f Aan het einde der Week Vol verwachting klopt het hart, van de Duitschers, die hopen en naar het schijnt niet geheel zonder grond, dat nu eindelijk betere toestanden zullen aanbreken. Aan de onzinnige opdrijving van de prijzen is nu een einde gekomen, de toe stand wordt wat meer normaal en zoo komt er eenige hoop op herstel. Do verhouding met de vroegere vijan den is nog wel niet normaal, maar de te genstelling is toch niet meer zoo scherp als het vorig jaar, toen de onbloedige oor log onafgebroken werd voortgezet. Gevolg van een en ander is, dat naar het schijnt de binnenlandsche verhoudin gen mede iets zijn verbeterd. Of dit komt omdat de partijen overver moeid en uitgeput zijn, of doordat zich eindelijk een betere geest baanbreekt is niet gemakkelijk uit te maken, maar feit is, dat de maatschappelijk strijd minder fel woedt en dat de noodzakelijkheid van samenwerking om tot betere toestanden te komen meer en beter wordt ingezien. Een gevolg hiervan is, dat een 'dreigcn- do spoorwegstaking voorloopig is afgewim peld en dat de bij de spoorwegen betrok ken ambtenaren en beambten zich bereid hebben verklaard met een langeren ar beidsdag genoegen te nemen. Misschien ook dat ze zich door de er varing, in Engeland opgedaan, hebben la ten leiden. Onze verwachting, de vorige week uit gesproken, dat de spoorwegstaking daar wel spoedig tot het verleden zou behooren, is vervuld. Da stakers hebben het hoofd in den schoot moeten leggen en zijn weer aan 't werk gegaan, vermoedelijk tot groole vreugde van do Engelsche Ministers, die 't toch al moeilijk genoeg hebben om de verwachting niet al te zeer te beschamen. Met blijdschap zijn ze ingehaald de La- bourmannen, maar de critiek, ook uit eigen kring, is ook al begonnen. En dan zal straks wel erger worden, hoewel in Engeland niet een dwaze en misleidende campagne is gevoerd als de Socialisten hier te lande oirbaar hebben geacht. De Engelsche Socialisten komen er ?ond voc* uit dat ze in de eerste plaats goede vaderlanders willen zijn en aan het gebazel over „geen man geen cent" en meer dergelijke holle leuzen", die alleen be stemd zijn om de domme massa te prik kelen en die geen wezenlijke beteekenis hebben, maken ze zich niet schuldig. Dat laten ze gaarne aan de Nederland- ficho demagogen oner. Uit Saksen komt het verblijdende be richt, dat gepoogd wordt een politieke partij op positief Christelijken grondslag te stichten. 't Is verbazend jammer, dat men daar mee nil pas begint. Hadden de Christenen hunne roeping verstaan en zich naar eigen beginsel ge organiseerd, dan zoiv menschehjkerwijzo aan Duitschland heel veel ellende zijn be spaard. Moge hier blijken dat de drukking der melk inderdaad boter hoeft voortgebracht. Hot was een vrij treurig onderwerp waarmee ons Parlement zich in 't begin van doze week heeft bezig gehouden. 't Ging over de Giro-chaos en alles wat daarmede in verhand staat. De zaak werd van alle kanten belicht, zoodat een ieder nu duidelijk heeft kunnen zien welk een janboel hier geschapen is, maar daar bleef het dan ook hij. Bepaalde resultaten heeft het debat niet opgeleverd. Dank zij de langdurige Kabinetscrisis is men nu pas met den hegrootingsarheid begonnen. 't Begin was tamelijk kalm, doordat de Indische begrooting ditmaal voorafging. Verblijdend was hierbij dat de heer Scheurer met zooveel warmte vóór de A- R. wenschen op dit gebied het pleit voer de, minder verblijdend dat zijn aandringen ■op spoedige wijziging van art. 123 van het Régeeringsïeglement van zeer be vriende zijde werd bestreden en bedroe vend, om geen ander woord te gebruiken, dat slechts oen paar Kamerleden het do moeite waard vonden de behandeling- van deze begrooling met hunne tegenwoordig heid te vereerén; Als straks het algemeen politiek debat sen aanvang neemt, zal de belangstelling wel gflaolor worden'. In.lLginsel zal hierbij toch over de be zuinigingsplannen en den te volgen koers gorden heslist. Geve God onze afgevaardigden, en niet 5 minst onze Ministers, wijsheid om koers 50 houden en niet'vaste hand het schip Tfran Staat in de goede richting te sturen. DE PARLEMENTAIRE BEL D. Hans filmt in ..De Vrijheid": Er is in de Tweede Kamer iets;*dat hij Siijn weten nog nimmer gebruikt werd. Namelijk: do Bel. Do Bel, een groole, blinkende, staat op $2.01 bureau van den voorziitter. Op dat bureau bevinden zich allerlei min of meer auttige voorwerpen, dio geregeld .gebruikt gorden in de openbare vergadering. Do Bel slaat er ook, maar die is, zoo- Ver ik weet, nog nooit in actile geweest. -De Bel dient om, wanneer er hevig ru moer is, stilte to vragen. Dan zou de pre sident de hel ter hand moeten nemen, en Juiën, luien dat hooren en zien verging, luien als een stormklok boven alles uit, eoodat de ruzie-stemmen zich zelf niet moer konden hooren. Zoo geschiedt het y dan ook in h^t buitenland. In vreemd© parlementen wordt do Bel aanhoudend' gc- C toruikt. En helpt uitstekend. Maar in1 do tNédêrlandscke Tweede Kamer is de Bel *yot-nog-loe een louter pronkstuk geweest. Rumoer was er dikwijlis. Ik heb al heel £a:t frissche en onfrissche kabaaltjes peegemaakt. En als kot dan op z'n hevigst was, gleed m'n blik altijd naaT: de Bel. Die stond er in roerlooze correctheid, altijd stipt op dezelfde plaats. Dan jeukten m'n vingeren. Dan had ik den voorzitter wil len toebrullen„Kerel (vergiffenis a.u.b.) neemt toch de Bel!" Maar hij deed het nooit. Hij hamerde. Bij de hevigste ruzie doet de voorzit ter der Tweede Kamer niets dan: hame- ren. En dit heeft mij altijd met innige ver bazing vervuld: dat nog nooit een presii- dent zijn hamer heeft stukgeslagen. Want ik verzeker u, dat er vaak hard mee gesla gen is. Dan hoorde je het bureau kraken, dan klonken do korte, felle, vinimgo ha merslagen boven alles uit, maar de hamer bleef heel. En roerloos-onfeilbaar op de zelfde plek stond er dan maar weer: de Bel. En de voorzitter deed of de geachte Bel er niet was. Is dat niet voor een fatsoenlijke eer bare Bel om te barsten van woede?1 Zoo staat do Bel er al vele tientallen van jaren. Misschien al van 1848 af. Mis schien nog langer. Heel wat parlementaire stormen heeft de Bel al meegemaakt, als toeschouwer. De Bel was als een politie agent, die steeds maar op dezelfde plek Mdjft staan, die in z'n huurt telkens men- selïen ziet vechten en elkaar vermoorden, maar die kalm Blijft staan. Zoo stond de Bel al vele geslachten op de tafel des voorzitters. Heb ik het niet meer dan eens gezien, dat een voorzitter het rumoer niet bedwingen kon, dat hij toch bleef hame ren, inplaats van to hellen? De Bel had zijn gezag en rust kunnen redden, maar de Bel bleef non-actief. Af en toe kwam er een boos vermoeden in mij op. Dan dacht ik, dat de Bel mis- nrsschien geen klepel had. Maar dat vermoeden is onjuist geble ken. Want hoeden af ik heb de Bé!) eens heel zacht gehoord. Dank zij den heer Duys. Ik heb het all eens meer ge zegd, dat de heer Duys wel van een parle mentairen kwajongensstreek houdt. En zoo,' op een saaien, middag, zag ik den heer Duys eens naar het bureau van den voorzitter wandelen ende Bel grijpen. Dat op zich zelf was al een moment. Waait ik vermoed dat de Bel sinds den Napoleon- tischen tijd niet in men schen-handen was geweest. De heer- Duys deed nog meer. Hij keek in de Bel. Had hij hetzelfde ver moeden als ik? Misschien. Maar de con trole was blijkbaar voldoende. En toen de heer Duys de Bel weer omdranide. hoorde ik, heel zacht, den klepel-klank. Er was du-s een klepel En toen kwam de kwajongen,sstreek. De heer Duys zette de Bel niet op de zelfde plaats, maar precies op den rand van het bureau, .schrijlings, een eindje er over heen zelfs. Liep nu een Kamerlid langs het bureau en raakte hij de Bel aan, dan zou de Bel vallen. De Bel, die al zoovele ministeries en ministers had zien vallen, zou. nu zéker tuimelen. Maar de voorzitter zag het. Pakte de Bel ijlings beet en zette haar op de gere serveerde plaats. En daar staat ze nu weer, de Bel van de Nederlandsche Tweede Kamer. Dag in dag uit. En gebruikt wordt ze nooit. Al zullen de bolsjewieken het gebouw afbre ken, de Bel blijft roerloos staan, en de voorzitter zal sneuvelen met den hamer in de hand. Armé Bel UIT DE OMGEVING LEIDERDORP. Verslag lezing Ds. Luteyn. Koning Willem III was eén beginsel vast man, die steeds trouw is geweest van het begin van zijn leven tot het einde aan zijn beginsel. Hij was een figuur van vast beginsel, wiens levsn onverklaarbaar weidt, als we dat beginsel vergeten. We mógen er trots op wezen, zulk een vorst boze ten te hebben. Zijn gaven waren wonderbaar groot. Hij han onder vele vol keren verkeerd, waardoor bij" haast alle talen machtig was. Hij kon onder de be schaafdste kringen verkeeren. Als staats man stak hij ver boven andere staatslie den uit. Zijn menschcnkejiiiis was zeer 'groot. Hij was een uitstekend veldheer, Wist Van een zoo goed als zekere neder laag een overwinning te maken, een genie hij uitnemendheid, een held in de geschie denis van ons Vaderland. Al zijn talenten heeft hij beschikbaar gesteld voor zijn beginsel1. Was dat begin sel1 was? Gaat dan mee in 1688 naar Helle- voetsluis, de oorlogshaven van Nederland, men ziet daar een vloot' van oorlogs- cn andere schepen klaarliggen om een leger over te brengen naar Engeland. Van alle schepen wappert de Prinsenvlag met het opschrift „Je Maintiendrai", en daar onder de latijnsche woorden „Pro Relè- gione ad li'bertate", 't geen be.lcckent: voor den Godsdienst en voor de vrijheid. Het heele leven van Willem is geweest, t'oor den Godsdienst cn de vrijheid. Hij was zeer gehecht aan de Prot. gemeente; dikwijls heeft men hein ia zijn bidvertrek op do knieëen aangetrolf mbiddende tot God Voor Gods Woord heeft hij goed en bloed over gehaid, hij was 'n strijder voor den 'Godsdienst. De vrijheid en de privilegiën 'des volks- waren hij Willem veilig. De Ha-acht van een beginsel leeren wij ken nen, door een geheel ander beginsel er 'tegenover te zetten. .Wanneer 's Prinsen beginsel in strijd is met het andere, dan blijkt hij stand vastig te zijn. Zijn tegenstandor was Lo- 'dewij'k XIV, de Zonnekoning, zooals hij zichzelf noemde. Deze man wilde één Rijk, het Franscho één godsdienst, de Roomsche één koning, h ij do staat, en al het andere niets. Heel zijn leven heeft hij met zijn sluwheid dit doel nagejaagd! Zie, hoe. er in 't begin van zijn leven nog een millioen. Hugonoten in Frankrijk waren, toen hij stierf waren er nog enkele. Kerken wer den vernield, predikanten verbannen naar de galeien. De strijd,.welko hij tegen Hol land will gaan voeren, heeft ten dool het Roomsche geloof uit te breiden en de ket ters te straffen. Hij izegl: Ik moet de zon zijn, waartegen Frankrijk, Spanje, Duitse Mand en Holland moeten op zien. Tegen protestantisme en vrijheid. Eén dorst tegen hem op en dat was Wil lem III. Als de Engelsche gezanten komen en tegen Willem zeggen „Holland is niets, wat moet zoo'n land tegen Frankrijk uit voeren", is het antwoord wat Willem geeft: 'Ik ken een zeker middel om den onder gang van het land te niet zien, en dat is sterven hij de verdediging van de laatste gracht. Openlijk strijdt hij tegen Lode wijk, in oorlogstijd met het zwaard, in vredestijd met eerlijke politiek. Kort voor zijn dood verzekerde hij Hollands veilig heid door het grooto verbond, waar door Frankrijk werd gebonden. Voor Godsdienst en vrijheid, geen onderhande lingen of geschipper, een eerlijke strijd voerend tegen Lodewijk, desnoods ten on dergaan, maar nooit zijn beginsel verloo chenend. Wat een groot voorrecht dat on der onze groote Oranjes, ook Willem III, voorstander was van dat vaste beginsel Na bet zingen van ps. 272 en eenige nummers muziek, vervolgde spr. zijn rede. Beginseilooze men schen, die vandaag met Willem meegaan en morgen zijn vijand zijn, waren er veel o.a. Koning Karei II en Jacobus II, die graag pret maakten, waar nogal veel geld voor noodig was. Zij die hen het meeste geld gaven, waren hun beste vrienden. Frankrijk, dat rijk was, waren zij in hun hart toegedaan, doch ter wille van het volk, dat tegen de Roonischen was, waren zij op hun tijd ook met Willem meegaand. Als na eenigen tijd Jacobus in Enge land van den troon wordt gezet, wordt Wiiem tot Koning van Engeland gekroond Een heele eer, doch erg benijdenswaardig was deze positie niet, want de zelfde per sonen die hem hadden binnengehaald en hem het meest hadden toegejuicht, wor den op den duur zijn grootste vijanden. Maar Willem heeft Engeland noodig voor den strijd voor zijn beginsel cm den Gods dienst en de vrijheid, hij heeft het Engel sche volk gemaakt tot een beginsel-vast volk, dat tegen Frankrijk én het Roomscho geloof is. Willem dorst te strijden tegen Lodewijk; hij maakte een open breuk met Frankrijk. Het is dikwijls bedroevend, dat veel nienschen leven voor pret en pleizier cn daaraan a'l hun geld geven. Zij gaan met Oranje mee als Oranje feest geeft, maar ze zullen ook om don vrijheidsboom dan sen, als die hen veel vreugd geeft. Die Oranje w'ïlen verlaten als het hem zelf'maar goed gaat, is geen rechte Hol lander. Yvillem verlaat alle goed om te strijden voor liet land dcor God hem toevertrouwd Was Willem er niet geweest, dan had Lo dewijk waarschijnlijk zijn doel bereikt. Waf zou-er van ons land geworden zijn, zonder onze Oranje-vorsten? Tegen alle kromme figuren uit dien tijd, staat één rechte li in in de figuur van 0112e Wil lem III. Hoewel toch ook een zondig menscb zocals wij, heeft hij blijk gegeven van standvastigheid in het geloof. Dat zijn bcgihsel het onze worde t'ot verheerlijking van onzen God, en dqt het ons een genoe gen worde ons te scharen cm de banier, waarop geschreven staat: Pro relegione et lihertato (voor den Godsdienst cn do vrij heid). Hierna dankte de Voorz. den spr., als ook den Kerkeraad, die de kerk' voor de zen avond beschikbaar had gesteld, waar na spr. de vergadering met dankgebed sloot. Dc kerk was slecht bezet. NOORDWIJK. B ij het alhier g e v e s- tigde correspondentschap van de Arbeids- bemiddeling, waren in de afgeloopen week als werkzoekende ingeschreven 219 perso nen. NOORDWIJK AAN ZEE P rcdikb. Ned. Her v. Kerk voorin. 10 uur Ds. Rutgers van Katwijk en nam. 5 uur Ds. Vermeulen. Geref. Kerk.voorm. .10 en nam. 5 uur Ds. Koers. -T- Ovor enkele dagen zal van hier een autobusdienst worden inge steld naar Hoofddorp via Sassenheim. KATWIJK AAN DEN RIJN. P r e d i k b. Nod. Herv. Kerk voorrn. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk voorm. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Meijering. Woensdagavond to 7 uur wordt in de Geref. Kerk vanwege de Jongedochters-, Jongelings- en Knapenver- e-eniging een gecombineerde jaarvergade ring gehouden. Het fanfarekorps „De Harmonie" dat voorheen hare oefeningen 'hield in de schuur van den lieer v. R. heeft van het gemeentebestuur toestemming ge kregen thans daarvoor te gebruiken de Bewaarschool. PANIEK OP DE BEURS. Uit het Beuj'soverzicht van een groot dagblad: Tabakken waren eveneens minder geanimeerd, maar sluiten weer een paar procent hooger. V radow radow dafod wafum ftrarm I rtdow sectham farod wloliylkwqowrf rodow rahra hetaoin shrdlu cmfwyp j Rubbers tamelijk vast gestemd o.a. 7' voor Amst. Rubber, Oost-Java en Ser badjadi. Scheepvaarlaandeelen stil en prijs houdend. Deze Paniek op de Beurs is gelukkig van voorbijgaanden aard geweest, zegt het Handelsblad. De uitsluiting in Twente. In „Ojas Schild" het orgaan vaai de Chr. Besturenbonden te 's-Gravenhage en Leiden, vonden wij de volgende bijdrage: Twente, land van leed en tranen, Twente, land. van zorg en strijd, Twente, 'land' van droeve dingen, .7 Land van opgekropten nijd. "vj Twente, land van moede menschen, Moe van 't jagen, trillend snel', Twente, met uw weefgetouwen, Twentq, met uw weversliel. Twente, mot uw prachtpaleizen, Met uw fahrikantenpracht, Twente, met uw tegenstelling, Die al zooveel onvree bracht. Twente, met uw lage loonen, Waar de brute machtswaan woont, Twente, waar de rechtsverkrachting Wordt bewierookt en gekroond. Twenie, land van flinke mannen Twente, met uw werkersschaar, Twee en twintig duizend helden Met de tanden op elkaar. Twente, waar wij ons voor schamen, Schande-S'treek in 't vrije land, Twentsche makkers, ja wij reiken Helpend u de vriendenhand. LESDSCHE FENKRASSEN Amice. Ik verkeer ditmaal in bijzonder gunsti-. ge omstandigheden. Onwillekeurig heb ik me wekéns afgevraagd of wat ik schreef wol gelezen zou worden, maar ik heb nu de zekerheid, dat dit wel het geval is. en dat mijn briefje zelfs met bijzondere belangstelling tegemoet wordt gezien. De zaak zit zoo. Een paar weken geile den heb ik de aandacht gevestigd op het 'feit, dat de Leidsche vertegenwoordiger van „Het Volk", inzake de kwestie of liet hanidwerkondenv'js op de scholen, door vakonderwi j zcressendan wel* door klasse-onderwijzeressen moot worden ge geven, hot heelmaal niet eens was, met het standpunt door de Soc. Dom. raads- fract'a ingenomen. Wat door deze fractie werd afgekeurd, en all's nadcelig voor het onderwijs bestreden, werd door den schrij ver in „Het Volk" aite oen belangrijke verbetering toegejuicht. Dit wordt dan cok niot ontkend. Wij gunnen, aldus do ,,Volk"-correspondent, „Veritas" zijn blijdschap van harte en als het neg tot verhooging van zijn vreugde kan strekken, wl'len wij hem wol verze keren, dat er nog meerdere zaken zijn waaromtrent soc. dem. niet eenzelfde standpunt innemen. Wanneer hij ijverig in de Handelingen van "den Loidschcn Raad gaat snuffelen en de stemmingen nagaat, zal hij zelfs zoo nu en dan kunnen ontdekken, dat de fraktie niet altijd homogeen is en soms verdeeld slenit. Bij de anti-revolutional- ren komt zooiets natuurlijk niet voor." Ik, zou zeggen, amice, men behoeft niet eens ijverig in de HandeGingen van den Leidschen Raad te sludeeren, om ie welen dat de Soc.-dem. over heel veel dingen verschillend denken. Toen Troelsira in 1918 zijn bekende vergissing beging en onder veel rumoer een staatsgreep voorbereidde, waren er heel wat van zijne partijgenooten, die over deze dwaasheden het hoofd schudden en openlijk hunne scherpe afkeuring over dit optreden uitspraken. Als Troelsira zegt, dat men de stem men niet moet tellen, maar wegen, dan weet ik wel dat er heel wat van zijne par ti jgenooten zijn d'c over dergelijke on democratische uitspraken slecht te spreker zijn. Het is mij bekend, dat er onder d? Soc. Dem. zijii die hunkeren naar het 0ogen blik dat ze den ministersrok kunnen aan schieten en dat er anderen zijn d:© dit als een afwijking van de Marxistische begin selen afkeuren. Het is mij niet ontgaan dat iemand als Schaper over het afdankén vjn de gehuw de ambtenaressen heel anders deukt dan Suze Gr0'mcweg en anderen. En in een Leidschen Geme?diter«3afi is wel gebleken, dat bet standpunt van Mr. van Eek,-die het aanvaarden van wethou- derszetels onder de gegeven oiti standig- heden beschouwt als verraad tegenover de arbeidersklasse, onder zijne fractie-genoo- ten lang niet algemeen gedeeld wordt. Uit de Handelrtngen van den Leidschen Gemeenteraad was mij mede gebleken, dat een tapverhod door Mr. van Eek zoo vu rig begeerd en zoo krachtig bepleit, door andere leden van zijne fractie niet wordt gewenscht, of althans niè't meer ge- wenscht, sinds bleek dat dit onder de kie zers eenige onrust had verwekt. Dat al'les was mij bekend, evenals het feit, dat sommige Soc. Dem. voor lands verdediging zijn on anderen er tegen en dat sommigen nu eens er voor pleiten en dan weer er tégen ageeren, al naar d.'itv profijtelijk schijnt te zijn. Maar hoewel rni.j dit bekend was, amice, blijft het voor mij toch merkwaardig dat een maatregel die door de soc. dem. frac tie niet eens, maar herhaaldelijk werd be streden en eenstemmig afgekeurd, door het officiieeüo orgaan van dio partij aüis een verbetering wordt toegejuicht. Ik kan mrj wel begrijpen dat de Volk- correspondent dit ietwat onpleizierig vimdt, maar dat kan voor mij geen aanlei ding zijn om hierop niet even de aan dacht te vestigjen. Daarmee ben ik echter van den Volkman niet af. Hij daagt mij, zooaJs dat in. die krin gen gebruikelijk is, uiit, en stelt om de aandachtvan de zaak waarom het ging af •te leiden, een heele reeds vragen, waarop ik een antwoord heb te geveii. Wie, zoo vraagt hij, hebben altijd ge ijverd voor leerplicht, voor voeding en Meeding van. behoeftige schoolkinderen, voor het 7e en 8e leerjaar, voor speelter-*! reinen, voor scuoolpantoffels enz. Waren» dit de soc. dem. of de anti-revolutionair E ren? t\ Daar zit ik nu in de klem am'ce. Want' ik moet. natuurKjk erkennen, dat dc anti- revolutionairen hierin bij de roode vrieu- i den achterslaan. Maar, laat ik dit er dadelijk bijvoegen, f dat ia maar gelukkig ook. Want als dè - anti-revolutionairen nooit iets anders hadden gedaan, dan die soc. democraten', V als ze nooiit iets anders hadden gedaan, t dan eischen stellen en aan anderen rekeU ningen presenteeren om zelf de handen op do zakken te houden, dan zou dik voor dé anti-revolutionairen al bitter weinig ge-i voélen. 1 Want eischen stellen, och, dat kan! iedereen wel. Daarvoor behoeft men geen soc. democraat te zijn. Die kunst verslaaaU kinderen zelfs al. En riemen snijden van' 't leer van een ander is ook al geen' kunst. 1 Békend is dat b.v. de Communisten iiï dit opzücht do Soc. dem. achter zich la-n teai. IJveren de laatsten voor den 8-men- dag en de 45-urige werkweek, de eersten e'scheai den 6-urendag en ik heb zelfs ge-? lezen dat soms e^.n werktijd van 2 uur als het ideaal' aan de arbeiders wordt voor gespiegeld. Dat ko-st niets. Maar volgt uit het steileu van dergelijke eischen nu ook, dat de Communisten en Bolsjewisten beter de arbeidersbelan gen behartigen dan hunne minder rood gekleurde familie-leden? Ik geloof het' niet. Het steilten van eischen zegt opziohzeïf niets. Op het doen komt het aa.n. E11 wat zio ik da.11, amice? Terwijl de Soc. dem. eischen dat behoefttee kinderen op school gevoed zullen worden, hebben do A. R. en de Christenen in 't algemeen, zich zender veel ophef, groote offers getroost 0111 degezinnen daadwerkelijk to helpen. Mitlioenen zijn ék jaar weer, terwijl de socialisten zaten to praten en te schelden en te eischen, hijoen gebracht. Ontzaglijk veel is gedaan, om den nood te lenigen. Ik zeg d:'t niet 0111 te roemen amice. Want alls we tegenover elkaar stellen do zegeningen die God ons schenkt, en do dankbaarheid die uit onze off°rs spreekt, dan komen we er zeker nor slecht af. A's we wat de Christenen op dit gebied doen, stéllen naast wat God van ons eischt, dan", zullen we het wel -laten cm onszelf een pluim op den hoed te steken. Maar tegen over anderen, d:e niets beters wisten to deen d-an de lasten van zich af te schuiven, mag wat van Christelijke zijde on dit ge bied gedaan werd, zeker genoemd worden. Ditzelfde geldt ook van het Onderwijs. Wa.t hebben de Soc. dem. in dit opzicht gedaan? Ik weet het niet. Zeker, ze heb ben eischen gesteld, ze hebben geijverd voor een 7e, een 8e en ik geloof zelfs voor een jfïe leerjaar. Aan woorden geen go. hre':. Maar daar b'eef het dan ook hij. De antirevolutionairen echter cn dv- Christernen in het algemeen, hebben zV-'k voor hot onderwijs offers getroost. hebben hun geld en goed niet gespaard» maar groot en k'edn hebben ze in den zak getast en heel d'ep in den zak geteo^ om to krjigen vrije scho'en in de eerste plaats, maar dan ook goede scho'en, die mer eere genoemd mochten worden en waar van de resultaten voor die van het open baar onderwijs niet l>ehoefden onder t& doen. Dat zijn feiten amice, die dcor al'e soc. democraten met elkaar "niet ongedaan, ge maakt kunnen worden. Ze zijn sterk ge weest, dat moet ik toegeven, in het stel'- len vaai eischen, maar ze hebben zich zeer" zorgvuldig gewaakt, de portemonnaie te openen. Nögeens, amice, ik zeg dit niet om lo roemen. Want ook hier geldt, dat wc nijöt •alleen ..slechts" gedaan hebben wat we schuldig waren le doen, zoodat we ook in dit opzicht niets anders zijn dan onnutte -, d-en-siknechten, maar dat we iai veel 2:jn f -tekort geselïoten. Aileen, de Soc. dem. die op dit gebied nooit iets presteerden en op dit gebied ook wel noo'it iets zullen prestoerenzijn ze- ker wel het allerlaatst gerechtigd hierop '1 aanmerking le maken. Ik heb me geen oogenblik gevleid, ami- i ce, met de gedachte dat de Volk-corres- pondent door wat ik schreef bevredigd zou zijn. Natuurlijk is bij dat niet, Wio uitgaat, van liet beginsel dat de ge- meensehap allies moet do?n, dat de gé- meerschap voor de voeding en de opvoe ding van de kinderen heeft te zorgen, wio staat op het echt Soc. Dem. standpunt dat de kinderen ntet aan de ouders behoo ren maar aan den Slaat, en wie dan bo vendien hel Christelijk ouderwijs uit prin- cipo moet bestrijden, d'e kan z'cli door wat ik opmerkte onmogelijk bevredigd ge- f voelen. Een poging om hem te bevredigen 1 zal ik dan ook niet doen, en ik neem daar om van deze kwestie afscheid met nogcens uadrukke'lijk te constateerea. dat een maatregel, door de Soc. Dein. bestreden on door dë rechterzijde doorgezet, in het so cialistisch orgaan als in het belang van het onderwij s werd toegejuicht. Mijn briefje is te-lang geworden amice, 0111 thans nog andere punten aan te roe- ren, waarom ik het ditmaal hierbij zal Ha- ten Het spijt 111e geweldig, dat we met ons onderwijs wel een beetje van den goeden 1 weg zijn afgedwaald en dat we hier in Leiden zelfs het treurige vcrsclfijnrol be- leven, dat Christenouders een belasting- j brief thuis krijgen voor het schoolgeld1 voor het Christelijk onderwijs verschut- f digd. Ik betreur het, dat de besturen ou-J zer scholen, geen maatregelen hebben ge- nomen om dit le voorkomen. Maar dit neemt niet weg, dat er in onze! kringen altijd veel meer werkelijke he-V [langstelling voor het anderwijs geweest dan in Soc. dem. kringen en dat we wat, dit betreft, voor niemand uit den weg be hoeven te gaan. _„TrT,0 VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6