van den omgeslagen auto wel w:at te hard hebben gereden. De inzittenden kwamen met de.n schrik vrij, behalve de 'heer S. L., die bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht werd. Zijn toestand is echter niet ernstig. Aanrijding. Op den Zijlweg onder Haarlem is een 65-jarige wielrijder, die links van den weg reed en plots naar rechts overstak, doof een auto, komende uit Overveen, aange reden. De chauffeur remde krachtig, doch kon een aanrijding niet vermijden. De man werd naar het St. Elisabeths Gasthuis ge bracht, waar een schedel- en bekkenfrac- tuur werden geconstateerd. Zijn toestand is ernstig. STADSNIEUWS Vamm'orgen reed de stadstram op de Breestraat een dogcar aan, die niet vol doende uitweek. Het eenige gevolg was dat van de tram een leuning doormidden brak, zoodat het met de schade nogal losliep. j De heer J. W. van Leeuwen alhier slaagde heden te 's-Gravenhage voor heb examen Hoogduitsehe Taal L. O. - De burgemeester dezer gemeente, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar is van zijn vacantieverblijf nit Engeland teruggekeerd en heeft hedenmiddag te 2 uur zijn werk zaamheden op het Stadhuis hervat, Opgave van personen die zich te Leiden hebben gevestigd. M. B. Bakker, dienstbode, Oegstgeester- laan 6. P. H. *v. d. Kolk en gezin, kom mies bel., Gasstraat 26. J. C. Maris, Stille Rijn li J. de Vries en gezin, sergt. inf., v. Hogendorpstraat 3. C. Fluks, huishoudster, Hoogewoerd 140. P. de Zwijger en gezin, conducteur, Hansenstr 39. H. Janssen en gez., timmerman, Sie- 4boltstraat 26. M. T. Spijker, kinderjuf frouw, Oude Rijn 2. J. Britijn, ver pleegster Boerhaavestraat 33 M. Oos terbeek, id, id. M. E. Beyk, id., id. T. Wit, id., id. H. M Heijermans, id., id. C. Nieuwenburg, Heerengracht 128. A. M. Zweets de Jong, de Laat de Kan terstraat 1. M. W. M. Panel, dienst bode, Langeracht 64. M. A. Carree, huishoudster, Marschweg 9a. W. I4', Mooek, kapper, H. Morschwcg 47. P. Nieuwenburg, werktuigkundige, G eere gracht 14. P. M. Sprangers. leerhande laar, Breestraat 102. J. D. Haasnoot, chauffeur, Rijnsb.weg 80. H. J. Hu- nink, spekslager, Steenstraafc 1. J. A. F. G'oebergh, Witte Singel 37. J. C. E. Bleijs, Noordeinde 17. A. v. Dam wed. Ravensbergen, de la Reijstraat 7. P. J. Volwater, timmerman, Rijnsb.weg 68. L. K. v. d. Wal, kinderjuffr., Turf markt 9. F. J. M. Damane, hoedenma ker, Nieuwe Rijn 8. G. de Vos, onder- wij zeers, Hoogl. Kerkgracht 30. J. C. Ie Grand, Jan Pesijnhof 6. Opgave van personen die uit Leiden zijn vertrokken. A. Helm, Oegstgeest Emmalaan 15. Tli. Helm, id..rid. Mej. M. J. A. v. d. Heijden, Oestgeest, Rijnzichtweg 27 Mej. A. G. Carton, Emmercompascum, E C. 495. Mej. N. M. O Carton, Wasse naar, Rusthuis ft Wijkhuis. Wed. J. W. Kesler geb. de Regt, Zutphen, Kuiperstr. 14. Meeuwissen geb. Elisab. Muilen- berg, Doetinchem, Hamburgerpoort. Mej. A. Knara, Wassenaar, Kasteel oud- Wassenaar. Mej. Knoll. Meppen (D.), Emstor 3. C. Rademaker, Rotterdam, Voorburgstr. 100. Raden Soedibjo, Noordwijk, Wilha.str. 15a. J. C. Pier lot. Rotterdam, Mathenessérdijk 18b J. P. J. A. Driessen, Amsterdam, v. Baer lestr. 50. Mej. G. C P de Bruin, Den Haag, Vivienstr. 98. G. P. J. Timp, Am sterdam, 2e Boerhaavestr. 57a. J. Delfos, Haarlem, 2e Vooruit gangs tr: 23. H. de Geest, Rotterdam, Bellamystr. 65. Mej. C. L. v. Loon, Den Haag, v. Swie.ten- str. 9. W. G. v Nieuwkerk, Den Haag. Smitstr. 182. S. Posthuma, Bergen op Zoom, Marishoek. J. J. de Rooy, Am stelveen, Amstelveensche weg. Mej. E. Hoek, Amsterdam, Warmoesstr. 32. Wed. Timmer geb. Pouw, Amsterdam, Hon decoeterstr. 42huis. H. IJzerman, Den Haag, Westerbaanstr. 2b. J. F. J. Gul- demond, Heuder, Californiestr. 53. Mej. S. C. Nederburgh, Den Haag, Vivienstr. 7, J. H. M. Houboer, Amersfoort Lan- gestr. 62-66. Laatste Berichten i KERKNIEUWS. Dr. B. Wielenga. 10 Sept. a.s. zal dr. B. Wdelenga, in dienstjaren de nestor der Amsterdamsche Geref. Predikanten en op het gebied van Calvinisme en kunst een der meest beken de mannen van onzen tijd, zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Bastiaan Wielenga werd 23 Mei 1878 te Amsterdam geboren, waar zijn vader, die later optrad als hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, predikant was bij de toenmalige Christ. Geref. Kerk. Bastiaan was de tweede van zes zoons, die thans allen als predikant een Ger§f. Kerk in ons land dienen en zou aanvankelijk voor doctor in de medicijnen studeeren. De a.s. jubilaris ontving zijn* opleiding aan de JLB.S. te Kampen en. aan de Theo logische school aldaar, waar hij ook zijn admissie-examen deed, om in 1897 ean- didhat te worden. Hij studeerde aan de Heidelbergsche Universiteit Philosophie en promoveerde aldaar in 1899 magna cum laude tot doctor in de pholosophie op een proefschrift getiteld: Spinoza's Gogetata Melaphysica. In datzelfde jaar bevestigde prof. Wie lenga zijn zoon in zijn eerste gemeente te Westmaas. De jonge Wielenga vond hier zeer intel ligente en leergierige gemeenteleden, die door dr. Kuyper in de „Heraut" verband- matig opgevoed waren. Na 3 jaar vertrok de jubilaris naar Arn hem. In hetzelfde jaar van zijn vertrek uit Wèstmaas ontving dr. Wielenga een be noeming .als hoogleeraar aan de Theol. School te Grand Rapids, waarvoor hij echter bedankte. Gedurende zijn achtjarig verblijf in Gelre's hoofdstad, mocht de ju bilaris, dank zij zijn arbeid in die rich ting, de ineensnielting der kerken A. en B. zien tot stand komen, terwijl hij de Arnhemsche later de Geldersche Kerkbode stichtte. Ook als „win terlezer" begon dr. Wielenga naam te maken, ter wijl hier zij herinnerd aan zijn polemiek met wijlen Min. Talma, toen Ned. Herv. Pred. te Arnhem, inzake de vrijheid van den arbeidenden stand. Ook zijn fel debat over de openbare school en de daaruit ont stane polemiek is in Arnhem nog niet ver geten. Twee keer kwam in de Arnhem sche periode een beroep naar Pretoria, waarvoor beide keeren, zij het eenmaal ook maar ternauwernood, bedankt werd. In April 1911 vertrok de jubilaris naar Amsterdam, waar hij na bevestiging dooi dr. "Wymenga, zijn intrede deed met een predicatie over 1 Cor. 1 24b. Krachtig heeft dr. Wielenga in de hoofdstad gewerkt, eerst als predikant van Wijk 10, daarna van wijk 5 en nu, als opvolger van wijlen ds. J. C. Sik kel, van wijk 1. Mef toewijding werd de evangeliesatie-arbeid ter hand genomen en door de bemoeiingen van dr. Wielen ga kwam er een straatprediker in Amster dam. Dit jaar werd de evangelisatie-ar beid in Amsterdam puur kerkelijk en van de centrale commissie is de jubilaris voor zitter. In wijk 10 stichtte hij een wijkge- bouw, waarin thans kerk gehouden wordt. Ook organiseerde dr. Wielenga wijkbij eenkomsten, waar hij in do kerk lezingen hield over onderwerpen op het gebied van het kerkelijk leven, die de aandacht trok ken van heel de gemeente. Van 1912 1924 hield de jubilaris voor een speciaal comité eiken winter lezingen van wijsgee- rigen aard. In 1913 ontving dr. Wielenga. tegelijk met dr. Ridderbos een benoeming tot hoogleeraar aan de Theol. School te Kam pen om daar de ambtelijke vakken te do- ceeren. Voor de benoeming werd echter ook nu bedankt en in een geschrift „Posi Tenebras" publiekelijk rekenschap gege ven. Overvloedig is do literaire arl rid van den jubilaris. In 1911 richtte hij met zijn toenmall-: gen collega, den Iateren prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt het tijdschrift „Menigerlei Genade" op, waarvan bij nog redacteur ia en waarin in den loop der'jaren onder-: scheiden predicalies van zijn hand ver* schenen. In 1911 richtte dr. Wielenga ook op „Stemmen: des Tijds", tijdschrift, voor Christendom en Cultuur, waarvan hij nog mederedacteur is. In 1921 werd met enkele anderen het weekblad tot ontwikkeling van /het Geref. leven „Dc Reformatie" opgericht. Prediker van zeer hooge kansel-gaven-, onberispelijk stylist, man van ziin tijd. met een warm harf voor de nooden van dien tijd en vriend der jongeren, trekt de jubilaris steeds een talrijk gehoor, zoowel des Zondags in de bediening des Woord* als wanneer hij leest over een actueel on derwerp. Spontaan heeft zich een comité gevormd om hem te huldigen, al is de ju bilaris ook wars van alle feestbetoon en zal hij op zijn gedenkdag uitsluitend en alleen té zijnen huize recepcioerer.. Het zal dr. Wielenga op 10 Sept. a.s, aan bewijzen van hartelijke belangstelling ongetwijfeld niet ontbreken. *-'** Beursbericht werd ht ontvangen. Visscherijberichten. IJMUIDEI Van de IJmuider stot. -.tarnen er heden 14 aan de markt. De besommingen waren:; IJM 168 met f 2835. ÏJM 322 met f 2011, IJM 118 met f 1480, IJM 72 m~' 2132, IJM 27 met f 2193, IJM 2 met IJM 104 met f 1596, IJM 149 met i - Uk! 23 met f 1478, IJM 22 met f 1184. IJM 109 met f 1683, IJM 195 met f 2718, IJM 153 met f 1475 en IJM 133 met f 1534. Van de beugvisscherij kwam hier b'n- nen de sloep MA 56, met f 632 besomming. Van de haringvisscherij kv >n binnen de logger KW 127 met 22 last pekelha- ring. v KIAÊIKTBERICHTEU Noteering ZuivelbeuTs. Gouda volvet 6166 ct.; Gouda 40 pCt. 60 ct.; Gouda 20 pCt. 46 ct.Leidsch* 20 pCt. 47—50 ct. Handel matig. Handel middelmatig. Noteering Bouwmaterialen. Waalsteen: vaste prijzen, handel kalm. Belgische steen: sterk oploopend. Pannen: prijs vast, handel, normaal. Cement: varieerend, weinig omzet. LEIOEN, 15 Aug. Veemarkt. Aange voerd 430 runderen; 58 kalveren; 667 scha pen. Aangevoerd 49 stieren f 190f 585; 107 kalf- en melkkoeien f 210f 450; 141^ vare koeien f 160f 300; 116 vette ossen' en koeien f 425f 640, f 0.95f 1.20 per K.G.; 17 graskalveren f 50f 115; -28 vet-e kalveren f65160, f .0.90f 1.70 per K.G.;- 30 nuchtere kalveren f 12f 21; 244 ve te schapen f 37f 52, f 1.54f 1.70 per KG.; 423 weide schapen f 24f 44; 712 magere varkens f 14f 40, f 0.46f 0.52 per K.G.; 548 biggen f 5—f 10; 1 paard; 3 veulens; 11 bokken of geiten f 4f 14. Kaas, Aangevoerd 41 partijen kaas. Besteed werd voor le soort Goudsche kaas' f 66f 70; 2e soort Goudsche kaas f 62 f 65; le soort Leidsehe kaas f 57f 60 alles per 5 K.G. Handel vlug. Aan de Stadswaag gewogen 38 partijen 1624 stuks, 11328 K.G. UITHOORN, 15 Aug. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 137 partijen. Prijs Goudsche kaas 1ste soort f 64f 69; 2de soort f 58—f 69; zwaar dere f 70f 74; Rijksmerk f 64—f 71. Handel vlug. Z0ETERW0UDE, 14 Aug. Veiling .Zorg en Vlijt. Aangevoerd 725 kipeicren f 7.05f 7.85; roode kool van 1220 ct. per stuk. ALPHEN ad. RIJN, 14 Aug. Veiling. 5100 eieren f 7.40f 7.60; eendeneieren f 6.40f 6.50; calkoeneieren f 8.alies per 100 stuks. KATWIJK 14 Aug. Veiling. Due of York per 25 K.G. f 1.301.60; eigenhei mers per 25 K.G. f 0.801,20; peen per 100 bos f 2.50—3.80. Aanvoer 200 maal 25 K.G. Due of York; 400 maal 25 K.G. eigenheimers; 2750 bos peen. LOOSDUINEN 14 Aug. Grocntenveiling Bloemkool le srt f 2036.20. rijen kom kommers le srt f 6.709.20. gele knmk"m- mers f 4,208.70, witte dito f 5.10—6 'O, perziken le srt f 1418 per 100 stuks; me loenen 3080 ct. per stuk, roode kool f —3.60, erwten f 1837, stamprincesf-en f 1528, sniiboonen f 2230 per 1°0 K tomaten le srt. f 7.909.80 per 50 K.G., postelein 2440 et. per 6 K.G.. spomiz'.o 2844 <jt. por 4 K^G.. aalndo f 1 50—2 il per 100 krop, andijvie f 0.401.50 per 160 struik. i T«Sagpafi«ch WterbepicM volgens waarnemingen verricht in den mor gen van 15 Aug. 1924. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut to De Bildt. Hoogste Barometerst.705.2 Toulouse. Laagste Barometerst.: 743.0 Akureyri. .Verwachting tot den avond van ll> Auc.i Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, aanvankelijk gcdeelic hjl bewolkt, later wellicht weer toenen nd; bewolking met kauft op regen, tolt dl temperatuur. BRONWATER Hedenmorgen 7 uur 19 gr C., 12 nuf 1914 gr. C., 3 uur 19 gr. C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 3