peuiiiiiii Tweede Bladj Vrijdag 18 Juli 1924 LOHMAN-RAADSELS. In Stemmen des Tijds", wordt Jlir. Mr. A. F. de Savornin Lohman door Prof. Blotemaker de Bi*uine herdacht, in een ar tikel waaraan het volgende is ontleend: Raadsel! Want inderdaad heeft Lohman raadsels opgegeven. Neem zijn kerkelijk standpunt. Hij is mee de man der „Doleantie." Als er kerkrechtelijke vragen rijzen, dan grijpt hij met Rutgers naar de pen. Zij verdedi gen. met klem hun inzicht omtrent de rechten der plaatselijke gemeente. En als bij de uitspraak geschiedt wat hem voor komt juridisch een onrecht te zijndan sluit hij zich aan bij de verdrukten.. Of zijn blik juist was, doet er niets op. 'Hij zag het zóó en deed eT naar. Gebon denheid aan het Recht dab is het aerste. Maar als langs dezen weg en op dezen grond Lohman lidmaat is eemer gerefor- ïneérdo kerk op dezen, grond en dus af gezien van dogmatische vragen en afge zien van de verbindbaarheid der kerke lijke confessie..'., dan rijzen straks raad selen op; juist wijl hij Lohman is, door ^iémand gebonden en door niemand te pinden dan door God. Als er nu een kwe3- ïie-Netelenbos opkomt en hij daarin speurt de kwestie van overtuigingsdwang dan staat hij dicht bij Netelenbos. Als üiet ver van zijn woning een nieuwe kerk gebouwd wordt en hetgeen; daar wordt verkondigd spreekt tot zijn ziel, dan kerkt .Ueze gereformeerde daar. ook al is de Ouinoordkerk hervormd; en niet eens, fraaie kwestie vooor den kerkelijken Lohman in allen deele officieel her vormd. En als hij aan het eind van zijn 'even zich nog eens wil doen hooren, dan geeft hij ons zijn boek „Naar de Kerk of naar het Evangelie?" dat iederen dogma ticus niet enkel den gereformeerde tot wanhoop drijft. In dit alles is een raadsel. Maar bij Lohman is het opgelost. Neem zijn standpunt inzake het bijzon der hooger ondérwijs. Ieder weet, dat hij in 1905 er tegen sprak, er vóór stemde. Dat sloeg in en het leeft in de geheugenis. Als sinds een po litiek of politiek-sociaal vraagstuk aan de orde was, dan kon men in rede of dag- Wad een voorstander tofc een tegenstan der hooren zeggen: ,,Wee>s als Lohinau; bestrijd en stem dus vóór." Als geestig heid niet kwaad. Doch wie hier iet» anders dan een gees tigheid bedoelen zou; wie bij voorbeeld aan inconsequentie of zelfs, wie weet, aan berekening en aan onzuiverheid zou den ken die zou toch wel zeer ver uit den koers geslagen zijn. Natuurlijk sprak Lohman tegen. Want hij verstaat niet, wat dat is: gebonden hooger onderwijs; wetenschappelijk onder zoek, waarvan de uitkomst reeds te voren vaststaat. Hij kent hier slechts de vrij heid. Maar als een groep van beteekenis iets anders wil, met welk recht zal dan een meerderheid haar beletten om zich zelf te zijn en om uit eigen vrije lcracht en eigen vrije middelen zich te ont plooien?! Natuurlijk stemde Lohman vóór. In dit alles is een raadsel. Maar bij# Lohman ia het opgelost. PERMANENTE REVOLUTIE. „Wo hebben, aldus de Standaard", ge waarschuwd tegen de ontaarding van het z.g. georganiseerd overleg, zooals men £it reeds zag in onze hoofdstad. Welk groot gevaar hier dreigt, spreekt weer zeer dui- dlijk uit een uitenzetting, die op het con gres van den Nederlandscben Rond van Werklieden in Overheidsdienst omtrent het georganiseerd overleg gegeven werd door den heer Van Meurs. Hij zeide o.m.: Principieel staat de zaak voor spr. zoo, dat hij erkent, dab er twee par tijen zijn, de Overheid en het Over heidspersoneel, die gedwongen zijn met elkaar in overleg te treden. Spr. wenscht vast te stellen, dat dit niets te maken heeft met het gezag, dat de Overheid bekleedt. Wij hebben al leen met de Overheid als werkgeefster te maken en als zoodanig eischen wij, (FEUILLETON De Sterren hadden gelogen. Verhaal uit den dertigjarigan oorlog. 20) De koning wilde nu, op raad van zijn schoonvader, den keizer vergiffenis vra gen en daarom ontsloeg hij zoowel Mans feld als Ghristiaan van Brunswijk uit zijn dienst. Doch de keizer weigerde en Freder.k vlood andermaal naar Holland, werwaarts zich ook zijn heide veldheeren begaven. Maximiliaan van Beieren werd nu, tot loon voor zijne in den krijg bewezen dien sten, door den keizer tot keurvorst ver heven. Terwijl koning Frederik, de graaf van Mansfeld, Ghristiaan ,van Brunswijk, Bernhard van Saksen-Weimar en andere Duitsche vorsten, te 's-Gravenhage bijeen waren om nieuwe plannen te smeden en de groote .mogendheden voor hun zaak te "winnen, had Bethlen-Gabor, door Hol- landsch geld en Turksche troepen onder steund, den strijd tegen den keizer her nieuwd. Op het onverwachtst viel hij in Honga- onru-en nam ^rnau iQ» waarna hij met C0.000 man Moravie binnentrok. Be keizer had hier slechts een leger van dat de Overheid dezelfde houding aanneemt als de particuliere patroons. Het gezag van de Overheid wordt hier door niet aangerand, de beide partijen hebben hun belangen le verdedigen en het resultaat hangt af van de argu mentatie en de oogenblikkelijke m a chteverhoud ingen. Het gezag wordt hier niet aangerand, aldus de verzekering van den! heer Van Meurs. Er is erger. In zulke uiteenzetting is liet Overheidsgezag reeds geheel opzij gezet. I De verhouding van Overheid en ambte naar wordt gelijkgesteld met die tusschen werkgever en werknemer en het stakings recht worde aanvaard. Wie het wint-, wie dus de leiding zal nemen, dat zal afhangen van de machtsmiddelen', de „oogenblikke lijke machtsverhoudingen." Het is een stelling, die indertijd zelfs door den heer Troelstra niet werd aan vaard. Het is de teekening eener verhou ding. die ook in een sociaal-democrati- schen Staat vooral geen1 oogenblik zou worden geduld. Zij kan alleen dienen, om de Overheid met lamheid te slaan, na de principieel© verplaatsing van heb gezag der Overheid naar haar georganiseerde dienaren', die, als het oens zoo te pas komt, de „oogen blikkelijke machtsverhouding" laten gel den. Dit is inderdaad do permanente revolu tie. Een in elk Staatsleven onduldbare en uiterst gevaarlijke situatie. Het verdient onze volle opmerkzaam heid, dat de leiders van de socialistische organisaties van Overheidspersoneel daar heen sturen. De beteekenis ervan zal liunzelf niet zijn ontgaan. En zou men dan willen, dat zij, die prii3 stellen op handhaving van het wettig ge zag. die beteekenis niet zouden zien? KERK EN SCHOOL KED. HERV. KERK. Beroepen. Te Huizen (2de pred.-pl.): B. Batelaan te Zeist; te Oud-Be.ijeiland: G. J. Koolhaas te Oldebroek; te Lunteren G. Benes te Monster; te Tubbergen: Th. C. Vriezen, oand. te Maassluis. Bedankt. Voor Bleiswijk: A. H. J. G. van Voorthuizen te Huizen. GEREF. KERKEN. Aangenomen. N aar SuameerG. Biersteker, oand. te Krabbendam. Bedankt. Voor Warns. Rottevalle en Aarland er veenJ. B. Vanhaelen, cand. te Alblasserdam. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te IJmuiden: K. Groen, te Zwijndrecht. Bedankt. Voor Ede: H. Visser te Leeuwarden. Perem. examen. De Classis Emmen der Geref. Kerken heeft den heer K. J. Cremer, beroepen, predikant der Geref. Kerk van Goes, pe remptoir geëxamineerd, en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacra menten. Beroepingsv/erk. Naar het „Zendingsblad" verneemt, heeft de Hollandscho Gereformeerde Kerk te Djogja (Java) van het- plan om een eigen dienaar des Woords te beroepen voorloopig afgezien. Ds. i. H. Holwerda. Ds. J. H. Holwerda, Chr. Geref. pred. te Paterson (Noord-Anierika) doelt mede, dat hij tijdens zijn verblijf hier te lande van 24 Juli tot 7 Oct. gaarne de3 Zondags de.Geref. kerken zal dienen. Zijn adres is mej. wed. J. H. Turkstra te Dokkum. D. Wilkens. De bekende vroegere Haagsclie straat prediker D. Wilken-s, thans wonende le Amsterdam, Egelantiersgracht 64 III, hoopt 28 Juli a.s. zijn 90sten verjaardag te vieren. Hoewel hulpbehoevend is, naar de „Ned." meldt, zijn geest zeer helder en de stem even krachtig als voorheen. Os. S. Hulsmans. De toestand van Ds. S. Huismaus, Geref. pred. te Doetinchcm is naar aan 'l Fr. Dagblad gemeld wordt, hoogst ernstig. Be patiënt verkeert voortdurend in be- wusteloozen toestand. Geen derde predikant ta Assen. Eerngeü tijd geleden is medegedeeld, dat de kerkeraad der Ned. Hervormde Gc- 12.000 man, waarvan de graaf de Mon tenegro en Albrecht van Wallepstein de aanvoerders waren. De laatstewas ter belooning voor do hulp, welke hij den keizer in den krijg bewezen had, met de heerlijkheid Frieda land en den hertogshoed beschonken. Hij had uit de schatten, welke zijn vrouw hem nagelaten had, vele goederen gekocht uit de verbeurdverklaarde bezit tingen der Boheemsche vluchtelingen en was daarna in het huwelijk getreden met de dochter van den keizerlijken geheim raad, den graaf van Harrach, waardoor hij zijn rijkdommen en zijn invloed aau het hof nog verhoogd had. iWallenstein was veldheer geboren. Zijn geheele uiterlijk wekt© vreeze en ontzag. Hij was groot en fier van gestalte. Zijn donkere, onheilspellende blikken eischten onbepaalde gehoorzaamheid van ieder, die onder het bereik zijner zwarte en dieplig gende oogen kwam. Zijn gelaatstrekken waren strak en hard en stieten vriend en vijand af. Zoo verkwistend als hij in het burgerlijk leven was, zoo matig en eenvoudig was hij te velde. Zijn soldaten kenden hem allen aan zijn eenvoudig lederen ruiterkleed, zijn linnen hemd, zijn roode broek, zijn scharlaken mantel, zijn Spaanschen kraag en den meenle te 'Assen besloten had mede te wer ken tot het stichten van een rechtzinnige predikantsplaats te Assen. De vereeniging van vrijzinnig Hervorm den heeft zich thans uitgesproken tegen liet "beroepen van een rechtzinnig predi kant, óók om financieele redenen. De Kerkvoogden hoewel niet tegen het beroepen van een rechtzinnig predikant, hebben eveneens om financieele redenen ernstige bezwaren tot het stichten van een derde predikantsplaats over te gaan. Ds. M. Kooma as. Naar de Wekker meedeelt is de toestand van Ds. Koomans, G>* Geref. Pred. te Hoogereen, ran dien aard, dat de de hoop op herstel door minder ongunstige teeke nen gewekt, al meer en meer wijkt. De patiënt teert weg. Maar, zegt de Wekker, niet teert weg de levende hope, waarin zijne ziel leeft en die- haar sfeunt en draagt te midden van krankheïdsmoeiten en -ümarten. De Heere is hem voortdurend goed en nabij. Voor "bestrijding of moedeloosheid wordt hij be waard; de hope der zaligheid staat voor hem rotsvast. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. II. Na opening der zitting en voorlezing cler notulen wordt den! leden gelegenheid ge geven tot het indienen van voorstellen tot wijziging van wetsartikelen. Verschil lende leden maken daarvan gebruik. Prof. Van Nes dient in eene wijziging van art. 12 van het Reglement op het Hooger On derwijs en van het Reglement op het Hulppredikersehap. Dr. Niemeijer stelt voor eene wijziging van art. 2 van het Reglement op de Gene rale Ka 8. Ds. Eilerts de Haan en' ds. A. B. te Win kel stellen voor wijzigingen in de voorstel len der commissie ran armenzorg. LateT zal op deze voorstellen worden te ruggekomen. De President benoemt de* volgende com- missiën: voor do tabellarische verslagon: Barbas en Bongers; voor de kleine toela gen: den Quaestor-Generaal en den heer Van der Veen. Voor de consideraties: A. Eilerts de Haan, Veer.man en Te Winkel. Voor de consideraties: B. dr. J. van Beek, Barbas, Landsman, Zoete en Van Zwet. Voor de stukken ter .behandeling: prof. Brouwer, Sneep, Van Beek, Bongers, Nie meijer, Voerman en Tijssens. Vcor de nieuwe wetsvoorstellen, prof. 'Van Nes, Te Winkel, Van der Voen, Tam- mens, Deleman, Wagter en Picard. Voor afschriften en staten van kosten: Tammens en Landsman. Voor combinatie van gemeenten: Zoetó, Niemeijer en Veenmau. Voor eindredactie: prof. Van Nea en Eilerts de Haan. Er worden 7 synodi contractea uitgeloot Wegens commissievergaderingen sluit de President de zitting. Christel. Geref. in Amerika. Omtrent de Synode der Christel. Geref. Kerk in Amerika die 18 Juni werd ge opend, meldt de Wekker het volgende: Zij koos tot president D s. Idzord van Dellen, predikant, te Denver in den staat Colorado. The Banner van 20 Juni bracht ons zijn portret. 'Het deed ons genoegen do beeltenis van onze ni vroege ren: studievriend te Kampen weer eens te aanschouwen. Ds. van Dellen is een man van onzen leeftijd. Eén dag in het. jaar, n.l. 31 Januari zijn wij even oud. Hij werd geboren te Sassenheim 31 Ja nuari 1869. Toen wij eens te zaam in den zomer van 1892 zijn geboorteplaats be zochte^ bleek het ons, dat zijn vader Ds. L. van Dellen in zijn eerste gemeente al- daar nog niet vergeten was. Ds. van Dellen heeft, wijsheid en tact noodig om deze Synode te leiden. Er zijn allerlei plaatselijke moeilijkhe den. Daarbij vele protesten over de beslis sing der vorige Synode in de zaak Ds. Janssen, die afwijkende gevoelens doceer de. En dan de quaestie over de leer der gemeene gratie. Twee leeraars van be langrijke gemeenten worden beschuldigd, dat zij suspicie hebben gegeven van on-ge- reformeerde en onbijbelsche leeringen. Ds. Schans en drie kerkeraden beschuldi gen Ds. Hoeksema en Ds. Danhoff van af wijking in niet minder „dan zes belang rijke waarheden en/ brachten hun protest op de classis." Een rumoerige classisvergadering. Tn verband met bovenstaande geschillen hield naar wij in de Wekker lezen, de grijzen vilten hoed met roode veder, welke zijn kort afgesneden, haar bedekte Hij sprak slechts weinig, lachte bijna nimmer en van hooze luimen kon men wel slecht bij hem spreken, wijl hij voort durend norsch en ontevreden was. Slechts wanneer zijn soldaten zich door buitengewonen moed onderscheiden had den, dan helderden zijn, gelaatstrekken op, dan fonkelden zijn zwarte oogen, dan klopte hij den dappere op den schouder, of riep hem voor het front en sprak: „De eer der overwinning komt hem toe!" Maar schrikkelijk was zijn blik voor den lafaard en nog meer ontzettend zijn besluit over diens lot. De soldaten wisten, dat hij al hunne ontberingen wist te deelen, als het er op aankwam, en daarom vlogen zij voor hem door het vuur. 1 Hij gunde zich weinig slaap. Des daags voortdurend bezig, gaf hij zich des avonds aan de sterrenwichelarij over, en 't geloof aan den invloed der ster ren op den gang der wereldgebeurtenis sen beheerschte al zijne ondernemingen. Van vleierij had hij oen afkeer on ver-; diensten alleen golden bij hem voor eer. Mebrmalen gebeurde hel. dat hij aan zienlijken, die met aanbevelingen van den keizer of van de vorsten tot hem kwamen, minachtend terugwees, om zijne gunsleU aan den eenvoudigsten krijgsman te Classis Grand Rapids Oost eene vergade ring welke van Woensdagmorgen tot Za terdagsmorgens te één uur duurde. De Classis vergaderde eerst in de kerk in de Ooster Avenue. Drie leden dier gemeente kwamen met een protest tegen. Ds. Hoeksema en toen de classis omtrent dit protest eene beslis- sing nam, verliet hij met zijn mede-afge vaardigden ouderling de vergadering. Do classis zond eene commissie om hen terug te halen". Gevolg van een cn ander was ook, dat de classis niet langer in dc Ave nue Kerk (waarin Ds. Hoeksema predi kant is) kon vergaderen. De classis ver huisde naar de kerk in de Shermanstraat te Grand Rapids cn zette hare vergade ring voort. Eindelijk gaf Ds. Hoeksema gehoor aan de Commissie en kwam mot zijn ouderling terug. Daar het protest der drie gemeenteleden, saamhing met de gemeene gratie quaestie, welke ter synode behandeld moet worden, kon do class© hun protest niet ten einde brengen en werd het naar den kerkeTaad teruggezonden. Gok tegen dit besluit der classis werd weer protest aangeteekend bij de Synode. Eindelijk werd na het mid dernachtelijk uur Zaterdagmorgen de ver gadering gesloten. 't Blijkt wel, dat het kookt in de kerk. Als deze classisvergadering over de ge meene gratie-zaak een voorproef 13 van hetgeen de Synode wacht, kan ook deze lang vergaderen. BiHMEML&ÜP EEN NIEUW VLEESCHWAREN- BESLUIT. Wat is werst? Op giond van do warenwet cn do vleeschköuringswet is bij K. B. opgenomen in St.bl. No. 315, o.m. bepaald, dat ..worst" (uitgezonderd balkenbrij en bloedworst) moet voldoen aan tie volgende eischen: 1. andere stoffen dan keukenzout, krui den, specerijen, water, suiker, niet kunst matig gekleurde azijn en salpeter (kalium nitraat) megen niet toegevoegd zijn. In worsten, welke gekookt zijn, mag (mogen) bovendien gebuild mee', onge- build meel, brood, beschuit, rijst, haver, rogge en/of zei meel toegevoegd zijn; 2. haar gehalte aan salpeter mag niet grootcr zijn dan 0.2 procent; 3. haar gehalte aan zetmeel, uitgedrukt als watervrij zetmeel, mag in worsten, welke gekookt zijn, niet grootcr zijn dan 4 procent; 4. conserveermiddelen, andere dan de in het eerste lid van dit artikel genoemde, moeten afwezig gijn, behalve in leverworst, waarin boorzuur of boorsure zouten tot ten hoogste 0.3 pet. als boorzuur berekend, aanwezig mag zijn; 5. andere kleurstoffen dan die eigen aan vleesch en aan geoorloofde toevoegingen mogen niet aanwezig zijn; 6. de verhouding van het procentisch watergehalte tot het procentisch gehalte aan organisch niet-vet mag, behalve in knakworst en hoofdkaas, niet grootcr zijn dan 4. Als procentisch gehalte aan organisch niet-vet wordt aangemérkt, het getal, dat verkregen wordt door het cijfer 100 te ver minderen met het procentisch water-, vet en aschgelaTi0 van de vleeschwaar. Vleesch waren, die in luchtdicht gesloten voorwerpen door sterilisatie verduurzaamd zijn, moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. conserveermiddelen andere dan. keu kenzout en salpeter (kaliumnitraat) moe ten afwezig zijn en van dit laatste mag de hoeveelheid niet grooter zijn dan 0.2 per cent 2. andere kleurstoffen, dan die eigen aan vleesch en aan de waren in de vleeschwaar aanwezig, moeten afwezig zijn; 3. de totale hoeveelheid zetmeel van de van aanhangende stoffen behoorlijk be vrijde vleeschwaren mag, uitgedrukt als watervrij zetmeel, niet grooter zijn dan 4 procent. Bij de bereiding van de in dit „vleesch- warenbesluit" beidoelde waren mag niet worden gebruik gemaakt van grondstoffen, die schadelijk voor de gezondheid zijn of kunnen zijn, ondeugdelijk van samenstel ling zijn, of in ondeugdelijken toestand verkeeren. Een en ander treedt in werking met jn- 1 gang van 15 Sepember a.s. De trek naar Zwitserland. Do trek naar Zwitserland schijnt dit jaar al buitengewoon groot te zijn. Iemand le Utrecht die acht dagen gele den plaats wilde bespreken in den trein, moest vernemen, dat tot 6 Augustus alles al gereserveerd was, meldt het „U. P.". schenken, mits deze ze zich waardig ge maakt had. Daardoor vooral prikkelde hij zijne sol daten, om onder zijne oogen zich te on derscheiden. Ofschoon hijzelf voor 't uiterlijk aan de Roomsche kerk gehecht was, zoo bekom merde hij zich in het minst niet om de godsdienstige overtuiging zijner onderhoo- rigen en trok hij meermalen een verd:en- stelijk Protestant boven een Katholiek voor. Ketterhaat en kettervervolging ver foeide hij. Zoodanig was de man, die zulk een groo te rol zou spelen in dezen strijd en wiens gelukster in zóo korten tijd reeds zulk een aanzienlijke hoogte had bereikt. En toch, 't scheen, of die ster thans zou ondergaan. Immers het geduchte leger van Rethlen-Gabor had zijne troepen gansch omsingeld en er' wa3 van den kei zer, die in het Westen aan Mansfeld, Brunswijk en den markgraaf van Baden de handen vol had, goene hulp te wach ten. Voorzeker, de vooruitzichten van den Friedlander mochten niet schoon heeten. Hoe! Had hij daarvoor gearbeid, om thans met de zijnen tot den laatsten man opi te komen, of smadelijk te moeten on derhandden? Zouden de sterren hem dit maal gelogen hebben? Moedeloos zat hij in zijne tent, het Onze handel met Rusland. Naar de Ned-Rue (Nederlandsch-Rus- i sisch Handelsconcern meldt, zijn drie stoomschepen; int Rusland, n.1. de .Jutrl Marx", de „Rote Fahne" en de „Karna" naar Rotterdam onderweg. Deze stoomschepen zullen in de Rotter- damsche haven volle ladingen voor Rus- land innemen. De >,Karl Marx" wordt reeds heden te Rotterdam verwacht. De draadlooze voor zieken. Een van de schoonste werkzaamheden die de Christelijke Vereeniging v. Draad- looze Telefonie zich ziet toegewezen, ia het geven van haar bemiddeling tot de plaatsing van ontvangtoestellen bij onze door ziekten, zwakte enz. aan Iktis ver-' bonden' personen. Deze menschen welke veel ontberen; moeten, zullen na verloop van eenigen tijd regelmatig in het bereik van de ver-' kondiging van het Evangelie worden ge bracht-. Het valt niet te beschrijven welk een. uitkomst dit voor velen zijn zal. Hoewel zij waarschijnlijk niet allen te*] gelijk tot de aanschaffing van toestellen- zullen overgaan, valt er voor de Vereent» ging in den komenden tijd op dit gebied zeer veel arbeid .te verrichten, als men slechts becten'kt dat het aantal er voor in' aanmerking komende personen minstens op 10.000 is geschat-. De Vereeniging zal zich van die laak met de meeste zorg trachten te kwijten, voornamelijk ook om de draadlooze ontc vangst van de Chr. Telefonie financieel ia het bereik van ons volk te brengen. Aan het Secretariaat deT Chr. V. Draadl. Telefonie te Maassluis, zijn ovef deze zaak inlichtingen te bekomen. Uit het Sociale Leven IfR y'- v De Bond van Nederl, W> "ris toe .fabri kanten bericht het Volgende: In verband met de vele aanvragen vau metsclsteenen voor Engeland en de eischen die men stelt ten aanzien van het for maat, zijn twee waalsteenfabrieken, be- hoorende tot het concern, de N.V. Nieuwe Handehnaascbappij „Waakteen" te Nij megen, in werking gesteld om speciaal Engelsch formaat te produceeren. Het laat zich aanzien, dat het gebrek aar metselsteen in Engeland nog enorm zaf toenemen, zoodra de huisvestingwet al daar zal zijn aangenomen en in werking getreden. Het is dan ook te verwachten» dat vele steenfabrieken geheel of gedeelte* lijk voor de productie van EngeLsch for maat zullen worden ingericht. Nu dergelijke perspectieven bestaan is de vrees voor overproductie hier te lande dan ook van allen grond ontbloot. De kasgelden van bouwvereenigingen. De Minister van Arbeid heeft aan do gemeentebe^turen medegedeeld, dat wo ningbouwverenigingen, die wekelijks be langrijke bedragen aan woninghuren ont vangen, deze gelden in kas houden in plaats van ize bij een soliode bankinstelling of door storting iu de gemeentekas rentege- vend tó maken. De minister dringt er op aan te bepalen dat overtollig kasgeld moet worden ge stort in de gemeentekas of bij een bank instelling ten genoego van liet gemeente bestuur. Zijn vakvereenigingscontriouties belastbaar? Men zal zich herinneren, dat oud-mi nister De Geer geruimen tijd geleden heeft medegedeeld, dat hij er geen bezwaar te gen had, dat de vakvereenigingscontribu- tias van het belastbare inkomen werden afgetrokken. Minister Colijn heeft dezo belofte van zijn ambtsvoorganger echter herroepen. Thans wordt „Hot Volk" door een vol komen bevoegd departementsambtenaar gemachtigd, mede te deelen, idat zeer bin- nenkort een arrest van den Hoogen Raad is te verwachten, waarbij zal worden uiU gemaakt of de aftrek van het vakvereeni- gingscontributie-bedrag al of niet in strijd is met de Nederlandsche wetgeving. Textielovereenkomst mei Hongarije. De Hongaarsche regeering heeft met du Nederlandsche regeering een goederen- ruil- overeenkomst gesloten, volgens wolke maandelijks u:t Nederland de navolgend© hoeveelheden texticlwaren in Hongarije ingevoerd kunnen worden: 10.000 K.G. wollen goederen; 3000 K.G. bontgeweven katoenen goederen; 3000 K.G. gebleekte en 400 K.G. ongebleekte katoen. hoofd in do hand steunende en den arm op de tafel, terwijl zijne sombere blik ken over de kaart vlogen, dio voor hem lag en waarop een schels van liet slagveld ge< teekend was. Langzaam bewogen zich de zware gow dijnen en een man van middelbaren leef tijd, bloothoofds en in een fluweeleu man tel gehuld, waarover een gouden keten hing. trad de afdeeliug der tent binnen, waarin de veldheer gezeten was. Dreigend en onheilspellend wendden zich de zwarte oogen naar do zijde, waar het gordijn bewogen werd, doch toen von. Wallenstein den binnenkomende zag, hel derde zijn gelaat op. ,,Ik stoor u toch niet, heer hertog! Ik heb gewacht u to hinderen, zoolang het maar cenigszins mogelijk was. Doch kom nu en ziel" De veldheer stond op, zonder een woord te spreken, en begaf zich naar hel acln> terste gedeelte der tent, 't welk door een gordijn van het overige gesche den was. Hier zag men een waar magazijn van hemelglobes, kijkers on sterrenkaarten, -i Op de tafel stond een reusachtige kijker, waarvan de buis ver boven de tent rei klo door eene opening in het doek daarboven.' De veldheer plaatste zich voor den ^ij-. ker en volgde geruimen tijd met aandacht} den. loop der sier, op welke dc huis van.) het instrument gericht was. :.i

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5