Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS In Loiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal, f2,90 5üe JAARGANG. - DONDERDAG 17 APRIL 1924 - No. 1218 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 pit nummer bestaat uit twee faladen. - 1 OP DEN GOEDEN VRIJDAG ZAL DE „NIEUWE LEIDSCHE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. V Bij de Communisten. De Communistisohe partij heeft onder leiding van den heer Wijnkoop een. vier- daagsch oongr.es gehouden. Men zou het een ruzieoongres kunnen noemen, 'want het was een dioorloopende ruzie tussohen de partijleiders en de lei ders van de oppositie, die door Moskou gesteund wordt en daardoor sterk stond. Zonder dien steun zou ongetwijfeld lot royement op groole schaal zijn besloten. Nu echter liep het anders. De oppositie werd op hoog hevel niet al leen geduld, maar kreeg eveneens op hoog hevel, zelfs een paar plaatsen in het partij bestuur. En zoo werd het ruzdecongres tenslotte een soort vredescongres en kwajn men tot een overeenkomst die in een ellenlange motie nader werd omschreven. Van meer algemeen belang in deze mo tie is dat gedeelte, waarin het streven der partij wordt omschreven. Het communisme wil de revolutie en een staatsbestel als men in Rusland, het verheven voorbeeld van alle communisti sche Organisaties heeft verwezenlijkt.. Als plicht van de partijleden wordt aan gegeven de vakorganisaties met den com- munisHschen geest te doordringen en te revolutioneeren en op den duur de massa der arbe;ders voor den revolutionairen strijd en act:e te winnen. Do kans dat dit revolutionaire ideaal in de naaste toekomst zal worden verwe zenlijkt, schijnt vooralsnog niet groot. De C. P. telt slechts betrekke1!jk wei nig leden. Haar politieke invloed is uiterst gering en ook op het terrein der vakbe weging gaat van haar weinig invloed uit. Pogingen om met de S. D. A. P. en het nan haar verbonden N. V. V. een eenheids front te vormen, leidden tot nu toe tot geen resu'taat, omdat men in die kringen meer schijnt te gevoelen voor het Engel- sche dan voor het Russische systeem. Toch zou het allerminst verstand1'g zijn,' maar zonder meer de communistische ac tie als ongevaarlijk af te schrijven. Vooreerst al omdat een rustelooze pro paganda Wordt gevoerd om de revolutie beginselen bij ons volk ingang te doen vin den. Maar ook, omdat in dagen van onrust en. troebelen niet de gematigde maar de uiter ste elementen de leiding nemen. En eindelijk, omdat "de echt anti-revolu tionaire beginselen al minder aantrek kingskracht voer oüs volk schijnen te heb ben. Er is bij velen revolutie vrees, weer anderen zijn contra-revolutionair maar tot een* bes1 ist en principieel kiezen voor 'de anti-revolutionaire beginsel en, een on voorwaardelijk buigen voor do goddelijke ordinantiën, komt men niet. Onze tijd kenmerkt zich niet door be ginselvastheid. En dat is voor partijen als do commu nisten een gunstig verschijnsel. STA£'SRBEyWS. „Ccn Amore". Naar men qus mededeelt heeft de Ker- li eraad der Geref. Kerk te Leiden in zijn vergadering van Dinsdagavond j.l. breed voerig gehandeld over het fei't dat „Con 'Amore", van- welke vereen, onderscheiden leden der Geref. Kerk lid zijn, a.s. Zon dagavond den Kerkedienst in de Ned. Herv. Kerk hier ter stede zal opluisteren door haar zang. Men sprak daarover zijn diep leedwezen en ernstige afkeuring pit. Te meer trok dit feit de aandacht, om dat er in den laatsten tijd bij meer leden 'zich verschijnselen voordoen, die wijzen op verflauwing der grenzen en op verzwak king van het besef, hoe men door het deel- 'emen aan de kerkdienst in andere kerken principieel het eigen kerkefijk standpunt en beginsel verloochent. Hoezeer samenwerking in .ondierschei den christelijke actie met personen van andere kerkformatie zeer wenschelijk achtende en ook het kerkelijk standpunt, dat .andere christenen naar hun overtui ging meenen te mogen of te moeten inne men, ten volle eerbiedigend, was de Ker- keraad eenstemmig van oordeel, dat voor leden der Geref. Kerk een deelneming aan iiTen kerkedienst in de Ned. Herv. Kerk, gelijk boven vermeld, zoowel om principieele als practlsohe redenen be-, slist ontoelaatbaar was. In een breed'voe-, rig gemotiveerde uitspraak heeft de Kor- keraad met algemeene stemmen besloten ér bij de broeders en zusters, die lid van ,,Con Amore" zijn, ten ernstigste op aan te dr'ingen, hun mede werking voor die opluistering van den kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk niet te verleenen. Ook een eens gedane be lofte toch mocht, wanneer die daarna bleek ons tot iets ongeoorloofds te verbinden, volgens de H. Schrift niet gehouden wor den. Het besluit des Kerkeraads zal in het nummer der Kerkbode van deze week vol ledig worden medegedeeld. De Lei'dsohe Spaarbank. Aan bet verslag van de Leidsche Spaar bank over 1923 is het volgende ontVend: In het College van Commissarissen kwam geen verandering. De aftredende Commissarissen de heer en D. Jaeger, H. "W. Tieleman Jr. en J. H. van Waveren werden herkozen en namen hun benoe ming aan. Het te goed der inleggers bedroeg op 1 Januari 1923 f5.096 573.50, vermeerderde door: inlagen met f2.804 368.01, rente-bij schrijving met f 146.922.46, verminderde door terugbetalingen met f 2.720 057.27 en b.edroeg op 31 Dec. 1923 f5.327.806.70. In verband met de opvattingen van Commissarissen werd voortgegaan met het afsluiten van hypotheken op solide onderpanden tegen een hevredi erende ren te. Het bedrag belegd in hypotheken van het hoofdkapitaal steeg dientengevolge van f 2.205.550 tot f 2 736.550. In effecten werd belegd f 363 392.50 hierin begrepen een bedrag van f 322.000 aan schatkistbiljetten. Op de effecten moest dit jaar f 12.996 62 worden afgeschreven. Hiertegenover stond een winst van f5.004.12 behaald door aflossing van ef fecten tot een reëele waaTde van f25.632.56 en een boekwaarde aan den aanvang van het jaar van f 20.628.44. Het in prolongaliëix uitgezette bedrag verminderde met f 660.000, zoodat aan het einde van het boekjaar, een hedraig van f 1.050 000 daarin heVgd was. De rente, welke dit jaar gemiddeld van het hoofd kapitaal werd gemaakt, bedroe? 4.443 per cent. In 1922 heeft de gemiddelde rente 4.517 percent bedragen. Niettegenstaande dat op enkele effecten moest worden afgeschreven, sluit de reke ning van het Hoofdkapitaal met een voor- deehg saldo van f 44.518.34. Gedurende het boekjaar werden 34 spaarbusjes meer afgegeven dan terugge bracht. Aan het omd van 'het boekjaar be droeg het aantal-in brirkleen gegéven busjes 901. Het daarmede bespaarde be drag was slechts f 0.95 minder 'dan in het vorige jaar. In de Decembervergaderinlg van Com missarissen wérd .besloten, evenals over 1921 en 1922 aan het Pensioenfonds voor de beambten weder toe te voe'gen 20 pet. van de nettowinst over dit jaar gemaakt. Volgens de Verlies- en Winstrekening van het hoofdkapitaal werd dit jaar alzoo een bedrag van f 11.129.58 aan d'it fonds toegevoegd en 'bedroeg dit aan het einde van 1923 f 60 598.32. De (aftredende be stuurders van het fonds weiden herkozen en namen hun benoeming aan. In den loop van het jaar "werd besloten de reken1 ng -Reserve weduwen en weezen der beambten van de rekening van ihet hoofdkapitaal afzonderlijk te bebeeren on der het hoofd: „Weduwen- en weezen- fonds van \de beambten". Dit fonds, het welk met de vermeerdering van f 300 voorloopi'g bij de Spaarbank is betegd, be draagt thans met de gekweekte rente f 6.537.25. De reserve teroeg bij den aanvang van het boekjaar: f 103.975 50XA\ zij (vermeer derde met de winst der reserve f 2.709.37 Yi en niet die van 'het hoofdkapi taal f 44.518.34 ien bedroeg derhalve aan het einde van het boekjaar f 151.203.22. Het saldo tegoed der inleggers bedroeg 31 Dec. 1923 f5.327 806.70; 1 Jan. 1923 f5.096.573.50; vooruitgang f231.233.20. Het -aantal inleggers bedroeg 31 Dec. 1923 16.214; 1 Jan. 1923 16.075; vooruit gang 139. In den loop van hel jaar 1923 hadden 11.611. terugbetalingen plaats tegen 10.940 in 1922. De hoogste totaal-inleg op één dag be droeg ,f 111.901.46, de laagste f1113 90. De hoogste totaal-terugbetaling op één da'g bedroeg f 40.624.30 en de laagjstc f 1750.09. De Commissie van Dagelijkscli BéheeT uit de Commissarissen bestaat uit de hee ren J. P. L. Hulst, J. J. ter Laag Czn. ep J. H. van Waveren, Hoofdboekhouder ïs de heer H. P. van der Lelie. De Löldsche winkefetartd. De bekende slagerij van den ,heer J. C. v. Schie, Haarlemmerstraat 218 is dezer dagen ..uitgezet". Reeds liang hadden vele van de steeds tal rijker wordende klanten, er op aangedron gen, dat de heer v. Schie oiaast de in het algemeen bij de vlee'schhouwerij behooren- de artikelen zich ook zou gaan toeleggen op den verkoop van f i'j n e v 1 e e s c h w a- r e n. De heer v. Schie heeft aan dien wenk gevolg gegeven, en achtte nu tevens het oogenblik gekomen om aan zijn zaak een aanzienlijke uitbreiding te geven en haar radicaal te moderniseeren. In heide is de eigenaar goed geslaagd, dank zij do goede uitvoering van het werk, onder leiding van het architectenbureau Kraan en Groenewegen. De winkelopstand werd geheel ver nieuwd, waarvan in de eerste plaats de ruime étalage den invloed onderging, die, met haar geheel marmeren bekleeding een mooi effect maakt. Voor de afwerking van de achterzijde, dus in den -winkel, werd een modern tegel" motief gebezigd, evenals voor den toon bank, die den bezoeker als het ware tegen- glinstert. Het spreekt vanzelf dat het.overige van het interieur met deze verandering in overeenstemming werd gebracht, zoodat het een door het ander te beter uitkomt. Ook de electrisohe verlichting onderging eenige uitbreiding. De fijne vleeschwaren vinden nu een fijn ingerichte slagerij. Een doelmatig inventarisstuk schafte de ondernemer aan in de nieuwe „Dayton" vleesch machine, die hiermede voor het eerst hier ter plaatse wordt gebruikt. De Hoogewoerdsbrufl. De voltooiing van de Hoogewoerdsbrug 'komt thans met eiken dag haar einde Zichtbaar naderbij. Een belangrjk werk was de aanleg van 'de wissels, tijdens we ken arbeid de van Den Haag komende trams wel eens de linker gelegen rails moesten gebruiken. Ook dit werk is thans beëindigd, het wach ten is nu, wal de brug betreft, ,op de aan- 'slu'ting en het voltooien der bestraling. Met het oog op de be'angen van het ge wone verkeer is afwerking van do brug bet meest urgent. Daarna zal de recon structie van het voor de Watersteeg gele gen gedeelte ter hand worden genomen. Chr. Jongel.ver. Jozua 24 15b. Het 40-jarig bestaan dezer ve-reeniging werd in de gisteravond gehouden jaarver gadering op fes lelijke wijze herdacht. De leden hadden zich veel moeite gege ven, de vergadering en gezellig karakter te geven. Een mceitc. die schitterend is beloond. Het uitgebreide programma, dat eerst een uur na middernacht geheel was afge werkt, vermeldde tal van nieuwe samen spraken, voordrachten en muzieknummers. Voor heb muzikale gedeelte was bijzon der zorg gedragen. De goede piano- en viool-muziek hebben ongetwijfeld in het welslagen een belangrijk aandeel gehad. Der jubileerende vereeniging werd als bewijs van hulde een prachtig schild aan geboden, vervaardigd door een der loden den heer Marcelis, en waarop in sprekende letters het devies der vereeniging: „Kiest u heden Wien gij dienen zult", is aange bracht. Toespraken werden achtereenvolgens ge houden door de heeren P. M a z u r e 1, cere-voorzibter van do J.V. Prediker XII la, door den heer L. Questroo, voor zitter dier vereeniging, door den heer H. Vroom, oud-voorzitter van „Jozua", door den heer H. J. v. Rosmalen, lid v. h. Bouwfonds, en door tal van jongelieden, die de verschillende urtgenoodigde zuster- vereerigingen vertegenwoordigden. Tijdens de pauze, die een zeer gezellig verloop had, werden verschillende spelen gehouden, waarvan voor het einde der ver gadering de prijsuitreiking plaats had. N.V. Lmlsche Courant. In de gister gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Leidsché Cou rant werden balans en winst- en verlies- rekening over 1923 goedgekeurd en het dividend als in het vorig jaar vastgesteld op 7 pet. Tot commissarissen werden herkozen de heeren J. Jl Reijndors, Joh. Viasman en Dr. H. J. A. Walenkamp. 0 Een vrachtauto van de fa. D. en T. en een kaasbrik, 'bestuurd door den landbou wer D..A. v. R. uit Warmond, ikwamen'op ■"den hoek KorenhrugVistihmarkt met el kaar in hotsing, ten gevolge waarvan een Veer van de kaasbrik 'doormidden knapte. A. v. J)- kwam gistermiddag ,op de '•Steenstraat met zijn r'i'jwiel te |vallen, \juist voor een passeerende auto. Hij werd licht aangereden, doch kwam er gelukkig met een ontvelling aan rde knie af. Op den hoek Nieuwe RijnHooi gracht ha'd gis'teren een, aanrijding plaats 'tusschen een luxe- en een vracht-auto. 'Beide voertuigen werden licht beschadigd. =3 ïn het café M., iop >de Statilonsweg "kregen een tweetal bezoekers, J. B. en J. 'H. H. het met elkander te kwaad, waarbij 'eerstgenoemde gébruik maakte van een 'hiljar'tkeu en zijn tegenstander een Zooda- higen slag op de linkerhand ,gaf, dat een 'vinger wan dat lichaamsdeel openspleet. Van het terrein der Groen tenveiling aan do Boommarkt is gisteren een1 Tijwiel 'ontvreemd. Tot onderwijzer aan d'e Geref. Sohool Voor L. O. aan de Hoojgl. Kerkgracht, '(h.oofd do heer D. Meijer) is benoemd de 'heer B. Koelmans te Hoogeyeen. B633NENLABSP De Vrijwillige Ouc^rtfombverZekering. In de dezer dagen verschenen Maart aflevering van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is een artikel, samengesteld door het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, opgenomen, waarin een aantal cijfers betreffende de vrijwillige ouderdomsverzekering zijn opgenomen. Hieruit blijkt, dat tot 1 Juli 1923 in to taal 382.949 vrijwillige ouderdomsverzeke- ringen werden gesloten, waarvan 281.251 krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 en 101.598 op grond van artikel 10 dier wet. Met betrekking fot 32.721 van genoemd totaal werd de premiebetaling door den verzekerde vóór het bereiken van 'den leeftijd, waarop het recht op rente ontstaat, beëindigd. Hiervoor golden ver schillende oorzaken: naast onmacht om de premie-betaling voort te zetten, stond on verschilligheid, vooral bij jeugdige verze kerden en voorts vrees voor waardever mindering van den gulden. De verzekeringen, gesloten krachtens art. 24 van genoemde wet (281.251) wer den alle voor een rente van f 3 per week afgesloten, die, welke ex art. 10 gesloten werden, zooals dit artikel vóór 1 Januari 1923 luidde, voor een rente van f3, f4, f5 of f6 per week. Yan de na dezen da tum in de wet opgenomen bevoegdheid om verzekeringen af te sluiten voor renten hooger dan f 6 per week, werd tot 1 Juli 1923 gebruik gemaakt in 532 gevallen. In 50 gevallen, omvattende in totaal 900 per sonen, werd door werkgevers voor hun ar beiders een vrijwillige verzekering geslo ten. Ten slotte zijn in een staatje eenige» cij fers over de kosten»per verzekering aan provis:e, incasso en administratie bij de verschillende Raden van Arbeid opgeno men. Do kosten per verzekering aan pro visie waren het hoogst te Assen en te Middelburg, n.l. resp. f 1.95 en f 1.90; liet laagst te Amsterdam en te Dordrecht, n.l. f 0.74 en f 0.66. Het gemiddelde voor alle Raden was f 1.22 Het hoogste incassoloon per verzekering, n.l. f 6.18 en f 7.28 werd betaald ï^esp. te Apeldoorn en te Eindhoven; het laagste, n.l. f2 59 en f2.71 resp. te Amsterdam en te Haarlem; 'het gemiddelde voor alle Ra den was -f 4.43. Deze gegevens hebben betrekking op het tijdvak 3 December 1919 tot 1 Ju'i 1923. De administratiekosten van de Raden van Arbeid per geadministreerde verzekering' werden berekend over 1922. Deze kosten waren het hoogst, n.l. f2.77 te Zwolle en 't laagst, n.l._ f0.80 te Middelburg. Het gemiddelde was f 1.77. De débac.'e van de Chr. „Amsterdammer". Naar men w'eet zijn d<? oomité's-Gerrit- sen en Van Leeuwen, beide gevormd uit gedupeerde obligatiehoaiders van de vroe gere Chr. „Amsterdammer" fot een nieuw eénheidsccmité samengesmolten. In een 'drukbezochte vergadering van obligatie- houders werd dit nieuwe voorloopige co mité tot permanent eonvté ter behartiging 'van de belangen der obligatiehouders ge kozen verklaard. Goedgekeurd werd. dat de civiele procedures tegen de commissa rissen van de „Amsterdammer" door Mrs. Zijnen en Nathans gevoerd zullen worden. Do processen zullen kort na de a.s. behan deling van de strafzaak tegen den ex-di recteur Ingw'ersen aanhangig worden ge maakt. Do heeren Schopenhauer, Van den Burg en K. van Leeuwen deden verschillende mededeelingen omtrent de te voeren actie; Van de zijde van deze sprekers en van-ver schil lende aanwezigen werd groote vreug de uitgesproken over de eindelijk tusschen beide vroegere comité's tot stand gekomen samensmelting, Voorts werd medegedeeld, dat er plarmen bestaan om een aiieuwe christelijke krant op te richten, geheel in den geest van de vroegere „Amsterdam mer", waarin dan ook de gedupeerde iobli- gatiehouders een vrije tribune zouden kunnen vinden. Financieel© offers Zullen echter voor dit are uwe blad van do zijde 'van obliigatiehouders niet gevraagd wor den. De gevangenpcorl te 's-Gravenhage De minister ,van O., K. en' W. stelt voor op de Begrooting van 1923 nog f 12500 uit te trekken, aangezien nu, ten behoeve van het verkeer tusschen Buitenhof en Plaats te 's-Gravenhage, de huizen bij de Gevan genpoort aldaar zijn afgebroken, de vrij gekomen gevel van dit poortgebouw dient to worden gerestaureerd en versterkt. Ceniraal Comité De leden van het Centraal Comité van 'Anti-rev. Kiesvereenigingen zijn tot een vergadering bijeengeroepen op Vrijdag 25 April, des n.m.'te half twee in het Kuyper- liuis te 's-Gravenhage. De tragedie te Baarn De eerste indruk, door het sombere be richt uit Baarn, zegt hét Hdbl., was on gelooflijk. Sedert zijn bijzonderheden be kend geworden, die het ontstellende feit al thans 'begrijpelijk maken. De justitie heeft de zaak in handen en met de vraag van scluifS of onschuld der hij het geval betrokken politiedienaren houden wij ons dus niet op. Wel dient evenwel terstond al het mo gelijke te worden gedaan, opdat een zoo afschuwelijke gebeurtenis zich niet kan herhalen. Strenge voorschriften omtrent 'geregeld'e inspectie der localiteiten ivoor arrestanten en ..nachtverblijvers", vooral bij wisseling der toezicht houdende be ambten, baten alleen dan iets. wanneer de befrokkan mannen hun plicht doen. Daar naast evenwel ei sell t de eerbied voor het menschelijk leven oen mechanisch middel, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22V2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief,' Bij contract, belangrijke reductie. Klei ne advertentiën bij vooruitbeta ling van ten hoogste 30 woorden, worden dagelijks geplaatst ad 50 cent.J HET VOORHANGSEL GESCHEURD. Scheurend week des tempels voorhang Op den doodsnik van Gods Zoon, Open ging van zelf de doorgang, Die ons afhield' van Gods troon. Geen geheimen heeft de tempel Geen verboden heil'gen grond; Helder staren we aan den drempel In Gods eeuwig heilverbond. 't Zwaar gesluierd, scheem'rend duister, Eeuwep lang voor 't oog omhuld', Straalt van ongekenden luister, Van Gods heerlijkheid vervuld. Toegang hebt Gij tot den Vader, O Lam Gods,'ons opgedaan: Wij als Priesters treden nader Om v'oor 't aanschijn Gods te slaan Eden's poort hebt Gij heropend, 't Zwaard des Cherubs wendt Gij af Zelf den band des doods ontknoopenc Stijgt Ge als Koning uit Uw graf. Met den voorhang scheurde tevens Bij ,Uw sterven 't doods gordijn. Wat zou dan, o Vorst des levens, Voortaan U te machtig zijn. waardoor de in eenzaamheid opgeslolenon zich bemerkbaar kunnen maken in geval van plotselinge ongesteldheid bijvoor-: beeld. Zelfs al zou de stakker, die in Baarn dupe werd van de betrekkelijke afgelegene heid van het hem aangewezen verblijf, overleden zijn tengevolge van een on ge-: steldhe:d in den eersten nacht, dan nog had hij een natuurlijk recht op hulp, :n hij ziek werd. Wij hopen nog heden Ie vernemen van een opdracht, dat overal localiteiten, als die, welke te Baarn het looneel werd van deze ontzettende gebeurtenis, met spoed moeten wordén voorzien van een bel, of een ander middel voor de venen die daarin verblijven, om zich bemerkbaar te maken in geval van plotseling ziek zijn. Het :<s mogelijk, dat daarvan dikwijls misbruik zal worden gemaakt. Dat moet men dan maar door strenge bestraffing inperken. Wat thans is geschied mag nooit weer voorkomen. De ondsrwijsbcgrooling voiar 1923 Ingediend is een wetsontwerp tot ver-: hooging en wijziging van de Onderwijs- begrooling voor 1023, waarbij het eind cijfer der begrooting wordt verhoogd met f 11.269.900. Blijkens do memorie van Toelichting wordt een bedrag van f 3000 uitgetrokken voor een commissie, aan welke is opgedra gen na te gaan, door welke maatregelen op 't gebied der Rijksziekenhuisexplo'tati© besparing kan worden verkregen. De post „vergoeding voor het jaar 1923 aan de gemeenten ten gevolge van artikel 56 der Lager Onderwijswet 1920" wordt verhoogd met f 3.200.000. De post „vergoeding voor het jaar 1923 aan de besturen der bijzondere la gore scholen ten gevolge va nde artikelen 97 en 98 der Lager Onderwijswet 1920, zoomede tegemoetkoming aan besturen van zooda nige scholen wegens verlies van die v er goeding", wordt verhoogd met f5.119.000. Naar den minister is gebleken hebben, verschillende onderwijzers, zoowel bij hot openbaar als hij het hijzonder onderwijs, in verhand met ht* hun in den loop van 1920 verleende voorschot ad f 200 op do destijds te vervrachten nieuwe salarisrego- ling, over genoemd jaar meer salaris uit gekeerd gekregen, dan waarop zij krach tens liet Kon. hes'uit van 16 December 1920 aanspraak hadden. Dit meerdere :s ingehouden op de aan de gemeenten ca schoolbesturen verstrekt Rijksvergoeding van de jaarwedden der onderwijzers. Hierin hebben de Colleges uit don aard der zaak aanleiding gevonden, over to gaan tot terugvordering van de betrokk n onderwijzers van bet over 1920 te veel ge- notene. In vele gevallen stuitte die terug vordering evenwel op onmacht tot terug-» betaling. De minister stelt nu 'n post van f21.000 voor om de gemeente- en school-» besturen, die in dit geval verkeeren, des wege schadeloos te stellen. Ten slotte wordt nog dc post „vorderin gen over afgesloten dienstjaren, waarvoor op het tijdstip der afsluiting van den dienst, waartoe zij behoorden, de n<ood'go gelden beschikbaar waren op de posten, ten laste waarvan zij, bij tijdige vo'doe- niug of vereffening, gebracht hadden moeten worden" verhoogd met f 1.750.000. Verder zijn er nog eenige verhoogden wegens grootere subsidies, etc. Op de post van de Rijksnormaallessen i3 ten gevolge van de concentreering van deze lessen f 225.000 bespaard. De post kan met f40.000 verminderd worden, waardoor zij nader wordt gebracht op f 1.195.400. De minister merkt ten slolto op, dal met de wijzigingen, welke dit wetsontwerp in de bogrootimg voor 1923 beoogt te la en- gen. tot eon bedrag van ongeveer i n millioen gul-den, rekening is.gehouden !».j do. samenstelling van de jongste millh ren nota. Verkoop van versch brcod voor 10 uur. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid hoeft aan hoofden of bestuurde: s van broodbakkerijen in alle gemeenten des

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 1