Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS In Lelden en bulten Leiden waar agenten gevestigd zijn ij Per kwartaal. f2.50 1 Per week ...f 0.19 Franco per post per kwartaal, f2,90 5de JAARGANG. - VRIJDAG 25 APRIL 1924 - No. 1223 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRijS Gewone advertentiên per regel 22l/- cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariefl; Bij contract, belangrijke reductie. •Kleine adrertentién bijvooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. Dit nummer bestaat wit twee bladen. V Verplichte onderwijzers. Behalve dooï de beperking van de leerverplichting zal de noodzakelijke be zuiniging worden verkregen door vermin dering van het aantal verplichte onder-» wijzers, wier salaris uit 's Rijks kas wordt vergoed. De voorgestelde wijziging blijkt duide lijk uit het volgende staatje. Vereischt Lager Onderwijs Uitgebr. L.O. aantal Hoogste getal Hoogste getal Leer- leerlingen leerlingen trachten Wet Voorstel Wet Voorstel 1 32 48 23 30 2 72 96 40 60 3 116 144 70 90 4 160 192 100 120 5 210 240 130 150 6 260 288 160 180 7 315 336 190 210 8 370 384 210 210 9 425 432 240 270 710 480 480 270 300 Aan deze regeling kleven ongetwijfeld ernstige bezwaren. Met name voor de kleine scholen zal een behoorlijke klasse-indeeling soms z-eex moeilijk vallen. Een school met 7 klassen, elk van 12 leerlingen, is, zooals de Nederl. terecht opmerkt, een alleszins behoorlijke onder wijsinrichting, mits zij beschikken kunne over 4 leerkrachten, waarvan één (het hoofd) belast is met het onderwijs in één klasse en het toezicht over de geheel# school, en elk der andere onderwijzers twee klassen voor zijne rekening neemt. Volgens de voorgestelde wijziging zal de 4e leerkracht echter eerst de school binnentreden, gelijk met den 145sten leer- Mng. Een school van 7X12 leerlingen zal het moeten stellen met 2 leerkrachten; zelfs aan een school van 7X20 leerlin gen zal het salaris van slechts drie leer krachten worden vergoed." Trouwens, ook voor grootere scholen zullen zich groote moeilijkheden voor doen, vooral daar de leerlingen nooit ge lijkmatig over de verschillende klassen verdeeld zijn. Als men h.v. heeft een zevenklassige school met 280 leerlingen en zeven klas sen, dan zullen de hoogst© klassen als regel' slechts matig bezet zijn, terwijl zich in do lap-ere klassen een bedenkelijke overbevolking voordoet. Wij wijzen hierop niet om tegen liet ontwerp stemming te maken. Er moet bezuinigd worden, en als het niet uit de lengte mag, dan zal het uit do breedte moeten komen. Trouwens het aanstellen van „boven tallige" onderwijzers blijft geoorloofd en oeneens blijft behandhaafd de bepaling, dat voor boventallige onderwijzers, voor zoover deze aan overeenkomstige open bare scholen in de Gemeente werkzaam zijn. hef sarris ook aan bijzondere scho len uit de Gemeentekas moet worden ver goed. De kans bestaat 'dus, dat we In- plaats van de bedoelde bezuiivging krij gen een verplaatsen van de lasten van het Rijk naar de Gemeenten, althans wanneer de Gemeentebesturen niet do kunst ver staan om neon te zeggen, wanneer dit uit financieel oogpunt noodzakelijk is. V De assistenten. Et is nog een andere uitweg. De wet geeft niet alleen gelegenheid tot het aanstellen van boventallige leerkrach ten, maar laat ook open, de mogelijkheid, om op scholen met niet meer dan 144 leerlingen assistenten aante stel len. Een predikant bij do Gereformeerde Kerken, die voorhêen als oefenaaT was werkzaam geweest, noemde dit een onmogelijken naam voor een nog onmo gelijker zaak. Of dit ook van de assistenten zal' gelden, zouden we niet durven beweren, maar een weinig onmogelijk schijnt ons de te ere-- ©eren assistenten-werkkring toch wel. De nieuwe assistenten zullen niet zijn de verdwenen kweekelingen noch ook de nimmer-verschenen h u 1 p- onderwdjzeressen zij zijn hulp krachten van geheel nieuwe vinding. Jon gelingen en jongedochters, niet jonger dan 16 jaar, voorzien van een© verklaring van voldoende ontwikkeling en geschikt heid, van den Inspecteur van liet Onder- Wijs, zullen in de school werkzaam mo gen zijn. De voldoende ontwikkeling wordt geacht aanwezig te zijn door het bezit van de onderwijzers-acte, het m.u.l.o.-diploma, het eind-examen eener H. B. S. met drie jarigen cursus, het bewijs van toelating tol de 4e klasse van een Gymnasium van een. H. B. S. met vijfjarigen cursus of van een H. B. S. voor meisjes met zes-= jarigen cursus. De assistenten, die niet de onderwij zers-acte bezitten, mogen slechts werk* zaam zijn onder het onmiddellijk toezicht, en de leiding van een bevoegde. Deza voorwaarde wordt geacht te zijn vervuld, indien het lokaal, waar de assistent werk zaam is, gemeenschap heeft met een lo kaal, waar een bevoegde leerkracht on derwijs geeft." De assistenten zijn dus ja, 't zijn as sistenten. D.w.z. ze zijn, althans voorzoo ver ze niet de onderwijzers-acte bezitten feitelijk niets. In dit opzicht staan ze nog bij de vroe gere kweekelingen ten achter. Dat waren althans nog onderwijzers in den dop. Maar dat geldt van de assistenten niet. Ze hebben eenige ontwikkeling, ze zul len zich met een klein salaris tevreden moeten stellen en ze hebben geen vooruit zichten, hoegenaamd. De eenige kans die ze hebben is, dat ze voor bet practische leven onbruikbaar worden gemaakt. Wij kunnen dit nieuwe instituut dan ook niet toejuichen. Voor de school mag het eenige bctee- kenis hebben, voor de betrokken personen zien we hier niets anders dan schade. Of denken de mannen uit. de practijk, onze onderwijzers hierover mis schien anders? STADSNIEUWS. Chr. Meiaalbeworkersbond. Het 20-jarig beslaan van de afdeeling Leiden van den Christ. Metaalbewerkers- bond, werd Donderdagavond herdacht. Daar de afd. -Voorzitter, door omstan digheden niet kon aanwezig zijn, werd de leiding van de vergadering in bandon van den Bonds-Voorzitter gegeven, die na de vergadering met gebed 1e hebben geopend, de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder het Chr. Mannenkoor „Na arbeid kunst". Directeur de heer A. Teljeur, en den Weled. beer J. L. F.eiten, Declamator uit Utrecht. Nadat het Man nenkoor eenige liederen had deen hooren, werd bet woord gevoerd door den heer F. EPkerbout, die, als mede-oprichter van deze afdeeling, een blik in het verleden sloeg en ons mededeelde, dat na de* Spoorwegstaking van 1903, in den boezem van Patrimonium de begeerte was opge komen, om tot oprichting van de Chr. Vakbeweging over te gaan. Op een daar toe belegde vergadering waren oen aantal vrienden Irjeen gekomen, die tot oprich ting van do afdeeling besloten, en waar als bestuurders gekozen werden, de hee- ren: C. Roos, J. J. Oosterhoud, Vreeswijk en F. Eikerbout. De contributie werd be paald op 5 ct. per week. Het bleek al spoedig dat er eenigë opleving was waar te nemen, daar na eenigen tijd de afdee ling uit 25 leden bestond. Nochtans ook bier zouden wij ondervinden dat er met een inzinking moest gerekend worden, want ook in ons vereenigingslevon hebben wij het tijdstip medegemaakt, dat de be stuurders aan elkander do vraag stelden of het niet beter ware, de afdeeling op te beffen. De invoering van de Wet op het ar beidscontract gaf weder een opleving en wij zagen het ledental tot 60 a 70 opge voerd. De aansluiting bij den Bond had inmidde^ plaats gevonden, hoewel het zeer veel moeite had gekost, omdat de contributie 3/4 uurloon ]>edroeg, wat bij een loon van 11 tot'20 cent nog al een belangrijke uitgave beteekende. Echter was door deze aansluiting een andere ge dachte ingedragen, daar men de zaak niet meer als eene van plaatselijken maar van landelijken aard bezag. Langzaam maar zeker werd het gebouw der Chr. Vakbeweging opgetrokken, en hoewel er sfeenen genoeg waren, leverde het heel wat moeite op, deze bij te bren gen. Thans na 20 jaren zien wij, met ze keren trots op het pionierswerk terug. De verhouding van nu tegen vroeger, is veel' veranderd. Een beduidend aantal leden is in onzen bond georganiseerd, en onze or ganisatie heeft vaak langs vr edel lebenden weg, maar ook, zoo noodig, door strijd de belangen barer leden behartigd. Toch mogen wij niet tevreden zijn, want het leger dat hier gevonden wordt is mog veel te klem. Wij dienen onze Chr. begin selen meer en meer uit te dragen, maar tevens bij de niiet-leden in te dragen. Wel weten wij dat het werk der propaganda verbazend moeilijk is, vooral in dezen tijd,, waarin de bestaanszekerheid van den arbeider en zijn gezin wordt bedreigd, doch wij weten ook dat boe moeilijk onze weg moge wezen, er Eén is, die ook. Zijn zegen op onzen arbeid zal schenken. Spre ker stelt de vraag of wij behooren tot de genen, waarvan in de gelijkenis gespro ken wordt, dat zij bereid waren om in den wijngaard te arbeiden en niet gingen, of tot hen die daartoe niet bereid waren, maar toch -ziich daarvoor beschikbaar stel den. Hij spoorde de aanwezigen daartoe aan, omdat wij één strijd moeten voeren naar twee zijden. Strijd op pfri-ncipieel en op maatschappelijk terrein. Op princi pieel terrein is het noodig, dat onze leden zich wapenen met het zwaard des geestes en het schild des geloofs, omdat zij vol harden bij hun ideaal. Niet overmoedig maar ook niet wankelmoedig mogen wij zijn, maar bij ons behoort het te wezen: Houdt in Uw weg het oog op God ge richt, Vertrouw op Btem en de uitkomst zal niet falen". Ook op het maatschappe lijk terrein moeten wij onze oogen goed open houden, opdat wij ook bezien de aanslagen die er van patroonszijde ge daan worden op de levenspositie van den arbeider. Daarom, wee-s' f" i ver sterkt Uw organisatie, en' s!?! Ter afwisseling ver ."rschillen- de voordrachten ten gehoore gebracht, zoowel van ernstigen als luimigen aard, terwijl ook het mannenkoor ons verschil lende liederen deed hooren. Ten slotte sprak vriend Wefselaar nog een kort woord, die als oud-Lei'denaar wees op de groote tegenstellingen die hier gevonden werden. Eenerzijds de gegoede burgers met hun flinke woningen, ander zijds de arbeiders, die zich nog met een schamele woning moesten tevreden stellen. Ook hij schetste aan de hand van zijn on derwerp „Op twee fronten", dat ©ener zijds gestreden moet worden tegenover lien die*principieel van gedachten ver schillen ep niets anders dan donkerheid op onzen weg willen brengen. Anderzijds ziet hij hoe hier ter p Taats© in de textiel nijverheid, de arbeiders meerdere en meerdere maqjiines moeten bedienen om hun schamel loon op peil te houden. Hebben wij, aldus spreker, niet gehoord hoe ook Christelijke patroons bezig zijn om de rechten van de arbeiders te verkor ten, eenerzijds door een langeren werk tijd in te voeren, waarbij de arbeiders minstens 10 pet. extra-loon minder ont vangen dan hun toekomt, anderzijds door dat do loonen van de oude arbeiders be langrijk zijn verlaagd. Aan wie de schuld? Aan U, arbeiders, omdat er te weinig medeleven in Uw afd. wordt ge vonden. Daardoor komt men tot het re sultaat, dat er bij U oen s'aafsche geest gevonden wordt en gij den zedelijken moed mist, hiertegen op te komen. De patroons lachen, als do Chr. arbeiders de organisa tie den rug toekceren. Als dit geschiedt moeten wij dan niet een oog naar binnen slaan en ons zelve afvragen of wij wel' gedaan hebben wat wij moesten deen. Gooi af Uw koude onverschilligheid en laat fyet zoo worden, dat van Leiden niet behoeft gezegd te worden, dat het de stad met de laagste loonen en slechtste ar beidsvoorwaarden is. De Chr. arbeider behoort stelling te ne men tegen het onrecht dat door Chr. pa troons hem wordt aangedaan. Het is •schande, driewerf schande, dat zulks bier gebeurt. Neen, het is geen oproerskreet om IT te gen Uw patroon op te zetten, maar om U, Chr. arbeider, tot de overtuiging te bren gen, dat wij, naar eisch van Gods wet, recht hebben op een menschwaardig be staan. Daarom, gearbeid aan den uit bouw van Uw Ghristelijken Vakbond cn God van den Hemel zal Zijn zegen op ons werk verleenen. Nadat de Voorzitter aan allen dank ge bracht had voor hun tegenwoordigheid en de medewerking die verleend was om dezen feestavond te doen slagen, werd de verga dering gesloten, nadat vriend Wefselaar in dankgebed was voorgegaan. Recht voldaan keerden allen huiswaarts en deze avond mag wel als geslaagd be schouwd worden. „Rhijngeest". B. en W. kunnen zich geheel vereeni gen met het voorstel van de Commissie van Beheer over de Gestichten Endogeest, Voorgeest en Rhijngeest waarvan de strek king is, om buiten twijfel te stellen, dat voor het verlaagd tarief alleen die Leid- sche ingezetenen in aanmerking komen, wier financieel© omstandigheden, zulks naar het oordeel van onze Commissie, dit noodig maken. Voorts verdient het aanbe veling te bepalen, om eventueele misbrui ken te keeren, dat men bovendien, alvo rens voor het verlaagd tarief in aanmer king te kunnen worden gebracht, gedu rende één jaar, onmiddellijk aan de opne ming in het sanatorium voorafgaande, in gezetene der gemeente Leiden is geweest, terwijl het ten slotte gewenscht is van de 6 plaatsen, voor welke het verlaagd tarief geldt, er 3 te bestemmen voor vrouwen on 3 voor mannen. Eervol ontslag. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de dames A. S. A. van Kaathoven, lijde- l'ijk leerares in de zang- en spraakvor- ming aan- de afdeelingen A on B der Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen, en J. J. A. Longepee, tijde lijk leerares in de geschiedenis en aard rijkskunde aan do afdeeling A dier school, op haar verzoek eervol ontslag to verleenen. Geref. Meisjesvereen. Wo verwijzen do leden der Geref. Meis- jesvereeni „Voor onzenj Koning" naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin meegedeeld wordt, dat do verga dering van hedenavond niet doorgaat doch uitgesteld is tot 2 Mei as. De Emmabloem. De gisteren alhier gehouden straatver koop van do Emmabloem ten bate der Tuberculosebestrijding heeft f680.95 op gebracht. Afscheidscollege prof. Nolen. Prof. dr. W. Nolen, die wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd aan het eind van dezen academisclien cursus af treedt als hoogleeraar in de geneeskunde, zal Vrijdagmiddag 6 Juni in do college zaal van het academisch ziekenhuis zijn afscheidscollege geven. Rijksmuseum van Oudheden. Het Rijksmuseiun van Oudheden heeft dezer dagien een buitengewone aanwinst verkregen. De heer W. Spyer, industrieel te Amsterdam, schonk n.l. aan het Rijk eenige voorwerpen van bijzondere belee- benis, zoowel uit oen oogpunt van kunst waarde als van historisch belang. Een zeer mooi terrar-cotta relief, ©en z.g. Campaansch relief, waarop Satyre, dan sende op wijndruiven, zijn voorgesteld, is een prachtige vertegenwoordiger van een laat Hellenistisch kunstgenre, hetwelk tot dusver in het museum geheel ontbrak. Het is een stuk, reeds uit een oudere kunst collectie afkomstig. Niet minder interessant zijn meerdere voorwerpen, welke door dien schenker zelf op een reis in N. Afrika werden verzameld en behoorende tot do eigenaardige, ge mengde beschaving in die streken, waar naast. Punische elementen een zeer sterke, klassieke invloed merkbaar is. Zeer mooi is de groote wierookvaas, een terra-cotta buste in laat Griekschen stijl en twee frag ment en van zulke vazen. Bijzonder inte ressant zijn een paar Punische lampen, terwijl bovendien een aantal 6tukken Ro- meinseh-Punisch aardewerk de in dit op zicht toch reeds belangrijke verzameling van het Museum zeer gelukkig completee- rem De mooiste stukken van dezo schenking, waardoor de heer W. Spyer zeker ook het inuseumpublick ten zeerste aan zich heeft verplicht, zijn voorloopig afzonderlijk op de bovengang van het Museum ter bezich tiging gesteld. (Hbl.) Ernstig ongeluk. Gisteravond had op het emplacement van do S. S. bij het goederenbureau aan den Haagweg ©en ernstig ongeluk plaats. De treinpoetser P. V. en de nacbtstoker A. G. waren samen bezig een locomotief in de loods te brengen. In do gedachte dat hij er wel door kon, bleef de 29-jarigo V., op do machine staan. Hij geraakte bij het binnenrijden bekneld tusschen de machine en do loods, met het droevig gevolg dat hij inwendig zware kneuzingen bekwam. Per brancard werd hij Voor onderzoek naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht, waar do dienst doende geneesheer een dijbeen- en een bekkenbreuk meende te moeten vaststel len. Hoewel zijn toestand ernstig is, wordt het toch niet onmogelijk geacht dat de getroffene het ongeval nog zal te boven komen. Hij is ter verpleging in het Diaoönessen- huis opgenomen. De heer D. Herreveld alhier heeft met goed gevolg examen afgelegd voor het brevet 3de stuurman bij de groote stoomvaart (koopvaardij.) BINNENLAND Chr. Onderofftcienenvereeniflsng. Onder voorzitterschap van den heer A. T. Oosferom is gisteren te Utrecht de al gemeen© jaarvergadering gehouden van de „Nat. Christen Onderofficierenvereeni- ging". De Minister van Oorlog en verschillende Christelijke organisaties waren vertegen woordigd. Een voorstel van de afdeeling Ede. om zich niet meer te doen vertegenwoordigen in het Christelijke Miiltair Verbond werd verworpen, nadat bet hoofdbestuur er zich ten sterkste tegen verklaard had. Evenwel werd op voorstel! van' het bestuur een wijziging gebracht in het reglement voor samenwerking met die organisatie. De he eren Kamper, Rens en De Ridder werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. In de Ondersteuningscommis sie werd in de vacature-Loven gekozen de heer Veen te Ede. Aan den voorzitter werd ter gelegenheid van zijn tienjarigen leiding der vereenü- ging een blijk van sympathie geschonken. Ds. P. Bootsma, legerpredikant, hield ten slotte een rede met als onderwerp „Een Vaste Burcht." Staten van Zuid-Holland. In de gisteren te 's-Gravcnhage gehou den openbare zitting van het Centraal Slembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, is, ter voorziening in de vacature, ontstaan door ligt overlijden van Mej. M. G. van Berkel (r.-k.) tot lid van de Sta ten van Zuid-Holland benoemd verklaard de heer L. F. Guit (r.-k.) te 's-Graven- bage. Invoerrecht op vleesch. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat de commissie van deskundigen voor het invoerrecht op versch en gekoeld vleesch in hare vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 (Staatsblad No. 330) bedoelde prijscourant heeft vast- gesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 95; paarden- en ander vleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 55. Gedurende de maand Mei zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vleeschsoorten bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. Eieren rapen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hiemstra: 1. Is de minister niet van meening, dat bij d© wijziging van do Jachtwet 1857 in dien zin, dat onder de opsomming van het wild zijn geschrapt de kemphanen, ruiters en grutto's, niet de bedoeling heeft voorgezeten, het rapen van eieren van deze vogels te verbieden? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid een zoodanige wijziging van de Vogelwct te bevorderen, dat het rapen van doze eieren weer wordt toegelaten? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: 1. Bij de schrapping van de kempha nen, ruiters en grutto's uit de opsomming van het wild, beeft uitsluitend de bedoe* Hng voorgezeten, het wettelijk begrip wild te beperken tot de diersoorten, wel-» ke in ons land bijzondere jachtobjecten vormen, niet, het rapen van eieren van deze vogels te verbieden. 2. Voor een wijziging der Vogelwct 1912, waarbij in het rapen van eieren van de genoemde vogels wordt voorzien, zijn reeds voorbereidende stappen gedaan. Nooduitkeermgen aan de qemaer.'.en. De voorstelling, als zou de Regeering een belofte hebben afgelegd tot het toeken nen van een nooduitkeering aan de ge-» meenten, waaraan rij ook thans nog zou zijn gebonden, is, naar in de Memorie van Antwoord op het VoorL Verslag van de Eerste Kamer wordt opgemerkt, in meer dan één opzicht onjuist; vooreerst, omdat geen Minister aan de gemeenten te de/er zake iets te beloven heeft en mitsdien, ge steld een Minister had zich in dezen vorm uitgelaten, dat toch een gemeente daar-» aan slechts de heteeken's zou kunnen toe kennen van een toezegging om een wets-» ontwerp in te dienen. Het inrichten van de gemeen tebegrooting op het verkrijgen van die uitkeering was dus zelfs in dat ge val in zooverre voorbarig, dat daarmede op de beslissing van den wetgever werd vooruitgeloopen. In de tweede plaats echter wekt bet spreken van een bindende belofte aan de gemeenten een gansoh verkeerden indruk, omdat de ambtsvoorganger van den Mm nister niet meer heeft gedaan dan zijn voornemen mededeelen om een desbetref-» 'fend wetsontwerp in te dienen.. De Minister blijft dan ook van meening, -dat er geen enkefe reden bestaat zijp- standpunt in -dezen te herzien. De Successie-belasting. Het wetsontwerp, dat strekt tot veria-» ging van de successie-belasting is thans in een ver gevorderd stadium van voorbereid ding. Prof. Treub en Vreemdelingenverkeer. Naar „Het Vad." verneemt heeft prof. Treub zijn benoeming tot voorzitter van de Algemeen© Vereeniging tot Bevord©-» ring van het Vreemdelingenverkeer aam genomen en zal hij in de vergadering van 15 Mei worden geïnstalleerd. Prof. Treub voligt, zoo als mem weet, wijlen baron Van Tuvll van SerooskerkeA op. De Zomertijd. Het „Tijdschrift der Maatschappij voof Nijverheid" bespreekt hot vraagstuk vafl den zomertijd. In herinnering wordt gebracht, dat- dit vraagstuk in ons land het oeret door dezo maatschappij aan d© orde is gesteld, na melijk in de algemeen© vergadering to Zwolle in 1914 en dat het hoofdbestuur int zijn jongste adres aan de Eerste Kamer als mogelijke oplossing van de kwesti© „zonnetijd met zomertijd" heeft aanbevo len. Werd dit stelsel ingevoerd, dan zon den wij als regel den West Europceschea tijd hebben, overeenkomend met dien van België en Engeland en 's zomers den Mid- den-Europeeschen tijd. Land- en tuinbou wers zouden hierdoor eenige tegemoetko ming krijgen op hun bezwaren, daar des zomers de klok gedurende den zomertijd slechts 40 minuten zou voorloopen in ver gelijking met den Amsterdamschen tijd en daarentegen gedurende do wintermaan den 20 minuten achter. Ook zou Nederland zich daardoor einde lijk aansluiten bij do international© rege ling, die de aarde in tijd gordel 8 heeft ver deeld en ons land in die van West-Europa heeft geplaatst (Congres van Ronio van 883.) Als lid van den Volkenbond mag Nederland dit niet langer uitstellen. EEN AMICAAL COLLEGIAAL INTERMEZZO. Do heer de Vos van Steenwijk, lid vaii de Eerste Kamer, was ontstemd dezo week. Hij bad aan den rapporteur van zijné afdeeling verzocht het volgende in het Voorl. Verslag op te nemen: „Ken lid vestigde de aandacht op het feit, dat- heb Parlement in aanzien is gedaald ca schreef zulks toe aan de huidige regeling van het kiesrecht," De Commissie van Rapporteurs besloot echter deze opmerking te laten „zwem men." Ij Waarop de ontstemde Senator als volgt! losbrandde: „Van dat oogenblik stond het voor mij vast, dat ik over de kwestie niet zou

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1