STATEN-GENERAAI. TWEEDE KAMER. Vergadering tangisteren Lager Onderwijs. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de leerplichtwet en van do La £;er-Onder wi jswet. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Ketelaar (V.D.) meent dat de regeling van de pacificatie eens gron dig herzien moet worden. Dit stolt hij vóór-op nu hij de onderwijs-verslechting gaat bespreken. De Minister is doof ge bleven voor alle bezwaren die zijn aange voerd tegen de inkrimping van den leer plicht tot zes jaar. Voorts dreigt de Mi nister met doorvoering van het Kon. Be sluit tot verhooging van den toelatings leeftijd als de Kamer nu dit ontwerp niet aanvaardt. Do Minister zegt bereid te zijn andere bezuinigingen toe te passen als de Kamer ze weet aan te geven zóó dat de vereisch- te bezuinigingen worden bereikt. Dat acht hij geen goed systeem, want de Minister bewijst niet dat mogelijk is wat hij wil, bijv. ten aanzien van de verhooging van het leerlingental per klasse. Waarom kan en wil de Minister niet een onderzoek in stellen? Spr. heeft in veertien dagen tijds een beperkte enquête gehouden die reeds zeer veel leert. Wat de assistenten betreft, herinnert spr. aan het stelsel, waarbij de kinderen uit de hoogste klasse les geven aan die van de lagere. De assistenten zullen niet veel ouder zijn dan die leerlingen uit de hoogste klasse. Van die roeping verwacht spr. niet veel als er rijksdaalders zijn te verdienen. Alle onderwijzers die spr. vroeg ruim 1600 wraken het stelsel der assistenten. Van het toezicht van den onderwijzer op den assistent komt niets terecht. De kinderen worden er aan gewaagd en de gevolgen zullen niet uitblijven. Wat spr. vooral afkeurt is dat de kleine scholen op denzelfden voet worden behan deld als de grootere. Dat geldt vooral voor 't klasse-aantal, dat voor de kleine re zwaarder drukt dan voor de grootere. Spr. overweegt de indiening van een amendement maar dat kost natuurlijk geld. Spr. heeft een enquête ingesteld naar de vraag of 48 leerlingen in de lokalen geplaatst kunnen worden. In de oudere scholen gaat het we, in de jongere niet. Verder dan tot 42 gaat het in de nieuwe gebouwen niet. De Minister houdt met deze bezwaren geen rekening, maar grijpt willekeurig in en daarom is spr. tegen dit ontwerp. Mej. Westerman (V.B.) acht dit ontwerp bedroevend. De Minister is wel niet voor alles aansprakelijk te stellen, maar zijn Onvast beleid is toch niet goed Spr. betreurt het dat de Minister geen commissie wilde voor betere regeling en uitwerking der pacificatie. Daardoor was iets anders te verkrijgen geweest. In veel kan spr. zich aansluiten bij den heer Ketelaar. Ook haan bevallen de be zuinigingen niet. Zij erkent dat er bezui nigd moet worden op de salarissen, maar het gaat niet aan voorop te stellen hoeveel er totaal daarop bezuinigd moet worden. In het Bezoldigingsbesluit zitten vele leemten en fouten en 'daarom is herzie ning gewenscht. Soepele overgangsbepa lingen zijn daarbij noodig, vooral voor de ouderen. Het ontwerp is een aanslag op de volksontwikkeling. Van de technische her ziening is niet veel terecht gekomen ten gevolge van de toeneming van het aantal nieuwe bijzondere scholen. Spr. zegt, dat er in 1923 200 nieuwe bijzondere scholen bijgekomen zijn en de bezuinigng illusoir werd. De wet van 1920 zal steeds nieuwe desillusies geven en daarvan verwacht spr. niet veel in dit ontwerp. Spr. wenscht dat het leerplan nu op zes jaar zal worden ingericht opdat zij die geen 7e jaar blijven, een afgerond geheel van onderwijs krijgen. Do ontwikkeling der ondercommissies juicht spr. toe en zij hoopt dat deze zich tegen de doodende .uniformiteit zullen verzetten. Ten slotte verdedigt zij de opening der gelegenheid om Fransch te onderwijzen. Voorloopig kan spr. haar stem aan het ontwerp niet geven. Er zullen amende menten komen en van 't lot daarvan hangt epr.'s stem af. De heer Gerhard (S.D.) betoogt, dat do Minister zich alleen heeft laten leiden diHir de gedachte hoe hij tot aanzienlijke bezuiniging kan komen. Vooral de afschaf fing van het 7e leerjaar betreurt spr. Het blijft bestaan voor de ouders die het ver buigen,, maar juist voor hen, voor wie-de leerplichtwet noodig is, wordt de gele genheid om dit leerjaar niet te volgen, ge opend. De facultatiefstelling is ten gunste van de beter-gesilueerde ouders en dat be treurt spr. ten zeerste. Ook de heer Van der Molen (A.- H.verklaart geen opgewekt geluid te kunnen doen hooren, daar de voorgestelde maatregelen niet tot den bloei van het on derwijs kunnen bijdragen. Vel verheugt spr. zich over de in het aanvankelijk plan aangebrachte wijzigin- flians dreigt de Minister met ^ndere ...it regelen als de Kamer dif ontwerp niet aanneemt. Ook dit keurt spr. zeer af. In het Voorloopig Verslag zijn andere maatregelen ter bezuiniging aangegeven. "Waarom gaat de Minister daarop niet in- Zelfs de geringste poging heeft de Mi uister niet gedaan om er op in te gaan. Spr. wijst bijv. op do te hooge schadever goeding voor de oude gebouwen, waaraan niet geraakt schijnt te mogen worden. Voorts op de vele kleine schooltjes die al leen maar zijn gesticht om iedere buurt schap een. eigen schooltje te geven. Spr. wijst op Tholen dat 3200 inwoners telt en vijf scholen heeft, 1 openbare en 4 bij zondere. Jaarlijks komen er slechts 60 a 70 kinderen naar school, die dus over 5 scholen verdeeld worden. Dit alles is het gevolg van de pacificatie, maar in tijden als deze moest daarin verandering wor den gebracht. Spr. wenscht niet dat alles op onder wijs wordt verhaald. Naar spr.'s mee ning vraagt men te veel van het onder wijs. Hóe gaat het b.v. bij Oorlog, gaat daar de bezuiniging voort? De taak van één onderwijzer om 48 leerlingen les te geven is te zwaar. De historie leert, dat dit onderwijs weinig vruchtdragend is. Over dit punt moeten wij nader overleg plegen. De hulp der assistenten aanvaardt spr. Hij ziét daarin geen gevaar. De beer Kersten (Ghr. Geref. Par tij) meent dat op Onderwijs ook bezui nigd moet worden, vooral op de salaris sen, die het grootste deel der kosten eischen. Het zal echter moeilijk zijn en daarom moet .zooveel mogelijk gestreefd worden naar vereenvoudiging. Spr. is vóór het onderwijs, omdat het calvinis tisch beginsel dit eischt. Hij is echter voor het houden van maat en is dus te gen het 7e leerjaar, ook met het oog op de kosten. Voor de kleine scholen wenscht hij eenige tegemoetkoming in het aantal leer lingen per klas. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Uit het Sociale Leven Staking van stempelaars. De nieuwste soort staking is die der stempelaars te Amsterdam. De werkloozen moeten, zooals men weet, geregeld aan de stempelbureaur. .komen stempelen, wat een controle-maatregel is. Het Burgerl. Armbestuur heeft liet noo dig geoordeeld, dat dit stempelch thans twee maal per dag moet geschieden. Giste ren is deze maatregel voor het eerst inge gaan. En nu hebben aan -verschillende stempelbureaux werkloozen geweigerd, tweemaal daar te verschijnen. Een grooten omvang heeft deze eigen aardige staking, welke eiken „staker" op f 1.50 per keer komt te staan, nog niet aangenomen. De staking bij Werkspoor. Men meldt uit Amsterdam aan de M a a s b In verband met de mededeeling van de directie van Werkspoor aan de stakende metaalbewerkers, dat wanneer deze week het werk niet wordt hervat het arbeids contract, met alle gevolgen van dien, zal zijn verbroken, zijn hedenmorgen een 30- tal werklieden op de fabrjleken terugge keerd, nadat gisteren een 20-tal het voor beeld had gegeven. Ook zijn lieden dooi de actualist-en nog enkele arbeiders naar de fabrieken gebracht; door huisbezoek trachten zij de werklieden te bewegen den arbeid te hervatten. Staking. 1 Gisteren hebben te Meppel alle arbei ders, werkzaam in het Staphorsterveld, het werk gestaakt. De uitbetaling was in gesteld naar het aantal kubieke meters verwerkten grond. De stakers eischen weer uitbetaling cp uurloon. Conflict cp een steenfabriek. Op de steenfabriek van den heer Van der Jagt te Arnhem, is een ernstig ar beidsconflict uitgebroken. Van de Arbeidsinspectie is vergunning Verkregen om den arbeidsdag te verlengen tot 10 uur. Het gevolg was' dat de ar beiders vrijwel allen uit Driel afkomstig in staking zijn gegaan. Hun is daarop ■ontslag gegeven. Gistermorgen zouden nieuwe arbeiders, inwoners van Oosterbeek, voor het eerst in de fabriek aan het werk gaan, doch een vijftigtal steenfabrieksarbeiders, de ont slagenen en personen d:e op naburige steenfabrieken werken, wachtte hen op en trachtte de werkwilligen te weerhouden om aan het werk te gaan. De Rijks- en gemeentepolitie werden gewaarschuwd en voorkwamen tot dusver incidenten. De werkwilligen worden onder poli'tiegeleide naar de fabriek gebracht en !er vandaan gehaald. De ontslagenen hebben gedreigd met ■molestatie en vernieling van de fabriek. De fabriek staat onder scherp pQlitietoe- izieht. i Bond van Meisjesvereen. op Geref. Gr. Door het Bestuur van boven,genoemden Bond wordt aan de op 9 Juni a.s. te hou den Bondsvergadering voorgesteld bet vol gende lied als Bondslied te aanvaarden: Daar klinkt een lied vol levensdrang, 31 Zwelt aan uit duizend monden, Het is de vreugdevolle zang, Die luide wil verkonden: Wij bouwen in den lentetijd En willen trots gevaren. Ons Ideaal in harden strijd Met Godes hulp bewaren. Het ideaal der Christenvrouw Om vrij-te staan in t leven: Gehoorzaam 't Woord, den Heer ge trouw, Dat is ons aller streven 1 Twee lijnen richten onzen geest 't Zijn: bouwen en bewaren, Waarin ge 't Kruis van Christus leest-, Waarom w' ons biddend scharen. Ja, wij aan ons devies getrouw, En door Gods Geest gedreven, Wij werken samen aan den bouw Van 't volle rijke leven. Wij bouwen op geen wijkend zand, Maar op het Woord des Heeren, Bewaren trouw het goede pand En willen 't booze weren. O, Heere, bouw Gij zelf ons huis, Bestier en richt ons streven, .Wil, door bet veel gesmade Kruis Ons d' ovérwinning geven. 1 Bewaar en bouw ons in 't geloof, Bind' Uwe Liefd' ons samen En, wat ons ooit de wereld roov' Op Uw Woord klink' ons Amen. De heer S. J. Koning te Oostwold zendt ons een nogal breedvoerig schrijven, waaT in hij tegen deze proeve bezwaar maakt, in de eerste plaats omdat liet doel van den Bond niet uit dit lied spreekt (de eerste twee regels van het tweede couplet maken op den buitenstaander zelfs een ge heel verkeerden indruk) en in de tweede plaats omdat het uit letterkundig oogpunt al te wansmakelijk is. Wij kunnen bet geheele schrijven niet opnemen, maar vestigen op deze bezwa ren gaarne de aandacht. GEKRENGD NIEUWS Door een machine gegrepen Eén doode In de kistenfabriek van Soeteman en de Haan te Loosduinen had gisterochtend een ernstig ongeval plaats. Bij het opleggen van een drijfriem werd namelijk de 37- jarige G. E. door de machine gegrepen met het noodlottig gevolg^dat hij op slag werd Het slachtoffer laat een vrouw met ze ven kinderen achter. Bij de firma J. J. B. Bouvy te Dor drecht werd gistermorgen de 16-jarige A. B. door e.en polijstmachine gegrepen en en kele malen rondgeslingerd. De eerste hulp werd geboden door de firma, waarna de inmiddels aangekomen geneesheer over brenging naar het ziekenhuis gelastte. Da jongen is inwendig ernstig gekneusd. Door den trein aangereien Gisteren werd nabij Oosteinderpoel op den overweg van den spoorweg door een locaaltrein een paard met wagen aange reden. Het paard werd gedood en de wa gen verbrijzeld. De bestuurder bleef onge deerd. Meisje doodgereden Op de brug, Jiggende over do Ranonkel- kade vóór den Heimansweg te Amsterdam, is een 7-jarig meisje spelenderwijs onder een passeerenden luxe auto geraakt en doodgereden. Bij onderzoek van den auto bleek, dat de voetrem geheel niet en de handrem onvoldoende werkte. De auto is genomen. Vergiftiging Naar het hospitaal te Kerkrode is over gebracht de heer van W. aldaar, die de vorige, week, na het eten van vleesch, ern stig ziek werd. Dr Donders constateerde vergiftiging. Ook de andere huisgenooten werden ziek. Goederentrein ontspoord Te Musselkanaai-Valthermond ontspoor de de goederentrein 5661 tengevolge van een verkeerden wiséelsland. De reizigers naar en van Stadskanaal moesten in an dere treinen overstappen. Te 12 uur was de lijn weer vrij. Het auto-ongeluk te Nijmegen De toestand» van den heer H. van dor Waarden, die bij het auto-ongeluk te Nij megen Zondagnacht zwaar gewond werd, is eenigszins verbeterd. Hij heeft een rus- tigen nacht gehad. De paal van de Rijkstelefooir, waartegen de auto is gereden, staat te St Anna op het rij vlak van den weg en reeds eerder werd daarover geklaagd met het oog op het verkeer. De directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Nijmegen deelde ons mede, dat naar aanleiding van" het gebeur de den technischen dienst van de Rijks- telefoon is geadviseerd den paal te ver plaatsen. Mishandeling met doodelijkcn afloop. Te Dordrecht heeft, op het terrein van de firma Penn en Baudun a$n den Graven- deelschen dijk de 35-jarige constructies-wer ker J. H. M. den 58-jarigen smid J. Onwyn ernstig mishandeld. Uit het politie-onder- zoek bleek, dat M. den smid in een pri vaat op het terrein in de keel had gegre pen en zoodanig geknepen, dat hij bewuste loos werd. Vermoedelijk heeft M. het slacht offer ook een slag toegediend, want de on middellijk te hulp geroepen Directeur van den Geneeskundigen Dienst constateerde, dat hij uit het linkeroor bloedde. In het ziekenhuis opgenome.ii, is Onwyn, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. M. werd op de terreinen van de fabriek gearresteerd. De drijfveer tot deze daad is onbekend. M. wenscht niets mede te deelen. Het lijk wordt gerechtelijk geschouwd. Brand Op dc schietbanen te Overyeen zijn een tweetal gebouwtjes, waarin geweren en munitie geborgen waren, door brand ver nield. Daar men vermoedt dat er moedwil in het spel is, is er een militaire bewaking geplaatst. Te Beekhoeve (Utr.) is de boerderij van Gezusters Verlinden afgebrand. Het pluimvee is grootendeels verbrand. Een kind bekwam levensgevaarlijke brand wonden. Nu eerst gevonden. Zooals men zich zal herinneren, is verle den jaar Juni nabij Werkendam op de Merwedc een bootje omgeslagen, waarin zich een jonge man en een jonge vrouw be vonden, welke beiden zijn verdronken. Vrijdagavond vond een arbeider ter hoog te van de suikerfabriek nabij Werkendam een koffertje, dat naar gebleken is, heeft toebehoord aan het verongelukte paar. Het bevatte kleeren, die echter geheel warén vergaan en een vulpen, een brief en eenig bankpapier, dat echter nog geheel gaaf was. De brie! was zelfs nog leesbaar. Valsche guldens. Uit Gouda, wordt aan de> „Tel." gemeld: Herhaaldelijk worden den laatster! tijd hier ter stede bij de politie valsche guldens, alle van het jaartal 1923 voorzien, gedeponeerd. Vermoed wordt dat de „fabrikant" hier in den omtrek huist. Overreden, Te Tinalfinge (Gron.) is gisteren- het 8-ja- rig zoontje van den landbouwer J. S. door een wagen overreden en op slag gedood. Zonderling verblijf Militairen hebben een hol ontdekt op de heide tusschen Huizeai en Naarden. Een luik bedekte den toegang. Een ladder, af dalende kwam men in een hol ter grootte van een flinke kamer. Men vond er een paar banken in, een vilten hoed en een kaars. Op een gordijntje was een doods hoofd geschilderd. DROOMEN VAN KINDEREN. In het „Zfr. f. pad. Psych, u. exp. Pad." publiceert dr. Carla Baspe te Rostock den uitslag van onderzoekingen over kinder droom-en. Ze betrok haar materiaal van 533 kinderen, waaronder 284 meisjes. On-' der dio 533 k. wa ren 139 11. van een Re al- gymnasium, 179. van een middelbare meis jesschool, 110 van gewonelagere school voor jongens en 105* voor meisjes. 24 der onderzochte kinderen konden zich geen droom herinneren, terwijl S verklaarden nog nooit te hebben gedroomd. In totaal werden 362 mededeelingen van droomen verzameld. Naar den inhoud in groepeni verdeeld was de uitkomst: vervolgings- drocmen 30 wenschdroomen. 10 droomen over ongelukken 10 over de school 6 dood en ziekte 6 valdroo- men 6 sprookjesdroomen 5 oor- logsdroomen 4 reisdroomen 3 spel cn sportdroomen 3 feest 3 vuur 3 godsdienstige droomen 2 vliegdroo- men 2 dxccmen over kleine misslagen 1 niet onder een rubriek te brengen 6 De schr. citeert Buseman, die er al op wees, dat 47 der kinderdroomen onaan- ger.amen inhoud hebben, 28 prettigen en 25 twijfelachtig of neutraal. Bij schrijfsters eigen materiaal is het percen tage onprettige droomen 65 Bij haar evenals bij allen, die kinderdroom-en heb ben verzameld, zijn ce aangename droo men altijd in de minderheid. Leeftijd of geslacht verandert niets aan de verhouding tusschen prettige en on prettige droomen. Immers dr. Raspo vond: Onprettig Prettig Neutraal Middelb. school 73 22 5 Volksschool 70 26 4 Jongens 75 19 6 Meisjes 70 21 3 Het artikel geeft voorts nog belang wekkende mededeelingen, betreffende de oorzaak van kinderdroomen, over patholo gische symptomen (waarvan de schr. slechts één voorbeeld vond: ceil kind dat droc-mdc in e-en bloedmeer van 3 M. diep te zwemmen en niet gered wilde worden, maar in bloed wilde steryen), .over eroti sche droomen. De schrijfster merkt daar van niet veel, hetgeen ook wel aan te ne men is, daar ze de ,,V.er.drangungstheqiie" niet aanvaardt. Ze verwijt den psycho analytici, dat ze door met den latenten droominhoud te gaan werken, willekeurig sexucelc elementen „hineinexaminieren", al gebruikt ze -c'it, van Freud zelf afkom stige woord niet. Aardig zijn de door de ondervraagde kinderen zelve ontworpen theorieën over den droom; een 14-jarige jongen verklaart de drcom is hetgeen men des daags heeft beleefd en dat in ge wijzigden vorm terug komt in den geest; een 13-jarig meisje schrijft: „Als men des avonds een» spook geschiedenis leest, dan dreemt jpen daar van gewoonlijk, doordat onze gedachten zich daar des nachts ook nog mee bezig houden." Vele kinderen brengen droomen in verband met zenuwen. Land» en Tuinbouw Quali'üJi der Nctkriahdsche. boler. De vraag of de qualiteit der Nederland- sclie boter is verbeterd, wordt i-n een arti kel in het Officieel Orgaan van den Al'g. H^ederlZui'velbond bevestigend beant woord. op grond van een. vergelijking tus schen de punten van de provincial's wche- liiksche boterkeuringen van een aantal jaren terug en van thans. Schr. heeft ge nomen de cijfers van de keuringen van den Frieschen Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken o-ver de jaren 1910 (dus nadat de fabriekmatige zuivelbereiding een 30-tal jar-tn had bestaan en de techniek reeds op een behoorlijk peil stond), IS 16 c-n 1923. A'Uei aangesloten fabrieken zenden iede re week aan dien hond een boter monster in, welke monsters na een week hij hoog stens 15 gr. C. te zijn bewaard, door1 twee deskundige keurmeesters, worden, ge keurd. Wanneer voor reuk, smaak en ge halte en bewerking lager punten worden toegekend dan resp. 122424, wordt een afwijking genoteerd. Per keuring kan een fabriek dus hoogstens 3 afwijkingen krij gen. Is het gemiddeld aantal punten over het geheele jaar voor een fabriek m'ustens 66 en zijn niet meer dan 12 afwijkingen toegekend, dan ontvangt de fabriek een di ploma. In de eerste plaats kan de verbetering in -de qualiteit van de boter wel blijken uit het aantal' toegekende diploma's. Ter wijl in 1910 van de 78 fabrieken er 9 een diploma behaalden, steeg dit aantal voor 87 fabrieken in 1916 tot 14, terwijl in 1923 reeds 41 fabrieken een. diploma verwier ven. Ook het gemiddelde aantal punten van alle fabrieken over een geheel jaar is be langrijk geslegen. Voor de jaren 1910, 1916 en 1923 waren de gemiddelden resp. 62.94, 65.32 en 67.53. Ongetwijfeld een zeer mooie vooruitgang! Nog op andere wijze kan duidelijk in •het licht worden gesteld, dat de qualiteit van onze boter sterk is vooruitgegaan. In 1910 waren er nog 18 fabrieken, welke een jaargemiddelde behaalden dat beneden de 60 punten lag. Dit aantal daalde in 1916 tot 7, terwijl in 't afgeloopen jaar slechts één fabriek beneden de 60 punten bleef. In dit laatste jaar waren, het slechts vijf fabrieken, welke beneden de 64 punten bleven. Het aantal fabrieken, dat een jaarge middelde behaalde van méér dan 66 pun ten, was in 1910, 1916, en 1923 resp. 19* 39 en 64. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen op de rol voor 73 zaken, voor niet openbaar 8 zaken. Joh. H., schipper te Leiden, heeft met een schuit ter grootte van 65 ton door Leiden gevaren zonder het verschuldigde bruggeld te betalen. Bekl. beweerde dat hij voor het doorva ren van de gemeente is voorzien van een doorvaartbewijs cn geen bruggeld ver- scliuldigd was. F. J. Hey, koopman te Leiden, kan verklaren, dat de schipper van Schoten vracht gebracht heeft naar Voorschoten, en den dag daarna bij getuige heeft ge lost. Bekl. zegt den ©enen dag teer gelost to hebben, en don anderen dag cokes, wat getuige H. kan bevestigen. Nadat getuigen Schild en Eduard, brug wachters, gehoord waren, meende de amb tenaar, dat, al had 't beter geweest, dat bekl. de brugwachters duidelijker had in gelicht, ih deze toch vrijspraak moet wor den gevraagd. D. O. schipper op een zandbak te K a t- w i j k, heeft dienst gedaan op een vaar tuig waaraan bij het varen onder Zoe- terwoude de vereischte stuurinrichting ontbrak. Bekl. zei, dat het er slechts een oogen- blik af was en hij juist naar voren liep om een anderen helmstok te halen. De kapitein van de sleep, C. v. Tuijn tc Alphen, gaf nog eenige toelichting, waar na de Rijksveldwachter Pietersc gehoord werd. Doordat deze overtreding vaak voorkomt is er een verzoek van Waterstaat uitge gaan daar meer op te letten, waarom cr ook meerdere aandacht aan geschonken wordt. Daar bekl. bleek de verantwoorde lijke persoon in deze zaak te zijn vroeg do Ambtenaar f 10 of 10 d. Jac. R., chauffeur te Leiden, heeft on der Leiderdorp met een te zwaTC auto ge reden. Eisch f 10 of 10 dagen. J. A. v. H., chauffeur te L e i d c n, heeft te snel gereden onder Oegstgeest. De gemeen te-veldwachter v. d. Aa be vestigde zijn proces-verbaal, waarna f 6 of 6 d. werd gecischt. C. W. te Noordwijkerho ut heeft tegen een winkelkozijn bij het harde pad geleund, wat niet mag, waarna f 5 of 5 d. geëischt werd. De Kantonrechter waarschuwde bekl., want het wordt duur zoo iets. W. H. F., Den Ha ag, heeft te Oegst geest te hard gereden. Bekl. meent hier do dupe van een vergissing te zijn. Hij houdt zich stipt aan alle voorschriften, weet niet eens zeker er geweest te zijn, vermoedt een foutieven afstand cn ti.ylopj neming van de politie enz. De gemeente-veldwachter bevestigt ziin verbaal, en'de Kantonrechter is juist dien. datum daar ook geweest, maar ken do kalmte van de autobestuurders nu juist niet bewonderen, eer het tegendeel. Eisch f6 cf 6 d. M. v. T., kweeker te Oegstgeest, heeft op verboden grond geloopen. Brlcl. wist het niet en heeft het niet gezior Hij liep daar met ziiu meisje. De Kantonrechter kon dat gelooven. Geëngageerde lui loopen wel meer zcr.; er góed uit te kijken naar den weg. Eisch f 2 of 2 d. O. R., srliipper te Leiderdorp, 'S te hard varen ten laste gelegd, waarvnn bekl. zegt het tegendeel niet tc kunr.en bewijzen. Hij wist echter wel aanmerking tc ma ken op het neerschrijven van z-.jn naam; da.ar moet nog een li bij. De Kanton: e - \- ter vraagt achter de gl Neen achter o r. Dit zal plaats vinden. Als bekl. een kruimeltje te hard vaart wordt hij be keurd. Laat men dan ook geen fouten ma ken. Eisch f 4 of 4 d. W. v. d. Br. te Leiden, heeft in eon. verboden straat gefietst.. Bekl. had het niet gezien, het bord hing te hoog. Do Kantonrechter meende dat voor elke per soon sm.:t geen bord kan hangen: hij moest maar wat hooger kijken. Eisch f 1 wat de Kantonrechter direct op 50 ct. bracht. D. J. Kn., te Leiden, heeft zon.er noodzaak op de klinkerbestrating gereden, waarvoor dezelfde eisch cm uitspraak. W. W. D. machinist te Leiden, is bo ven zijn theewater geweest. Hij is schip per op de groote vaart. Nog nooit is hem. zooiets overkomen. Hij kwam van oen fuifje. Eisch f 1 boete, met oe waarschuwm0 niet te druk te komen, daaT het duurder wordt. Ger. K. te Leiden, heeft zich op de zelfde wijze bezondigd. Hij is echter di rect losgelaten en dus blijkt dat t niet eig was. Men zei, dat hij van de schrik nuch- ter geworden was, doch dat was niet waar. Eisch f 1 boete. J. K. winkelier te Noordwijker- hout, was zoo aan den nonchalantenl kant geweest, dat föj zijn maten en ge-; wichten niet had laten ijken. Hij daeöflj 'ilxuird- dat het gebeurd was. Eisch 7 maal f 0.50 boete met verklaring der gewichten. ;j Deze had hij wel graag terug genad,J doch dat zal niet gaan voor volgend jaar.j Mei, als hij de gewichten op den Burcht) kan koopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6