(teontttH^eUjkc Aankondiging, ^MEftWTELlJKE VISCHVERKOOfV Aan den gemeentelijken Vischwinkel Visch markt 18 (Telef. 1225) is Dins-cLag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.18—f 0.25, SCHOL a f 0.10, KABELJOUW a f O.J TONG a f 0.83 per pond en INMAAK- en VOLLE HARING a f 0.04^ per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 10 December 1923. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat S. P. Wielinga te Leiden een verzoek heeft in gediend ter hekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het perceel Nieuwe Rijn No. 28. AGENDA. WOENSDAG 12 December Sas s en- hei m. Openbare vergadering A. R. Kies-Vereeniging in de Geref. Kerk. Spre ker Mr. P. A. Diepenhorst. Onderwerp: Arbeid en Zieleleven. Aanvang half acht-. Vang half acht. WOENSDAG 12 December Rijns burg Burger „Pro-B ego". Openb. vergadering in hot kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. Spreker: Generaal Wcber. Aanvang 7 uur. De apotheek vaa het Ziekenfonds tot Hulp der Meuschheid is steeds geopend, ttoch alleen voor leden vaa dit Fonds. Wat betreft het pensioen, is bepaald, dat dit, indien bet totaal van dienst- en wacht geldjaireii meer dan zeven is, voor ieder jaar 2 van het salaris bedraagt met een minimum van 30 Prof. Mr. A. C. Visser van IJzendcorn. Een dezer dagen zal, naar het ,rVad.' verneemt, bericht bij de Tweede Kamer inkomen, dat do heer Visser van IJzen- doom om gezondheidsredenen zijn man daat nederlegt. Niet, dat de gezondheids toestand van dit Kamerlid zorg baart, maar zijn geneesheer acht het niet wen- schelijk, dat hij aan de drukke Kamer- werkzaamheden blijft deelnemen. Zijn opvolger zal de heer L. de Groot zijn, oud-Kamerlid, die het mandaat zal aanvaarden. Chr. Philarrtropische inrichtingen. Op de eerstvolgende openbare jaarver gadering van den Gentralen Bond van Chr. Philantbropische Inrichtingen in Nederland, in Juni van het volgend jaar te Amsterdam te houden, zal dr. J. Lam mer Is van Bueren een levensbericht geven van wijlen dr. H. Pierson, mede-oprich ter van den Bond, waarna mr. A. de Graaf een rapport zal uitbrengen over: „Verpleging van ontslagen gevangenen, landloopers en bedelaars." Ned. Roode Kruis In de week van 2 tot en met 8 Decem ber is bij het hoofdbestuur van het No derlandsche Roode Kruis aan giften inge komen met beslemming toor: Duitschland f 21.608.98, Nederlanders in Duitsch land f999 80, Japan £70, Duitsche Uni versiteiten f 10, henevens talrijke fondsen en coupons van Oostenrijk en Hongarije. Armlastige krankzinnigen. De Minister van Buitenlandsche Zaken en L. heeft aan de besturen van krank zinnigengestichten medegedeeld, dat aan voor rekening van zijn Departement ver pleegde krankzinnigen, die in het genot van ouderdomsrente zijn, van deze rente wekelijks f 0.50 mag worden uitgekeerd voor persoonlijk gebruik, zulks in- afwij king va-n zijn circulaire van 9 Maart 1920, waarbij het bedrag dezer uitkeering werd bepaald op f 0.75 per week. De Minister heeft aan Gedop. Staten der onderscheidene provinciën vezochb aan de gemeentebesturen in overweging te ge ven, eenzelfde gedragslijn te volgen voor de krankzinnigen, die voor rekening gemeenten worden verpleegd, ten einde te voorkomen dat, ten aanzien van in de zelfde gestichten verpleegd wordende krankzinnigen, in dit opzicht een ver schillende maatstaf zal gekten. Visch a's volksvuetlsel. Ten einde doel en nrddelen van het Nat. Comité voor Visch propaganda uit een te zetten, heeft do heer J. M. Botle- mannc, secretaris van het Comité le 's-Gravenhage, een lezing gehouden. Daaraan is liet volgende ontleend: Vergelijking met andere., niet of niet belan.griik in gunstiger positie verkeeren- do landen toont aan, dat het vischver- bruik, dat hier 4 K.G. per hoofd per jaar bedraagt (verscho zeevisch), veel en veel meer zou kunnen z:jn. Zoo verbruikt En geland ruim 25 K G., Frankrijk 9 K.G., DuHschland K.G. Doel van het comité is nu den weg van het product naar den consument voor de zen zoo duidelijk en gemakkelijk mogelijk te maken, in het belang zoowel van hem zelf als van den producent. Weel men daarbij, dat hij een betrek kelijk kleine verhooging van het visch- gebruik (als één portio visch per weck per inwoner) reeds do geboete vloot werk heeft en deze vele duizenden werkloozon geregeld hun brood zouden kunnen ver- d;enen, onze spoorwegen en booten over de 100 mil'iocn K.G. meer vracht zouden hebben enz., dat verder bij een belang rijke stijging handen tekort zouden ko men, dan begrijpt men welk belang voor het Nederlandsche bedrijf en zijn vertak kingen m. a. w. van wolk nationaal Ne- derlandsch belang een bewerking van do zoo vlak voor de hand liggende Neder landsche markt is. J Ned. schip in beslag genomen. Reuter meldt uit New York, d.di. 8 Dec. De kustwacht heeft hij het Pire Island den Nederlandschen schoener „Zeehond" in beslag genomen, die 7500 kisten cham pagne en andere alcoholische dranken aan boord had. (V. D. méldt hieromtrent nog dat de schoener binnen de driemijlsgrens zou zijn aangehouden, en dat de lading drank een waarde van. 300.000 dollar vertegen woordigt.) i v Abonnementskaarten. De directie van de Nederl. Spoorwegen heeft bepaald, dat met ingang van 1 Janu ari tegen bijbetaling van het prijsverschil de geldigheidsduur van een algcmeene abonnementskaart, groepènkaart en scho- lierkaart vijfmaal in plaats van driemaal kan worden verlengd. BUITEB8L.AHË DE CRISIS IN DUITSCHLAND. De Machiigings-wel aangenomen. Eindelijk is er een uitslag en wel eene die een groote meerderheid bracht voor de regeering. De Machligings-wet werd Zaterdag len slotte tooh in stemming gebracht. Het resultaat hiervan was, dat van de 459 afgevaardigden er 332 aan de stemming hadden deelgenomen, van wie er 313 voor de wet hadden gestemd, zoo dat zij er met vlag en wimpel doorkwam. Rijkskanselier Marx, dio zich vier da gen geleden te zwa^ achtto om aan den rijksdag een vertrouwensvotum voor te leggen, zag zich door een overgroots meerderheid tot dictator geproclameerd. Deze omstandigheid werpt een helder licht op de ontbinding van het parlemen tarisme, althans voor zoover het in Duitschland beoefend wordt. De eigenlijke oorzaak van de groote re- geeringsmeerderheid is hierin gelegen, "dat de partijen die Marx steunden dit hebben gedaan uit vrees b'j verkiezingen de nederlaag te zullen lijden. Louter zelfbehoud dus, en de uitslag zegt, dan ook op zichzelf nog hectemaal niet, dat de nieuwe kanselier het vertrou wen heeft. De Duitsch-Nationakn hebben nog ge tracht door zich huiten stemming te hou den de machtigingswet op de lange baan te schuiven, wat niet is gelukt. Er kan dus weer geregeerd worden, en we gelooven, dat de „Welt am Montag" niet ver bezijden c.e waar herd is als het schrijft: „Dit eene heeft de politieke. cr:sis der laatste weken bewerkt: De verkiezings campagne voor den Rijksdag is geopend! De partijen treffen maatregelen in de overtuiging, dat ii de eerste maanden van liet nieuwe jaar do beslissende slag zal worden geslagen". Dr. Marx heeft bereids zijn op'nie over de binnen- en buitenlandscho polittek uit een gezet aan een interviewer van de „Covriere dTlalia". Bij deze gelegenheid verklaarde de Rijkskanselier, dat hij de verantwoorde lijkheid voor het -niet-deebiemen van de rechterzijde aan de Rijksregeer ïrg meet afwijzen. !t Centrum, zoo zeide Marx, heeft door in dit moeilijke uur zich de noodige opofferingen te getroosten, zijn plicht teginover het vaderland vervuld. Met betrekking tot Italië verklaarde Marx, dat hij ten zeerste voldaan is over de sympathie en de vriendschap, die Ita- FS tegenover Duitschland betoond heeft. Hieraan knoopte Marx de toezegging vast, dat hij niets zal nalaten om een goede verstandhouding en nauwe econo mische betrekkingen met Ital'ë te bevor deren. Tusschen Duitschland en Italië aldus de Rijkskanselier bestaat haat noch verbolgenheid. De correspondent vroeg vervolgens, of het waar is, dat de nieuwe Duitsche re geering haar houding in zake het Roer- vraagstuk zal wijz:gen, in het hijzonder, of zij Frankrijk in de Roer de vrije hand zal laten. Dr. Marx antwoordde: „Geens zins. Rijntend en het Roergebied beboe ren tot Duitschland en wij zullen noch openbjk noch verdekt in een scheiding toestemmen. Ik, die daar geboren hen, weet, wat het beteekent de nijvere bevol king aldaar aan het noodlot prijs te ge ven." DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. Baldwin ireedf af. Een onjuiste verhouding. Merkwaardige overeenkomst. Wat lo voorzien was is gebeurd. De Premier, Baldwin, heeft zijn ont slag hij den Koning ingediend, welke in overeenstemming met de constitutioneele praktijk den Labour-le:der Ramsay, Mc. Donald, als Kabinetsleider heeft uit genood!gd. En toch is deze handeling slechts een formaliteit, welke in overeenstemming is met do onzuivere verkiezingsuitslag. Do groote nederiaag van do regeering blijkt wel uit een enorm verlies aan ze tels in het Lagerhuis, doch volstrekt niet uit 'n verlies aan stemmen. Van de 615 leden van het Lagerhuis ontbreken er thans nog 11, waarvan o. a. 4 afgevaar digden uit afgelegen Schotscho kiesdis- districten, benevens 1 lid dat door het overlijden van den liberalen candidaat en do daaruit voortvloeiende nieuwo candi- daatstelling nog niet kon worden gekozen. Er is bij do conservatieve partij geen groot verlies aan stemmen te boeken; het Vorige jaar werden op deze partij uitge bracht in totaal 5.519.353 stemmen, en ditmaal slechts 5.359.670, zijnxlo een ver lies van 159.683 stemmen. Niettemin ver loor de conservatieve partij 91 zetels. Verleden jaar werd op alle liberale can- didaten een aantal stemmen uitgebracht van 4.208 551, tegen 4.251.573, thans zijnde 43.022 meer. Het aantal stemmen uitgebracht op alle candidaten van de La- bourparty bedroeg dit jaar 4.348.379 te gen verleden jaar 4.247.800, hetgeen een winst geeft van slechts 101.579 stommen. Niettemin won deze partij talrijke zetels. Ziehier dus eenige cijfers vergeleken met die van verleden jaar. 1 In ieder geval is liet aantal stemmen vóór de regeering niet zoo achteruitge gaan als uil een oppervlakkige beschou wing van het parlement zou blijken. De groote zwaai van rechts naar links is te danken aan het bestaande kiesstelsel, volgens hetwelk, wanneer drie Candida ten voor 1 zetel worden gesteld, hij, die het hoogste aan tal stemmen op zich vereenigt, gekozen wordt. In gevolge daarvan weerden 200 afgevaardigden gekozen met minder dan de helft van het aantal stemmen. Het meest frappante geval van dien aard be treft Asquith, die in zijn district werd gekozen met precies een derde van de stemmen, op hem en zijn drie tegencan- didaten uitgebracht. Zijn beide tegencan- didaten van de Labourpartij kregen te zamen 1900 stemmen meer dan Asquith. Met dat al: men zit nu met deze uit slag en ook hier valt weer een merk waardige overeenkomst waar te nemen met wat in Nederland is gebeurd. Ook h'cr een volksbeweging tegen iets wat do eenvoudige niet direct begrijpt, en waarvan enkele leiders handig gebruik hebben gemaakt. Ook hier, nu dë regeering is ten val gebracht, een oppositie, welke de conse quence's van haar daad niet kan aan vaarden. Men moet met vergeten, dat de con servatieve partij nog een verbazende macht heeft en de oppositie uit heterogene be- standdeelen bestaat.. Het voornaamste punt van Labour's programma, de heffing van een kapitaal belasting ter aanzienlijke vermindering Van de nationale schuld, stuitte bij de li beralen zoowel als bij de conservatieven Pp tegenstand, en juist dio kwestie maakt de oplossing van de huidige regeerings- crisis des te moeilijker. Bovendien is Labour zelf nog verdeeld in een pro-Franse he en een pro-Duilsclie vleugel. Men ziet m'msselien, welk een warwin kel door de verkiezingen is ontstaan en boe ontzettend moeilijk een oplossing der huidige regceringscrisis is. Verschillende toonaangevende perso nen hebben den. premier bezocht, o.a. lord Slandfa.rdsliam, de secretaris des ko- nings, lord Younger, de leider van het partijbestuur, die z:ch tegen liet houden van de verkiezingen had verzet en lord Cave, de lord-kanselier. Omtrent de kabinetsformatie is hoege naamd nog niets te zeggen. Younger liefet verklaard dat in de par tij-vergadering nog geen stemming over Baldwin is gehouden. Anderzijds zeide Younger, dat de conservatieven zich als de grootste partij niet aan de verantwoor- delijkhe;d kunnen ontrekken. „Ik zie niet in" ging hij voort, dat wij in de oppositie kunnen, gaan. Met welwil- lenden steun der l'beralen kunnen wij de zaken voortzetten. Hij voegde eraantoe, dat Baldwin niet voornemens was de lei ding der partij neer te leggen. Hij sprak zich pit voor een regeeringscombinalie der li heraten en conservatieven, totdat de begroot: ng is aangenomen, waarbij de la bours in do oppositie houden gaan. Deze meening hoort men ook van verschillende andere zijden. Het kabinet zou dan slechts eenige mannen aanblijven. Een andere zienswijze is geweest, om lord Derby met de kabinetsformatie te belasten, zonder dat men behoeft over te gaan tot het af zetten van Baldwin als partijleider. Men beschouwt deze candidatuur echter alge meen als uitgesloten. Het* oude kabinet komt "Woensdag bijeen. Polen en Rusland. De commissie van buitemlan-dschs zaken uit den Poolschen landdag heeft, na een rapport van minister Claszewski over de uitvoering door Rusland van het verdrag van Riga, tot de regeering het verzoek ge richt, stappen te doen hij de Russische re geering in verband met do in het rapport gesignaleerde tekortkomingen der sovjets. Ontploffing. Aan booïxl van den Engelschen onder zeeër L. 11, welke te Sheeraess voor anker lag, heeft een ontploffing plaats gehad, op het oogenblik, dat de duikboot bezig was, biandbaro olie, dienend als stookma- teriaal, in te nemen. Er ontstond een be gin van brand, dat door marine-personeel, voorzien van gasheJmen, gcbluscht werd. Ben drietal manschappen bekwamen ernstige brandwonden aan gezicht en handen. Van één hunner is de toestand hoogst zorgwekkend. Een spoorwegongeluk in Amerika. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks halftwce heeft een noodlottig ongeluk plaats gehad op de New York Gentral Spoorweg naar Chicago, waarbij 9 personen werden gedood. De gewonden zijn talrijk. De hevige mist, die heerschte, is aan dit ongeluk schuld. Het deed zich als volgt voor: Wegens het groote aantal passagiers werd de trein van New-York naar Chi cago in vieren gesplitst, d.w.z er werden vier verschillende treinen van gemaakt, Te Forsythe in den staat New-York reed do tweede trein bij een overgang van de spoorbaan op een passeerenden auto, die tengevolge van den mist den trein niet zag aankomen. De auto werd verpletterd en, voorzoover bekend, zijn alle inzittenden omgekomen. Dit eerste ongeluk leidde na derhand tot een botsing tusschen twee treinen. Do machinist van den. trein, die den auto aanreed, hield stil om de schade op te nemen. Door het stilhouden van den trein werden de lichtsignalen automatisch op onveilig gezet, en do machinist van den volgenden, derden trein wist, gewaar schuwd door die signalen, tijdig te stop pen. Do machinist van den vierden trein echter kon door den dikken mist de signa len niet onderscheiden en reed in volle vaart op den derden in. Do verwoesting door do botsing ver oorzaakt, was ontzettend, het gekerm de; gewonden hartbrekend. Uit alle omliggen de plaatsen werd medische hulp ontboden KORTE BERICHTEN Het Belgisch legercontinent voor '1924 is vastgesteld op 74.000 manschap pen, de troepen voor de- Roerhezetting in begrepen. In Nederland hebben we nog geen 20.000 man en oppositie. De Beiersohe minister-crisis is ge ëindigd. Het kabinet RnilLing blijft aan. De Beaersche volkspartij heeft den afge treden minister van financiën, dr. Kraus- nick, verzocht zijn ontslag in te trekken. 1Vroegere officieren, die deelnamen aan een drie dagen geleden te Berlijn gehouden onwettige monarchistische ver gadering, onthulden de volledige plannen •van Noord-Duit scho monarchistische or ganisaties voor een staatsgreep kort voor Kerstmis. Volgens de ..Chicago Tribune" heeft do Italiaansche Kamer een wet aange nomen, waarbij aan de vrouwen het kies recht voor gemeenteraadsverkiezingen wordt toegestaan. Volgens enkele berichten uit Perzië zou de republikeinsche beweging in dat land al meer veld winnen. De Duitsche stoomboot „Duesseldorf" van de Dcutsch-Australische Stoomvaart maatschappij, dio onlangs in de vaart werd gebracht, is bij Quinteros op do Westkust van Z.-Amerika op een blinde 'klip geloopen. Schip en lading zijn als verloren te beschouwen. De opvarenden zijn to Valparaiso geland. De Fransche communistische partij heeft onlangs besloten, 500 kinderen van noodlijdende Duitsche arbeiders naar Frankrijk te laten komen om daar ver zorgd te worden. De Fransche regeering heeft dit echter onmogelijk gemaakt, door geen visum voor toelating van de kinde ren te willen verstrekken.; Volgens de Hu- manité zal er naar aanleiding hiervan een interpellatie worden ingediend. Het tramverkeer té Leipzig dat, in verband met do tijdsomstandigheden aan zienlijk was beperkt, is vanaf beden weer uitgebreid. Op verschillende baanvakken, waar de dienst was stilgelegd, is deze gisteren hervat. AEKK EM SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te IJsselmonde (toez.): G. Grootjans te De Meern (M.) Bedankt. Voor Loon op Zand: D. "Bax Hzn., te Noorden (Z.-H.) GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Bleiswijk: J. IJ. Tiemersma te Tzummarum. Bedankt. Voor Hazerswoude-: óand. W. S. do Vries te Tzum. Ds. G. Geerds. Bij Kon. Besluit is Ds. G. Geerds, om.- pred. van de Gcref. Kerk van Appingedam thans wonende te Groningen, dio dezer dagen zijn gouden ambtsfeest vierde, be noemd to ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Ds. J. J. Westerbeek van Eerten. Na 45-jarige ambtsvervulling heeft Ds. J. J. Westerbeek van Eerten, predikant bij do Gcref. Kerk van Kampen, met in gang van 1 April a.s. eervol emeritaat aan gevraagd. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten Vleuten, Mijdrecht en Kampen. De zaak Ds. Goudappel. In het verslag van de vergadering van 5 December xan de classis Utrecht lezen wij 5,Ingekomen is een schrijven van Depu- taten der Gen. Synode inzake Ds. Goud appel. De Classis conformeert zich aan het oordcel van Deputaten. Aan Ds. Goudappel die een beroep naar Em- licblieim aannam, wordt acte van eervol ontslag verleend. De assessor herdenkt de vele goede dien sten, die Ds. G. in do Classis heeft ver richt, en spreekt den xvensch uit, dat God hem ten rijken zegen stelle op zijn nieuw arbeidsveld." Evang. Luth. Kerk. Gekozen tot lid der Synode in de groep "Utrecht J. P. Dudok van Heel te Naarden en tot diens secundus: H. Broeklander te Veenidani. Collecte bij Huwelijksinzegeningen. Naax de diakenen der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam in het „Predikbeurtenblad" mededcelen, heeft een collecte bij een huwelijksinzegening in de Nieuwe Kerk op den Dam opgebracht 65 cent. Den vol genden dog bracht dezelfde collecte f 6.50 op, en eenzelfde collecte in de Zuiderkerk f 1.25. Zondagsrust. Ter bevordering der Zondagsheiliging moeten in Hongarije, krachtens ministe rieel besluit op Zondag en op alle Christe lijke feestdagen (onder wellco ook de Goe de Vrijdag uitdrukkelijk wordt genoemd) in alle .gemeenten dio minder dan 10 000 inwoners tellen, allo drankgelegenheden gedurende den gelieelen voormiddag, van 5—12 uur, voortaan gesloten blijven. Een Roomsch concilie. Naar do Tribuna bericht zal de Paus bij gelegenheid van het geheim consistorie op 20 December een toespraak houden, waar in hij mededeeling zal doen van een con cilie dat in 1926 of 1928 in Rome zal wor den gehouden en waaraan moer dan 2000 bisschoppen zullen deelnemen. Ex. Hcogduitsch M. O. Beflioudens onvoorziene omstandighe den zal het mondelinge gedeelte van do examens M. 0. Hoogduitsche taal en let terkunde (akte M.O.B.) voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, dit jaar worden afgenomen te Gronin gen, in het gebouw der Rijksuniversiteit op de volgende dagen en uren: 20, 21, 22 28 en 29 December, telkens voorm. te 9.45 uur en nam. le 1.45 uur: 19 en 27 Decern-*' ber, telkens nam. to 1.45 uur. UIT DE OlflGEVING 1 RIJNSBURG. De plaatselijke af de cling van de Alg. Ned. vereeniging v. Bloem-: 'i bollencultuur, vergaderde Vrijdag bij den heer Coster. Na opening van de vergadering doorf den voorzitter, de heer S. Schoneveld, lasf de heer J. Zandbergen de notulen van] de vorige vergadering voor, die ongewijd! zigd werden vastgesteld. Met bijna algemeeno stemmen werd:f daarna besloten tot toelating als leden,! van de lieeron H. de Mooij Jac.zn. Val- V kenburgerweg, en Ar. v. Egmond, beiden 1 alhier. s Daarna werden besprekingen gehouden over den beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering, te houden op Maandag 17 December a.s. te Haarlem in het Gemeen-? f telijk Concertgebouw. Op advies van het afdeelingshestuur werden in de vacaturen H. M. Ruijse-? naars Hzn. on R. Veldhuijzen van Zanten Gzn., welke beiden niet herkiesbaar zijn, candidaat gesteld de heeren Th. Jonkheer te Hillegom en J. M. v. Til te Lisse. Met alg. stemmen werd besloten het i hoofdbestuur te machtigen om voor f 10.000.in te schrijven in het waar borgfonds voor de groote tentoonstelling in 1925. Do voorz. licht toe, dat wel verwacht mag worden dat de uitgaven door de ont-= vangsten gedekt zullen worden, maar met het oog op onvoorziene onmstandig-? f heden is toch een waarborgfonds noodig. Men staat dan ook sterker tegenover de,' personen, bij wie men om hulp zal aan-» t kloppen. Door het hoofdbestuur wordt verzocht, van de Alg. Verg. de opdracht te inogon ontvangen, om op de eerstvolgende alg. verg. een voorstel te doen, inzake het fonds voor de behartiging van de bel an- gen der leden bij afzet van bloembollen in het buitenland en propaganda daarvoor. De voorz. merkt op, dat in den laatsien 1 tijd meermalen gebleken is, dat men steeds op zijn qui vivo moet zijn om drei-? gende gevaren af te wenden. Spr. noemde vele gevallen, van recen-? ten datum, waarhij onmiddellijk ingrij pen noodig was. Tot nu toe was men er nog steeds in geslaagd liet daarvóór he-» l noodigde geld uit vrijwillige bijdragen bijeen te brengen, maar vorm'ng van een fonds was toch dringend noodig. Met alg. st. werd besteten het voorstel van het Hoofdbestuur té steunen. Eveneens met a]g- st. werd steun toe gezegd aan een voorstel van de afd. Lisse, beoogende bet verscherpen Van de -ballo tage van nieuwe leden. "Wordt dit voorstel aangenomen, dan zidlen de afdeelingen vérpMcht zijn, de namen van candidaat-ledén in drie opeen volgende nummers van het weekblad be kend te iriakeri, alvorens tot 'definitieve aanneming kan worden besteten. Door de afd. Oegstgeest e o. is aan het Hoofdbestuur in een motie verrecht te trachten een bill'jke regeling der foron- zeribelasting in liét btennkweèkersbaflrijf te verkrijgen. De afdeeling verklaarde zteh met alg. stemmen vóór de motie Oegstgeest c o. Waardeering en sympathie wordt uit gesproken voor het plan om een groep van uitsluitend tulpenkweekers te vor men, die zal trachten eeh rege1:ng te trof-» fen, tot vernietiging van minderwaardig goed, om overproduct'e te voorkomen. De voorz stelt voor, een schrijven vait het Hoofdbestuur, waarin toezeee'ng van prijzen voor de Kerstfeestkeuring te Haarlem gevraagd wordt, voor kennisge ving aan te nemen. Spr. wil liever, indien de kas liet toe-- laat, een voorstel doen voor de groote ten toonstelling in 1925. Conform dit voorstel wordt met alge meene stemmen besloten. Het Hoofdbestuur verzoekt leden zich op te geven voor. deelname aan de be-? planting van het voorterrein der ter toon stelling. De "Voorz. licht toe, dat mogehjk s een collectieve inzending van de afdeeling in zijn geheel, en van de leden onderling. Omtrent dit punt worden eenige be^» sprekingen gevoerd. De heer Heemskerk, die in 1910 aan- do tentoonstelling deelnam, is van oor deel dat Rijnsburg, waar vanouds tulpen werden gekweekt, voor inzendingen dm spr. toen zag, zeker ntet behoeft onder le doen. Na uitvoerige besprekingen wordt be sloten, zteh met het tontoonsle^ngsconv- té in verbinding te stéllen, voor overleg omtrent- te beplanten oppervlakte en ge- wenschte kleuren, om in-dten mogcli'k, met een collectieve inzending voor den dag te komen. Tot afgevaardigde naar do Alg. Vcrea-» dering werd met meerderheid van stem men gekozen de heer A. D. den Haan. Bij de rondvraag vroeg de hoer P.: Heemskerk het woord. Spr. wees op de nationale hteemenlentoonsiell'ng, die zoo-; als alle leden wel gelezen zouden iiri* ben, door de Veilings-Wueen-'ging „Fl^i ra", in Februari a.s. zal worden gelioiwj Spr., die zitting heeft in do tentoonstel-} lingscommissie, gelooft zeker dat dit wol moois zal worden, gezien do toegezegd* inzendingen. J Waar het hier in hoofdzaak Lclrctt een plaatselijk belang, verzoekt spr. Vereeniging, dit krachtig le steunen, het ter beschikking stc'len van de gouden medaille van do afdeeling Rij- burg, dio spr. op do tentoonstelling 1910 mocht behalen. Do voorz. acht oolc de tentoon tentoons. in alter belang en de leden zullen oe - - ker het bestuur bereidt vinden, lol mits echter de geldmiddelen d t lo-: De penningmeester, de lieer D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2