BMnsrartalijfce Aankondiging. I «EMEÏMTEtUKE VISCHVERKOOV Aan den gemeentelijken vischwinkel Visckmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar VERSCHE HARING A f 0.15, SCHELVISCH a f0.21—fO.35, SCHOL A f 0.22f 0.36—f 0.47, KABEL JAUW A 1042 en TARBOT A 0.65 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 8 November 1923. AGENDA1. DONDERDAG, 8 November, Leiden. Centrale Bazaar voor Wijkarbeid in liet Nutsgebouw. Van 1012; 25 en 710. DONDERDAG 8 November. Oude-we tering. Openb. verg. Geref. J. V. Rede D. Kuipers over „De arbeid van den Ned. Milit. Bond. Met lichtbeelden. Aan vang half acht. DONDERDAG, 8 November. Leiden. Openbare Vergadering Geref. Bond. Spreker Ds. P. Zandt van Delft. Gebouw Prediker. Aanvang 8 uur. VRIJDAG, 9 November. Leiden. Centrale Bazaar voor Wijkarbeid in liet Nutseebouw. Van 1012; 25 en 710. VRIJDAG 9 November Leiden. Lezing Ds. R. E. van Arkel, Geref. Predë te Utrecht. Onderwerp.,De Stad van Kain." Kerkgebouw Hooigracht., aanvang 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 November waargenomen door de apotheek van den heer M. Boek wijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Nieuw kiesstelsel voor de Tweede Kamer. Ingediend is een voorstel van wet van mej. v. Dorp, „tot nadere regeling van de verkiezing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal door de daartoe bevoegd verklaarde kiezers en de toepas sing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging." Blijkens de Memorie van Toelichting heeft de indiening van dit wetsvoorstel ten doel, een vergelijking uit te lokken tusschen het daarin uitgewerkte stelsel van evenredige vertegenwoordiging en het thans geldende. De schrijfster der memorie schetst al lereerst het thans geldende stelsel en de daartegen gerezen oppositie. Zij meent, dat de door haar voorge stelde regeling heter is in de erkenning van de heteekenis van het kiezen. Het technische deel van het voorstel vereischt weinig bijzondere toelichting. Een verdeeling des lands in 18 kies kringen in welke 5 a 6 vertegenwoordigers der kiezers met toepassing van het be ginsel van evenredige vertegenwoordiging gekozen worden, past volkomen in het voorgedragen stelsel. Dit aantal wordt dan behouden aoch de indeeling des lands daarin behoeft wijziging, welke na aanneming van het voorstel hij nadere wet zal bebooren ie worden gemaakt. Bij dit voorstel wordt de grootte van «en kieskring gelimiteerd tusschen 4/100 en ca. 7/100 van 's lands bevolking. Rotterdam kan dan ongedeeld blijven, doch Amsterdam moet worden verdeeld. De verhooging van het aantal kiezers, dat een candidaat kan voordragen, tot 40, wordt voorgesteld, omdat dit cijfer onder de werking der Kieswet 1896 geen aan leiding tot bezwaar heeft gegeven. Het is onnoodig, het optreden van nïet-ernstigo candidaten te gemakkelijk te maken. Mocht de voorgedragen wijziging van bet verkiezingsstelsel voor de Tweede Ka mer ingang vinden, dan zal zij voor de Provinciale Staten en gemeenteraden moe ten volgen. Het wordt echter onnoodig geacht die wijzigingen reeds nu te foTmuleeren. BUITENLAND DE CRISIS IN DUITSCHLAND, Maatregelen voor de voedselvoorziening. Een nieuwe goudleening. Door de Duitsche regeering Worden thans krachtige maatregelen genomen om do voedselvoorziening to verbeteren en den markenkoers te verbeteren. De eerste maatregel is een herhaling der deviseninlevering, welke berust op do ver ordening inzake de aflevering van brood «n meel. Het tweede middel zal bestaan in de bevordering van den uitvoer. Een. deel van den Duitseken suikeroogst zal worden geëxporteerd, waarbij er voor zal worden zorg gedragen, dat aan do behoefte van Duitschland zelf niet te kort'wordt ge daan. De derde maatregel is do uitgifte een er nieuwe goudleening, welke dezelfde waar borgen zal bieden als do eerste (vermo gensbelasting.) Zij zal worden uitgegeven tot een bedrag van 300 millioen goudmark cn de inwisseling der papiermaTk dienen. .Van een onmiddellijke inwisseling der pa piermark, hetzij in rentemarken of in aan- deelen der goudleening, is ge»eni sprake, daar men vreest, dat anders deze beide .waardevaste betaalmiddelen naar omlaag gedrukt zullen worden. Er is voor gezorgd, dat de rentemark stellig uiterlijk 15 Nov. in omloop kan komen en dat tegen.' dat tijdstip ook de bankbiljettenpers wordt stopgezet. Eerst dan zal men kunnen .vaststellen tot welke hoogte er papier- marken in omloop zijn en daarna kan' eerst de omrekeningskoers .worden vast gesteld. De aankondiging dezer maatregelen heeft er naar het oordeel in officieele krin gen reeds toe bijgedragen, dat te ^Amster- da-m de koers verbeterd is. De rijksbegrooting voor 1924 zal in goud marken worden 'berekend. De voorberei ding daartoe is reeds begonnen. Aan de uniforme noteering op de buitenlandsche wisselmarkt zal de hand worden! gehouden'. -20#. I HET HERSTEL-VRAAGSTUK. C Het Duitsche kapitaal in het buitenland. De politieke opmerker van de „Daily Tel." zegt, dat, afschoon de vooruitzichten voor de voorgestelde conferentie van des kundigen geenszins gunstig zijn, de Fran- sclie experts toch reeds druk bezig zijn hun argumenten voor te bereiden. De door Amerika gemaakte opmerking, dat oen onderzoek naar Duitscblands be- talingscapaciteib niet volledig kan zijn, indien bet zich niet tot de Duitsche de posito's in geallieerde en neutrale landen uitstrekt, trekt natuurlijk aan. Zelfs indien de conferentie niet mocht doorgaan, zou toch het denkbeeld, het Duitsche kapitaal op Engelsche, Ameri- kaansche en Noderlandsche banken en on dernemingen onder controle te stellen, door Poincaré ernstig overwogen worden. De onderhandelingen tusschen de Fran- sche regeering en de industrie-magnaten] hebben zeer veel aan het licht gebracht omtrent de wijze, waarop Duitsch kapitaal naar het buitenland kon worden overge bracht en onder neutrale of zelfs geallieer de vlag kon worden gesteld. Toen generaal Degoutte zijn eerste over eenkomst met de groep Otto Wolff sloot, bemerkte hij, dat bij niet alleen te doen had met een Duitsch, doch ook met een machtig Nederlandsch syndicaat, dat niet anders bleek te zijn dan de to Amsterdam door de voornaamste eigenaars der ^Phoe nix' gevormde maatschappij, welke als agent der onderneming in het buitenland, optreedt en een overwegend belang beeft in de Duitsche eigendommen. De politieke opmerker zet verder uiteen, hoe het Duitsche kapitaal, dat in het bui tenland belegd ligt, thans onder vreemde vlag weer in Duitschlanid terug komt, om dat de Duitsche industrie behoefte aan geld heeft. De Fransche deskundigen bereiden een volledig plan voor om deze poging van bet Duitsche kapitaal, om zich in eigen land door middel van een buitenlandsch etiket te beschermen, te verijdelen en zoo de conferentie bijeenkomt, zal baar dit plan worden voorgelegd. Nadere berichten uit Parijs zeggen1 dat het meest waarschijnlijk is, dat er van het geheele deskundigen-onderzoek niets komt. De heeren zouden dan van een moeilijke taak af zijn, aangezien bij den huidigen chaotischen toestand het onder zoek onbegonnen weik is. NA SAKSEN, THURINGEN. Dé strijd tegen de Communisten. Dreigende burgeroorlog. Het is in Thuringen gegaan zooals ver wacht werd. De Duitsche rijksweertroepen die naar Thuringen werden gedirigeerd z.g. om de grens tegen de invallen der Beiersche mo narchisten te beveiligen, zijn begonnen met de proletarische strijdorganisaties te ontwapenen en de communistische bcn.de uiteen te jagen. De gedachte is al uitgesproken, dat bet hevige wapengedruisch aan de Tkuring- sche grens maar afgesproken werk is ge weest, om zich den stok te verschaffen om ook in Thuringen den communistischen! hond in bedwang te houden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit op treden van do rijksTegeering tegen de linksradicale elementen in Thuringen ten slotte hetzelfdd gevolg zal hebben als dit optreden in Saksen had; de omverwer ping van do socialistisch-communist-ischo regeering. Intussclien zal de regeering naar zij of ficieel verklaarde eveneens alle aanvallen van reactionaire zijde tegen de republiek met kracht afslaan. Deze verklaring is gevolgd door een op roep von de sociaal-democratische cn de mocratische partijen, aan de burgerij, om desnoods de eenheid van het rijk cn de republiek met de wapenen in de vuist te verdedigen. „Zoodra het noodig mocht zijn," zegt do socialistische oproeping, „moet een leger van republikeinen die een militaire opleiding hebben gehad, gereed staan." En liet democratische stuk verklart, ge heel in overeenstemming hiermee: „Indien de rijksregeering het noodig mocht achten vrijwilligers op te roepen ter versterking van de rijksweerbaarheid of van de poli tie moeten allo democraten, die militair gevormd zijn, gevolg geven aan de oproe pingen van het vaderland." Het gevaar voor een dreigenden burger oorlog wordt hier dus ronduit in erkend. Met zulk een wapening cn organisatie van vrijwilligers zou echter, bij dreigend ge vaar, te veel tijd verloren gaan, want do reactionaire vrijscharen staan nu al klaar. Dc beslissing zal ten slotte veeleer af hangen van de vraag, hce do rijksweer-- baarheid zich zal gedragen, wanneer zij voor de definitieve keus komt te staan om de grondwet van Weimar te verdedi gen of los te laten. Ernstige mijnontploffing in Virginia. In do kolenmijnen „Glc-nrogers" heeft, zooals gemeld, een ernstige ontploffing plaats gehad, die talrijke slachtoffers heeft geëischt. Reeds zijn 12 lijken ge vonden. Er is weinig hoop op redding van de 30 arbeiders, die zich nog in de mijn bevin den. Van de 65 arbeiders, die op bet oogen- blik dor ontplofing in de mijn waren, zijn er tot dusverre 23 gered. V Een nadere telegram over de ontplof fing in do mijn Glenrogers meldt, dat 27 mijnwerkers zijn omgekomen. Drie en zestig arbeiders waren op het oogeniblik der ontploffing in de mijn werk zaam. Zes en dertig hunner slaagden erin te ontkomen. j - Een tramstaking te Londen. Tengevolge van een plotselinge staking van 300 bestuurders, conducteurs en in specteurs der Metropolitan Electric Tramways Company hebben gistermor gen in Noord-West-Londen duizenden zich te voet naar hun werk moeten bege ven. Vijf tramlijnen zijn bij deze staking betrokken, die tegen den raad der vak- •vereeniging in werd geproclameerd we gens de overplaatsing van een beambte. Vijf matrozen gestikt. Terwijl in de haven te Havre de Fran- sche boot „Caroline" werd gedesinfec teerd, drongen de daarbij gebruikte gas sen door tot' in de machinekamer. Ten ge volge hiervan kwamen vijf matrozen door verstikking om het leven, terwijl zeven andere in levensgevaar verkeeren. De plunderingen te Berlijn. Te Berlijn is gisteren alles rustig ge bleven. Er is niet geplunderd en in liet Scheunenviertel waagden enkele joodsche kooplieden het weer hun winkels te ope nen. Vermoedelijk omdat onafgebroken een sterke politiemacht door deze wijk patrouilleerde. Bij do jongste plunderingen zijn in het geheel driehonderd personen gearresteerd. Een gedeelte hunner is heden weer in vrij heid gesteld. Verscheidene der overige gearresteerden bleken in het bezit van ge stolen waren te zijn. In het algemeen is men van meening, dat bet volk stelselmatig door onverant woordelijke elementen is opgehitst. Dat voorts heel wat misdadigers er op uit wa ren' gegaan Om van de relletjes te profi- teeren, blijkt wel uit het feit, dat verschil lende gearresteerden inbrekerswerktuigen bij zich hadden. Noodlottige brand. Te Northallerton heeft in een linoleum- fabriek een noodlottige brand gewoed. De fabriek was in volle werking, toen plotse ling een luide ontploffing werd gehoord en uit de kurkmolensafdeeling de vlammen hoog Opsloegen'. Het ijzeren dak van dit pand werd door de ontploffing weggeslagen. Den vijf werk lieden, die in deze afdceling bezig waren, was door de- brandende kurkmassa» de uit gang afgesneden. Door zijramen hebben brandweerlieden vier arbeiders, die reeds ernstige brandwonden hadden opgeloopen kunnen redden; de vijfde kwam in de vlammen om. De schade wordt op ver scheidene duizenden ponden geschat. Roemenië en Sowjet Rusland. De ministerraad van Roemenië heeft het voorstel van den minister van buitenland- sche zaken goedgekeurd,, strekkende to'c het hervatten van de besprekingen met de sowjet-regeering over kwesties van han del cn industrie. Er zal een Roemeensche commissie naar Tiraspol vertrekken om zich in verbinding tc stellen1 met de sowjet- af vaardiging'. België en het Rijnland. Het bericht,, door dc .„Chicago Tribune'5 gelanceerd, als zou de volledige ontrui ming der Belgische zone door de separa tisten door de Belgische autoriteiten be volen zijn, wordt door het ministerie 'van buibenland'sche zaken tegengesproken. Het Duitsche index-cijfer. Het rijksindex-cijfer voor de kosten van levensonderhoud is, vergeleteen met dat van de vorige week, met 620.5 pet. gestegen Het gemiddelde voor October is, vergele ken met dat voor September met 24.280 pet. gestegen. Vorst en sneeuw in Engeland. Gisteren beeft men te Londen zeer koud weer gehad met vijf graden vorst in den afgeloopen nacht- In Noord-Wales viel een dichte sneeuw. De bergtoppen liggen mijlen ver met sneeuw bedekt- Onlusten in Krakau. Dinsdagmiddag heeft in Krakau een op stootje plaats gehad, dat groote afmetin gen aannam. Er zijn 25 personen gedood, 49 ernstig en 29 licht gewond. Tegen den avond was de orde geheel hersteld. Woensdag hebben weer bloedige botsin gen te Krakau tusschen arbeideTS, poli tie en militairen plaats gehad. De arbei ders openden oen massavuur op de mili tairen. Cavalerie en pantserauto's moesten de militairen te hulp snellen. KORTE BERICHTEN. De Duitsche trawler Island is voor 2000 Noorsche kronen door het gerechtshof te Vardoe beboet wegens ongeoorloofd visschen in de Noorsche territoriale wa teren. De vangst ter waarde van 5000 Kro nen is in beslag genomen. Te Bokn in Rogsland in het Zuid- Westen van Noorwegen zijn 300 Engelsche munten uit het tijdperk der Vikingers ge vonden. De krijgsraad te Dusseldorp heeft e.en; Duitschen arbeider bij verstek ter dood veroordeeld, die in April j.l. had ge tracht-, een Engelschman, vertegenwoordi ger van een Antwerpsch handelshuis te vermoorden. Met ingang van heden kost een rit met do Berlijnscho tram 15 milliard mark, met de autobus 18 milliard. &EREC EBB SSKQOL NED. HERV. KERK. Beroepen. To St. AnnalandW. J. van Lokhorst to Bcnnekom. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Hoogevecn: J. Ubels te Varsseveld en J. do Waard tc Bunschoten- Spakenburg A. Bedankt. Voor Silvolde-Gcndxingen: K, K. Troost te Naaldwijk. .1^1 L__ .Ist?*. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. II. Jap chen te Den Bommel, hoopt Zondag den llen November a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te DcnBommel cn Zondag den 18en Nov. d.a.v. zijn intrede te doen bij de Ned. Her^ Kerk te Ede, na bevestigd te zijn door as. Van Boveni, van Ede* Kerkelijke strijd. De verkiezing voor 14 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Alkmaar, waarbij voor heb eerst vrouwen meestemden-, heeft den vrijzinnigen verlies gebracht. Van de 56 vrijzinnig gemachtig den, die het kiescollege vormen, zijn de periodiek aftredende 14 vrijzinnigen door orthodoxen vervangen. Bij de verkiezing van 9 gemachtigden in 't Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Sneek, meldt het „Hbld.", werden de can didaten der orthodoxe partij met een meer derheid van ruim 40 stemmen gekozen. Thans hebben de orthodoxen de meerder heid; sedert 1886 waren zij steeds in de minderheid geweest. Gemeenteraad Noordwijk Vergadering van W-censdag 7 November, onder leiding van dien heer Jhr. C. W. v. ^Panhuijs, burgemeester. Afwezig de heeren v. d. Wiel cn Krau, waarvan do eerste met kennisgeving. Van den heer J. C. v. d. Meer is een schrijven ontvangen waarin hij mededeelt te bedanken als raadslid, omdat bij door zijn fractiegenooten is gepasseerd. Over een verzoek tot voortzetting van het herhalingsonderwijs kan niet dadelijk worden beslist- Do V o o r z. doet voorlezing van een schrijven aan B. en W., onderteekend door de heeren Meijer, v. d. Niet en Vink, waarin gevraagd wordt welke plannen bij B. en W. in voorbereiding zijn aan gaande werkverschaffing in den komenden winter. O.a. wordt gevraagd in hoeverre .de onderhandelingen zijn gevorderd inzake den aanleg van den weg naar het Lange- veld. De V o o r z. antwoordt hierop, dat mo menteel wordt gewacht op een. beslissing van do betrokken maatschappij. Op oen vraa-g van den heer v. d. Niet antwoordt spr. dat overigens geen plan nen in voorbereiding zijn. Spr. belooft den heer Meijer, dat oen ernstig onderzoek zal worden ingesteld. B. en W. kunnen evenwel geen enkele toezegging doen. Bij een mededeeling van goedkeuring door Ged. Staten van een staat van uit gaven der gemeente, vraagt de heer dr. v.Nes, hoe het komt-, dat daarep een post van f 1900 voorkomt voor den aanleg van een wandelpad te Noordwijk aan Zee, terwijl bij hot nemen van het betreffend, raadsbesluit slechts sprake was van een bedrag van f 850. De Vooi'z. zal dit Ier secretarie laten uitzoeken. De rekening van de wijkver pleging wordt goedgekeurd, evenals die van de bouwvereeniging „Patrimonium." Van de Nod. Politicvakschool, van den bond „St. Michael" is een aanvrage om subsidie ingekomen, waarop afwijzend wordt beschikt- Van den heer F. J. Wassenaar, inspec teur van politie is een request ingekomen waarin wordt aangedrongen op uitbetaling van zijn salaris, plus de gebruikelijke toe lage voer kleeding. De heer d r. v. Nes vraagt op welke voorwaarden de inspec teur indertijd is aangesteld. Heeft de burgemeester hem benoemd op het 4 Nov. 1922 geldende salaris van circa f 28C0?.... Uit oen antwoord dat de burgemeester ten vorigen jare gaf van den Voorzitter van den Raad. van State, bleek toch dat hij zelf rekende op een lager salaris? (gelach) De V o o r z. zegt, dat het- verlaagde salaris niet was goedgekeurd door den raad. De heer Alkemade is ook van mee ning dat-, tciem B. en W. voorstelden het salaris op f 1150 te stellen, de inspecteur daar vooraf wel genoegen mee zal hebben genomen. De heer Wolderingh v. d. hoop meent dat toen dit besluit weid verwor pen omdat men geen inspecteur begeerde, en Ged. Staten laten toch de aanstelling van inspecteur bevolen, automatisch het sa-Iaris van f 1150 van kracht werd. De heer Liefferink weth.: De ge heele zaak berust op een spitsvondigheid, die hij (wijzende naar den voorzitter) waarschijnlijk zal kunnen winnen, in welk geval de raad. ook het volgend jaar verplicht zal zijn een salaris van f 2800 uit te betalen voor een leerling-inspecteur, wat nooit de bedoeling van B. en W., noch van den raad is geweest. Een schrijven van den heer. G. Krau waarin verzocht wordt over te gaan tot den bouw van 67 woningen, wordt' voor kennisgeving aangenomen omdat het niet gezegeld is. Met een request van bewoners van den Binnenweg houdende verzoek om die straat te bestraten geschiedt om deze reden hetzelfde. Aanbieding heeft plaats van dc gemeen te- en bedrijfsbegrooting voor 1924. Het voorstel tot aankoop van grond van A. Zandbergen voor plaatsing van een derden gashouder, wordt aangenomen. Idem voor aanleg van een' losplaats van mest. Do heer Alkemado meent dat in dit voorstel weinig rekening is gehouden met de landbouwers te Noordwijk aan Zee. Er zijn veel schippers die niet bij do gasfabriek kunnen komen. De heer Dr. v. Nes brengt hierbij de wenschelijkheid van vaart-verbetering ter sprake. Spr. zou eenige losplaatsen, inclu sief de vuilnisbelt willen zien vervangen door één groote losplaats. Spr. noemt een stuk land van den heer Do Groot. Spr. wenscht in elk geval een nader onderzoek. De V o o r z. dringt er op aan, eerst dit bescheiden plan uit te voeren. Anders wordt de zaak soms op de lange baan ge schoven. De heer Vink vindt de geprojecteerde oppervlakte veel fc Hein voor het lessen van dunne mest. De heer A lire made. betoogt hetzelfde. Ook hem komt het ter-' Tein niet geschikt voor. Dc heer v. Nes zag gaarne door do vaart-commissie ecnr rapport samengesteld aangaande het door hem ontwikkelde plan. Spr. drong er nog maar op aan, do vuilnisbelt te verplaat->- sen. Zoolang dezo er ligt moet men dc me dewerking van verschillende personen onR beren. Spr. stelt voor de zaak aan te houi den. ,.-v^ Dit voorstel wordt met algemeenc steur1 men aangenomen. Voorstel toit feankoop v!an een strooi grond, breed 4} M., van den heer J. C. de Wit, voor f 5000.ten behoeve van een verbinding van den Achterweg met dr Hoofdstraat- Den heer W.old v. d. Hoop ko&t- het; voor, een dure geschiedenis te zullen wor-j den, met het oog op de geringe breedte' van den weg. J Na langdurige bjespreking wordt liet f voorstel toch aangenomen. Voorstel tot vernieuwing van de verhou ding van den Nieuwen Duinweg. Kosten f 6765.—r. Wordt aangehoudien. i Verbouwing Raadhuis. Aanbouw Archief gebouw en lokaal voor de afde'elingen On derwijs en Financiën, De kosten van dit plan zijn, wat de bouwkosten betreft f 10.500.cn f 5000.--, voor de meubileering. Een meer volledig, plan is erbij gevoegd van welk laatste do kosten f 3000.hooger zijn. De heer Lief ferink geeft in overwoging het laatste plan uit te voeren, nu het verschil in kos- ten zoo gering is. De heer v. N e s steun! dit denkbeeld. Het verstgaande voorstel wordt aange nomen. De V o o r z. wil openbare aanbesteding. De heer Liefferink wil daarbij de be paling, dat-, wanneer de ingezetenen niet meer dan 5 pet. duurder zijn, hun het werk wordt toegewezen. Op voorstel van den heer v. d. Niet' word besloten een formule in het bestek vast te leggen volgens welke alleen Noord- wij ksche arbeiders zullen mogen worden gebezigd. Tot vaststelling van rooilijnen voot eer.i- go perceclen wordt besloten overeenkom stig het voorstel van B. en W. Besloten wordt tot verhuring van een perceeltje grond gelegen tusschen de Sche- veningsche- en de Zandvoortsche-straat aan den heer Aa-lders tegen een prijs van, f 20 per jaar. B. en W. Adviseeren tot aansluiting van do gemeente bij den ontsmettingsdierst van „Het Groene Kruis", en opheffing van de betrekking van ontsmetter en den] heer J. Verburg als zoodanig' ontslag te geven, met ceni jaar wachtgeld tot 70 van het loon. De heer V., die thans een jaarloon geniet-, zal in het vervolg door. het G. K. per keer worden uitbetaald. De overige diensten die hij voor de gemeente verricht-, heizij als havenmeester, hetzij als politieman, worden afzonderlijk be taald. De heer v. Nes vreest dat die diensten in het vervolg minder goed zullen betaald worden, want M. zal geen oogenblik méér! vrij krijgen. Na-dat ook de heeren Vink en v. d. Niet in deze richting hebben betoogd, zeggen B. en W. toe, een andere regeling le zul len ontwerpen. Inzake het bepalen van de richting van den weg naar het Langeveld, stellen B. en W. voor, dezeni weg te deen uitkomen op de Noord-Boulevard. Hieruit vloeit voort dat verharding van den Duinweg meer wensehelijk wordt. De heer W o 1 d. v. d. Hoop noemt eeni ge bezwaren tegen het voorstel Spr. acht het niet noodig dat de thans geweigerde medewerking wordt vorkregen van de Er ven Vers ter, om den weg aan te leggen op een andere wijze, waardoor tevens do -waarde van de betrokken terreinen voor, villabouvv zeer zou worden verhoogd. Do heeren den Hollander cn Alke- rnade hebben eveneens bezwaar tegen aansluiting op de Noord-Boulevard, in het belang van de badplaats. B. cn W. 3tellen tenslotte voor, het voor stel aan te houden en eerst in overleg te treden met de Centrale Administratie- maatschappij te Amsterdam. De heeren- Wold. v. d. Hoop en Admiraal achten het minder noodig, daar de gemeen te de eerste belanghebbende is. Do V o o r z. -zegt hieromtrent nog iets in de besloten ^vergadering te zullen mededeelen.' Besloten wordt de geheele zaak aan to houden. In verband met de aan den heer Krau verleendo vergunning om een weg aan to, leggen, parallel loopendo met den Nieu wen Duinweg en uitkomende op do ver lengde Piet-Heinstraat-, wordt voorgesteld dien weg over te nemen. Aldus besloten. Besloten wordt de tijdelijke aanstel-, ling van den heer J. v. Klaveren, als hoofd van den vlecschkeuringsdienst, met oen jaar to verlengen. De voorgestelde regeling van uitgaveni wordt goedgekeurd, evenals de door B. en Wl voorgestelde beslissingen op riool-re clame. p 4 De raad gaat hierna over in besloten!' zitting. I uit de KATWIJK AAN DEN RIJN. 1-= In het gebouwtje van den! Vlecschkeuringsdienst alhier had dqT noodslachting plaats van een paard vaai] den heer v. d. Vijver van Rijusbnrg. Hoe-^ wel paardevleesch hier niét erg „gang-»j haar" is, ging het toch, aangelokt-door, den lagen prijs, aardig van de hand. Eenige wat al te vroolijko H. B.-scholieren hadden gisterenmiddag het ongeluk een groote ruit van da tram te vernielen. Zooals gewoonlijk zulf len ook weer in dit geval de betrokken ouders het „gelag" moeten betalen. Gistero n avond hiold M o j. H. S. S. Kuijper, do aangekondigde le-* zing over „Paulus' lijdensweg".

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2