Gemeentelijke Aankondiging. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den. Gemeentelijken Vischwinkel Viscbmarkt 18 (Telef. 1225) is Donder dag-verkrijgbaar GRQOTE SCHELVISCH a f 0.29, SCHOL a f 0.17—f 0.38, WIJTING a f 0.16, KABELJAUW f0.40-f0.45, goh. kabelj. a f0.30) per pond en NIEU WE HARING a f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 9 Juli 1924. STREMMING SCHEEPVAART LEIDERDORPSCHE BRUG. B. en W. van Leiden brengen 'ter alge- meene kennis, dat de scheepvaart in den Rijn door en nabij de Leiderdorpsche brug, wegens het leggen van een gasfcin- ker en electrische kabels langs die brug, op Donderdag 10 Juli a.s., van des voor middags 6 uur tct des namiddags 6 uur zal zijn gestremd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Juli 1924. Inschrijving van leerlingen voor de Openbare Bewaarscholen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben de», dat aan de Openbare Bewaarscho len in heb Elisabethshof aan de-van der Werffstraat" en in do Groenesteeg tot en mot den 12dciï Juli a.s. gelegenheid zal worden gegeven tot het doen. inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór 9 tot halfeen en uitge zonderd Zaterdag des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart over 2 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Juli 1924. Pijnen in Tanden en Kiezen werdi-ijft men door Mijnhardt's Sanapirin-Tabletten. AGENDA'. WOENSDAG 9 Juli. Leiden. Thee- middag te Voordorp van 3 tot 6 en van 8 tot 10 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Juli tot en met Zondag 13 Juli waargenomen door de apotheken der H.H. G. H. Blan ken, Hoogew. 171, telef. 502 en P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807. aan te roeren, maar nu het eenmaal op de jongste vergadering van den christelijken middenstandsbond is geschied, zien wij er geen bezwaar meer in om te bevestigen, dat dit niet ten onrechte is gedaan. Moge bet ertoe medewerken, dat het ge bruik van het lange krediet in gegoede klingen tot een minimum wordt beperkt. Verhooging van den tabaksaccijns. Over de verhooging van den tabaksac cijns schrijft de redactie van De Ned. Nij verheid o.m. Ernstige studie aangaande de wenscbe- lijlcheid van een beffing bij de bron ver dient o. i. alleszins aanbeveling. Een andere vraag echter is, of de indu strie zoowel de sigaren- als de sigaret ten-industrie deze verhooging wel kan dragen, ook al is zij thans lager dan oor spronkelijk in J8 ministers bedoeling lag. waardoor de geraamde meerdere op brengst reeds van 15 tot 6 millioen gulden is gereduceerd. Mien vergete niet, dat de sigaren indu strie zich op liet oogenblik in een noodtoe stand bevindt. Nu is het volkomen waar, dat do accijns slechts één van do oorzaken is, die daar toe heeft geleid, maar toch mag men zich afvragen, of het niet zger gevaarlijk is, in een dergelijken hoogst ongunstigen tijd, dien deze industrio doormaakt, de lasten, die op haar drukken, weer te verzwaren, waardoor het product alweer duurder wordt gemaakt en de consumptie mogelijk dus wed^r achteruit zal gaan. Edoch, wij vreezen, dat de Staten-Genc- raal op dien grond hun goedkeuring aan het wetsontwerp nief zullen onthouden. Er moet nu eenmaal geld gevonden wor den om het budget sluitend te maken. En niet ontkend kan worden, dat verdere verzwaring van de directe belastingen uitgesloten is. Er is echter een andere, zeer ernstige zaak. Do sigarenfabrikanten ondervinden thans grooto nadcelen van de huisindustrie, ra- deelen, die door den accijns zijn verer gerd en nog grooter zullen worden wan neer die accijns alweder wordt verhoogd. En nu stelt do minister wel verscherpte maatregelen tegen fraude in uitzicht, maar aan het euvel, dat aan de regelma tige industrie de grootste schade berok kent cn waardoor trouwens die fraude stellig welig blijft tieren' ook indien de vigcerendc bepalingen worderv verscherpt, maakt bij geen einde. De accijns wordt verhoogd, maar de wantoestanden T^prden niet opgeheven. De thuiswerkers kunnen de belasting op allo mogelijko manieren ontduiken, in te genstelling met de regelmatige industrie en bovendien allerlei sociale lasten, die op die industrie zijn gelegd, van zich afschui ven. Men weet, dat wij in het algemeen' groote tegenstanders zijn van vrijheidsbe perking der industrie. Maar waar eenmaal de groote sigarenindustrie mede door de zen accijns in zoo hooge mate in haar vrijheid is beperkt, daar dient voor de - huisindustrie do regel te gelden: gelijke monniken, gelijke kappen. Het is hoogst onbillijk, dat van thuis werkers, die fabrieksvergunning hebben' gekregen, wordt toegestaan te werken op een wijze die niet aan de fabrieken is ver oorloofd. Daardoor kunnen de fabrieken do concurrentie, met die thuiswerkers niet volhouden. En daarom is onze conclusie'déze, dat aan voorrechten een einde dient gemaakt en dat deze accijsverhoc^ing zonder meer in geeni geval zal kunnen worden aan vaard. Naar verluidt overweegt de minis ter reeds- de stichting van centrale werk plaatsen voor die .thuiswerkers. Of dit het aangewezen middel is om aan de thans bestaande nadeelen een eind te maken, is voor discussie vatbaar. Maar wat niet betwistbaar is, dat is het feit, dat bet gevaar van de huisindustrie than6 van zulk een primair belang is geworden', dat daartegenover d'e verhooging van den accijns op de sigaren slechts een tweede plaats inneemt. Onder deze omstandigheden' meenen wij den Staten-Generaal te mogen adviseeren, neemt dit wetsontwerp niet aan zoolang niet tevens do zekerheid verkregen is dat do huisindustrio zal worden afgeschaft. Centraal Comité. De vergadering van het Centraal Comité van Anti rev. Kiesv er eena gingen, die was uitgeschreven tegen 10 Juli, is uitgesteld tot 17 Juli en zal gehouden worden op denzelfden tijd en plaats. Het pachtvraagstuk. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf heeft den volgenden brief gericht tot den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw: Het heeft ons bestuur getroffen, dat ITwe Excellentie eenigenï tijd geleden, bij de vertegenwoordigers der verschillende landbouw- en zuivelorganisatiés advies heeft ingewonnen omtrent de ontwerpbe- grooting van landbouw voor 1925, terwijl daarbij de vertegenwoordigers van de vak- vereenigingen van arbeiders, in land bouw- en zuivelbedrijf werkzaam, zijn ge passeerd. Thans viel onze aandacht op een persbericht inhoudende, dat Uwe Excel lentie het bestuur van den Bond van land- pachters heeft verzocht zijn opvattingen omtrent het rapport Diepenhorst kenbaar te maken. Ons bestuur is van meening, dat het pachtvraagstuk, waarvan genoemd rapport handelt, n:et alleen van belang is voor de boeren, maar ook voor de arbei ders, omdat daarmede het loonvraagsluk ten nauwste samenhangt. Oni deze reden betreurt ons bestuur bet, dat een verzoek als aan het bestuur van den Bond van Landpachters, ook niet is gedaan aan de besturen van de landarbei dersbonden en het verzoekt derhalve Uwe Excellentie beleefd, alsnog aan laatstge noemde besturen de gelegenheid te geven hun opvatting omtrent bet rapport-Diepen horst aan Uwe Excellentie kenbaar te ma ken en verder, om de hier genoemde bestu ren geregeld in bet overleg omtrent land bouwzaken te willen betrekken. Sgglft':':' Nederlancïsche spoorwegen. Het „U. D." deelt mede, dat in een 1 loofdbostuursyergadering van do Ned. Yereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel naar aanleiding van de van de di rectie der Nederlandscho Spoorwegen in gekomen voorstellen een ontwerp voor den Personeelraad werd samengesteld, dat ter beoordeejing zal worden gezonden aan do vier andere organisaties van Spoorweg personeel. In een gecombineerde vergade ring der hoofdbesturen zal bet ontwerp definitief worden vastgesteld. Vorsielijk bezoek op Snssidijk. Gisteravond werd op Soestdijk verwacht de neef van H. M. do Koningin-Moeder, de Erfprins van Erbacb Schoenberg. Hedenavond wordt verwacht Harer Ma- jesteits zuster de Vorstin-Moeder van Benthaim en Steinfurt, Posterijen en Telegrafie. Van het hoogere personeel der poste rijen en telegrafie zullen volgens do „N. R. Ct." nagenoeg allo ambtenaren, die in 1S63 of vroeger geboren zijn, op wacht geld worden gesteld. Een Nederlandsch Pantheon? Naar de Telegr. verneemt worden te Amsterdam stappen gedaan om le komen tot de oprichlin*g van een monumentaal ge bouw met de bedoeling dit te wijden aan do nagedachtenis van de groote mannen d'e Nederland in den loop dor tijden/ van Willem den Zwijger af, heeft voortge bracht. Hei ligt in bet voornemen om deze hul de niet in te beperkten zin op te vatten, zoodat onze groote dooden op elk gebied in dit gebouw zullen worden geëerd. VraoSitverlaginq Spoorwegen. Naar gemeld wordt, zullen de Neder landscho Spoorwegen met ingang van 1 Januari 1925 wederom faciliteiten; op vrachtgebied toestaan voor bet vervoer van tentoonstellingsinzendingen, alsmede voor paarden cn rijtuigen bij harddrave rijen, wedrennen en concoursen-kippique. De regeling, waarvan de bijzonderheden nog moeten worden vastgesteld, zal hier op neerkomen, dat voor goederen, levende dieren, rijtuigen en rollend spoorwegma- terieel, die onverkocht enl onverloot van een tentoonstelling terugkeeren, alsmede voor paarden en rijtuigen, die van een harddraverij, wedren of concours-hippique terugkeeren, een vrachtverlaging van 50 pet. zal worden toegestaan, mits de zen dingen worden texugvervoerd over den weg, bij de heenreis gevolgd. Op de heen reis zal de volle vracht verschuldigd blij ven. Nederland en Hongarije. De heer Boon, lid van de Tweede Ka mer, beeft den minister van binnenland sche za'kén en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vra gen gesteld: 1. Is het bericht juist, dat de Volken bond, ten behoeve van de -reconstructie van Hongarije de oprichting van een Hon- gaarsclie goudnotenbauk zal bevorderen en dat Nederland als lid van den Volken bond zijn deel zal bijdragen, kenoodigd voor de oprichting dezer bank? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid mede te deelen voor welk bedrag Neder land zich bierbij onmiddellijk óf middel lijk zal interesseeren? 3. Is in geval van deelneming door Ne derland de regeering voornemens stappen te doen, opdat de Nederlanders, die de bun toekomende rente en aflossing van in Hongaarsche leeningen of ondernemingen, vóór den wereldoorlog, óf in het geheel niet, óf slechts in waardeloos papier ontvangen, zullen worden beschermd, in dier voege, dat door Nederland geen nieuw crediet aan Hongarij'e zal worden verleend, tenzij zekerheid is verkregen, dat aan de gelde lijke verplichtingen van vóór den oorlog zal wprden voldaan of althans op redelijke wijze getracht zal worden daaraan te vol doen? Tegen Plaatselijke Keuze. Na de aanneming door de Tweede Kamer van bet wetsvoorstel-Rutgers in zake Plaatselijke Keuze, heeft zich een Comité gevormd, teneinde alsnog zoo mo gelijk te voorkomen, dat dit wetsvoorstel tot Wet'zal worden verheven. Dit comité stelt zich op het standpunt, dat invoering -van Plaatselijke Keuze een ernstige en ongemotiveerde aantasting van de persoonlijke vrijheid, zou beteekenen en dat de practijk in de Vereenigde Stalen van Noord-Amerika heeft bewezen, tot welk een bende en moreel verval voor een natie een drankverbod leidt (tot welk ver bod men Mr. Rutgers' voorstel een eer sten stap acht.) Ten einde het Nederlandsche volk als nog gelegenheid te geven om zich over dit ingrijpende vraagstuk uit te spreken, zul len lijsten ter teekening gelegd wórden en zal bij de Eerste Kamer der Staten-Gene raal of bij de Kroon met den steun dezer liandteekeningen geadresseerd worden, om goedkeuring aan het wetsvoorstel-Rutgers te willen onthouden. DE ZOMERREIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. De correspondent te Christiania van de N. R.'Ct. schrijft dd. 3 Juli over de reis der Koninklijke Familie in Scandinavië. Wij veroorloven ons, er bet volgende aan te ontkenen: - De Koninklijke Familie beeft' tijdens baar verblijf te Abisko steeds prachtig weer gehad. De Koningin maakte met haar gevolg dagelijks tochten iii het om liggende fjeldgebied. Verleden Vrijdag bezocht de Koninklijke Familie, met den heer Aurick, secre^ris der toeristenvereeniging^ als cicerone, het baanwachtershuisje van Vassijokk, van waar een lange tocht naar bet nog met ijs bedekte hooggebergtemeer van Katter- jouro ondernomen werd. 0.p den terug tocht werd liet noenmaal op een fjeldhel- ling gebruikt. Zaterdag werd een watertochtje dwars over het Tornemeer naar de kleine hut der toeristenvereeni ging bij Jebrenjokk on dernomen, en bezocht de Koningin ook het Laplandskamp van Palnoviken, waar zij met belangstelling liet leven der Laplan- Denzelfden .dag deed de Prins met zijn broer, hertog Friedrich von Mecklenburg, en gevolg, een uitstapje naar Narvik, op Noorscli grondgebied, de haven, van waar een.groot deel van liet Laplandsche ijzer erts verladen wordt. Van daar werd een lange automobiel tocht ondernomen. Het gezelschap keerde 's avonds weer naar Abisko terug. Eveo vertelt in Svenska Dagbla- det een grappige episode. Na er gewag ,van gemaakt te hebben, dat de Koningin er blijkbaar niet op gesteld was, door de talrijke amateurfotografen, die als bezete nen om haar heen sprongen, gekiekt te worden, schrijft hij verder: „Er hestaat intusschen de Nemesus Diana, zooals do oude August Palm placht le zeggen. Na de lunch hadden zich op liet plein een aantal Laplanders verzameld. Hel Ko- niijdijk gezelschap was dadelijk geïnte resseerd en haalde de camera's voor den dag. Nu was bet evenwel de beurt aan de Laplanders, een afwijzende houding aan te nemen. Hun godsdienstige opvatting verbood hun zich te laten fotografeeren (men beweert, dat de godsdienstige beden kingen' tegen: het fotografeeren verdwijnen na zekere contante betaling, merkt de schrijver op, maar zegt hij, ik wil er niet voor instaan, dat het zoo is). De Koningin moest, evenals de fotografen, die liaar hadden willen fotografeeren, zich met een opname van de naar haar toegewende ruggen tevreden stellen. Mogelijk zal het later nog wel gelukt zijn, de^godsdienstige bedenkingen te overwinnen, en zal menig welgelukt kiekje met Laplanders het ko ninklijk reisalbum verrijkt hebben.. Eveo vertelt ook van den kapitein der motorboot van bet Tornemeer, die bezoek kreeg van een paar heeren. Kom aan boord, zei de kapitein in het Zweedscb; doch de heeren begrepen hem blijkbaar niet. Step on please! En toen kwamen de heeren aan boord. Of de kapitein de vor stelijke personen al had gezien? Neen, ik heb van mijn leven al zooveel vorstelijke personen gezien, koninginnen prinsen en prinsessen, dat ik er nu genoeg van heb. Ik ben de prins, zei een der heeren. Dat doet mij pleizier, jpas het antwoord. Allo drie lachten en! waren' van dat oogenblik af goede maatjes. Zondag werden kortere wandelingen in den omtrclc van bet toeristen station ge maakt, en de Koningin bezocht met Prin ses Juliana den waterval Silverfallet. Dinsdag verliet de Koninklijke Familie Abisko en kwam 's morgens 11 uur in Ki- runa aan. Nadat in de restauratie van bet spoorweghotel dat er zijn mag de lunch gebruikt was, werd een uitstapje naar Jukkasjarvi gemaakt, een op onge veer 20 kilometer jvan Kiruna gelegen Finsche nederzetting. Daar is een z.g. Lap- landsch kerkje uit de 17o eeuw, een der vier kerkjes, die onder de regeering van koningin Krisinavoor de mijnwerkers in 6-258 Lapland werd gebouwd. Men hoopt© het mijn bedrijf daardoor te zullen aanmoedi gen. In de nabijheid van bet kerkje ligt het gehucht met eenige grijs verweerd© blok huizen in Finscho bouworde, die voor het grootste gedeelte door Finsch sprekende menschen bewoond zijn. De Koninklijke Familie zal daarna *Ki- runavara bezoeken, den 3 Vi kilometer lan gen ijzerertsberg, die zich aan liet Zuid westelijke strand van het Luossajarvi het (zalmmeer) verheft. BU1TEMLHMP MAC DONALD NAAR PARIJS. Het vertrek uit Loitden. Zoo heeft dan MacDonald besloten, zelf naar Parijs te gaan, teneinde daadwerke lijk alle misverstanden uit den weg te rui men, welke met betrekking tot het onder houd op The Chequers en de uitnoodiging voor de conferentie van Londen zijn gere zen. Maandagmiddag was dit besluit be kend, en gisteren begaf de Engelsche pre mier zich reeds op weg, niettegenstaande hij lijdende is aan een lichte bronchitis. Vóór zijn vertrek uit Londen zeide hij tot de journalisten, die zich in 't Victoria- Station verzameld hadden, dat bij naar Frankrijk ging met het ernstige voorne men, een algeheelo overeenstemming tus- •schen beide landen tot stand te brengen. Hij zei er niet zeker van te zijn, wanneer hij naar Londen zal terugkeeren maar waarschijnlijk vandaag Parijs weer te zullen verlaten. De Engelsche bladen zijn algemeen van meening, dat het bezoek van den Britscken premier aan Frankrijk er veel toe kan bij dragen, de beide volken er van te overtui gen, dat de politiek, die de beide premiers nastreven, de eenige is, die onder de hui dige omstandigheden aanbeveling ver dient. De „Daily Chronicle" verklaart: Direct persoonlijk contact is dikwijls de beste medicijn voor een misverstand. Er is o.i. nimmer de geringste wensch aan Brit- scke zijde geweest, dat Frankrijk anders dan met volkomen vrije handen naar de Londenscke conferentie zou gaan. De aankomst te Parijs. Gistermiddag om kwart vóór een is Mac Donald te Boulogne aangekomen, op zijn doorreis naar Parijs. Natuurlijk was een heele zwerm journa listen aanwezig en de Britsche premier gaf tegenover hen uiting aan de gevoelens van vriendschap, die hem ten opzichte van Frankrijk bezielen. Hij verklaarde in Frankrijk te komen als boodschapper van den vrede en den olijftak mede te brengen, en sprak de hoop uit, dat de te voeren besprekingen tot een belangrijk resultaat- zullen voeren. Om tien minuten over één nam Mac Donald den sneltrein naarParijs, waar hij omstreeks vier uur arriveerde. Bij den Garé du Nord bad zich een groote schare van journalisten, fotografen en filmopera teurs verzameld, voorts oök vele nieuws gierigen. Behalve Herriot waren: meerdere Fran- sche ministers aanwezig, ook de Engelsche gezant werd opgemerkt. Minister Chautemps, de minister van Binnen] andsch'e Zaken, heette den En-^ gelschen gast welkom op Franschen bo dem. De begroeting luschen de heide premier was allerhartelijkst, daarna wandelden zé beiden gearmd naar buiten. Hier en daar in den hall van het station en op het plein daarvoor weerklonken kreten als: „Weg met den oorlóg! Leve bet verdrag van Ver sailles!" of ook „Leve de vrede!" Behalve de beide premiers nam in den eersten auto ook nog plaats de tolk Ca- merlynck, zoodat de besprekingen; onmid dellijk konden beginnen. De conferentie had gisteravond plaats en werd hedenmorgen voortgezet. Vandaag geeft Herriot een groot déjeuner ter eere van zijn gast, terwijl deze beden- avond vermoedelijk weejr naar Londen zal vertrekken. Fransóhe Ministerraad Dinsdag is in een Franschen minister raad het memorandum besproken en goed gekeurd,- waarin het Fransche standpunt wordt uiteengezet, zooals Herriot dat op de a.s. conferentie te Londen zal verde digen. HET ENGELSCHE UITNOODIGINGSSCH RIJVEN De tekst gepubliceerd Overeenkomstig de toezeggingen', Maan dagavond door den Engelschen premier in bet Lagerhuis gedaan, werd gisteravond een officieel afschrift van alle documenten, •welke betrekking hebben op de a.s? ge allieerde conferentie te Londen, aan bet Lagerhuis overgelegd. Het eerste stuk is een telegram van 23 Juni aan den Britschen gezant te Rome, waarin dezen wordt verzocht, do mededee- ling over te brengen aan. de Italiaanse he regeering. Na er op gewezen te hebben, dat op Chequers overeen is gekomen, een geali- eerde conferentie bijeen te roepen in ver band met het in werking stellen van bet plan-Dawes, zegt het verder: Daar de conferentie zich alleenJ tot de ze kwestie zal bepalen, zullen dó vraag stukken van do veiligheid en Van! de in- tergeallieerde1 schulden niet besproken! worden. De behandeling hiervan moet tot een laterert datum worden uitgesteld. Derhalve zal de voornaamste taak der conferentie zijn tot overeenstemming te komen omtrent do bewoordingen! van bet document, dat de partijen formeel zal verplichten' al datgienie te doen, wat in bet rapport-Dawes wordt voorgeschreven eni welk document zoowel door de geallieer den als door Duitschland zal worden on derteekend. Dit document zou den vorm van een protocol kunnen aannemen, ten 'einde eiken, schijn to verblijden, dat do ge allieerden het verdrag van Versailles zou- den willen' wijzigen. De Britsche regeering spreekt zich tenl i gunste uit van het plan, om in zulk een' j protocol te bepalebi: ten eerste, den da-J turn, waarop Duitschland gereed moet zijn'lj met de indiening der wetten en andere maatregelen, welke het zal moeten nemen ten tweede, een la teren datiun mis- schien twee weken na den eersten datuur waarop alle economische en fiscale!! sancties, welke thans op Duitsch gebied' van kraolit zijn en! welke van schadelijken! 1 invloed zijn op de economische activiteit van het Duitsche Rijk. moeten worden in-'! getrokken. i j De verplichtingen, welke Duitschland i kjachtens het rapport-Dawes op zich zal nebben te nemen!, gaan veel verder dani •die van bet Verdrag van Versailles enJT derhalve komt het de Britsche regeering voor, dat de taak, om te beslissen, oé' Duitschland op flagrante wijze in gebreke is gebleven, eigenlijk niet aan de connnis- sie van herstel kan worden toevertrouwd1, -:' daar de functies van die commissie door bet Verdrag van Versailles en binnen het kader daarvan zijn bepaald. Het voorstel is geopperd om tot dit' doel een beroep te doen op de diénsten! van do financieele- commissie van den Volkenbond. j' Voorte wordt verklaard, dat de Britseher en Fransche regeeringen absoluut wen- schen te voorkomen, dat de indruk wordt •gevestigd» al zouden de kwesties tus-schenl haar geregeld zijn, zonder dat de anderej geallieerden, van te voren waren geraad pleegd enl hoewel de boven aangegeven al-, gemeene ideeën door Herriot en MacDo^ nald werden besproken, is te dien aanzien tusschen hen geen enkele verplichting aauf vaard of zelfs maar voorgesteld. De mededeeling besluit mte de opsom ming van de andere mogendheden, aart wie uitnoodigingen zijn gezonden. HET FRANSCHE GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN Voorlcopig green opheffing Zooals men weet, is een der punten van het program van Herriot de opheffing van het gezantschap bij bet Vaticaan. Naar aanleiding daarvan zou de huidige Fransche gezant bij het Vaticaan, Jonnert een' interpellatie indienen, waarvoor, de datum aanvankelijk was vast veste1 d op heden. Jonnart heeft thans evenriel verklaard, dat v de groep, waartoe hij behoort, dc „republikemsche unie", besloten lieeft, do interpellatie niet te houden, en het debat uitsluitend te laten loopen over de buiten-, landsche politiek ten opzichte van Duitsch-' land en de overeenkomst met Engeland. Hij' voegde hieraan nog toe, dat de pre mier, in antwoord op een desbetreffende vraag van de fractie, verklaard heeft, dat' de regeering de "kwestie'van het gezant.-- schap bij het Vaticaan te berde zal brén gen bij do indiening van de ontwerp-be- grooting voor het jaar 1925 en dal zij tot zoolang niet van plan is, in deze zaak wijziging té brengen. Onder deze omstandigheden zoo schrijven: de Fransche bladen zal do interpellatie-Jonnart niet eerder plaats hebben dan bij de behandeling van de be grooting in Januari, Februari a.s. of mis-t schien welnooit! DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE Nog geen resultaat Bij de 89e stemming op de democrat tische conventie kreeg Smith 358 stemmer» en Mc Adoo 318. Toen gisteren het tragische nieuws van den dood van den zoon van Coolidge be-t kend werd, is de conventie verdhagd. L' De graanoogst in Rus and. De „Izwestija" meldt, dat in bet gou vernement Saratow 18 graanpakhuizen door de boeren volkomen leeg zijn ge- plunderd. Deze voorraden, aldus de „Chi- i cago Tribune", waren een jaar geleden bijeengebracht uit requisitics bij do plun- deraars van thans en lagen op uitvoerge- legenheid le wachten. I Een droogte, welke 50 dagen aanhield, j ruïneerde echter den oogst van dit jaar Jp de velden langs den beneden-Wol ga en had een paniek onder de bevolking daar ten gevolge. De boeren verkochten bun vee, cn koch ten tegen! woekerprijzen zaaikoren van de regeeringsorganisalie. Op een gegeven moment stopte deze nuttige instelling eek- ter de verkoopen, om eenige dagen later j wederom graan tegen 100 pet. hoogere prij'aen aan. te bieden. Toen echter was het-; met het geduld van de boerenbevolking ge^- daan. Er werden massavergaderingen ge-( houden in de buurt van de elevators en! ten slotte werden deze bestormd en leeg-J gehaald. li Intusschen heeft Krassin, dc leider vani het departement voor den buitenlandschen handel, in, de „Prawda" medegedeeld, dat' j Rusland dit jaar dezelfde hoeveelheid graan zal exporteeren als verleden jaar.' Aan den anderen kant rapporteert de Rus- j sische handelsdelegatie te Riga, dat leu gevolge van do abnormale droogte, dei oogst zoo goed als gedecimeerd is in do gouvernementen Saratow, Tsaritsin, As trakan, Rensa en een goed deel van het Don-gebied. Nader wordt nog gemeld: Hevige regens,zijn de laatste dagen ga vallen. Hierdoor zijn do vooruitzichten voor den oogst, die door do aanhoudende' droogte dreigde te mislukken, beter ge-t_ worden. Dc hitte in de Oekrajine. In het geheele Oostelijke gedeelte van de Oekrajine heerscht een hitte zooals d<s laatste 35 jaar nog niet is voorgekomen. De temperatuur is tien graden liooger dan do normale. Alle gewassen op liet veld ftijn verbrand en ook do hooioogst is mis lukt. ïn W-cst-Oekrajino is do tempera tuur eenigszins lager, maar ook daar zijn! weinig regens gevallen, zoodat do vooruit zichten: van den oogst droevig zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2