Dagblad voor Leiden en Omstreken. EABONRE5HE8STSPRIJS In Leiden en buiten Leiden f waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f2.50 rer weekf 0.19 franco per post per kwartaalf2.9P 5de JAARGANG. WOENSDAG 2 JULI 1924 - No. 1249 BureauHooigracht 35 Leiden - Tel. Int. 1278 Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS* Gewone advertentiën per regel 22l/2 cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie, Klelae ad verte nti èn bij vooruitbeta* ling van ten hoogste 30 woorden, wordea dagelijks geplaatst ad 50 cent. Vit nummer bestaat uit twee bladen. De Ziekteverzekering. •VP in 11 ïn vorige nummers hebben "wij zeer in het kort aangegeven de wijze waarop Mi nister Aalberse zich volgens het gepubli ceerde voor-ontwerp de regeling van de Ziekteverzekering denkt. Verwacht mag worden, zoo schreven wij, dat de voor- en nadeelen van de verschil lende stelsels erjustig zullen worden ge toetst. Een wensch', waaraan toen wij dat schre ven reeds ten deele was voldaan, door den heer Wittert van Hoogland, voorzitter van den Raad van Arbe'd te 's Gravenhage en lid vrfn de Eerste Kamer, in welker ver gadering hij over dit onderwerp een zeer uitvoerige rede hield, waarin de.plannen van den Minister krachtig werden bestre den. Of de heer Wittert van Hoogland nu wel 9 e eerst-aangewezene was om dit onder werp te behandelen, kan met eenig recht worden betwijfeld. Hij behoort ongetwijfeld onder degenen 8ie in staat zijn over deze vraagstukken mee te spreken. Het feit echter dat hij een vurig en geharnast strijder is voor de Ra den van Arbeid en voor een ambtelijke uit voering van de Sociale verzekering, is oor zaak dat hij de zaken niet steeds objec tief beoordeelt. De heftige wijze .waarop hij zich be klaagde over de z.g. hetze tegen de Raden van Arbeid, waarbij zijne verbeelding hem blijkbaar groote parten speelde, doet al lerminst denken aan een nuchteT beoor- deelaar, die het onderwerp zakelijk en zon der hartstocht behandelt. Dit neemt niet weg, dat het nuttig kan zijn van de voornaamste argumenten door dezen Senator aangevoerd, kennis te ne men. Allereerst bestreed hij de gedachte, dat de uitvoering door de te vor^ien bedrijfs- vereenigingen tot bezuiniging zal leiden Particuliere organ;saties zoo betoogde hij, zullen ook hunne ambtenaren noodig heb ben, zij het dan onder een anderen naam. Een opmerking die ongetwijfeld 'juist 5s, maar waarbij over het hoofd gezien wordt, dat de bedrijfsverenigingen in te genstelling met de ambtelijke organen bij een zuin'ig beheer belang zullen hebben. Van meer belang schijnt, ons de opmer king dat de belangen van dg verzekerden of van hen die voor verzekering in aan merking komen minder goed zullen wor den gediend. De vrees werd uitgesproken dat ve'e arbeiders onverzekerd zullen blij ven. terwijl bovendien een onpartijdige be hartiging hunner belangen niet gewaar borgd is. Of deze bezwaren gegrond zijn valt moe'lijk te zeggen. De voorbeelden die de heer Wittert van Hoogland op gezag van zijn collega te Leiden aanvoerde, die er op zijn beurt was inge'oopen door een adres van een anar- chist'sche zeeliedenvereeniging, bleken Tiaar Mmister Aalberse aantoonde al zeer ongelukkig rekozen. Bovendien, de spreker beklaagde zieh dat den Raden van Arbeid geen eerlijke kans was gegeven. Maar is het dan wel billijk de Bedrijfsverenigingen reeds aan te vallen en te veroordce'en nog voor ze geboren zijn? Een ander bezwaar van den heer Wittert van Hoogland betreft de samenkoppeling van Ziekte- en Ongevallenverzekering. H'j erkent dat groote administrative voor deel en verkregen worden door kleine ongevallen als ziektegevallen te behande len, maar hij ziet hier een principieel ver schil daar ongevallen inhaerent zijn aan het b e d r ij f, terwijl ziekte den arbeider aks persoon betreft. Daar deze onderscheiding echter vol strekt iret altijd opgaat en vele ziekten wel dogel-'jk met het bedrijf verband hou den. schijnt ons, waar hier inderdaad eeD groote besparir.g kan worden verkregen, d'if bezwaar niet overwegend. Een ernstig bezwaar daarentegen schijnt ons de collectieve verzekering, waardoor niet alleen de verzekeringsgedachte eeni- germate teloor gaat, maar ook de vreed" gewettigd wordt, dat vele arbeiders buiten de verzekering zullen vallen. Het moge waar z;jn dat dit ook bij de Invaliditeitsverzekering het geval is, nu de Raden van Arbeid den opsporings dienst beperken, waardoor duizende ar beiders onverzekerd bb'jven bij de eollee-. tiovo verzekering zal zich dit euvel allicht in veel sterkere mate doen gevoe'en. Niet geheel ongegrond schijnt ons voorts 3e opmerking, dat verzekering door mid del van de Bedrijfsvereenigingen die toch centraal moeten werken, maar niettemin tot in de verste hoeken ieder voor ztich hunne organen moeten hebben, moeilijk administrabel zal blijken te zijn. De menigvuldige mritaties zullen inder daad een geweldige paperasserie noodza kelijk maken. Toch komt het ons voor, dat men goed fcal doen, indien althans een spoedige af doening van deze zaak mogelijk blijkt, aan de Bedrijfsvereenigingen een kans te geven. Blijkt bet, dat de opposanten tegen het stelsel gelijk hebben en dat er inderdaad voor deze materie in de kringen van pa troons en arbeiders geen belangstelling be staat, dan zal dat spoed'g blijken en zul len de Raden van Arbeid, die nu als aan vullende organen gedacht zijn, de zaak tot zich trekken. Blijkt daarentegen dat zij ongelijk heb ben, dan verdient het zeker de voorkeur, dat niet ambtelijke organen, maar uit de maatschappij zelf voortgekomen organi saties, alsodragers van de verzekering op treden. Er is over deze zaak nog veel te 'zeggen en ep zal ongetwijfeld nog veel over ge zegd worden, maar wij willen thans bij deze enkele oriënteerende opmerkingen een punt zetten. STAOSiMEyWS. Kamer van Koophandel voor Rijnland (Vervolg.) Naar aanleiding, van een schrijven van de Ned. K. v. K. voor Duitschland wordt besloten als lid dier kamer toe te treden, tegen een jaarlijksche contributie van f40.—. Afwijzend wordt beschikt op een adres van het Nat. Com. v. Vischpropaganda, waarin een bijdrage van f 500.wordt gevraagd. Medewerking zal worden ver leend aan de uitgave van een Adresboek voor den Nederlandscben handel door de drukkerij ,.De Vlijt" te Arnhem. Voor kennisgeving worden aangenomen een adres van de centrale comm. v. Statis tiek; van de stad Tilburg, inzake het col lectief bezoeken van de aldaar te houden Intern. Tentoonstelling v. Handel en In dustrie; een schrijven van het Gemeente bestuur alhier betreffende bet stellen van voorwaarden waarop aan autobussen een standplaats wordt verleend; en een schrij ven van hetzelfde college betreffende niet- inwilligine van het verzoek om de groote zaal der Stadsgehoorzaal op 13 Juni ter beschikking van de Handelsbeurs te stel len. Van den heer dr. Schalkwijk, d'rccteur van de gemeentelijke H.'B. S. komt een schrijven ter tafel waarin de meening der kamer wordt gevraagd omtrent een wijzi ging -van het leernlan voor de 4de en 5de klasse der H, B. S., in dier voege nd. dat een gedeelte Wiskunde wordt vervangen door Taal en Handelskennis. De voorzitter acht het van den adressant zeer juist gezien dat hii in de zen de K. v. K. heeft gekend. Het Bu reau der Kamer Stelt voor, zich als Ka mer v. K. gunst'g uit te spreken over het te hooren kennis gebrachte, plan. De heer v. d. Steen vraagt of de Ka mer zoodoende niet in den onaangename positie komt te staan tegenover het ge meentebestuur, aan hetwelk in den regel dergelijke zaken worden overgelaten. De voorzitter acht het de taak der Kamer z;ch in dezen uit te spreken, onge acht of dit voor het gem. bestuur aange naam is of n:et. De heer v. d. Steen zal dan naast den voorzitter staan. Inzake de verbetering van het vaarwa ter naar Gouda geeft de voorzitter een overzicht van de behandeling dezer zaak aan het departement van Waterstaat, in de afd.'en der Eerste Kamer, cd bij Ged. Staten. Momenteel is eenige vertraging in getreden, doordat Ged. Staten wat lang wachten met het aanwijzen van een inge nieur, die zich namens dat college met het dep. v. Waterstaat zal hebben te ver staan over de wijze van uitvoering van de verbeteringsplannen. Overigens vinden de plannen voldoenden steun bij de volksver tegenwoordigers, inzonderheid bij de Eer ste Kamerleden de Waal Malefijt en Smeenge. Op het door de Kamer ingezonden adres betreffende bet te Leiden laten stoppen van de morgentreinen 161 en 204 uit de richting 's Gravenhagë, is van den Mi nister van Waterstaat een schrijven inge komen, dat niet geheel bevredigt, weshal ve het bureau een concept-adres ter goed keuring aanbiedt waarin bet verzoek om deze treinen te laten stoppen, met aan drang wordt herhaald. O m. wordt hierin hot motief van den Min. bestreden als zou trein 204 bij aankomst te Leiden reeds te zwaar belast zijn om dan nog reizigers op te nemen. Het bureau acht dit juist een aanwijzing voo" het gemis aan vervoergelegenheid. De kamer gaat met 'het adres accoord en besluit tot verzending ervan. Met betrekking tot de- subsidie welke jaarlijks aan de vereeniging Nederland in den vreemde" wordt verleend, stelt het bureau voor, elk jaar opnieuw over het al of niet verstrekken te beslissen. De heer v. Zonneveld zet het nut van deze vereen, uiteen, en pleit voor het verleenen van de subsidie. De voorzitter is mede overtuigd van het groote belang dat de kamer heeft bij het werk der vereen. Het bureau beeft ook niet-willen zeggen dat bet subsidie moet worden ingetrokken, maar de kamer moet hare financieele verplichtingen tot een minimum beperken. In den geest als door het bureau voor gesteld, wordt besloten. Na de pauze komt een concept-adres lu behandeling, dat het bureau voorstelt te verzenden in verband' met het nieuwe ont- werptarief van invoerrechten. Voor enkel artikelen zijn de invoerbe* palingen gunstiger, voor andere weer on gunstiger geworden. Reeds eenige bezwa ren heeft het bureau in het ontwerp aan getroffen, doch teneinde een goed overzicht te verkrijgen stelt het voor, een commissie van voorbereiding te benoemen. Aldus besloten. Benoemd worden de heeren Heringa (textielindustrie), Wernink (bouwmateria len), v. d. I^aan (alg. export), Boot, en v. Lith (secretaris). Alle heeren nemen hun benoeming aan. De heer Wernink vestigt de aandacht op den enormen invoer van buitenlandsehe kalk, voor bulpbemesting, waar de Neder- landsche schelpkalkfabricatie ernstig on der lijdt. Fabrieken die e~n capaciteit heb ben van 150.000 mud por jaar, brengen het nu niet verder dan een productie van 60 a 65.000 mud, terwijl h'er voor een groot gedeelte louter vooroordeel in 't spel is. Spr. wil er den nadruk op leggen dat hij de voor bemesting gebezigde kalk soorten op het oog heeft. Voor deze kalk is een kodex vastgesteM van 80 pet. Nu is het waar, dat het Ned. Fabrikaat dit percentage niet haalt, maar daartegenover staat, dat spr. zelf voor proef een lading uit Duitschland liet komen, die bij onder zoek door dr. Knuttel, slechts 56.1 pet. bleek te bevatten. Men gaat dus louter op den naam af. Spr. pleit voor een vermeer derd gebruik van dit kalkfabrkaat, temeer nu het pet. calcum h-oogpr wordt opge voerd, en het kodex van 80 op 70 pet. zal worden gebracht. Het is de eerste taak der regeering om in dezen maatregelen ter be scherming van eigen industrie te nemen. De voorzitter begrijpt ook n;et hoe de regeering in dozen tijd nog meer moei lijkheden voor de reeds kwijnenede in dustrie kan scheppen. De heer v. Zonneveld wil op den voorgrond stellen dat het hier fiscale ver hoogingen betreft. De minister moet 10 milioen uit deze wet haten; dat geld moet er komen, ongedacht of dat prettig is of niet. Spr. hoopt </an ook dat de comm. zich zal beperken tot sommige details van de wet, en de Kamer niet tot verzet tegen elke verhooging zal aansporen. De Voorz. zégt'juist het omgekeerde te bedoelen van hetgeen de heer v. Zon neveld vreest. Spr. zou geen vrijhe:d meer kunnen vinden om ondanks de gewijzigde omstandigheden door alles heen den on- beperkten vrijhandel te verdedigen. Daar voor zijn van te veel belang de verande ring van handelspolitiek b v. bij de Til- burgsche K. v. K., en hot getuigenis van een onverdacht vrijhandelaar a^s Mr. v. Aalst, die nu zelf om protectioneele be scherming van de Nederlandsche Nijver heid vragen. Overigens zou spr. het n'et zoo erg vinden, wanneer de Minister het met een kleinere belasting-opbrengst zou moeten doen, al was het slechts ome at de regee ring dan wel genoodzaakt zou zijn, haar sociale wetgeving wat in tc krimpen, waarvan spr. verwacht, dat zij voor onze bedrijven fnuikend zal worden. Verder zal spr. er niet op doorgaan, om geen principieel debat te ontketenen. (Veelzeggend gelach en gefluister). Na eenige discass'e gaat de kamer ac coord met-de voorgestelde verzending van een adres aan den Minister van Finan ciën. van den volgenden inhoud; Naar aanleiding van het ontwerp tot vaststelling eener nieuwe tariefwet, het welk onze Kamer d.d. 11 Juni ter ad vies werd toegezonden, meent onze Ka mer reeds nu enkele voorloopige opmer kingen te maken. De Kamer veroorlooft zich reeds nu Uwe Excelentie mede te deelen, dat de aanvankelijke oriënteering haar zeer teleurgesteld heeft. Onder meer heeft speciaal de aandacht der -Kamer getrokken, dat in dit wets ontwerp voorgesteld wordt, de invoer rechten op verglaasde dakpannen en te- ige's op te heffen. Het zal Uwe Excellentie niet onbe kend zijn, dat juist de pannen-industrie in de Rijnstreek zeer moeilijke tijden heeft medegemaakt. Kwam eerst de Duitsche concurrentie, welke haar het ontwikkelen vrijwel onmogelijk maakte, thans treedt België meer op den voor- grand als concurrent. Wel is waar wordt voorgesteld alleen 9e verglaasde dakpannen* vrij te laten, doch niet uit het oog moet verloren wor den, dat de 5 pet. welke tot nog toe voor dat artikel betaald moesten worden, een belemmering waren voor België en Duitschland om zich meer dan tot nu toe toe te leggen op de vervaardiging van verglaasde dakpannen. Bij onze Kamer is meermalen de vraag, of verglaasde dakpannen onder worpen moeten zijn aan een recht van 5 pet, een punt van overweging geweest. De Kamer verzoekt Uwe Excellentie 9an ook het wetsontwerp zóó te wijzi gen, dat zoowel onverglaasde als ver glaasde dakpannen aan een invoerrecht onderworpen worden van 5 of 8 pet., en het bestaande invoereeht op verglaasde dakpannen te handhaven. Nu ook de invoerrechten op verglaas de wandtegels, welke in groote hoeveel heden uit* Duitschland en België hier worden geimporteerd, worden opgehe ven, meent onze Kamer Uwe Excellentie er op te moeten wijzen dat het daardoor aan een jonge (wat Rijnland betreft) tak van Nederlandsch Nijverheid zeer, moei lijk gemaakt wordt, de concurrentie te gen het buitenland op te nemen, vooral ook omdat deze landen beschikken over veel ervaring, wat van onze jonge in dustrie niet -steeds in die mate gezegd kan worden. Het is dan ook bijna zeker, dat deze Jonge industrie zich onder de voorge stelde veranderingen niet zal kunnen ontwikkelen. Voor de industrie in de Rijnstreek zou het zeer wenschelijk zijn, indien Uwe Excellentie in deze wets wijziging opnam, dat de onverglaasde dakpannen aan een invoerrecht onder worpen zouden zijn, te meer waar deze, bij invoer in België en Frankrijk aan invoerrechten onderworpen zijn. De Kamer spreekt derhalve de hoop uit, dat Uwe Excellentie alsnog aan deze opmerkingen tegemoet zal willen komen. Handelsbeurs. Besloten wordt voor de Handelsbeurs een nieuw credlet toe te staan van f 1000. Tot nu toe hebben de uitgaven f5300. de inkomsten x;3000.bedragen. Bij deze uitgaven zijn echter ook de aansehaffings- kosten' van de geheele meubileering be grepen. die een waarde heeft van meer dan f 2000.en in het vervolg niets meer zal kosten. Punt 10, zakelijke bedrijfsbelasting,- zal in de huishoudelijke zitting worden be handeld. Bij de rondvraag informeert de heer Wernink naar de verbetering van het vaar water om Leiden. Het bevreemdt spr. dat hij daar niets meer van hoort, hoewel zelf dee1 uitmakende van de com. v. vervoer. Het „nieuwste nieuws"-waarover de voorzitter in dezen zegt te beschik ken, is drie maanden oud. Gedurende dien tijd n.l. is de Kamer wachtende op het praeadvies van B. en W. der gemeente Leiden, op een aan hen gericht adres. Men krijgt wel den indruk dat dit College met werk is overladen. De heer v. d. Kolk vraagt de bemid deling der Kamer voor openstelling van de hulppostkantoren te Aarlanderveen, Nieuwkoop en Nieuwveen. Sommige der kantoren zijn slechts gedurende 6 uren van den dag geopend. Wordt verwezen naar de Comm. v. ver voer. De heer v. Zonneveld ziet gaarne po gingen in het werk gesteld om hier te lan de, -evenals dit ?n den vreemde het geval •is, een speciaal tarief bij de Rijkstelefoon in te voeren, waardoor het mogelijk is iemand intercommunaal op te roepen zon der dat men. bij het niet tot standkomen eener verbinding, behoeft te betalen. Dit zou het gebruik van de telefoon ten zeer ste bevorderen. De commissie v. vervoer zal zich ook met deze zaak belastoD. Niemand verlangt nu meer het woord, zoodat de voorzitter de openbare zit ting sluit. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, te Leiden Wij ontvingen het keurig verzorgde Jaarverslag van de K v. K. en F. v. Rijn land alhier, over het jaar 1923. Zooals gewoonlijk, gaat aan het eigerb- lijke verslag vooraf een overzicht van de samenstelling der Kahier in het afgeloo- pen jaar; van het bureau der Kamer, van do vaste cominissiën, en van do commis sies ad hoe, respect, van Vervoer, Post en Telegrafie, voor het Handelsregister, voor 'Handelsbelangen, voor het Verslag, voor de Financiën, voor het Marktwezen, van Arbitrage, «en tot voorbereiding van do nu tót stand gekomen Handelsbeurs. Interessant is het uitvoerig overzicht van de werkzaamheden der Kamer, dat hierna volgt, terwijl .het zwaartepunt ook nu weer ligt in het lezenswaardig exposé van dien toestand van Handel, Scheep vaart, Land- en Tuinbouw, Nijverheid enz. in het district Rijnland, dat den hoofd inhoud vonnt van hot totaal uit 168 blz. bestaande boekske, en gevolgd wordt digor officieele verslagen van bedrijven, ver- eenigingen ^instellingen, zooals de Stede lijke Lichtfabrieken, de N. Z. H. T. M., do L. Duinwatermaatschappij, Ver. „Het Kaasmerk", do Veemarkt, de Kaas- en Bo termarkt alhier, de districts- en pl. arbeids beurzen en arbeidsbemiddeling, benevens een overzicht van de plaats gehad hebben de werkstakingen en uitsluitingen. Een en ander wordt gedocumenteerd door 'n 9tal belangrijke bijlagen betrekking hebbend© op het verloop van zaken op de Arbeidsmarkt, de forensenbelasting, Ha ven-, Lig- en Bruggelden. Pak-, Motor schuit- en Schroefbootondernemingen in het district Rijnland (met klapper) Vracht rijders te Leiden (met klapper), Openb. middelen v. vervoer, Vereenigingen van Kooplieden en Fabrikanten in het district, benevens een overzicht van do belastingen zooals die in het district geheven worden, vergezeld van een berekening van de aan slagen in do personeele belasting (met toelichting) en het aantal, door de Kamer verstrekte inlichtingen. Het verslag is zoodoende een interes sant boekdeeltje geworden, dat een zeer Aan het Zoeklicht. Leiden 2 Juli 1924. Een brutaal mensch, zegt het spreek-* woord, heeft de halve wereld. En vaak schijnt dit spreekwoord ju:st te zijn. Dat brutale menschen echter ook wel-* eens tegen de lamp kunnen loopen hoeft het heistuur van het roode N. V. V. onder-* vonden. Maanden lang hebben deze heeren ge-* scholden op de leiders van de Christelijke bn de R. K. organisaties. In verband met den strijd in Twente werden ze ge teekend als „klungels", „ver-* raders", als „kapitalistenknechten", aïa „erbarmelijke kwezels" en „angstige laffe zielen". De Christelijke leiders heetten te zijn „huisknechtnaturen", beoefenaars van een sinester bedrijf", menschen, die het arbeidersbelang versjacherden en de 48 urenweek om hals brachten. Maar de staking is afgeloopen. Het roode Vakverbond verloor den strijd. De pog-'ng om de Christelijke organ nisaties te verp'etteren nrshikte finaal. En alsof er niets gebeurd was schreef Stenhuis nu namens zijn bestuur aan do Christelijke organisaties een briefje dat met een vriendelijken groet eindigde en waarin op een samensprek'ng over de toe passing van de Arbeidswet werd aange-* drongen. De roode le:der ving echter bot. Do „verraders" d:e moesten worden „weggehoond" hebben laten weten, dat z'j onder d;e omstandigheden niet tot sa- menwerk:ng bereid zijn. Dat lijkt me een goed standpunt. Men moet voor een grooten mond niét op zij gaan. OBSERVATOR. gunstig beeld geeft van de taak van do K. v. Koophandel, en bovendien voor do praktijk van grooto waarde zal blijken, te zijn om zijn vele, soms zeldzame ge gevens. Gaarne zouden we nog iets meer mede- deelen omtrent den toestand der verschil lende takken van Landbouw, Handél en Nijverheid, die overzichtelijk wordt be schreven. Wellicht dat we er later in verband met de beschikbare plaatsruimte nog gelegen heid voor vinden. Een toevluchtsoord. De stads-evangelisatie „Jeruël", Mid-* delstegracht alh'er, werd dezer dagen verrast met een gift van f 1200.wolk bedrag bestemd werd voor de stichting van een toevluchtsoord voor doortrekken de zwervers. Terwijl men bez:g was'nadere pannen te ontwerpen, werd men opnieuw verrast, doordat een dame den bouw van zu'k een. inrichting waarvan de kosten op p1 m. f 10 000werden geraamd, geheel voor hare rekening nam. De bedoeling is een twintigtal bedden met toebehooren te p^atsen, terwijl het gebouw voorzien zal zijn van oen bad kamer met desinfectie-inrichtng, een spijskokerij enz. Verwacht wordt, dat ve'en van homo sympathie voor d:t werk zullen deen blij ken en dat voor den noodzakelijken inven taris vele giften zullen binnenkomen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar een ingezonden stuk in dit num mer. Het Piikeopvoidinasnes^'cht De heer Bulten heeft den M:o'ster van Justitie de volgende vragen geste'd: lo. Is de Minister bereid mede te doe len, of, en, zoo ja, in hoeverre, het „sche ma" gevorderd is, waarvan Z E. op 23 Febr. j.l. in de vergadering van de Twrcdo Kamer gewaagde, om te komen tot ophef fing van het Rijksopvoedingsgesticht to Leiden, wijl dit, vo-lgens Z.E.. .altijd s geweest naar verhouding het duurste go-< sticht"? 2o. Kan de Minister, waar Z. E. sprak: „ik ben begonnen met voor Leiden mr.M- regelen te nemen, om te zien of wij in die richting kunnen werken", thans reeds ra der mededeelen, of die maatregeVn voort gang hebben in de door den Minister aan geduide r'chting? 3o. Indien dit laatste het geval zou z.:m, is de Minister dan bereid mede te deelen, waarom te Leiden nog steeds pupil'en in verp^ging worden opgenomen, terwijl in het Rijksopvoedingsgesticht ie Avoreest ruimte voor opneming beschikbaar is? Hooigracht-comité. Gisteravond werd een vergadering ge-* houden om te komen tot de vorming vsn een comité voor de versiering van de Hooi gracht ter gelegenheid van het a.s. be zoek van H. M. de Koningin aan do te houden 3 Octoberfeesten. Het resultaat van de besprekingen was, dat een eonrlté werd samengesteld waarin zitting namen de lïeeren J. Splinter Ga voorzitter, C. Versncy, secretaris, Tj. Kuy* pers, penningmeester, en W. F. v. «L Steen, A. v. d. Ouweeion, Stouten en Th. *C. F. v. Kamp, leden. De commissie zal nu versieringsplan* nen ontwerpen on niet to vergelen do noodige gelden verzame'en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1