Nouveauté's A. WAALS, HaarLstr. 114 - Leiden AGENDA. WOENSDAG 21 November Leiden. Antirevol. Kies ver ecu. in geb. „Prediker". Sprekers de hecren Mr. Briët, J. Schouten on Ds. Hilbers. Aanvang 8 uur. DONDERDAG 22 Nov. Sassenheim Orgelbespeling in de Geref. Kerk, aan vang 8 uur, door den heer H. M. Keu- r.ing. Do apotheek van het Ziekenfonds tot Eulp der Henschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Apotheek die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend is: A. J. Donk, Doezastraafc 31, Tel. 1313. G. F. Rcijst, Steenstraat 35, Tel. 136. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, Goch alleen voor leden van dit Foods. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Nov. tot cn met Zondag 25 Nov. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Telef. 435. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen dea dienst waan Dr B-nirunff. Pqwjdnire 59. Tel. 605. Dr. Bijtel. Hooigracht S6, Tel. 876. Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Serct, Breestraat 18. Tel. 581. Dr. Timmermans, Breestraat 8, Tel. 303. Zooals reeds gepubliceerd werd zal ook liet bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen en dc geestdriftige ontvangst die daar de Koninklijke Familie werd bereid worden vertoond, terwijl mede een stuk uit het Leidsche leven, zal worden te zien gege ven. Het belooft dus een buitengewoon inte ressante voorstelling te worden en de be langstelling die nu reeds wordt getoond is dan ook zeer verklaarbaar. Binnen enkele dagen zullen de kaarten ook in de omliggende dorpen, verkrijg baar worden gesteld. Kaarten voor bet frontbalkon zullen alleen op a.s. Donder dag cn Vrijdag in het gebouw „Patrimo nium" worden afgegeven. Als niet alle voorteekenen bedriegen, staan ons een paar mooie Oranje-avonden te wachten. Het doet ons genoegen dat ook de jeugd in de gelegenheid wordt gesteld van deze films te genieten èn bun Vorstin te zien, zooals ze zich in de feestweken aan haar volk vertoov.de. De Leidsche Winkelstand. In perceel Nieuwe Rijn 49, waar tot voor korten tijd de winkel 't Boterhuis gevestigd was, opent de heer J. J. Stol- tenhof Jr. een piano- cn orgel-magazijn „De Huisvriend". Een ruime keuze pia no's, orgels, violen, guitaren, gramo- phoons enz. vindt men bier voorradig en waar deze zaak een filiaal is van de reeds lang bestaande Haagsche firma, kan men steeds het nieuwste van liet nieuwste ver wachten. De verschillende muziekinstru menten worden, overeenkomstig den eisch des tijds, ook in huurkoop gegeven. Het perceel heeft niet veel verandering ondergaan. Eenige verbeteringen werden aangebracht door den timmerman Vorst, do schilder Vis bracht het verfje aan, hoewel hot nog niet geheel klaar is, ter wijl de behanger Teljeur het interieur ge zellig aankleedde. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat het niet juist is, als zou valsch- heid in geschrifte gepleegd zijn door v. d. B., in verband met de hrandstoffenre- gehng voor de werkloozen. Het betreft h'er slechts de kwestie, over het invullen van de desbetreffende lijst. Door samenloop van omstandigheden heeft er een onjuiste teekening plaats ge- vonden. Er is geen sprake van bcnadeeling der gemeente. De Leidsche Christelijke Besturen bond houdt a.s. Maandag een ledenverga dering in gebouw „Prediker". Onder de te behandelen onderwerpen komt ook voor: Bespreking steunactie C. N. V. heireffende de staking in de Tex tielindustrie. Op den hoek DoelensteegRapen burg is gistermiddag een juffrouw, die per rijwiel de Doelensteeg kwam uilrijden, door een auto aangereden. Zij kwam er betrekkelijk goed af, daar alleen de fiets een weinig werd bescha digd. Intusschen is dit niet de eerste maal, dat op dit punt een dergelijk ongeval plaats tond, zoodat een herhaalde waar schuwing aan de hij deze passage be trokkene wielrijders om daar goed op de signalen te letten, op haar plaats mag worden geacht. Den fotograaf S., overkwam gister avond een ernstig ongeval bij gelegen heid, dat hij op de Hoogewoerd een per ceel wilde fotograveeren met behulp van 3litz-licht. Hij kwam te dicht hij het gebezigde magnesium, waardoor hij de brandende massa in het gelaat kreeg. Ern stig gewond aan beide oogen, werd hij door den E. H. D. naar het Acadamisch Ziekenhuis overgebracht. Tegen G. D. is proces-verbaal opge maakt wegens liet stelen van een jas, die het heerschap in een rijtuig had aange troffen. BINNENLAND Opbrcngs Rijksmiddelen. Be middelenstaai over October, maakt «en ver van gunstigen indruk. Vergeleken hij dezelfde maand van het vorige jaar zijn de inkomsten met meer dan 11 millioen achteruitgegaan. Alleen I Dagelijks ontvangen wij de laatste I welke wij tegen zeer voordeeiige prijzen verkooper*. 1 Wij bieden ihans aam De nieuwste Mantels, uitsluitend prima kwaliteiien, vanaf f 12.75, 14.75, enz. g Kindermantels in moderne stoffen vanaf f2.75, 4.75, 8.75, enz. g Jongedamesmantels vanaf f6.75, 9.75, 12.75, 16.75, enz, Imitatie Bontjekkers (zeer modern) vanaf f 14.75, 18.75, 26.75, enz. Seal Peluche Mantels tegen bijzonder lagen prijs. Japonnen in Stof en Fluweel vanaf f6.75, 8.75, 12.75, enz. ^l!lllll!llll!IUIllll!llllll!ll!lllllilfllllll!!l!ll!lll!lllllllllllll!l!llll!l!!lll!l!I de Inkomstenbelasting liep reeds met meer dan 5 millioen terug. De Dividend en Tantième-belasting gaf .een achteruit gang van pl.m. 3 millioen. De opbrengst over de eerste 10 maan den van dit jaar bedroeg f354.758.922.— tegen f380.503.852.in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Het verstrekken van onjuiste mededeel ingen. De Minister van Arbeid heeft aan de besturen der vakorganisaties de volgende circulaire gericht: In de reglementen der werkloozenkas- sen van gesubsidieerde ver eeni gingen komt de bepaling voor, dat geen uitkee- ring wordt verstrekt aan leden, die wei geren inlichtingen te verstrekken welke voor een juiste beoordeeling van het recht op uitkeering noodig zijn, hetzij aan het bestuur, bet afdeelingsbestuur, of aan door Rijk en gemeenten met het toezicht belaste personen of commissiën. In de praktijk komt het weigeren -van inlichtingen door werklooze leden weinig of niet voor; des te meer is dit het geval met het verstrekken van onjuiste inlich tingen. Daarom vestig ik er nadrukkelijk Uwe aandacht op, dat onder het weigeren van het verstrekken van inlichtingen wordt begrepen het-verstrekken van onjuiste in lichtingen. Een ander artikel, in alle reglementen van werkloozenkassen voorkomende schrijft voor, dat, als een lid de onrecht matige uitkeering tengevolge van opzet telijk onjuiste opgave heeft verkregen, onverwijld royement zal volgen. Hieron der zal mede zijn te begrijpen het geval, waarin iemand onrechtmatig uitkeering heeft verkregen, doordat hij opzettelijk iets heeft verzwegen, wat voor een juiste heoordeeling van het recht op uit keering van belang had kunnen zijn. Ik verzoek TT met het bovenstaande nauwkeurig rekening te houden. Bestrijding der zedeloosheid. Het maandblad tot bestrijding der zede loosheid „De Getuige" is officieel orgaan geworden van de Vereen, tot bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme. De com missie van redactie heeft in dit verhand ook een verandering ondergaan. Verwoestingen in Japan. Het gemeente-bestuur van Yokoh^a schat het bedrag, noodig voor het herstel van de door de aardbeving vermoeste ge bieden op 521 millioen yen. De slaat van beleg te Tokio en Yoko hama is geëindigd. Uit de bouwbedrijven. De Moderne, Christelijke en R. K. Ar beidersorganisaties in de Friesche bouw vakken hebben besloten niet in te gaan op het ontwerp Collectief Contract der Pa troonsfederatie „Friesland" voor 1924, waarin o.m. het loon verlaagd is. Duur der eerste oefening. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat voor een dienstplichtige, die in opleiding is genomen voor onderofficier of voor officier en die huiten zijn schuld zulks ter beoordeeling van den minister van oorlog van do opleiding wordt onthe ven, de eerste oefening even lang zal du ren als voor andere dienstplichtigen van de groep, waartoe hij behoort, en die niet voor een rang worden opgeleid, is vast- Tor uitvoering van dit besluit is be paald, dat in voorkomende gevallen de inspecteur van het er bij betrokken wapen of do chef van het dienstvak een met re denen omkleed voorstel aan den Minister van Oorlog zal hebben in te zenden. BUITENLAND DE EX-KROONPRINS. Wat tfe ex-Keizer zegt. In het vraagstuk van den terugkeer van den Durtschen Kroonprins schijnt Italië Frankrijk te willen steunen, omdat men van dien terugkeer nieuwe verwikkelin gen en een toeneming der monarchisti sche stroomingen in Duitschland ver wacht Men wenscht het verdrag van Ver sailles geëerbiedigd te zien en meent dad de terugkeer zoowel van den ex-keizer als van den ex-kroonprins daarmede in strijd is. Naar aanleiding van de sancties of maatregelen, die do geallieerden zouden kunnen nemen in verband met den terug keer van den ex-kroonprins, doet een ItaLiaansche officieuse nota opmerken, dat alle sancties of maatregelen met he irekking tot de tegenwoordigheid van den ex-kroonprins en zijn troonsafstand krachtens het Verdrag van Versailles slechts door een eenstemmig besluit van alle geallieerden kunnen worden geno men. In verhand met het vertrek van den ex- kroonprins en hetgeen de huitenlandsche pers over den ex-keizer gezegd heeft, maakt deze het volgende wereldkundig, hetgeen ook naar de Amerikaansche bladen getelegrafeerd is: Associated Press-telegram van 12 Nov. en het artikel in de „Brusselsche Gazet- te" absoluut fictie. Geen draadloos sta tion hier, geen verbinding met Nauen, geen cijfertelegrammen ontvangen, terug keer van Kroonprins voorbereid en uitge roerd zonder mijn kennis. Hollandsche regeering door hem ingelicht over verlof tot terugkeer toegestaan door Buitsche regeering, maakte geen bezwaar. Ik ont ving afscheidsbrief van den Kroonprins gedateerd 8 Nov. '23, nadat hij de grens gepaseerd had. Geen koerier met passen, kwam hier aan. Zuiver fantas'e door „Agent telegraphique beige". Dr. Kan luncht als gewoonlijk eens per maand met mij en gaf mij het eerste gedetailleerde verslag over onderhandelingen voor het vertrek van den Kroonprins naar Dirtschland, fusscken hem, Hollandsche en Duitsche regeeringen. Ik hen geheel onbekend met eenige be weging, die ten doel heet de monarchie to herstellen op den 4den December. Was ik van te voren geraadpleegd, zou ik be zwaar hebben gemaakt tegen het vertrek van den Kroonprins op dit oogenhlik, nu Duitschland zoo door himienlandsche be roeringen verdeeld is. Toestand in Doorn onveranderd in beslisten wede en ver trouwende hoop. DE CRISIS IN DUITSCHLAND. Bravour-poiiv'ek. Nu gisteravond de Berlijnsohe bladen weer zijn verschenen, wordt de regee- ringscrisis, waarvan het groote publiek, dank zij de typografenstaking, gedurende een week verlost was, weer pas recht actueel. Vooral de partijbladen komen met alles voor den dag, dat zij gedurende al dien tijd hebben moeten opkroppen, zonder dat zij een aannemelijke oplossing aan de hand doen, dio zij immers toch niet we ten. Uit de Duitsch-nationale bladen blijkt duide'ijk, dat deze partij er nog niet over denkt, zich maar bij Stresemann neer te •leggen. De half Duitsch-nationale, half Deutsch Völk'sche „Deutsche Zeitung" stelt voor, dat Stresemann zal aftreden en dat de opperbevelhebber van de Rijksweer, bij wien sedert de machtigingswet toch al de uitvoerende macht bestaat, dictator zal worden. Gis-ter hebben het Centrum, de demo craten en de Duitsche Volkspartij ge meenschappelijk vergaderd, om den toe stand to bespreken. Blijkbaar willen deze partijen alles doen om Stresemann te handhaven en daarbij zullen zij het zen den van de 100 millioen Rente-Marken naar het bezette geb:ed, waar zij aanvan- kekjk zeer tegen waren, maar slikken, te meer, daar hierdoor voldaan wordt aan een van de dringendste e'scken van de sociaal-democraten, die blijkbaar met het plan, tot het indienen van een motie van wantrouwen roudloopen. Ook de Duitsch-nationalen koesteren, gelijk bekend, dit plan en men tracht nn Stresemann bij te staan bij z:jn poging welke hem als hyper-parlementairier ook wel zal gelukken om hei dreigende gevaar van een nederlaag in het parlement te be zweren. Nu blijkt,echter uit „Die Zeit", het Wad van Stresemann, dat de Rijkskanselier zich met een dergelijke taktische redding niet tevredert zal stellen, doch ook nog het bravour-stukje wil uithalen om een ver trouwensvotum van den Rijksdag te krij gen. Krijgt hij dit votum niet, dan zal hij den Rijksdag ontbinden, want het schijnt vast te staan, dat hij de noodige machtiging daartoe van Rijkspresident Ebert zal krijgen. Aan den qnderen kant verneemt men echter, dat Ebert, onder de huidige om standigheden, van een verkiezing niets wil weten en dus van een Rijksdagont- binding niets moet hebben. Wachten wij echter af tot Dinsdag a.s. als de Rijksdag weer hijeen zal komen. De economische toestand h 1 ij f t ernsti ge zorg baren. Nieuwe verhooging van prijzen en ta rieven wordt gemeld. Gistermorgen kostte te Berlijn het rog gebrood 420. het wittebrood 480 milliard mark. Heden kost een rit per tram of autobus 70 milliard, per spoor derde klas 90, tweede klas 150 milliard. Met ingang van 20 Nov, worden alle Buitsche posttarieven verdubheid, zoodat een binnenlandsche brief dan 20 milliard kost. Prins Hendrik der Neder landen heeft als vertegenwoordiger van ■iet Nederlandscbe Rood© Kruis een on derhoud gehad met den Rijkskanselier, ter bespreking van maatregelen tot leni ging van den nood onder de Duitsche kin deren. DE HERSTEL-KWESTIE. Nieuwe sancties. In verband met de eergisteren door •Baldwin in het lagerhuis geuite waar schuwing met betrekking tot het gevaar, waarin de entente verkeert, seint de cor respondent van de „Daily Express" to Parijs, dat de entente de meest acute- érn sis beleeft, welke zij ooit heeft doorge maakt. In regeeringskringen te Parijs zou men zich bijgevolg zeer ongerust maken en den internationalen toestand als hoogst ern stig beschouwen. De crisis is niet zoozeer toe te schrijven aan een bepaalde breuk tusschen leden der entente, als wel aan de erkenning van de onmacht tegenover de gebeurtenissen, welke, tenzij de entente een verjongings kuur mocht óndergaan, van beslïssenden aard kunnen zijn. Do terugkeer van den ex-kroonprins is misschien geen zaak van groote beteeke- nis en zelfs die van den keizer zou liet wellicht niet zijn, doel. in verhand met de weigering van Duitschland om de controle door de intergeallieerde militaire controle commissies te laten uitoefenen, is die te rugkeer een duidelijk bewijs, van wat men reeds lang wist, n.l. dat Duitschland vast besloten is het vredesverdrag niet uit te voeren tenzij het er toe gedwongen wordt. Do geallieerden staan dus tegen over het vraagstuk, of zij Duitschland tot iets kunnen dwingen. Do laatste uitlatingen van sir John Bradibury op de bijeenkomst der herstel- commissie en de erkende bedoeling van Duitschland om het Ruhrgebied te laten hangen, in de hoop, dat het om Franfc- rijk's nek zal hangen als een molensteen, doen nog meer uitkomen, dat de crisis haar hoogtepunt nadert. Hot besluit van den gezantenraad, om de besprekingen tot Zaterdag te verdagen, opdat de ambassadeurs hun regeeringen kunnen raadplegen, bewijst hoe ernstig do-.toestand is en er bestaat kans, dat de besprekingen Zaterdag tot een totale mis lukking zullen leiden. Do correspondent gelooft, dat indien heden niet overeengekomen wordt hij Duitschland aan te dringen op naleving der verplichtingen met betrekking tot do militaire controle, Poincaré afzonderlijk zal handelen. Engeland stemt er in toe stappen té doen tot de wederinstelling van een militaire controle, doch verzet zich ei-tegen even- tueele sancties toe te passen, ondanks het feit, dat de clausules in zake de oorlogs misdadigers op voorstel van Engelaud werden opgenomen en niettegenstaande Engeland vóór den terugkeer van den kroonprins het initiatief heeft genomen een waarschuwing aan Duitschland te richten, weigert het thans den eisch tot uitlevering van dezen laatste te onder schrijven. Frankrijk is van meening, dat deel VII van het verdrag, dat niet van toepassing was, zoolang de ex-kroonprins in het bui tenland verblijf hield, thans van kracht is nu de ex-krooprins vrijwillig naar Duitsch land is teruggekeerd. Indien Duitschland uitlevering weigert, kan liet in elk geval den ex-kroonprins uit het land verbannen In den senaat te Roane hield Mussolini gisteren een rede, waarin hij o.a. zeide: Om in Europa den vrede te herstellen, moet het probleem van het herstel ook eens bezien worden van de volgende ge zichtspunten: lo. Verlaging van de Duitsche schuld in verhouding tot de intergeallieerde schul den. f 2o. Een moratorium, dat zich over een aantal jaren uitstrekt, 3o. Het zich verschaffen van garanties en panden. 4o. Ontruiming van het Roergebied, zoo dra deze panden in ons bezit zijn. 5o. Geen inmenging in de binnenland- sclio aangelegenheden van Duilschlad, -doch politieke en financieel© steun aan do Duitsche regeering, die garandeeren kan, dat zij de orde zal herstellen. Go. Geen enkele, wijziging van de terri toriale grenzen en nog minder militaire occupatie van nieuw gebied. Pokken te Londen. Do hygiënische commissie van Londen houdt zich sedert enkele dagen bezig met een pokken-epidemie. Enkele personen zijn reeds overleden. Energieke maatrege* len zijn genomen, om.de ziekte mees lei te worden. j Nieuwe doodvonnissen in Griekenland. De buitengewone krijgsraad heeft, be-- balve dé generaals Lëonardopoulos en Gargalidis, ook de luitenant-kolonels Avrambos en Nikolaroas ter dood veroor deeld. Deze doodvonnissen werden met al-r gemeene stemmen uitgesproken. Eén commandant en één kolonel wer den tof levenslange gevangenisstraf ver-» oördeeld en 58 andere officieren tot ge vangenisstraffen van 2 lot 20 jaren. Het meerendeel der subalterne officieren werd vrijgesproken. KORTE BERICHTEN, De separatisten te Kreuznaeh hebben wagonladingen eigen noodgeld doen ver vaardigen, waarvan zij een groot bedrag ten eigen behoeve in francs omwisselden. Door den districtsgedelegeerde is verbo den dit geld aan te nemen. Het rijksbank- filiaal heeft toen de bank gesloten en het' personeel naar huis gezonden. Do Comm. van Herstel zal in haar zitting van heden den datum van 20 No^ vember vaststellen, tot het hooren van de Duitsche vertegenwoordigers in zake de Duitsche hetalingscapaciteit. Het gemeentebestuur van Yokolia-ma. schat het bedrag, noodig voor het herstel der aardbevingsverwoestingen op 521 mil lioen yen. De staat van beleg te Tokio en Yokohama eindigt heden. Do Peruaansclic ex-minister, lid van het Hooggerechtshof, is gistermiddag met zijn beide zoons in zijn woning gearres teerd. Deze arrestatie staat in verhand met een ontdekt complot tot het uitvoe ren van een staatsgreep. De samenzweer ders werden in hechtenis genomen op het oogenhlik, dat zij op het punt stonden aan hun voornemen gevolg te geven. Men had zich tevens voorgenomen den presi dent van de republiek uit den weg te ruimen. De worklocz-enrelletjes te Dusseldorp duren nog steeds voort. Groepen werkloozen drongen de huizen van de politiebeambten binnen en mishart-» delden de huisgenooten. Nagenoeg alle hakkerijen zijn leegge plunderd, zocdat aan een ook maar eenigszins voldoende brood-distributie niet valt to denken. Gemeenteraad Leimuiden. Een spoedeischende vergadering van den raad werd gehouden cp 16 Nov. nam. 7 uur. Dc Voor z., burgemeester Bakhuizen opent de vergadering met gebed. Do notulen van d© vergadering van 15 Nov. worden door den secretaris gelezen cn onveranderd vastgesteld. Aanwezig zijn 6 leden, afwezig is den! heer v. d. Akker. De V o o r z. deelt aan den raad mede dat deze spoedeischende vergadering is be legd naar aanleiding van hetgeen door hem gesproken is, in dc vorige vergade ring, omtrent den gemeente-ontvanger. B. en W. dringien er bij den raad op aait deze zaak zoo krachtig mogelijk aan te pa-Icken. Was de ontvanger op de voor gaande vergadering niet verschenen, nu was hij in de geheime vergadering van eten raad geweest, en door hem is vollo medewerking toegezegd cm de nog te in nen belastingen binnen te krijgen. De V o o r z. zegt, dat er nog een bedrag van f SOOO moet ontvangen worden, groo- tendeels door stoffigheid van den ontvan ger. Deze heeft nu zijn medewerking beloofd en B. en W. zulln hem ook geen rust gun-» nen. Wat de nog te innen belasting betreft, vele belastingschuldigen zijn achter, en. sommigen zelfs grpote bedragen. Onder hen zijn er voor wie het moeilijk zal wor den, deze te voldoen. B. en W. willen voor zichtig tegen hen optreden, maar betaald moet er worden. Het zal dus voor do inwoners zaak zijn de beurzen gereed te houden. Door den raad worden de plannen van B. en W. goedgekeurd. Bij de rondvraag komt niets ter tafej en daarna sluit de v o o r z. do vergade-i ring. UIT DE OüBEtflMS VOORSCHOTEN. Het Jodenvraagstuk. Gisteravond had de eerste Chr. Winter-* lezing in dit seizoen plaats waarin als spreker optrad Ds. Klinkerocvg van Am sterdam over: „H et Jodcnvraag- s t u k." Na het zingen van. Ps. 1055 ging do spr. voor in gebod cn begon toen zijn rede met op te merken dat wij tegen woordig overstelpt worden door vraag stukken, zoodat wij menigmaal geen. tijd hebben ze in to denken. Het Joodscho vraagstuk raakt elk terrein, daarom wen telt voor een deel de wereldhistorie. Spr. gaat na de historie en ontwikkeling van het Joodscho volk. De uiterlijke gewoonten, gebruiken en taal worden uitvoerig toegelicht. Spr. geeft een duidelijke schets van Pa lestina 600 jaar voor onze jaartelling ten! tijde van Israels woning aio aar. Begrensd door zee, gebergte en onbevaarbare jor-, daan lag het vrijwel geïsoleerd en had daardoor onder Gods bestiering gelegen-, heid zich rustig in te leven in de Mozaï sche wetgeving. m Israël was echter door het grenzen aaiv, twee cultuurvolken, Egypte en Assyrië er> op aangewezen een belangrijke rol te spe-( ton in do wereldgeschiedenis n.l. om de weuj reld den Messias te geven. De strategische boteekenis van Palestine maakte het tot een begeerd bezit voor de. volken dio naar do wereldheerschappij1 streefden. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2