Dagblad voor Leiden en Omstreken. stads eiseuws. ODRANT ISdvErtentie-prij» jGewone advertentiên per regel 22Vj cent! iln gezonden Mededeelingen, dubbel tariefl (Bij contract, belangrijke reductie. j •Kleine advertentiên bij vooruitbeta ling van ten lioogste 30 woorden, worden! 'dagelijks geplaatst ad 50 cent. 5ile JAARGANG. - DENSDAG 20 MEB 1924 - No. 1244 Bureau: Hooigracht35 Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABOMBHEHIENTSPflBJS In Lelden en bulten Lelden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf2.50 Per weekf 0.19 franco per post per kwartaal. f2,90 Voor Volkerenbond en Vrede. Tn de op feestelijke wijze met planten en bloemen versierde Remonstrantse he kerk werd gisteravond de opening der eerste Vredesconferentie herdacht, die 25 jaar geleden plaats had. i Prof. D r. K. H. Roessingli open-? do de vergadering en heette de aanwezigen welkom, in 't hijzonder den burgemeester 'Jhr. Mr. Dr. de Gijselaar, den voorzitter van het ecre-comilé. voorts de overige le den van dit comité, de beide sprekers en het koor. Spr. herinnerde er aan, hoe een kwart eeuw geleden op initiatief van den Czaar van Rusland de eerste vredesconferentie werd bijeen geroepen. Dit was de aanvang cener bespreking der internationale kwes ties betreffende oorlog en vrede. Shisschen 1899 en het tegenwoordig c ogenblik ligt de groote wereldoorlog, en de verschillen tusschen de pacifisten on derling zijn in dien tijd veel grooter ge worden; men is het over de wegen om tot het deel te komen veel minder eens dan vóór den oorlog. Spr. wenschte daarom wel, dat de pro gramma's der verschillende pacifistische vereenigïngen wat nauwkeuriger omlijnd waren. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat ook deze vergadering moge leiden tot nadenken over deze vragen en 'de wegen, die tot verbetering kunnen! voe ren. Nadat gezongen was Lied 121:3, (Do ber gen zullen vrede dragen), betrad Mr. Dr. JSchokking den kansel. Spr. begon met de vraag te stellen; Is er wel reden, het feit van de opening der eer ste Vredesconferentie te herdenken? Het doel van deze samenkomst is Tn breeder kring belangstelling te wekken voor den Volkerenbond. De Volkerenbond is opgericht in Jan. 1920, doch staat in nauw verband met wat de vredesconferen ties bedoelden. De Volkerenbond is de negatie van de stelling der volkeren tegenover elkan der, die vroeger als de natuurlijke werd beschouwd, zooals b.v. in het Latijn het woord h o s t i s zoowel „vijand" als „na buur" beteekent. Doch in het woord Volkerenbond ligt, dat de volkeren naast elkaar hebben te staan, elkaar hebben aan te vullen en te dienen, zij het met behoud van den eigen aard van elk volk. „Volkerenbond" wijst dus heen naar een andere verhouding dan waaraan we te lang gewoon zijn geraakt en waar we ons maar al te gemakkelijk bij neerleggen. Do gedachte van den volkerenbond is niet nieuw. Het oude Romeinsehe rijk dankte niet enkel aan de zucht naar macht zijn ont staan. Bij de TTnïe van Utrecht ging het ook om een dergelijke ideëele gedachte te verwezenlijken, zoo ook hij de Heilige Al liantie in 1815. Gewoonlijk waren dergelijke pogingen het gevolg van opgedane pijnlijke erva ringen. De gedachte van den Volkerenbond., zoo als die in 1920 in het leven trad, is een onmiddellijk gevolg van het doorgestane leed in den Wereldoorlog en van den roep die toen uitging, dat er iets moest gebeu ren om in de toekomst te voorkomen dat weer iets iets dergelijks zou plaats heb ben. 1 Wat is dan eigenlijk het nieuwe in den Volkerenbond? Het is dit, dat hei nu niet is een bond van enkele' volken, maar, dat het naar den opzet, een bond is. die alle volkeren zou omvatten en die de regeering dier volke ren in één centraal orgaan zou samen brengen. 1 In het belang van oen gezonde ontwikke ling van den Volkerenbond moet er de na druk op gelegd, dat de Volkerenbond is van wettige geboorte, dus de oorsprong er van moet gezocht Worden in de ideëele ge dachte, dat niet meer het geweld, maar het recht onder de volkeren zal gaan heer- sclien. 1 Er wordt tegen den Volkerenbond, een zeer verschillende houding aangenomen. Er zijn de sceptici en degenen, die er laatdunkend tegenover staan, die 'herin neren aan de vroegere pogingen en die niet gelooven kunnen, dat het onder de volken ooit anders zal toegaan dan vol-? geós het recht van den sterkste. Dezen zijn niet alleen atkeerig van den Volkerenbond, doch achten den Volkerenbond een nieuw middel van de machthebbers om macht te oefenen in de wereld. Andoren schrijven den Volkerenbond reeds een zoodanige macht toe, dat indien degenen, die er bij aangesloten zijn, maar wilden, er direct ontwapening en duur zame vrede zou zijn. Zoo komt de Volkerenbond van twee kan ten in het gedrang. Met betrekking tot die lo groole verwachtingen, wijst spr. er op dat de Volkerenbond er niet op berekend js nu reeds te doen wat van hem gevraagd wordt. De geboorte van den Volkerenbond is wel echt, doch heeft plaats gehad in een kring, dio niet vrij is Ie pleiten van eenzijdigheid De Volkerenbond is ontvangen door de ge allieerden en gesteund door de neutralen, doch met uitsluiting van de overwonnenen. Vandaar zijn gemis aan universaliteit, zoodat zelfs Amerika er niet toe is toege-i treden, hoewel de oproep van Amerika is uitgegaan. Spr. zou tóch den. raad willen geven, zich daarom niet t9 onttrekken, doch te trachten invloed uit le oefenen in de rich ting van de universaliteit, opdat ook de Raad een andere samenstelling zal krijgen. Spr. komt vervolgens tot de roeping van Nederland met betrekking tot den Volke renbond. Nederland heeft goed gedaan zich aan te sluiten bij den Volkerenbond, toen de vraag daartoe gedaan werd. Er is een risico aan verbonden. Er is iets overgegeven van de souvereï- niteit van het land, zoodat Nederland niet alleen meer de beslissing over zijn belan gen heeft hij eventueele conflicten. Doch Nederland, dit wetende, wenschte te toonen, dat er geloof in elkander moet zijn, om tot betere internationale verhou dingen te komen. Toch moet Nederland de voorzichtigheid betrachten en zich niet mengen in de po litieke geschillen der grootmachten, maar het moet toezien, dat de hond niet wordt misbruikt. Dit is de delicate positie deT kleine naties. Het kan meehelpen, het recht m^pr tot gelding te brengen bij de onderlinge ge schillen. In de vestiging van het Hof van Arbi trage in ons land ligt een hulde aan Ne derland en zijn regeering. De traditie van Nederland verplicht het, oprechte belangstelling te loon en in wat met deze en dergelijke instellingen bedoeld wordt. Ook de pers, ook de kerk kan meewerken tot het scheppen van een sfeer, waarin de hoofdgedachte van den Volkerenbond zich kan ontwikkelen. De Volkerenbond is een instrument, een geweldig instrument, dat verkeerd ge bruikt, tot onzettende gevolgen kan leiden, en goed gebruikt, ten zegen kan zijn tot verzoening der tegenstellingen, die sa menhangen met taal, ras en .traditie. Het is een moeizaam werk, een werk, dat gedragen moot worden door het ge loof in wat Christus heeft gedaan en go- bracht. Die gelooven haasten niet, maar die ge looft, zal groote dingen zien, hiermee ein digde spr. zijn rede. Nadat het koor nog een lied had ten ge- hoore gebracht, snrak M cvr. D r e. P. Gravin van Heerdt tot Ever s- b e r gQuarles van Ufford, lid van het Hoofdbest. van de Ver. v. Volkerenbond en Vrede, over: ,.De roeping der vrouw ten opzichte van den Vrede". Het grootsche werk des vredesbeweging is een werk, waaraan ook de vrouwen, zelfs de eenvoudigste vrouw, kan medewerken, zegt spr. Wij hebben tot dusverre te weinig be seft, hoe onze natie als voorbeschikt is tot dit vredeswerk. Tijdens den oorlog waren velen pro- Duitsch of pro-entente, doch in geen enkel neutraal land werd door een zoo groot percentage objectief geoordeeld. Boven dien hebben we een groote, een te groole bewondering voor andere naties. ïn geen enkel land is zulk een groot percentage menschen, dat de drie moderne talen vlot spreekt. In ons volkskarakter is daarom iets, wat. ons voorbestemt, een groote rol te spelen in de pacifistische beweging. Die kwaliteiten, alsmede de groote man nen, die we don laatsten tijd naar voren kunnen brengen, hebben de oogen van de ■heele wereld op Nederland gericht, zoo dat hier dan ook het Internationaal Hof van Justitie gevestigd is. De Volkerenbond heeft onze liefde en toe wijding noodig. Die pacifistische idealen moeten in de eerste plaats in het huisgezin, aan Moe ders knie worden vernomen door het ont vankelijk kindergemoed. Daarom kunnen de vrouwen, de moe ders, zooveel doen in liet belang van den Volkerenbond. Bij alle groote stappen vooruit, die do menschbeid gedaan heeft, hebben we eerst noodig gehad voorloopers, pioniers, man nen van scherp denken. Doch dan moet het hart, liet gewbteri geroerd gorden, het hoogste in den mensch. Bij de afschaffing der slavernij heeft 'de doorslag gegeven het. hartelijke, het inni ge hoek „De negerhut van Oom Tom", ge schreven door een vrouw. In het gezin, ook in het groote gezin van 'den staat, moet de invloed van de mannen en de vrouwen samenwerken. Behalve in het gezin, moet ook in de school de gedachte van den Volkerenbond doordringen. Nu of nooit is het psychologisch mo ment daarvoor aangebroken, na het door gestane leed van den oorlog. Alle goede krachten moeten elkaar de hand reiken, zonder verschil van stand, godsdienst of politieke overtuiging, om de jongere gene ratie warm te doen gevoelen voor den Vol kerenbond. In verschillende landen, Vooral in de Engelsch-sorekendo landen, wordt reeds op de scholen onderwijs gegeven, dat in dio richtin'g leidt. In Amerikaansche scholen leert men de geschiedenis beschouwen een ontwik keling, die uitloopt op "J.-vrede. Zou het niet aan te b} dat ook in onze scholen een kleine infiltratie van. gemeenschapszin en pacifisme kwam? Ook bij het pacifisme in de school kan de moeder een rol spelen, en wel door een bespreking met de leerkrachten over deze zaak. Verder is er de locale pers, in 't hij zender op de dorpen, ook hierin kan de vrouw, die op aardige wijze schrijven kan, eens een artikeltje doen verschijnen ia het belang van de vredesgedachte. Spr. wekte voorts op tot bestudeering van het werk van den Volkerenbond. Dan schwarmen we niet maar ins Blaue hinein, doch kunnen met kennis van za ken over deze dingen spreken. Dit alles kan het gros der vrouwen doen. De vrouwen onzer diplomaten kunnen een nog veel belangrijker rol spelen, wan neer zij een goede dosis pacifisme met een goede dosis kennis vereenigen. Doch dit is natuurlijk slechts voor enkele hoogbe- gaafde vrouwen weggelegd. Ook in de politiek kan de vrouw een schoonö rol spelen, door de verschillen tusschen de verschillende politieke partijen weg te doezelen, aangezien de verbeterin gen, die er aangebracht moeten worden in de maatschappij, hoven deze verschillen uitgaan. Iets dergelijks is ook in Engeland geschied door een achttal vrouwen van verschillende politieke partijen, die in het parlement zitting hadden. Spr. eindigde met den wensch, dat het Nederland mocht gelukken, een heilig vuur voor deze zaak te ontsteken, dan is het groot in dat waarin een klein land groot lean zijn. Moge de 25-jarige herden king van de Vredesconferentie daartoe me dewerken en de zegen des Heeren daarop rusten! Prof. Roessingli sprak nog een kort slotwoord, waarin liij dank bracht aan de beide sprekers, waarna de vergade ring gesloten werd met het. rem cm schap pelijk zingen van Lied 143:4. De Arona-fcwestiJ. Terwijl hij velen reeds de meenir.g was ontstaan, dat deze kwestie tot het verle* den behoorde, heeft de justitie niet stilge zeten, maar de noodige voorbereidingen getroffen voor de behandeling van een proces tusschen Mej. L. en de Verzeke ring,s-maalschappij „Arona". Gelijk bekend, hadden de bc-ide personen tegen wien proces-verbaal Was opgemaakt wegens poging tot verduistering, de agent S. en een inspecteur aanvankelijk getracht onder achterhouding van een kwitantie den schijn te wekken als zou Mej. L. van haar polis waarop de prijs van f 100.000 viel, was vervallen verklaard. Op zich zelf is do zaak dus vrij duide lijk, maar daar de heide verdachten ten aanzien van sommige punten hardnekkig blijven ontkennen, schijnt een proces niet te vermijden. Naar wij vernemen zal als raadsman van Mej. L. optreden Mr. Averbeck alhier, en voor „Arona" Mr. J. Weyl te 's-Graven- hage. Kamer v. Koophandel. De Kamer van Koophandel verzoekt de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de uitvoerige mededeeling in „Han- deïsbericliten" van 8 Mei j.l. No. 895, no pens goederen, die in bezet Duitschland in den. aanvang van de Ruhrbezetting op de spoorlijnen in bezet Duitschland in het ongereed,e zijn geraakt. Zij wijst hierbij uitdrukkelijk Pp den gestelden termijn van 10 Jyni 1924, vóór welken de verzoeken om schadevergoeding ter zake, mits voldoende aan do gestelde voorwaarden en met inachtneming van de in de bovengenoemde mededeeling uitvoe rig vermelde formaliteiten bij het „Comi té Directeur de liquidation des Marchan- dises en souffrance sur les Réseaux des teritoires oceupé" te Wiesbaden worden ingediend. De bezettingsautoriteiten hebben het standpunt ingenomen dat de Duitsche be langhebbenden reeds door het Duitsche rijk zijn schadeloosgesteld en dat er gsen reden bestaat om hen alsnog schadeloos te stellen. Uit de geheele opbrengst van de goede ren, welke door de bezettingsautoriteiten in het bezet gebied aangetroffen, en ver kocht zijn, orudat de eigenaar niet bekend was, zullen derhalve de andere betrokke nen schadeloos gesteld worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen op het Bureau der Kamer van Koophandel, Breestraat 7880 Leiden. Onze vroegere stadgenoot de heer I. van Wee ren, thans, onderwijzer aan de Kwitangschool te Weltevreden is benoemd tot hoofd der in Juli te openen 2de Chr. Holl. Cliin. school te Weltevreden. Mathesis Scientiarum Genitrix. Geslaagd zijn voor het eindexamen van den electrotechnischen cursus van M.S.G.: W. B. van Bemmer, H. H. Biöte, N. G. Bubbers, J. W. Groot Enzerink, Th. H. Hermans, J. B. van Kempen, S. W. van Leeuwen, J. Nibbeünk, A. Ouwerkerk (al len van Leiden), J. A. M. Feijen te West- dorpe (Z.), H. Kuipers te Drachten (Fr.), C. Lcman te Amrtordam, P. J. van Os te Den Helder, A. Ouwerkerk te Oegstgeest, J. Th. van Riet te Nijmegen, H. J. Ver heul te Amsterdam. Gcd. Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten van Zuid-Holland behan delden gisteren beroepen inzake art. 103, 5e lid der lagere onderwijswet 1920 van het bestuur der Geref. schoolvereeniging en het bestuur van drie Katholieke scho len alhier tegen besluiten van de gemeen te Leiden, die in verband met de finan- cieele gelijkstelling de kosten per leerling der bijzondere scholen had bepaald op 17 gulden per leerling van het 1. o. en 21 gulden per leerling van het u. 1. o. De schoolbesturen waren tegen deze be slissing in beroep gekomen omdat zij de>zo vergoeding veel te gering achtten. Het beroep werd toegelicht cLoor den 'heer T. S. Goslinga, bestuurslid der Ger. Schoolvereeniging. Deze wees op de cijfers, zooals die te Rotterdam o.a. zijn, n.l. 33 en 51 gulden. De heer Goslinga zette uiteen, dat de bijzondere schoolbesturen gedurig in voorschot zijn door te late af rekening en daardoor zeer veel rentever lies hebben. Zoo zou de raad van Lelden vandaag besluiten, cm 44.000 gulden uit te betalen over 1922. Komt bij dit renteverlies nog een te lage uitkeering, dan wordt dit den schoolbesturen te machtig. Volgens spr. gaat het in 't bijzonder over de jurispru dentie van art. 55 e-h en v. en wat ender .administratiekosten moot worden verstaan. Hieronder moeten alle mogelijke kosten worden gerekend, die voor het beheer wor den uitgegeven, evenals de gemeente dit doet bij da berekening der kosten per leer ling. De ruimte voor al deze kosten vond spr. in art. 55o der L. O. wet 1920. De heer Vriend, referendaris, chef der afd. onderwijs, bestreed dit laatste Het schijnt B. en W. toe dat de opvatting der schoolbesturen omtrent dit artikel te ruim is. Er zijn nog dingen, die niet on der de rubrieken genoemd in art. 55 e-h onder o worden ondergebracht. Men onder sub o worden ondergebracht, kien zou dan wel hieronder kunnen rekenen de salarissen van burgemeester en secretaris, van boden enz. Dit zou zeer zeker over de gelijkstelling heengaan. Een duidelijker bepaling van wat als administratiekosten per leerling moet worden verstaan, achtte spr. in de wet wel wenschelijk. De zeereerw. heer pastoor A. Leasen merkte namens do R. K. Parochiale Jon gensscholen r.cg op, dat Den Haag 50 cent heeft vastgesteld voor de administra tiekosten. Indien Leiden ook een vast be drag noemde, zou dit veel getwist bespa ren. De beslissing van Ged. Stalen volgt later. De Pa'estinafilm. Donderdagavond a s. zal in bet Luxor- Theater te dezer stede een film vertoond worden die weergeeft een re;s naar Pa lestina, in het vorig jaar ondernomen. Ofschoon dit uitgaat van Zionistische zijde, kunnen we onzen lezers, die met oordeel des onderschei d3 kunnen zien en hooren, een bezoek wel aanbevelen. Het Heilige Land is zoowel voor den Jood als den Christen een plek gronds, waaraan de meest gewijde herinneringen zijn verbonden en voorzeker zal ieder be langstellend zijn, daarvan iets te weten te komen. En waar liet slechts weinigen gegeven is, dit alles met eigen oogen te aanschou wen, wordt hier de gelegenheid geboden, het in beeld te kunnen gadeslaan. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de betreffende advertentie in dit nummer. De Leidsche Winkelstand. De heer Joh. Engels van Noord wijk (op naaimachinegebied geen onbekende), die reeds 10 jaar lang een kleine zaak drijft aldaar in bovengenoemde branche, opent hedenavond in de Janvossensteeg 51, al hier, een zaak in naaimachines en onder- deelen met reparatie-inrichting. De winkel is voorzien van een prachtige collectie le klas fabrikaat naaimachines en het geheel maakt een netten indruk. De inrichting van de zaak en haar goede reputatie boezemen wel vertrouwen in je gens den ondernemer, die zich voorneemt zijn debiet nog steeds uit te breiden. Grondig vakman als hij is, kan men ten allen tijde hij hem terecht. Vandaag bevatten onze advertentieko lommen o.m. de mededeeling, dat de heer N. A. Rozendaal zijn van )ouds be kende aardappelen-, groenten- en fruit- zaak Jan-V os s en s te e g no. 88 heeft heropend. Gelijk bekend, is deze zaak ongeveer een half jaar geleden in andere handen overgegaan. Het voornemen rees, de zaak geheel te moderniseeren en waar mogelijk, ook uit lo breiden; een voornemen dat thans een feit geworden is. Het- werk werd opgedragen aan den aan nemer Jan de Lange, ondern wiens leiding in een maand tijds do restauratie tot stand kwam. Het moet gezegd, dat de winkel een radicale gedaante verwisseling heeft on dergaan; zoowel wat het uit- als wat het inwendige betreft. Do govel werd van oen nieuwe onderpui voorzien', terwijl het oudo etalagcraam werd vervangen door een nieuw, van groo- tero en meer evenredige afmetingen. Ook het interieur kreeg oen, geheel an- dero gedaante. Voer do vroegere na-al: to wanden kwam een sierlijke betimmering in de plaats. Do vloer werd weggenomen cn vervangen door een nieuwe, in mozaïk uitgevoerde. Zocals gezegd werd de geheele opstand vernieuwd. Een zeer pjractisehe eigen schap hiervan is, dat deu verschillende voorwerpen zonder inspanning kunnen worden verplatast door een rol-systeem. Onnoodig te zeggen, dat dit ook liet reinhouden zeer bevordert. Het geheel maakt een hoogst pretiigen indruk en mag een voldoening zijn voor degenen die aan het tot standkemen er van meewerkten. Als zoodanig noemen wij behalve den; aannemer den heer v. Rooyen, die heb metselwerk verrichtte, den schilder Brit- tijn, den heer Doeve, die de vloer aan legde, en den heer W. Schreude^ die de electrische installatie verzorgde. Gisteravond zag een gemeente-werk man terwijl hij de Oude Heerengracht passeerde, uit een perceel aldaar een dik ken rook te voorschijn kemen. In de meening dat er brand was, waar schuwde hij onmiddellijk de brandweer, die dadelijk met vollodig materiaal en oder leiding van de hoofdcommandanten, uitrukte. Ter pla-atse gekomen bleek men ech!?r met oen loos alarm te doen te hebben, ge had. Een groote vocdcrkctcl, die met- n?t hout werd gestookt, bleek het uitgangs punt te zijn van de misleidende rook wolk. BiHKENLA^Iü ZendaesarbeSd. Zondag moesten te Vlissingen, naar de N. R. Grt. meldt, op don kru'ser Java werkzaamheden verricht worden. Hot be stuur van do anti-rev. kiesvereen:r,'ng Vlissingen heeft daarvan oen anti-rev. Ka merlid telegrafisch in ker.n's gesneld. Daarop is van den minister van marine telegrafisch bericht ingekomen dat deze Zondagsarheid was verbod ?n. Chr. Middenstand. Zoo we reeds meldden, zei de vcrceni- ging van den Chr. Handcldrijven-den en Industricelen Middenstand in Nederland, 18 en 19 Juni te 's-Gravenhagc haar alge meen© vergadering houden, waaraan een congres zal verbonden worden. De alge meen© vergadering zal Wocn-sdag 18 Juli v.m. om 10 uur aanvangen. De morgenver- gadering is aan huishoudelijke zaken ge wijd. In de middagvergadering zal de heer W. G. Scheeres, van Den Haag, refereeren over, „Het credietvraagstuk en de mid denstand", en do heer B. de Vries ever:' „Verkoop van goederen door particulieren aan particulieren". Om 5 uur zal de alge- meene vergadering ten stadhuize ontvan gen worden. Op het 19 Juni te houden congres zal Dr. J. A. Nederbragt refereeren over; .De economische moeilijkheden van den mid denstand". Ds. G. W. C. Vunderink, van Haarlem, zal spreken over: ..Persoonlijk heid in organisatie" en Dr. K. Dijk, van! Den. Haag, de opwekkende rede houden, Algemeene Landsdrukkerij. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Algo* meene Landsdrukkerij voor 1924. Daarin wordt er op gewozen, dat de Landsdrukkerij vooral in den laatsten tijd in vrij sterke ma-te de concurrentie met het particulier bedrijf ondervindt. Dit noopt de bedrijfsleiding, nog meer dan tot dusver, naar besparing op de kos ten van het product to streven. De Minis ter van Binnenlandsche Zaken cn Land bouw zal ook verder zooveel mogelijk een. economisch beheer bevorderen. Daarbij zal liet, zooals van zelf spreekt, zaak zijn te bevorderen, dat de Landsdrukkerij een hoeveelheid werk ontvangt in overeen» stemming met haar productie-vermogen. Vlcekverbod. De Minister van Binnenl. Zaken heeft blijkens de Mem. van Antwoord voor dtf Eerste Kamer, gemeend geen medewor-» king te moeten verleenen tot vernietiging van de bedoelde politie-verordening van do gemeente "VVonseradeel, op grond, dat openlijk ten toon stellen of aanslaan van godslasterlijke geschriften, enz., als in be-i doelde verordening bedoeld, naar zijn mee-* ning leidt tot zedelijke verwording en ontw aarding. Verdrag Nederland—België. Thans is afgekomen do benoeming tot gedelegeerden van Nederland in do Ned. Belgische commissie tot opstelling van een ontwerp voor een mot België te slui ten verdrag tot regeling van de rechter lijke bevoegdheid van het gezag en co uitvoering van rechterlijke uitspraken en! beslissingen van scheidslieden en authen tieke akten do heeren: mr. B. O. J. Lö- dor, president van het Permanento Ilof van Internationale Justitie, lid van do Staatscommissie voor Internationaal pri-J vaatrccht; pref. rnr. J. Ph. Suyliug, Lcog- lccraar aan do Universiteit te l tToc.it, lid van de Staatscommissie voor interna-

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1