gen* jp IN DAGEN VAN SPANNING. fKri. Hel uitbreken van den oorlog. Persberichten. In do bladen van 31 Juli eni 1 Augustus 1914 kwamen de volgende berichten voor: BERLIJN, 31 Juli. Do Duitsche regee ring deelde 'officieel aan de Fransche re geering mede, dat Duitschland niet mobi liseert. Uit Petersburg werd door den Duitschen j gezant aldaar aan zijn regeering bericht, 1 dat de algemeene mobilisatie van de Rus sische land- en zeemacht is gelast. BERLIJN, 1 Augustus. (Reuter). Van officiee'.e zijde wordt medegedeeld, dat de termijn voor beantwtordir.Kj van het ulti matum aan Rus'and Zaterdagmiddag, dus heden, cm twaalf uur afloopt. BERLIJN, 1 Augustus. (Reuter). Gisteravond bewoog zich om kwart voor twaalf een groole menigte onder het zin gen van patriottische liederen van „Unte den Linden" naar de Wilhelmsirasze, waar zij halt maakte voo? het paleis van den rijkskanselier. Von Bethmann Holl- weg verscheen voor het middenvenster van de congreszaal en werd met stormachtig gejuich begroet. Toen er een oogenblik van stilte intrad, hield de rijkskanselier met vaste en luide stem een toespraak. Hij zeide: In dit ernstige uur zijt gij voor het huis van Bismarck, die met keizer Wil helm den Groote en veldmaarschalk von Moltke het Duitsche Rijk gesmeed heeft, uiting komen" geven aan uw vaderlands liefde. Wij zouden in het rijk, dat wij door 44 jaren van vreedzamen arbeid hebben opgebouwd, ook verder in vrede willen le ven. De keizer stelde alles in het werk om den vrede te handhaven. Tot op het laatste uur werkte hij voor den vrede van Euro pa, en op bet oogenblik -werkt bij daar nóg voor. Mochten al zijn bemoeiingen lever- geefsch zijn, mocht ons het zwaard in de hand gedwongen worden, dan zullen wij te velde trekken met een goed geweten en in het bewustzijn, dat niet wij den oorlog wilden. "Wiji zullen dan den strijd om ons voort bestaan, onze nationale eer, tot onzen laatsten droppel bloed, voeren. In den ernst van dit oogenblik herinner ik aan het woord, dat eens prins Frederik Kerel den Brandenburgers toeriep: „Laat uw harten slaan voor God en uwe vuisten op den vijand". Met geestdriftig „Hoch"-geroep op den keizer en den rijkskanselier vervolgd© de stoet, onder het fnngen der Wacht am Rhein, zijn weg door de Wilhelmstrasze. PARIJS, 31 Juli. (Reuter) Te 8 uur 15 23:jn 5 legercorpsen gemobiliseerd. De mcbilisatie betreft de districten in het Noorden, Oosten en Parijs. LONDEN, 31 Juli. i Reuter verneemt dat d© Fransche troepen eenigszins van de grens zijn teruggetrokken, uit vrees van te stuiten op de Duitsche troepen, waar van bekend is, dat zij in de nabijheid zijn. BRUSSEL, 1 Aug. (Reuter). De Fran sche gezant yerklaarde aan den minister van Buitenlandsche zaken, dat Frankrijk de neutraliteit van België zal eerbiedigen, doch dat het zich het recht voorbehoudt maatregelen te nemen indien de neutrali teit door een ar.dere mogendheid geschon den wordt. BRUSSEL, 31 Juli (Reuter). De Bel gische rsgcsrnïg heeft de mobilisatie gelast. De oproep onder dë wapenen omvat dertien lichtingen. De regeering heeft de overtu-'ging, dat het grondgebied van Bel gië zal worden gerespecteerd, doch neemt alle Êiaatregelen orii dat respect te verze keren, evenals het dit deed in 1870. Zij neemt verder alle economische en finan- cioele maatregelen, welke de toestand noodzakelijk maakt. Be mobilisatie zal in 7 dagen gereed zijn. Jean Jaurès doodgeschoten. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). Heden avond loste in café „Croissant" een indivi du verscheidene revolverschoten op den socialistischen afgevaardigde Jaurès, die zwaar gewond werd. Eenige kogels raakten hem in het hoofd. Jaurès overl'eèd ten ge volge van de bekomen verwondingen. „MET SPOED OPKOMEN". s-GRAVENHAGE, 31 Juli. Heden middag te halftwee heefl H. M. de Kortin gen het oproeplngsbesluit: „alle miliciens en landweermannen met speed opkomen", geteekend. De Koningin heeft beslist, dat er oorlogs gevaar beslaat in den zin van artikel 186 der Grondwet. De Opperbevelhebber. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Een bui tengewone Staatscourant, hedenavond laat verschenen, bevat het Koninklijk besluit, waarbij benoemd en aangesteld wordt tot opperbevelhebber van land- en zeemacht, lui tenant-generaal' 0. J. Snijders, chef van den generalen staf. De Kamers bijeengeroepen. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. De Twee- 'de Kamer is bijeengeroepen tegen Maan dag 3 Aug. 's namiddags halftwee en de Eerste Kamer tegen Dinsdagmiddag 4 'Aug. te halftwee. De Amsterdamsche Beurs gesloten, I AMSTERDAM, 31 Juli. Hedenmor gen had de gisteren reeds aangekondigde vergadering der Vereeniging voor den Ef fectenhandel plaats ter bespreking van de al dan niet verdere sluiting der beurs, me de in verband met het opnieuw'opgerichte bankiers-syndicaat, hetwelk een bedrag Van f 200 milioen -te zijner beschikking zal krijgen, te fourneeren door de Neder- landsche Bank. Besloten wordt tct sluiting der beurs, totdat een nieuwe ledenvergadering is ge houden. Denkelijk zal! deze vergadering Maandag plaats hebben. Daarna ging de vergadering, die zulk een rumoerig verloop had o.a. werd 'door meerdere leden om een moratorium 'gebruld s—uileen. Uit het Sociale Leven Salarieering rijkspersoneel. Woensdag hebben de voorzitter en do secretaris van het Permanent comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, de heeren P. L. v. d. Voorde en L. Vermeulen, een langdurig on derhoud met minister Colijn gehad. Met klem hebben beide vertegenwoordi gers er op aangedrongen, dat de regeering het voorstel van do commissie van advies voor de rijkswerklieden (de z.g. Commis sie de "Wilde) zou aanvaarden. De minister zegde ernstige overweging •toe. Het collectief contract in de sigaren- industrie. Do IR. IC. Vereeniging van Sigarenfabri kanten' heeft het tot dusverre gekiend col lectief contract met ingang van lieden, 1 Augustus, opgezegd. Naar gemeld wordt, zal deze opzegging geen practische gevolgen hebben, daar ar beidsduur en loonen onveranderd blijven. De werkgeversorganisatie heeft zich ook zonder collectief contract daartoe bereid verklaard. Met de overige fabrikantenver- eenigingen blijven de gesloten arbeids overeenkomsten van kracht. De loonactie bij van Gelder Zonen. Naar gemeld wordt hebben de hoofdbe sturen van de ten deze samenwerkende organisaties van .fabrieksarbeiders in hun Woensdag te Den Haag gehouden vergado ring besloten, een schrijven te richten tob de directie van de papierfabrieken Van Gelder Zonen, waarin zij mededeelen, dab de volstrekte meerderheid der leden zich voor het stellen van een ultimatum ver klaard heeft. Naar aanleiding hiervan verzoeken de hoofdbesturen om een nieuw onderhoud met de directie. Bovenbedoeld schrijven is Woensdag avond verzonden. De directie van Van Gelder Zonen heeft besloten dit schrijven ter verdere afdoe ning in handen te stellen van het bestuur van de Alg. Werkgeversvereniging, dat vermoedelijk binnenkort liet gevraagde onderhoud zal toestaan. GEEflENGP NIEUWS Princip's cel „voor eeuwig.gesloten". De stedelijke autoriteiten te "Weencn hebben gelast, dat de eel in de gevangenis van Theresienstadt, waar Gabriel Princip de moordenaar van aartshertog Frans Fer dinand en zijn gemalin, gevangen heeft ge zeten, voor eeuwig gesloten moest worden. Men weet, dat de moord op het aartsher togelijk paar, op 28 Juni 1914 te Scrajewo gspleegd, het onmiddellijk voorspel was van den Oostenrijksch-Servischen, en daarmee van den wereldoorlog. j.V-.'(£W Zware brand te Arnhem. Men meldt ons uit Arnhemr Gisterenmorgen halfnege.il rukte de brandweer uit voor een uitslaanden brand in het gebouw, waar de kantoren en labo ratoria zijn -ondergebracht van de Chemie sche-technisclie Industrie, eigenaar de heer Van der Me uien, welk bedrijf op hét oogen blik vereenigd is met de N.'V. Verband- wattenfabriek voorheen Hillen. Omstreeks acht uur begaf zich de werkmeester M. Waterbolk naar het voorste laboratorium om daar een ketel-installatie voor de be reiding van schellak in orde te brengen. Nadat hij het vuur onde.r den ketel had aangestoken, begaf hij zich naar het labo ratorium aan de achterzijde van het ge bouw, dat door een gQjnetselden muur van het voorste vertrek is afgescheiden. Nau welijks bevond hij zich daar, of een hevige ontploffing volgde,, die zoo krachtig was, dat de gemetselde scheidingsmuur in zijn geheel naar achteren sloeg, een groote kast met instrumenten meesleepende. W. stond juist op de plaats, waar de kast neerkwam. Hij werd tegen den grond geslingerd, maar tot zijn geluk werden de, muur en de kast "in hun val gestuit, zoodat de kast terecht kwam op een toonbank. Toen W. weer tot bewustzijn kwam, speelden de "vlammen reeds om hem heen. Hij vluchtte het vertrek uit en slaagde er boven wonder in, zonder noemenswaardig letsel er af te komen. Even later sloegen de- vlammen uit het dak. Het bleek, dat de spiritusgassen zich een uitweg hadden ge zocht. Op de bovenverdieping was een goede vuurhaard aanwezig in den vorm van pakken watten, carton, papier enzoovoorts. Het gelukte de brandweer vrij spoedig om het vuur in do laboratoria te blusschen. Er bleef evenwel groot gevaar voor verdere ontploffing bestaan. Het was moeilijker om den brand, die op de bovenverdieping woedde, te beperken, doch door langdurig watergeven gelukte dit, In de laboratoria is groote schade aange richt, te-vens is er veel waterschade. Verze kering op beurspolis dekt de schade. - Sigarenfabriek afgebrand. De sigarenfabriek van de firma Nico Breider, te Almelo, is uitgebrand. Alles is verzekerd. Ongelukken. Woensdagavond is het 5-jarig zoontje van den stoker bij de marine Labeur, te Helle- voetsluis wonende, van den wel bij de Sluis in het Voornsche Kanaal gevallen. Hij bleef drijven, zoodat men hem spoedig kon opha len, maar hij bleek reeds dood te zijn. Onder Weurt is gisteren de 24-jarige J, S., arbeider bij de Maas-Waalkanaalwe.r- ken in aanraking met den electrischen stroom gekomen en gedood. Aanrijding. I Op den Rotterdamschenweg te Delft werd gisterenmiddag de heer M. B. uit 's-Gravenhage aangereden door een mo torrijder. Hij bekwam een schedelfractuur e.n is per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. £o»i messenheld. - Naar de gevangenis te Maastricht is overgebracht de mijnwerker L. J. D. uit Kerkrade, die den polderwerker M. met een mes heeft gestoken en de linkerlong geraakt. Slachtoffer en dader waren dron ken, waardoor de vechtpartij, waaraan verscheiden personen deelnamen, is ont staan. 6 weken geleden heeft D. een Duit- scher in de onmiddellijke nabijheid van Kerkrade. eveneens met een mes in een long gestoken. De Duitscher is intusschen hersteld. 1 Een ontaarde moeder. Voor een perceel Lindengracht te Amster dam stonden den heelen morgen in hevige verontwaardiging groepjes Jordaners bij elkaar. Men vertelde elkaar het vrecse- lijke verhaal van een moeder, die haar jeugdige kinderen zonder voedsel had ach tergelaten. Het bleek, dat een keldertje van num mer 233 bewoond wordt door een stokoude man en vrouw, die het zeer arm hebben. Dinsdagavond bracht een dochter van den man haar drie kinderen van cén, twee en drie jaar bij het echtpaar, zeggende, dat zij ze den volgenden dag terug zou komen halen. De moeder is echter met de noor derzon vertrokken en niemand weet waar ze heen is. Daar de vader reeds lang weg is en de oude menschen de kinderen niet kunnen onderhouden, zal de kinderpolitie zich over de drie stumpers ontfermen. Een aartsoplichter. Een handelaar in goud_ en zilverwerken te Amsterdam heeft aan het politiebureau St. Pietershal aangifte gedaan, dat éen persoon hem van een aantal sieraden, waar van de waarde ongeveer f 500 bedraagt 'heeft- opgelicht. Be politie ontdekte, dat dit niet de eerste oplichting is, waaraan de dader zich heeft schuldig gemaakt. Het schijnt iemand te zijn, die nu eens in deze, dan weer in gene plaats opduikt en slacht offers maakt. Meestal kiest hij een goed hotel uit en betaalt bij zijn vertrek met een chèque op een bankinstelling, waar geen déposito van hem aanwezig is. De zelfde betalingsmethode paste hij toe bij den goud- en zilverhandelaar. Vermoede lijk is hij een employé, die bij een cul tuurmaatschappij in Indië ontslagen is. Een tragisch vliegongeval. Woensdag is een militair vliegtuig, be stuurd door sergeant Rapin, neergestort te Bourg-la-Reine. De vlieger die in dit plaatsje geboren was. vloog zeer laag om zijn dorpsgenoot en te begroeten.Ter hoogte van de daken maakte hij een zeer korte, bocht, de lin kervleugel van het toestel raakte een te legraafpaal en de machine verloor het even wicht en viel te pletter op het trottoir voor het ouderlijk huis van den vlieger. Een voorbijganger werd op slag gedood, een ander overleed tijdens heb transport naar het ziekenhuis.' De mede-vlieger Niggy stierf eveneens spoedig. De bestuurder brak Heide beenen en verkeert in zorgwekken- den toestand. Zijn moeder werd zwaar go- wond en liep een schedelbreuk op. Drie andere personen zijn minder ernstig ge kwetst. Rapin vloog eep school-type., dat zoo goed als nieuw was. Hij vloog het nog een laatste maal alvorens er de opleiding van 15 militaire vliegers mee te beginnen. Er is een enquete. ingesteld. Intusschen is het reeds buiten twijfel, dat Rapin te laag vloog hetgeen trouwens verboden is en dat hij een vreeselijke onvoorzichtigheid heeft begaan. Hij en Zij. ,,Hij" is de verantwoordelijke staatsman. Britsch minister-president-. „Zij" is de Ne- derlandsche sociaal-democratie, die zich met terzijdestelling van alle besef van ver antwoordelijkheid aan volksmisleidende propaganda te buiten gaat. Hoezeer „zij" zich ook gaarne op den overzeeschen ,,hij" als geestverwant be roept, ontbreekt echter in den aard van beider optreden alle verwantschap. Er zijn, zet de „N. H. C." uiteen, veler lei tegenstellingen en verschillen. ,,Hij" uit zich als geloovig man; „zij" stamt uit het alle religie .ontkennend en miskennend liistorisch-materialisme. „Hij" streeft naar nationale politiek; „zij" gaat zich te buiten aan klassen- en kastenstrijd. ,,Hij" aanvaardt de verantwoordelijk heid voor do kiezersuitspraak; „zij" ne geert die en telt niét maar weegt stem men. „Hij" voert evolutionaire politiek; ,,zij" wil soms revolutionair doen, omdat met het vroeger aangebeden algemeen kies recht zoo bitter weinig te bereiken is. „Hij" acht zicli geroepen voor de veilig heid van zijn land te waken; ,,zij" bazelt van „geen man enl geen cent", ,,Hij" erkent verdediging als nationalen plicht: „zij" sprak alleen in angst in 1914 van het leger als van een pacifistisch in strument.. ,<Hij" houdt de vloot van zijn land op sterkte; „zij" zweert bij het bordje „ver boden toegang". „Hij!' ziet in nationalisme zelf eerbiedi ging; ,,zij" beschouwt het als agressieve ve ro v erings zu ch t. „Hij" is van oordeel dat- wie zich zelf respecteert ook anderen zal eerbiedigen; „zij" meent dat zelfwegcijfering algemee- nen eerbied afdwingt. „Hij" schaft de belasting op vennoot schappen af; .,zij" acht haar de schoonste uitvinding van het jaar 1923. „Hij" wenschb langs securen weg ver mindering van bewapening; „zij" wilde ons in Augustus 1914 in den oorlog drijven en verlangt onze weerloosheid. „Hij" eert zijn vorst; ,,zij" voedde haar aanhangers op in verachting voor het vor stenhuis. „Hij" is voor alles nationaal; „zij" noemt zich bij voorkeur internationaal en doet en spreekt vaak zeer onnationaal. ,,Hij«Maar waartoe meer Wat heeft Ma-cDonald met Troelstra te maken'* Wat Labour met de* S.D.A.P.? Heel weinig. Hoe langer Labour regeert, hoe meer niet-soeialisten zich tegen de Nederland- sclie socialisten op zijn daden kunnen be roepen. „Zij" had van 't begin af den mond vol over dezen „hij", maar doet het beste er voorloopig maar stevig over te zwijgen. 't Rechte wordt het met deze twee nooit. De verschillen zijn uiterlijk en innerlijk te groot. Land» en Tuinbouw De bloemen bij de aardappelplanten. In „De Veldbode" worden resultaten meegedeeld van onderzoekingen, welke tot- doel hadden na te gaan of het verwijderen van de bloemen bij aardappelplanten van invloed is op de knolvorming. Het is bekend dat wanneer men bij som mige cultuurplanten bepaalde organen wegneemt, andere meer tot. ontwikkeling kernen. In verband daarmede is men op het denkbeeld gekomen dat het verwijde ren van de bloesems bij aardappelplanten, dio immers niofc om het zaad, maar om de knollen geteeld worden, aan den groei de zer laatste ten goede zou komen. Wilde aardappelen bloeien rijk en geven kleine en minder knollen, in tegenstelling met vele culiuurrassen, waarbij het om gekeerde het geval is, maar een vergelij king ten gunste van het afplukken der bloemen mag daaruit- niet gemaakt wor den, omdat de eultuurrassen op hooge knolopbrengsten veredeld zijn. Onder de veel opbrengende rassen zijn er die rijk en andero die weinig of niet bloeien. De be trekking tusschcn bloei en knolvorming is veel meer samengesteld dan men opper vlakkig zou den,ben. Het onderzoek van dr. Snelk verbonden aan liet- biologisch instituut voor land- en boschbouw te BerlijnDahlem, heeft tot uitkomst behad dat- alle riikbloeiewde soor ten, als men de bloemen afplukte, een klei nere opbrengst gaven dan in het geval, waarin men het niet deed. Bij zwakke bloeiers had liet bloemplukken geen in vloed of viel het ©enigszins ten gunste van. he-t afplukken uit. Over liet algemeen mag men dus niet zeggen dat het verwijderen der bloemen financieel loonend is. Afwijkende smaak bij geitenmelk. Aan een lezing van den Rijksvceteelt- consulent voor Zeeland over de geitenmelk, haar samenstelling, eigenschappen, win ning, behandeling en gebruik ontleenen ning en behandeling, afwijkende doelein den minderwaardig is of d:e zelfs gevaar lijk kan wórden. Er bestaat n.l. verband tusschen de-n aard" van. het verstrekte voedsel en den smaak der melk. Blijkens de ervaringen op het fokstation te Seroos- berko kreeg men: bittere melk, bij over vloedige klavervoed'ng, van jonge wikken en van lupinen zaad; sterke melk van lu cerne, rapen, of knollen en. sesammeel; melk met een walgelijken kooksmaak van veel koolgroen; minder lekkere melk bij het voeren van raapmeel, rotte mangels, overvloedig ingekuilde pulp of aardappe len of schillen, suikerbietenkoppen en bla deren. Lekkere melk van goed gras, jong riet, goed weide hooi, gele wortelen, haver, ■zemelen, brood, gerst en lijnmeel, ook van •geiten die in de weide loopen. Soms kan eenzijdige voeding de melk ook in haar samenstelling zoodanig wijzigen, dat de geschiktheid voor verschillende doeleinden erd-oor wordt, verminderd of dat zo obnormaal wordt! Geiten worden dikwijls eenzijdig gevoed, zoodat de betee- kenïs van dien factor niet moet worden onderschat. A-s dagelijks voedselrantsoen voor -een geit van ongeveer 50 kg. lévend gewicht, wordt wol opgegeven: 7 kg. gras, 3 ons lijnkoek, 5 ons brood-en 2 ons haver. Het Verslag ever den Landbouw in 1923. Het Verslag over den Landbouw in Nederland over. 1923 is verschenen. In liet bekende handige formaat geeft de Directie van den Landbouw weder vele belangrijke overzichten, welke voor den landbouwer alsmede voor hem, die door den handel met den landbouw in betrekking staat of van den Nederlaiulsclien landbouw studie maakt, van groote beteekenis zijn. Het tekstgedeelte handelt vooreerst over: den invloed van het weer op den landbouw, een onderwerp, dat nationaal en interna tionaal meer en meer een bron van studie begint te worden; den akkerbouw, waar van het prijzenverloop, de oogstresultaten en de bedrijfsuitkomsten worden bespro ken; de veehouderij in haar onderdeeleu en de zuivelbereiding, waarvan belangrijke overzichten worden gegeven; den tuinbouw in zijn verschillende vertakkingen. Afzonderlijke hoofdstukken, alle be knopt en toch zoo overzichtelijk mogelijk gehouden, worden verder gewijd aan: ont ginning, boschcultuur en ontwatering, aan verenigingsleven en coöperatie, terwijl een slothoofdstuk onder het opschrift „Diverse onderwerpen" handelt over: arhcidsloonen, koop- en pachtprijzen van landerijen en het gebruik van landbouwwerktuigen en kunstmeststoffen. Het tweede gedeelte bevat een veertig tal tabellen over den landbouw en hetgeen met dezen in betrekking staat; nieuw zijn o.a. een tweetal tabellen, welke de index cijfers aangeven van de prijzen van land bouwproducten, voederartikelen, meststof fen en arbeidsloonen. Het tabellarisch ge deelte van dit werk kan voor tal van vra gen, den landbouw en -de landbouw economie .betreffende, met vrucht worden opgeslagen. Aan het Verslag is ten slotte toegevoegd een Register op do Verslagen en Mededee- lingen der Directie van den Landbouw over de jaren 1916 tot en met 1923, dat in alphabefische volgorde alle onderwerpen met verwijzing aangeeft, welko in de ge- noemde jaren werden behandeld. Dit is een r- lijst van 14 bladzijden, die een aanyulling l vormt vas het register, dat in 1916 ver scheen en die bij besludeering der tal- f rijke mededeelingen, door de meermalen genoemde directie gepubliceerd, een groot gemak moet opleveren. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen 93 za ken op de rol voor, voor de niet openbare 18 zaken. In de vorige keer aangehouden zaak van. Joha. M. A. de H., winkeljuffrouw te- Leiden, die na 8 uur nog taartjes ver kocht had in een winkel op de Mare, werd nu gehoord de verbalisant Stokhuizen, die* het verhaal bevestigde. De juffrouw vertel de nu het niet ontkend te hebben, doch niet geweten te hebben, aan wie. en wist ook niet dat zij het niet mocht doen. Eisch f3 of 3 dagen. C. A. v. O., vrouw Kr. te Voorscho ten, niet verschenen, is beklaagd versch brood te vroe.g te hebben verkocht. Als getuige wordt gehoord de verbrui ker van het broodje Stokhuizen, die niet om versch brood gevraagd heeft, en alzoo niet wist of het versch was, wat hij eerst van den verbalisant hoorde. Eisch f 3 of 3 dagen. J. B. W., veehouder te Zoeterwou- d e, kwam weder voor in de zaak over het vervoeren of doen vervoeren van een doo- de koe, zonder de voorgeschreven keuring te hebben doen plaats hebben. "Thans wordt gehoord als getuige het bestuurslid Verkleij, van het Onderlinge Veefonds, te Hazerswoude. Deze kan bevestigen, dat beklaagde d® voorgeschreven kennisgeving bij hem ge daan heeft, en daarmede werkelijk geen eigenaar meer is van het doode dier. Ge tuige heeft daarop last gegeven aan den slager Perijn te Hazerswoude het dier weg te halen. O. M. Schakenbos, voerman te Koude kerk. heeft in opdracht van zekeren Stra- ver het doode dier gereden met bedoelde Straver, die ook als getuige is opgeroe pen. Hij weet echter niet of het dier bij Straver of Perijn is gelost. Wat er verder is gebeurd weet hij niet, dat interesseert hem weinig. Getuige Straver koopman te Koudekerk (thans militair) vertelt dat hij opdacht gegeven heeft aan Schakenbos het doode dier te halen, toen hij door of namens Ver kleij verwittigd was dat het doode dier voor -rekening van het fonds bij bekl. op het erf 'lag. Deze getuige kan ook wat slageren, en heeft het dier op helpen hangen. De Kantonrechter informeert bij den Rijksveldwachter Pieterse of hij nog een verder onderzoek heeft ingesteld, want met de getuigen zijn wij nog niet veel ver-< der gekomen, zooals te verwachten was. Deze getuige kan echter geen nieuw licht ontsteken. De ambtenaar eischt voor beklaagde vrijspraak, daar niet bewezen is dat hij heeft vervoerd, of doen vervoeren, doch wijst er op, dat bèkl. meer verantwoor delijkheid heeft dan anderen door zijn lid zijn van den Gemeenteraad. Bekl. verweert zich. dat hij feitelijk ge heel buiten de zaak staat, geen eigenaar meer was van het dier, alzoo in 't geheel niet aansprakelijk of verantwoordelijk. Tegen C. P.. slager tc Hazerswou- d e, niet verschenen, die eveneens vervoer enz., ten laste was gelegd, in dezelfde zaak, wat de.ze in de vorige zitting ont kende, werd geëischt. f 10 of 10 dagen. Anna L., dienstbode te Leiden, heeft op de Vischmarkt op Zaterdag gereden. Borden had ze niet gezien. en 't was een klein eindje maar. De borden zitten ook vreemd hoog. be aamt de kantonrechter. Eisch.,f 3 of 3 da- |W. KI. te Baarn heeft in de Groote Sloot te Warmond gestoomd. Bekl. zegt niet anders dan in de monding te zijn geweest, en toen hij hoorde dat het verboden was, dire-ct teruggekeerd. Eisch f 3 of 3 dagen. Thans kwamen weder een aantal leer plichtwet-overtredingen aan de orde, waarvoor de volgende eischen: M. v. d. H. f5 of 5 dagen, D. H. f 5 of 5 dageu. J. v. K. f 3 of 3 dagen. J. L. f 10 of 10 da gen. W. J. L f4 of 4 dagen. H. M. f 3 of 3 d. J. M. f 10 of 10 dagen. J. G. N. f 5 of 5 dagen. M. O f4 of 4 dagen. P. O. f 10 of 10 dagen. W. F. S. f 3 of 3 dagen. B. St. f3 of 3 dagen. J.^J. v. St. f4 of 4 da gen. A. J. v. d. Z. 2 maal f 5 of 2 maal 5 dagen. H. v. N. vr. O. f 2 of 2 dagen, wel ke de kantonrechter om de treurige fami lieomstandigheden zonder straf wegzond; C. P. wed. L. f2 of f2 dagen. J. Th. C. L. f2 of 2 dagen, wat de kantonrechter di rect op 50 ct. bracht. C. de R., waarvoor als in meerdere za ken, de vrouw was verschenen, omdat de man werk had, 't eenigste lichtende nog in de heele geschiedenis, was hetzelfde ten laste gelegd. De juffrouw kon échter verklaren, dat zij persoonlijk bij den opziener was ge weest, „die groote, dikke heer", verduide lijkte zij, en die had verlof gegeven. Hij had echter zeker vergeten het aan de „Iïooge. Meester" tc schrijven, want die wist nergens van. De kantonrechter zal den Opziener Baak nog hooren. Maar pas op als U geen waar heid gesproken hebt. De vrouw is er ge rust in, dat die heer het nog wel weten zal Met een zeer misnoegd gezicht trekken de meesten af; doch de kantonrechter, dio het slachtoffers van de Ministerieele be- schikking noemde, kon nog menige dank- bare blik naar voren brengen, met- de be- lofte dat bij de lang niet malsche eischen wel beduidend naar de laagte zal brengen. In zoo'n stemming, om dat te- doen, brengt zoo'n zitting je wel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6