Gemeentelijke Aankondiging, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel Vischmarkt 18 (Telef. 1225) is Donderdag verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.16 10.30, SCHOL a f 0.21—f 0.32 en KABEL JAUW a f 0.40—f 0.45 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester Leiden, 2 April 1924. AGENDA. WOENSDAG 2 April. Leiden. Verga dering A. B. Propagandacluh „Dr. A. Kuy- por", Huizo Feenstra Rapenburg, 's avonds 8 uur, WOENSDAG 2 April. Leiden. Buiten. - gew. vergadering 3 October-vereen. 's avonds half 9 in café „In den Vergulden Turk.'' DONDERDAG 3 April. Leiden. Ver gadering „Patrimonium" 's avonds 8 uur, gebouw Patrimonium. De a..ad-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Visehmarkt 8, telefoon No. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hnlp der Menschheid is steeds geopefcd, coch alleen voor leden van dit Fonds. Afschaffing der 1e k'asse bij de spoorwegen? Naar de „Rsb." verneemt zijn er op het oogenblik onderhandelingen gaande tus- schen de directie der Ned. Spoorwegen en de regeerang om te komen tot een geleide lijke afschaffing van de eerste klasse bij do Ned. Spoorwegen. Het handhaven van deze rijtuigen moet een economische exploitatie zeer ernstig in den weg staan. Zelfs op de meest drukke trajecten als Rotterdam-Amsterdam levert exploitatie van deze rijtuigen nog steeds verlies op. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Verschenen is het Voorloopig Verslag inzake het wetsontwerp tot wettelijke regeling inzake de wijziging van bepalin gen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenaren. Verscheidenen leden verklaarden zich niet voor dit wetsontwerp; anderen daar entegen wel. Over de vraag aan wie te wijten is, dat de besprekingen in de commissie voor het Georganiseerd Overleg niet lot een goeden uitslag hebben geleid, heerschtc groot ver schil van meening. Eenorzijds wordt be toogd, dat de regeering daarbij is opge treden op een wijze, die elk overleg uit sloot, anderzijds dat van de zijde der ambtenaren niet de m»ste toenadering werd betoond. Initiatief-voorstel Albarda c. s. Aan hefc voorloopig versla# van het voor stel van wet van den heer Albarda c.s. tot het instellen van een onderzoek nopens het geschil in de textielnijverheid wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden waren van oordeel, dat er voor de indiening van dit wets voorstel geen aanleiding bestaat. Het vo rige jaar is de Arbeidsgèschillénwet tot stand gekomen en deze zou, volgens de mededeel in gen van den minister van Ar beid, handel en nijverheid,'behoudens on voorziene omstandigheden met 1 April van dit jaar in werking treden. Andere leden achtten 't bezwaar niet van overdrijvin# vrij te pleiten. Zij wilden niet ontkennen, dat in de Arbeidsgeschillenwet andere middelen dan de enquête voorop staan en vreedzame bijlegging van arbeids geschillen haar hoofddoel is, doch ook de enquête is te rekenen tot de middelen, wel ke dit goede doel kunnen bevorderen. Voor sommige leden stond trouwens geens zins vast, dat het geschil in de Twentsche textielnijverheid, hoe ernstig ook, valt on? der geschillen, waarvan art. 45 der Ar beidsgeschillenwet een enquête mogelijk ver klaart. Doos 90 - 60 - 30 PgJROL /jy Ontstoken en Smettende plekken BijApoUi.cnDrogiJUr» HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Van morgen werden do audiënties ten Paleizo voortgezet. Ditmaal werden particuliere commissies door H.M. de Ko ningin ontvangen. Voor den namiddag stond op het pro gramma een bezoek aan het Stads-Beste- delingenhuis op de Prinsengracht. Aange zien echter in dit gesticht eenige verpleeg den de mazelen hebben, ging dit bezoek niet door. Hiervoor in de plaats is een groote rijtoer gekomen, die ongeveer een uur duurde. De Prins heeft hedenmorgen, in gezél schap van zijn adjudant jhr. Laman Trip een bezoek gebracht aan liet hoogovenbe- drijf te Velsen. Prinses Juliana heeft van morgen onder geleide van haar leeraar, prof. v. Eerde, een rondgang gemaakt door het Koloniaal Instituut. Hedenmiddag heeft do prinses per auto een bezoek gebracht aan Volendam. BUITENLAND HET HITLER-PROCES De uitspraak De uitspraak dn het Hitler-pirooes is ge vallen. Ludendorff werd vrijgesproken en de kosten van zijn proces worden door den staal gedragen. Hitier, Pölmer, Kriebel en Weber zijn ieder veroordeeld tot 5 jaar vestingstraf en 200 goud mark boete, subs. 20 dagen vesting, en de kosten van het ptroces. Nadat zij een straftijd van zes maanden jtullcn bebben uitgezeten, zal hun yoor het overige deel van hun straf opschorting worden gegeven. De veroordeelicg geschiedde wegens „hoogverraad". Frick, Rbhn, Bruckner, Wagner en Pernet, werden; degens medeplichtigheid aan hoogverraad veroordeeld tot 1 jaair en 3 maanden vesting, 100 mark boete (subs. 10 dagen vesting) altemede de kosten van het procos. Hun wordt echter een proef tijd toegestaan tot 1 April 1928. Het was den geheelen dag erg onrustig te München, zoowel op straat als in het rechts-gebouw. De zaal was ontzaglijk vol. ;Aan het gebouw werden veel bloemstuk ken voor de beklaagden afgegeven, ver sierd met zwart-wit-roode linten. Om 10 uur werd de deur geopend en trad Luden dorff binnen, gekleed in groot uniform van kwartiermeester-generaal en (behan gen met al zijn decoTatios. Naast hem liep Hitler in civiel en opgeluisterd met het ijzeren kruis le klasse. Alle andere be klaagden waren eveneens in groot uniform evenals een belangrijk deel van het publiek Bij het binnenkomen van de beklaagden rezen de aanwezigen, van hunzetel op en de twee hoofdpersonen dankten buigend voor deze eerbewijzen. Vijf minuten later trad het hof binnen. Onder ademTooze stilte las de president het vonnis voor. Bij het voorlezen van Hitler's straf hoorde men kreten als: onge hoord! een schande, enz., waarbij ook spoedig het publiek op straat zich aansloot De vrijspraak van Ludendorff werd met ingenomenheid begroet. Na de voorlezing van het vonnis stond Ludendoirff op en. verklaarde zijn vr'j- spraak als een schaalde te beschouwen te genover zijn voortreffelijke kameraden, waarop het publiek hem op stormachtige wiize toejuichte. De president werd doodsbleek en laakte Ludpndorff's woorden a's een grove onge pastheid. Na afloop der zitting stapte Ludendorff onder geweldige toejuichingen in zijn auto Daarna werden de stralen rond het ge rechtshof door de politie ontru'md, waar bij verscheidene personen gewond werden ITALIë EN ROEMENië Dreigend conflict? Tusschen Italië en Roemenië i.s al sinds enigen tijd een geschil hangende, dat nu ernstiger vormen dreigt aan te nemen. Het komt in 't kort hierop neer, dat Roemenië aan Italië zeer belangrijke geldsommen schuldig is, en zijn verplich tingen om te betalen niet nakomt. Thans zijn twee Italiaan sohe kruisers en vier torpedojagers in de haven van Con- starïza (Roemenië)" verschenen en hebben te Boekarest, de hoofdstad, groote opwin ding veroorzaakt. Deze oorlogsschepen zouden in opdracht hebben om een aantal schepen in beslag to nemen met het doel. do Roemeensche re geering te dwingen de acht millioen goud- lire te doen beta'en, welke zij nog aan Italdaamschè schuldeischers schuldig is. Alle belangrijke Roemeensche stoomsche pen, d;o op het oogenblik te Constanza, z;jn, blijven ki de haven, uit vrees, dat zij in beslag zullen worden genomen. De Roemeensche schepen in de Zwarte Zee zijn draadloos gewaarschuwd. Ook zon de Italiaausc.be regeer in g Napels een Roemeense li stoomschip in be-* s'a'g hébben geiiomen. DE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE Verschillende dorpen cifder water Uit Spanje komen weer nieuwe berich ten over overstroomingen. De hevige stortregens in. do provincie Toledo hebben de Taag opnieuw op on rustbarende wijze doen stijgen. Verschil lende dérpen zijn door het water over stroomd. Ook de stad Granada is nog steeds door hét water omringd. Tal van huizen zijn ingestort; in den omtrek zijn veel dorpen overstroomd. De schade wordt op vijftig millioen geschat. Uit Sevilla wordt gemeld, dat in de om geving van die stad do meeste doïpen eveneens onder water staan. Vier dorpen worden met behulp van (roeibooten van levensmiddel'en voorzien. Drie personen zijn verdronken. De kolenmijnen nabij Puertollano zijn door het rivierwater overstroomd.'. Er is belangrijke schade aangericht, zoodat het wel minstens drie maanden zal duren voordat men met het herstel werk gereed is. Hierdoor worden 3000 arbeiders werk loos. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN ENGELAND Steeds nieuwe stakingen Do stakingskoorts grijpt in Engeland steeds meer om zich heen. Gisteren is alle arbeid neergelegd op de uitgestrekte ter reinen van de Biritsche Rijkstentoonstel ling te Wembley, welke op 23 April zal werden 'geopend. De talrijke groote gebou wen aldaar zijn echter nog lang niet vol tooid. De uitgebroken stakiug dreigt der halve de opening te zullen; vertragen. Do staking werd aangevangen door 7000 bouwvakarbeiders, die een loonsverhoo- ging van 2 stuivers por uur verlangden, ofschoon zij reeds een extra toeslag voor de werkzaamheden op deze tentoonstel ling ontvingen. Het bestuur van de Fe deratie vau Bouwvakarbeidersbonden beeft geen machtigin'g lot de staking gegeven; men heeft hier dus met een „wilde" sta king te doen. De stakers dwongen andere arbeiders eveneens het werk neer te leg gen. De uitvoerders van de bouw werken op do tentoonstelling hebben de tusscben- komst van den minister van Arbeid inge roepen. 0.ok de Biritsche vliegdiensten van het vliegveld te Croydon staan stil. De zaken van d§ vier luchtvaartmaatschappijen zijn. overgenomen door de „Imperial Airways Ltd.", welke door de Britsche regeering wordt gesubsidieerd. In verband h'ermede eischten de 15 vliegeniers en de 150 meca niciens betere arbeidsvoor waarden, o.a. dat de vliegenier zelf (in plaats van den directeur) mag beslissen over het vertrek van do machine. Do door de nieuwe maat schappij aangeboden loonsverhooging wordt door da betrokkenen niet voldoende geacht. De gehee'e KanaaW'enst is Opge schort. Er is geen enkel vliegtuig uit Croydon vertrokken. De werkgevers in het scheepsbouwbe drijf hebben besloten 5 April' de madedee- ling aan de betrokken vakbonden te ver zenden, dat 10 April de algemeene uitslui ting op de scheepsbouw werven van kracht zal worden voor alle vakbonden, waarvan bij de staking te Southampton betrokken leden op 8 dezer niet op het werk zijn te ruggekeerd. Ludendorff Rrjksda«candidaat. Aan het hoofd van de Deutsch-Vö'kische lijst staat Ludendorff, die de candidatuur heeft aanvaard. KORTE BERICHTEN ïn deu staat New-York zal de zo mertijd den 27sten April ingaan en tot 28 September duren. -De prins van Wales vertrekt morgen naar Biaritz voor herstel van zijn gezond igd, a'vorens hij de reis naar Zuid-Afrika onderneemt. De Zwitserse lie regeering heeft het Franischè voorstel aanvaard, om de kwes tie der vrije zones aan twee juristen te onderwerpen. Het rapport van de Britsche natio nale com in s sic voor de bouwvakken ad viseert tot den bouw vau drie mï'lioen hui zen in vijftien jaar, waarvan de kosten ten hoogste zes duizend gulden per stuk mogen bedragen. i De mfjnwerkérsorgariisaties in het Roergebied hebben de overwerkovesreen- komst tegen 15 April' opgezegd. Het aantal werkloozen :n Engeland bedroeg on 24 Maart j.l. 1.063.50G. Dit is ruim 30 000 minder dan in de vooraf- week. In Alberta (Canada) staken 8000 mijnwerkers .Zij oi schen een lo onsver- bocg'ng van '10 pet. STAVEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. Staatsbegrooting 1924. Besrcoting van Marine. De heer Duys (S.D.) stelt de Kamer voor do Ministers van Financiën en Bin- nenlandsche Zaken uit te noodigen de dis cussie over de begrooting van Marine bij te wonen, aangezien bij deze begrooting al gemeene onderworpen van het beleid der Regeering ter sprake komen. De Voorzitter kan dit voorstel niet steunen. Bij de algemeene beschouwingen1 en bij de interpellatie-Troelstra zijn die onderwerpen behandeld 'en het is dus niet noodig dat deze ministers wederom aanwe zig zijn. De heer Duys (S.D.) ontkent deze be wering. Bij de Mem. v. Antwoord op de Ma rine-begïooting zijn pas de laatste voorstel len in zake de vloot gedaan en het is dus gewénscht dat de<ze Ministers aanwezig zijn. Do Voorzitter zegt dat de Derde Nota van Wijziging op de MaTmebegroo- ting op 5 Februari in de afdeelingen is on derzocht. De zaak is dus alleszins voorbe reid. Het voorstel-Duys wordt verworpen met 46 tegen 16 stemmen. Daarna wordt de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw voortgezet. Avondvergadering. Sfaatsbegrooting voor 1924. Hoofdstuk Marine. 'Aan de orde is Hoofdstuk VI (Marine) van de Staatsbegrooting voor 1924. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer Duys (S.D.) wijst er- op dat het algemeen Marinebeleid niet aan de orde zou zijn omdat dit zou geschieden bij het ontwerp-Vlootwet. Van beleid is trou wens van niet veel spreke. Van den één en strop komen wij in den anderen, gelijk do historie van de marine leert. - Spr. wil niet meer over de theorie van ontwapening discussieeren: hij is het eens met den Minister, want zij beide zijn weer loos. Alleen kost de weerloosheid, van den Minister veel duurder. Alle kleinigheden gyer beperking van het departement enz. zal spr. laten rusten. Hoofdzaak is het dat het volk in beweging komt tegen de Vloot, hetgeen verleden jaar is gebleken. Uit de bezuinigingen blijkt allerminst van beleid. Spr. kan dozen Minister niet steunen. (Gelach). De Minister-zegt dat bij geld aanvraagt overeenkomstig bet ont werp-Vlootwet, dat verworpen is. Dat is een schandaal! Het lijkt alsof het om 4 millioen gaat, maar als do Kamer dat goed keurt voteert zij 21 millioen. Men doet precies of de Vlootwet is aangenomen in plaats van verworpen. De 10 Katholieke tegenstemmers zullen nu zes jaar lang ieder jaar één keer door den hoepel moe ten springen. Het plan zelf als logiseh ge heel is van de baan en do Marinebegroo- ting zal nu veel hooger zijn. Dat dient om de tegenstemmers van de Vlootwet voor te stellen als degenen die alles duurder heb ben gemaakt. De heer v. d. Voort v. Zijp (A-R.) staat dichter bij de partijgenooten van den heer Duys aan de overzijde van het Ka naal Alleen een. Vlootwet die oen vast plan bevat kan ons helpen uit het moeras en een economisch beheer der Marino brengen De vraag is hoe wij het beste rendement krijgen van onze vloot, nu wij weer gaan aanbouwen. Een matroos in Gorinchem kost 3000 gld. per jaar en spr. acht du geen gering bedrag. Bij acht jongens zijn er drie bezig onderwijs te geven. Aan der gelijke fouten gaat hel geld verloren en blijft een goed rendement uit. Reorganisa tie aan de Marine is dringend noodig en alleerf een vast plan is onmisbaar. Spr. maakt nog verschillende opmerkin gen van Marine-technischen aard. Wat. het personeele vraagstuk betreft en do vcrdecliug van het personeel voor Indie en Nederland vraagt spr. of niet door een andere verdeeling der financiën een oplos sing is te krijgen. De Minister heeft geen verbetering ge bracht in do positie der teekenaars op het departement. Spr. vraagt alsnog eenige ver betering aan te brengen. Ten slotte vraagt hij wat de Minister voor de oud-gepensionneerde zal doen. De heer Dresselhuys (Y-B.) be spreekt do toekomst-plannen van den Mi nister. Do vraag is in hoeverre de Min. go rechtigd is dergelijke plannen to maken. De regeering hoeft het ernstigste geleden dat zij lijden kon. Het Kamer-votum is dui delijk geweest: zoolang hel financieel even wicht niet was verkregen wilde men van geen plannen weten. Het Kabinet heeft dat ook erkend bij zijn terugkeer. Dat de Mi nister deze positie heeft aanvaard, pleit voor ziju karakter en toont zelfverlooche ning, mits hij de gevolgen ruiterlijk aan vaardt en niet tracht op het votum terug te komen. Bewuste aanvaarding van het vo tum zou het Kabinet weer sa menwerking met de Kamer hebben bezorgd Met die feiten voor oogen heeft de Memo rie van Antwoord spr. verbijsterd. Hersteld de rechterzijde zich successie velijk weer? Zijn er nieuwe prikkels tot samenwerking? Het nieuwo ontwerp-Vlootwet zou in dit zittingsjaar niét meer aan de orde komen Is het denkbaar dat in Sept. a.s. de maat regelen tot financieel, herstel reeds zóó zijn gevorderd dat het evenwicht is verkregen of in uitzicht gekomen? Zal er weer sprake zijn van een Vlootwet gelijk die in October is verworpen, weer van de vlootbasis, van het halve minimum enz.? Wat aangevraagd wordt, heet te passen in het systeem van de wet, die verworpen is De bravour-toon van October wordt nu omgezet in bravour-claden. De heer v. d. Bilt (R.-K.) betoogt dat het niet aangaat Indiö weerloos te maken De heer Snoeck Henkemans (G.- H.) meent dat er geen aanleiding is voor de klacht dat de Regeering haar verklarin gen niet nakomt. Wat de Regeering aan vraagt dient voor het grootste deel tot her stel van het bestaande. Dat een deel wordt aangevraagd uit gewone uitgaven is juist eenjggevolg van het verwerpen van de Vlootwet; evenals het daarin zijn oorzaak vindt dat het duurder zal worden. De heer Bomans (R.-K.) zegt dat cle marine zeer duur is en dat zij zich moet be palen tot een onderdeel der kustverdedi ging. Hij somt op wat in het Rapport der Katholieken noodig wordt geacht. Kustver dediging behoort bij de -Landmaelit. In vre destijd moet slechts een zeer klein perso neel onder de wapens zijn. Er is een climax in de uitdaging der Regeering. Zij wil het gemakkelijk maken om van het verzet over te gaan. tot mede werking. Spr. riskeert echter, dat hij bij de nieuwe Vlootwet een vrijwel zelfde plan zal vinden. Daarom verzet hij zich thans bij dit hoofdstuk, opdat hem niet verweten kan worden dat hij zich bij de eerste ter mijnen heeft neergelegd. Spr. handhaaft zijn standpunt van October j.L Eerst slui ting der begrooting vóór wij verder kun nen gaan. Van nieuwbouw mag thans geen sprake" zijn. Spr. dringt aan op spoedige behandeling zijner motie over de vereeniging der de fensie-departementen, ten einde tot bezui niging te 'komen. Het gaat bij spr. niet om verzet tegen de Regeering maar wel om verzet tegen dezen Minister en wel als ge volg van deze begrooting. De heer de Groot (V.B.) behandelt eenige detailpunten. De heer van Scliaik (R.-K.) herin nert aan zijn in October uiteengezette op vatting. Daarin is geen verandering geko men. De heteekenis van het gebleken ver schil tusschen de Regeering en spr. was niet van principieelen aard. Het verschil is zeer gedispropotionneerd gemaakt, wat niet gewenscht was door spr. Het verschil tus schen de linkerzijde en spr. is hedenavond gebleken. De heer Duys wil een uitster vingssysteem voor de Marine en zelfs niet herstellen en onderhouden wat er bestaat. Daarmede kan spr. zich niet vereenigen. Aannemelijk is dat verschillende booten veranderd en versleten zijn. Do voorgestelde vaarLuigen passen in ieder plan en prejudiceeren op geen enkel plan inzake de Vloot. Van de 8 vaartuigen, die hun einde nabij zijn, vraagt de Minister er slechts 4 te vervangen. Het is alleen niet duidelijk waarom de nieuwe vartui- gen zooveel sterker en grooter zijn dan de bestaande. Gaarne vernam spr. eenige in lichtingen. Met de aanvraag van een onder zeeboot-mijnenlegger gaat de Minister ©ven buiten bet raam der noodzakelijke verbete ring. Gaarne vernam hij ook hieromtrent nader beuijs van de urgentie. Spr. verstaat de bedoeling der Regeering zóo, dat zij geen plan aan de orde stelt vóór de financiën zijn hersteld. Waarom wordt echter de aanschaffing v. kanonnen, en torpedo's nu reeds gevraagd, terwijl die vaartuigen pas over drie jaar klaar zijn? Spr.'s bezwaren tegen de Vlootwet be staan niet tegen hetgeen de Regeering thans wil. In het Vlootplan werd 1.620.000 gld. voor het eerste jaar meer gevraagd dan thans het geval is. De Regeering en de Kamer binden zich thans tot niets voor het vervolg. En dat stemt spr. tot voldoening. De Vlootwet bond voor vele jaren, maar thans blijft do Kamer geheel en al vrij len v* opzichte van volgende beslissingen. De vergadering wordt te 12.55 uur ver-') daagd tót heden één uur. S' UIT DE OMGEVING LISSE. Maandagmiddag wast het een groote bedrijvigheid in de Christ. School op Gcref. Grondslag alhier. Niet alleen, de schoolkinderen waren! f aanwezig, maar ook verschillende ouders, het bestuur der school en do Inspecteur de heer K. Brants. De oorzaak van deze bijeenkomst was, dat de heer Steenwinkel afscheid nam f van het onderwijs, van de school, het per- soneel en van de kinderen. Te ongeveer half drie opende Ds. Min-) derman deze bijeenkomst. Nadat door de aanwezigen gezongen was Ps. 25: 6 ging Z.Eerw. voor in gebed, om daarna allen welkom te bee ten. Vervolgens richtte spr. zich tot den! heer Steenwinkel, dien hij bij diens vertrek v een hartelijk vaarwel toeriep, en daarbij den wensch uitsprak, dat hij nog vele ja- ren van deze rust onder Gods zegen zou mogen genieten .Vervolgens richtte spr. zich. tot den heer de Jonge, die als Hoofd; der school werd geïnstalleerd. Spr. hoop- te dat de Geest Gods met hem za-i zijn in do taak, die hij thans op zich neemt. Hierna nam de heer Tromp het woord er op wijzende dat de heer Steenwinkel bijna 40 jaar op voorbeeldige wijze heb Christ, onderwijs heeft gediend.* Spr. is er van overtuigd dat hij dat uit overtuiging heeft gedaan, daar er langen tijd smalend werd neergezien op het Oh rist. onderwijs. Ongeveer 184 jaar heeft hij gewerkt aait deze school. Den len Maart 1924 was liet 20 jaar geleden, dat plannen gevormd wa- ren tot oprichting van deze school. Den len Juni d.a.v., ha-cl de verkiezing plaats - van een schoolbestuur en na een jaar had de benoeming plaats van den heer Steen- winkel als Hoofd der school, die aanvan kelijk drie leerkrachten telde. Den len April 1906 moest overgegaan! worden tot het benoemen van een 4e leer kracht. In 1909 moest de school wordeiu vergroot en de toevoer van kinderen was zóó groot dat in 1911 de school andermaal moest worden vergroot, want ongeveer 300 kinderen bezochten toen de school. Had de Herv. school geen uitkomst ge geven, dan zou men opnieuw hebban moe ten uitbreiden. Spr. dankte den hear S.- voor alles wab door hem in 't belang van de school werd gedaan en sprak den wensch uit, dat heb Woord door hem gebracht door God mag worden gezegend en dat hij nog lange ja ren van zijn welverdiende rust in de Wcs- tervoortschc dreven mag genieten. Vervolgens richtte de .heer Tromp hefc woord tot den heer Herrewijn, die als lij delijk hoofd ia werkzaam geweest, gedu rende, de ziekte van den heer Steenwin kel, waax.voor spr. hem dank bracht. De heer Tromp verzocht nu de aanwe zigen te zingen Ps. 121: 4, waarna de lieer Herrewijn afscheid nam van den heer S. namens personeel en kindeven. Afscheid nemen, aldus spr., op zichzelf valt al zwaar, maar het is nog moeilijker cm af scheid te nemen namens het peTsoneel dafc den heer S. niet bijzonder goed kent, en nog veel moeilijker is het om het ook to doen namens de kinderen. Immers de heer S. is door oen ernstig© krankheid en een nog ernstiger operatic, al sedert 16 maanden buiten de school ge weest en daardoor zijn er veel kinderen' welke hem nagenoeg niet kennen. Over het „verleden" en het „heden" zal spr. nietg zeggen en wat do toekomst be- treft, spr. hoopt dat zijn oud-Hoofd nog lang zal genieten van de rust in Wester voort en spreekt daarbij den wensch uit, dat hij het personeel en de kinderen daar niefc zal vergeten. Om de herinnering levendig te houden, f hadden de kinderen allen een kleine gavel geschonken, teneinde den ouden meester j een blijvend aandenken mede te geven, j Intusechen had de onthulling plaats van! dit geschenk, bestaande uit een bronzen electrisch ornament. Bij de aanbieding daarvan, zeide da l heer Herrewijn, dafc deze lamp zal geven! wat de heer Steen-winkel zelf altijd is gc- weest in de school, n.l. het licht op hefc gebied van onderwijs, van privaatles eni ook op politiek gebied. Spr. riep hem ten slotte een hartelijk vaarwel toe. Door de' aanwezigen werd hem Ps. 43: 3 toegezon gen. Hierna kwam de heer Brants aan hefc woord. Het was dezen spreker een genoe gen een afscheidswoord te richten tot den! heer S. wiens optreden zich steeds door welwillendheid en meegaandheid kenmerk- te. Als ambtenaar, aldus spr., kom ik u uit naam der -Begeering dank zeggen, voor het door u gegeven onderwijs aan de kin- deren. Ofschoon afscheid nemen altijdi moeilijk is, zoo is dit afscheid toch ook mooi. Spr. wijst op Mozes, die het beloof- de te zien kreeg, maar er niet binnen! j- mocht gaan, maar, aldus spr., zoo God u nog eendgen tijd het leven laat, zult u vanP j af morgen van uw pensioen mogen genieU ten. f Het werk door u verricht aan dezo school was we-1 een tijdelijk werk maar ook een oeuwigheidswerk en wij zijn over- tuigd dat uw werk hier tot een zegen is' geweest. J Alsnu werd Psalm G8: 10 gezongen waar- na het woord werd gegeven aan den heer j Steen winkel. Zichtbaar aangedaan en met onvaste* stem begon spr. to zeggen, dat hij nu af-l scheid kwam nemen, na 184-jarigen aTbeid? aan deze school. Gaarne, zoo zeide had hij 40 jaar bij het onderwijs v.illenjf blijven, maar God heeft gewild, dat lii.i naij 39 jaar zich genoodzaakt ziet, het onder-1 wijs te verlaten. ,.Eben Ilaëzer Tot bier- toe heeft de Hecvo mij geholpen. Wie had," aldus de spr., durven hopen op betei s :hap> na die ernstige operatie .en wie had ver-i wacht, dat ik, nadat ik afscheid hhd 'O-j men van mijn vrouw en kinderen, zo nog! weer terug mocht zien in een betrekkelijk] i goede gezondheid? Met een zekere

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2