PKW—^M tot««n^lijktt Aankondiging v \&<EMEfeUT£LUKE VISCHVERKOOIV Aan den gemeentelijken vischwinkel Visclimarkt 18. tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a f 0.27— f0.38—f 0.45, GROOTE SCHOL k f 0.52, KABELJAUW a f0.46, TONG a f 0.95 per pond en VOLLE HARING k I0.04H per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 10 Januari 1924. gemcene Nederlands che Vrouwenorganisa tie, Unie van Vrouwonbeiangen, de Ver- eeniging van Staatsburgeressen, de Vrou wengroep uit den Vrijheidsbond, de Vrij- zinnig-Democratischo Vrouw-en club en de Vrije Vrouwenvereeniging. Namens de deputatie bepleitte mevr. Drucker gelijke rechten voor alle ambte naren. De Koningin hoorde met bijzondere be langstelling de uiteenzetting aan. Zij richtte vervolgens het woord tot elk der dame-s en raadde ten slotte de deputatie aan haar een request te doen toekomen. Het onderhoud, dat een zeer welwillend karakter droeg, werd te zes uur beëindigd. ject Leid indein Haag. In Leiden mag •echter maar met een bijwagen worden gereden Daarom vraagt de directie toe stemming, op de stadelijn voorloopig met twee bijwagens van het eveneens in ge bruik rijnde kleine soort te rijden. B. en W ntellen den raad voor, hier voor toestemnrm te verleenen. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, aan de wooingbouwvereeniging De Eendracht voor den bouw van 9 arbei derswoningen ten noorden van den La gen Rijndijk, 283 M2. grond te verkoo pt® voor f 1003 en voor den bouw van die •woningen en «den aankoop van grond een voorschot te verleenen van f 39.353. De dames en heeren die ecnigen tijd geleden alhier den Hildeibrand-avond gaven, hebben nitnoodigingen ontvangen hiervan reprises te geven te Delft en te A'phen. Do avond to Alphen is vastge steld op 18 Januari a.s. Dezelfde fiine regen, die gisteren een aanvang maakte met liet opruimingswerk van het iis in vaarten en alooten. maakte te gelijkertijd van alle straten een ijsbaan. Er is heel wat gealedcn en geglibberd gister avond en meriigeen heeft een proefonder vindelijk onderzoek moeten instellen naar de hardheid van dc Leidsche straatkeien. Evenwel hebben wij in de afgeloopen dagen snel geleerd en het aantal ongelukken dat ons ter oore kwam is niet zoo heel groot. Op den Lagen Rijndijk kwam oa. mej. R. v. d. L. te vallen met het gevolg dat zij haar linkerpols brak. Door den auto van den E. H. D. werd zij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Verscheidene autobussen ondervonden grooten hinder van de gladheid. Sommigen gaven den ongelijken strijd maar op. Op den Riinsburgerweg heeft een hond een zoodanigen aanval gedaan op een schaap, dat dit laatste dier moest worden afgemaakt. Het schaap behoorde aan den veehouder J. M. alhier, die met den eige naar van den kwaadaa rdigen hond de kwes tie der schadevergoeding reeds heeft gere geld. Aan het bureau van politie, afdeeling ré cherche te Delft, is als gevonden voorwerp gedeponeerd een platina broche, waarin ge vat 9 minderwaardige diamanten {een grnote in het midden). De broche is aan de achterzijde gemerkt 13. Zij die inlichtingen kunnen geven be treffende de herkomst dier broche, worden verzocht zich te wenden tot den Commis saris van Politie te Delft. BINNENLAND De politieke toestand. Bij brief d.d. 9 Januari 1924 heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken cn Land- bouw> Voorzitter van den Raad van Minis ters, Ch. Ruys de Beerenbrouck, aan den voorzitter van de Tweede Kamer het vol gende geschreven: „Ik heb de eer U Hoogedelgestrenge te berichten, dat thans de aanleiding is ver vallen voor het verzoek, in mijn brief van 30 October j.1. gedaan, om voorloopig te schorsen de behandeling van aangelegen heden, bij welke de aanwezigheid van één of meer leden van het Kabinet gevorderd .wordt. U Hoogedelgestrenge zou mij verplichten door mij in de gelegenheid te stellen in een vergadering der Tweede Kamer een - Begeeringsverklaring af te leggen." Ook aan den Voorzitter der Eerste Ka- j mer is lieden door den Minister-Presi- j dent schriftelfjk bericht, dat de redenen, welke noopten tot het verzoek tot schor- 'y sing van de werkzaamheden, waarbij de tegenwoordigheid van leden van het Ka- binet vcreischt werd, als vervalJ'en kun- nen worden beschouwd. Vergadering der Tweede Kamer. f De Tweede Kamer is thans ter vergade- ring bijeengeroepen tegen Dinsdag 15 Januari a.s. te twee uur. Aan de code ie dan: behandeling van het verzoek van Mej. "Westerman om verlof tot het richten van vragen tot de regeering betreffende het verleenen van ontslag aan gehuwde ambtenaressen; trekking der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. Do voorzitter is voornemens om, nadat In deze vergadering door de regeering mo- dedeelingen zullen zijn gedaan in verband jnet het beëindigen dor kabinetscrisis, .voor to stellen evcntueele besprekingen naar aanleiding van die mededeelingexi den volgenden dag te houden en om in de .Vergadering van Dinsdag, na het trekken der afdeelingen, over te gaan tot het be noemen van een lid der huishoudelijke com missie in de plaats van den heer De Vis- ter van IJzendoorn, en, in afwijking van art. 15 van het reglement van orde, tot do i_ benoeming van de voorzitters en de tweede I voorzitters der afdeelingen. De gehuwde ambtenares. Gisternamiddag te kwart voor zes ont- t Ving de Koningin eten deputatie in gehoor l bestaande uit de dames W. Drucker, Koek- Muldor en Sch wier-Rut tors, die, gelijk gc- mold is, afgevaardigd waren door de Al- W. H. Vliegen. Naar „Het Volk" verneemt, zal de voor zitter der S. D. A. P., de heer W. H. Vlie gen, ter genezing van zijn pleutitische aan doening, zich helf Februari gedurende een week of zes naar het Zuiden begeven. Paarden naar Duitschland. Bij de directie van den landbouw is van den Rijkslandbouwconsulent te Berlijn bericht ontvangen, dat de Duitsche regec- ring den invoer van 300 koudbloedpaarden uit Nederland heeft toegestaan. Portvrijdom afgeschaft! Overal zegt de Res.-Bode, kan men het lezen: de portvrijdom is afgeschaft. Vanwege de bezuiniging. En omdat die portvrijdom er nu niet meer is, gaat de gemeente 's-Gravenhage hem invoeren Vroeger werden de Raadsstukken enz. rondgebracht door gemeenteboden. Thans ontvangen we ze door de Post,, met een behoorlijken poststempel en het opschrift „Dienst" en den stempel van het„De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw." Ra, ra-, hoo zit dat nu? Wordt zoo de portvrijdom door do deur uitgezet en door het venster weer binnengelaten? Kaderopleiding bij den Landstorm. De minister van oorlog heeft goedgevon den dat de vrijwilligers van den land storm, die behooren tot de lichting 1924 en als dienstplichtige zijn aangewezen, doch niet voor de officiersopleiding zijn be stemd, voor zoover zij in opleiding zijn voor een rang, examen afleggen voor dienstplichtig sergeant. Vrijwiligers van den landstorm, in op leiding voor een rang, doch behooren dc tot een lichting jonger dan 1924, zullen echter verplicht zijn zich te onderwerpen aan het examen voor reserve-sergeant, on verschillig welke hunne intcllectueelo ont wikkeling is. De Christelijke .Amsterdammer." Gemeld wordt, dat de gerechtelijke in structie tegen den zich in preventieve hechtenis bevindenden ex-directeur van het Christelijk Volksdagblad: „De Am sterdammer" nog niet gesloten is. Er wor den door den betrokken rechter-commis- saris, mr. de Vries, dagelijks nog tal van getuigen gehoord en liet zal nog weken duren voor het O. M. zal kunnen beslissen, of het al of niet verwijzing naar do open bare terechtzitting zal requireeren. Het gezantschap bij den Paus. Met het oog op de a.s. jaarvergadering van de Herv. (Geref.) Staatspartij drin gen volgens het „Vad." do afdeelingen Amsterdam en Schevenioigen van dio par tij er op aan, opnieuw actie te gaan voe ren voor opheffing van het 'gezantschap bij den Paus en het pauselijk gezant schap bij d'e Ned. regeering. Het hoofdbestuur van de partij over weegt een nieuw protest in deze zaak en verklaart daarbij tevens overtuigd to rijn do.t het processiegevaar nog steeds dreigt. Uitvoer van vee r.aar Beigië Do Brusselsche corre: pondent van „De Msb." meldde gister w.. Daar het mond en klauwzeer than* ook in de q-J9*antai- nestallen van San tv li ei .t migebroken, is dit station tot nader order voor den import van vee u'.t Nederland cwloten, De post Eeschcn-station is weer voor den import geopend. Duitsche visumkosten» Do Needrlandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland deelt mede, dat vol gens een bericht van het Nederlandsche Coosulaat^Generaal sedert den eersten- Januari de koBten voor pas-visa naar Ne derland voor Duitsche onderdanen zijn verhoogd en wel tot f 6 voor 1 maand, f 10 voor 3 maanden, f 18 voor 6 maanden en f 24 voor een jaar. Bezuiniging op de pensioenen. Naar do Res.-bodo verneemt, is men -op het departement van financiën bozig met het ontwerpen van een wijziging van de pensioenwetten, waardoor een belangrijke besparing op deze uitgave verkregen zal worden. Deze wijzigingen zullen niet al leen voor het Rijk, maar ook voor de ge meenten een besparing geven in de kos ten van pensioenbijdragen. Door het rijks- en gemeentepersoneel zou een fi nancieel offer moeten worden gebracht. Zonder nieuwe begroeting. Ons is de vraag gesteld, zegt het Hdbl., hoe het nu, in dit sedert 1 Ja nuari 1924 bogrootiuglooze tijdperk, met den dienst der financiën gaat. Het antwoord op die vraag geeft artikel 32a van de wet, houdende instructie voor de Algemeene Rekenkamer. Bij de wet vaai 21 April 1922. Stb'd. 194, is dat arii- kel ingevoegd Het luidt: „Wanneer eeniig hoofldstuk der staats- begrooüng niet voor den- lsten Januari van het dienstjaar, waarvoor het moet strekken, bij de wet is vastgesteld, ie het hood van het departement van algemeen bestuur, dat het betrokken hoofdstuk der begroeiing beheert, voor zoover zulks on vermijdelijk is om den dienst gaande te houden, bevoegd te beschikken over vier twaalfden gedeelten van de bedragen, welke in de versehillenide artikelen der laatstelijk bij de wet vastgestelde begroo ting voor een geheel jaar zijn toege staan. Voor de eerste vier maanden vam 1924 is er dus een wettelijke regeling, waar door de dienst loopt. Het is echter jam mer, dat zoovele uitgaven wettelijk en contractueel rijn vastgelegd en hierdoor tot die behooren, welke onvermijdelijk rijn om den dienst gaande te houden. Vóór het totstandkomen van de wet van 21 April 1922 was het ontwerp in het ge heel niet geregeld. BUITENLAND DE CRISIS IN EUROPA. Nogmaals: Labour Militair in burger Een a'gemeera staking aan den Roer? Ons werd gevraagd hoe het toch kwam, diit boven onze overzichten afwisselend stond geschreven: De crisis in Europa en Het herstel van Europa. Het dunkt ons, dat de opl'ossimig van dit vraagstuk nogal eenvoudig is. Europa verkeert nog in een crisis, maarzwakjes duiken toch telkens herstel-pogingen op. Zoo in Engeland: Wat moet men van Labour verwachten? Ontreddering van het sol'de Britsche Rijk of (in de buitenlandsche politiek) pogingen tot herstel der wereldcrisis? De loskomende berichten, geven weinig houvast en evenmin de vele vergaderin gen. De Labour-fractio heeft een vergade ring gehouden, in welke alle partij-func tionarissen werden herkozen. Ramsay MacDonald, dio Dinsdagavond de te vol gen politiek uiteenzette, indien en wan neer de part:'j aan het bewind zou ko men, maakte op do vergadering van gis teren slechts enkele algemeene opmerkin gen. Hij het niet irtkomen, welke pos ten hij rijn voornaamst'en collega's zon toedenken en ontwikkelde geen gedetail leerd plan. De eenige belangrijke resolutie welke werd aangenomen, was die waarbij do vroegere besluiten van het bestuur der partij werden bekrachtigd, nJ. dat wanneer Labour zou worden uitgenoo- digd èen regeering te vormen, deze ge'e- gènhedd zou worden aanvaard. Deze re solutie werd met algemeene stemmen aangenomen. De houding, welke de liberale partij aanneemt tegenover de u'teenzetting der ILabour-politiek, welke MacDona1*! gaf, heeft de algemeene aandacht getrokken. In officieele liberale kringen wordt de uiting van den Labour-leidcr als volgt beschreven: „Deze u:teenzetting is er eene, die, afgez'en van de rhetorische 'Wiijdlcopighe'd, door ''ipderon liberaal zon kunnen worden gegeven." Verklaard wordt, dat, zoolang de La- ibourparty in haar gemat>de houding volhardt, zij den steun der liberalen zal krijgen, in het bijzonder 'wanneer La bour zal trachten den Volkenbond te ma ken tot een doeltreffend inirüment, om in Eupropa den vrede torüg te brengen De Tiog'ngen daartoe zijn vele, maar de U'twerkinJg De Intergealileerde Militaire Controle commissie zal, zooals gemeld, hare 'werk zaamheden, welke tijdens den geheelen duur van de Roerbezetting, dus thans juast één jaar, waren gestaakt, op 12 Ja nuari hervatten. Naar wordt medegedeeld zuden de Te- den van de commisie bij hun bezoek aan verschillende Duitsche steden niet in maa- form gkleed zijn en rekening houden met de gevoeligheden van de bevolking in de plaatsen, welke bezocht moeten worden. De Duitsche rogeerng heeft aan de commisie medegedeeld, dat aOle maat regelen rijn genomen om het onderzoek mogelijk te maken, dat echter, naar haTe meening, do opdracht, welke do commis sie in persoonlijke aanraking brengt met militaire bureaux, thans als geëindigd kan worden beschouwd. Do bedoeling van deze mededeeling schijnt te rijn, dat de Rijksregeering geen aanleiding meer vindt tot militaire controle, nadat de ontwapcningsactie as geëindigd en nadat de Rijks'weer is teruggebracht tot het door het Verdrag van Versailles toegestane contingent van '100.000 man, zoodat de controle zich nog «leclits zou behoeven te beperken t«t een onderzoek naar dc productie van oor logsmateriaal in Duitsche fabrieken. En. daarom deze commrssie zou men geneigd zijn uit te roepen! Wat moet gecontroleerd worden? M;sscliien moet in samenwerking met de Duitsche socialisten de militaire uit zonderingstoestand worden opgeheven, onder mom dat dit overtollige bewape- trie do algemeene staking te proclamee- ren. Echter zal nog de uitspraak -yan het hoofdbestuur dienaangaande worden af gewacht. Tot overmaat van ramp bereiden de se paratisten een nieuwen igrooten Putsoh voor in do Palts, alsmede in de nö£ be zette sleden aan het Rijnland. Zes nieuwe kruisers. Uit Tokio wordt geseind, dat de Japaa- Bche marine besloten heeft, over te gaan tot den bouw van 6 lichte kruisers. Twee dezer eenheden zullen 10.000, de andere 7500 ton meten. Zij zullen waarschijnlijk voor het einde van dit jaar in de vloot in gedeeld worden. De ramp van de „Dixmude." De „Coriere della Sera" zal morgenoch tend een telegram publiceeren van haren correspondent te Palermo, waaruit verdere bijzonderheden omtrent het verloren gaan van do ,}Dixmude." De correspondent zegt daarin: „Ik verneem uit Sciacca, dat gis teren eenige visschersbooten op drie mijlen afstand van het lichtschip van kaap San Marco uit zee hebben opgevischt drie ra deren van aluminium, met stukken ver brande zijde er omheen, alsmede enkele stukken telefoonkabel met een telefoon toestel er aan verbonden. Deze ontdekking werd medegedeeld aan de Franscho marine-autoriteiten die een onderzoek ter plaats liet instellen. Een sneeuwstorm in Engeland. Uit Londen wordt groote sneeuwval gemeld. De lokaaltremen, trams en mo toromnibussen konden zich nauwelijks door de sneeuwmassa's heen werken, in het bijzonder wegens de overal omgewaai de eneéuwhoopen. De sneeuwstorm was elders in het land eveneens bu'tengewoon Ihevilg; een goederentrein ontspoorde te Derbyshire ten gevolge van de massa's sneeuw, en veroorzaakte tijdelijk een stremming van het verkeer. Tegenover Aockdate raakte het 'Stoom schip „Tosque" in nocd tengevolge van 'n aanvaring met een Spaansche boot; de Deensche stoomer „Dagmar" raakte in het Kanaal onklaar na een aanvaring met een driemaster, waarbij het stoomschip de pijp verloor. De bemanning van den driemaster werd gered. Uit Berry wordt no'g gemeld, dat een Joego-Slavische boot, op weg naar Havre, door den storm werd geteisterd. Het schip, dat de stoompijpen heeft verloren, seinde in nood to verkeeren. De Mexicaansche trocbe'en Do Pan-Amerikaap sche Petroleum- Transport Company maakt bekend, dat de rebellen bezit namen van de velden der maatschappij te Sierra Blanca, waar door de maatschappij genoodzaakt werd, de bronnen te sluiten. Do Amerikaanscbe regeering besloot oorlogschepen naar Mexico to zenden ter bescherming van de A morik aan sche pe» troleuinbalangen aldaar. KORTE BERICHTEN. De Egyptische regerieng heeft aan heb Italiaonscho gouvernemenb doen. we ten, dat zij niet in staat is, het Italiaansch verzoek tot uitlevering van een aantal Tri- politaansehe nationalisten, die onlangs naar Egypte zijn uitgeweken, in te willigen De Egyptische regeeripg wil echter wel ©en order uitvaardigen, waarbij dezen vluchtelingen wordt aangezegd, het Egyp tisch grondgebied te verlaten. Do Duitschers, dio in het Schupo-pro- ces te Dussoldorf zijn vrijgesproken, zijn thans door de Franscho bczettingsautori- teiten uitgewezen. Gemeld wordt, dat op het eiland Bucas een oproer is uitgebroken onder een Phillippijnsche fanatieke godsdienstige sectc. Bij de plaats gehad hebbende bot singen met de politiemacht, zou van deze laatste twee officieren en 16 manschappen gedood, terwijl eenige mannen nog wor den vermist-. Naar verluidt, hebben de in boorlingen verscheidene burgera gedood en een groot aantal huizen in brand gesto ken. Amerikaansche schepen van de kust wacht brengien troepenversterkingen naar het eiland. Havas meldt: In de jaren 1922 en 1923 zijn in Frankrijk 68100 staatsambtenaren ontslagen. Heb Amerikaansche s.s. „Concios" is op weg naar Odessa in den storm geraakt, welke reeds sedert een maand in de Zwar- -te Zee woedt. Het schip is onklaar geraakt ew tegen den vuurtoren van Trebizondo geheel wrak geslagen. Alle opvarenden, ten getale van driehonderd personen, zijn verdronken. De Griekscho koning cn koningin rijn te Rome aangekomen cn na 'n op onthoud van drie uren doorgereisd naar Napels, waar rij den plecliti'gen lijkdienst zullen bijwonen, te houden voor 'wijlen 'koning Constantijn. KEKK EN SCHOOL niwijym UIT tSE QjgaSSElliNS LEIMUIDEN De ij sfe es ton hebbengistj ren ook alhier een aanvang gencmno, met een west rijd in het ringsteken. Verscheidene paartjes deden aan dezen wedstrijd mede, niettegenstaande de' scherpe Oostenwind er nog al velen van1 de ijsbaan terughield. Prijzen werden behaald als volgt door Mej. Lemmerzaal le prijs; Mej. Munster- man 2e prijs en Mej. Angenent 3e prijs., Door het koude weer was er niet veel' publ ek, wat voor de Commissie niet voor-1 deelig was, met het oog op den kaart verkoop. Geeft het ijs genoegen, hot geeft ook ongevallen. Een jongen, die zich met een fiets op het ijs waagde, kwam er mee te vallen, ein kneusde, zijn been zoodanig, dat de dokter moest verklaren, dat het beter gebroken had kunnen rijn. Een andere jongen, die met zijn vader aan het rijden "was, kwam ook te vallen' en brak zijn pols, zoodat ook hier ge neeskundige hulp moest worden verleend. Gisteravond kwam het Algemeen Ziekenfonds alhier in jaar» lijkscho vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter werd het woord gegeven aan den secretaris voor het voorlezen der notulen, die onder dank zegging werden goedgekeurd. Hierna kwam de penningmeester aan het woord met het verslag over 't afgeloopen jaar,' Waaruit bleek dat de inkomsten f 2995,35 waren, terwijl de uitgaven f 2443.27 bedroe gen, een voordeelig saldo dus van f 552.28. Het saldo 1922 was f 1618.40. er is dus een totaal bedrag van f 2170.68 in kas. Na de commissie tot het nazien der boeken ge hoord te hebben, werd het verslag met dank aan den penningmeester goedgekeurd Hierna gaf de penningmeester een over- zicht van de uitkeeringen, waaruit bleek, dab er 52 ziektegevallen waren mot 709 ziektedagen met een uitkeering van f 1541, 13 ongevallen met 128 ongevalsdagen met een uitkeering van f 229.65. Tot de commissie voor het nazien der boeken over 1924 werden benoemd J. Hóogervorst en Truiers (reserve Pecht en J. Oudshoorn.) Vervolgens was aan de or de dc bestuursverkiezing. Aftredend waren, de le penningm., de ziekeneontr. en de 2o sper., welke allen herkiesbaar waren. Do aftredenden werden met een groote meer derheid van stemmen, herkozen, en namen alle hun herbenoeming aan. Als afgevaardigde voor het Prov. be stuur werden aangewezen \V. Hoogervorst en M. v. d. Zijden. Hierna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur, tot wij ziging van een rëglementsartikel, behel zende dat de zieke die 4 weken uit de kas getrokken heeft vrij van contributie beta len is gedurende zijn verdere ziekte, to cvranderen in deze zin, dat do trekkende gedurende zijn geheele ziekte contributie blijft betalen. Na eenige besprekingen hierover, werd dit voorstel met 63 tegen 31 stemmen aangenomen. In de rondvraag kwam een der leden met het voorstel het Sanatoriumfonds te steunen der N. O. Z. door 10 loten van dat fonds voor do kas aan te koopen. Na eenige gcdachtcniwisseling hierover, werd besloten geen loten te koopen, doch dit fonds te steunen door uit de kas f 10 voor dit doel beschikbaar te stellen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Het Ziekenfonds bedraagt thans 210 le den. Aanwezig waren volgens de presentie lijst 99 leden. SASSENHEIM. Dinsdagavond hiel d de afd. van „Patrimonium" alhier een ledenverga-, derïng waarin de heer Wiepkcma sprak over ,J)e geestelijke ontwikkeling van de jeugd". Spr. begon met het leven in verschillen de tijdperken te schetsen. De kinderleeftijd is de periode van verzamelen en opnemen. De jongelingsleeftijd is de leeftijd van strijd; de jongeling staat op den twee sprong van het leven. De mannelijke leef tijd is de periode van redelijke werkzaam- heid. De man moet beproeven, wat hij met zijn talenten, die hij van God ontving, in zijn korte leven kan doen. Met het verlaten der school heeft er duidelijk een groote omkee- ring plaats. Do bevallige verhoudingen van het lichaanf verdwijnen, maar allo zintui gen worden scherper en gevoeliger en do belangstelling in de omringende wereld neemt toe. Hieruit vloeien velo goede din gen', maar ook vele slechte voort. Er ontwaakt in den knaap pn jongeling een besef van onafhankelijkheid, er komt een strijd tusschcn verleden en toekonmt, tusschen ouderlijk gezag en eigen wil. Tc- len volgen een eigen wil, waar zij vroeger een onbepaald vertrouwen in hun ouders stelden. De hartstochten zoeken naar ont lading op verschillende wegen, door proza en poëzie, dezen leeftijd eigen. De eigen wil wordt op dezen leeftijd gevormd, maar do sterkte der wilskracht is niet altijd even redig aan do mate van liet verstand. Veel arbeid brengt veel moeite en zorg mee, die niet anders dan met sterken wil overwonnen kunnen worden. Indien oen^vil niet sterk genoeg is, wordt het evenwicht verbroken. De jongeling moet op den twee sprong zijns levens de goede keuze doen. Dat Jezus' woord voor hem steeds gelde Werpt al uw bekommernissen op Mij Èet zielelevcn van enzo kinderen komt soms voor groote moeilijkheden. Ken lief hebbend hart en vaste hand in biddend op zien tot God moeten den ondergrond vor men voor het werk, der opvoeding. Hou eu- deel des Heeren bij den vdortduur te plaat- seni in Zijn nabijheid, 's Heeren kinderen te vormen volmaaktelijk toegerust is een gewichtig, maar heerlijk werk. Hierop volg de een flinke bespreking waarin de spr. er nog op wees „Wie de jeugd lieefl, heeii ee toekomst". Dit hebben ook onze tegensta.-- ders ingezien, en daarom moet cr ook ons een krachtige actio uitgaan. In dc Pau" z* w*rd een lijst aangeboden ter onder- ning is. Meer dam ooit zou dit een ramp zi(jn voor Duifschlamd. Het broeit weer in het Roergebied. Gistermiddag hebben in verschillende deelen der stad Duisburg betoogingen plaats gehad vam werkloozen. In de meeste gevallen slaagdo de Schupo er in de betoogers uit elkander te jalgen. Door de politie zijm schotein ge'ost. De bctoo- gers trachtten vele "winkels te bestormen, doch dank rij 't optreden van de Schupo konden ernstige gevolgen worden verme den. Te Hochfelde, hij de „Rhe in'sche Slahl- werke" werden de afsluithekken met bij len vernield. Op het laatste oogenhlik slaagde de ter plaatse verschenen politie er in de oproermakers te verwijderen. In de metaalindustrie in het Rooiige- bied dreigt een nieuw conflict. De verga dering vam district'Sgedelegeerdem heeft gisteren in Bocbum besloten voor de Noord-Westelijke groep der inotaalindus- GEREF. KERKEN. Tweetal. Tc Alteveer: J; W. Eggink, cand. te Kampen en» C. W. Keur, eand. te Driebergen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Kampeni: J. P. Mete ring te Nieuwpoort. Jubileum. Ds. F. A. v. d. Heijden Gzn., te Wasse naar, herdacht j.l. Maandag den dag, dat hij 30 jaar geleden te Gerkcsklooster in de Geref. Kerk tot dienaar des Woords be vestigd werd. De jubilaris stond vervol gens nog te Oudewater, alwaar hij in 1903 emeritaat ontving. In 1904 vertrok hij naar Oudshoorn, welke plaats hij in 1918 met zijn tegenwoordige Gemeente Wassenaar verwisselde. Bezuiniging bij het Rijksschooltoezicht. Naar ,,De Tijd" uit onderwij skringem verneemt, zijn er bij do Regcering plannen in voorbereiding tot bezuiniging op het Rijkaschooiltoezicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 2