NieüweLeidsclieCoüiant Tweede Blad] Woensdag 13 Augustus 1924 Op de Raadsiribune De besprekingen Maandag gehouden bij het voorstel tot overplaatsing van hoof den van scholen en van verder personeel bij het O. L. onderwijs, maakten den in druk, dat meerdere leden, voorstanders van dat onderwijs, het zich ten plicht rekenden enkele opmerkingen te maken, hoe dan ook. Was dat niet het geval geweest, dan ■zou de heer van Hamel, die er vlak naast greep, zeker niet hebben gesproken over jde verplaatsing van den heer Hoeks. Dan zou de heer Wilmans, die meende dat hij nu in elk geval alle democraten eens-een keer aan het lijntje had, niet een motie hebben voorgesteld, die van geen enkele zijde steun ontving en met op één na al- gemeene stemmen werd verworpen. Dan zou mevr. v. Itallie niet op goed geluk hebben betoogd dat het ontslag van ge huwde onderwijzeressen bedenkelijk is, omdat zij, die zelf kinderen hebben, het best in staat zijn kinderen op te voeden, terwijl, zooals de wethouder onder groote hilariteit ingedeelde, geen der voor ontslag voorgedragen onderwijzeressen kinderen heeft. Na deze losse opmerkingen die de on beduidendheid van de besprekingen vol doende illustreeren, is er voor ons weinig aanleiding daarop nog nader in te gaan. Het punt dat werd aangeroerd, n.l. de al of niet wenschelijkheid van gehuwde onderwijzeressen kwam slechts terloops ter sprake. Het ging, zooals de wethouder zeer terecht opmerkte, niet over een priu- cipieele beslissing en we vermoeden dat het daaraan is toe te schrijven, dat zoo nvol de Chr. Historische als de A.-R. leden fcich buiten het debat hielden. De verdedi ging van deze voorstellen die een tech nisch karakter droegen, was trouwens bij iden heer Meijnen in goede handen. De Soc.-Democratische fractie bleek ditmaal niet aan alle werkelijkheidsbesef gespeend, en stelde zich op het, volgens den heer Knuttel, burgerlijke standpunt, dat nu eenmaal onderwijzeressen ontsla gen moeten worden, de gehuwde krachten dienen voor te gaan. De opmerking van den heer Knuttel had overigens een eigenaardig effect. Dé heer Kooistra gaf op1 den gewichti- gen toon, waarvan deze gewichtige edel achtbare het geheim bezit, te kennen, dat hij voornemens was te stemmen tegen het voorstel van B. en W., maar dat hij na; de verwijten van den heer Knuttel zou voorstemmen, teneinde de eenheid in de fractie te bewaren. De heer v. d. Heuvel bleek minder onder den indruk te zijn gekomen van 's heeren Knuttels" opmer kingen; hij althans schaarde zich aan de jijde van de tegenstemmers. Een interpellatie van den heer v. Stra len inzake door het B. A. uitgeoefende pressie op een der vroegere ondersteun den, óm werk hen eden het normale loon 'te aanvaarden,. gaf tot een breede bespre king aanleiding. Een bespreking die overigens weinig belangrijk was, omdat de heer v. Stralen weer met „indrukken" werkte en zich hij Voorbaat door een: „als ik goed hen inge licht" dekte. Dat de verkregen inlichtingen niet vol komen betrouwbaar waren bleek wel uit het antwoord van den wethouder, die fcnet de feiten aantoonde, dat het hier be- itrof een persoon, van wien men het best tdoet in het openbaar te zwijgen. Of wat te denken van een man, die in- fplaats van zelf er op uit te gaan zijn naar de verklaring van den heer van Stralen - uiterst zwakke wederhelft naar het B. A. zendt om hulp en steun te ver krijgen en- die, als men werk voor hem gevonden heeft, altijd een reden weet te (vinden om daaraan te ontkomen? Harde noten werden in dit verband ge kraakt over de fabriek „Ouderzorg", waar van het heette dat geparasiteerd wordt Op den nood en de ellende van een deel «er arbeiders. Waar het hier echter niet- gecontroleexde mededeelingen betrof, zou het niet verstandig zijn, daaraan zonder anecr zekere conclusies te verbinden. FEUlK.LgYOM Oe Sterren hadden gelogen. [Verhaal uit den dertigjarigen oorlog. „En de liefelijkheid des Heeren, onzes |iods, zij over ons, en bevestig Gij het werk gnzer handen over ons! Ja, het werk on- ier handen, bevestig dat!" Daar stonden ze dan op het strand, de Makkere zonen van het Noorden, gereed 'Sm zich in te schepen, en de koning stond j&an hunne spitse. In eene treffende aanspraak nam hij af scheid van den rijksraad, van zijne gade ®.n zijn kind, zoo voor zich a'.3 in naam •fijner soldaten mede voor hunne betrek kingen. Daarna knielden zij neder en de ziel, vervuld met vreugde en weemoed tegelijk, ï?oot zich als een liefelijk reukwerk uit vfoor den Heere der heirscharen. In Hem gerust, had hij gewacht en ge duld geoefend; itn Hem gerust, zich nu ten strijde gegord, en, wat de uitslag wezen mocht, van zijne roeping bewust, zou hij het doel bereiken, ware het dan ook ten koste van zijn eigen bloed. Hij wenkte met de hand. De trompetten zetten in en, hoewel menig door tranen beneveld werd en menige Is wat hieromtrent werd medegedeeld inderdaad juist, dan zou het zeker over weging verdienen, geen pressie om daar te gaan arbeiden uit te oefenen. De interpellatie, die, daar geen conclu sie werd gesteld in den vorm van een motie, als een nachtkaars uitging, was reeds oenige oogenblikken gesloten, toen de heer Dubboldeman nog met een motie kwam aandragen, waarin werd uitgesproken dat het B. A. niet als bureau voor loondruk behoort te fungeeren. Deze motiö zal nu in een volgendo vergadering worden behandeld. Bij de rondvraag werd van verschillen de kanten de aandacht gevestigd op het nieuwe gebouw van de huitensocieteit, aan de Steenstraat, dat, naar B. en W. indertijd verklaarden, een sieraad voor de stad zou worden. Er is veel van gezegd, maar naar het ons voorkomt niet teveel. En wij verkla ren niet te begrijpen hoe het mogelijk is geweest dat voor het plaatsen van een dergelijk gebouwtje, toestemming is ver leend. Laten we liopen, dat de nieuw te benoemen directeur van bouw- en woning toezicht een andere en betere opvatting heeft van zijne taak. Nadat nog verschillende weinig belang rijke zaken waren besproken, werd de vergadering, ditmaal ,op een behoorlijken tijcTr gefloten. KERK EM SCHOOL NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar Voorhout: F. G. H. Nicolaï, cand. te Utrecht.. Beroepen. Te Hemelum: J. H. G. Stap te Nes c.a. (Fr.) Bedankt.'Voor Zuid-Beijerland: A. Luteijn Azn., te Muiden; voor Zandvoort: J. J. Stam te Amsterdam over het IJ; voor Kats (Z.): F. G. H. Nicolaï. cand. to Utrecht. GEEEF. KERKEN. TwcetaL Te Lutjegast:1 G. H. de Jonge te Vrijhoeve-Capelle; en J. H. Beu- mee te. Sleeuwijk. Beroepen. Te Oldeboorn: K. Sietsma cand. te 's-Gravenhage; te Ülrum: H. v. d. Zanden te Wapenveld; te Oostwolde: H. M. Ploeger, cand. te Amsterdam; te H. I. Ambacht: S. de Vries te Ambt-Vol- Lenhove (B.)te 's-GravelandJ. Hoek- 8 tra te Dalfsen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Broek op Langendijk: P. de Smit te Nieuwe Pekcla en J. Hovius cand. te Kornhorn. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn schoonvader Ds. H. C. Briët van Utrecht, met. een predikatie over 2 Tim. 4: 5, deed Zondag j.l. do heer H. B. Spij kerboer, gekomen van Utrecht, zijn in trede bij de Ned. Horv. gem. te Wirdum (Fr.) De beer L. ten Kato deed Zondag 11a bevestiging door Prof. Greijdanus zijn intrede bij de Geref. Kerk te Lioessens. De heer C. Keur deed Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk te_ Heinkens- zand, na bevestiging door Ds. D. Hoek to Enkhuizen. Na des morgens bevestigd te zijn door Prof. - Dr. H. Bonman van Kampen, deed de heer D. J. Velsink Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk van Arum. Zondag 10 Aug. werd' te Wedde in hel cvangelisatielokaal de heer J. de Ja ger, tob zijn werk als evangelist aldaar ingeleid door Ds. E. Syperda. Ned. Herv. prdikant te Tjamsweer. Zondag j.l. nam Ds. A. S. Schaafsina-, pred. bij de Geref. Kerk van Grjjpskerk (Gr.) wegens vertrek naar Lunteren, af scheid van zijn gemeente met een predi katie over 1 Cor. 16; 2224. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. XXIV. De vice-president brengt rapport' uit over de registers van den secretaris. Daar uit blijkt, dat er gedurende de zitting zijn ingekomen 106 stukken en uitgegaan 509. De secretaris ontvangt bij monde van den president den dank voor zijn arbeid. Door het comité van den Militairen Bond is een verzoek inge-zqnden om op den! 31sben Augustus eene collecte uit te schrijven, opdat daardoor meer steun kan worden gegeven aan de Militaire Tehui zen. Met het oog op de vele collecten kan hierop niet worden ingegaan. Diligentverklaring wordt verleend aan de commissie voor kerkelijke zending, die liet" vorig jaar benoemd is cm met ,,Het 6tem beefde, daar .klonk langs den oever uit duizenden monden het triomflied der Hervorming: Een vaste Burcht is onze God, Een toevlucht voor de Zijnen! Al drukt het leed, al dreiigt het lot, 'Hij doet Zijn hulp verschijnen! De vijand, rukt vast aan Met opgestoken vaan. Hij draagt zijn rusting nog Van gruwel en hedrog, Maar zal als kaf verdwijnen! Zóó zingt niet de overmoed, die zich beroemt, terwijl hij zich nog ten strijde gordt. Zóó alleen pealmt het geloof, als het met God de donkere toekomst tegengaat! Met het zegelied der Kerke Gods op de lippen, schepen zij zich in. Beeds zagen? wij hen landen. Nauwelijks waren de verschansingen op geworpen, of namens den koning werd hij trommelslag heleend gemaakt, dat ieder, die het wagen zou een huis te verwoesten of te verbranden, een inwoner te berooven of te beleedigen, met den dood zou worden gestraft. Voorwaar, zulk een bevelhebber was Europa sinds lang ontwend! Daarna staken do Zweden naar Wol)in over, om van daa* o\^r de. brug, die Wol- lin met dePommersche kust verbond, Duitschlands vasLand biniqm. te. trekken. Centraal Comité voor kerkelijke zending'' in verbinding te treden en overleg te ple gen of verband tusschen kerk en zending gewenscht is. Kennis wordt genomen van een schrij ven van de Zentralstelle omtrent eene lee ning op langen termijn. Besloten wordt dit schrijven in handen te stellen van de commissie voor de buitenlandsche kerken. Met belangstelling wordt, kennis genomen van de notulen der vergadering van bui tenlandsche kerken. De commissie zou gaarne zien dat er nog eens aangedrongen werd op het houden van een collecte, daar het Protestantisme in Centraal- en Oost- Europa met ondergang wordt bedreigd, wanneer niet van alle kanten hulp gebo den wordt. Tal van aanvragen om hulp waren bij de commissie ingekomen. Bij het verzenden van gelden zal men gebruik ma ken van de hulp der „Zentralstelle." Be sloten wordt niet aan het verzoek tot liet houden eener collecte te voldoen, omdat reeds zoovele collecten worden gehouden. Prof. Yan Nes spreekt een woord^ van dank tot den president voor zijne lei ding en voor do welwillendheid waarmede de praeadviseurs werden ontvangen, waar mede do vice-presidenrt zich vereenigt uit naam der geheele Synode. Mr. Tij s s ens, die als Jid moet aftre den spreekt een afscheidswoord en wil danken voor de groote welwillendheid en vriendelijkheid, die hij altijd heeft onder vonden van den president en de leden. Daarop brengt de president een woord van dank aan alle leden voor hun werk en dankt in 't bijzonder den secreta ris en den vice-president voor hun steun. Na resumptie der notulen wordt, de ver gadering door den president met gebed gesloten. Diaconale Conferentie. De Diaconale Conferentie vanwege de Federatie van Diaconieën in de Ned. Her vormde Kerk wordt van Dinsdag 28 tot Ynjdag 29 Augustus a.s. te Lunteren ge houden. Op Dinsdagmiddag spreekt dr. J. Lam- merts van Bueren van Zetten, het ope ningswoord. Des avonds spreekt ds. F. M. Muller, van Kerkdriel, over: „De geeste lijke en zedelijke zijde van het diaconale werk." Op Woensdag zijn aan de orde: „De voorstellen der Synodale Diaconale Com missie", door da. C. J. van Paassen, van Haarlem; ,,üe Diaconie en de Pers", door den heer P. van der Kamp, van Amster dam; en „Diaconie en werkloosheid", door den heer Ant. Folmer, van Den Haag. Op Donderdag zijn aan de orde: ,,De kosten van de geneeskundige armenzorg inzonderheid te platten lande", door ds. J. Luuring, van Hazcrswoudc„De diaken als gezinsvoogd", door den- heer H. J. van Achterberg, van Utrecht; en „De platte- landsdiaken", door ds. D. Boer, van Den Haag. Op Vrijdag houdt Ds. C. J. van Paassen van Haarlem, een toespraak over Johan nes 15: 5. J. Schakel, t Op 57-jarigen leeftijd 13 ghiteren te Doe- tinchem overleden de heer J. Schakel, leeraar aan de Groen van Prinsterer- kweekschool en directeur van het jongens internaat dier stichting. Dr. G. H. Fabius. t Gisteravond is bij het baden in de zwem inrichting te Bussum plotseling overleden dr. G. H. Fabius, directeur der Gooischc H. B. S. Eenigo jongens hadden gemerkt dat in heb volle zwembad een der zwemmers te lang onder bleef. Zit waarschuwden den badmeester, die enkele oogenblikken later dr. Fabius naar boven baalde. Ijlings ont boden geneesheeren pasten gedurende drie kwartier kunstmatige ademhaling toe. Een der zoons was bij het ongeval aanwezig. Dr. G. H. Fabius, 15 Juni 1877 geboren, is sinds de oprichting, ongeveer twaalf en oen half jaar, der Gooische H. B. S., te Bussum, directeur dezer door particulieren gegrondveste inrichting. Tevoren was hij tw^e jaren verbonden aan de H. B. S. te Dordrecht, waar hij wiskunde doceerde. Votum en Slotzegen. De classis Axel van Gereformeerde Ker ken besloot de Kerken, in heb ressort te adviseeren ook bij de leesdiensten met het votum aan te vangen en met den slotze gen te eindigen. Zulks is overeenkomstig heb door Prof. Aalder3 in het „Ouderlin genblad" gegeven advies. Tegen den Raad van Beheer. Met 176 tegen 56 stemmen heeft de Ned. Herv.' Gemeente te Steggerda ca. beslo ten, den aanslag van den Raad van Be- iheer niet te voldoen. Gunstiger oogenblik bad de Zweedsche koning niet kunnentreffen. Wallenstein •was ontslagen. Tilly stond inet 'het leger der Ligue ver van daar en de keizerlijke veldheer Tor- quato Conti wasteen man van weinig tafenten, die door "verregaande wreedheid de harten -der Duilscliers van zich afkee- rig gemaakt had. Terstond richtte de koning zich tot het Duitsche volk in een krachtig manifest en verzekerde het plechtig, dat hij noch als vijand van het Duitsche rijk, noch in zijn eigenbelang de wapenen aangegord had, doch gekomen was, om de rechten der vor sten van Mecklenburg en de vrijheid zijner geloofsgenooten te verdedigen. Toen nu de boeren, die aan de rooverijen en knevelarijen van Wallensteins sol'daten gewoon waren, zagen, dat de Zweden nie mand eenig letsel deden, ja, dat zij betaal den, wat zij noodig hadden, begroette men den Zweedschen koning als een xeddenden engel, door God gezonden. En indien hijzelf niet geweten had, door God geroepen te zijn, hoo zou hij den hopeloozen Strijd durven bestaan? Wat zou hij- toch met zijn handvol Zweden tegen geoefende legers, Öie wel in krijgstucht ver beneden hel zijne stonden, maar toch het in sterkte driemaal over troffen? Men spotte dan ook met den „Sneeuw-* DE ZIEKTEVERZEKERINGS-MISèRE. In de „Socialistische Gids" oppert Mr. M. J. A. Moltzer het denkbeeld tot instel ling cener pacificatie-commissie voor het netelige vraagstuk der ziekteverzekering, dat m^t het nieuwe voor-ontwerp van minister Aalberse nog steeds niet tot een oplossing schijn gebracht te zijn: Er moet dus een andere weg worden in geslagen. Welnu, blijkt niet telkens ook op het gebied der socialo verzekering, dat belanghebbenden door onderling overleg tot een gezamenlijk standpunt komen? Zouden Posthuma-Kupers, wier namen niet meer zonder verbindingsleeken voor komen, zoover van elkaar zijn afgegroeid, dat niet wederom een gezamenlijke actie met hun hulp ware in het leven te roe pen? En is niet uit het jongstversclienen Rapport duidelijk gebleken, dat door on afgebroken gedachleuverwisseling tusschen geharnaste tegenstanders als Kupers en Lindner op den duur overeenstemming is de bereiken? Kan men niet komen tot de samenstelling van een commissie, die het geheele vraagstuk onder de oogen ziet met de ernstige bedoeling een pacificatie tot stand te brengen? In deze commissie zouden de voornaamste werkgevers- en werknemersorganisaties alsmede de poli-, tieke partijen moeten zijn vertegenwoor digd, waarbij de leiding aan een man van grooten.tact in denk L.v. aan dr. Nolens zou moeten worden toevertrouwd. De commissie zou in de eerste plaats de vraag moeten behandelen of het op het oogenblik wenscbeiijk is aan den eisck vast te houden, dat een Ziektewet, wordt ingevoerd en zoo ja, welke, en in de twee de plaats de algeheele herziening.der so ciale verzekering tot een onderwerp van studie maken. Over beide punten, over het eerste met bekwamen spoed, zou den Minister van advies moeten worden ge diend. Noch Commissie XI uit den Hoo- gen Raad van Arbeid, noch dit college zelf kan dit werk verrichten, omdat niet alle groepen, wier medewerking vereischt is, daarin ztjn vertegenwoordigd, en om dat slechts op aanvrage der Regeering ad vies gegeven wordt, waaruit tevens te ver klaren valt, dat de tot nu verschenen ad viezen meer de weergave van de verschil lende standpunten inhielden dan dat zij adviezen in den eigenlijken zin van het woord waren. De vertegenwoordigers van Partij en Vakverbond zouden hij de be sprekingen moeten uitgaan van hetgeen in het Rapport is neergólegd; ik neem al thans aan, dat heider leden zich met de houding van 'de besturen zullen vereeni gen. IN DE SLAGSCHADUW VAN DEN ANTICHRIST. Onlangs verscheen van de hand van. oen. Deensch journalist, Kirkcby, een lij vig boekdeel, waarin uit persoonlijke waar neming de toestand in sovjet-Rusland wordt beschreven. Do schrijver zelf sympathiseert met de revolutie, zocdat zijn mededeelingen niet te sterk zullen gekleurd zijn en evenmin bedoelen het bolsjewisme verdacht te ma ken. Wat do schrijver in een zijner hoofd stukken: Bezboschnik" (do Goddelooze) vertelt, ishuiveringwekkend en doet ons als 't ware de wegbereiding zien van den Antichrist. .Bezboschnik" of de „Goddelooze" is de titel van een halfmaandelijksch tijdschrift, met een oplaag van 60.000 exemplaren. Tal van vooraanstaande communisten behoo- ren tot de redactie of den staf van mede werkers: ook Fransche en Engelsche com munisten. Het afschuwelijke blad beeft in bijna alle landen abonné's. Vermoed wordt echter, dat de exemplaren door de politie in beslag worden genomen. Voor caricaturenwordt ook gezorgd. Kirkeby geeft een beschrijving van een dezer voorstellingen. De caricaturist van „Bezbcsóhnik", aldus Kirkeby, „ziet den God der christenen als een gemoedclijken grijsaard, met den bril op het voorhoofd geschoven; Jezus als een blccken, over werkten candidaat in de theologie, met een lorgnet op, en den Heiligen Geest, als een vette kropduif." Eén der bijdragen in liet tijdschrift, in gezonden door een arbeider, draagt tot opschrift: „Strijd tusschen de heilige va ders onderling" en fantaseert een twist tusschen den Heiligen Geest, den aarts engel Gabriel en den timmerman Jozef, over de vraag, wie de vader van Jezu3 is. Wat deze fantasie behelst, is van dien aard, dat de tolk, die Kirkeby voorlas, blozend weigerde, heb stuk tot het einde te vervolgen. f Op de scholen hangen illustraties uit de „Bezboschnik", me: onderschriften nis: ..Het geloof aan God :s onveroenag' - a r met dc wetenschap"; ..De aardschc gcd-.n hebben voor ons afgedaan, wij willen nu met de hcmclsche goien een begin ma ken." an de grenzenloczc domheid en dc 011. gelooflijke bekrompenheid van vele bolsje wistische godsdienstbestrijders levert een oude heksachtige vrouw een staaltje. Het rampzalige schepsel is redactrice van de „Bezboschnik", maar heeft ver- moedelijk nooit iets anders gelezen dan atheïstische persprcducten. De oude de creteert eenvoudig: „Christus heeft nooit beslaan; men bezit niet het geringste his torische document over hem. Voor do be- oefenaren der wetenschap ïs hij een onbe kende. Hij is een beeld, een fantoom, door do bourgeoisie geschapen cm den arbeider in slaap te wiegen en toegevend te stem men." Te Moskou werd onlangs in een thcaccr opgevoerd „de bruiloft te Kana in Gab- lea." ..Een geschminkte jongeman zegt Kir keby, met een pruik op, die Jezus moet uitbeelden, belooft als de wijnvaten ledig zijn, meer te zullen bezorgen. Spiritusstcl, theeketel en gummislang werden op heb looneel gebracht. Hij demonstreert, tot groote vreugde der heilige apostelen, de eerste huisstokerij, en wijst onder heb zin gen van passende liedjes op de scherpo vervolging van de Russische apcstclcn door heb sowjetbestuur. Hot blijkt, dat het mirakel den bcruchten Russischen brandewijn Scmagonka" bereidt. Ten slotte krijgen alle bruiloftsgasten, met Jezus vooraan, het delirium." Uit doze dingen blijkt het satanische karakter der revolutie, waartegen zich echter het ingeboren Godsbesef verzet. Do vensters van het redacticburcau van do „Bezboschnik" moeten 's nachts geblin deerd worden en de godslasterlijke oplocji ten, waarbij de spotbladen van het demo nisch blad vergroot worden meegedragen, heeft men moeten staken uit vrees voor de volkswoede. Er is een manier van propa- geeron tegen den godsdienst, die zelfs de domme Russen door haar grofheid niet beïnvloedt, zooals de bolsjewiki het willen en bedoelen. Veel gevaarlijker zijn de fijnere vormen van zoogenaamde anti-religieuze voorlich- ting, zoowel op do scholen ah openbar; lezingen. Evenals dc soc. dem. die op denzelfdeii wortel stoelen van het revolutionaire cn- geloofsonkruid, verheimelijken do commu nistische voormannen hun eigenlijke be doelingen voor de groote massa. Toch komt steeds het wezenlijke karakter van het brute ongeloof naar voren. Zoo moet Trotsky voor een arbeiders club te Moskou een rede gehouden hebben waarin hij zich uitsprak voor oen zoo scherp mogelijke bestrijding van den gods dienst. Trotsky beriep zich daarbij op een ge zegde van Marx, den vader van de soc. democratie, da-k critiek op den godsdienst de grondvoorwaarde is voor alle andere soort critick en betoogde, dab godsdienst „pseudo-wereldkennis" is, welke een be lemmeringoplevert voor dougdelijken so cialen arbeid, daar hij de inenschen ,,zwak tegenover de natuur" maakt en *hun be langstelling voor socialo kwesties vermin dert. Daarom behoort de godsdienst to worden bestreden en die strijd belooft het meeste succes wanneer, tengevolgo van een nieuwe oriënteering op sociaal gebied, de godsdienstige begripsleer het sterkst in tegenspraak geraakt met de concrete •behoeften van do volksklasse. Onder zulke omstandigheden zou een enkele handig uitgevoerde beweging met een ines vol doende zijn, om den godsdienst den dood steek toe te brengen. Trotsky wees er op, dat het dan ook" hieraan is te danken, dat in de steden, waar „welbewuste"; in do revolutie ge schoolde arbeiders den boventoon voeren, de anti-religieuze propaganda zulle eeni succes heeft gehad. Anders staat het ten! plattelande, waar men met. minder zelf bewuste en meer phlegmatische naturen, te maken heeft."Daar moeten dus andote, doch daarom niet minder krachtige me thoden gevolgd worden. Er blijkt weer uit, hoo diep de .klove is tusschen t Evangelie en de revolutie. V. at we hier mededeelden, doet weer in nllo schrilheid de waarheid van dc antithese zien. In het ongelukkigo Rusland, waar do godsdienst door dc machthebbers opium voor het volk wordt genoemd, komt zo vel höel duidelijk uit. ikoTiing", die van den top zijner bergen ge daald "was, om den machtigen heerscher van half Europa den handschoen toe te werpen. Men lachte met den eenvoud van den vromen held, die zijn leger bij liet krieken van den dag ten gebede verzamelde en zijne klaroenen op psalmen en door hem zelf vervaardigde geestelijke liederen stem men deed. Hij liet zich helachen; immers hij was er zeker van, dat juist deze moed van den eenvoud bergen verzet. Van zijne zwakheid bewust, steunde hij op den sterken arm zijns Gocfs en tegen over de erkentenis, dat zijne kansen naar menschelijke berekening hopeloos stonden, had hij niets te stellen dan „het vast ver trouwen op den Potentaat aller poten taten, die nimmer beschaamt, wie- het van Hom alleen wachten"., En het Duitsche landvolk knielde om zijne troepen in het rond en "zong met hen mede: „God is met u en gij met God: „Dies zult gij overwinnen!" VI. DOOR BLOED EN TRANEN „En wat hoor ik van Andrea, wilt Ni ons andermaal verlaten?" zeido Carl zekeren dag tot Frans. „Ja, waarde, ik kan aan den drang mijns harten niet langer weerstand bieden. Ik moet dien Zweedschen koning z.en, ik moet onder en met hem strijden voor ous volk en ons land." „Ge hebt gelijk Frans! j Ook ik zou gaarne vertrokken, indien ik maar niet vreesde, dat Maagdenburg thans aan de beurt ligt, om door dc keizerlijken andermaal belegerd te worden. Nu dit bij mij als vaststaat, bindt m ja plicht mij hier." „Ik geloof het met u en het treft mij, dat uw oude vader, toen ik hem mijn be sluit mededeelde, aangaande u niets zeido. Gij weet, hoe hij vroeger, als hij oyer zijne hope op den Zweedschen koning sprak, steeds den wensch te kennen gaf, dat ook gij u onder hem zoudt scharen." ..Ook thans heeft vader er op aange drongen, zelfs gisteren nog, toen wij over uw voornemen spraken. „Wat ons betreft," zeido hij, „maak u over ons niet ongerust! Wij zijn in de hand onzes Gods!" Doch ik antwoordde, dat ik het nvju. plicht beschouwde, te wachten, t do 'ad buiten gevaar zou zijn." ..Tk geloof, dat go wel doet. Ca ?T mij. is hot anders gelopen. 11 ver

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5