Tweede Blad, Vrijdag 4 Januari 1924 BINNENLAND Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. f In den ouderdom van bijna 70 jaren is Kooals reeds geméld, overleden mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, kamerheer in .buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, oud-commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. De overledene heeft van 18931901 als a rij-antirevolutionair voor het district Amersfoort zitting gehad in do Tweede Kamer. Bekend is de historische rol, die zijn paard h'j de stemming op 30 Maart 1900 over de met 50 tegen 49 stemmen aangenomen Leerplichtwet van Borgesius heeft gespeeld, toen een val van het dier zijn berijder, van wien mocht worden aangenomen dat hij zou hebben tegen gestemd, verhinderde aanwezig te zijn. De heer Sclrmmelpenninck was van 18791883 adjunct-inspecteur en van 18831890 tweede secretaris bij de voor malige Nederlandscho Rijnspoorweg- Maatschappij, van 18911900 burge meester van Amersfoort, werd in 1900 I'd van gedeputeerde staten van Utrecht en daarna commissaris van die provincie. Hij was ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. De landelijke woningproductie in 1923. Dank zij een financiering door dc over heidskassen, waarvan de gevolgen mis schien wel een halve eeuw op de budgetten zullen drukken, is in de laatste jaren een geenszins onbeteekeniemle woningproduc tie verkregen. In 1921 bedroeg n.l. die pro ductie rond 40.360 woningen en in 1922 rond 45.000 woningen. In 1923 kwamen tot cn met September, zijnde de laatste maand waarover gegevens zijn gepubli ceerd, gereed rond 31.700 woningen, welke productie het waarschijnlijk maakt, dat de geheelo jaarproductie in 1923 dichter bij die van 1921 dan bij die van 1922 zal ko men te liggen. Wat betreft het aandeel van de gemeen ten. de woningvereenigingen en de parti culieren in de woningproductie, valt een voortdurende verschuiving ten gunste van do laatsten tc constateeren. In 1921 was het aandeel in die productie: van de ge meenten 14 pet., van de vereenigingen 49 pet. en van de particuliere bouwnijverheid 37 pet. In 1922 stijgt het gemeentelijk aan deel weliswaar, tot 15 pet., doch de woning vereenigingen zien zich in dit jaar tot 30 pet. teruggedrukt. Het aandeel van de par ticuliere bouwnijverheid stijgt daardoor in 1922 tot 55 pet. Voor dc eerste 9 maanden van 1923 vin den wij als productie: van de gemeente 12 pet., van de vereenigingen 23 pet. en van de particulieren 05 pet. Dc berooide toestand van de overheidskassen opent weinig vooruitzicht, dat de gemeenten cn de vereenigingen in do naaste toekomst weder terrein zullen winnen. Blijkens dc gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek waaraan ook bovenvermelde cijfers zijn ontleend, be droeg de productie in 1922 te Amsterdam 6177 woningen, te Botterdam 4882 wonin gen en te 's-Gravenhage 4297 woningen, of in totaal 15.656 woningen. Voor de eer ste 9 maanden van 1923 vinden we een aanbouw te: Amsterdam van 3792 wonin gen, Botterdam 3036 woningen (61 pet. van Amsterdam) en 's-Gravenhago van 2570 woningen (68 pet. van Amsterdam), of in totaal 9404 woningen. Deze cijfers wijzen cr op, dat de productie in de drie groot ste gemeenten in 1923 belangrijk bij die van het vorige jaar achter zal blijven. Tor vergelijking zij vermeld, dat de bevolking van Botterdam en die van Den Haag on derscheidenlijk plnn. 70 en pl.m. 54 pet. bedraagt van die te Amsterdam. Welke zijn nu de vooruitzichten voor 1924? Eind September j.l. waren in het geheele Tijk in uitvoering rond 29.000 woningen. Zoo dit aantal thans niet lager is, valt bij een normalen gang van zaken d. w. z. indien geen langdurige vorstperiode in treedt of geen arbeidsconflicten uitbreken te verwachten, dat van 1 Januari tot ongeveer October 1921 rond 30.000 wonin gen zullen worden voltooid, hetgeen niet uitsluit, dat in 1024 dc totale jaarproductie tegen de 40.000 woningen zal aanloopen. Do woningbehoefte is, bij gebrek aan ge gevens, moeilijker te becijferen. Allo ge reed gekomen woningen nemen trouwens nog geen woningbehoevenden op. Zij moe ten voor hen betaalbaar zijn. Aan leege middenstandswoningen en ook aan een te dure leego arbeidswoning heeft geen arbei der iets. Niet in den haak. In een artikel over het niet-toelaten van de interpellatie- van Baveateijn door de Tweede Kamer schrijft Prof. Kernkamp in 't weekblad „De Amsterdammer": Wanneer er in de Kamer rechts tegen links wordt gestemd over e>en onderwerp, dat geen beginselen raakt, is er altijd, iets niet in den haak. Zoowel bij rechts als bij links. Dan wordt er door sommigen op commando gestemd." Inderdaad, merkt de „Res.-bode" op, ook wij hebben dergelijke opmerkingen meermalen moeten maken, als de linker zijde ,,op commando" stemde. Ook op 26 October werd gestemd over een wet, die „geen beginselen raakt." Yan rechts gingen er 10 mee. Op wiens commando stemden toen dé 40 linksche hecren tegen? „In den haak" was hot zeker niet, dat hebben' de discussier wel bewezen. Ook daér misère. Eenige weken geleden boocl do presi dent van do Weeskamer te Batavia eeni ge tijdelijke betrekkingen per adverten tie in de dagbladen aan, schrijft de re dacteur aldaar van het Soer. Hbl. Hij 'had in den beginne van dit jaar belang rijke bezuinigingen ingevoerd., niet alleen noodzakelijk voor een vermindering der administratiekosten, maar ook noodwen dig als personeelszuiiVering. Op de sobere aanbieding van een tijde lijke betrekking voor den duur van twee maanden, op een maandelijksch salaris van honderd, en twintig gulden, met een werktijd van zeven uur 's ochtends tot twee uur 's-namiddags plus zoo noodig overwerkuren, die niet gehonoreerd wor den, kwamen honderd zestig sollicitaties ib:nnen, onder welke er een van een ka pitein op wachtgeld. VERHOOGING VAN ACCIJNS EN INVOERRECHT. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het Voorloopig Verslag op het wetsontwerp tot verhooging van den .accijns op bier en van het invoer recht op Ju er en thee. Daaraan is het volgende ontleend. Verscheidene leden verklaarden alleen dan hun steun aan de in het wetsont werp vervatte maatregelen te zullen ge ven, wanneer deze zouden blijken te wor den verdedigd door een kabinet, dat naar hun gevoelen voldoende bewijzen zou hebben geleverd dat het het zoo noodig herstel van 's lands f inane'ën wil bevor deren door middel van een krachtige be snoeiing van de staatsuitgaven, daar in do laatste het hoofdmiddel tot herstel van het evenwioht moet worden gevonden. Verscheidene leden verklaarden tegen de voorgestelde verhoogingen in het bij zonder bezwaar te hebben omdat zij in directe. belastingen betreffen en omdat zij zullen leiden tot verhooging van den prijs van twc-.e volksdranken, die ;n ons land zoo ingeburgerd zijh, dat zij voor velen tot een levensbehoefte z*jn gewor den, in het bijzon,der aldus betoogde een deel dezer leden vreesden dat de te venvachten prijsstijging van thee toene ming van het gebruik van sterken drank tot gevolg zou hebben. Vele andere leden toonden zich beleid aan deze maatregelen mede to werken. Gezien den weinig gunstigen toestand van 's lands financiën, achtten z:j deze ver hoogingen alleszins gerechtvaardigd. Daar in enkele jaren het ver hou din" s- c;jfer van de indirecte belastingen tegen over de directe zoozeer is afgenomen (1913 resp. 55 en 45 pet., 1921 resp. 29 en 71 pet.) kan kwalijk bezwaar worden gemaakt tegen deze indirecte belasting, die een matige verhooging van do belas ting op enkele verbrr'ksartike'en betee ken t. Bovendien vordert zij geen niéuwe perceptiekosten, zoodat het zuiver bedrag der inkomsten in de schatkist vloeit. Thee en Tr'ër zijn neg niet tot onmisbare levensbehoeften geworden. Andere leden achtten de voorgestelde verhoogingen te belangrijk om ze aan stonds in haar geheel in te voeren; daar toe moet men meer geleidelijk geraken. Verschillende léden oordeeMen dat met een ververvoudiging van het invoerrecht op thee te ver wordt gegaan. Met een verdubbeling van dit recht zou naar liun meening moeten worden volstaan. Van deze verhooging zal een aanmerkelijke teruggang van het verbruik het gevolg zijn, «die zal leiden tot een aanzienlek mindere belastingopbrengst dan het Rijk z'ch voorstelt. Bovendien zal ecu ernstige knak worden toegebracht aan den thee handel. Verschillende dezer leden wenschten ook de koffie te belasten, waardoor do verhooging op beide ge bruiksartikelen geringer zou kunnen zijn. Andere leden verzetten zich tegen dU laatste, omdat -een eehee'e reorganisatie van den koffiehandel en een groot aan tal nieuwe ambtenaren daarvan het ge volg zou zijn. Ook waren er leden, die behalve een invoerrecht op koffie, verhooging van het betrekkelijk lage invoerrecht van 5 pet. op tal van verbrpiksartikelen tot 8 10 pet. verdedigden. Ook de voorgestelde verhooging van den b'eraccijns achtten Verschillende le den te ingrijpend, daar vermindering van verbruik niet zal uitblijven, en daardoor de gewensohte accijns-opbrengst de schatkist niet ten goede zal komen. Daarenboven zal een zoö belangrijke verhooging van 150 pet. tot accijnsfraude bij het brouwen (clandestiene bijstorting van veraccijnsden suiker) aanleiding ge ven. Bij éen verhooging van «den accijns met niet meer dan 50 pot. zou oen dus danige fraude geen voordeel opleveren. Deze leden bevalen aan, de verhooging voorloopig tot 50 pet. .te beperken en eerst na samenstelling van een nieuwe bierwet over verdere verhooging te 'beslis sen. Verscheidene andere leden oordeelden dat de voorgestelde verhooging weinig in vloed op het herverbruik zal hebben. Zij drongen tegelijkertijd aan op een wijzi ging van do bierwet, omdat do bezwaren tegen deze wet door de thans voorgestel- do bepalingen zich in nog sterkere malo zullen doen gevoelen. De sterke achter uitgang van het aantal kleinbedrijven zou zonder wijziging van de bierwet aan houden. Naar het oordeel dezer leden zouden, zonder dat aan den fiscus ook maar iets 7au hot noodig geoordeelde bedrag zou worden onthouden, de bezwaren zijn te ondervangen, indien werd overgegaan tot een wijziging van de bierwet, waarbij voor den accijns oen matige progressie zou worden vastgesteld. De invoering van een schaal volgons hcctoütcrgraden, in den geest, als in 1916 door den heer Bon- .gaerts c.s. bij amendement op liet boven vermelde wetsontwerp werd voorgesteld, zou de meeste aanbeveling verdienen. De cijfers van 53 tot 68 cent zouden echter alle met 2 Yi moeten worden vermenig vuldigd, terwijl het invoerrecht tot 2 A X f 7 f 17.50 zou moeten worden op gevoerd. Sommige andere leden oordeelden dat er bij aanvaarding van het stelsel Bon- gaerts c.s. geen reden bestaat om het ge heele tegenwoordige invoerrecht miet 2 A te vermenigvuldigen. Benige loden meenden, dat ook «de •wijnaccijns voor verhooging in aanmer king dient te komen. Andere leden acht ten het niet denkbeeldig, dat dit tot re presaille-maatregelen zou leiden. Zij oordeelden een zoodanige verhooging daarom ongewenscht. Sommige leden achtten een verhooging van den acoijns op het gedistilleerd ge- wenscht. Deze meening vond van andere zijde bestrijding. Zij oordeelden het zeer onwaarschijn lijk dat de voorgestelde maatregel tot toeneming van het gebruik van gedistil leerd zal leiden. UIT DE O INGEVING SASSEisHEIM. Donderdagavond trad in de zaal van den heer Hoogeveen voor de afd. Sasaenheim van den G'hr. Ned. Land- on Tuinbouwarbeidersbond op, do heer van Vliet met het onderwerp: „Waar om nu nog een organisatie?" Spr. begon met een algemeen overzicht to geven van het Kerkelijk, het Staatkundige en het Maatschappelijke leven in 1923. Met eeniga zins angstigen blik zien we 1924 tegemoet. In naam van den Christus worde onze strijd gevoerd voor een gezonde, op Gods Woord gegronde arbeidersbeweging, tot volledig rechtsherstel op het terrein van den arbeid, tot ware verheffing van den arbeider. Een organisatie is een onmis baar iets. Do Maatschappij zou teil gronde gaan, indien de werkman niet. meer het recht van vereenigien had. Gods Woord bevat de beginselen voor liet Maatschap pelijke leven. God heeft voor het geheele leven niet gewild het individueele, maar het erganische. Ook de Kerk is een orga nisme, met vaste bepalingen en wetten. Het goed functioneeren van den Staat moet ook gaan langs organisatorischen weg. Velen, die voor Kerk en Staat orga nisatie wen-schen zeggen, dat op Maat schappelijk terrein een ieder maar moet deen wat goed is in zijn eigen oogen. Dan redeneert men inconsequent. De Maat schappij heeft een functie, om de groe pen in die Maatschappij een stoffelijk be staan mogelijk te maken. In den school strijd heb lie li alle rechtsclie groepen saain- gewerkt om de liberalen te bekampen voor gewetensvrijheid op gebied van on derwijs. Het onrecht is van de baan, do liberale partij is dood, de vesting is ge sloopt, maar de liberale geest waait nog op aarde rond, hoofdzakelijk op Maat schappelijk gebied. Politiek dood, tracht- zij in het Maatschappelijke leven nog steeds den toon aan te geven. Spr. had een-s Mej. van Dorp, een bekend liberaliste hooien zeggen, hard werken en lang werken, de patroon is nog zoo kwaad niet. Maar spr. houdt liever rekening met het zondige hart zoowel van arbeider als van patroon, die ieder voor zich graag de grootste portie hebben. De Christelijke geest werkt in dezen gelukkig meer en meer door. Indien er nu in Nederland geen organisaties waren, dan was het algemeen loonpijl op het oogenblik veel lager, dan het nu is. De prijzen, op de wereldmarkt stijgen weer, op het oogenblik is er och- ter slechts één rc.ep: „Loonsverlaging", loonsverlaging". In de meeste bedrijven is liet geen rozengeur en maneschijn meer. Er ontstaat een ruimte tusschen loonen en do kosten der levensbehoeften van den arbeider, die tot een algemeene verarming des volks leidt. Wij hébben daartegen zoo veel mogelijk door organisatie te waken, al is het niet altijd mogelijk. Do arbeider heeft van het goedgaan in do bedrijven geprofiteerd om zijn sociale positie te ver beteren. Er is nu op het oogenblik een strijd, om den werkman weer van zijn in genomen plaats terug te dringen. Als we eens met tijdperken rekenen, moeten wij tot de conclusio komen, dat we op de organisaties al veel verspeeld zijn. Spr. toont den bloei der organisaties in 1919 aan. Dat moet ons niet ontmoedigen met meer kracht en energie aan het werk. Ook de arbeider in de bloembollenstreek of schoon onnoodig zingt mede in het koor van reactie in Nederland. Vele patroons tornen leelijk aan de rechtspositio van den arbeider. Daarom moet ook hier krachtige organisatie wezen, daar anders do reactie veel te sterk zou worden en bij velen het zou gaan, zonder den arbeider, over den arbeider. Ook in dagen van loonsverlaging moot er een flinke organisatie wezen. Do maat schappij is arm, er is in plaats van een overschot een' tekort. Daar moet natuur lijk do arbeider ook onder lijden. Als bij volledig erkennen van den arbeider het loon verlaagd moet worden, willen wij als organisatie or geheel met meegaan. Dan nog zich te verzetten tégen loonsverlaging zou erg onverstandig wezen. Maar als men aan de rechtspositie van den werkman gaat tomen, dan moeten wij ons verzet ten. Vroeger was de arbeider niets meer dan een verlengstuk der machine, als men hem noodig had, anders een last post, een noodzakelijk kwaad. rielukkig is hierin verandering gekomen. Men ging roepen om waardeering van den arbeider. Door de Fransche Revolutie met zijn leus: Vrijheid, gelijkheid en broederschap" is ook de erkenning van den arbeider verloren gegaan. In den tijd van de Gilden brach ten velen door hun kunde en bekwaamhe den het tot patroon. Dit Is door de Revo lutie, waaruit liet liberalisme pntstond, geheel weggerukt. Ook een vakorganisa tie mocht er niet wezen. Zoodoende hadden, er ook in ons land tooneclen plaats, die ten Hemel schreiden. De Christelijke organi satie is cr om do Christelijke beginselen op Maatschappelijk gebied zooveel moge lijk te doen doorwerken. Die beginselen moeten midden in het Maatschappelijk leven geplaatst worden, midden in de so ciale Quaestie, dan zullen onze beginselen een zuurdeeseni wezen. In Gods kracht, met de beginselen van Gods Woord als banier. Als een arbeider verdrukt wordt, strekt dat niet tot Gods ©ere. De mensch Gods wordt vertrapt, het recht Gods wordt aangerand. Als we dat inzien wordt ons Christelijk georganiseerd zijn, ©en dure roeping. We moeben in onzen Maat- schappelijken strijd leven^ bij het licht van Gods Woord. Spr. toont met eenige voorbeelden aan, het verschil tusschen Chr. georganiseerd en niet Chr. georganiseerd zijn. Wo moe ten steeds vragen,: „Heere wat wilt Gij dat ik doen zal", dan zullen we vast een antwoord krijgen. De arbeid is geen koopwaar, maar de ijzeren wet van vraag en aanbod, verlaagt den arbeiders en hun arbeid tot een stuk koopwaar. Dat is een verderfelijk stelsel. Het is er in de practijk en een moet rekening mee gehouden wor den, maar heb moet door een krachtig© organisatie zooveel mogelijk gemuilband worden. Wo moeten de tijden eni gelegen heden waarnemen, maar altijd op de basis van het recht. Wc moeten nog liever on recht lijden,, d:an onrecht met onrecht ver gelden. We moeten het terrein van de we reld, niet overlaten aan do wereld. Wij mogen de stoffelijke zijde van het loven niet verwoarloozcn, daarom is het een ieder Christen^arbeider zijn duro roeping zich te organiseeren. Op deze rede volgdo een leerzame be spreking, waarna spr. de vergadering met dankgebed sloot. GEMENGD NIEUWS Verduistering. Aan de chocoladefabriek Walden te Amers foort wordt de ïeiziger v. d. B. verdacht van de de vorige maand geincasseerde gelden ruim f 700 te hebben verduisterd. Hij is voortvluchtig. Nog negen levenslangen te Leeuwarden. Op 1 Januari bedroeg, volgens de „Leeuw. Crt." do sterkte der bevolking in de bijzon dere strafgevangenis te Leeuwarden 172 mannelijke gedetineerden, van wie negen levenslange gevangenisstraf ondergaan. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in het kantoor der gemeenterekiiging te Enschede, waar alle lessenaars werden opengebroken en een geldkist met f 140 aan geld werd. ont vreemd. De opengebroken geldkist werd achter het gebouw teruggevonden. Wraak of baldadigheid? Gisterennacht hebben te Roosendaal eeni ge onbekenden de tot dusver goed onder houden ijsbaan van de IJsclub aldaar ver moedelijk met ijveren staven op 'n 50-tal plaatsen doorboord cn aldus voor het berij den onbruikbaar gemaakt. Men weet nog niet of men met een wraakneming of wel met ergerlijke baldadigheid te doen heeft. De politie doet onderzoek. De Haarlemsche autobussen. De deskundigen hebben vastgesteld, dat .aan de inbeslag genomen autobussen geen noemenswaardigo schade is aangebracht. Van een autobus was alleen de voorbalk tij dens het vervoer ontzet. Alle diensten zijn daarop gisterenmiddag hervat. De eigenaars blijven evenwel tegen de nieuwe standplaatsen protesteeren. Tegen twee autobusbestuurders is weder om proces-verbaal opgemaakt wegens het innemen van verboden standplaatsen. De dwaalwegen eens kogels. Men meldt aan de „Asser Crt.": Een zoon van den landbouwer G. te Leg- geloo loste, ter begroeting van het nieuwe jaar, uit een geweer een schot in de lucht. De kogel raakte echter een dikke tak van een eikenboom en sloeg terug. Een jongere zoon van G., die belangstellend met do handen in den zak, naar het schieten keek, werd door de teruggekaatste kogel getrof fen. Het projectiel nam zijn weg door den zak, trof oen vinger en ruim, doorboorde een dij en bleef steken in de andere dij. Dokter Huijser van Reenen, te hulp geroepen, ver voerde in zijn auto de patiënt naar Assen. We vernemen, dat geen enkel been geraakt i3j alleen het vleesch is getroffen. Valsche chèque. Bij een bank te Rotterdam werd Woens dag een chèque van 10.000 lire aangeboden. Nadat de clièquo was uitbetaald, bemerkte men, dat zij vatach was. Den man dio de chèque aanbood, heeft men nog niet. kun nen arresteeren. Oplichting. P. van H., uit Den Haag, heeft gisteren middag bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een café aan de Korte Hoogstraat is opgelicht voor een stuk van 100 dollar Wa bash preferent no. 12556 met talon en cou pon no. 13 los aangespeld. Hij had het stuk in onderpand van een ander, die hem f 1000 schuldig wa-s en beweerde hot te kunnen verkoopen voor f 1200. Deze ha<l hem ver zocht het mede te brengen naar het café. De kooper nam het stuk oven mee naar de telefoon, zoogenaamd om aan een bank naar den koers te vragen, dooh is er niet meer mee teruggekomen. Verdronken. Woensdag is uit de Haringhaven te IJ mui- den opgehaald het lijk van v. B.. schipper van een in deze haven liggende drijvende kraan der vSteenkolen Handelsverceniging. Vermoedelijk is de schipper, die sedert jl. Vrijdag vermist werd, bij liet aan boord gaan van zijn vaartuig door de gladheid t-e water geraakt en verdronken. Verbrand. Een 3-Jarig kind van B. B. te Muntendaa^ dat brandwonden had gekregen, ia aan de gevolgen overleden. Uit het Sociale Leven DE WERKLOOSHEIDSSTEUN. De bestaande regeling voorloopig verlengd Gelijk bekend, heeft de regeering aan vankelijk bepaald, dat tegen 1 Januari 1924 de Steuncomité's voor do Crisis-» n erkloozen zouden worden opgeheven. I'e crisis-werkloozea zouden voortaan ala armlastigen beschouwd en naar de bur gerlijke Armbesturen worden verwezen. Thans vernemen wij aldus hot „Hbd. dat de regeering, op daartoe tot haar gerichte dringende verzoeken, ■o.a. door de vertegenwoordigers der vier groote gemeenten, den duur der bestaan de regeling heeft verlengd, voorloop-'z slechts voor een maand, omdat zij hot haar opvolgend kabinet niet wil binden. De kans is echter zeer groot, dit bleek uit desbetreffende besprekingen, dat daarna de bestaande toestand zoo lang zal worden gecontinueerd, tot de op te treden nieuwe regeering, haar standpunt zal hebben bepaald. Omtrent de over deze zaak gevoerde besprekingen verneemt het blad nog hét volgende: De regeering was op do daarover ge voerde conferenties van oordeel; dat ve!o werklooze vakarbeiders, door inkrimping der bedrijven, n:et meer op hunno plaat sen zouden terugkomen; dat met name in den scheepbouw tal van „oorlogswerven" waren "verdwenen, dat in de s*garenin dustrie eveneens sterke inkrimping plaats vond en in de diamantnijverheid een afvloeiing der werklieden naar ande re bedrijven viel te constateeren. De vertegenwoordigers der vier groote gemeenten kwamen tegen- deze ziens wijze op en betoogden, dat de werkloos- he:d een verschijnsel is, thans in allo Europeesche landen te constateeren. Io normale omstandigheden zijn dc groote steden aantrekkingspunten voor tal van paupers, die ten laste komen van Armen zorg. Thans worden alle geqjeenten, groot en klein door de werkloosheid ge troffen, er is dus sprake van een alge meen economisch verschijnsel waaronder nagenoeg alle industrieën lijden. Die zijn er ten zeerste mee gebaat dat een arbei dersreserve in stand gehouden wordt en dat er voldoende valide arbeidskracht behouden blijft. Zij drongen er op aan dat de regeer'ng harerz:jds den werk loosheidssteun niet zou loslaten. Gebeur de dit wel, dan zouden vooral de groote gemeenten in het gedrang komen cn zou deze zaak worden tot een polit:f-ke kwestie, die in gemeenteraden tot veel strijd aanmelding zou geven. Bovenver meld voorloopig regeeringsbesluit is van deze Leraads'agingpn het resn'tsat Uit het houtbedri' De beide patroonsbonden in het hout bedrijf, wélke zich met 1 dezer hebben vereenigd tot één werkgeversorganisatie, hebben aan dc werknemersbonden, waar mee tot 15 Februari een collectief con tract is gesloten, meegedeeld, dat z;j voor •de afsluiting van een nieuw contract o m. •de volgende wijzigingen wenschen: een werktijdverlenging tot 55 uur per week of een loonsverlaging van 15 pet. (voor Leiden en Arnhem een grootere verla ging), gelegenheid tot werktijd verschui ving, vermindering van den bijslag voor overuren en voor nacht- en dagploogen gelijk loon. De Chr. Zeeliedenbond. Te Scheveningen is de janrlijksohe vergadering van den Christ. Zeelieden- bond gehouden. Er waren afgevaardig den van 19 afdoeningen. De voorzitter, do heer K. Vink, zei de, dat het jaar 1923 voor de visseherij n:et zóó slecht was, als vorigo jaren. Menig matroos bij de diepzeevisschcrij heeft ge durende de teelt van eeu half jaar of kor ter zelfs meer dan 12 gulden per week verdiend. Daar lacht de arbeider in ge meentedienst met een m'nimumloon van 30 gulden per week eh zelfs de steuntrek ker om, maar do visch wordt nu eenmaal duur betaald door den visscher. Meer dan bedroevend is het echter, dat ge meentebesturen en do rijksregeering van deze treurige loonen partij trekken, met name om schreeuwend hooge bijdragen •voor de werkloozenverzekering to hef fen, do goede risioo's door beperkende bepa«lingen stelselmatig to weren en nog steeds vast te houden aan het onbarm hartige beginsel, dat wio een slechte teelt had, wel een hooge contributie moet be talen, doch bij werkloosheid dubbel ge-4 troffen wordt door een extra lage u:t- keoring. Bij de Zuiderzeevisscliers werkte bo- vendien de treurige oconomlscho toe stand, die mede in nauw verband staat met de drooglegging^ van de Zuiderzee, ongunstig op het organisatieleren. Gar nalen- on mosselvisschers hadden ook redon tot klacht. Nadat de voorzitter nog op eenige lichtpunten had gewezen, werden de jaarverslagen goedgekeurd. De bcgroo- ting, sluitende met f 38.107, werd vast gesteld. Besloten werd, met algemeene stem-* men, de federatio van Ghristelijko Zee-* lieden, dochterafdeeling van den bond» op to heffen. Tot leden van het hoofdbestuur werden (herkozen K. Vink, J. van der Steen en. F. Pronk te Scheveningen, Joh. Th. v. Veelen to Pemis, K. Haasnoot to Kat-< wijk en J. IIop te Bunschoten. Eerstges noemde werd tevens met algemeene slom men herbenoemd tot redacteur van liet orgaan de Banier, Christ, sociaal week blad voor de kustplaatsen. Mot algemeone stemmen werd hot voorstel aangenomen om, gezien do on derhandelingen, dio gevoerd zijn met het bestuur van het Christ. Nat. Ver bond, niet verder op aansluiting aan t» Bturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1924 | | pagina 5