KERST-AANBIEDING MANTELS f 16.75 f28.75 A. WAALS Haarl.siraat 114 Ë6tS3*Mes2taSijke Aankondigong^ VSEMEKiTEUJKE VISCHVERKOOCV, Aan den Gemeentelijken Visohwinkel, Visckmarkt 18, Telef. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar SCHELVISCH k f0.24—f0.40, SCHAR a f0.22, SCHCL a f0.34—f0.52, MAKREEL a f 0.26, KABELJAUW a f 0.42 TONG a f 1— per pond, VOLLE HARING a f 0.04* per stuk en ZEEUWSCHE MOS SELEN a f0.05 per KG. N. G. DE GIJSELAAR, Leiden, 20 Dec. 1923. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat het Bestuur van het Leidscho Volkshuis een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het per ceel Apothekersdijk no. 33 (Het Leidscho Volkshuis). AGENDA. DONDERDAG 20 December. Leiden. Openb. Verg. A. R. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje". Spr. Ds. C. J. W. van Lummel van Zuidland. Gelegenheid voor debat. Stadsgehoorzaal, aanvang 8 nnr. VRIJDAG 28 December. Leiden. Ver gadering 3-Oct. Ver. in De Vergulden Turk. Aanvang half negen uur. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menechheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit Fonds. in tegen eventueels revolutionaire bewe gingen van partijen, die van de huidige mooden profijt -willen trekken wordt ge waarschuwd. De proclamatie wijst er op, dat demon straties onmiddellijk door politie en troe>- pen verspreidzullen worden. De troepen zuilen zoo noodig niet aarzelen te schie ten. Deze'fde waarschuwing geldt ook voor de toeschouwers. Deze orders zullen streng worden door gevoerd. Vergrijpen of tegenstand tegen over de autoriteiten zal met dood- of ge vangenisstraf worden gestraft. Er schijnt verband te bestaan tusschen deze proclamatie en de hardnekkig ïoo- pende geruchten over een Ehrhardt- Putfich. In verband met de geruchten van een zoogenaamden Putsch, welke te gen den landdag en tegen de regeering eou zijn op touw gezet, wordt medege deeld, dat heden omvangrijke veilig heidsmaatregelen genomen waren. De landdag ontving bescherming der politie. Eveneeris werd «het post- en telegraaf kantoor door de staatspolitie bewaakt. Bewaard voor de Tsarenregeering. Toen de oorlog uitbrak had de Russische regeering te Praag voor 5 millioen kronen terreinen in handen gekregen, voor het bouwen van een Russisch consulaat, doch tengevolge van den oorlog kwam er niets van het gebruiken van dit terrein. De sov- jetregeering, die zich beschouwt als wette lijk opvolgster der tsarenregeering, heeft nu den eigendom van deze terreinen opge- eischt en is zelfs een proces dienaangaan de begonnen. Het opperste hof te Praag beeft echter de bewering afgewezen en verklaard dat alleen de tsarenregeering het recht heeft over deze gronden te be schikken. 15 Oorlogsschepen voor Canton. De 15 oorlogsvaartuigen, die zich voor de haven van Canton hebben geconcen treerd, als gevolg van de bedreiging van dr. Sun Ya-t Sen, om bet douanekantoor aldaar in beslag te nemen, zijn de Ameri- kaansche torpedojagers 225, 226, 393 en 346; de kruiser Ashville en de kanonneerboot Pampanga; de Engelsche kanonneerbooten Tarantula en Magnolia, de sloep Bluebell en de rivier-kanonneerbooten Moorhen en Robin, de Fransche kanonneerboot Mali- cieuso en de sloep Craonne, de Portugee- sche kanonneerboot Patria en de Italiaan- scbe gecharterde stoombarkaa Kwangtung, met Italiaansche zeelieden aan boord. KORTE BERICHTEN De Fransche Kamer heeft eenstemmig het voorstel aangenomen om aan mevr. Curie als bewijs van nationale erkentelijk heid een jaarlijksch pensioen van 40.0Ü0 francs te verleenen. Acht honderd Russische emigranten, die te Cherbourg aan boord van de Cunard-liner „Aquitania" hadden willen gaan om naar de Vereenigde Staten te vertrekken, zijn in de Fransche haven moe ten achterblijven. Er speelden zich hart roerende scenes onder deze menschen af, daar zij reeds weken lang hadden ge wacht. Een telegram uit Tanger meldt, dat Raisoeli, de bekende Moorsche roover- hoofdman en taaie vechter tegen de Spaansche troepenmachten, overleden is. Men vermoedt, dat Raisoeli vergiftigd is Het Griekselie koningspaar is gister middag om kwart voor vijf aan boord van de „Dafna" naar Roemenië vertrokken. De Zweedsche ontdekkingsreiziger, dr. Sven Hedin is van zijn reis door Amerika, Japan, China en Rusland in Zweden terug gekeerd. To Ruysselede bij Brugge is in tegen woordigheid des konings de eerste steen gelegd van een post voor draadlooze tele fonie, die per dag over de geheel© wereld 60.000 woorden zal kunnen verzenden. Bij de stemming over de machtigings wet in Beieren werden uitgebracht 145 stemmen*. waarvan 91 voor en 54 tegen. Behalve de Boerenbond, stemden ook de Communisten tegonu Henry Ford heeft verklaard, dat hij eijn Candida tuur niet tegenoved Cooldd'ge izaJ stellen. Wijlen Bonar Law heeft behalve zijn vaste goederen nog een persoon!'jk bezit nagel'aiten dat voorloopiig geschat \s iop 51.000 pond. Wilt gij profiteeren van eene Buitengewone Gelegenheids-Aanbieding Bezichtigt dan onze Speciale Wol- en Zijden- Pluche-Etalage a. Een prachcollectie Wolpluche Mantels, allen geheel gevoerd, in moderne kleuren en zwart voor b. Een sorteering gegarandeerd Eng. Zijden Pluchemantels, geheel met Zijde gevoerd, voor Bsrasm den bespottelijk lagen prijs van iw«'saa KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK Drietal. Te Colmschate: G. van Rhijn te Deventer, B. Klein te Leeuwarden en R. A. O. Frijling te Batmey. Beroepen. Te Zuid-Beierland (toez.) J. Bus to Ouddorp. Bedankt. Voor Apeldoorn: dr. L. J. v. Leeuwen te Hilversum. GEREF. KERKEN Tweetal. Te Honselersdijk: J. Bosch ce Westbroek en W. van Gelder te Lange- sla-g. Aangenomen. Naar Batavia (2e prea, pl.)J. A. C. Rullman, ca-nd. te Ermelo. HERV. EVANG. LUTH. GEM. Drietal. Te Enkhuizen: K. P. C. A. Gramberg te GorinchemJ. J. L. Duijven dak te Schiedam en H. C. Zwahler te Den Haag. GEREF. GEM. Tweetallen. Te GoesM. Hofman te Rijssen en A. Verhagen te Middelburg. Te Werkendam: B. v. Neerbos te Ter- neuzen en A. do Blois te Vlaardingen, Ds. J. C. Manssen. f Te Nijmegen, is op 83-jarigien leeftijd overleden Ds. J. C. Manssen, em. pred. der Evang. Luth. Gemeente te 's-Gra- venliage. Ds. A. Guldenarm JH.zn. f Ds. A. Guldenarm, em. pred. van de Ned. Herv. Gem. te Alkmaar, laatstelijk als Godsdienstonderwijzer in de Strafge vangenis aldaar werkzaam, keerde Dins dagmorgen van een bezoek aan die inrich ting terug naar huis, toen hij door een beroerte werd overvallen, tengevolge waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. De overledene was in breede kringen ge liefd om zijn oprecht geloof, dat hem bij zijn werk kenmerkte. Ds. G. was bijna 36 jaar als godsdienst onderwijzer aan de Strafgevangenis werk zaam. Geboren in 1850, werd hij op 27-jarigen leeftijd candidaat tot den Heiligen Dienst en den 7en October van dat jaar, 1877, te Nieuwpoort tot zijn ambtswerk ingeleid. 1881 vertrok hij naar Alkmaar, zijn tweede en laatste standplaats, alwaar hij 1 Janu ari 1909 eervol emeritaat ontving. Propaed. Examen. Aan de Tkeol. School te Kampen: is voor het propaed. examen geslaagd de heer G. Lugtigheid. Aanvullingsexamen Aan de Theologische School te Kampen is de heer F. J. Scholten geslaagd voor het aanvullings-examen volgens art. 135 H. O.-wet. BeroepWar Door de classis Schiedam der Geref. Kerken is praeparatoir geëxamineerd en toegelaten om te staan naar het ambt van dienaar des Woords in de Geref. Kerken do heer O. Mak, tkeol. candidaat te. Schie dam. i i j j...^, Versen. Chr. Mulo. De algemeene vergadering der Vereen, tot behartiging van de belangen der Chr. scholen voor M. U. L. O. in Nederland, zal Zaterdag 22 Dec. te. 11 uur in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden worden. Op do agenda komen o.m. voor een in leiding over „Het onderwijs in de vreem de talen op onze Mulo-scholen", door den heer W. Uitten bogaard, en voorts: het Handels Mulo-diploma (voorstel van het bestuur tot benoeming eener commissie, die in samenwerking met do Neutraio Ver- oeniging voor M. U. L. O. een examenpro gramma ontwerpt) en de aansluiting van L. O. en M. O. (V. H. O.) UIT DE OHSGEV1NË SASSENHEIM. Woensdagavond hield de Jongeliedenvereen. op G. G. alhier hare vijfde jaarvergadering!, die flink bezocht was. De Voorz., den heer Wiepkema, opende deze vergadering met gebed, waarna hij Ps. 84 voorlas. Een flink pro gramma, van negen en twintig nummers werd afgewerkt, waaronder onderwerpen: Gow. geschiedenis, Kerk-geseh. en Vad. gesch. en een drietal samenspraken. Verschillende afgevaardigden voerden het woord, waarander ook de afgevaar digde van den Kerkeraad, de heer Dijk stra, die er den leden op wees, dat zij, reeds in de dagen hunner jongelingschap den Heere moeten zoeken en als voorbeeld stelde Obadja, waarnaar de vereeniging genoemd is. In de pauze werd een collecte gehouden. De voorzitter sloot deze vergadering door te laten zingen Ps. 84: 3 en voor te gaan in dankgebed. Wij merken hierbij op, dat 't voor de leden der jongelieden-vereeniging en ook inzonderheid voor hun voorzitter, niet be moedigend is, als de begunstigers, wat dikwijls het geval is, zelf niet komen, maar hun kinderen, die eigenlijk reeds lang naar bed moesten zijn, naar derge lijke jaarfeesten sturen. RIJNSBURG Gisterenmiddag „s t e 1- de de Geref. Jongedochtersvereeniging „Dient elkander door de liefde", hare be- gunstigers(sters) in de gelegenheid, om te zien wat er dit jaar weer door haar was verricht op het gebied van barmhartigheid. Door zeer velen werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt, en algemeen was men vol lof. Ongeveer 300 kleediugstukken waren ver vaardigd, die heden werden uitgedeeld aan die gezinnen, welke daar voor in aanmer king kwamen, en waar ze ongetwijfeld in dank ontvangen zullen worden:, Des avonds was ook de Geref. Kerke raad met de vrouwen uitgenoodigd en droeg de vergadering een feestelijk karak ter. Door Dr. Broekstra geopend met ge bed en toespraak, waarin hij namens den Kerkeraad de vereeniging alles goeds toe- wenachte, werd verder de avond afgewis seld met zang en het nuttigen van versna peringen tot het weer tijd werd om huis toe te gaan. De heer K. Zandbergen sloot dezen ge- zelligen avond met dankzegging. Bij voldoende deelna- me zal alhier een gymnastiekvereniging worden opgericht voor personen boven 16 jaar. Bij den heer H. v. d. G., aan den Vliet N.-Z. kunnen zich liefhebbers aanmelden. VALKENBURG. Het 3-jarig zoontje van den heer P. Gr. dat hier Dinsdagmid dag door een met stroo beladen wagen werd overreden, is thans in het Acade misch ziekenhuis te Leiden, waarheen het was overgebracht, aan de bekomen ver wondingen overleden. KATWIJK AAN ZEE. Gisteravond hield de A. R. Kiesvereeniging in de 'Geref. Kerk alhier een. openbare vergadering. Nadat de voorzitter de heer O. van Ton geren de vergadering had geopend en een kort openingswoord had gesproken werd heb woord gegeven aan Ds. A. M. Boeiiin- ga van Sasseniheim, die in een mooi prin cipieel betoog de groote beteekensi van de Christelijke pers uiteenzette en wees op de gevaren die ons in de vrijzinnige en z.g. neutrale pers bedreigen. Met grooten nadruk werden de aanwezigen opgewekt ook op dit gebied beslist partij te kiezen en in de kracht Gods deze strijd te voe ren tegen de geestelijke machten die ons volksleven bedreigen. Als tweede spreker trad op de heer R. Zuidema van Leiden, die meer de practi- scho zijde van «de zaak behandelde en dui delijk aantoonde dat de Christelijke pers aan alle eiscken kan voldoen indien de beteekenis van die pers meer wordt inge zien en tot den hanclel doordringt het besef dat ons Christelijk volksdeel alleen door de Christelijke pers bereikt kan worden. De vergadering die met gebed was ge opend, werd door den laatsten spreker met dankzegging gesloten. VOORSCHOTEN - Kon Ned. E delmet aalhedrljven Naair vrij vernemen zal' in dq op 29 d*e- zer te houden Algemeene Veregadcring voor de benoeming tot Directeur-generaal •worden voorgedragen de heer W. H. Drijfhout, voor de benoeming tot Direc teur de heeren. C. J. A. Begeer, A. E. van Kempen en Dirk Vos. Zooaks reeds medegedeeld 'zal van de drie één als Voor zitter worden aangewezen. De voordracht tot de benoemin'g van 2 commissarissen bevat de namen van Ds. F. E. Posthuma, oud-Minister van Landbouw en de heer A. C. J. Begeer. Gisternacht brak een bin- nebrand uit in den winkel van den beer P. Eikel aan de papelaan. Buren wisten met een slang op de waterleiding de brand te blusschen. De oorzaak wordt gezocht in het vlam vatten «der1 Kerstmdsversierimigen. De scha de is nogal aanzienlijk. Verzekering dekt v WASSENAAR Woensdagavond trad .voor de Jongel -Vereen. „Dient den Heer met blijdschap" alhier op Ds. Klinkenberg van Amsterdam. van Amsterdam met het onderwerp „Het Jodenvraagstuk en de Joden". Een vrij talrijk en aandachtig luiste rend publiek de'ze boeiende, soms humo ristische rede. Op gebruikelijke' vrij'ze wc-rd daarna de vergadering, die door Ds. de Veij Mestdagh wa;s geopend, door den «spreker gesloten. ZOETER W OUD E Vrij ernstig ziek werd in de Hooiberg bij de Wed. Wassenaar alhier een zwerver gevonden. De veldwach ter, die er bij werd gehaald herkende hem als te rijn de 60-jarige H. S. Sybranda, af komstig uit Rotterdam. De Burgemeester heeft hem naar het Academisch Zieken huis te Leiden doen overbrengen. Nadat gisterenavond twee personen in den winkel bij W. Tijssen alhier waren geweest, vermiste hij van de toonbank een potje jam. De veldwachter die er mede in kennis werd gesteld, hield hen aan en vond het potje jam terug. Het waren A. M. G., 26 jaar en J. A., 20 jaar, afkomstig uit Leiden. KOUDEKERK. Wederom werd vanwe- ge het bestuur der Koudekerksche Bur gerwacht een schietwedstrijd gehouden waarvoor een 10-tal mooie prijzen beschik baar waren gesteld en welke door de na volgende schutters werden behaald: le pr. Jac. Ravensbergieii 337 p.; 2e pi*. C. Hoogeboom 336 p.; 3e pr. T. Molema 322 p.j 4e pr. H. van Leeuwen 321 p.; 5e pr. K Vonk 317 p.; 6e pr. Jac. v. Beek 314 p.; 7e pr. P. Berrevoets 311 p.; 8e pr. H. Gul- deinond 305 p.; 9e pr. J. C. Ketel 304 p.; 10e pr. O. v. d. Bijl 304 p. De collecte voor het Kerstfeest, dat D.V. zal gehouden worden op 2en Kerstdag des nam. te 3 uur in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht f 231.40. Onze A'. R. K i e s v e r- eenliging hield Dinsdagavond haar tweede vergadering in dezen, winter. Haar Voor zitter, de heer N. P. Slegtenhorst sprak er over: „Provinciale en Gedeputeerde Staten." Hoewel dit voor dit belangrijke onder werp overbodig mocht genoemd worden, begon spr. met zijn keuze te verdedigen: de weinige belangstelling in de Staten verkiezingen en een gezegde van den heer J. Schouten op een partijdag to Leiden hieromtrent, hadden hem tot dit onder werp gebracht. In een keurig, overzichtelijk betoog ver telde de heer S. eerst hoe de Provinciale Staten zijn samengesteld en op welke wijze 1de Gedeputeerde worden gekozen. Daarna stond hij uitvoeriger stil bij de macht van deze Staten. Vooral die der Gedeputeerden is zeer groot, gelijk aan getoond werd. De wijze nu, waarop zij die inzake de scholen, de Gemeentelijke zelf standigheid, krankzinnigenverpl e ging e.d. uitoefenen, 'wordt vooral door hun begin selen bepaald. Omdat die Gedeputeerden door de Prov. Staten worden gekozen en deze laatsten ook de leden van de Eerste Ka mer aanwijzen, daarom aldus eindigde den spreker zijn de Statenverkiezingen van zoo groot belang. Op deze met aandacht aangehoorde in leiding volgde een prettige gedachten wis-» seling, waaraan 7 der aanwezigen deelna men. Vooral over dc autonomie .der ge. meenten werd hierbij gesproken. Dat de Gedeputeerden deze wel eens te veel aan tasten werd wel verklaard, maar toch niet in alle opzichten goedgekeurd. 't Was jammer, dat slechts een 20-tal leden op deze mooie vergadering "aanwe zig waren. Het bezoek schijnt .dit jaar, minder te zullen zijn dan 'b vorige jaar. Is do huiskamer en vooral het koekje bij den kachel weer in staat Anti-revolutio nairen van hun plicht af te houden 1 O, Koudekerkers wees toch niet zoo koud, dat gij deze warmte behoeft! Gelukkig zijn er op ons dorp ook warmer leden van „Neder land en Oranje". Zij hebben n.l. toen heb' bestuur der Kiesvereeniging daarin om financieelo redenen werkeloos bleef, op ruime schaal de brochures „Rondom de prisis" en „Weg met Colijn?" verspreid. Hier en aan den Rijndijk zijn er een 3 400 geplaatst, de meeste tegen den kosten- den prijs, enkele gratis. Pr edik b. Nod. Horv. Kerk Zondag voorm. 9.30 Ds. Israel en nam. 6.30 Ds. Veldhoen van Alphen. len Kerstdag voorm. 9.30 en nam. 6.30 Ds. Israel. 2en Kerstdag voorm. 9.30 Ds. Israel en nam. 3 uur Kerstfeestviering in de Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk Zondag voorm. 9.30 en nam. 6.30 Ds. Haspers. len Kerstdag voorm. 9.30 Ds. Wientjes van Oudshoorn en nam. 6.30 Ds. Haspers, SSen Kerstdag voorm. 9.30 Ds. Haspers. BOSKOOP. Met ingang van 2 Januari zullen gasmunten verkrijgbaar worden gesteld ten kantore van den ge meente-ontvanger, en wel ieder en werk dag behalve Zaterdag van v.m. 11.30 tot 12.30 uur n.m. De winkeliers die tot heden genoemd© munten verkochten mogen met ingang van 2 Januari een 5 cent winst nemen, dus 135 cent per munt. Door G e b N ij h o f houthandelaren alhier is een verzoek in gediend bij B. en W. dezer gemeente om in hun perceel gelegen aan de Zuidkade alhier te mogen plaatsen een 25 P.K. Deutz Diessel Ruwolie-motor. Maandag had er in heb gebouw „Salvatori" eene bioscoop voorstelling plaats, uitgaande van de Nat. Chinst. Geh. Onth. Vereeniging. Zoowel «des middags voor de kinderen als des avonds voor do volwassenen was de zaal flink bezet. De vertoonde Lima werden toegelicht door Ds. Luuring uit Haz ersw oude. Omtrent de hieronder genoemde verloren voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: 1 schooletui, 2 portemonnaie's met in houd, 1 lorgnet, 1 grijze iongerswaüt, 1 koopmansbeurs, en een kinclervant. Zondag 23 December des v.m. 9.30 uur hoopt voor de confes-» sioneele vereeniging in het gebouw „Sal vatori" op te treden de heer de Jonge van! hier en nam. 6 uur Ds. Luuring uit Ha- In do Geref. Kerk v.m. 9.30 en nam. 6 uur Ds. Wurt'h, uit Zand voort. Door het comité voor huisvesting van Duitsche kinderen, zijn hier ter plaatse 26 kinderen geplaatst. De lust tot het b o u- wen van woningen begint er hier weer in te komen. Niet minder dan 4 woningen voor ver schalende inwoners zijn in aanbouw en wel in het voorgedeelte van de Biezen. De Burgemeester vaiï Boskoop, verzoekt namens de ouders be kend te worden gemaakt met de verblijf plaats van Jacob de Wit, schippers knecht geboren te Waddïnxveen 3 Fe bruari 1902. Hij verliet 8 December j.l. de ouderlijke woning en keerde daar tob heden niet te rug. Brieven aan hem geschreven bleven onbeantwoord en werden teruggezonden. Op de gehouden jaar- vergadering van de Coöp. Brood- en Ver- bruiksvereeniging zijn tot bestuursleden gekozen de heeren: J. Schouten, J. Ben schop en S. li. Schor' inghuis. Gemeenteraad LetmuiGen. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzit-? ter, burgemeester Bakhuizen, opent do vergadering met gebed. De notulen worden door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van den Min. van Arbeid waar in den raad wordt medegedeeld het Kon. besluit lot vernietiging van het raadsbe- abiit. om zich voor de uitvoering der vleeschkeuringswét aan Leiden te ont trekken. Z.Excellentie dringt er op aan dit raadsbesluit terug te nemen, en 1 weer met Alkemade en Rijnzaterwoude i zich aan Leiden te verbinden. Een schrijven van B. en W. van Leiden J van gelijke strekt'ng, den raad verzoe- kende het contract met vijf jaar le ver- j lengen. De heer He enk hierover liet i woord verkrijgende, stelt voor, het raadsbesluit te handhaven, en z cli van Leiden te onttrekken, wolk voorstel wordt j gesteund en met algemeene stemmen aan- j genomen. j Verder is ingekomen een adres van net bestuur dor R. K. school. Adressanten j verzoeken den raad hun een vergoeding te willen geven van f25.500 voor het ver- grooten der school met 2 lokalen. Dit adres, aldus de Voorz., is nog, niet behandeld in de vergadering van b. en W.; hij ste"lt daarom den raad oor, dit adres in handen te stellen vau. B. en W., voor een grondig onderzoek Aldus besloten. Een adres van de lieeren Brand, on. Aardman wordt eveneens in handen ge steld van B. en W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2