DE GEHUWDE AMBTENARES. Het voornemen der Begeering om bij liet onvermijdelijk inkrimpen van het ami) tenoren-tal allereerst voor ontslag in aan merking te doen komen do gehuwde amb tenares dio geen koetwinster is vindt ook bij het liberale „Vaderland" instemming: ,Het is zoo logisch, dat nu de nood der tijden dwingt het aantal ambtenaren in te krimpen, rneu den last legt op hen, dio dezen het minst moeilijk kunnen dragen; dat op do ambtenaarsgezinnen met duboel traktement. Er loopen zooveel menschen rond, dio uit het particuliere bedrijf zon der traktement op straat zijn komen Slaan, dat men alleen daarop hoeft te wij zen, om te doen zien dat de Regeering de zaak aan het rechte eind aanpakt, En do lezeres, die ons schreef: Waarom begint men niet bij de mannelijke gehuwde ambtenaren; het kan toch zijn, dat voor het gezmsonderhoud net salaris van de vrouw van betcekenis is dan dat van den man, vergat te veel dat bij deze regeling de vrouw kostwinner kostwinnares of kostwinster wil ons niet uit do pen niet wordt ont slagen. Iets principieels zit aan de neele historie niet vast, al doen zij die om üo eene of andere reden zich met wat de lie- geering in deze doet, al hun best er iets principieels aan vast te haken. De redactie herinnert er aan hoe zelfs in socialistischen kring door den heer rf* per deze maatregel werd gebillijkt. Al leen „dogmatisch" feminisme kan er tegen, in, verzet doen komen. .Hoezeer de dogmatische feministen op hoi raken, als zij wat abnormaal is als liet normalo willen verdedigen, bewees wel Mevr. Wynaendts—Francken in het or- zaan van den. Vrijheidsbond van 2 dozer. Deze dame maakt het zich wel zeer ge makkelijk met haar vraag: .J» bet beter voor liet kind een moeder te hebben, wier •even arm aan daden is en geestelijk be perkt! een moeder die door. al de duizend kleinigheden en den druk van liet gezel schapsleven toe, nerveus wordt en nimmer tot rustig nadenken, lot een bevrijdend verademen toekomt," - Neen dan zeggen wij ook: liever de ge huwde 'ambtenares, en dio nerveuso stof- afneemster '(de feministen verkceren nu eenmaal in de dwaling, dat do moedertaak slechts uit stofafnemen en kousen stoppen bestaat, wat toch wel zonderling is, waar de kousen van de gelukkige echtgenooton van dogmatische feministen in den regel de aandacht trekken door de grooto lucht gaten daarin) lijkt ons rijp voor eene psy chiatrische -inrichting. Haar de vraag moet zuiver gesteld wor den en dan luidt ze aldus: Kan do moeder ooit in het gezin gemist worden! Dat kap geen enkele werkcUjke moeder; haar plaats is nooit te vervullen, omdat zij de ziel zel ve is van het schoonste interieur, dat er bestaat, Natuurlijk, zal baar roeping des te beter vervuld korden naarmate zij als meisje meer kundigheden verkregen lieef., die tot do ontwikkeling van haar verstand en hart bijdroegen. Maar zelfs w'aar dv.t minder wenschelijk het geval is, blijft de goede moeder de grootste schat voor liet gezin; de intuïtie van het lieve moedcr- „iertje om le weten, wat de kinderen be hoeven, gaat duizend aangeleerde ku.idlg- heden te boven," VADERTJE STAAT. Vadertje Staat aldus V. in de Rotter dammer, is wel zeer vriendelijk. Ms een echte vader zorgt hij heel go-il voor zijn kinderen. Hij weet dat we in een kwaden tijd leven, een tijd van groote be zuiniging, die zich aan iedereen voelen Ieder moet zich wel eens wat ontzeggen. Do een die er over dacht een nieuw pak te koopon laat het oude nog eens keercn, de ander die meestal e?n sigaar van 8 oelit rookte, stelt zieli nu met een van 6 cen,t tevreden. En dat valt velen mei mee. Dan is li-C werkelijk wel eens aardig af en toe' ook oens een kleine verrassing te ontvangen. Al is liet. nog zoo weinig, 't goede nart komt er toch in uit. Dat weet vadertje Staat ook wel en zoo bezorgde hij ons een aardig meevallertje. Vanmorgen bracht de post het ons. t Zag er wel wat erg officieel uit zoo'n groo- te gele envelop, zoo echt zakelijk. Maar de inhoud viel niet tegen. Wat er dan mt kwam! Een hccle hoop! Ten eerste een heel groot mooi dubbel vel góede kwaliteit to ll encuaier. Dan nog een dubbel vel van dat- zeK-ia papier keurig in vakken verdeeld en met eardigc pijltjes opgesierd. Toen een half vel van datzelfde mooie papier, ioen oen aardig strookje carton aan een zijde bedrukt met mooie letters en aardig ver ve rd met een grooten zwarten pijl. Toen lwcc aardige rose enveloppen en om het spel ie volmaken een leuk strookje papier Diet enkele cijfers erop maar dat was zeker een klein beetje mislukt, want daar was niet veel van te begrijpen en ]e kreeg or ook zulke vieze vingers van. 't Leek wel een soort puzzle of iets om een gezelligen u .Vjaarsavond mee te hebben. Als 't te gen St. Nicolaas kwam zou ik denken, dat het iets was om een zwarten piet ie fa- briceeren. Ik zal 't nu maar tot volgend jaar bewaren. Is dat nu niet alleraardigst van vadertje Blaatt Om in deze kwade tijden zoo aan zijn kinderen te denken. Hoc was vadertje zoo op dat idee geko- jjon? Och, heel eenvoudig. Hij wou zoo graag weten of ik op 21 September nog werkelijk zeven en zeventig centen van hem had te vorderen! voor zoo iets als een girodienst, die er eens geweest is. En nu sprak vadertjes geweten een klem beetje omdat ze laatst heel erg gemeen was «.lat! hadden verteld dat hij zoo maar oen Duitsche chèquc van f 127000.in de prullemand had gegooid. En om dat nu weer goed te maken, krijgt ieder van z'n ruim honderdduizend girokinderen zoo'n mooi pakje kladpapier cadeau. Als dat nu eens f 23.000 kost, kun nen ze tenminste, niet zeggen dat die f 127.000 zoo'n raar onregelmatig getal is. Dan is het precies f 150.000 —anderhalve ton dat klinkt veel mooier. En dan zullen al die 100.000 girokinderen wel zoo dankbaar zijn voor hun presentje, dat ze niet vragen waarom ze toch veel belasting moeten betalen. Want daar zou vadertje niet zoo kelijk een antwoord op weten. En dus wie niet sterk is, moet slim zijn. GEMENGD NIEUWS DE MOORD TE ETTEN. De arbeiders P. Bals, G. van Peer en A. van Settem, die Zaterdag jl. werden gear resteerd, hebben bekend de daders te zijn van den roofmoord op den landbouwer Naal den te Etten. Verder zijn nog een zekere J. Versteylen en R. de Blaedert aangehouden. Ook Ver steylen heeft bekend. Gebleken is, dat P. Bals de doodelijke ver wonding heeft toegebracht. De daders zijn allen afkomstig uit Sint Willeb rord. Dat deze ernstige zaak zoo spoedig tot klaarheid is gebracht is voor een groot deel te danken aan het onvermoeide en doortas tende optreden van de gemeente-politie, de marechaussees en de rijksveldwachter te Sprundel en Etten. In verband met den roofmoord to Etten verzoekt de commissaris van politie te Til burg, in opdracht van den officier van justi tie te Breda, een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent de kleeding van twee mans personen een grocte en een kleine. die zich op Dinsdag 8 Januari jl. alhier hebben bevonden en van wien de kleinste een har monica bespeelde en de grootste het geld in ontvangst nem, zich zoo spoedig moge lijk aan het hoofdbureau »<n politie alhier te vervoegen. Verder verzoekt de commissaris van politie den rijwielhandelaar of winke lier, die op 8 Januari jl. aan één van boven genoemde personen een batterij van een electrische zaklantaarn, gemerkt Corbulo, week 1923) verkocht heeft, zich even eens aan het hoofdbureau te vervoegen. Deze oproeping schijnt in verband te staan met het feit, dat de twee verdachte harmonicaspelers op den dag, waarop de moord des nachts had plaats gegrepen, op de fiets naar Tilburg zijn geweest en alhier hun harmonicaspelersberoep hebben uitge oefend. Een zakbatterij als in de oproeping vermeld, schijnt door de justitie in beslag genomen te zijn als stuk van overtuiging, doch blijkbaar moet nog worden vastgesteld dat deze aan een der vermoeVelijke daders toebehoorde. De foto's van beide verdachten zijn te Tilburg aan de posthuizen en politie- bureaux aangeplakt. Doodelijke ongelukken. Op de scheepswerf der firma Vuyk te Ca- pelle aan de IJsel is gisteren bij het sloopen van een schip de arbeider A. Offerman uit Krimpen door een ijzeren plaat achterover en, tengevolge waarvan hij met- het hoofd op een ijzeren balk terecht kwam. De ongelukkige brak den schedel en was on middellijk dood. Een andere arbeider, de 17-jarige A. Kalkman werd met gebroken enkel naar het ziekenhuis te Botterdam vervoerd. Gistermiddag werd op de» Rijksstraat weg, te Culemborg, het 3-jarig zoontje van den landbouwer K. aangereden door den motorrijder D. R. Het kind overleed on middellijk. Den motorrijder treft geen schuld, daar het jongetje plotseling den weg overstak. Brand. Gisterenavond is een felle uitslaande brand uitgebroken in het magazijn van sui kerwerken De Zoete Inval in de Maria- straat te Utrecht, terwijl de bewoners even afwezig waren. De brand is ontstaan op de bovenverdieping van het perceel richtte daar groote schade aan; .de in het gebouw opgeslagen suikerwerken zijn door het water bedorven. De brandweer was het vuur met eenige stralen op de waterleiding spoedig meester. De inventaris en de in boedel, toebehoorende aan de wed. van D., zijn verzekerd, evenals het huis. De oorzaak van den brand is niet bekend. Onder den trein. Toerf gistermiddag de machinist Finkink uit Zwolle te Peperga op een in beweging zijnden goederentrein wilde stappen, is hij gevallen en niet zijn eene voet onder de wie len terecht gekomen. Dit lichaamsdeel if totaal afgereden. Na voorloopig verbonden te zijn, is de getroffene naar Zwolle voerd. Kindermoord? De èchtgenootc van den beruchten inbre ker J. N., te Nieuwe Pekela, die reeds eenige jaren gevangen zit, bracht kort geleden een kindje ter wereld, dat spoedig na de ge boorte door den gemeente-arts levenloos werd aangetroffen. Naar de doodsoorzaak wordt thans een streng onderzoek ingesteld. Lijk gevonden. Te Meeden (Gron.) is het lijk van den heer T. Tel kamp, smid aldaar, gevonden. Aangehouden. Bij de familie te Stadskanaal (Gron.) is bericht ingekomen, dat de kleermaker K., die via Coevorden naar Duitschl&nd was ge gaan en van wien niets was vernomen, we gens het. reizen op ongeldige passen in het Roergebied wordt vastgehouden. Smokkelen. Gisternacht hebben kommiezen te Rhede'r- weg (gemeente Bellingwolde) een paard en zeven varkens van onbekende smokkelaars in beslag genomen. Inbraak. Te Arnhem is gedurende de afwezigheid van de bewoners ingebroken ten huize van den heer "NV. Gerritsen aan de Oude Kraan. Een eiken cylinderbureau werd opengebro ken door het losmaken van eenige planken, omdat het niet gelukte de «loten te forcee- len. Uit de laden is eenig bankpapier ont vreemd. Uit een kast is zilverwerk gestolen en uit een lade van een waschcommode een ijzeren geldkistje. Dit hield o.a. in een spaar bankboekje, waarop een tegoed van f 1400. Van de daders nog geen spoor gevonden. Een berucht inbreker gevat. Zooals we Zaterdag meldden, werd er Oldenzaal in den nacht-van Vrijdag op Za terdag op vier plaatsen ingebroken en werd een der daders, een Duitscher, na sohot in den buik te hebben ontvangen, ge vat. Een tweede dader, ook een Duitscher en zeer berucht inbreker, werd thans door de politie te Gronau gearresteerd, na een jacht van anderhalf uur en nadat zeven schoten op hem waren gelost, zonder hem te treffen. Tijdens de vervolging zwom de dader twee keer door de rivier de Dinkel. Vele voorwerpen, van diefstal met inbraak afkomstig, waren nog in zijn bezit en zijn 'door de eigenaars herkend. Gemakkelijk gemaakt. Te Vlaardingen is ingebroken in het kan toor van de firma A. V. Uit deopen staande brandkast werd een bedrag van f 240 ontvreemd. Een pseudo-journalist. Het Oblatnklooster „AUerheiligenberg,; te Niederlahnstein ia de dupe geworden van een oplichter, die den rector verhaalde, op een reis tusschen Trier en Coblenz, in den trein zijn portefeuille te hebben verlo ren. De rector liet zich bepraten door den man, die een "goeden indruk maakte voorgaf Van Rcssum te heeten en als re dacteur verbonden te zijn aan „Het Cen trum". De Commissaris van Politie in de eerste sectie te Utrecht waarschuwt een ieder, het bijzonder Oversten van gestichten en kloosters, daar het hier een geval van op lichting betreft, met gebruikmaking van val- schen naam en kwaliteit. Een gemeente in zakformaat. De gemeente Katwoude bij Monnikendam had op 1 Januari 217 inwoners. In heb afg< loopen jaar werd er één huwelijk gesloten, Het ijs in de Zuiderzee. De zee is te Lemmer zoo ver het oog reikt nog met een dikke i jskorst bedekt. Van Lem mer naar Ivuinre ligt prachtig ijs voor schaatsenrijders, waarvan Dinsdag een druk gebruik werd gemaakt. Donderdag wordt te Kuinre op zee een hardrijderij gehouden voor heeren. Autobussen-wee. Dat het autobus-bedrijf en de voorschrif ten daartoe den kinderschoenen nog niet ontwassen zijn, blijkt telkens. Bij provin ciaal besluit waren wegens opdooi" der we gen deze voor het autobusverkeer gesloten verklaard. Dit besluit werd door den onder- nemèr van den Hilversumschen autobus- dienst zoodanig uitgelegd, dat het alleen voor grintwegen gold. Daarom werd de lijn Hilversum—Bussum Maandag via Laren v legd. Zoo werd ook Dinsdagmorgén gereden. Plotseling kwam 's middags het véïbod om den provincialen, weg HilversumLaren tc berijden, waardoor talrijke passagiers voor dezen drukken dienst werden gedupeerd, en omdat hiervan geen kenni3 werd gegeven aan het publiek velen op den Brink te Bus sum uit den treure bleven wachten. Later op den middag waren de wegen zélfs de grintwegen volgens de autoriteiten weer be rijdbaar, de bus van half vijf ging uit Hil versum weer langs de gewono route. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE. collecte gehouden vond in de Ned. Herv. Kerk, ten, bate van de Evangelisatie te Voorne en Putten bracht op f 91.70. In de maand December werd voor heb orgelfonds gecollecteerd f 76.54. Alhier zijn eenige Duitsche kinderen aangekomen die voor eendge weken door enkele onzer ingezete nen gastvrij zijn opgenomen. Wij verna men dat van een vorig transport de vol gende week weer kinderen naar hun „hei mat" terug gaan. KATWIJK Burg er 1. Stand. Geboren; Lena d. van B. van Dijk en P. van Duyn Jacoba Maarj d. van J. v. Rijn ciu Guyt Gerrit Arie z. van P. v. d. Spek en C. Schaap Maarten z. van G. Kuyt en Tr. v. d. Plas Gerrit z. van Spierenburg eni I. den Haas Leenderb van P. Rovers en W. Zandbergen Jan van P. v. Du ven voorde en H. Guyt Prijna d. van G. J. van Leeuwen en A. Noort. Ondertrouw d; C. van der Sleet en M. van Duij ven bode L. Haasnoot en A. Haasnoot. Overleden: Jacob van Duijn 2 j., z. van M. van Duin en C. van der Pies Willem Visser 10 mnd., z. van W. Visser en W. Klok Maartje den Dikken 3 mnds van A. den Dikken en KI. Blonk. HAARLEMMERMEER. - Burgerl. Stand. Geboren: Leren!z. van F. Meijer en A. Verhoog Aafke Martina Mellina d. van J. Smit cn; J. A. van Apeldoorn Gerrit z. van J. van Soelen en A. Bredeveld GeTrit z. van.W. Overbeelc en J. W. van Krimpen Cornells z. van C. Simon en L. Wiegel Catharina d. van P. H. van der Kamp A. H. van der Breggen Melis z. van J. Bloemer eni A. C. Pater Hermanns van J. Wdggemansen en J. C. van Stee- i. Ondertrouwd: Elias Numan 28 j. en! Neeltje van Wieringeni 18 j. Petrus Jo hannes Moerken8 26 j. en Wilhelmina Jo hanna Doeve 22 j. Getrouwd: Gerrit Jonker wedr. van D. Stolk 56 j. en Miaartje Boos wed. van Honingh 55 j. Overleden: Koinelis den Harlog 35 wedr. van K. Schutter Jan Vaande- rig 68 j., geh. met- J. Kroe«. ALKEMADE. Het aantal ingeschre venen bij het bureau van do Arbeidsbeurs bedraagt alhier 43. BurgerlijkeStand G e b o- ren: Maria Cornelia, d. van C. Hoogen- boom en M. M. de Jong Simon Leonar- dus Wenzelaus Johannes, z. van W. Adema en C. Steenvoorden Johanna Wilhel mina, d. van E. Koek en J. Loos; Petrus Ignatius, z. van L. van Hameren en J. H. Hoogeveen. Gehuwd: Marinus Henderikus Spring in 't Veld jm. 22 jaar en Hendrika Bax jd. 21 jaar. Overleden: Vronika Agatha. Hoek, wed. 73 jaar. KOUDEKERK. Loop der bevolking g e d u- rende het jaar 1923. Werkelijk© bevol king op 31 Dec. 1922 895 mannen en 844 vrouwen, totaal 1739 inwoners. Vermeerdering in 1923 door geboorten: 22 m. en 25 vr. totaal 47. Vermeerdering in 1923 door vestiging: 52 m. en 60 vr., totaal 112. Geheele vermeedéring 74 m. en 85 vr., totaal 159. Vermindering in 1923 door sterfte: 12 I m. en 9 vr., totaal 21. Vermindering in 1923 door vertrek' 39 m. en 54 vr., totaal 93. Geheele vermindering 51 m. en 63 vr., totaal 114. Verschil tusschen de geheele vermeer dering en de geheele vermindering be draagt 23 mannen en 22 vrouwen, totaal 45, zoodat de gemeente vermeerderd is met ecu zielental van 45, en de gemeente alzoo op 31 December 1923 telde 1784 inwoners, waaonder 918 mannen en 866 vrouwen. 1 boete. Voor het vijfde feit vraagt spreker vrijspraak. Voor het zesde voor J. S oen boete van f 268.75. Het O.M. waargenomen door mr. A. Koin- hach, sloot zich aan bij den eisch van den rijksadvokaat. Hij vraagt dat voor het 4de feit de rechtbank de minimum boete zal op leggen. Eisch voor liet eerste feit 3 maan den gevangenisstraf voor elk der beklaag den voor het tweede feit 1 maand voor G F.voor het derde 1 maand voor elk; voor het 4de feit f 50 boete subs. 10 dagen hcoh- tems voor elk; voor het 6e feit vrijspraak, voor het zesde f 268.75 boete subs. 30 dagen hechtenis. INGEZONDEN jBoaten verantwoordelijkheid der Redactie) SCHRIKTOONEELEN IN EEN KOLENMIJN. Te Montevalla, in den Staat Alabama, hebben zich in een kolenmijn schokkende toonoelén afgespeeld. Bij die plaats heeft men een gevangenen kamp, het A ld rich Prison Camp, waar de veroordeelden verblijf houden, die te werk gesteld zijn in ^en kolenmijn aldaar. Nu waren 63 van die gevangenen, die zich in de mijn bevonden, tot muiterij over gegaan, .hadden, hun bewakers verjaagd cm waren met de dynamietpatronen waar over zij voor hun werk de beschikking had den een ondergrondsche vernielings campagne begonnen. Alle machinerieën in de mijn werden vernield en de bewakers, die welbewapend de beide mijnuitgangen bezet hielden, hoorden het in de mijn al maar knallen en donderen. Het rumoerige leven, daar bene den had echter voor de veroordeelden geen aantrekkelijkheid meer, teen, zij al hun mondkost hadden opgegeten. En teil slotte moesten zij zich, door den honger gedre ven, aan de bewakers overgeven. Het. is nog niet bekend, wat hen tot de muiterij had gebracht. De door de muiters in do mijn aangerichte schade is. zeer aan zienlijk. Land» en Tuinbouw Bic-smenientconsï&'linq. Z. K. H. do Pr.'ns der Nederlanden heeft zicli bereid verklaard het Bescherm heerschap te aanvaarden van do groote in ternat iona'e voorjaarsbloem!» tentoonstel ling, welke door de Al-gemeene Vereenjging oor Bloembollencultuur dn samenwerking met de tuinbouwcentra Aalsmeer, Boskoop en .Naarden in het voorjaar 1925 op ter reinen van het Wandelbosch Groenen-daal te Heemstede wordt gehouden. Neg steeds landhonger. Ofschoon de prijzen vau de meeste land- bouwvoortbrengselen weer ongeveer zijn aangeland op het peil van voor den oor log en een belangrijk minder gunstig beeld vertoonen dan een drietal jaren ge leden, waagt meu het toch zelfs voor groo te oppervlakten grond een belangrijk hoo- ger bedrag te betalen dan toen. Zoo ging oor enkele dagen te Uieuwolda, in 't Gro- .ingsehe gewest Oldambt, een boerderij, die in December 1920 voor f 59000 ver kocht was, in andere handen over voor 8025 met nog f 2865 voor overneming. De neigingen om nog steeds dergelijke prijzen t? besteden worden verklaard door feit. dat de pachten nog altijd abnor maal hoog zijn en dat kapitalisten in lan derijen geschikte beleggingsobjecten 1)14j- en zien. RECHTZAKEN Een geheime distilleerderij. Voor de rechtbank te Rotterdam is ver der behandeld de uitgestelde zaak tegen J. en G. P., wijnhandelaar en wijnliande- laarsknecht, wien ten laste was gelegd: le dat bij visitatie in het pand te Reeuw ij k, waarin G. P. een zolderkamer had ge huurd van J. S., is gevonden een distilleer- toestel, 2e dat beklaagden hebben afge- stookt 'n suikerhoudende vloeistof3e dat ze voorraad hebben gehad suikerhoudende vloeistof, die in gisting was gebracht, 4e dat 5 flesschen methylalcohol hadden, 5e dat P. in een bemande flesch 24 L. alcohol houdende vloeistof heeft vervoerd zonder vergunning en 6e. dat J. S. die flesch met L. in zijn wijnbergplaats heeft opgebor gen, terwijl hij wist, dat die vloeistof in strijd met dc wet was vervoerd. De rijksadvocaat, mr. J. J. van Walsem, achtte de feiten bewezen uitgezonderd dc tweede tenla-ste legging, die alleen ten laste van G. P. komt, en de vijfde ten lasteleg- ging. Het eerste feit is ernstig in Reen- rijk schijnt men er een beroep van te ma ken den accijns op deze wijze te ontduiken. Eisch voor elk der beklaagden f 20Q0 voor het eerste feit. Voor het tweede feit, een misdrijf, is het requisitoir aan liet O.M. Voor het derde en vierde feit vraagt spreker voor elk feit van elk der beklaagden f 1000 Leiden, 14 Januari 1924 Overheid en Marktwezen Mijnheer de Redacteur. erpn ons een plaatsje in uw veelge- dank vo°i"haat onzen hartelijken Reeds lang is het voor ons een voldon gen feit, dat het college van B. en W. en meerdere autoriteiten, nu niet over de markt denben, zooals elk ander gemeente bestuur in ons land. Ongeveer 3 (zo o drie) jaar bestaat hier in Leiden wat men noemt een marktje. Wat is in deze drie jaar al niet gesold met de Zaterdag sche markt. Wij wijzen slechts op ver plaatsing van Vischmarkt naar Beesten markt en dan de dolle sprong van Markt- geldverhoogmg, en als laatste de ver plaatsing van de Vischmarkt-gedeelte winkelzijde naar den waterkant. Uit al deze zaken blijkt, dat, helaas do autoriteiten nog niet beseffen wat een markt is. Even willen wij de moening weergeven van den WelEd. Heer S. de Miranda, Wethouder van het marktwezen te Amsterdam, die o.a. verklaarde: „Het is de taak van de overheid van elke'ge meente te zorgen voor een goed marktter rein, behoorlijke verlichting enz., doch vooral moet do marktgeldheffing van dien aard zijn, dat do marktkramen deze beta len kunnen". Le wethouder wees op Amsterdam, waar het marktgeld 5 cent per M. bedraagt en bij abonnement nog belangrijk minder. Wat betaalt men hier in Leiden? Niets minder dan 50 cent per M2, bij abonnement 30 cent per M2. Dus bij abonnement nog 25 cent hooger dan in Amsterdam. Nog vele plaatsen kunnen wij opsommen, en nemen daaruit Rotter dam, Den Haag, Middelburg, Utrecht, ev.z., enz. Wij zijn van nieeuvg, dat de marki léven en vertier brengt ;n elke ge meente, een belangrijke factor dus voor Lande! en welvaart. Thans even de Financiën. In 1923 is ontvangen alleen van du- Zaterdagsche markt circa f 8000, tenvij] 13. en VV. op de jaarÜjksche begroot log c.;va f >900 voteerden voor uitgaven van aüë markten enjieurzen in Leiden, zoodat men'dus al leen van de Zaterdagsche markt allo on kosten bestrijdt en nog f4000 overhoudt. Als men dit bedenkt, kunnen wij elk weldenkend mensch in gemoede vragen of dit billijk is. Moet dit werken voor zuiver gemeente-belang voorstellen? Wat ziet men dan ook gebeuren op de Zater dagsche markt'? Stonden er voorheen op het gedeelte Nieuwe Rijn 20 a 30 markt kramers, de laatste maanden staat er niet één, terwijl ook op het gedeelte Hoog straat en Botermarkt belangrijke open plaatsen zijn. Een teeken en bewijs, dat de markt in verval is. Iedere marktbe- zoëkor moet noodwendig bemerken, dat kooplieden met de grootste en mooiste uit stallingen wegblijven. De reden weten zij; zij kunnen hun kosten zelfs niet meer dekken. De tijd is voorhij, dat men sma lend aan oen marktkoopman dacht. Ook hij is oen integreerend deel der maat schappij. De marktkoopman, die van 's morgens 6 uur lot 's nacht 12 uur en zelfs nog later in de weer is, blootgesteld aan alle weersgesteldheden, dit nijvere deel van het volk, kan en mag men niet langer tegenwerken. Mogelijk zijn er velen, die die menschen zagen aankloppen bij 't Burgerlijk Armbestuur, wat helaas met enkele kooplieden het geval is; doch la ten wij hopen, dat er velen gevonden worden, dio den marktkoopman niet weg cijferen, doch hoogachten. De markt heeft sinds onheugelijke lijden recht van be slaan. In de middeleeuwen werden de sleden en dorpen met een markt bevoor- rech twanneer haar Graven of Landhee- ren haar bijzonder gunstig wilden geden ken, en de nijverheid ontwikkelde zich iu zulk een plaats. De markt koopman heeft recht van be slaan! Welnu, laat het uit zijn, met het gesol van onzen Zaterdagschen markt. Wij ho pen en wenschen dat het Edelachtbare college van B. en W. nu eens werkelijk ;aat beseffen wat een markt is. En thans het uitgebrachte prae-advies inzake ons verzoek. B. en W. stellen voor afwijzend daarop te beschikken. Met- wel ke argumenten? Dat daardoor het ver band, met de tarieven der overige mark ten zou worden verbroken. Zijn er nu anders geen argumenten? Deze lijken ons wel onbenullig en onbeduidend. Laten wij hopen dat B. cn W. na het lezen van dit ingezonden stuk, tot andere inzichten komen. Het is beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Wij ho pen en wenschen, dat de Raad onzer ge meente een zuiver objectief standpunt zal innemen ten opzichte van de markt, een belangrijke en ernstige kwestie. U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, namens de Marktkoopliedenhond tj „Ons Belang" Secretariaat: Hoefstr. TI. ZOUTENDIJK, Voorz, 'J. T. HOZEE, le Secr. f C. J. v. d. WILK, le Penningnfc

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 6