fsöl KI Dames- en Heeren- KleediBgfiandel Café „CENTRAAL" Breestraat (t.o. de Vrouwensteeg) Dames- en Heereo- Ons vermaard Speciaal Artikel eiseht Uwe volle aandacht. De naam BEElCHiAl! is voor U de beste waarborg. BINNENLAND De Giro-Questie De Haagsche rechtbank heeft, zooals "wi j reeds meldden, vonnis gewezen in de pro ©edure tusschen de van Oldebameveldt- school tegen lo. den waarnemend direc teur van den Postekègue- en Girodienst en 2o. tegen den Staat der Nederlanden. De rechtbank overwoog, dat, nu gedaag den bij procureursakte hebben aangeboden om het gevorderde bedrag van f 5000 te voldoen en bij pleidooi hebben verklaard, geen bezwaar te hebben tegen veroordee- ling in de kosten, mits daarbij rekening gehouden zou worden met de beslissing op het punt der renten, de vordering tot be taling" der hoofdsom voor toewijzing vat baar is, en het aanvankelijk verweer niet meer behoeft te worden onderzocht, voorts, dat gedaagden ook blijkens hun voormeld aanbod, waarin een rente van VA pet. 's jaars sedert den dag der c" vaarding tot aan de voldoening is begre pen niet betwisten, dat eischeresso ten d> zen recht op schadevergoeding kan doen geMen, doch dat alleen de vraag is, in welken omVang die vergoeding aan eisclie- resse toekomt, de partijen nog verdeelt. Hieromtrent werd overwogen dat als iufsóhen partijen vaststaand is aan te ne men, dat het hier betreft een verbintenis, alleen betrekkelijk tot de betaling van ze kere geldsom, en hieruit volgt, dat aan eiscberesse geen andere vergoeding van kosten, schaden en interessen ter zake van de hier aanwezige vertraging in de uit-, veering*: dier verbintenis kan worden toe gewezen'dan die, bedoeld iri art. 1286 van B. "W. zijnde, béhoudens de hier niet toepasselijke bijzondere regalen op den koophandel en op borgtochten,-betrekkelijk do bij do "wet bepaalde interessen, en zulks alleen vdiiaf den dag der dagvaarding. Yerdèr werd overwogen, dat immers juist de bij geldschulden op den voorgrond tredende moeilijkheid dat dé hoegrootheid der schade uit vertraging in de uitvoe ring voortkomende, naar gelang van de omstandigheden tot de meest uiteenlccH pende heoordaelingen zouden kunnen lei den, den wetgever bewogen heeft, de be grooting yan den aanvang dar schade vergoeding hier, behoudens de reeds voor melde thans niet ter zake doende uitzon dering, voor alle gevallen aan een vasten regel te binden; dat hieruit echter tevens volgt dat ge daagden ten onrechte de mëening zijn toe gedaan, dat aan eischeresse de schadever- goed-'ng teil dezen slechts zoude kunnen worden vergoed naar een rente van 1A pet. 's jaars, nu deze tusschen partijen voor haar verhouding was bepaald, im mers waar de wet juist im bovengenoem de reden de schadevergoeding eens en vooral bepaalde naar een voor alle geval len geldenden maatstaf, ook de hoegroot heid der te voren tusschen partijen gel- dénde Tcnte ten dezen niet in aanmer king kan komen, en zeker in een geval als hier, waarin de bedongen rentevoet lager is dan <le -wettelijke rente, aan het voren overwogene ook niet afdoet* de door ge daagden aangevoerde tegenwerping dat partijen de vergoeding voor liet gemis van de beschikking over het. geld zelf hebben vastgesteld, daar tocli tenzij (hetgeen hier niet is geschied) die vergoeding ook vastgesteld ware voor liet geval van ver traging zij tusschen partijen slechts ge acht kan worden te zijn bedoeld voor het dóór haar voorzien tijdperk, doch niet ook voor een den sc'huMeischer opgedragen verlenging daarvan, doord'en de schulde naar, met de betaling in gebreke blijft.. Tenslotte werd overwogen, dat eische- resse mitsdien recht heeft op een vergoe ding van 5 pet. rente sedert do dagvaar ding, dat' eischérese nu weliswaar voor zoover zij verdere of meerdere vergoeding ■van geleden schade heeft gevraagd, voor dat deer barer vordering in hét ongelijk móet worden gesteld. Recht doende, veroordeelde de Te-chtbank den Slaat do vordering te voldoen met een rente van 5 pet. van de# dag der dagvaar ding tot "d in dag der voldoening, vérklaar- da liet vonir's uitvoerbaar bij voorbaat niettegenstaande hoogere voorziening, ont zegde het meerdere of andere gevorderde en veroordeelde d';ii Staat in de kosten van liet geding. GEMENGD NIEUWS Overvaren. Op do rivier de Maas onder Kralingschc Veer is gisterenmiddag een roeiboot door do motorboot Alblas III van do N. V. Zuurstoffenfa-briek te Alblasserdam overva ren. De opvarenden van de motorboot wer den plots door een schok opgeschrikt en toen ze voor den boeg keken, zagen ze een roeiboot zinken en heb hoofd van een man nog even boven komen. Ofschoon mén on middellijk, bijgestaan door de. rivierpolitie, trachtte den drenkeling met dreggen op te halen, slaagde men hierin niet. Niemand heeft vorder het ongeval zien gebeuren. Dc inzittende van de roeiboot was de 35- jarige L. de V., uit Krimpen aan de IJsel. Het lijk is nog niet gevonden. Brand. Te Zandvoort is Maandagmorgen brand uitgebroken op de bovenverdieping van per ecel Brugstraat 6. De in het perceel aanwe zige bewoonster kon door heb vuur niet langs het trapportaal naar buiten komen; met behulp van een ladder wist de heer Vreesman zich tot heb liuis toegang te verschaffen en de vrouw to redden. Door. krachtig optreden van .de brandweer was heb vuur spoedig bedwongen. Het vlam vatten van petroleum, gelekt uit een petroleumkachel wordt als oorzaak ge noemd. Postzegel-diefstal. Toen de postzegelhandelaar M. P. gister morgen z'a winkel aan dc Keizerstraat te Rotterdam wilde binnengaan, bemerkte bij dat bet deurslot open stond, terwijl bij on derzoek liet veiligheids-lipsslot gesloten bleek. Toen hij den winkel betrad, werd het hem duidelijk, dat men had ingebroken. Bij de inventarisatie werd geconstateerd, dat voor een drie duizend gulden aan vreemde postzegels verdwenen was, o. a. in boekjes geplakt, en' op vellen alsmede vele losse ze gels. De dieven hebben nog vergeefs ge tracht de brandkast te forceeren. Daarin be vond zich voor een waarde van f 15.000 aan vreemde postzegels, die voor een veiling be stemd waren". De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in. Het is mogelijk, dat de dieven via den kelder van een aangrenzend pand zijn bin nengekomen. Hernieuwde inbraken. Jrr"' Voor eenigen tijd maakten wij melding van een serie inbraken, dio te Budcl ge pleegd werden. Hoewel de politie een ijve rig onderzoek instelde mocht men er niet in slagen eenig spoor te ontdekken. Daar entegen werden de bewoners van het vroe ger zoo vreedzame dorp dezer dagen ver rast op een hernieuwde poging-tot inbraak. Met een ladder werd, naar Vaz Dias meldt, getracht het bovenhuis té bereiken. 'De be woner ontwaakte en loste twee schoten op den inbreker, zoodat deze op de vlucht sloeg. Het eigenaardige van het geval is dat de inbraak plaats had vlak naast de kazer ne. Men heeft hier te doen met een' zeer brutale bende. Voor de bewoners is heb to hopen, dat deze inbrekers spoedig achter slot en grendel gezet kunnen worden. Goede vangst. ~r~ De ..Pr. Bode" vernam, dat zekére Hard- jasoejitiiö, op wiens aanhouding éen premie van vijfhonderd gulden was gesteld, na- twee jaar onafgebroken zoeken, werd gevat-. Hard jasoepitno oefende in het Kedoe'sche in de dassa's groote maeht uit en had onder de dorpshoofden, verschillende helpers. Hij werd door de veldpolitié, onder commando van den detaehementscommandant Grieber, overvallen, terwijl "hij -ih.de'-dessa- Ngrawan op een balet-baiek lag te slapen/Hij tracht te nog' gebruik te makenvan zijn revolver, maar weid door de politie, na- een hevige worsteling, overmand. Verduistering. n~ Te 'Assen is gisteren gevankelijk binnen gebracht H. van E.. voorwerker der ge meente Havelte, verdacht van verduiste ring van gelden die hij van de gemeente ontving ter uitbetaling aan de arbeiders. §$!*'- Verdwenen. Vrijdag jl. ontstond een begin van brand in' de bioscoop te Middelburg. Daar de ope rateur, die men uit de cabine heeft zién ko men, nadien spoorloos is verdwenen, heeft de politie te VlisMngen' op verlzoek van de aldaar wonende ouders de opsporing ver zocht. l 'i v' i De frauduleuze uitvoer van goud. Gisteren deelden wij medé, dat bij de Vaalsohe grens een partij buitenlandsch goud in beslag genomen was die frauduleus uitgevoerd werd. Naar het „Vad." verneemt bestaat er een maatschappij, waarin Polen een hoofdrol spelen, die zich speciaal op deze frauduleu ze handelingen toelegt. Een Pool in Den 'Haag zou begonnen zijn. om door middel van een Nederlander met goeden naam een uitvoervergunning voor goud aan te vragen. Bij een bank kon door relaties over gouden roebels worden be schikt. Een der ledeii van de combinatie ging met dat goudgeld per nachttrein, slaap wagen: eerste klasse, op reis naar Berlijn. Hij nam ook enkele andere pakjes met on schuldige n inhoud mee en wanneer de doua ne in zijn slaapwagen kwam en vroeg of hij iets te declareeren had. dan bromde hij met slaperig hoofd van: „Neen. kijk maar na. daar staat mijn bagage." De douane vond dan wat thee of brood.. Werd het goud ont dekt- dan schrikte dé smokkelaar kwasie opeens wakker en zei zoo iets van: „O ja, dat is waar, ik heb een uitvoervergunning". En dc zaak was in orde. Werd het goud niet ontdekt, dan was de zaak nog beter in orde. Want dan ging het uitvoerconsent per expresse onmiddellijk terug naar Den Haag, waar een zaken vriend klaar stond om met een ander pakje goud hetzelfde te.probeeren, natuurlijk over een ander gedeelte van de grens. In Berlijn of Danzig wordt het goud over gegeven aan. vrienden. die het. verkoopen. De winst-bestaat hoofdzakelijk uit de ont doken uitvoerrechten. Zco mogelijk wordt in het buitenland dan weer platina gekocht, dat naar Parijs uitgevoerd wordt. De zaken namen toe, er was meer geld voor noodig en dat fourneerde, volgens onze inlichtingen, een Duitftèhe bank in Amster dam. Eenige weken -geleden is een handlanger bij Bentheim aangehouden, en nu weer een ander in België. Aanval van gemaskerde bandieten. Maandagavond 7 uur drongen twee ge maskerde bandieten binnen in de keuken van notaris Beckers te Hcensbroek. Zij poogden tevergeefs de twee dienstmeiden onschadelijk te maken door haar een prop in den mond te werken. Een der bandieten begaf zich naar de voorkamer, waar twee begaf zich naar de' voorkomer, waar twee dames aanwezig wayen. Ook hier werd ge tracht dezen het roepen te beletten. Doch ook hier mislukte liet, hoewel de bandiet nog een schot'loste, waardoor niemand ge wond. werd. Door de achterdeur zijn de bandieten daarop gevluohfc, zonder iets mee te nemen. J I (L.K.) Werkloozen-demonstratie. Gisterenmorgen hebben zich 400 werkloo- zen naar liet (Stadhuis te Utrecht begeven waar wethouder Smulders een paar afge vaardigden ontving, die namens de demon stranten klaagden over het te lang uitblij ven der gunningen op de groote woning- bouwaanbestedingen van de bouwvereeni- gingen „Juliana" en „De Utrecht". 'Wethouder Smulders antwoordde, dat deze vertraging niet ligt aan het gemeente bestuur, maar aan de besturen der betrok ken woningbouwverenigingen, die nog aan B. en W. geen gunning gevraagd hebben. Ook enkele andere wenschen werden door de afgevaardigden geuit. De demonstranten trokken daarna weer kalm af. Bandji»1. Men meldde aan de ,.Loc." uit Djocja. dat door een bandjir een dam in de kali Tam- bak Bajon is weggeslagen, hetgeen voor de ondernemingen Magoewo en Moed ja Moed- joe een. schade van f 50.000 beteekent. Er zijn nooddammen aangelegd, doch de lei ding moest 300 meter noordelijker verlegd worden. Een Arpokmaker. Een machinist op de suikerfabriek Tang- goelangin had familie bij zich te loge-eren,- vanMaka ssar gekdmen met een bediende? van daar. Deze werd op een morgen mate; glap, probeerde eerst brand t-e stichten, tfok, teen hem dit belet werd,- zijn mes en verwondde vier vrouwen, van wie twee doo- delijk, en een mail, allen inlanders, voordat de heer des huizes hetadoor een kogel in liet dijbeen buiten gevecht had -gesteld. In- tusschén was liet werkvolk van. de fabriek toegestroomd, dat deil amokmaker dood- biuppelde. RECKTZUgCEÜ KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor de openbare zitting komen op de rol voor 11 zaken, voor niet openbaar geene.. W. L. W., te Leiden, is beklaagd van het vervoeren van een koe iiaa'r liét slacht huis op andere dan voorgeschreven- wijze. Beklaagde is niet verschenen, doch naliet hooren van den ambtenaar van het Slacht huis wordt geëisch f 5 of 5 dage-iu T. R., winkelier' in de Groenesteeg te Leiden, is beklaagd' van het zonder ver gunning aanleggen van een loterij, waa'rbij voor betaling van 10 et. een prik mocht ge geven worden met een scherp voorwerp in een met papier beplakt bord, waarop men cn nummer papier aan de achterzijde uit duwde, dat' den prijs aanwees. Er waren 2 planken, nl: de chocoladeplank waar men 1 bij het prikken van een even nummer prijs had, en de luxe voorwerpenpla, waar ieder door 5 deelbaar nummer prijs had, en de gelegenheid open stond schemerlamp te bekomen. Mr. Averbeck, die als verdediger optri voerde aan. dat hier aan voorafging puzzle, en wanneer men die opgelost ha met wiskunstige zekerheid, b.v. do scliemi lamp was aan te wijzen, en alle prijzen nit te prikken; zoodat van kansspel ge, sprake was. Als getuigen werden gehoord de agent» Mom en v. Veen, die beide verklaarden,'d< indruk te hebben gekregen, dat hier w terdege een verboden loterij was aangeleg Al was het mogelijk aan de hand van oplossing de prijzen aan te wijzen, dit toch niet ieder bekend. De Kantonrechter nam een proef mt beide borden, waarbij één prijs zijn de< geworden zou zijn. De verdediger bleef beweren, dat, al men de oplossing van de puzzle, die ko ieder vinden, die een beetje bij was in da algemeen beoefende werkje, gevonden had men elk gewejischt nummer er uit koi prikken, wat deze op verzoek van den Kan tonrechter dan ook demonstreerde door ei eerst No. 2 daarna No. 500 uit te prikken waarmede hij aantoonen wilde, dat. bie: enkel een beetje handigheid de zaak be heerschte. Dc Ambtenaar, die dit bet gevolg oor deelde van zijn kennisnemen van de oplos sing enz., bleef van meening, dat liet we] degelijk een kansspel was en onder ver-, boden loteri'spcl kou gerangschikt worden waaróm hij den eiseh stelde van f 10 of f dagen met teruggave van do inbeslagge nomen 'overtuigingsstukken. De verdediger begrijpt niet hcc- men tol de inbeslagname en verbaliseering is ge komen, want, had men de gelegenheid ge geven aan beklaagde, de zaak voor politie commissaris of ambtenaar te 'laten ver-, klaren, dan 'was er zeker geen vervolging ingesteld. Wat aangevoerd werd, dat velen er toch louter als kans geprikt hadden zon der de puzzle op te lossen', dit stelt-snreker gelijk mét. degenen. die zonder oefening gaan schijfschieten. De roos. is een prijs, hij kan cr inschieten, maar te weinig geoefend schiet liij er naast. Prepareert men zich hier vooraf' goed. dan is met e'cïiige handigheid bést te be palen dat. en wat voor prijs men heeft waar:in hij verwachten durft een vrPs'p're- kéhd vonnis. Wat betreft het geven, van de oblosshig der puzzle, spreker zou dit" aan den Kanton rechter willen doen, dóch zeker niet in het openbaar. De Kantonrechter kan er dan geen ge bruik van maken in zijn vonnis zocdat daar van afgezien werd. - Koningstraat ,48=54, Te?. 402 naar maal Gehoor gevent! aan veler verzoek en ter uitbreiding der relaties zuilen wij ten gerieve der immer groeiende kring onzer Leidschs Giientè'e gedurende esnigen tijd aen stand ingericht houden in voor het eerst op Dinsdag 5 Februari lot en met Vrijdag 8 Februari a.s. des voorm. 9 uur tot nam. 8 uur PS?* De volgende dato worden nader bekend gemaakt. De Heer BLEKftfAM aai Ia ied«f geval op Dinsdag 5 Februari persoonlijk aanwezig 2tin. jt 5 Uitsluitend de nieuwste Stoffen. Onbeperkt aantal Dessins, op eigen Atelier, onder leiding van le klasse Coupeurs vervaardigd. maatwerk dat op Fabrieks- j ateliers vervaardigd wordt. GEEiNi verouderde dessins. GEëü minderwaardige Sidfen, - Koningstraat 48«§4, Tal. 402

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6