Tweede Bladj Woensdag 9 Juli 1924 ■DNZE BEELDENGALERIJ. Het Bestuur van het Centraal Comité, $r. Kuyperstraat 5 te Den Haag, verzoekt ^ns nog eens de aandacht van de A. R. Wesvereenigingen en van haar leden te Vestigen op de inderdaad schitterend ge klaagde gedenkplaat, die door het C. C. is uitgegeven ten bate, van de strijdkas-1925. iÖveral vraar deze actie door de K. V.-en irachtig is aangepakt blijkt ze oen succes ■je zijn. Daar waar men er maar slapjes de hand, aan sloeg, is het resultaat nauwe lijks de vermelding waardig. Ener aijn veel plaatsen, waar tot nu toe de hou ding van den beruchten Gallio do geestes gesteldheid typeert: „En hij trok zich geen van deze dingen aan!" De voorbeelden uit onze omgeving. Wij noemen de plaatsen waar onze Beeldenga lerij reeds haar rij van „do helden des geloofs" ten toon stelt. Hot eerste getal achter den plaatsnaam meldt het aantal leden der K.V., het tweede het aantal door de K. Y. of P. C., dan wel door par ticulieren bestelde platen. Woubrugge (100, 20); Oegstgeest (48, 85); Leiden (604-, 176); Voorburg (105, 42); Leiderdorp (115, 165); Katwijk aan Zee (64,80); Sassenheim (211, 60); Voor schoten (HO, 40); Koudekerk (100; 12); Alphen a./d. Rijn (300, 2). Is deze opgave niet een spoorslag om het nu allerwege nog eens met' kracht aan te pakken? Wanneer het succes van Lei derdorp overal kon worden geboekt, zou den het aantal en de opbrengst angstwek kend worden. Dat hebben we ons nimmer voorgesteld. Maar het vooropgestelde doel kan toch worden bereikt. Onze eerste op lage 10.000 exemplaren is bijna uitver kocht. Deze levert echter nog geen batig saldo op, dat beteekenis heeft. Een tweede oplage van 10.000, die natuurlijk veel goedkooper is, moet de zodon aan den dijk brengen. Ende netto winst, 't is ai meer gezegd, komt geheel ten bato van de verkiezingskasens der Centrales, dus in direct ten goede aan de plaatselijke K. V. Vermoedelijk op de meest billijke wijze door verdeeling naar verhouding van den verkoop centralesgewijze. Mogen we daar om de K. V. nu nog eens extra aansporen den verkoop ter hand te nemen? En waar de K. V. laks blijven onze geestverwanten opwekken om de actie te doen -slagen? Mo gen we ook aandringen: Wat ge doet, doer het spoedig! De tweede oplaag van 10.000 kan eerst ier perse gelegd, als er uitzicht op is, dat deze ook zal geplaatst worden. Etl „de gra- vure"-inrichting lean de plaat niet lang meer .voor den afdruk gereed houden. Een nieuw cliché te maken zou de twee de oplaag even kostbaar maken als de eerste en alzoo de winst naar den drukker verplaatsen. Bestelt heden, of morgen! :I'"KERK 1 EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Amsterdam: R. Dijk stra te De Krim. Aangenomen. Naar Garijp: S. J de Hoest te Bunschoten. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Culemborg: H. Brouwer te Boi*ssele en W. M. Ie Cointre te Wou brugge. Beroepen. Te Baard ca., K. Prins te Niezijl; te Rheden—De Steeg: Dr. G. Kei ler te Tiel; te OndeTdendam: cand. K. v. ,d. Meulen te Garijp. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Ede: H. Visser to Leeuwarden; te Oud-Beijerland: C. S. v. d. Ven te Lisse. Tweetal. Te IJnnuden,: K. Groen te wijndrecht en D, Driessen te 's-Graven- !*ande. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Do intrede van D s. G. A. P o 11. van fud-Beijerland bij de Ned. Herv. Gem. te odegraven is bepaald op 31 Augustus. *4ls bevestiger lioopt Ds. F. Kijftenbelt-, $an Feijenoord op te treden. Met een predicatie over Hcbr. 12, 2Sb 5jcefb Ds. Jac. Poost Zondagavond af- FEUILLETON! de Sterren hadden gelogen. Veyhaal uit den dertigjarigen oorlog. 14) Drie weken waren na Wilhelms vertrek voorbijgegaan, toen Zeni zich andermaal aan de woning van den landrechter ver voegde. Deze ontving hem zeer hartelijk en vroeg bem naar de aanleiding van zijne ikomst. „Heer rechter, ik kom u nogmaals waarschuwen. Uwe zieken kunnen thans ponder bezwaar de reis aanvaarden. Gij Snoet vertrekken. Binnen drie dagen zal anen u in verzekerde bewaring nemen en #an is het te laat," zeide Zeni. „Ik dacht er meermalen over, waarde Vriend, doch ik mag inderdaad niet. Het schijnt mij onbillijk toe, onze dap- ere broeders en landgenooten in den ker- er te laten zuchten en voor mijzelf, ler- -Tvijl ik zoozeer de hand had in ai wat er geschiedde, hun lot te ontvluchten. Behaagt het den Heere, mij de vrijheid le laten, ik zal mij niet moedwillig in de &and onzer vijanden begeven, doch vluch ten zal ik in geen geval." „Is dit uw onherroepelijk besluit, heer v SPechter? Denk aan uwe kinderen!" „Mijne kinderen zijn met mij in Gods handl Hij doe met ons, wat. good is in Zij ne oogen!" Zeni schudde treurig het hoofd eu ver liet de woning. Den volgenden avond werd de heer Werner hij den -stadhouder, den vorst von Lichtenstein, ontboden. De landrechter- wist, wat dit beteekonde. Reeds had hij orde op zijne zaken ge steld en zijne kinderen voorbereid op het geen gebeuren kon. Er bleef hem dus weinig over dan hun moed in te spreken en hen Gode te beve len. Zwaar viel hun het sclioiden, vooral aan Anna. die zoo kinderlijk teeder aan haren ouden vader gehecht was. Wel waren Frans en Garl zoover her steld, dat zij nu voor hunne zusters zor gen konden, ins lede dat deze hen ver pleegden; wel duchtte men gansch niet, dat de keizer, die overal verdraagzaam heid en lankmoedigheid oefende, hier een anderen wet? bewandelen zou; maar toch het was een smartelijk oogenblik, toen de landrechter zich aan zijne kinde ren ontscheurde, om zich naar den keizer lijken burcht to begeven. Wat hij wel vermoed had, geschiedde. Nauwelijks was hij daar, of men kondigde hem vanwege den stadhouder aan, dat hij voorloopig in verzekerde bewaring zou blijven. De gevangenen werden echter goed on met onderscheiding behandeld, zoodat zij, 1 je halve over het verlies hunner vrij heid, zich over niets te beklagen hadden. En toch dat alles was slechts sehijnver- tooning. Ferdinand had gezworen bloedige wraak te nemen op de Boheemsclie edellieden. Doch eerst moest men de vrees voor 's keizers bedoelingen uit de harten weg- uemen, opdat de uit het land gcvluchten wederkeeren mochten en de strafoefening des te zekerder zou zijn. Daar verscheen een hevelschrift uit Wee- nen, 't was in Juni 1621, dat het onderzoek naar de schuld der gevangenen moest aangevangen worden en dat de kei zer wenschte, dat men streng en zonder genade handelen zou. De gevangenen wisten hiervan niets en evenmin hunne betrekkingen, die tot heden vrijen toegang tot hen hadden. Op den avond, volgende op dien, waar op het keizerlijk bevelschrift aangekomen was, begaf zich Zeni, de sterrenwichelaar, naar den toreu. waarin de landrechter en vele andere edelen gevangen zaten. Ofschoon de gevangenen op dit uur geen bezoek mochten ontvangen, liet de wacht den man, dien men als een vriend van den veldheer Tilly, den militairen bevel hebber der stad, kende, zonder eenig be zwaar doorgaan. lijk op onze misdaad betrapte en met het leukste gezicht ons verlof gaf, om maar met ons spel door te gaan, hij vond het ook een aardig spel. We konden dan na school lijd on zo sommen wel afmaken. Weg was natuurlijk alle pleizier. waarmee we an ders elkander bezighielden. Het hemoeo- pathisch middel, dat ons verd toegediend, bleek probaat. SiNNENLAÜD Ncd. Bond yoor den Handeldrijvenden en industriselen Middenstand. In de gisterochtend te Utrecht onder lei ding van den heer Schtirmann van Rotter dam gehouden buitengewone algomeene vergadering van den Ned. Bond voor den handeldrijvenden en den industriee'.en middenstand werd besloten tot ontbinding van den bond, ingaande op den dag, waar op het bestuur van den nieuwen bond (den Ned. Middenstandsbond) zal zijn benoemd. In de middagvergadering had do oprich ting van den nieuwen bond plaats. Jnstafaltis-D'rcctfiur, van „De Glindhorst". Maandag is in het Opvoedingsdorp „De Glindhorst" als nieuwq directeur geïnstal leerd d i heer B. G e 1 e ij n s e, leeraar aan de Ivon. Mil. Academie te Breda. De plechtigheid had plaats in do ©pen lucht vóór het meisjes-paviljoen, -dat men groen was versierd. Ook was er een eereboog op gericht. AiJe pleegouders met hunne pleegkinderen, personeel, bedrijfsleiders en onderwijzend personeel waren tegen- -i\%ordig. Eenige meisjes boden bloemen aan. Met gezang werd do nieuwe Directeur begroet. De Voorzitter van het Bestuur, D. Boddeüs, liet zingen Ps. 103:1. Daarna werd gelezen Efeze G en het sa menzijn met gebed geopend. In zijn redo herinnerde de Voorzitter aan het doel van de samenkomst èn riep het welkom toe aan allen. A'anwezig waren: afgevaardigde van de Centr. Diac." Conferentie, vertegenwoordi ger van de Mr. J. P. A. Stichting, de con sulent van de Geref. Kerk (Ds. Korfker, van Barneveld), de vertegenwoordiger van de Commissie tot herstel van de financiën, die van liet Suppletiefonds, en ook Dr. B. Schut, arts te Barneveld. Tot den heer B. Geleijnse. richtte de voorzitter een hartelijke felicitatie, dat deze met algemeen stemmen is benoemd, tevens wjizende op het sehoone van het werk, dat hem wacht. Hem wordt Gods zegen toege- wenscht. Daarna brak een hevige regenbui los en namen allen, met stoelen en banken gewa pend in allerijl hun toevlucht in de Gerot, kerk. De Chr. zangvereen. alhier „De Lof- slem" gaf een lied ten gehoore om -de stemming er in te brengen. Vervolgens voerden het. woord de hee- ren Rietveld, van Amsterda-m. als voorz. der Diac. Confer.: D s. Korfker, als consulent der Geref. Kerk; de heer Do G r o o t, namens de comm. tot herstel van finant.; de heer v. d. Toren namens het Suppletiefonds; D r. B. Schut als arts (aan de Stichting verbonden); (le heer P. IC rep el als hoofd der Chr. School; de lieer J. Terpstra namens de Geref. Meisjes- en ICnapenvcrg.; de hoer V e r ij z e r namens de Pleegoudersvcr- oeniging. Ook het cud-bestuurslid. thans als be stuurslid der Mr. J. P. A.-Stichling, freu le ran Limburg Stir u m, sprak een kostelijk wo.ord. Daarna was het woord aan den nieuwen directeur. Een woord van dank werd ge richt, aan he^bestuur en aan allen die hem hadden verwelkomd. De reden, waarom hij zich aan de Stichting wenschte te ver hinden was: ./Op de Glindhorst zie ik een directe arbeid van mijn Heiland en Heer", en: „God roept mij". Thans besloot spre ker: „Ik hef mijne oogen op naar de ber gen. vanwaar mijn bulpc komen zal." Daarna werd staande gezongen Ps. 121: 4 en ging Ds. Korfker voor in danl^cbed. Ten slotte werden de kinderen getraeteerd Studiebeurzen voor Indië De regeoring is teruggekomen op de, uit bezuinigingsoverwegingen aangekon digde intrekking van de studie-toelagen voor Indische jongelieden voor de Hol- landsche boogescholen. Evenals in 1923 zullen cok voor 1924 in totaal een vijftal beurzen beschikbaar wor den gesteld, drie voor jongelieden, dia aan een Hoogeschoo! in Nederland gaan stu- deoren, een ten behoeve van de studie aan de Technische Hoogeschool te Bandoeng en een ten behoeve van de studie aan de in den loop van 1924 te openen Rechts-Hoo- gcscliool. Aangezien in Indië gelegenheid bestaat tot de studie voor civiel ingenieur en ju rist, worden voor die opleiding in Neder land geen beurzen beschikbaar gesteld. Het luchtverkeer met Indië Do commissie van advies voor de con- resieaanvragen der K. L. M., ter exploi tatie van luchtverkeer in Indië, heeft j naar de „Loc." bericht de desbetreffen de ontwerp-overeenkomst aan de regee ring aangeboden. Deze vergunning aan de K. L. M. voorziet o.a. in subsidiebepalin gen en loopt over een proeftijd van vijf jaar. De vroeger ontworpen proeftijd van drie jaar wordt te kort geacht. In de In dische directie der K. L. M. zal een regee ring-commissaris zitting nemen, die aan het einde der proefperiode adviseert om trent de alsdan te sluiten definitieve con cessie-overeenkomst. Verwacht wordt, dat bij aanvaarding van het voorstel der com missie door de regeering de concessie overeenkomst op een supplettoire begroo- ting-1925 wordt gebracht, zoodat de Volks- raad haar in het' najaar zal behandelen De slotbesprekingen met de K. L. M„ wier verlangens door de commissie niet alk- zijn ingewilligd, zullen door den heer van Houten, directeur der Handel M:j„ bij diens aankomst in Zuid-Frankrijk worden gevoerd. De commissie is van oordeel, dat het thans de aangewezen tijd is. eindeljk een nationale instelling de gelegenheid ta geven in Indië de burgerlijke luchtvaart aan te vangen. Men wijst er op, dat ook van Engelsche en Duitsche zijde verzoe ken van denzelfden aard inkwamen. De begroeiing in den Indischen Volksraad Bij de behandeling "in den Volksraad van de IXe afdeeling (Departement van Oorlog) der Indische hegrootuig. is een amendement-Stokvis tot vermindering van den post voor de aanschaffing van hou witsers met f 70.000, met de bedoeling een eventueel verband met de nieuwe Vlootwet weg te nemen, verworpen met 28 tegen 7 stemmen; een motie-Zaa!berg, om de gelijkgerechtigdheid uit le spreken van de Ind:sche aspirant-sergeants met de uit gezondenen, werd z. b. st. aangenomen; een motic-Kerkkamp betreffende het af wentelen van de financieele gevolgen der gebrekkige geneeskundige verzorg-'lig in do kleine garnizoenen van militairen beneden den officiersrang werd aangehouden. Een voorstel tot behandeling van-de saia- risvoorstellen in de na jaarszitting in dj afdeelingen, werden aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. EEN OUDE LEUGEN. In het Tweede Kamerverslag vr.n Wcens- dag 20 Februari j.l. kou men het volgen de lezen: „De heer Troelstra (S. D. A. P.) thans sprekende, begon ïiiet le verklaren, dat een manifest, waarin werd geschreven, dat de Vlootwet 300 millioeu jaarlijks kostte, hetwelk door de Haagsche federatie van de S. D. A. P. zou zijn verspreid en door minister Colijn uit de „Residentiebode" is geciteerd, niet bestaat. Er is echter een oproep van den Haagschen Bestuurders- bond aan de leden zelve rondgezonden om propaganda te maken voor de uitbreiding van do vakbeweging: In dien oproep, d e alleen bestemd was voor de leden, in No vember rondgezonden, staat in den aanhef de „vergissing", aldus spr., „want liet is een Schrijffout geweest", dat de Vlootwet 3C0 millioen jaarlijks zou kosten De legende, welke de S. D. A. P.-ovs zoo luidruchtig hebben gecolporteerd, dat de aanneming van de Vlootwet ons land op 300 millioen per jaar zou te staan ko men, kon hiermede irt de wereld zijn. Mr. Troe'stra zelf had de leugen zijner propagandisten teruggenomen. Het was een „vergissing", een „schrijffout" ge weest. Maar de leugen had ondertusschen haar werk gedaan. En zij blijft nu rog doorwer ken ook bij degenen, die beter kunnen, neen beter moeten weten. In de socialistische „Voorwaarts" van Donderdag 3 Juli leest men, zegt do Resi dentiebode. het volgende: „Waar Goliji over ^weeg! De heer Colijn heeft in een redo dezer dagen voor gerekend. dat men een jaar lang noodig zou hebben om per minuut 10 briefjes van f 25 neer te tellen eer men het tekort op onze staatsbegrooling voor 1925 zou heb ben uitgeteld. Accoord! Maar hij vergal er bij te ver tellen, dat iren dus ceu jaar of 3, zeeree ■drie, noodig zou hebbeu gehad om zijn Vlootwet uit te telden" ..Mectez, mentez toujours!" Lieg maar raak, er zal zelfs tij de re dactie van de „Voorwaarts" wel iels van blijven hangen. solve id genomen van de Ned. Herv. Gcm. te Eikerzee. De vertrekkende leeraar werd toegesproken door den consulent, Ü3. J. Mortier, van Serooskerke (Sell.) op wiens verzoek de gemeente Gcz. 224 vs. 1 en 5 zong. D s. J. Sybesma. gekomen van Bu- rum, werd Zondag bevestigd in de Geref. Kerk van Dedemsvaart door zijn vader, Ds. G. Sybesma, em.-predikan.t. Des middag3 deed Ds. Sybesma intrede met een predicatie over 1 Jac. 12lb aan het einde waarvan verschillende toespra ken werden gehouden. W. Bouman. De heer W. Bouman, go j: J r onder wijzer te Snelléndam, heeft bedankt voor Een in de wesk geopende kerk. We lezen in de Kerkbode der Duinoord- gemeente te 's-Gravenliage ,,De dagelijksche openstelling van ons kerkje, bedoelt tegemoet te komen aan de klacht, dat Protestantsche bedehuizen steenmassa's plegen te wezen, die slechts een enkel uur in de week van nut zijn. Van half Juli tot September zal echter de deur gesloten moeten blijven, om rede nen' van praktijk. Vele leden der commis sie, die zoo vriendelijk is dag aan dag het bestuur in de bezoekuren te vertegen woordigen, zijn dêfh uitatedig. Intusschen hebben in het afgeloopen jaar ruim 1300 personen van deze open stelling gebruik gemaakt, van wie 40 den indruk maakten het als retraite te doen. Moge meer dan één van de ruim 1200 anderen, 'die dit kerkgebouw betraden en bekeken, iets van een stille prediking be luisterd hebben. Het gekleurde raam, met zijn onder schrift, biedt daartoe reeds een gelukkige kans; en die ka-ns wordt vergroot naar mate de wanden van het gebouw meer ^sprekende steenen" worden." Chr. Nat. Zendingsfeest. Naar we vernemen heeft de Zcntiings- collecte op het Chr. Nat. Zendingsfeest, 2 Juli j.l, op „Raaphorst" gehouden, ruim f 3200.opgebracht, w.o. een bankbiljet- van f 1000.Het bedrag komt geheel ten bate der Zending, aangezien de kosten! er niet uit bestreden worden. Samenwerking bij de Evangelisatie? Prof. Bouwman van Kampen schreef ia de jongste'Bazuin een artikel over boven staande kwestie. We ontleenen aan dit stuk het volgende: „Wanneer het gaat om de prediking van het Evangelie aan de afgedwaalden dan behooren wij niet de verschillen op de voorgrond te plaatsen, maar wat vereent, namelijk 't evangelie den genade van Jezus Christus. Als ergens in eeno buurt door een Gereformeerde groep gewerkt wordt, is het niet allereerst de roeping om naast het een© Evangelisatiegebouw een ander te zetten, maar wij moeten ons verblijden, dat ook anderen iets doen voor Gods Ko ninkrijk. Er is vooralsnog terrein te over om iets voor de evangelisatie te doen. Samenwerking op evangclisatiegebied heeft echter zeer groote bezwaren. Natuur lijk kunnen wij met modernen in het ge heel niet samenwerken. Met de Ethisch en alleen in bepaalde gevallen en onder be paalde voorwaarden. Om samen te kunnen werken moet- men op het zelfde geloofsbe ginsel staan. Wanneer wij bij samenwer king zwijgen moeten omtrent dingen waar over wij niet mogen zwijgen, dan is zulk een eenheid kunstmatig en valscli, en is het resultaat der samenwerking van te va ren reeds tot mislukking gedoemd. Samenwerking met Gereformeerd Her vormden en' met Christelijk Gereformeer den schijnt op minder bezwaren te stuiten. Immers zij staan allen op den bodem van dezelfde belijdenis. Maar toch valt het ook hier in de practijk vaak niet mee. Als men hoogstaande leidslieden heeft, die trouw aan het- beginsel kunnen zijn, zonder het kerkelijk verschil naar voren te brengen, zou men goede resultaten kunnen bereiken Maar de ervaring leert ,dat- het bijna niet mogelijk is in do evangelisatie gezamen lijk op te trekken met hen. die er altoos op uit zijn op ons kerkelijk standpunt en ons kerkelijk leven aanmerking to ma ken. Allerlei bezwaren kunnen zich voordoen, over'de leiding en de methode van evan gelisatie, over den invloed die verschillen de kerken zullen hebben, over de kerk waarbij de bekeerden zich zullen aanslui ten. In enkele gevallen is samenwerking niet moeilijk, b.v. bij de evangelisatie op een kermis of in een badplaats, en misschien bij de straatprediking. Maar zoodra de evangelisatie meer vast georganiseerd wordt, doen zich allerlei bezwaren voor. En nu schijnt het wel eenigszins kerkis- tisch, dat de Gereformeerde kerk liever zelfstandig dezen arbeid doet en niet in vaste samenwerking met Chr. Gereformcer den en Hervormd Gereformeerden, maar het is beter wat voorzichtig te zijn,- dan dat later door onderkruiperij of zieltjeswin uerij voor een kerk de samenwerking ver stoord wordt. De kerk moet ook bij de Evangelisatie de waarheid en den vrede liefhebben. Eer lijkheid en oprechtheid moet in al onze woorden en daden uitkomen. Wij moeten wel voorzichtig zijn, maar mogen toch niet verzwijgen wat voor oü3 een hoog en hei lig beginsel is. Doel moet zijn de men- schen door de, Evangelisatie bewerkt ook tob de kerk te leiden. Dat is eisch des Heeren. En al zijn wij niet benepen kerkis- tisch, wanneer wij gelooven dat onze kerk do meest zuivere openbaring is van heb lichaam van Christus, dan hebben wij de menschen ook te brengen tot onze kerk. Cm die reden gevoelen wij niet voor sa menwerking. Het is beter, dat wij- e>eni welwillende houding aannemen tegenover den arbeid van andere kerken, dan dab wij samengaan. Eigenaardige predikantsverkiezing. Do „Neue Züricher Zeitung" geeft een interessant relaas van een predikantsver- kiazing, die j.l. Zondag in ZurichWieki- kon lieeft plaats gehad. Er was een bui tengewoon groote opkomst ter stembus, daar do socialisten met een eigen candi- daat wilden uitkomen tegenover den cau- didaat van de beroepscommissie, die door alle burgerlijke partijen, ook van uitcen- loopcndo richting, gesteund werd. De vcr- kiezingsmethede mag men wel democra tisch noemen. Vanwege de beroepscommissie werd de candidaat, de predikant Rob Epprecht, in Tablat aanbevolen als „een boeiend kan selredenaar, bekwaam catecheet en een warm vriend van de arbeidende klasse." Op de vraag van den voorzitter, of door de aanwezigen nog andere Candida ten werden voorgesteld, kwam men van socia listische zij met de candidatuur van ds. W. Wirth in Zurich. De woordvoerders der opposanten schetsten uitvoerig diens afkomst, het ver loop van zijn studie, zijn veelzijdige werk zaamheid tot dusver en legden er den na druk op, dat het de wemsch was der geor ganiseerde arbeiders, dat hij gekozen zou worden. Toen evenwel het voorstel om ook de candidatuur van dr. Wirth te aanvaarden met 595 tegen, nog geen 150 stemmen was verworpen, volgde, als gold het een poli- tieko vergadering, een algemeen© uittocht van de linkeroppositie. Hierna word direct tob de verkiezing overgegaan, die tot resultaat had dat voor ds. Epprecht 620 stembriefjes met ja, 57 met neen en 5 blanco's werden uitgebracht. Vereen, van Chr. Onderwijzers. Ht hoofdbestuur dér7 vcreenigiug vau Chr. Onderwijzcrs(essen) is als volgt sa mengesteld: P. Oosterlee te Nijmegen, voorzitter; J. Th. R. Schreuder te Amster dam, vice-voorzit ter; A. Ocsterwijk, Den Haag, Ie secretaris; W. Fijnvandraat, Nunspeet, 2e secretaris; mej. H. L. J. Rij ken, Rotteidam, penningmeesleresaeA. Jonkman te Amsterdam, A. v. d. Berg te Leeuwarden; R. v. d. Wollo te Middelburg en H. Nicuwenhnizen te Zegwaart. Grand- Rapids (N.-Amerika.) Homoeapathie in de Paedagogiek We hadden als jongens, vertelt de Gro- ningsche Kweekschooklirecteur Mcirna in de .,Sch. m. d. B.", twee van die apel- letojs, waarmee we ons aa-rdig konden be zighouden, als het schriftelijk werk in de klas ons niet meer boeide; hok-stok-blok en negenoog. Als de meester ons niet al te goed in het oog had, terwijl hij met de andere klas bezig was, dan zaten wij stie- kum die spelletjes uit te voeren, 't Was rustig werk, we zaten er geheel in ver diept, hij kon zich dus in onzen ijver ge makkelijk vergissen. Alleen we zaten to dicht bij elkaar en kwamen af en toe met de griffel op dezelfde lei, om daar een be weging uit te voeren, dat hooide er zoo bij en dat had do meester moeten zien. We kwamen in een andere klas en kre gen daar een nieuwen meester, die eerst bijzonder op ons lette; natuurlijk. We konden er zelfs geen spelletje hok-stok- blok tuaschen krijgen. Toen die eerste op merkzaamheid wat verslapte, probeerden we heb eens, maar o wee. dat k'.vam slecht uit. Onze rekenboeken werden meegeno men door den onderwijzer, die ons dade Do landrechter was verbaasd hem op zulk een ongewonen tijd te zien. „Ik kom tot u, heer landrechter, om uw leven eu dat uwer medegevangenen te red den. Uw aller verderf is irt Wecnen beslo ten. Morgeu vangt het rechtsgeding aan, en de veldheer houdt zich verzekerd, dat geen uwer den dood ontgaan zal." De landrechter verbleekte. Hij dacht aan zijne kinderen en het bloed stolde hem in de aderen. Hijzelf duchtte den dood niet. doch hoe zou zijne Anna het dragen, indien ze het vernam, zij, die zich slechts, evenals Carl, cene kortstondige scheiding voorgesteld had! „Hebt ge mijne kinderen hierop reeds voorbereid? Zeg het hun toch niet zóo eensklaps, zóo hard, als ge het mij mede deelt, Zeni! Wij, mannen, moeien den dood met moed onder de oogen zien, als we we ten, dat de zaak. waarvoor we strijden, rechtvaardig is! Doch zij zijn jong en mijne Anna is een teeder meisje!" „Opzettelijk heb ik u geschokt, lieer rechter,-opdat gij zoudt gevoelen, dat gij niet langer aarzelen rnoogt. Ja, uwe kin deren heb ik er reeds op voorbereid, na melijk, dat gij allen haastig de stad ver laten moet, en zij zijn reeds in mijne wo ning/' „Kunnen wij allen gered worden? Hoe U dat mogelijk?" .„Allen! Omdat ik wist, dat gij nld al leen gaan zoudt, heb ik besloten allen be hulpzaam te zijn. Indien do overige heeren zich mr.ar niet vleien, dat het een loos gerucht is en dat do keizer tochr geen b'oedige wrak' durft nemen! Ziet ge glndsclie ster door dat tralieven ster? CIc behoeft u niet dag en nacht met de sterren bezig gehouden te hebben, zooa's ik, om te zien, hoe ze als van bleed tin telt!" „Och, die sterren! Zeni, bespaar mij dat thans! Doch hoe zullën wij ontkomen? De loren wordt door cene sterke wacht be waakt en ik begrijp niet, Jioe men u heeft doorgelaten op dit uur!" „De man, die Tilly's geluk in de slerren leest, heeft vrijen toegang in den keizer* lijken burcht. Hedeunacht zal er geen wacht zijn. Tilly ia verontwaardigd over het snooda plan des keizers cn wil alleen u eenmaal gelegenheid ge\en uw noodlot te ontgaan, teneinde zichzelf straks niets te verwij ten te hebben, als het hoofd der dwazen vallen zal, die lichtvaardig genoeg traren meer van 's kejzers genade dan van Tilly's edel karakter le hopen." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5