Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUWE LEIDSCBE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Lelden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Ver kwartaal. f2.50 Per week*0.19 Franco per post per kwartaalf2,90 5de JAARGANG. - DONDERDAG 24 APRIL 1924 - No. 1222 BureauHooigracht 35 leiden - Tel. Int. 1278 - Posirekenïng 58S36 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/2 cent. Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbeU_. ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent. V Ons Lager Onderwijs. De onrust en onzekerheid bij liet La-- ger Onderwijs blijft aanhouden. De Memorie van Antwoord omtrent het wetsontwerp tot wijziging van de Leer plichtwet en van de Lager Onderwijswet, waarvan wij de hoofdzaken reeds mee deelden, brachten weer nieuwe verrassin gen. Of het de laatste zullen zijn, zal de tijd moeten leer en. Om te beginnen schijnt thans de op schuiving van den toelatingsleeftijd tot de lagere scholen voorgoed van de baan. De Minister ziet in die opschuiving niet de bezwaren die velen daarvan ducli- 1en en ook blijft hij van meening dat op die wijze een belangrijke besparing Zou zijn te verkrijgen. Waar echter de genomen maatregel zoo goed als algemeen© afkeuring vond is de Minister bereid de intrekking van het Kon. Besluit te bevorderen, wanneer al thans vaststaat, dat de beoogde bezuini ging op andere wijze wordt verkregen. Een andere maatregel waartegen even eens van meerdere zijden bezwaren wer den geopperd, zal 'evenmin worden uitge voerd. Wij bedoelen de invoering van het in stituut der hulponderwijzeressen, die een verlicht examen zouden lieben te doen en n de laagste klassen werkzaam zouden worden gesteld. Van deze dames geldt dat ze verdwenen aleer ze zijn verschenen. Maar wat ook verandert en wat ook verdwijnt, bezuinigd moet er worden. En om dat doel te bereiken worden nu in hoofdzaak twee middelen aangegeven. Om te beginnen zal de opschorting van de leervf^licliting gedurende het zevende leerjaar worden doorgevoerd en tegelij kertijd zal het aantal leerkrachten wor den beperkt. In verband met de moeilijkheden die uit laatstgenoemden maatregel zouden kunnen voortvloeien, wordt aan de ge meente- en schoolbesturen de vrijheid verleend assistenten hij het onder wijs aan te stellen. Over elk van deze maatregelen waarvan gezien de historie van den laalsten tijd de totstandkoming volstrekt niet zeker is, een enkel woord. V Het zevende leerjaar. 'Aanvankelijk lag het in de bedoeling ■dat het zevende leerjaar, althans tijde- li.ik, zou verdwijnon. Op dat plan is do Minister thans ech ter teruggekomen. Alleen de leer plicht verdwijnt. Als een kind dus zes leerjaren heeft 'door!oopen, of als het leerjaar is geëin digd waarin een kind bij liet bereiken van den twaalf jarigen leeftijd geplaatst was, dan is de leerverplichting afgeloopen en zijn de ouders dus vrij zulk een kind van scli ooi te nemen. Zij mogen dat doen. Maar ze behoeven het-niet te doen. Wanneer de ouders voor hunne kinde ren een zevende leerjaar gewensclit ach ten. dan bestaat daarvoor de gelegenheid. Dit schijnt ons een toe to juichen maat regel. Op deze wijze wordt toch tegemoet ge komen aan het bezwaar van hen die de aansluiting wenschten met den leeftijd waarop volgens de Arbeidswet in fabrie ken en werkplaatsen arbeid© mag worden verricht, en ook aan het bezwaar van hen, die niet ophielden te beloogen dat de be doeling van de Regeering was ons volk dom te maken en dom te houden. Bij het volk zoo stelde men het voor -is een sterke drang om de kinderen wat meer te geven dan ze in zes leerjaren aan kennis kunnen verzamelen. Maar de Regeering en met name de lieer Golijn heeft niet graag dat een arbeiderskind Wat meer leert, hij zóu hel liefst z:en dat ze in 't geheel niets leerden, en daarom moest het zevende leerjaar Worden afge schaft. Zoo werd het volk, brutaal en onbe schaamd en welbewust voorgelogen. Maar die leugen zal men nu niet kun nen volhouden. De v r ij h e i d om de kinderen zeven jaren naar school te sturen blijft. En wanneer inderdaad waar is, dat er bij de massa zulk een sterke drang is om do kinderen uit den beker der kennis te laten drinken, dan zullen straks overal de hoogste kl'assen dicht bezet zijn. En vermoedelijk zal dan in 1930 want \t)t zoolang duurt de voorgestelde maatregel de zevenjarige leerplicht voorfDed kunnen verdwijnen. Als toch alles spontaan gaat, waarom zou dan nog een verplichting worden gehandhaafd? STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert Maandag a.s., des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van Mej. A. S. A. van Kaathovcn, om eervol ont slag als tijdelijk leerares in zang- en spraakvorming aan do afd. A en B der Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. 2o. Praeadvies op het verzoek van Mej. J. J. A. Longepee, om eervol ontslag als tijdelijk leerares in geschiedenis en aard rijkskunde aan de afd. A dier inrichting. 3o. Praeeadvies op het verzoek van J. Snelting, om het te bouwen schuurtje op het terrein aan den Rijnsburgerweg, Sectie P Nis 722723, van hout te mogen maken 4o. Praeadvies op het verzoek van de firma J. A. van der Made, om het te bou wen kantoorgebouwtje op het terrein aan den Haagweg, Sectie M No. 149, van hout te mogen maken. 5o. Praeadvies op het verzoek van het Bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", om het kosteloos gebruik van eenige Iocaliteiten van de Stads-Gehoorzaal, voor het' houden van de algemeene vergadering en van de tentoon stelling van door de leerlingen vervaar digde werkstukken. (B. en W. stellen voor al deze verzoeken in te willigen.) 6o. Voorstel tot verhuring van de per- ceelen teelland in de Waard. Sectie N Nis 333, 331 335 en 336, aan W. Bink en N. Bink. (Tegen een jaarlijkschen huurprijs van 800 gld.) 7o. Voorstel: a. tot verhuring van het westelijk ge deelte van liet perceel teelland nabij de nieuwe zweminrichting aan de Zijl, Sectio N No. 203 en het perceel Sectie K No. 592, aan F. Wervelman; (Tegen een jaar lijkschen huurprijs van 176 gld.); b. tot verhuring van de noordelijke helft van het perceel Sectie N No. 203, aan P. Glasbergen (Tegen een jaarlijkschen huur prijs van 176 gld.) 8o. Voorstel tot verhuring van het per ceel teelland aan den Warmonderweg, Sec tie P No. 106, aan P. J. Molenkamp Jr. (Tegen een jaarlijkschen huurprijs van 360 gld.) 9o. Voorstel: a. om een strook grond aan het Galge water (Zuidzijde), met daaraan grenzende strook water niet meer voor den open haren dienst bestemd te verklaren; b. tot verhuring van den sub a bedoelden grond met water aan de Vereeniging Leid- sche Groentenveiling „Ons Belang". lOo. Voorstel tot het geven van namen aan eenige straten. llo. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 30 October 1913 (Gemeenteblad No. 34) houdende voor waarden van opneming en verpleging van lijders in het Sanatorium voor zenuw lijders „Rhijngeest" te Oegstgeest. 12o. Praeadvies op het verzoek van het Bestuur deer 3 October-Vereeniging, om aa» die vereeniging eene garantie in de kosten der feestviering op 3 October a.s., te verleenen. 13o. Praeadvies op het verzoek van D. Ivoome, om toekenning van een schadeloos stelling, in verband met het ontactisch op treden der politie op 24 November j.l., ten gevolge waarvan zijne echtgenoote krank zinnig zou zijn geworden. 14o. Voorstel: lo. a. tot verkoop aan de Woningbouw vereniging „Ons Doel", van een terrein gelegen aan de Roode Laan en de Pieter de la Courtstraat, Sectie M Nis 3707, 2817, 725, 726, 723, 728, 729, 3708 en 3706; b. tot het aanvragen en aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, in verband met de uitvoering van een plan der sub a^genoemde vereeniging tot den bouw van 25 beneden- en 25 bovenwoningen; c. tot het aanvragen van een bijdrage uit 's Rijks kas in de te betalen annuïteiten tengevolge van de verstrekking van het sub b bedoeld voorschot; d. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van het voorschot sub b bedoeld; 2o. a. tot verkoop aan de Woningbouw vereniging „Ons Doel" van een terrein, gelegen aan de Witte Laan en de Roode Laan, Sectie M nis 685, 686, 3482 en 3707; b. tot het verstrekken aan de sub a ge noemde vereeniging van - hypothecaire voorschotten, in verband met de uitvoering van haar plan tot den bouw van 35 be neden- en 35 bovenwoningen? c. tot het verbinden van voorwaarden en bepalingen aan de verstrekking van de sub b bedoelde voorschotten; 3o. tot vaststelling van den desbotref- fenden begrootingsstaat; 4o. tot ontbinding van de met de N.V. Sajetfabrieken P. Glos en Leembruggen loopende overeenkomst, in zake de ver huring van de perceelen teelland nabij de Heerenstraat, de z.g. „Kweekerij Zuider- zicht"; 5o. tot verhuring aan de sub 4o ge noemde naamlooze vennootschap van de perceelen teelland in den Boschhuizer- polder, Sectie O, Nis 671, 672 en 738. 15o. Vaststelling van het vermenigvuldi- gingscijfer, bedoeld in de verordening op de heffing ©ener plaatselijke belasting naar het inkomen te Leiden, voor het be lastingjaar Mei 1921Mei 1925. De Inkomstenbelasting. B. en W. becijferen dat in 1924 benoo- digd zal zijn 2.297.*70S, waarvoor hel ver- menigvuldigingscijfer niet toereikend zou zijn. Zij achten hel evenwel niet gcwenscht om tot belasfingverliooging over te gaan en daarom zullen zij trachten met het ver- menigvuldigingscijfcr 1, zoo a Is d.i t ook voor 192 2/1923 en 192 3/1924 gold, toe te komen. Ware de nooduitkee- ring van het Rijk verkregen, dan had met het vermenigvuldigingscijfer 0.9 kunnen worden volstaan. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. den Raad alsnu in overweging te besluiten om het vermenigvuldigings cijfer voor het belastingjaar 1924/1925 vast te stellen opl. De belasting bl ij ft dan hetzelfde. Een verzoek cm schadeloosstelling. Door 'den tramconducteur D. Koorne, is den Raad verzocht om een schadeloosstel ling. B. en W. deelen naar aanleiding hier van mede: Blijkens de ier visie liggende rapporten van den Commissaris van Politie met daarbij behoorende bijlagen is op 24 No vember 1923 des voormidda.gs te om streeks 11.45 uur aan het bureau van po litie bericht ingekomen, dat er op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Mare een man was aangereden door een auto mobiel. Een agent-rechercheur heeft zich toen ingevolge opdracht naar de Haarlem nierstraat begeven, terwijl een 2-tal agen ten van politie met een brancard even eens daarheen werden gezonden. De ge wonde werd aangetroffen in perceel Haar lemmerstraat no. 131. In tegenwoordig- heide der beide agenten vroeg de recher- chur naam en adres aan den aangerede- ne; deze gaf op genaamd te zijn Frans Massaar en te wonen aan de Bronckhorst- straat no. 19a. Massaar werd vervolgens door de beide agenten per brancard naar zijne woning vervoerd. In plaats van naar do Bronck- horststraat zich te hegeven, reden de agen ten echter de aangrenzende Mauritsstraat in, hielden daar stil voor de deur van per ceel- no. 19 en helden aan. Onmiddellijk daarop werden zij aangesproken door een tramconducteur, collega van adressant, die hen erop opmerkzaam maakte, dat de pa tiënt in de Bronckhorststraat woonde. In- tusschen opende de vrouw van adressant de deur van het door haar bewoonde per ceel Mauritsstraat no. 19. Op haar vraag: is dat mijn man? antwoorddo een der agenten: neen, waarop de agenten met dien brancard doorreden, terwijl do zooeven bedoelde tramconducteur bij do vrouw van adressant bleef staan. Adressant beweert nu in een reguestj dat een en ander zijne vrouw zoodanig heeft doen schrikken, dat zij krankzinnig! is geworden en verzoekt, zonder eenig be-V drag te noemen, de schade, die hij gele- den heeft, hem van gemeentewege te ver-/ goeden. Inderdaad is de vrouw van adressant ih het begin van Februari in het krankzirmi- genigesticht „Endegeest" opgenomen, na tevoren een paar maal in het sanatorium „Rhijngeest" te zijn verpleegd. Naar de krankzinnigheid van adres- sant's echtgenoote en haar toestand tevo ren is een onderzoek ingesteld, hetwelk het volgende resultaat heeft opgeleverd. Uit de verklaringen van hare buren, die haar sedert jaren kennen, blijkt, dat zij steeds lijdende is geweest aan ernstigo zenuwachtigheid en groote opgewonden heid. Ook de geneesheer, die haar in het afgeloopen jaar behandelde, heeft ver klaard, altijd verwacht te hebben, dat hare zenuwziekte zou overgaan in krank zinnigheid. Tevens is gebleken, dat adros- sant's vrouw zelf heeft gezegd tengevolge van het zien van den brancard niet ern stig geschrokken fe zijn. Uit een en ander kan de conclusie wor den getrokken, dat het voorgcvallefie niet de oorzaak is van hare krankzinnigheid. B. en W. besluiten, dat er noch rechts- noch billijkheidsgronden zijn, om tot een schadeloosstelling te hesluiten. Een vsilingloeds aan hei Gaigewaier. Het bestuur van de Leidsche Groenten- veiling „Ons Belang", heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek een strook grond aan het Kort Galgewater tegenover de Smidssteeg van de gemeente te mogen huren, ten einde daarop een veilinglaods te plaatsen ten behoeve van de groenten- veilingen, welke genoemde vereeniging zich voorstelt aldaar in de toekomst te houden. Met de Gomanissiën van Fabricage en voor het Marktwezen, wier gevoelen B. en W. omtrent deze aangelegenheid hebben ingewonnen, zijn zij van oordeel, dat te gen het plaatsen van de loods op het Kort Gaigewaier overwegende bezwaren be staan. Het komt B. en W. voor, dat de over zijde van het Galgewater, dus het gedeelte liggende tusschen het Kort Rapenburg en de Weddesteeg en met name een terrein ongeveer het einde van de Valkensteog, als plaats voor het oprichten der veiling- loods in aanmerking kan komen en dat er uit dezen hoofde geen bezwaar tegen be hoeft te beslaan, wanneer een gedeelte van het Galgewater (Z.Z.), zoomede een strook water, waar de loods ten doele overheen zal worden gebouwd, na. vcorzoover noo- dig, aan den openharen dienst te zijn ont trokken, behoudens de rccliicn van derden voor meerogemeld doel aan de veroeniging „Ons Belang" wordt verhuurd- Wat -aanvankelijk bij B. en W. wèl be denkingen tegen deze verhuring deed rij zen, was de overweging, dat, indien zich onverhoopt voor het huren van de gemeen, telijke loods aan de Boommarkt na de ex piratie van het loopende huurcontract (uit. Maart 1925) eens geen gegadigden of geen acceptabele gegadigden aanmeld den en dus in de verhuring van die loods niet op voldoende wijze kon worden voor- zien^ de gemeente dan van het bezit van hare eigen veilingloods schade zou onder- x'inden, terwijl daarentegen de leden van „Ons Belang"» dank zij de medewerking van de gemeente eene goede gelegenheid tot veilen aan het Galgewater zouden hebben verkregen. Nadat B. en W. dit bezwaar ter kennis van het bestuur der adresseerende ver- eenigingen hadden gebracht, heeft het be stuur zich echter bereid verklaard er toe mede te werken, dat zoowel de vereeni ging, als bovendien de bestuursleden in privé, wanneer zich het bovenomschreven geval mocht voordoen, de gemeente ten deze voor alle financieel nadeel zullen vrij waren, hetzij door gedurende den tijd, dat „Ons Belang" ten behoeve van groen- tenveilingen grond van de gemeente in huur heeft, onder de bestaande voorwaar den en tegen den thans geldende huurprijs f 1500.als huurders van de gemeente lijke loods op te treden, hetzij door aan de gemeente gedurende dien tijd te ver goeden hetgeen deze jaarlijks eventueel minder dan den tegenwoordigen huurprijs van die loods zal trekken. De huurprijs van den grond en het wa ter, waarboven de te bouwen loods zal ko men te staan, ware, volgens B. en W., te stellen op f800— per jaar, met welk be drag adressant accoord gaat. Naamsverwisseling. B. en W. stellen aan den Baad - namen van de volgende straten, M.wia Gondastraat, Nannies traat, Gisetteslraat. Vinkstraat en Laan van Pieter van Twist te veranderen in respectievelijk Da Go sta- straat, De Genestetstraat, Tollen ?s'iaat, Burgerstraat cn Potgieterlaan. De Onizefc-fQDsien. Naar aanleiding van een vorzcok win de 3 Octcber-vcreeniging om een garantie te willen verleenen in de kosten van de te houden Ontzet-feesten stellen B. en W. aan/den Raad voor, een garant:e te ver leenen tot een maximum van f 3000. Dr. F. C. Wieder. Zooals wij gisteren reeds meldden, is in de plaats van dten. onlangs afgetreden, bi bliothecaris der Universiteitsbibliotheek 41 hi er, prof. dr. S Cl. d© Vries, benoemd F. C. Wieder, thans bibliothecaris der Rijkslandbouw-hcogeschool te Wagenin- gen. Omtrent dezen geleerde deelt het „Hbl." het volgende mede: Dr. F. G'. Wieder werd geboren in 1874 te Mijnshe©reulandhij bezocht té Doetin- cbem het Gymnasium en het Instituut „Ruimzicht", de bekende opleidingsschool van ds. J. van Dijk Mzn., van welk insti tuut hij thans bestuurslid is en promoveer de in 1900 to Amsterdam cum laude onder prof. dr. J. te Winkel op een bibliogra- pisch proefschrift: „De Schriftuurlijke Liedekens", cn wijdde zich sedert onafge broken aan het boekwezen in zijn geheelon omvang, van 1900 tot 1912 bij de bekorde firma Frederik Muller en Co. (Ant. W. M. Mensing) te Amsterdam, als procuratie houder en chef dor bockenafdeeling, daar na van 1912 tot 1917 als adjunct-bibliothe caris aan de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam en van 1917 af als bibliothe caris der Landbouwhoogeschool tc Wa-ge- ningien. Deze laatste bevond zich bij zijn benoeming op een zolder en omvatte G0.000 deelen, thans is zij behuisd in oen eigen gebouw en behoort nu met haar aantal deelcni, dat naar de 200.000 loopt, met die tc Washington en te Rome, tot de drie grootste landbouwbibliothelcen der wereld. In aansluiting aan de bibliotheekwerk- zaamhedien maakte dr. Wieder een biblio- grapische studie van de Dud-Nederland- sche kaarten en atlassen, gedeeltelijk in opdracht van het Kon. Ned. Aardr. Ge nootschap, en bezocht daarvoor de groote instituten van Europa-; als resultaten de zer onderzoekingen verschenen tot heden: „The Dutch discovery .and mapping of Spitsbergen in 1919", in opdracht van den Minister van Buitenlandsche Zaken; een overzicht van de oud-Nederlandsche kaar ten in Spanje, in 1914; de eerste Holland- sc.he reis door de Straat van Magalhacs in de werken der „Linschotenverecniging" enz. In 1916 verscheen to New York van zijn'hand het cartographische gedeelte van het standaardwerk van I. N. Phclps Stokes: „The Iconography of Manhattan Island." Als een bijzonderheid moge nog vermei 1 worden, dat hij verleden jaar het geluk had van oen verzameling handschriftelijke kaarten, aanwezig op de Universiteitsbi bliotheek te Leiden, waaraan een gedeel te ontbrak, dit ontbrekendo gedeelte te rug le vinden in een bibliotheek te Rome. Prinsesse-jaardag. Op Woensdag 30 April, den verjaardag I van Prinses Juliana, zal door de Chris telijke Oranje-vereeniging in de Hoog-» landsche Kerk een openbare vergadering worden gehouden, waarbij Ds. Punselie en Ds. Kouwenhoven als sprekers hopen, op te treden. Een orkest zal deze samen-: komst opluisteren. Christei-jke Besturenbond. De Leidsche Christelijke Besturenbond zal a.s. Dinsdag een ledenvergadering houden, waarin o.m. ter sprake zullen worden gebracht de voorstellen inzake de wijziging in de Gemeentelijke steunbewe-' ging. De vergadering wordt gehouden in gebouw „Patrimonium". Bloemententoonstelling Wij vernemen dat do reecLs eerder aan gekondigde tentoonstelling van afgesne- den bloemen en bolgewassen, uitgaande van de afd. Oegstgeest en Omstreken vaaj de Alg. Ver. van Bloembollencultuur, op Dinsdag 29 dezer, des namiddags te 2 uur in 't Posthof zal worden geopend. In antwoord op de aangeboden ge- lukwenschen ontving het Bestuur der Leidsche Christelijke Oranje vereeniging het volgende schrijven: Ingevolge de bevelen van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog v. Meck lenburg, heb ik de eer der Leidsche Chr. Oranjever. Hoogstdeszelfs jjank te betui gen voor de aangeboden goede wenschen ter gelegenheid der herdenking van den verjaardag van Hoogstdenzelven. De Adjudant en Secretaris van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Tertog van Meek lenburg, (w.g.) YON MUITLEK Vcor een in aanbouw zijnd huis in de Janvossen-steeg was hedenmorgen een werkman bezig een zware balk te ver plaatsen, toen onverwachts een auto na derde van de fa. Maarssen en Krom. die tegen den balk aanreed, waardoor de werkman hem moest los1 aten. De ba'k zwaaide over, en kwam terecht in een eta lageruit van de fa. v. W Tegen J W. W., een vasten ..klant" van Hermandad, is proces-verbaal opge maakt, omdat hij iemand heeft opge licht voor een paar schoenen. Als aanvulling van hetgeen we on langs meldden met betrekking tot de ont slag-aanvrage van Prof. J. W. Muller, kan dienen, dat de taak van prof Muller dooi de niet vervulling van de vacature-wiilea prof. Ivalff, zeer is verzwaa-rd. Mede met liet oog op zijn benoeming lob leeraair van prinses Juliana meende de hoogleeraar het gewenscht het hoogleeraar schap door een jongere kracht te doen vervullen. aiNfjENLAifek Bond v. Geref. Jeugdorganisatie. Ter aanvulling van het gisteren go- plaatste vers^g van de jaarvergadering van bovengenoemde organisatie, melden w:j nog bet volgende: In zijn openingswoord maakte do voor zitter, de heer Joh. C. Francken, de op merking, dat er tegenwoordig vee1 m's- bru:k wordt gemaakt van de spreuk van Salomo: Het is al ijdeltieid. Ook het: „alles heeft een bestem Ion tijd", wordt dikmaal klakkeloos uitge sproken. Dit woord van Salomo beeft een heel wat diepere bcteekenis dan welke cr veelal aan wordt toegekend. De wijze koning door Gods Geest ge leid, spreekt het hier uit, dat het in do geestelijke wereld is a's in d e der stoffe lijke dingen, dat alles zich naar den raad rles Eeuwigen zal opussen in eeuwigo harmonie. Niet dat dit gezegde voor den ChriMen zou leiden tot lijdelijkheid. Hij grijpt die feiten aan in 's Hoeren, mogendheid, en zift me' klaro on holder© oogen de werkelijkheid aan, om met haar rekening houdende, onverpoosd voort to arbeiden aan de verwezenlijking van zijn ideaal. In het vervolg van zijn openingswoord memor. spr. de geboorte van den Bond, en de pogingen om liet jonge wicht aan stonds te bakeren in het beklemmendo windsel van de K. L. O. organisatie. Vrijheid van beweging is nooclig voor iedere orgaiv'satie, ook voor deze. Wat do voorstanders van do bedoe'do K. L. O. organisatie goed 'agen, was do behoefte aan samenwerking tusschen do verschillende leiders, maar niet de weg, langs welke dit ideaal moest worden be reikt. De K. L. O. (Knapenleiderskring IJ s - monde) waren van meening dat ovci in den land© dergelijke kringen moes! n worden opgericht, die zich dan ge kjk' met elkander zouden vereenigen. Wat de bond wil, om het groei p in de verschillende gewesten aan zichzelf over te laten, totdat tifi behoefte aan in tens© organisatie al-s vanzelf zal worden gevoeld. Spr. bepleit dan nog uitvoer;g de wenschclijklieid van organiseeren in decenpraliscerenden zin. Aan ons de daad des geloofs om tc rij pen als bet rijpt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1