iuilefeclieCeiiraiit Tweede Bladj Vrijdag 2 Mei 1924 ONZE HOQGE BELASTINGEN. Van Socialistische zijde is de voorstelling gewekt, dat de Regeering wel indirecte be lastingen heft, maar dat zij niet de inkom sten- en winstbelasting durft aantasten. In verband hiermede merkte Prof. Die penhorst de vorige week in do Eerste Ka mer op: „Zou men inderdaad aan het volk dur ven verhalen, dat te zacht wordt opgetre den tegen inkomen en vermogen? Het is toch hittere ironie, die hier aan het woord moet zijn. Bittere ironie, die zich ook uit in de omstandigheid, dat, toen te Parijs een belastingbetaler met zijn hoog aanslag biljet in den zak van den Are de Triomphe sprong, dit den heer Braakensiek inspi reerde tot een caricatuur, volgens welke de •héér Wibaut aanstonds allo 'hooge torens van Amsterdam afliep en daaraan een groot hord spijkerde met het opschrift: Streng verboden toegang voor alle belas tingbetalers. Een dergelijke ironie- is begrijpelijk. Een belastingstelsel, dat 60 pet. van de zeer hooge inkomens vordert, terwijl on derscheidene nog daarboven gaan, is in derdaad' onhoudbaar. In dit verhand moet ook worden gezien de scherpe klacht over de groot» ontduiking der belastingen, wel ke thans, plaats beeft. Zoowel door den Minister als door den heer Wibaut is op deze omstandigheid gewezen; do kapi- ta als vlucht en de belastingontduiking ko men voor in een mate, als vroeger nimmer werd gezien en vernomen. Er bestaat in den landbouw een wet van afnemende opbrengst, juister een wet van de afnemende meeropbrengst, welke leert, dat onder gelijk blijvende omstan digheden een punt bereikt wordt, waarop boogere kostenberekening niet met zich brengt een daarmede evenredige produc- lievermeerdering. Die wet is ten onrechte alleen tot den landbouw beperkt; zij geldt in breeder strekking oo§ op fiscaal ge- bien. Ook daar kan liet heffingsperconla ge worden opgedreven tot een hoogte en de procedure op een dergelijke wijze'worden verscherpt, dat daarmede geen evenredige stjjgipg van opbrengst verkregen wordt. Dit critieko punt is bij ons zeker bereikt, zooal niet overschreden. Het moet tien wetgever tot nadenken stemmen, dat belastingontduiking op zoo schrikbarende wijze plaats vindt. Zij leid de in Italië Mussolini tot den eigeaaardi- gen maatregel, om, hoewel Italië behoefte had aan sterke inkomstenvermeerdcring, toch over te gaan tot afschaffing der suc cessiebelasting in de rechte lijn en aan merkelijke beperking van die zelfde belas ting in de zijbnie. In een brief aan den Koning geeft Mussolini van deze handel wijze deze rechtvaardiging: In het Zuiden bestaat het vermogen nagenoeg geheel uit grondbezit; dit is het eenige object, dat vrijwel gecontroleerd kan worden; in het Noorden wordt dit niet. aangetroffen. Zoo heeft in het Noorden belastingontduiking op groote schaal plaats, en om nu conflict lusschen Noord en Zuid te vermijden, wordt er een streep gehaald door de suc cessiebelasting. Ik verwacht niet een zoo radicalen van dezen radicalen Minister, maar wel geloof ik, dat overweging van een en an der de Regeering zal leiden tot de overtui ging, dat in de richting van de directe be lastingen, waar die wet van mindere opr brengst zich het eerst doet gevoelen, zeer weinig meer te verwachten is. HERK EN SCHOOL NED. HERV. KERIv. Beroepen. Te Rijnsburg (fcoéz.)L. D. Poot te Amsterdam; te Zuid-Beijerland ,T. Kat te Vlaardingcn; te Lage Zwaluwe: •f. J. van Oosterzee ie Hien en Dodewaarcl te Di ut el oord: Cf. Benes te Monster. Bedankt: Voor Hemelum c.s.: II. J. If ouders te Zoetcrwoude. GEREF. KERKEN. Aangeno m e n. Naar BoskoopJ. G. Fernhout te St. Pancras. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. J. G. Steen boek Jr., uit Zie- rikzee, hoopt Zondag den 4en Mera.s. zijn intrede te doen te Neerbosch (Weezonka- pcl) na bevestigd te zijn, door ds. A. Pijn- FEUILLETON EINDELIJK VEREENIGD. 59) Men durft er geen openlijke twist zaak van maken. Indien de biecht vader eenige bedenking maakt, neemt men een ander, totdat men er een vindt, die toegevender i.°. En het ergste is, dat de menschon, welke door die verderfelijke leer besmet zijn, baar niet voor zich'zel- ven houden, maar rondom prediken aan hunne vrienden en kinderen en aan de vrienden van anderen. Men sticht ■scholen onder voorwendsel van kosteloos ouder wijs aan arme kinderen te geven, en men trekt er partij van om hun beginselen in te prenten, die strijdig zijn met onze rechtzinnige geloofsbelijdenis. Het is be- treurens'waardig, Nathalie Andrevna." Mevrouw Diakonof slaakte een diepen zucht en keek door het venster van het rijtuig. Zij had haar oogmerk bereikt. ,,A propos," ze:de zij, „ik hoop niet dat juffrouw Vielwerk u is kom'en voorstellen haar aan hare school to helpen." „Zij heeft er mij over gesproken, maar ik heb geweigerd." ..Wat doet gij mij daar een groot ge noegen mee! Ik tad bet ook van n kun nen verwachten. Gij zijt (e verstandig u acker Hordijk, pred. bij de Waaiscke Ge meente te Nijmegen. Dr. W. van Lingen nam Zondag j.l. afscheid, van do Evang. Luth. Gem. te Maastricht met oen predikatie over Matt li. 5 vs. 1G. Dr. van Lingen heeft ruim 50 jaar het ambt bekleed, en wel de meeste jaren (35) in Ned.-ïndic. HET RICHT1NGVRAAGSTUK IN DE NED. HERV. KERK. Een voordel van dc Herv. Broederschap. In dft. gisteren, onder praesidium van Ds.(G. H. Wagenaar te Rotterdam gehou den vergadering van de Ned. Herv. Broe derschap, werd mededeeling gedaan van een coDcept-overeenkomst tusschen vrij zinnigen en orthodoxen, die niets anders dan pacificatie bedoelt en het karakter draagt van een tijdelijken maatregel tot bevrediging van do partijen. Dit voorstel opent naar de Voorz. mee deelde, op de basis der kerkelijke ver houdingen oen regeling, waardoor de ver schillende stroomingen, welker bestaan facto wordt erkend, binnen bet kader der Herv. kerk zich naar eigen aard kunnen bewegen, zonder dat de ene door de an- dere volgens het geldende meerderheidsr s tetscl reglementair wordt afgesnedendaar 'L.den weg openlaat aan de positieve belij dende stroomingen om zich op haar geeste lijke cenhoid in Christus te bezinnen; zich op den op de historische belijdenis schriften der Herv. kerk rustenden, eenigen grondslag van 't gereform. Protestantis me te vereenigende Herv. kerk als chris telijke volkskerk te behouden en den ar beid dezer kerk in alle opzichten vrucht- haar. te doen zijn. Van het concept-reglement laten wij daar deze zaak ongetwijfeld in bree ds kringen do aandacht zal trekken, de hoofdzaak hier volgen: Art. 1. Lidmaten eener gemeente kunnen zich aaneensluiten tot gemeenschappen, die den naam dragen van bij gemeen ten. In gemeenten met niet meer dan twee pre- dikantsplaatsen wordt hiervoor ten minste - één derde gedeelte van het aantal stemge rechtigde lidmaten vereisebt, in gemeenten met drie,of meer predikantspl'aatsen ten minste bet zooveelste gedeelto der stem gerechtigde Mdmalien als er prodikauls- plaafsen zijn. Art. 2. Zij die tezamen een hij-gemeen te wenschê-n te stichten, kiezen uit hun midden een comité van voorbereiding, dat uit ton minste vijf leden moet bestaan. Art. 3. Het comité van voorbereiding ont werpt statuten, waarin de geloofsgrond der te stichten bij-gemeente duidelijk wordt omschreven, en stelt een huishoudelijk reglement cp. Hierin moet een bepaling voorkomen, die de positie van den predi kant bij ontbinding der bij-gemeente re gelt. Desgev/enscht wordt ook de bepaling opgenomen, dat de kerkeraad, behalve met bet bestuur, ook belast.is .met bet beheer der geldmiddelen. Art. 5. Zoodra de veréisebte goedkeuring is verkregen, roept 'het comité van voorbe reiding de leden der bij-gemeente op, om zich definitief te órgafdseeren on overeen komstig de bepalingen van het huishou delijk reglement "ouderlingen en diakenen te benoemen. I Art. 6. Xn gemeenten -met drie of 'meer predikantsplaatsen beeft elke bij-gemeen te recht op een deel van de zuivere inkom sten der gemeente, waaronder wordt ver staan de opbrengst van kerkgoederen, ge meentefondsen on boofdelijken omslag, ■verminderd met. onderhouds- en admini stratiekosten en verschuldigde belasting. Art. 7. In gemeenten met niet meer dan twee predikantsplaatsen heeft een bijge- .meente recht op een toelag-o uit de kerk- voogdijkas ten bedrage van hetgeen door de bij baar aangesloten leden is betaald in den boofdelijken omslag. Art. 10. Elke bij-gemeente beeft recht •op een deel van de zuivere vaste inkomsten van de1 diaconie der gemeente. In gemeen ten met niet meer dan twee predikants plaatsen bedraagt dat deel het derde ge deelte, in gemeenten met drie en meer predikantsplaatsen wordt het berekend naar denzelfden maatstaf als is aangege ven voor de inkomsten uit kerkgoederen, gemeentefondsen en boofdelijken omslag. Art. 11. In gemeenten, waar bijzondere stichtingen zijn, als scholen, weeshuizen, armenhuizen on dergelijke de eigen in komsten dier stichtingen worden niet gere kend tot do inkomsten der gemeente of der diaconie heeft elke bij-gemeehte recht op hei medegenot daarvan. Art. 12. Voor zoover het aan een hij-ge meente toegekende bedrag niet voldoende is, om in de kosten van haar .gemeentelijk leven te voorzien, moet zij zelve het ont brekende opbrengen volgens de bepalingen van haar huishoudelijk reglement, onver minderd de verplichting barer ledén. om de geldelijke lasten te helpen dragon der gemeente volgens do daarop betrekking hebbende verordeningen. Art. 15. Elke bij-gemeente voorziet zelve in de godsdienstige behoeften van hare le den op de wijze, die haar doelmatig en noodzakelijk voorkomt. Art. 16. Aleen zij, die tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk zijn toe gelaten en deze bevoegdheid niet hebben verloren, kunnen als predikant aan een bijgemeentc worden herbonden. Art. 17. De predikanten der bij-gemeen ten zijn dienstdoende predikanten van de Ned. Herv. Kerk in geenerlei opzicht van de dienstdoende der gemeenten onder scheiden. Zij hebben dezelfde verplichtin gen en rechten, ook in hun verhouding "tegenover den staat. Zij maken op de- ■zoldc wijze en met dezelfde rechten deel uit van den kerkeraad der bij-gemeenten als andere predikanten van den gemeente lijken kerkeraad. Art. 18. Voor de benoembaarheid tot ouderling en diaken van hij-gemeenten gel den dezelfde eiscben als in de regiementen der Kerk zijn gesteld voor ouderlingen! en diakenen van gemeenten. Zij hebben de zelfde verplichtingen en rechten als dezen. 'Art. 24. Indien een bij-gemeerile blijkens tlo door den kerkeraad der gemeente ge houden aan le eken in gen dermate mocht zijn teruggegaan, dat zij haar reglemen tair recht van bestaan heeft verloren, ver klaart deze kerkeraad, zoodra die toestand drie achtereenvolgende jaren beeft ge;- duurd, dat zij is ontbonden. De lidmaten', die tot 'haar behooren, treden dan in de rechten van het lidmaatschap der gemeen te, en hare eventueele bezittingen verval len aan de gemeente volgens een door het Provinciaal Kerkbestuur goed te keuren regeling. Medegedeeld werd, dat dit concept nog voor de komende Synodale-vergadering namens eenige personen bij de Synode zal worden ingediend. Zomerconf.-Zendingssiudie-Raad. De gewone zomércoivf eren ties voor Zen- dinsstudie, uitgaando van den Zen dingsstudie-Raad, zullen op veler verzoek ditmaal uitsluitend, in Augustus gehouden worden., en wel van 4 tot 9, van 11 tot 1G en van 18 tot 23 Augustus te Lunteren. Omtrent bet voorloopig programma kan het volgende worden medegedeeld: Eerste week. Voorz. en Vice-vcorz.: Ds. Breükelaar en Ds. Krügcr (of omge keerd); openingsredeBaron van Boefcze- laer van Dubbeldam; Bijbelbesprckingen Ds. Adriani (Baarn)oud-zendeling, Pas tor 'Hötzel: cursus 'over de zending in China; Ds. Pol: id. over Miden-Java; oud-zendeling Blinde: id. over West-Java; Ds. Velders, Ds, Van Nes en de beer Van Os gezamenlijk een cursus over do zen ding onder de Joden; Oud-Gouverneur G. J. Staal: referaat over Surinamo (wellicht met- lichtbeelden); Evangelist Dc Weerd (Klazienaveen): „IeU uit en over Turf land." Tweede wéék. Voorz. en Vice-voorz.: Dr. Brouwer (Doetincliem) en Ds. De Jong (Amsterdam); Openingsrede: Prof. Haitjema; BijbelbesprekingenDs. Buenk (Amsterdam); Inspektor Oettli (van Ba zel): cursus over de zending in Nederl, Borneo; id. over Midden-Ja va; Ds. Kiuin (An ge ren) over „Het. Geestesleven der Natuurvolken"; Referaten: do beer Noordam, Directeur van Valbeuheido (over de praktijk van zijn werk); br. Tfc. Mul ler (Suriname); Dr. Harrer.stein van Am sterdam. Derde week. Voorz. en Vicc-voorz.Dr. Callsnbach en Ds. Eggink; Openingsrede: Ds. Rauws, Zendingsdirector; Bijb.elbc- sprokingen: Ds., Jansen Schoonhoven; Cursussen: Insp. Oettli (als boven); Ds. Kiuin (als boven); zendeling Van Hasselt over Nieuw-GuineaReferaten: de lieer N. Baas over: „Straatprediking"; Ds. Ferguson van Durgerdam; br. Legênc (Suriname.) Voorts worden op nog nader te bepalen conferenties verwacht: Dr. Bervoets (Doopsgez. Zending); br. Eggink (Java- Ccmité); br. Fortgens (Directeur van het Internaat te Oegstgeest); Hulpprediker Hessing (van Koepang); Ds. Henncmans (Meester Cornelis); Br. E. Müller (Rijn. sche Zending); Dr. Van der Ley (Sala- tiga-Zending)Dr. .Royer (Modjowarna), e.a. Verscheidene hunner repa trieeren eerst in Mei of Juni. Op alle conferenties zullen onder lei ding van deskundigen studiegroepen ye- i vormd worden. Inlichtingen verstrekt het Bureau van den Zendingsstudie-Raad „do Nyo Weli- me'De Bilt bij Utrecht, waar men zich thans reeds kan aanmelden. Het raam van Tocrop. Voor do gisteren te Utrecht gehouden verkiezingen van 4 notabelen der Ned. Herv. gemeente liad een groep leden uit de Hervormde (Gereformeerde) Staatspar tij candidaten gesteld ender de leuze: Tegen het raam van Toorop in de Dom kerk. Het eind is geweest dat slechts één dezer candidaten in herstemming komt, in de drie anJdere vacatures zijn zij bij eerste stemming verslagen. De uitslag is als volgt: Vacature-Gladder (volstrekte meerder heid 228.) Uitgebracht op dr. Haanseho- ten, candidaat van Gemeentebelang, 213 stemmen en op den heer Wielenga, candi daat gesteld door een groep leden uit de Hervormde (Gereformeerde) .Staatspartij onder do leuze: „tegen het Tooropraam in do Domkerk" 139 stemmen. Herstem ming tusschen deze beide candidaten. Voor de verkiezing van drie leden we gens periodieke aftreding van do heeren Alta, dr. Van der Hoeve en jhr. mr. R«cn- gers Hora Siccauia was do volstrekte meerderheid 230. Onderscheidenlijk ver wierven deze heeren 243, 231 en 231 stem men, zcodat. zij dus gekozen zijn. De candidaten van bovengenoemde groep, de heeren Dekker, Hardebol en De Leur kregen onderscheidenlijk 199, 203 en 1 S3 stemmen. Er komt dus slechts één candidaat van de groep met de leuze „tegen het Toorop raam" in herstemming. Chr. Werkgeversvareenigmg. Onder presidium van den heer V. L. v. •cl. Bom is gisteren fe Schevcningen, in hotel „Zeerust" de jaarlijkscho vergade ring. gehouden van de Christelijke Werk- geversvereeniging (Verceniging van Chris telijke werkgevers en groothandelaren in Nederland). De voorzitter opende de vergadering met gebed, las Filipp. 2:316a en herinnerde in zijn openingswoord aan hetgeen de ver- eeniging hoeft verloren door het overlijden van den heer S. Bakker en bracht dank aan mr. Grosheide, die zich niet meer be schikbaar kan stellen voor het bekleeden van een bestuursfunctie, voor hetgeen hij voor de vereoniging heeft gedaan. De morgenvergadering was geivijd aan de behandeling van de jaarverslagen en de bestuursverkiezing. De jaarverslagen van secretaris én penningmeester werden goedgekeurd. De v ere en i ging heeft een schuld van f 198.50bi. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Ooslwoml, te Franeker, en Jurriën Veldkamp, te Groningen, werden herko zen. In het. bestuur werden gekozen de hee ren D. Lijberse te Arnhem; M. J. C. Bes- selaar te Rotterdam en M. J. van Oord to Werkendam. In de middagvergadering werd de be spreking omtrent het -stand.punt der ver ceniging ten aanzien van de Arbeidswet ingeleid door den lieer F. L. van der Bom. Aan liet einde zijner inleiding zeide spr.: Als Christen werkgevers, vragen wij een Wetboek van den Arbeid en. gezien de tijdsomstandigheden, een wijziging van ■de Arbeidswet. Hierna legde spr. de vol gende conclusie aan de vergadering voor: De vergadering enz.: gezien dan alge- •meénen bedrijfs toes land in Nederland ^er kennende, dat zij als patroons geroepen zijn' -om niet alleen hek risico in eigen on derneming to dragen, maar ook in het ai- gemeen leiding to geven aan het Bedrijfs leven; erkennende dc zedelijke waarde van den menschlijken arbeid; erkennende den plicht der Overheid om misstanden to kecren, om dreigend misbruik to voorko men, om wat in het volksleven is gegroeid in bepaalde gevallen vast te leggen in de wet; ■overwegende, dal verlaging van produc tiekosten (zoowel voor handel en industrie) als voor het volksleven in het algemeen, dringend geboden is; overwegende, dat de industrie in de verlaging van deze kosten belemmerd wordt door: a. te hoog opge veerde belastingen, welke o.a. kapitaalvor ming heiemmeren; b. te zwaren belasting druk op de ondernemers; c. den hoogen levensstandaard van den aibeider, o.a. ver oorzaakt door hooge belastingen en dure woningen; d. den te algemeen beperkten werktijd; spreekt uit, dat o.a. geboden is; verla ging van de directe belastingen, het niet- vcrder-leggcn van lasten op het bedrijfs leven en geen. verdere afschuiving van al- gemêene kosten op de industrie; afschrij ving op de voorschottenvoor woningbouw gedaan, opdat de woninghuur niet langer een beletsel vorine totloonsverlaging; wij ziging van de Arbeidswet in verband met den huidigen bedrijfstoestand, waartoe o.a. bet volgende noodzakelijk is: de eerste jaren geen uitvoering geven aan de motic-Sehaper in zake de verdere in werking treding van de Arbeidswet; in art. 26 den termijn van vier jaren (ot acht jaren uit te breiden; art. 28, lid 3b. te doen vervallen; uitbreiding van art. 28, lid 8, waardoor deze vergunning ook kan worden verleend, indien één of meer werkgevers in overleg met de bij lien in dienst zijnde arbeiders het verzoek hiertoe bij den mi nister doen; in art. 28, lid 7b. het aantal uren van 2500 op 2600 te stellen: in art. 29, le ild, de woorden: en waarvan bin-* nen dien termijn slechts mag worden ge bruik gemaakt op zestig dagen of zooveel minder als de machtiging bepaalt, te doen vervallen; en overigens de wijzigingen in de wet aan te brengen, welke door de bo ven aangeduide wijzigingen noodzakelijk worden. Nederland en Rusland. Op de vragen van den heer Boon be tref fende de onderhandelingen ten opzichte \an de Nederlandsch-Russischc betrekkin gen, antwoordde de Minister van Builen* landsche Zaken: In het standpunt door de -Regeering in genomen, is geen wijziging gekomen: wel in de basis, waarop de onderhandelingen thans worden gevoerd. Teen bij de aanvankelijke besprekingen over een handelsverdrag liet Russische standpunt in dien zin werd verstaan, dat aan eenige regeling van zaken een volledige erkenning zou moeten voorafgaan, werd bezwaar gemaakt, daarin te '.reden en op dien voet de besprekingen voort te zetten. Thans zijn, gelijk in een communiqué van 19 April bekenc^ werd gemaakt, de onderhandelingen hervat op dezen grond slag, dat het complex der hangende quaesties wordt onder de oogen gezien, met dien verstande dat, wanneer ter zako een bevredigende regel'ng mocht wordeft bercikt. herstel der diplomatieke betrek kingen daarvan het gero'g zal zijn. Verhuizingen vcm csh.'ppsrs. Do gemeenten Rotterdam, en Milligr i hebben onlangs geweigerd aan een sqIiin ner. die naar de gemeente Heumen wi'do verhuizen, een verbuïsbiljet af te gever. Mr. W. A. C. v. Dam, advocaat te Rot terdam en rechtskundig adviseur van den Ned. Rijnschippérsbond, heeft nu op 30 April aan heide gemeenten per exploit kennis gegeven dat bedoelde schippers met ingang van 1 Mei, niet meer in die gemeenten gevestigd zijn. Do reden, waarom de beide gemeenten, de i rhuisbiljetlrn niet willen afgeven, is. narmen weet, gegrond op het feit dat Het men met zijn lage belastingen inder tijd propaganda onder de Rijnschippers heeft gemaakt voor de vestiging in die ge meente. Officieel heeft de gemeente Heu men die propaganda steeds geloochend, zij heeft thans ontkent dat men ten raad- huize aan een ambtenaar daartoe in structies had gegeven. Do Rijnschipprrs- bond stelt zich op het standpunt dat het standpunt dat het op grond van artikel 76 van het Burgerlijk Wetboek ren schipper vrij staat te verhuizen naar do gemeente die hij verkiest. IHtvoer-controJe op groenten 3n fruit. Het Centraal Bureau van Tellingen ia Nederland heeft dezer dagen in samen werking met verschillende vereenigingen van Grcentenexporieurs hier to lande een. Uitvoer-Controle-Burcau opgericht met het deel cm door oen geregelde controlo van kwaliteit en verpakking onzer export producten onzen afzet en reputatie op bui- tenlandsche markten te handhaven en uit te breiden. Het bestuur van liet Uitroer-Controle bureau bestaat uit minstens G en hoog stens 12 leden, waarin do kweekers on handelaren in even sterke mate vertegen woordigd zijn. Dczo kiezen een voorzitter welke in geenerlei opzicht direct of indi rect bij handel of productie betrokken is. Heb bestuur beslaat- thans uit de hoeren Ir. R. P. Bonthuis, van het Departement van Landbouw, voorzitter; J. L. Blijen- berg, R. Kamstra, P. Slot APzn., H. H. Trienekens, F. V. Valstar en C. Zwaan. 1 Heb Bureau voert een eigen merk, dat' i door de leden-exporteurs, welko hun ex- 1 port-product en onder controle plaatsen, I geveerd mag worden. „Zoo hebben wij dan den bezem in den; mast gebonden en gaat bet goede Holland <r sche product onder een Hollandsch merk, dat dien steun en de bescherming zal ge niéten van den handel en de producenten (dc twee belanghebbenden bij den goeden afzet) zee in"en: „Wij kunnen door dezen stap, waardoor wij een algemeen j merk voor onze producten verkrijgen, voor j onzen export een eerste plaats verwerven, aan de buitenlandscho markten." in zulke verdachte ondernemingen te la ten moe«Pepen." Men was aan den Gcstinnoi D /or geko men, en het gesprek werd niet verder voortgezet. Na een iiur doorgebracht lo hebben met het bezichtigen van linten of stoffen, ste gen heide dames weer in het rijtuig. On derweg spraken zij over ni,ets anders dan hunne inkoopen. „Ik dank u dat gij mij meegenomen hchf," zeide mevrouw Diakonof, toen zij voor haar huis waren aangekomen. „Gij hebt mij een grooten dienst bewezen, Na thalie Andrevna. Gij weet. dat ik moeielijk loop en do huurrijtuigen schudden zoo vreeselijk. Wanneer zullen wij het genoe gen hebben u weer te zien?" voegde zij er bij, terwijl zij het jonge meisje op Rus sische wijze met drie kussen begunstigde. „Spoedig, hoop ik." i Mevrouw Diakonof was met 'behulp van den knecht uit bet Tijtuig gestapt. „Weet gij wat?" zeide zij, zich nog eens naar binneir neigende, „gij zoudt weldoen een weinig te komen praten met mijn man, dat zou u bevestigen in uw goede gevoelens, en hij zou u kunnen raden op welke wijze gij juffrouw Tielwerk ant woorden moet, indien zij den aap val her haalt." i Hierop drukte de vrouw van den priesr ter Nathalie de hand, nam hare japon op, en een oogenblik later verdween hare zwaarlijvige gestalte achter de deur barer woning. „Wel, heeft juffrouw Sophie eeii lange aanspraak gehouden?" vroeg Nathalie te huis komende aan haar jongste zuster. „Ik weet niet wat. gij onder oene aan spraak verstaat,"- antwoordde Mila met verwijtenden blik, „ik weet wel dat zij mij goed heeft gedaan zooals altijd." „Het. is goed dat zij niet dikwijls komt," prwelde de oudste zuster, naar hare ka mer terugkeerende, „zij zou zich van den geest van dat meisje geheel meester ma ken." HOOFDSTUK XIX. t' Op zekeren avond kwam de heer ïstinef met zijnen zakboeken beneden; Serge stond gekleed als hij toeval in do voor kamer. „Gaat ge naar Galernaia?" vroeg hij, den zwarten zak ziende. „Ja," antwoordde de heer ïstinef. - „Mag ik met u gaan?" „Gaarne." „Ik verlang Pavloucha te zien, de zoon van den gestorven krijgsman," ging hij eenigszlns bedeesd, en als wilde hij zich rechtvaardigen, voort. „Hij dient hij Ti- snophéief den stalhouder. Ik zou. gaarne met u gaan, tenzij ik u hinder." ..Integendeel, ik neem u met genoegen mede."- Onze heide heeren verdwenen in de duisternis;" vlug liep het vurig paardje, hetwelk eerst stilhield aan den laatsten paal bij liet eiland Basilj, en wel voor een laag huis, dat wij kennen. De voorhof was vol sleden, en enkele koetsiers hielden de wacht, teneinde da delijk hij aankomst voor den heer ïstinef de poort te ontsluiten. Het wals de derde maal dat hij dit ver wijderd station bezocht. Hij wist niet niet eens dat het bestond, voordat prinses Bronitzkv den zieke had ontdekt. Hare verhalen en die van Serge hadden hem er heen gedreven. Zij was er het Evangelie gaan lezen, en werd met vreugde ontvan gen; sedert diien tijd werd een wekelijksch bezoek van hem of een zijner vrienden vastgesteld. „Wee welkom, Uwe Edelheid!" riep men als in koor; toch veroorzaakte het zien van een vre.emdeling eenige stijfheid. „Hier is een vriend, die belang in u stelt," zeide de heer ïstinef, op den offi cier wijzende. „Dat is hij, die den vriend van Timo- phéief heeft bezocht met de prinses," sprak een hunner, zijn buurman aanstoo- tende. Hoofdknikkend ging de heer ïstinef den gang door, dezen en genen bekende groe-; lende. Serge volgde werktuigelijk. De benedenzaal was eivol. Een kaars, achter i in het vertrek op eene tafel -geplaatst, verlichtte flauw, want er was stiklucht in de kamer, zoodat de'jongeling de keel be- nepen gevoelde. Hij wcnschte even spoedig als hij gekomen was te vertrekken; on mogelijk. Nauwelijks was hij eenige treden in dio soort van. kelder afgedaald, of een dichte massa men sche n hield .hem tegen. Daar- bij, hoe zou de heer ïstinef zulk een flau- we handelwijs hebben beoordeeld? Hij onderwierp zich en was spoccdig op een marmeren bank gezeten, vlak bij do tafel, op welke de heer ïstinef naast hem staande, den Bijbel liad geplaatst. Vader Timophéief bracht de tweedo kaars. Dit versterkt licht bescheen do voorste rij voerlieden, welke Serge met' nieuwsgierigheid bekeek. Er waren kolossale mannen onder met; roode baarden, breede schouders en ruwe trekken ook grijsaards met witte lok-, ken, mager en beenderig evenzeer jon- gelingen, in gekleurde open hemden, vol; levenskracht en gezond van kleur ach- ter die allen menschen, van welke men niet meer zag dan de hoofden, terwijl het geheel zich verloor in het duister. (Wordt vervolgd). j*l

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5