iMtleittCaint Tweede Blad. Woensdag 16 Juli 1924 Op de Raadstrihune Do meer dan tropische hitte in de Raad- 3aal belette den Leidschen Gemeenteraad töiet, zijne redenen tot middernacht uit te strekken. Nu was dit eenigszins te voorzien dit maal. Een agenda met meer dan veertig punten, waaronder verschillende die uiteraard tot breede bespreking aanleiding igeven3 kan een lange vergadering doen •eerwachten, vooral als dan gedurende de sitting nog enkele punten zooals de werk- ïoozenuitkeerihgen enz. ondergeschoven gorden. Na een lange reeks van „ingekomen ^hikken" waarbij zich het merkwaardige ?eit voordeed dat adhaesiebetuigingen wa- j.'en ingekomen met een adres dat den Baad niet had bereikt, word allereerst ^eherstemd over een voorstel-Eerdinans om de aanbeveling voor de benoeming van een curator van het Gymnasium terug te zenden, teneinde daarop ook een vrouwe lijke candidate te plaatsen. Hadden in de vorige vergadering de stemmen gestaakt, thans werd het ver-i worpen, waarna Mr. P. E. Briët tot cura tor van deze inrichting gekozen werd. De overige benoemingen liepen vrij vlot van stapel, waarna te ongeveer half vier met de behandeling van de diverso agen da-punten een aanvang kon worden ge maakt. Aanvankelijk liet zich de toestand niet ernstig aanzien. Een flink aantal punten iwerd bijna zonder bespreking afgedaan. De situatie verauderde toen het voorstel Inzake het verhaal van bijdragen voor we duwen-' en weezenpensioen aan de orde iwam, en waarbij de sluizen der welspre kendheid wijd werden opengezet. Zooal's te verwachten was, plaatsten iich cle Soc. Democraten, met den Commu nist en de Democraten op nihilistisch standpunt. Zij willen, althans hier in Lei den terecht werd daarop door den Jfoorzitter den nadruk gelegd niets. 'Alles wat op salarisvermindering enz. wijs!,, wordt door hen, zonder rekening 3e houden met de omstandigheden en den toestand der gemeentelijke financiën afge wezen. Andere leden hadden tegen wat B. en W. beoogden in het algemeen geen bezwaar, maar zij konden zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. om de verhoog de premie te heffen alleen van de nieuw aan te stellen ambtenaren en van hen die in een hoogeren rang worden geplaatst. De bedoeling die hier bij B. en W. voor zat was duidelijk. Zij wilden voorkomen, dat het salaris van een der werklieden achteruit zou gaan, maar hiertegenover stond, dat het voor hen, die promotie ma ken, althans de eerste jaren minder aan genaam is «at daarmede geen verhooging van salaris gepaard gaat. Om aan deze bezwaren tegemoet to ko men, diende de heer Zuidema een motie in, waarvan de bedoeling was, een premie heffing over heel de linie, inaar dan tot een lager percentage. Toen dit denkbeeld weinig instemming vond, werd de motie ingetrokken, waarna het voorstel van B. •?n W. met kleine meerderheid werd aan genomen. Het ging er bij de bespreking van dit onderwerp tamelijk rumoerig toe zoo nu on dan. Do Soc. Democraten trachtten zich los te maken van hunne leiders Vlie gen en Schaper, wier klemmende uitspra ken hun van A. R. zijde werden voorge houden en de heer Witmans was buiten gewoon onrustig toen in herinnering werd gebracht de van die zijde gevoerde verkie zingsactie, waarbij sterke bezuiniging in vooruitzicht werd gesteld, geheel in strijd met de houding steeds door den heer Wit mans in den Raad aangenomen. Nadat nog verschillende kleinere punten waren behandeld, werd gepauzeerd tot 's avonds kwart over acht. Do verwachting van de Soc. Democraten, dat de trihunio overvol! zou zijn met werkloozen, die in „Het Volk" tot bezoek aan deze officieel© propagandameeting waren opgewekt, werd niet vervuld. De werkloozen, al zoo menigmaal voor propaganda-doeleinden misbruikt, hadden ér den brui aan gegeven, en lieten de fribune vrij voor de onderwijzers, dio wa ren opgekomen, om de behandeling van de onderwijsvoorstellen mee te maken. Met geduld bleven de meesten toeven.tot bij half twaalf, toen het duidelijk werd, dat dit punt niet meer aan de orde zou komen. Do heldhaftige pogingen van diverse corporaties om de treurwilgen uit het v. d. Werfpark te verwijderen, hadden geeni succes. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de Raad op dit verzoek niet in te gaan. Minder gelukkig waren B. en W., of liever de meerderheid van het college wethouder Mulder was er tegen om de nieuWe Zweminrichting aan de Zijl bij de Leidsche Zwemclub in beheer te geven. Nadat een voorstel van Soc. Dem. zijde, om de zaak in eigen beheer te nemen, was verworpen, werd een voorstel van de hee- ren Wilbrink, Spendel en Eikerbout om liet beheer op te dragen aan „De Zijl" met flinke meerderheid aangenomen, Een besluit dat we toejuichen, vooral ook in verband met de houding door deze vereenigingen ten opzichte van de wed- strijden op Zondag aangenomen. Breedvoerig werd tenslotte van gedach ten gewisseld over de voorstellen van den heer van Stralen inzake de werkloozenzorg Deze zorg is, gelijk bekend, opgedragen ?,an het Comité voor Steunverleening, een Comité dat zooveel ^mogelijk waakt voor de belangen der werkloozen, maar dat toch ook met de gestelde normen en met de helaas vaak ontnuchterende practijk reke ning moet houden. Om. 0* sa ^oevea D te biflderea. Doe 8S er wat Akker's KioosterbaiSéai op, tffeS# «Od&Es ^an 's dadelijk P;in we8* Zuivefi ty? SS en geneest Uw open huid in één nacht. Van beteekenis was bij de gevoerde de batten, dat naar verschillende zijden dui-- delijk en onomwonden op het propagandis tisch karakter van het optreden der Soc. Dem. de aandacht -werd gevestigd. Den heeren was nadrukkelijk geadvi seerd, zelf eens naar den Minister te gaan en daar hun invloed aan te wenden. Een voorslag, waaran echter geen gevolg werd gegeven. Men gaf er do voorkeur aan in een openbare vergadering, die naar men' wist geen resultaat kon geven, met de werkloozenhelangen. te „werken". Het slot van de langdurige en in moer dan een opzicht warme debatten was, dat de ingediende voorstellen werden verwor pen. De volgende week komt het onderwijs vraagstuk aan de orde, evenals verschillen de andere punten, die nu werden uitge steld. Het voorstel inzake een vloekvcrbod enz. wordt aangehouden tot de voorzitter, wïen we gaarne een goede vacantie wenschen, van verlof zal zijn teruggekeerd. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERR. Beroepen. Te DeersumG. K. c. Horst te Steenbergen. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Mcppel (vac.-D. JCou- vée): W. Beeh te Pijnacker en J. Ubels te Y&rsseveld. Beroepen. Te Bierum (Gr.): E. C. v. d. Laan te Lollum; te Grijpskerke (Z.) W. H. v. d. Vegt te Dra clit s ter-Compag- nie; te Appelscha: cand- H. M. Ploeger te Amsterdam; te Westmaas: S. J. Vogelaar tijdelijk te Zeist. CHR. GEREF. KERK, Tweetal. Te Meppol: P. de Smit te Nieuwe Pekela en J. L. de Vries to Rijnsburg. Bedankt. Voor Werkendam: D. Dries- sen te 's-Gravenzande. Bevestiging, intrede, Afscheid. Zondag j.L nam D s. J. E. B o s, pred. bij de Noch Herv. Gem. te Grams bergen afscheid van zijn gemeente met een predi katie over Ps. 126: 6. Den naar Slocliteren vertrekkend-en pre dikant werd toegezongen! Ps. 121: 4, nadat hij was toegesproken door ds. Westhoff, van Hardeiiberg, ds. Jebbink van Lutten, ds. Zoete van Avereest en ouderling G. Regeling. Da. M. B. V e rke rk nam Zondag avond afscheid van do Ned. Herv. Gem. te Gouderak met oen predicatie over Hab. 3: 2. Ds. Verkerk, die naar Putterslioek ver trekt,- werd aan het einde van zijn af scheidsrede' hartelijk toegesproken door oirderling K. Goverbs. en door den con sulent, Ds. G. Lans, van Ouderkerk a.d. IJssel. D s. Ph. Vreugd enk il nam Zon- ,dag afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Leerdam met een leerrede over 2 Cor. 61. De gemeente zong den scheidenden leeraar Ps. 121: 4 toe, nadat deze harte lijk was toegesproken door Ds. J. Groe- neveW. Er was veel belangstelling. D s, Jac. Poort, gekomen van Ei kerzee, werd Zondagmorgen door Prof. Dr. Slotemaker de Bruine uit Utrecht bevestigd in den dienst des Woords bij da Ned'. Herv. Gem. te AlmenHarfsen, naar aanleiding van Hab. 2: 1. 's Middags verbond zich Ds. Poort aan' zijn nieuwe Gemeente met eeni predikatie over 2 Cor. 1: 24. Ds. Koordmans, van Laren, sprak na mens Kerkeraad en Gemeente een harte lijk woord, waarna de Gem. toezong Ps. 134: 3. Ds. B. Heeres. Zondagmorgen werd aan het einde van den dienst door Ds. Wu H. van Oosten, van Scdieveningen. aan de Geref. Kerk van De Lier bekend gemaakt, dat Da. B. FDeores wegens gezondheidsredenen tegenj 1 October a.s. emeritaat zal aanvragen.^ Ds. Heeres was reeds geruimen tijd ziek. Geboren den 4den. Januari 1867, werd hij op 30-jarigen leeftijd candidaat en 12 December 1897 te Hanturn tot zijn dienst werk ingeleid. 31 Mei 1903 vertrok hij van hier naar De Lier in het Westland. Ds. Z. J. Reyers. t Te Urmond (Limb.) is in den ouderdom van 68 jaar overleden ds. Zeger Jan Reyers, predikant der Ned. Hrv. gemeente te Urmond. Ds. Reyers deed 10 October 1886 zijn intrede te Besoyen, en stond daarna te Vroomshoop (1889) en Dene kamp (1893.) Op 30 Mei 1896 werd do thans overledene benoemd tot pred. in N. O.-I., waar hij in Amboina en Rem bang werkzaam was. In 1908 teruggekeerd met verlof in Nederland, ontving hij eer vol ontslag. Op 30 Aprij 1922 deed. ds. Reyers zijn intrede te Urmond. Gedenksteen Ds. G. J. A. Jonker. Op de algemeene begraafplaats te Utrecht heeft gistermiddag in bijzijn van een groote menigte belangstellenden de overdracht plaats gehad van heb ge- denkteeken1 door vrienden en gemeentele den' opgericht op het graf van ds. G. J. A. Jonker, in leven een der moest geliefde predikanten der NederL Hervormde rem. te Uitrecht. Ds. Barger van die gemeente voerde daarbij als voorzitter der commissie het woord. Dr. v, d. Eist. leeraar aan de Christe lijke H. B. 8. te Utrecht, neef van den ontslapend,sprak een kort woord' om te ^edanken namens de familie in de plaats van den oudsten broeder, die persoonlijk niet tegenwoordig kon zijif. Namens de weezen van het. Hervormde Diaconie weeshuis te Utrecht werd ©en krans bij dien steen gelegd. Het gedenkteeken, uiterst eenvoudig .van aard, geheel uitgevoerd in graniet uit de groeven van Sehwarsenbach a.d. Saaie, is aan heb hoofdeinde van het graf ge plaatst en heeft een hoogte van 1.84 me ter. Op een bronzen plaat is het volgen- do opschrift aangebracht: Gerrit Jan Abraham Jonker, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente t© Utrecht, geb. 3 Juni 1864 overl. 12 Jan. 1924. /.Wij prediken Christus den Gekruisig de", 1 Cor. 1: 23. Gemeenteleden en vrienden. De vrouw in de kerk. Men! weet. aldus Prof. Slotemaker do Bruine in de Nederland© r, dat sinds kort de Hervormde Kerk de vrouw na academische studie toelaat als hulppredi ker. Wij hebben dit toegejuicht en doen dit nog. Maar deze vrouwen zijn geen predikant, ook niet aanstaande predikant-, niet half- predikant en niet op weg om het te wor den. Niets er van. Sommigen betreuren' dit, want zij wen schen vrouwelijke predikanten. Dat is hun recht. Maar het i3 niet hun recht, om te doen alsof wij ze reeds drie kwart heb ben nu wij ze niet drie kwart hebben en/ nu wij ze niet krijgen ook. Toch doet men zoo. Een courantenbericht vermeldt, dat een vrouw als hulpprediker is beroepen." Mis een predikant wordt beroepen en ©en hulpprediker wordt benoemd. Zóó staat bet in heb reglement en niet anders. Uit Leiden is reeds aan de bladen be richt, dat een vrouw Kerkelijk-voorbeTei- dencl examen gedaan had en wij dus op weg zijn naar vrouwelijke predikers, zij het voorloopig slechts hulppredikers. On waar. Voor de vrouw opent dit examen niet den weg tot het predikambt; dat is met volkomen klaarheid ter Synode uit gesproken. Thans bereikt ons het bericht, dat een vrouw „voorstel" gedaan heeft. Wij heb ben het met ergernis vernomen. Voor wie het reglement leest en de synodale be sprekingen opslaat, is er geen oogemblilc twijfel mogelijk: „voorstel" doet, wie pro- ponacts-examen gaat doen en wie geen proponent-s-examen doen kan, kan geen „voorstel" doen. Er ware1 geen enkele re den, grond of aanleiding voor zulk een „voorstel" aanwijsbaar. Wij hopen, dat de synode zal zorg dra gen voor haa-r reglementen, die de regle menten der Kerk zijn en niet enkel die van 'n enkeling. Wij hopen dit vooral in het belang van de positie der vrouw in de Hervormde Kerk, Er is veel bereikt: Kiesrecht, godsdienst onderwijs, hulpprediker, diaeonalen hulp dienst staat voot haar open. Nog één stap willen wij in de toekomst gedaan zien: als, of voor zoover, de diaken buiten den Kerkeraad staat, worde ook heb dia ken-ambt voor de vrouw opengesteld. Maar wie de vrouw tot „ambtsdrager" in de regeering der Kerk of in de leiding der godsdienstoefening wil maken die heeft geen kans. Doet. hij toch stappen langs den drie dubbelen weg, dien wij teekenden, dan kan heb eendg resul taat zijn, dat de vrouwelijke hulppredi kers verdwijnen en do vrouwelijke diake nen nimmer komen. Endat beoogde men niett Overvloed van sollicitanten. Verleden! najaar was er aan de bijzon dere school te Echtenerpolder (Fr.) geen onderwijzeres te krijgen en bleef het hoofd alleen. Thans hebben zich voor die betrekking 80 sollicitanten aangemeld. Examen-woede. •We zitten weer midden in den/ examen tijd. 't fs vol stoom, zegt E. H. B. in „Onze Vac". Mercurius-exame namulo-examens, on derwijzersexamens, handwerken, talen, academische examens.... en nog hen je er niet. Bij lange na niet. 'n Hollander schijnt- nu eenmaal niet lekker fe zijn, als hij niet geëxamineerd wordt; of moet cxaminèeren. Je wordt er naar van. m En je vraagt, je af, hoe er nog altijd examinandi gevonden kunnen wordenw Examinatoren zullen er wel blijven, zoo lang er nog sigaren' en Hollandsche rijks daalders zijn. Maar examinandi Met behulp van het hoofdstuk permu- tatie's en combinatie's kun je veel ver klaren. Maar 't is toch mal. Je hoort niet anders. In den trein; op straat} in de tram. Op de fiets. Zelfs aan 't strand en in de duinen. Daar loopen ze rond. met groote glazi ge oogen, die niets zien. Daar liggen ze met of ander dictaat cahier of compendium; of vademecum. Om-de-la-atste-hand-er-aan-te-leggen. Ik wou, dat ik op Jupiter zat. Dan kon ik dat gokriel eens een beetje van uit de hoogte bekijken. Enfin, als huurkoetsier kon je dat ook. Wanneer houden zo hier op Terra nu eens op met die intellectueel© opera tie's 1 Wanneer 1 - Rcvenons la nature. Ja, Rousseau, jij waart nog zoo dom niet! Maar de menechenl En die noemen je knap, als je 100 pun ten haalt op je lager." Of ettelijke tienen voor je hoofdact^ Of een paar vijfjes op je Fransck. Of een „cummetjo" bij je promotie. Knap, ja, stumper ja, knap ben je dan. IJselijk knap. Maar ijselijk vervelend ben je ook. En vaak stinkend eigenwijs. Maar wat juttert dat! Als je maar knap bent. Of je hart- dan zoo'koud is als steen, dat geeft niet. Arme menscht Homo sapiens BINNENLAND DE STAATSBEGROOTING 1925. Geen nieuw bezuini'gingsprogram. De Haagsche redacteur van de Maasb. meldt: In aansluiting aan ons bericht omtrent het ernstig streven der regeering, om voor 1925 met een sluitende begrooting te ko men, kunnen we nog mededeelen, dat het de bedoeling j'3 dit resultaat to bereiken met het reeds bij de vorige begrooting ont wikkeld© bezuinigings- en saneeringsplan. Het staat daarbij voor de re£eering vast, dat, wil zij slagen, bedoeld program dan ook in zijn geheel en ten volle moet wor den uitgevoerd. Ned. Vereen, tot bescherming van Dieren. Het secretariaat van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren deelt mede, dat het hoofdbestuur zich voorstelt, aan corporatie's en personen, die van hunne belangstelling in het 60-jarig beslaan der vereeniging willen doen blijken, daartoe gelegenheid te geven op Zaterdag 6 Sep tember, des namiddags van 3 tot 5 uur, in een der zalen van het Hotel Wittebïug te Schevemugen. Twee moties. Door de heeren Mr. A. v. d. De ure en «dertien andere Statenleden van Gelderland is aan dit college oen motie voorgesteld, waarin ontstemming wordt uitgesproken over het feit, dat Gedeputeerden van Gel derland bij voortduring hun goedkeuring onthouden aan Raadsbesluiten, waarbij een deel' der pensioenbijdrage op de be trokken gom.-ambtenaren wordt verhaald. Daarna is door de H.H L. M. Hermans (S. D. A. P.) en acht andere Statenleden een motie voorgesteld, waarin instemming wordt uitgesproken over het feit, dat 'Ge deputeerden bij voortduur hun goedkeu ring weigeren op Raadsbesluiten, die ten doel hebben bet levenspeil der ambtenaren te verlagen. Deze moties komen morgen tej; tafel. Reizen naar Turkije. De Turksche legatie te VGravouhagc deelt mede,dat de moeilijkheden bij het verstrekken van visa voer reizen van Ne derlanders naar Turkije en vati Turken naar Nederland opgeheven zijn. Heb is niet meer noodzakelijk, dat de Turksche legatie eerst in Angora toe stemming vraagt alvorens een' visum te mogen verstrekken. Nederlanders, die zich naar Turkije willen begeven, kunnen thans gemakkelijk en onmiddellijk het Turksche visum verkrijgen aan de Turk sche legatie te Den Haag. Inwisseling Zi:verbons. De in 1922 huiten omloop gestelde zilver bons kunnen alsnog tot en mot 31 Decem ber 1924 worden ingewisseld ten kantore van het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam. Bij de postkan toren worden ze niet meer in betaling •aangenomen. UIT DE A. R. PARTIJ. De Fin. Comm. vergaderde Woensdag 9 Juli 1924 te Utrecht, onder voorzitter schap van den heer L. F. Duymaer van Twist. Medegedeeld werd, dat als nieuwe leder tot de commissie zijn toegetreden: vooi den kieskring Amsterdam de heeren J. S. Dienske en A. W. Tiemens, voor Rotter dam" notaris A. Reijers, voor Nijmegen Mr. E. P. Verkerk te Culemborg. en voor Friesland de heeren D. v. d. Schaaf en J. Feitsma te Schrans bij Leeuwardeu, welke heeren voor zooverre aanwezig door den Voorzitter worden welkom geheeten. De notulen der vorige vergadering waren reeds aan de leden toegezonde-n; de secre taris herleest thans slechts het gedeelte, dat betrekking heeft op het voorslel-Golijn dat door de vorige vergadering werd aan vaard. Nu blijkens het resultaat dit plan nog niet volledig is uitgevoerd, wenscht de Voorzitter dé vraag aan de orde 4e stellen of de commissie-haar werk zal voortzetten op de verleden jaar voorgestelde wijze, dan wel, nu de verkiezingen voor de deur staan, trachten weer als vroeger door de inzameling van giften in eens een strijd- ska te vormen. Eonige mededeelingen van de financieelo positie der partijkas over het jaar 1923 maken duidelijk, dat er, hoe dan ook, geld voor de stembusactie moet worden gevon- den. De vaste inkomsten aan contribution der K. V. bedragen per jaar ongeveer 11 dui zend gulden, en deze worden geheel ver slonden door do gewone uitgaven, welke in global1© cijfers in 1923 bedroegen aan reik- en verblijfkosten en kosten van ver gaderingen ruim 1800 gulden, aan huis houdelijke uitgaven, porti enz. 1200 gul den, aan rekeningen 800 gulden, aan sa larissen 5400 gulden, aan subsidies 2450 gulden. Er blijft dus niets over voor propaganda als door do K. V. in dagen van agitatie, zooals bij Vlootwet en Onderwijsvoorstel len, zoo noodig wordt geacht. Hadden we het Kuyperhuis en het Mil- lïoenfonds niet, dan waro daartegen niefé te doen geweest. Echter daarvoor is nu ge bruikt 'n deel der rente v. h. Miilioen, dat voor den Kuyperleerstoel is gereserveerd. Als eerlang die stoel bezet wordt, i-, tfok dat bedrag niet meer beschikbaar. Het is dus wel duidelijk, dat aan versterking der inkomsten moet worden gearbeid.; Dat is dc taak "der commissie. De vraag is nu echter wat moet met het oog op het vol gend jaau geschieden, nu cr nog niets in kas is? Zullen we nu weer op den bedel- tocht gaan, of zullen we de actie voor het' werven van vaste contributiën combinee-i ren met het inzamelen van groolere bedra gen voor de verkiezingskas? De heeren Norel, Van de Putte, Schee-» res, Doorn, Schulte Nordholdt. Linde boom. Harms, Verkerk en de secretaris ne men aan de discussie deel. De mogelijkheid om de inkomsten van de kas C. C. te vergroeien door opvoering van het contributiebedrag der K. V. lot 50 cents per lid wordt betwijfelbaar geacht. De secretaris meent, dat do verdubbeling van bet totale bedrag in de toekomst wel bereikbaar is, wanneer n.l. allerwege do uitbouw door de stichting van P.C. ter hand wordt genomen en deze den practi- schen arbeid volgens het aangegeven werk-' plan aanvatten. Spr.gelooft op grond van door hem meegedeelde feiten te kunnen vaststellen, dat succes met' verschillende propagandamiddelen verzekerd is, als do K.V. slechts plaatselijk do dingen met kracht aanvatten. Dit bleek in sommige plaatsen zoowel bij den rerkooo van de gedenkplaat, afs bij do actie der P.C. voor de uitbreiding van het ledental der K.V. en de opvoering van bet contributiebedrag. Bij een stemmental van 400,000 gelijk in 1922 moet het toch mogelijk zijn het gezamenlijk ledental der K.V. van 50.000 op te voeren tot 100.000, waardoor het contributiebedrag, dat aan de centrale kas wordt afgedragen tot 25.000 gulden per jaar zou stijgen. En wanneer alle K.V. werkten met do gedenk plaat. zooals sommige dat met groot suc ces deden, dan zou daaruit een bate voor de stoijdkas 1925 van minstens f 6000.— te balen zijn, die rechtstreeks de kie.s- kringkassen teil goede komen kan. Helaas! blijven de meeste K.V. trots alle aanspo ring onaandoenlijk. De Voorzitter meent, dat het in een par-- tij, zoo talrijk als de onze. ook mogelijk moet zijn 600 contriihuanten a f25 pet jaar te vinden. De Commissie besluit een-» parig deze actie opnieuw ter hand te ne-» men, maar daarmede nu tevens, waar mo gelijk, een inzameling van giften-in-eens voor do verkiezingskas-1925 te verbinden; zich daarbij in hoofdzaak te bepalen tot!» ds beter-gesitueerden. opdat de groote massa van kleinere bijdragen geheel aan de plaatselijke actie kan worden overgela ten; deze taak uiterlijk in September aan te vatten en vóór 1 October te beëindigen. Jn eiken kieskring is slechts een betrekke lijk klein getal personen te bearbeiden. De Voorzitter geeft nog in overweg:ng dat kieskrings- of provinciesgewijze de commissieleden het plan de campagne ontwerpen gezamenlijk in overleg rnet eonige personen, dame3 en heeren, die be reid zijn mede to helpen en over wie op gemakkelijke wijze het terrein kan worden verdeeld. Iv Kort na J October zal de commissie op nieuw vergaderen om aangaande hot re-» sultaat van den arbeid te rappor'ceren. Uit het Sociale Leven H00GE RAAD VAN ARBEID. De arbeid in broodbakkcrijen. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 14 Juli onder leiding van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerp tot wijziging van de bepalin gen van do Arbeidswet betreffende den ar beid in broodbakkerijen. Een meerderheid in den Raad (239"), achtte het in afwijking van het vooront werp niet gewenscht in de Arbeidswet het daarin vervatte verbod van nachtarbeid voor den broodbakkerspatroon te doen ver-: vall'en. In het bestaande vervoer- en ver koopverbod van versch brood werd voor alsnog geen afdoende waarborg gezien voor do handhaving van het verbod van nachtarbeid vcor den gezel, wanneer men den patroon zou veroorloven des nachts lo werken. Eveneens had een kleine meerdc-rli--'icl ui den Raad (1613) bezwaar tegen het in het voorontwerp belichaamde denkbeeld, voortaan in alle broodbakkerijen toe le staan om 5 uur de3 morgens mei d a wonen bakkersarbeid te beginnen. In den aauvhng der vergadering 1; eft <1© voorzitter medegedeeld, dat het in zijn voornemen lag, 'binnenkort een coram ssie uit den Raad uit le noodigen, prae-adiiea uit to brengen omtrent de vraag of het wenschelijk is in de organisatie en~ :ameii- stelling van den Hoogen Raad van Arbeid wijzigingen aan lo brengen. De Arbeidswel vcor dc Bedienden. De besturen van den Nederl. R. K Boud van Handels-, Kantoor- en 4\ iukelbedien- den en van de Nederl. Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handels bed u n- den, hebben, in aansluiting op de lies pre-» king1, welke zij ter audiëntie met^ den mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid hadden, een schrijven gezonden, waar.a zij aanvoeren, dat do wet voor d? bedien den kan worden ingevoerd, zonder dat daardoor het ambtenarenkorps voor de in spectie tot naleving van deze wet, in be- teekenende mate behoeft te worden mt ge breid. Voorts deden zij in dal schrijven er-» schillende middelen aan de hand vvn iretoor het alleszins mogelijk wordt geaeht de in-» spectie en controle goed te kunnen \r.tvoc-» ren. Ten slotte spraken zij het vertrouwen uit dat de minister spoedig tot de uitvaar* ciigiug van do algemeene maatregelen van bestuur zal overgaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5