Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSGHE COURANT 5Je JAARGANG. VRIJDAG 16 ^El 1924 - No. (241 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 kernelbehtsprijs In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn ;Per kwartaalf2.50 Per week V. f 0.19 'Franco per post per kwartaal. f2.90 Èit nummer bestaat uit tsree iaden. V Absolute ontwapening? I Er is sinds eenigen tijd sprake van een vereeniging van de Vrijzinnig-Democrati sche en de Democratische partij. En de rede door Prof. van Embden in do Eerste Kamer over het militaire vraagstuk gehouden heeft den afstand tusschen beide partijen niet weinig verminderd. Hij heeft zich, met verloochening van het beginselprogram zijner partij feitelijk gesteld op het standpunt der algehcele ontwapening. Dit wordt door der. leider der Democra ten, Prof. Heer es, gewaardeerd. Maar geheel tevreden is hij nog niet. Vooreerst omdat de heer van Emden nog teveel den nadruk legde op het: ..wij kun nen niet" inplaats van duidelijk te zeg gen: „wij willen niet, ook al zouden we kunnen." Hieraan wordt vooral befeekenis ge hecht omdat de heer Oud in de Tweede Kamer de weerloosheid als iots onaan genaams had gekenschetst. Maar de Democratische professor heeft ook nog andere bedenkingen. ..Een tweede bezwaar tegen Van Emb- 'den's standpunt ligt hierin, dat hij de na tionale politiemacht wil gebruiken o a. om kleine grensschendingen e.a. incidenten, af te weren". Dit is een te' onzekere uitdruk king alweder vooral als zij bezien wordt onder het licht, over dien afweer van grensschendingen geworpen door dm. heer Marchant in de Tweede Kamer, die wil .hel-ben een. zeemacht „om te waken voor 'de neutraliteit". Wel spreekt hij in dit verband van het „verrichten van politie diensten", maar de vraag rijst onmiddel lijk, wat te doen, indien bij het verrichten van die politiediensten om te waken voor 'de neutraliteit, vijandelijkheden, ontstaan tusschen ons en den schender der neutrali teit. Heldorheid en klaarheid zijn op dit punt uitermate gewenscht. Maar gesteld eens, dat al deze drie lei ders van den V. D. B. deze beswaren kun- nonnen opheffen en precis-s zeggen wat zij ■willen, hoe staat 't dan mot de partij zelf? Zal deze in haar geheel bereid zijn, pp dit punt hare leiders te volgen of zal, indien 'deze aangelegenheid principieel op een le denvergadering aan de orde wordt gesteld, een deel der partij zich tegen de houding dezer leiders verzetten? Ik zou mij ten zeerste verheugen, indien het eerste door mij op op deze vraag veronderstelde ant woord het juiste is en de V. D. B. meeging met Van Embden's houding. Er is, echter het een en ander, dat voor- loonig nog reden geeft tot twijfel. Toen in hot laatst van 1921 de Demo cratische Partij werd opgericht, hebben zich Vrijzinnig-Democraten tot mij gewend met de mededeelmg dat zij zich wilden. - aansluiten bij de Democratische Partij, als deze haar ontwapénings-paragraaf wilde wegnemen uit haar (toen nog slechts voor- loopig vastgesteld) beginsel-program. Zul len deze, voorzoover zij in den Bond zijn gebleven, sedert bekeerd zijn tot Van Embden's houding van thans? In het verkiezings-program van den V. D. B. van 1922 wordt gesproken van een „vermindering der uitgaven voor leger en vloot met ten minste vijftig millioen gul den": hetzelfde dus wat de heer Van Embden wilde in 1922 en 1923, toen hij rantsoeneering der oorlogs-uitgaven be- ploitteunet behoud van slechts een. „facade van beveiliging". Zullen zijne partijgenoo- ter, die de!ze zijne houding toen verdedig den, nu, evenals Van Embden' zelf. „ook het laatste restant van oorlogctaak uit ons leger en vloot verwijderd" zien? - Bij de verkiezingen voor de Provinciale Shr.en in 1923 werd door sprekers van Vrijzinnig-Democratische zijde beslist de wenschelijkheid uitgesproken van een s'erl", zij het dan klein, leger tegen den buitenlandscken v.ijand. Zullen dezen se dert bekeerd zijn? - - -• Maar vooral geeft reden tot twijfel het program van den Vrijziimig-Democrati- schen Bond, vastgesteld den 18en en 19en Dec. 1920 en sedert op dit punt niet ge wijzigd. Paragraaf T heeft over de Lands verdediging deze woorden: „Voorzoover niet de internationale ver houdingen afschaffing of verdere heper- klug mogelijk maken, instandhouding 'eener organisatie van geoefende mannen... 'naar de volgende beginselen: Algemeene ,'oefenplicht... Beperking van de taak der zeemacht voor hot Rijk in Europa tot po litiedienst'*. 1 V- Hier is van nationale ontwapening geen sprake. De houding thans der Vrijz'nnig-Demo- cvratische Kamerleden vindt geen steun in de programs van 1920 en 1922." De Vrijzinnig-Democraten Zullen dus nog een stapje verder moeten gaan. V Zij hebben hun program verloochend. Zij hebben zich geplaatst op het.stand punt van „geen man en geen cent". i -• In democratischen ijver zijn ze zelfs de "Sociaal-Democraten in de meeste landen .vooruitgesneld. 1 Maar zij zullen eerst door groep Hee- res in liefde Worden ontvangen, als deze vaderlandslooze* houding ook officieel is bekrachtigd. j i Dan staat niets meer de hereeniging en jyêreeniging in den ■Weg. - Met Communisten en Socialisten kan dan voor absolute ontwapening, d.w.z. voot zelfwegcijfering van Nederland het pleit worden gevoerd. STAHSHIEUWS. Ger<ef. Schoolvereeniging. Gisteravond hield bovenstaande vereeni- ging een algemeene ledenvergadering in de school aan de Hoogl. Kerkgracht. De Voorzitter, de heer C. Ver sluys, opende de vergadering, liet zingen Ps. 25:6 las Ps. 145 en ging voor in gebed. Daarna las de Secretaris, de heor J. Schaap de notulen der vorige vergadering, die on veranderd werden goedgekeurd. Vervolgens las de Secretaris het jaarver slag over het afgeloopen jaar. Het bestuur onderging in het afgeloopen jaar een wijziging door de verkiezing van den heer D. van der Most v. Spijk in de plaats van den heer G. J. v. d. Berg. In 1923 hield liet bestuur een 12-tal ver gaderingen, waarop veel en velerlei zaken zijn aandacht vroegen. Onder die zaken behoorde ook de voorbereiding van de her ziening der statuten, want de vereeniging, opgericht Maart 1895 voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden, moet vóór Febr. 1925 dus verlenging aanvragen. Door het bestuur werd besloten, aan de vertrekkende leerlingen der lagere scholen, die het onderwijs tot het eind toe en met vrucht gevolgd hebben, een schooldiploma uit te reiken. Het gebouw aan den Heerens'ngel werd verkocht aan de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen. Het aantal leerlingen op de vier scho len der vereeniging nam in het afgeloopen ja aar toe. Op 1 Mei bedroeg het 793 tegen 741 op 1 Mei 1922. Over de resultaten van het onderwijs kan het bestuur tevreden zijn. Leerlingen der scholen, die voor hoogere inrichtin- gen of voor diploma's examen deden, slaagden gewoonlijk. Het vervolgonderwijs begon in October met 26 jongens cn 14 meisjes. Ofschoon het rijk de subsidie hiervoor introk, kon het doorgaan, omdat de gemeente Leiden er mee doorging. Toen door een onnauwkeurigheid in de wet, het twijfelachtig bleek, of voor 1923 van de gemeente wel subsidie kon wor den verkregen, was het personeel bereid, 'het onderwijs voor eigen risico te geven. De ouderavonden worden steeds druk ker bezocht en getuigen van toenemende belangstelling der ouders in het onder wijs hunner kinderen. Na het jaarverslag van den Secr. werd door den penningmeester, den heer T. S. G o s 1 i n g a, het financieel verslag over 1923 uitgebracht. De winst- en verliesrekening der Ver eeniging sloot met een winst over 1923 van f 288.82 K. De inning der schoolgelden geschiedde vanaf 1 Mei '23 niet meer door het Be stuur zelve maar door de Gemeente. Geklaagd werd over de zeer onpractisch gebleken wettelijke bepalingen hierom trent, alsmede over de zeer stroeve veror dening van de gemeente Leiden, die boven dien nog dit nadeek heeft, dat de heffing zeer hoog is voor het eene gezin en onbe- teekenend laag voor 't andere, zonder dat de welstand van beide gezinnen veel uit eenloopt. Be commissie tot liet nazien der boeken bracht bij monde van den heer van Va- rik verslag uit, dat gunstig luidde. Tot leden der kascommissie voor liet vol gend jaar werden benoemd de heeren Buurman en Boot. Het volgende punt, dat aan de orde kwam, was bestuursverkiezing. De heeren Boot, Hoogendoorn. Schaap en van Weeren waren aan de beurt van aftreding, terwijl de heer do Graaf had bedankt, als bestuurslid. Van de aftredenden wenschte de lieer Boot zich niet meer beschikbaar te stel len. 1 Herkozen 'werden de heeren Hoogen doorn, Schaap en *van Weeren. en geko zen de heeren Buurman en A. B. Mulder. 'Allen namen de benoeming aan. Nadat nog de rondvraag gehouden was, werd de vergadering gesloten met dank gebed door den heer Zijlstra. Bazaar Prediker. Gisteravond had in tegenwoordigheid der verschillende dames en heeren, die hebben medegewerkt aan den jl'. gehouden Bazaar, de officieelo vaststelling van het saldo van dien Bazaar plaats. Deze vergadering, die mede het karakter van een dankstond had, stond onder leiding van den Voorzitter van het Bouwfonds, den heer P. Mazurel, die na een woord van dank aan alle medewerkers direct het woord gaf aan den penningmeester van het Bazaarcomitó. Deze deed de verrassende mededeeling, dat de neitto opbrengst de kapitale som van f 1525.80 bedraagt. .Verder op den avond werd nog het woord gevoerd door verschillende dames en hee ren, die allen mochten getuigen van de harmonie en samen'werking, welke er in den afgeloopen tijd geweest is, alsmede van de hartelijke medewerking van plaat selijke pers, fabrikanten, winkeliers en particulieren, die allen hebben' medege werkt om den Bazaar te doen slagen. Als bijzonderheid mag zeker wel ver meld worden dat geen enkel stukje onver kocht is gebleven. Als nu ook het restant je loten spoedig verkocht is, kan de verloting gehouden worden en behoort ook deze Bazaar weer tot het verleden. Eindexamens Gymnasia. De Minister van Onderwijs heeft als ge- comitteerdo aangewezen: bij de eindexamens van het openbare gymnasium te Leiden( te houden op 11,12, 13 en 14 Juni) en van het R.-K. gymna sium to Kaïlwijk aan den Rijn (te houden op 24, 25, 26, 27 en 28 Juni): dr. P. Groe- neboom en dr. I. H. Gosses, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden, aan wie op 4, 5, 6, 12. 13, 14, 16, 17, 18, 26, 27 en 28 Juni wordt toegevoegd dr. F. A. II. Schreinomakers, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Presven van Br. Oorl Dr. A. Iï. Oort doet in „Kinderstudie" enkele mede deelingen over door hem ge nomen proeven over verstandelijke ont wikkeling, waarop wij reeds vroeger do aandacht vestigden. Merkwaardig i3 wat Dr. Oort over het vers ch i 1 in s e x e mededeelt, waar omtrent hij het volgende opmerkt: „Mij werd dit jaar door de Leidsche schoolcommissie verzocht met mijn proe ven die leerlingen t9 onderzoeken, die toe lating wenschten tot Gymn. on H.B.S. Deze leerlingen vond ik vrijwel vereenigd in één openbare school, die hen voor dit examen klaarmaakte en in één Christelijke school met een opleidin gskla sse Nu was reeds in 1921 zeer opvallend ge weest dat de meisjes van de toenmalige oerste-standsschool iots meer punten be haalden dan do gelijkwaardige jongens. Dit was een uitzondering, die ik aan toe vallige invloeden toeschreef. Toentertijd was de ecrsfe-stands-jongensschool van die der meisjes gescheiden, nu waren deze beide klassen dooreengemengd in een zelfde school onder eenzelfde leiding. En dit jaar vond ik weer hetzelfde verschil, nog wat duidelijker, ten gunste van de meisjes. In 1924 was het totaal in de 6de klasse bij 39 jongens 86.4 bij 32 meisjes 86.8; in 1923 waren die cijfers totaal bij 30 jon gens 86.5 bij 20 meisjes 88 5. En dit zelfde verschil trof ik aan bij de Christelijke school, terwijl in de 6de klasse de cijfers zijn voor 24 jongens 86.6 en voor 24 meisjes 72.2, zijn die cijfers in de 7de, op- leidingsklasse, geworden voor 15 jongens 91.7 voor 13 meisjes 96.5. In deze laatste school zijn de klassen kleiner geworden, het is daarenboven een school waar leerlingen van verschillende millieu's onderwijs ontvangen en 't ware denkbaar dat alleen de heter leerenden en vooral de heter leerende meisjes in de voor een verdere opleiding voorbereidende klase geplaatst waren. Maar voor de open bare school geldt ditzelfde in voel mindere mate. De leerlingen van de voormalige eeTste-standsschool gaan bijna allen naar Gymnasium of H.B.S. Hoe dit verschijnsel te verklaren? In beide scholen was het hoofd niet in 'het minst verwonderd over lielfc verkregen resultaat en zij verklaarden heiden dat zij de meisjes in die klassen hooger aansloe gen dan» do jongens; zij voegden daar hei den aan toe dat het geen wonder Was dat de meisjes verder dan de jongens waren, want de jongens deden veel te veel aan sport en waren heelemaal niet onder den indruk van het naderend toelatingsexamen terwijl de meisjes dait wel waren en veel harder gewerkt hadden. Die verklaring zal wel de juiste zijn. Zij gaf mij naast een gevoel van voldoening over het vinden van een verklaring en van overeenstemming tusschen den uitslag van de proef en het oordeel: der onderwijzers een gevoel van teleurstelling, omdat hier door de waarde van de proef als maat voor den verstandelijken aanleg weer vermin derd wordt. Wanneer men door wat meer ijver op school, wait minder spoït, wat meer blokken voor een examen niet alleen meer schoolkennis vergadert, maar ook bij mijn proeven hoogere cijfers behaalt, •vervalt, althans Voor een deel, hun waarde als meter van den zuiveren verstandelijken aanleg. De op school verkregen grootere donlkvaardigheid heeft blijkbaar nog een belangrijken invloed op den uitslag van deze proeven. 1 Dat niettegenstaande dat meerdere blok ken do meisjes slechts zeer weinig boven de jongens komen te staan do gem. af wijking is veel grooter dan het verschil der gemiddelden behoeft intusschen geen verandering te brengen in onze mee-: ning dat do verstandelijke aanleg L>ij de jongeiis van huis uit grooter is den hij de meisjes." Sejnprc Crescendo Aan de 18 Mei-herdenking te 's-Graven- liage op Zaterdag a.s., zal medewerking Worden verleend door de Leidsche Studen- ten-mu^iekvereeniging „Semper Crescen do", onder leiding van haar dirigent, den heer F. E. A. Koeberg. rAan hefc politiebureau zijn inlichtin gen te verkrijgen! aangaande een oud: hee renrijwiel, dat deze week onbeheerd werd aangetroffen staande voor een winkel aan do Doezastraafc* ÜftNERLAilD Een leelijke blunder. „Het Volk" komt met het volgende be richt: „Op de vergadering der classis Dor drecht van de Christ. Geref. Kerk kwam ter sprake een vraag van Zierikzee of het predikambt niet onvereenigbaar is met het Kamerlidmaatschap. Do classis sprak daarop als haar meening uit niet te ge- looveir, dat het in de lijn der Heilige Schrift is, als een predikant tevens wet houder, Kamerlid, minister enz. is, en vroeg zich af of het ook niet in strijd is met zijn roeping die van godswege op hem rust. Wij denken echter, dat ds. Kersten de Dordt-sche classis zal laten praten en lek ker Kamerlid zal blijven." Als men nu weet, dat ds. Kersten predi kant is bij de Geref. Gemeenten en met de Chr. Geref. Kerk dus niets heeft uit te staan, begrijpt men, zegt „De Zeeuw" welk een blunder „Het Volk" weer eens gemaakt heeft. Als men in kerkelijke za ken niet beter thuis is, is zwijgen zeker voorzichtiger. Bestrijding van de tuberculose. In do vergadering van het bestuur der N^derlandsche centrale vereeniging tot bestrijding van de tuberculose, Woensdag na de algemeene vergadering te Utrecht gehouden, is in de plaats van dr. Kylstra tot lid van heb dagelijksch bestuur geko zen arts J. D. Hefting. In deze vergadering kwam tevens aan de orde de beantwoording van de vragen, door de Tijdcommissie gesteld aangaande het behoud van den zomertijd. De over groots meerderheid van het bestuur meent, dat do zomertijd groote voordeden biedt uit een oogpunt van tuberculosebestrij ding. Salarisregelir.g Rijkspersoneel. Omtrent de voornemens van de regee ring met betrekking tot de nieuwe salaris- regeling voor heb rijkspersoneel deelt men aan de „N. Crt." het volgende mede: De nieuwe salarisschalen zullen bedra gen 60 van het inkomen voor burger- rijkspersoneel, 85 van het inkomen voor militair personeel beneden den rang van adjudant en 80 vcor het overige militair personeel. Deze berekening geldt van heb salaris, dat op 1 Januari 1924 genoten werd. De bestaande wachtgeldregeling zal ook spoedig worden opgeheven, door toeken ning van een afkoopsom, welko GO k 65 van het totaal wachtgeld bedraagt. Ten aanzien van het op wachtgeld ge steld personeel zullen binnenkort nog an dere maatregelen getroffen worden. Verplaatsingskosten. Uit de ingekomen verzoeken om tege moetkoming in verhuiskosten is het dien minister van oorlog herhaaldelijk geble ken, dat niet de vereischte zuinigheid wordt betracht. In verband hiermede is ten opzichte van het kiezen van een expe diteur bepaald, dat iedere aanvrage om vergezeld moet gaan van aanbiedingen vergezeld moet gaan van anabiedingen van meerdere expediteurs in de nieuwe als van die in do verlaten standplaats. Voorts moet steeds een gespecificeerde rekening van den betrokken expediteur worden overgelegd; met een niet gespe cificeerde kwitantie zal in den vervolge geen genoegen worden genomen. De veeziekte in Brabant en Limburg. Het Tweede Kamerlid Fleskena heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgendie vragen gesteld: 1. Is hefc den minister bekend, dat op dit oogenblik vooral in Noord-Brabant en Limburg een hevige ziekte onder do run deren voorkomt, en dat reeds een betrek kelijk groot aantal dieren hieraan zijn bezweken! 2. Zoo ja, is de aard dezer ziekte reeds vastgesteld en welko maatregelen worden er tegen genomen! Zoo neen, is de minister bereid onver wijld stappen te doen tot het doen vast stellen van den aard dezer ziekte en het nemen van maatregelen! 3. Acht do minister het niet dringend noodzakelijk, 'dat onverwijld een deskun dige oommissie wordt benoemd, welke deze ziekte onderzoekt, ook in verband met do te nemen bestrijdingsmaatregelen on iü Let belang van een goede uitvoering der yieeschkeuringswet! Examens art. 12 HoogeronderwijsweiL Bij Kon. besluit van 12 Mei zijn be noemd iru de commisie, aan welke in 1924 het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger-ondeTwijswet, wordt opgedragen: Tot lid en voorzitter: --4 - dr. G. 'J. Vinkesteyn, inspecteur der gym nasia, te 's-Gravenhage; tot leden: dr. Niemeijer, rector van het openbaar gymnasium te Hengelo (O.); dr. C. Spoel- der. rector van het stedelijk gymnasium te Haarlem; dr. J. C. Bruyn, leer aar aan liet stedelijk gymnasium te 's-Gravenhage; dr. J. Mehler, conrector van bet lyceum AOlfERTENTlE-PiiïiS Gawone advertentiën per regel 2272 cent. Ingezonden MededeeHugen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. •Kleine advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. te Baarn; dr. D. Cohen, conrector van het Nederlandsch lyceum te 's-Gravenhage; dr. E. H. Renkema, rector van het Chris-i telijk gymnasium te 's-Gravenhage; A. L. van Beeck, leeraar aan het openbaar gym-» nasium te Leiden; J. Martin Müller, con rector aan het gereformeerd gymnasium te Amsterdam; dr. C. Hazewinkel, leeraar aan het openbaar gymnasium te Amster- dam; dr. P. A. Okken, leeraar aan het openbaar gymnasium te Groningen; dr. H. G. Schamhardt, leeraar aan het christelijk lyceum te Zeist; P. Cramer, leeraar aan het R.-K. gymnasium te Rolduc. Belasting-examens. Op 5 Aug. en volgende dagen zal te 's-Gravenhage wordien afgenomen: hefc examen voor kommies-verificateur der dir. bel., invoerr. en acc.; hefc vergelijkend examen voor kommies-verificateur der dir. bel., invoerr. en ace. voot ten hoogste 16 plaateen. De verzoekschriften om toe lating moeten uiterlijk 20 Juni bij het Dep. van Financiën zijn ingekomen. STJITEW.Bg E üfèHL TWEEDE KAMER. In verband met onzo beperkte ruimte waren wij gisteren niet in de gelegenheid van het behandelde in de Tweede Kamer een overzicht te geven» Buitengewoon belangrijk was het niet. Zooals den lezers bekend is, was de rij wielbelasting aan do orde. Verschillende amendementen waren voorgesteld, die eclï ter allo door den Minister werden afgewe zen. Om echter tegemoet te komen aan de geopperde bezwaren, door den heer v. d. Heuvel en anderen besproken, kwam Mi nister Colijn met een wijziging, waardoor de hoofden van gezinnen die niet in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen cn die een rijwiel berijden voor de uit oefening van hun beroep of bedrijf, van betaling kunnen worden vrijgesteld. Nadat voorts een amendement was over genomen om de wet op 1 Januari 1930 automatisch te deen vervallen, waardoor de wet een tijdelijk karakter krijgt, werd het ontwerp met 64 tegen 15 stemmen aangenomen. Nog fortuinlijker was Minister van D ij k met zijn suppl. begroeting vcor de Artillerie-inrichtingen. Men herinnert zich toch dat de Soc. Dem. uit principieele overwegingen en om goed te laten uitkomen dat zij niet do mins to verantwoordelijkheid wenschen to dragen tegen alle begrootingen zouden stemmen! Een paar malen werd in strijd met dit besluit gehandeld, maar hier gold het een „militaristisch" ontwerp en du3 sprak heb vanzelf dat hier het „tegen" dubbel hard zou opklinken. Maar er gebeurde niets. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. De paar aanwezige roode heeren hadden niet het hart stemming te vragen, omdat dan weer dtiidelijk zou gebleken zijn, hoe de groote meerderheid weer door afwezig heid uitblonk. Tenslotte verdient nog vermelding dafc de nagedachtenis van den heer Hugen- holtz bij den aanvang der vergadering door den Voorzitter namens de Kamer, cn Minister Colijn namens de Regeering werd geëerd. In de vergadering van gisteren werjj zeer breedvoerig gedebatteerd over dv voorgestelde uitbreiding van do gemeente Dokkum, wat echter niet kon verhinderen •dat het ontwerp er met vlag cn wimpa* doorging. Do Kamer bleek in een goede stemming. Want 'het ontwerp tot wijziging van dcc. goud- en zilverwaarborg, waartegen' in. vak kringen zeer ernstige bedenkingen werden geopperd, werd z. h. st. aangenomen. BUITENLAND DE DU1TSCHE CRISIS. Het standpunt der Duiisch-Nationa'en. Behalve de Duitsche Volkspartij heeft nu ook een der rechtsche partijen, nl. do Duitsch-Nationalen zich uitgesproken over •de oplossing der crisis. Het bestuur dezer partij heeft gisteren een. motie aangcuomen, waarin het eisoht» dat de rijksregeering gezien den uitslag der verkiezingen, zal aftreden- De motie verklaart, dat de huidige regce-» ring eik recht mist, om Duitschland te ver tegenwoordigen ln de onderhandelingen over de memorie der deskundigen. De Duitsch-nationale volkspartij zal mogelij ke verklaringen der regeering te dezer zakö jegens do commissie van herstel voor zich niet als bindend erkennen. Besprekingen. Het rijkakabinot zal vandaag en morgen vergaderen teT bespreking van den poli-i tieken en parlementairen toestand. Het bestuur van de Centrum-fractie zal Zaterdag a.s. bijeenkomon- ter bespreking van den binnen- en buitenlanaschen toe stand, waarbij speciaal do kwestio van de coalitie dor middenpartijen ter sprako zal komen. - -

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1