Hierolefatönt Tweede Bladj volksfeesten en niet tegen de viering van historische gedenkdagen, maar hij maakt bezwaar omdat de feesten een nationalis tisch en Orangistisch karakter dragen. Alsof men Leidens Ontzet kan vieren zon der de feesten zulk een karakter té ge ven. Bij de behandeling van het verzoek van een der ingezetenen cm toekenning van een schadeloosstelling voor een ziektegeval waarvan het ontactisch optreden der poli tici de oorzaak zon zijn, vielen de Vrijz. Dem. en de Democraten elkaar in de ar men. Of deze roerende eensgezindheid ver band bield met de bekende fusiepogingen bleek niet, maar het feit trok in elk geval de aandacht. Dat na de uiteenzetting van de feiten en de belichting daarvan door de deskundi gen, geen schadeloosstelling zou worden toegekend, was te voorzien. De verdedi ging van het verzoek met .gevoel sargn- menten kan daarin geen verandering bren gen. Omtrent de overige punten kunnen wij kort zijn. Dat verschillende straten een anderen naam ontvingen, dat „Ons Deel" weer gelegenheid krijgt een aantal wonin gen te bouwen, is den lezer uit het verslag reeds gebleken. DE POSITIE VAN DE EERSTE KAMER In verband met wat wij Maandag over dit onderwerp schreven laten wij hier vol gen, wat de Standaard hieromtrent opmerkt: „Naarmate het gezag van de Tweede Kamer daalt, sitjgt dat der Eerste. Haar prestige klimt gestadig. Dat is niet uitsluitend toe te schrijven aan het nauwkeuriger letten op en hand haven van de goede parlementaire vormen, al draagt ook dit er wel toe bij, dat het optreden der Eerste Kamer 'het in waar digheid en beteekenis wint van de zuster aan de overzijde van het Binnenhof. Wat editer, in tegenstelling met de Twee,de Kamer, aan de Eerste vooral' ge zag in het land verschaft, is do. degelijk heid der daar gehouden redevoeringen. Het hol en onbeduidend geratel, dat men elders wel hoort, verneemt men binnen de wanden der Oude Statenzaal niet. Naar toon en inhoud kan men daar redevoe- inrgen hooren, die aan den besten tijd van het parlementaire stelsel herinneren. Zoo ook thans weer. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1924. Wel wat Iaat, maar dat kan de Kamer niet helpen. Het was een genot om te beluisteren het fijne staatsrechtelijke betoog Aan Prof. Anema en de doorwrochte rede van Prof. Diepenhorst over den financïecl-economi- schen toestand. Men mocht bet misschien niet in alles eens zijn met de eritiek van den lieer De Vos van Steenwijk op ons kiesstelsel, maar over bet geheel gaf zijn rede een beeld, dat als echt erkend moet worden, terwijl de Frissclie waarheidsmoed bewondering afdwong. Hier ziet men de dingen blijk baar nog zooals ze zijn, terwijl men zo ook durft zeggen. Niet minder lo^r kan gebracht aan de oppositie. Terecht kwalificeerde Prof. Anema de rede van den heer Bink, als een opposl- tioneole rede in voornamen stijl, terwijl de woordvoerder der Socialisten, do heer Wibaut, zoo absoluut niets van den dema goog vertoonde, maar zuiver zakelijk bleef Eén ding is misschien jammer. Op hoe hooger peil de Eerste Kamer slaat, hoe luider in zekere kringen cm hare afschaffing geroepen zal worden. Zóó gezien, is het de vraag of het wel gewenscht is, dat z:j van de schouderen opwaarts boven de Tweede uitsteekt. Geen enkel' college toch ziet zich gaarne het licht betimmerd. Maar aa-n den anderen kant kan men toch ook niet verlangen, dat de Eerste Ka mer zichzelf opzettelijk op lager peil zou brengen. Het beste ware zeker, indien de Tweede Kamer er in .slagen kon het verloren pres tige in liet land te herwinnen. Wat daartoe noodig is, kan zij van de Eerste leeren. KERK EH SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen te Huizen (Gooi) (nieuwe pre'dikansplaats) Ds. G. A. Pott, te" Oud- Beijerland. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Schoondijkc (Z.-H.), en te Lutjegast (Gr.), cand. G. van Meyen- feldt te Amsterdam. Te Voorthuizen (0ld.)J. H. Kuiper te Winsuni (Fr.) CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Oud-Beijerland, P. de Groot te Rotterdam en J. W. Geels* te Apel doorn. i\ s GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor het beroep naar Pater- son (N.-Jersev, Amerika) door Ds. B. van Neerbos, pred. te Ternouzen. Lite Afscheid, Bevestiging en Inired». D s. J. A. de Bi'uij n em.-predikant, nam Zondag jl. afscheid van de Geref. Kerk van Dussên (N.-Br.) met oen predi katie over 1 Cor. 16 vs. 13 en 14. Aan het eind van den -dienst werd Ds. de Bruijn, die de gemeente nog vier jaren mocht dienc-n, toegesproken door ouderl. H. Boender, hoofd der Chr. School. Zondag jl. nam Ds. W. We s sol dij k, predikant bij de Ned. Hcrv. gem. te Schoonhoven, afscheid van zijn gemeente met een predikatie over Efcze 6:24. Den naar Wouterswoude vertrekkenden predi kant werd toegezongen Psalm 121:4, nadat hij was toegesproken door Ds. J. van der Spek, Ned. Herv. pred. te Schoonhoven. - Zondag jl. nam D s. J. .T. Kloot s, predikant bij de Ned. Herv. gem. Ie Me lissant, afscheid^ van zijn gemeente met éen predikatie over Hébr. 3:8. Den "naar Zwairimerdani vertrekkenden predikant werd toegezongen Ps. 121:4. nadat hij was toegesproken door Ds. De Gidts van Goe dereede als consulent en Ds. Van As van Dirksi'and als vriend. Na des morgens bevestigd te zijn door D s. J. W. P. Ie Roy van Slolertlijk, met c-en predikat'e over Psalm 39:8, deed Zondag j.l. de lieer A. L. Boëser (van Am sterdam) zijn intrede bij de Ned. Herv. gemeente te Tlpendam, snrekendc naar aanleiding van Lucas 5 vs. 51). D s. P. d c H a an, te Voorhout, hoopt Zondag 18 Mei a.s.. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Voorhout, en Zondag 1 Juni d a.v. zijn intrede 1e doen bij de Ncd. Herv. Gemeente te Ant werpen. Cand. J. W. E ggi n:k werd Zondag voormiddag in de Geref. Kerk te Willem stad bevestigd door Ds. J. D. v. d. Vel den, van Kralingen (Rotterdam). Des nanrddags verbond Ds. J. W. Eg- gink zich aan zijn gemeente door oen in treerede te houden over Ps. 19 vs. 15. De nieuwe leeraar werd hartelijk toege sproken door ouderl. S. Vermolen namens kerkeraad en gemeente on door den con sulent Ds. J. Meijer, van Fijnaart. Vooral des middags was de belangstelling zeer groot. D s. W. F. S. van L i n g e n nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Gerkesklooster-S troohos B., met een leerrede over Hebr. 13:7, 8 en 9a. Aan het eind der godsdienstoefening sprak Ds. A. Dekkers namens de Classis en als afgevaardigde van de Kerk van Stróobos. Predikantennood. 'L Gaal met de 24 vac. Geref. Kerken ;n Zeeland maar slecht, zegt de Stand., 2 classes lellen 0 vacatures iéder, 1 een 7- tal, terwijl de classis Tholen nog maar één predikant bezit. i 3 Prof. dr. 3. J. Kouvrer. Het „U. D." verneemt, dat prof. dr. B. J. Kouwer.de vorige week door een acute longontsteking is aangetast, die zich zeer ernstig liet aanzien. Gelukkig heeft de ziekte een gunstigen keer genomen en het blad kan thans meedeel en, dat prof. Kou- wer herstellende is. Examens lichamelijke oefening. In 1924 zullen de examops L. 0. cn M. O. lichamelijke oefening worden gehouden in de maanden Juli cn Aug., zoo noodig ook in Sept. 9.s. Aanmeldingen vóór 15 Mei bij den lieer M. F. Graalland, inspec teur van de lichamelijke opvoeding in de 3de inspectie, te Deventer. Zij,' die zich voor deelneming aanmel- den, doch het onderwijzersexamen in 1924 alsnog hebben af te leggen, behooren dit bij hunne aangifte mede Ie deolen. Ds. J. Bentum entsiagen. Zooals men weet, was to Winschoten oen kwestie ontstaan, doordat do voorgan ger van de\vrij evangelische gemeente eischle dat de jongelingsverceniging zich zou afscheiden van het Ncderlandsch Jon gelingsverbond. De kerkeraad. die den pre dikant Ds. J. Bentum voor drie maanden had geschorst, heeft hem thans uit zijn*, ambt ontslagen. Hel Eucharistisch Congres. De bijzondere Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam hoeft aan de Sy nodale Commissie der Ned. Herv. Kerk te \s-Gravenhage het volgende schrijven ge richt: „De bijzondere Kerkeraad van do Ned. Herv. Gem. -Ie. Amsterdam, Woensdag 30 April 1924 Op de Raadstribune Een extra-korte zitting, die van Maan dag, waarin alles even vlot van stapel liep. De ingekomen stukken brachten geen verrassingen ditmaal, de zestien agenda punten werden zonder veel discussie af gedaan, terwijl de rondvraag al mede wei nige tongen in beweging bracht. Om met bet laatste te beginnen, terecht constateerde de Voorzitter dat door Mevr. van Rallie weer eens duidelijk werd aan getoond welk een zonderling begrip men in Leiden van de rondvraag heeft. Wij hebben daarop ai meermalen de aandacht gevestigd. Telkens weer worden daarbij zaken ter sprako gebracht die bij de rondvraag niet thuis hooren. Maar dat, zooals Mevr. van Itallie deed, een geheel stratenplan aan de orde wercl gesteld is toch nog een unicum. Alsof het een zaak van zeer ondergeschikte beteekenis was, werd zoo maar eens even de verbreeding van do Breestraat door wegruiming van do stoepen een plan waarmede vele dui zenden guldens gemoeid zijn ter sprake gebracht. Geen wonder dat het antwoord uitbleef. De lieer v. Stralen kwam B. en W. in- terpelleeren over de niet verstrekking van brandstoffenbons, wat ietwat vreemd aan deed. In de vorige vergadering was aan B. en W. tegen hun zin de bevoegdheid o p- gedrongen om, wanneer dit door h. e n noodig werd geoordeeld, bons te ver strekken. Nu ze echter naar bun oor deel hadden gehandeld on in verband met het zachtere weer geen bons hadden uit gegeven, werd hun daarvau een verwijt gemaakt. Aan de rondvraag ging vooraf een breed antwoord van wethouder Meynen op in dertijd door den lieer Sytsma gestelde vra gen met betrekking tot het handwerkonder- wijs. De wethouder had zich veel moeite getroost om een juist inzic'ht in deze zaken ie geven en daarom zal het hem wel eeni- germate hebben teleurgesteld toen do beer Sytsma zicli van de gestelde vragen niets /neer bleek te berinneren, waaruit tevens bleek dat de belangstelling in dit onder werp maar matigjes was. Toch deed de heer Meynen met de ver strekking van dit overzicht een goed werk, daar duidelijk kon worden aangetoond dat het gevolg van de reorganisatie was: ver betering van het handwerkonderwijs en een niet onbelangrijke bezuini ging voor de gemeente. Bezuiniging en verbetering tevens, een gelukkiger combi natie is vooral in dezen tijd nauwelijks denkbaar. Onder de ingekomen slukke.u bevond zich 'inderdaad het aangekondigde democrati- 'Sclio reclame-voorstel inzake de niet eer vol ontslagen brugwachters, welk voorstel in de volgende vergadering zal worden be handeld. De betrokken personen zullen daarvan niet profiteeren. Maar als de democrati sche fractie wier optreden tot nu toe al zeer ver van gelukkig was, daardoor een kans heeft om aan populariteit te winnen, dan heeft men althans iets bereikt. Tegen het voorstel inzake de beschik baarstelling van een strook grond aan het Galgewater voor de Leidsche Groentenvei- ting, rees eenig verzet. Verschillende om wonenden hadden bezwaren kenbaar ge maakt en daar het voorstel later dan ge woonlijk gepubliceerd werd zoodat er voor Toetsing van die bezwaren weinig gelegen heid was, werd tot aanhouding besloten. Van deze gelegenheid zal tevens gebruik worden gemaakt om na te gaan of niet een £nder, meer geschikt terein de heer Huurman wees op het oude Invalidenhuis beschikbaar kan worden gesteld. Tegen het verstrekken van eene garan- ■3e in de kosten der feestviering op 3 Oc tober a.s. werd door de Democratisch® fractie bezwaar gemaakt. Een redelijke grond voor haar bezwaar wist Mevr. Die trich niet te noemen, maar als we haar goed hebben begrepen dan werkte •hier haar democratisch gevoel, omdat niet allo 67000 Leidenaars de mkidagfeestvie- jing kunnen bijwonen, 't Was oen leepe zet van den l'eider dezer fractie dat hij de bestrijding van dit voorstel aan zijne ta feldame overliet. De heer van Eek trachtte een ander be zwaar te construeeren. 'Hij is niet tegen FEUILLETON EINDELIJK VEREENIGD. £8) De oogen van het jonge meisje flonker den van vuur en overtuiging. Zij waren strak op die van Nathalie gevestigd en schenen haar te bezweren, niet langer te aarzelen en openlijk in het strijdperk te treden. Nathalie was bewogen, maar kon nog niet tot een besluit komen. „Het rijtuig is voor," kondigde de palfrenier aan, die op dit oogenblik de deur opende. „O dat is waar ook," zei Nathalie, „ik had het vergeten," een blik op de pen dule werpende. Vervolgens zich tot So phie wendende: „Lieve juffrouw, 'het spijt mij verschrikkelijk; eene afspraak dwingt mij u te verlaten; maar hier is mijne zus ter, die het verrukkelijk zal vinden, van het overige van uw bezoek te profitee ren." Juffrouw Vielwerk wilde dit voorstel afslaan, toen zij den smeekenden blik van 'Mila ontmoette, die een oogenblik tevoren binnengekomen en onopgemerkl was ge bleven. „Ik bid u, Sophie Alexandrovna, het *ou mij zulk een groot genoegen zijn met M !u spreken," Sophie liet zich overhalen. Mila nam een lagen stoel cn zotte zich aan hare voeten neer. Welk een geluk, juffrouw Vielwerk eens geheel voor zich te hebben. Dat was haar nog nooit gebeurd. De be zoeken van Sophie waren zeldzaam. Door een veelomvattende werkzaamheid hezie'.d, had zij altijd de handen vol! arbeid. Wie ooit in haar kamer was geweest, had er boven hare schrijftafel eene lijst van be zigheden kunnen zien, waarop geen en kele dag der week én geen enkel uur van den dag vergeten was. Zij had dus slechts weinig vrijen lijd, om aan hare vrienden te wijden, en een vertrouwelijk praatje mot haar was een onverwacht geluk voor Mila. Terwijl hare zuster zich met Sophie onderhield, reed Nathalie, gemakkelijk in do kussens van haar rijtuig gedoken, langs het Perspectief, en dacht na over hetgeen juffrouw Vielwerk baar gezegd! had. Duizenden verschillende gedachten en gevoelens bevVogen! zich in haren geest. De laatste woorden harer bezoek ster, de overtuiging, met welke zij waren uitgesproken, hadden een levendigen in druk op haar gemaakt. Zij begon te ge- l'ooven. dat Sopliie wel gelijk kon heb ben. Maar een andere invloed zou weldra het werk van Sophie vernielen. Het rij tuig hield op, de palfrenier opende het portier, en wachtte de bevelen zijner meesteres. „Gij moet naar boven gaau, naar va der Diakonof, en mevrouw waarschuwen -dat ik haar wacht," zei Nathalie. Vader Diakonof was de biechtvader en geestelijke leidsman van de familie Mar line. De knecht verscheen een oogenblik later weer, gevolgd door een dikke dame, die in een wijden pelsmantel gewikkeld was en een grijzen kap op het hoofd droeg. „Wel, hartje," riep zij hartstochtelijk, toen zij plaats genomen had naast het sjonge meisje, „hoe lief van u mij te ko men haten. Ik lieg on te vreezen dat gij mij vergeten hadt" „Ik vraag u duizendmaal verschooning, Marie Vlassievna", zei Nathalie, „het spijt mij dat ik u heb laten wachten; maar ik heb een bezoek gehad, dat mij het uur onzer afspraak over hot hoofd heeft' doen zien." „Dus con gewichtig bezoek," merkte de vrouw van den priester aan. „Ja", antwoordde de joDge vrouw, half glimlachend. In de wijze, waarop dit „ja" werd uil gesproken, lag iets, dat de nieuwsgierig heid van mevrouw van mevrouw Diako nof prikkelde; zij hernam dadelijk: „Zou ik durven vragen wie u dit ge wichtig bezoek bracht?" „Indien ik mij niet vergis, is het iemaud die gij niet kent," zei Nathalie; vervplgens „kennis genomen hebbende van de voor bereidingen tot het z.g. Eucharistisch Congres in de hoofdstad onzes lands, dat bedoelt te zijn een groolsche wapenschouw van de Roomsche Kerk en een brutale aan slag op liet Protestantsche karakter onzer natie, „overtuigd, dat een van de voornaam ste zaken, door -welke een zoodanige Room sche ostentatie in ons land mogelijk is, meet gezocht worden in de ontrouw en lauwheid onzer eigen kerk, „getoovende, dat do God onzer vaderen, Die or.s uit het diensthuis van Rome heeft uitgeleid, nog altoos de Machtige is om te verlossen en op te bouwen, richt zich tot Uw Hoog Eerwaard Col lege met het verzoek een algcmeenen-na- tionalen boete- en bededag voor do Vader- l.indschc Kerk te willen uitschrijven tegen 20 Juli a.s. of vroeger". Dit schrijven is namens den bijzonderen Kerkeraad onderteekend door dr. G. Oort- liuys, praeses, cn Ds. G. A. den Hertog, scriba. De Vrije UniversiteltsJag. De regeling voor de jaarvergadering der Vereen, voor H. O. op Geref. Grondslag is, naar de Stand, meldt, bijna geheel gereed. ZooaI's bekend, wordt zij te Utrecht gehouden op 2 en 3 Juli. 2 Juli zal de we tenschappelijke samenkomst plaats vin den en 's avonds, de bidstond. De leiding is den volgenden dag in han den van Dr. J. G. de Moor. In de morgen samenkomst van 3 Juli zal Ds. II. S. Bou- ma, van Leeuwarden, spreken over de roe ping van de leden cn beguustigers, cor respondenten en agenten, locale en andere comité's, om alle Gereformeerden te be wegen lot medewerkeae aan de eanige Hooge School mot den Bijbel. Mr. H. Bijle.- veld zal spreken over de Vrije Universiteit ■cn de politiek en Prof. Dr. A. Goslinga over do literarische faculteit cn liet Mid delbaar Onderwijs. BINNENLAND Da Regeering en de Landbouworganisaties. Gisteren is in een der zalen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ceu vergadering gehouden, waarin de verschillende landbouworgani saties hier te lande vertegenwoordigd waren. De vergadering, welke werd bijgewoond door den directeur-generaal van den Land bouw, dr. P. van Hook, den inspecteur van den Landbouw I. Kakebeekc cn afgevaar digden van lui Koninklijk Nederl. Land- bouwcomité, den Nederl. Boerenbond, den Ghristelijken Boeren- en Tuindersbond, den Nederlandschen Tuinbouwraad en den Al- gemeenen Nederl. Zuivelbond, heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, ge opend met een rede, waarin hij er op wees groöle beteekenis le hechten aan onderling overleg met dé organisaties. Reeds meer dan 25 jaren heb ik theoretisch en prac tised aan den arbeid van den landbouw deelgenomen. Toen ik de belangen van deil landbouw als Minister mede te be hartigen kreeg, was ik dan ook van den aanvang af doordrongen van de wensche- lijkheid, om aan het georganiseerd overleg op dit gebied een brecde plaats in te rui men. Ongetwijfeld zijn in dezelfde richting reeds verschillende stappen gedaan, waar van spr. voorbeelden aanhaalde. Het is u allen bekend, hoe 's Lands financieele toestand groolo zorg baart. Noodgedrongen is de regeering verplicht, naar do oud-Hollandschc spreekwijze, iederen gulden tweemaal om te keeren, vóór zij hem uitgeeft. Ook do landbouw begroting kan aan do algemeene ver plichting tot bezuiniging niet ontkomen. Ten vorigen jare toen de tijd ontbrak, heb ik mij genoopt gezien, zij bet na uiterst deskundige voorlichting; het mes le zetten in de verschillende uitgaven, zonder u lo kunnen raadplegen. Maar bijzonder zou ik bet waardeeren, indien thans, nu de ge legenheid openstaat, wij te zamen konden overleggen, hoe iederen, voor den land bouw beschikbaren penning, zoo econo misch mogelijk te besteden. "Wij moeten trachten, om in de taal der staathuishoud kunde te blijven, het „produitnet" tot de slechts cenigszins bereikbare hoogte op te voeren. Slagen wij hierin, dan zal tevens liet doel worden bereikt, dat der Regeering in deze moeilijke dagen, aLs bet ware dag en nacht voor oogen staan moet: zoo wei nig mogelijk geld uit de Staatskas zelfs aan den landbouw ten kosto leggen. Het spreekt van zelf, gelijk ik trouwens reeds meermalen ook in de Slaten-Geue- raal mocht opmerken, dat de vitale land bouwbelangen niet onder de bezuinig.ings- noodzaak mogen lijden. Ougetwijfeld zullen de organisaties - aan voegde zij er als met tegenzin bij; „het was juffrouw Vielwerk." „Juffrouw Vielwerk! O ik weet zeer goed wie zij is, maar ik dacht dat gij haar niet meer zaagt." „Ik had haar in lang niet gezien." „Wat bewoog haar dan bij u te ko men?" „Het schijnt dat zij mij wensehte le zien," zeide Nathalie een weinig droog. „Denk niet dat ik oribcsoheiden zijn wil," zc-ide mevrouw Diakonof op honig- zoelen toon. Er was een oogenblik stilte, maar me vrouw Diakonof kon niet langer zwijgen. „In onze dagen," hernam zij met een zucht, „gebeuren er waarlijk vreemde dingen. Men heeft niet meer denzelfden eerbied als vroeger voor onze heilige rechtzinnige kerk. Ik, die liet voorrecht heb do vrouw van een priester te zijn, kan béter dan iemand anders de diepte van het kwaad heoordeelen. Die zucht om vreemde predikers te gaan hooren en zelfs aan te halen, is verderfelijk. Verheeld u eens, lieve, dat eene dame, die mijn man do biecht afnam (bescheidenheid verbiedt mij haar naam te noemen), het was eene vriendin van juffrouw Vielwerk," hier wierp mevrouw Diakonof Nathalie een be- teekcnisvollen blik toe, „onlangs gewei gerd heeft het formulier aan de Heilige Maagd op te zeggen. Dat zal ik niet doen, waarde en beleckcnis winnen, wanneer zij. gelijk b.v. op 't gebied van liet onderwijs reeds geschiedt, wat niet eigenaardig tot 't domein van den Staat behoort, aan zich trekken. De boer is, van huis uit, zuinig en spaarzaam. Ee^ lichaam door boeren en boerenvriendan Peneerd, moet dan ook veel goedkooper werk leveren dan de Slaat Aldus kan met geringer middelen even veel, wellicht meer worden bereikt dan langs den altijd min of meer starren weg van Staatsbemoeiing. Met voorbeelden bewees spr. dat do spankracht nog niet tot het uiterste is uit gezet. Intusscuen meen ik hiermede vokloendo in groote trekken de gezichtspunten te heb ben aangegeven, waaronder de landbouw- begrooting is te bezien. Ik veroorloof mij u uit te noodigen, aan de hand van deze vingerwijzing met den directeur-generaal, deze begrooling voor- loopig na te gaan. Daarpa zal ik, nadat uw organisaties gelegenheid hebben gekregen zich over de onderscheidene punten een oordeel te vórmen, die gaarne vernemen. Het spreekt van zelf, dat een snelle behan deling reeds hierom gewenscht is, omdat de ontwerp-begrooling voor 1925 binnen enkele maanden mijn Departement moet verlaten en ik over andere onderdeden ook nog .metede, betreffende organisaios over leg denk te openen. Salarisverlaging voor rijksambtenaren. Het hoofdbestuur van den Centralcn Ne derl. Ambtenaarshond heeft aan de leden rijksambtenaren per circulaire geadvi seerd, op den dag, waarop zij voor het eerst het verlaagde salaris ontvangen, aan hun handteekening toe te voegen de woor den: „onder reserve van alle rechten'. Zoodra het rijkspersoneel op deze wijze heeft verklaard, dat het zich zijn rechten, voortvloeiende uit art. 40 van het Bezol digingsbesluit, voorbehoudt, zal het hoofd bestuur de verdere voorbereidende maat regelen treffen om den staat in rechten aan te spreken. Het hoofdbestuur schrijft verder, dat in dien een hoofd van dienst het personeel mocht willen beletten, de woorden „onder reserve van rechten" op den betaalstaat te plaatsen, hetgeen volgens ontvangen be richten bier en daar schijnt te zullen ge schieden, liet wensehelijk is, dat do leden weigeren den staat le teekenen of het loon te ontvangen, en dat zij zich telcgraf sch wenden tot het bondssecretariaat. Inwisseling van oude zllvarfccns. De Minister van Financiën heeft Lofo ten, voor de inwisseling van dc ingetrok ken zilverbons van f 1 alsnog ge'egenheid le geven. Binnenkort z°l bekend worden gemaakt, waar cn tot wanneer die gelegen heid zal openstaan. Het Vlcekverbcd. Gistermorgen stond voor do rechtbank (e Rotterdam in ho'ogér beroep terecht een voerman uit Bleiswijk wegens overtreding van het vlóekverbod in die gemeente. Beklaagde is óp 12 Maart door dcii kr.n- foiirechter te 'Gouda van rechtsvervolging ontslagen, omdat de kantonrechter de ge meentelijke verordening in strijd met de wet achtte. Het O.M. ging in hooger beroep. A's ge tuige Averd weder voor de Rotterdamsche rechtbank gehoord de wegwerker, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, Van der Pad irt Bleiswijk. Deze verklaarde dat be klaagde in Januari met zijn wagen den weg vernield had. Hij had hem toen aan gehouden en zijn naam gevraagd, waar op de vrachtrijder met een vloek gezegd had, wou jij mijn naam weter, dat gebeurd niet. Getuige Leeft toen ook procesverbaal opgemaakt, wegens overtreding van het vloek verbod. Het O. M. mr. Hoisteyn, achtte de be slissing van den kantonrechter onjuist. Wel degelijk heeft de gemeente het recht misbruik van Gods naam to Verbieden. Op grond van art. 135 der gemeentewet kan een gemeente hot m'sbruik van Gods naam in strijd met de openbare zedelijkheid ach ten. Het O. M. eischte vernietiging van liet vonnis van den kantonrechter on ver- oordeeling van beklaagde tot f 3 boete of twee dagen hechtenis. Nederland en Rusland. Wanneer de NederlandschRussische onderhandelingen te Berlijn ertoe leiden, dat Nederland Rusland de jure erkent, zat tot Nederlandsch gezant te Moskou worden benoemd mr. A. van de Sande Bakhuizen, consul-generaal in algeme-enen dieast. toe gevoegd aan hot ministerie van builenland- sclie zaken. De lieer Van de Sande Bakhuizen is in 1922 secretaris-generaal geweest van do Russische .conferentie te 's-Gravenhago. tenzij gi-j mij uit de Schrift bewezen hebt, dat wij onze gebeden tot de moeder des Heeren moeten richten, zeide zij. Vcrbee'd u eens, welk eene vermetelheid!" „En wat heeft-Batuchka haar geant woord?" „Dat zou ik niet kunr.en zeggen, maar wat ik wel weet is, dat mevrouw .2 ik wil zeggen diezelfde dame, beweert, dat het vergeefsche moeite is voor de dooden te bidden; dat do geloovigen. zooal.s do ge- loovige boosdoener, regelrecht naar hot paradijs gaan, cn dat er voor de anderen geen hoop meer is na den dood. Denk eens, geen hoop meer na den dood! Dat is immers afschuwelijk wreed en wanho pend. Nooit heeft onze heilige kerk zu'k een barbaarsche leer onderwezen. „Het is een grooto troost," zeide Natha lie, „te mogen hopen en bidden." „Indien zulke denkbeelden ingang vin den bij het volk," vervolgde mevrouw Ilia-» konof, „zou er een gemakkelijk middel le gen zijn; "inen zou oeu voorbeeld moeien stelten en de schuldigen in den korkel j- ken ban doen, dan zou niemand weer dur ven beginnen. Het zou niet de eerste keer zijn dat dit gebeurde, maar tegenwoordig verbreidt de kelterij zich in de lioogo kringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5