Dagblad voor Leiden en Omstreken. I ^bommememtsprus NIEUWE LEIDSCHE COURANT rADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiên per regel 221/i cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. •Kidine advertentiên bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. I Ia Lelden en huiten I «Mé. 5üe JAARGANG. WOENSDAG 25 MES 1924 No. 1245 BureauHooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58935 Dit nummer bestaat uit twea bladen. V Zelfmoord-epidemie. De groote wereldoorlog heeft een schrik- Lelijke ontreddering tengevolge gehad. Materieel© ontreddering in de eerste plaats. We behoeven slechts te wijzen op de ellende die geheerscht heeft en nog heerscht in landen als Rusland, Oosten rijk, Hongarije en Duitschland om van andere landen maar te zwijgen. Honderden en duizenden menschen zijn iot den bedelstaf gebracht. Schitterende zaken met een wereldre- putatie zijn ondergegaan. De indirecte verliezen door den oorlog geleden, zullen moeilijk onder cijfers zijn te brengen. Maar niet minder groot, indien zelfs niet grooter is de zedelijke en do geestelijke ontreddering. De revolutiehegr'ppen hebben meer dan voorheen vat gekregen op de harten. De mensch is in opstand gekomen tegen God. Hij heeft de vuisten gebald en beeft zich afgekeerd van zijn Schepper. Het geloof in God is in breeds krin gen verloren gegaan. En met het geloof is ook de' hoop ver dwenen en is bet vertrouwen op God teloor gegaan. De Christen gelooft, dat de eeuwige Va der van den Heere Jezus Christus, die al les geschapen heeft en alles regeert, om zijns zoons, Christus wil, zijn God en V a- d e r is, op Wien hij in alle omstandighe den van het leven kan vertrouwen. Hij gelooft dat er niets bij geval ge schiedt, maar dat gezondheid en ziekte, rijkdom en armoede, voor- en tegenspoed, hem als uit Gods vaderlijke hand toekomen. Daarom kan hij ook in de grootste smarten, in -)ood en tegenspoed in den ITeers gerust zijn. Dat geloof geeft kracht om te lijden en fc sterven, maar ook om te leven; om met moed en vertrouwen ook de donker ste toekomst tegen te gaan. Maar dat verandert als het geloof in God verloren gaat. Als men God niet meer noodig heeft, maar zich laat leiden uitsluitend door zijn verstand of door het blirtdo noodlot. Dan is er geen kracht voor het he den en geen moed voor de toekomst. Dit blijkt thans in het bijzonder uit wat uit W e e n e n gemekl wordt. „In de eerste helft van Me', dus mel den do bladen, heeft te Weenen een ware zelfmoordepidemie geheerscht. 63 personen hebben pogingen tot zelfmoord in het werk ges'eld, 36 met doodelijken afloop. Hoewel de maand Mei steeds grootero zelfmoordcijfers aanwijst dan de andere maanden, bestaat er jn dit ge val zeker reden voor dit hooge cijfer. Men is var. oordeel dat het groote aantal zelfmoorden in deze periode terug te voeren i3 op de ve'e gevallen van ruï- neering door speculatie op de beurs, vooral in verband met do stijging van den franc, waardoor vele personen hun gehee'e vermogen verloren hebben. Ge heel juist is dit echter r'.et want de po litierapporten wijzen uit dat slechts in zeven gevallen de oorzaak van zelfmoord terug te voeren is op verliezen aan de beurs. Of dit cijfer echter wel juist is kan natuurlijk niet uitgemaakt worden. Acht personen benamen zich het leven in verhand met oen ongelukkige* liefde, terwijl twee gevallen van levens moeheid geconstateerd konden worden wegens gebrek aan de hoogstnoodzake- b'jko lcvensbenoodigdheden. De meeste Jevensmoeden zijn 25 en 35 jaar, de oud ste was 67 jaar.- Dat zijn ontzettende cijfers, die spreken van geestelijke ontreddering. Hier blijkt de trooslelooze armoede van den mensch, die meent te kunnen leven ïonder God. Maar uit deze gegevens blijkt ook, welk sen misdaad zij begaan, die don mensch ■afvoeren van God, die spottend spreken van het afgeven van wissels op de eeuwig heid en die- het luid verkondigen dat de mensch zijn eigen heiland moet zijn, dat nooit zijn verlangen zal gaan naar hemel kaart, maar dat hij op deze aarde zijn ge luk en zaligheid zoekt. Zoo tracht men de honger van het men- schènhart te stillen met steenen, inplaats van met brood. Zwaar is de verantwoordelijkheid van hen die in welken vorm dan ook, de re- vol ut:ebeg;nselen verbreiden. Maar niet minder groot is ook de ver antwoordelijkheid van de Christenen, die hebben te zijn een zoutende zout en een licht op den kandelaar. zijn ingelegd op het baanvak Amsterdam— Esschen vice versa? Acht uw Exc. zich niet geroepen derge lijke ontheiliging van den dag des Heeren te verhinderen, hetzij rechtstreeks of, in dien de vrijheid van beheer der spoorwe gen dit niet toelaat, door den overwegen den invloed, dien de Staat op de spoorwe gen oefenen kan?" Nog voor deze vragen waren beantwoord werd weer een ander staaltje gepubliceerd van officieeie Zondagsontheiliging. Zondag een week geleden heeft n.l. eep. extra-trein gereden van Groningen Leeuwarden, naar Amsterdam tegen spe- c:'aal lage tarieven Op die wijze wordt de verstoring van de Zondagsrust officieel in de hand gewerkt en het publiek geprikkeld om den Dag des Heeren te ontheiligen. Is het teveel gevraagd, als wij de ver wachting uitspreken dat de Regeering het mogelijke zal doen om aan dergelijke din gen een einde te maken? STas-SIIIEUtfS. V Zondagstreinen. Enkele weken geleden werden door Ds. Kersten aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: „Is het uwe Exc. bekend, dat op Zon dag 27 April 1.1. ten diensto van den Ned. Voetbalbond voor een gehouden wed- sirijd te Antwerpen twee extra treinen DE 3-CCTOBER-HERDENKING. Het wordt nu meenens met de voorberei ding van de groote herdenking op 2, 3 en 4 October a.s., ook voor wat betreft de groote versieringsplannen, nan de uitwer king waarvoor op de spontane medewer king van de geheele burgerij natuurlijk wordt gerekend. In de bovenzaal van „Amicitia" vond gisteravond een opgewekte conferentie plaats tusschen het „Comité tot versiering en verlichting" met verschillende daartoe uitgenoodigde bewoners van verschillende straten, als de Breestraat, de Haarlemmer straat, de Apothekersdijk, de Stationsweg, de Steenstraat, de Oude Singel en de Oude Vest, om zoo mogelijk een aanvang te ma ken met het vormen van buurtcommissies, aan wie dan, eenmaal samengesteld zijnde, het ontwerpen en uitvoeren van de ver siering.?- en verlichlingsplannen zal wor den overgelaten. De vergadering stond onder lo:ding van den voorzitter van het comité. I r. A. M. T o u w, die, na de dame." en heeren har telijk te hebben verwelkomd, een kort re sumé gaf van de feestplannen zooals die door de 3 Oct.-Vereeniging officieus zijn vastgesteld, en waarvan ook wij reeds uit voerig molding maakten. Een bijzonder cachet verkrijgt de feest viering door de aanwezigheid van H. M. de Koningin, waarvan het bovendien niet onmogelijk is dat zij nog wordt aangevuld met die van H. K. IT. Prinses Juliana en H. M. de Koningin-Moeder. Het spreekt wel vanzelf, dat, waar an dere en kleinere steden reeds een schitte rend voorbeeld gaven. Leiden in alle op- z'ohten een loffel'jk figuur moet maken. Na aldus te hebben stilgestaan bij de bijzondere beteekenis die de voorbereiding voor de 3 Oct.-feesten ditmaal kenmerkte, schelste spr. in korte trekken de taak van het versiering.?- en velichfings-comité, zoo als het zich die had voorgesteld. Het comité beschouwt zich eigenlijk al leen als gangmaker, zal aan den arbeid der buurtcommissies niet imperatief deel nemen, maar stelt zich voor, het initia tief geheel dan bedoelde commissies ovr te laten, om overigens krachtig met ad vies ter zijde te staan. Geld heeft het n:et. dat moet uit de zakken van de burgerij komer. Met genoegen constateerde spr. de goe de opkomst der genoodigden. De bedoeling is dezen avond „spijkers met koppen" te slaan. Nu, die zijn er geslagen. De besprekingen, eenmaal begonnen zijnde, liepen van een leien dakje, dank zij mede de hoopgevende omstandigheid, dat sommigen den offic:cclen oproep van het comité niet eens hadden afgewacht, maar ter vergadering reeds mededeeling konden doen van door onderling overleg aanvankelijk reeds bereikte resultaten. Onder hen noemen wij de semi-commis- siën Noordoinde en Haarlemmerstraat (Westeinde). Als woordvoerder voor de leatste comm. fungeerde de heer H. Brouwer, die met de heeren v. d. Blij, v. Dongen, Rotteveel en Meyers reeds een commissie had gevormd. Na eenigo bespreking verklaarde deze comm. zich bereid, te trachten naar een vereeniging met het andere gedeelte van de Haarlemmerstraat. Als leden die dan aan de comm. zullen worden toegevoegd werden staande de ver gadering aangewezen de heeren R. Levi, G. Mizee, en ccn vertegenwoordiger van de fa. Cahen's kledingmagazijnen. Wat de Breestraat betreft, werd mede een commissie geïnstalleerd, die nog na der zal worden aangevuld. Staande de vegadering kouden worden aangewezen de heeren R. de Wilde, B. S. v. Kloeten, Joh. Geytenbeek, J. G. v. Dee- ne en L. Zuiderveld. terwijl voor zoover dit niet reeds schriftelijk was gedaan, me dewerking werd toegezegd door den heer Slagter, s^cr. v. li. Rijnlandshui.?, Scheur leer en Zonen's Bank, Mej. Drir-ssen en den heer A. Franke, chef van Gerzon's Modemagazijnen. Namens de buurtschap Nocrdei do deed de lieer H. J. Bleijs de verblijdende mede deeling, dat dezelfde heeren die bij een vorige gelegenheid de versieringscommis sie hadden gevormd, weer dadelijk bereid waren gevonden, ook nu hun medewerking te verleenen. AJ.j leden voot deze commissie werden bij acclamatie aangewezen de heeren H. J. Bleijs, L. Boekkooi, A. v. d. Bijl Jr. en S. Bonte. De commissie voor do Apothekersdijk zal bestaan uit de heeren W. Bleuzc, Te gelaar, en Steenhauer. Stationsweg en Steenetraat zullen trach ten gecombineerd te werken. Als leden van de commissie voor dit gedeelte werden aangewezen de heeren Dekker, Immink en de Jcng. Ook de Oude Singel en de Oude Vest „besloten" met elkander samen te werken, en als leden van haar commissie te benoe men de heeren J. M. J. Post, A. J. v. d. Lijke, Jac. Dirkse, J. J. F. v. 1. Meer, G. Schots, J. Engels, J. Stoute en W. G. v. d. Wilk. In antwoord op don heer Post deelde de voorzitter mede, dat plannen om voor de mooisti versieringen prijzen uit te loven, nog slechts in officieuzcn vorm bestaan. Echter ligt zulks wel in de bcdcehng. Er is zelfs een groote vereeniging, dio ook prijzen uitlooft, Overeengekomen werd nog, dat het co mité zich voorloopig slechts zal bezighou den met het vormen van commiss'ën in de verschillende stadsgedeelten. Zijn deze eenmaal gevormd, dan wijzen zij elk voor zich een moderamon aan, dat de le den, zoo noodig, oproept. Tevens werd afgesproken, dat de com- missiën het comité van haar verrichtin gen zooveel mogelijk op de hoog- t e zullen houden. De werkzaamheden voor dezen avond waren hiermede ten einde. Over het resultaat kan men terecht te vreden zijn. Jammer was het, dat door een abuis in de convocatie de schijn was gewekt, als of slechts over de versiering van dc Bree straat zou worden gesproken. Wellicht ware ar.Iers de opkomst nog grooter geweest. Weer een Winkelweek. In de Maandag j.l. gehouden vergade ring der Winkelweek-Commissie is als tijdvak voor de Winkelweek vastgesteld: Vrijdag 26 September tot en met Zaterdag 4 October a.s. Per circulaire zullen alle winkeliers te Leiden'nadere inlichtingen omtrent een cn ander verstrekt worden. In eene binnenkort te houden voor alle Leidsche winkeliers toegankelijke vergade ring zal het doel van eeno degelijk georga niseerde Winkelweek en het nut en voor deel' daarvan zoowel voor publiek als win kelier uitvoerig uiteengezet worden. Daarna zullen de winkeliers door de commissieleden bezocht worden, teneinde gelegenheid te geven zich voor deelname aan de winkelweek te doen inschrijven. In eene daarna te houden vergadering zullen de voor deelneming ingeschreven winkeliers uit verschillende voorstellen zelf kunnen beslissen, op welke wijze de organisatie der a.s. winkelweek zal ge schieden. In de plaats van den heer Van Hooff heeft, namens de Neutrale Middenstands- vcreenig(ng, de heer A. N. Turksma, zit ting in de Commissie genomen. Kennis is Macht Uit het jaarverslag over den toestand van het Genootschap „Kennis is Macht" en van de middelbare handels-avondschool, over het jaar 1923, uitgebracht door deu secretaris, den lieer A. W. Vink, blijkt, dat in het bestuur geen verandering kwam. Het aantal donateurs verminderde met één, terwijl het aantal leden met twee ver meerderde. De ontvangen schoolgelden lie pen terug van f 13538.95 in 1922 tot f 11725.70 in 1923. Het grooter aantal leerlingen, dat zich in September 1.1. voor den nieuwen cursus deed inschrijven, wet tigt het vertrouwen dat 1924 niet dien teruggang zal vertoonen. 't Valt echter te betreuren, dat do Minister van Onderwijs hoeft gemeend ook op do subsidies voor het handelsonderwijs te moeten bezuinigen. Het bestuur ontving in het afgeloopen jaar een circulaire, waarin o.m. vermeld werd, dat voor het vervolg alleen sub sidie zou worden verleend aan die klas sen, welke minstens 30 leerlingen tellen, welk getal voor deze inrichting echter werd teruggebracht op 24. Bovendien ver leende do Minister het Genootschap op een daartoe ingediend verzoekschrift verlof, do kleine klassen, die geen 12 leerlingen tel len, voort te zetten tot 1 Sept. 1924. Door dit besluit is het Genootschap in groote moeilijkheden gekomen. Practisch genomen zal dit besluit er toe leiden, dat do leer lingen het zoo noodigo eindonderwijs niet meer zullen kunnen hekomen op deze han delsschool. Als men daarnaast bedenkt, dat het meerdere subsidie, dat hiervoor gege ven zal moeten worden, ongeveer f 1000 per jaar bedraagt, dan vraagt het bestuur zich af of dit betrekkelijk kleine bedrag een beletsel mag zijn voor de vele leer-» lingen, om aan de inrichting van het Ge nootschap af te studeeren. Het bestuur doet daarom een beroer» op leden cn donateurs, om zooveel mogelijk de donateurs te doen toenemen. Het Dag. Bestuilr van zijn kant zal alle pogingen in hot werk stellen om do subsidieerende lichamen te bewegen het Genootschap te helpen het vereischte be drag bijeen te krijgen. Tenslotte brengt de secretaris directeur en leeraren dank voor alles, wat zij in het afgeloopen jaar hebben gedaan om het peil van het handelsonderwijs hier ter stede op te voeren. Zij toch lieten niets onbeproefd om verscheidene leerlingen zoover te bren gen, dat deze zich met succes konden on derwerpen aan practijk examens, afge nomen door de Federatie, vereen, van Leeraren enz. Op 1 Januari 1923 waren aan de school 458 leerlingen, waaronder 152 vrouwelijke; op 1 Januari 1924 waren die getallen ge daald tot 402 en 124. Gedurende het afgeloopen jaar slaagden voor het Mercurius-examen 8 leerlingen Voor Spaansche taal slaagde een candi- daat. Voor het Fransch en Duitsch slaag den 2 en voor het Engelsch slaagde één candidaat. Uit het finantieel verslag van den pen- ningm., den heer H. J. W. Peeters, blijkt, dat de ontvangsten, groot f 40.679.73, de uitgaven mot niet minder dan f 12.359.32 overtroffen. Het jaar begon met een voor- deelig saldo van f 3000, en waar de begroo ting voor 1923 nog was opgemaakt en goedgekeurd in den tijd van hoog conjunc tuur, zijn de uitgaafposten door-de bezui nigingen beneden de bogrooting gebleven, de post salarissen zelfs met een bedrag van f 7400.—. De Regeering heeft echter van het voor- deelig saldo van 1922 gedeeltelijke terug gave gevraagd. Eenig bezit zou voor de in richting een vereischte zijn, opdat zij daaruit bij noodzakelijke gevallen even tueel geput kan worden. Midderr.achïzendlng. Vanwege de Prov. afdeeling van de Xc- derl. Middernachtzending wordt a.s. Don derdag 22 Mei in de Oosterkerk alhier een openbare samenkomst gehouden. Wij ves tigen op deze bijeenkomst gaarne de aan dacht onzer lezers en wekken tot getrouw bezoek daarvan op. De arbeid der Midder- naohtzending heeft in onze stad nog te weinig bekendheid en als gevolg daarvan, ook nog onvoldoende belangstelling. Deze samenkomst is belegd om meer-, dere Lelangstelllng en sympathie voor dit werk te wekken, en 't zou te betreuren zijn indien de drie sprekers, wier namen on der ons een uHstekenden goeden klank heb ben, a.s. Donderdag voor stoelen en ban ken moesten spreken. Zoowel om dozen zoo gewichtigen en "noodzakelijken arbeid, als om de sprekers, mag verwacht worden dat de Oosterkerk a.s Donderdagavond geheel met belang stellenden gevuld zal zijn. Gemengd Koor „Sursum Corda." Onder leiding van Hubert Cuypers hoopt bovengenoemd koor op Dinsdag 3 Juni des avonds to 8 uur in do Pieters kerk zijn gewoon ja-arlijksch kerkconeert t© geven. Mevrouw Noordewier-Reddingius ver leent weer haar medewerking door het zingen van een aantal liederen in hoofd zaak van Bach. Oclc werken voor ditmaal weer mee de organist Ant-, van der Horst en de violist Francis Koene, die werken van Bach cn Locatelli ten'beste geven. Het koor heeft werken van Palestrina, Sweelinck en Bach op zijn programma staan. Ook worden weer twee nummers uit de Gedenckclanck van Adriaan Va lerius gezongen, beide door Hubert Cuy pers vierstemmig gezet: „Hoe groot, o Heer" en „het Lied" dat speciaal betrek king heeft op het ontzet van Leiden „Glyck den groolsten rapsack". In zijn geheel een stemmingsvol en af wisselend programma, dat naar we hopen oen volle kerk zal trekken. Examens Gymnasia. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, gezien zijn beschikking van 13 Mei, ter aanwijzing van de gecom mitteerden bij de eindexamens der gym nasia, heeft bepaald, dat met verbetering van een misstelling in dezo beschikking sub e wordt gelezen als volgt: hij do eindexamens van de openbare gymnasia te Leiden (te 'houden op 11, 12, 13 en 14 Juni), en van het R.-K. gymna sium te Katwijk aan den Rijn (te houden op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni; dr. P. Groe- neboom en dr. I. H. Gosses, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniversi teit te Leiden, aan wie op 4, 5, 6, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 26. 27 en 28 Juni wordt toegevoegd dr. E. A. Schreinemakers, hoogteeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Ethnografisch Museum. 's Rijks Ethncgraphisch Museum alhier heeft ten geschenk© ontvangen van: 1. den heer jhr. dr. F. C. van Heurn, te VGravenhage, tweo gendi's en een kogel uit Takengon (Gajoland.) 2. den heer \V. Huson, controleur B.B., oen model yan een Gorontaleesch huis en van oen© staticprauw, waarmede de vroe gere radja's van Gorontalo en Limbotto elkaar bezoeken brachten; eeii zadel niet toom, eene klapperrasp, twee houten le pels on drie matten, alles uit Gorontalo (Noord-Celebes.) In Lelden en bniten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal. f2.90 Aan hot Zoeklicht Leiden 21 Mei 1914. Een paar dagen geleden werd de sociaj listische arbeidersbeweging verblijd met een overwinningsbulletin, dat groote vreugde verwekte. 't Was dan ook geen kleinigheid. Gemeld werd niet meer of minder, dan dat de geheele Rolterdamsche afdee ling van den Christelijken textielbond „Unitas", naar den modernen bond wa3 overgeloopen. Het bestuur ging voor. en alle leden zonder uitzondering volgden. Een praoht-overwinning, juichte de So cialistische pers. En' ze had gelijk. 't Is toch zeker geen kleinigheid als ccn. heel1 legercorps aan den haal gaat. Om dit verlies voor de Christelijke vak beweging goed te doorvoelen, laat ik hier volgen een volledige opgave van de sterk te der deserteerende groep. Tot de Rotterdamsche afdeeling in kwestie behoorden: 2 invaliden; 2 leden die „Eendrachtig" werden; 1 lid, dat overstapte naar de Fabri ks- arbeiders. Totaal-generaal: 5 zegge vijf leden. Is het wonder dat „liet Volk" overwin- nings-bulletins uitgeeft? Dat er vreugde in het „Eendrachl"-kamp? En dat „Unitas" in zak cn asch zit over het verlies van „een geheele afdeeling"? OBSERVATOR. 3. den heer B. J. Emanels, tc Saba, drie stuks modern inheemsch aardewerk uit het Fransche gedeelte van St. Martin. 4. den lieer Wh. J. Giel, te 's-Gravenha- ge, 65 voorwerpen van West-Co ram en 3 van de Kei-eilanden, hoofdzakelijk be staande uit wapens, kleeding en sieraden. 5. den heer dr. H. E. Th. van Sillevoldt, alhier, twee stuks aardewerk uit Pampa- noea (Zuid-Celebes), een schaamschort e:i eene prauw versiering uit Manoekwari (Noord-Nieuw-Guinea) on vijf foto's van eene rampogpartij in Kcdiri (Java.) Op den Rijnsburgcrwcg, ter hoogli van het Terweepark, had gistermorgen ecr ernstige aanrijding plaats tusschen re. vracihtautomobiel van den bierhandelaar v. d. Reijden en do stadstram. Oorzaak was, dat de auto moest ui tv,ij ken voor een sleeperswagen die aan den verkeerden kant van den weg reed. Het voorste gedeelte van de auto word zwaar beschadigd. Van de tram werd het houten ccn- mans"-bord vernield. Ongeveer op dezelfde plaats kwam drie kwartier later de auto van dr. M. J., mot de tram in aanraking, toen de bestuur der in de meening dat de tram nog ver achter hem was, nog de rails wilde over steken. De auto werd aan de rechlervoorz'jde licht beschadigd. BIHMEHLAMtt De landgoederen der Koningin. Naar het „Vad." verneemt, zijn de land goederen van de Koningin onder Wasse naar en Voorschoten van heden af we derom te bezichtigen en wel dos Woens dags. Kaarten zijn verkrijgbaar bij do Vereen, tot Bevordering van Vreemdelingenver keer (Floats) te 's-Gravonhago en bij den portier Matthijsen cp Raaphorst. Mag een aiivGcaat nianuiaciuricr zijn? Het Tweede Kamerlid Oud heeft den minister van Justitie de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door den Raad van Toezicht en Discipline dor Orde van Advocaten te Rotterdam verzet is gedaan, welk verzet door lie gerechts-* hof lo 's-Gravenhage is bekrachtigd, tegen do toelating als advocaat en procureur van een meester in de rechten, op den enkelen grond, dat zijn vak, dat van manufaclu- rier, niet in overeenstemming zou zijn mot de eer van den stand van advocaat, zu'ks op grond van artikel 5b Reglement III? Acht do minister dezo beslissing niet zeer willekeurig en voor den betrokkene in hooge mate krenkend, waar andere per ■•- nen, wier nevenberoep cok bestaat in !vt verrichten van daden van koophandel, a s bankiers, assuradeurs e.d., zonder lx^- zwaar door dc Raden van Toezicht cn D:s-« cipline worden toegelaten? Acht de minister liet niet noodzak 'ijl', dat wijziging in gemold artikel 5h wo~do gebracht, ten einde de uitsluiting van be-* voegden op zoodanige gronden in dc loc komst te voorkomen? Theo!. School to Apeldoorn. Op den in de Pi.'l. v i' 12 Juni. te houden Schooldag van dc Cbr. Gercf. Ivcrk in <"e kcik der Chr. rri. Gom. aan de Marialaan le Apeldoorn, or-* der leiding van Doe. F. Lcngkeek, zal \X do morgenvcTgadcring spreken Ds. 7 II. v. d. Meiden, van Dordrecht, over: roo- te dingen cri een grooto taak". Des mil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1