imtfiÉMoüiit Tweede Blad5 Het onrecht gewroken. Woensdag 7 November 1923 Op de Raadslribune Ook Maandag is het den Leidschen. Gemeenteraad gelukt een avondzitting te vermijden vrat voor de Gemeente een niet onbelangrijke besparing beteekent. Aanvankelijk scheen het zelfs dat we een extra vroegertje zouden hebben, inaar de langdurige debatten over de gas- prijsverlaging waren oorzaakdat men alleen gereed kon. komen door de middag- fitting langer dan gewoonlijk te rekken. Toch wari-i er slechts enkele punten 'die tot bespreking aanleiding gaven. Het eerste betrof het verleenen van eervol ontslag aan een 32-tal vakonder wijzeressen in de nuttige handwerkne, wegens opheffing harer betrekking. Van Sociaal-Democratische zijde werd hiertegen hij monde van den heer Kooi- stra met grof geschut geageerd. Deze menschen, zoo heette het, mochten niet plompverloren worden ontslagen, de Raad behoorde alvorens tot ontslag te beslui ten eerst over alle gegevens te beschik ken enz. Het kostte den heer Meynen niet veel moeite de aangevoerde bezwaren te.weer leggen. Van onverwacht ontslag is bij deze onderwijzeressen die een jaar lan ger in functie hieven dan aanvankelijk de bedoeling was geen sprake en ten overvloede werd reeds thans dit besluit uitgelokt opdat tijdig de noodige maatre gelen voor pensioen en wachtgeld kunnen worden genomen. Het verschil tusschen den wethouder en den heer Kooistra bleek hierin te be- staan, dat eerstgenoemde in de eerste plaats rekening hield met de belangen van het onderwijs zonder evenwel de be langen van de onderwijzeressen uit het oog te verliezen, terwijl de laatste uit sluitend met de belangen van de onder wijzeressen rekening hield. Had de heer Kooistra dit nu nog maar toegegeven, dan had hij nog tamelijk sterk gestaan maar door dit te ontken nen maakte hij, een ietwat droevig fi guur. De wethouder bracht hem n.l. aan liet verstand, dat de stukken die hij eerst op tafel wilde zien om beter een oordeel te kunnen vormen, als de leerplans enz. vallen buiten de bemoeiingen van den Raad. Wat thans voorgesteld werd was niets anders dan de uitvoering van een door den Raad genomen besluit. Het voorstel van B. en W. werd dan ook met groote meerderheid aangenomen. Zelfs de heer Witmans die zich lichte lijk blameerde door in navolging van den heer Kooistra te spreken van „het zonder vorm van proces op straat zetten van deze menschen" wat hem een welverdien de scliobbeering van den heer Oostdam bezorgde, eindigde met te stemmen voor liet voorstel van B. en W. Bij punt 18. betreffende het rooien van hoornen deed zich het zonderlinge ver schijnsel voor, dat een der wethouders, de lieer Reimeringer, oen tegenvoorstel indiende. Veel succes had hij daarmee echter niet. Alleen ziin partijgenoot Eerd- mans en de heer Knuttel schopken aan dit voorstel hun stem. Van meer omvang en beteekenis was de behandeling van het voorstel van Mr. van Eek om den gasprijs te verlagen. Dit voorstel werd door den heer van Eek breedvoerig en met warmte verde digd, dearb'i gesteund door de heeren Heemskerk, Knuttel en Eikerbout, terwijl het behalve door den wethouder van Fa bricage door de boeren Splinter, Pera, Wilbrink en v. d. Wal werd betreden. Voor beider standpunt was in dit geval veel te zeegen. De heeren van Eek en Eikerbout ston den sterk, omdat do verlaging oorspron kelijk door de Comm. voor de Lichtfabrie ken op advies van den Directeur is voor gesteld eri de Directeur na een speciaal ingesteld onderzoek verklaarde, 'dat ook na dezen aftrek de voor -1924 geraamde winst tot een bedrag van f88.000 geen gevaar zou loopen. En nu waren B. en W. wel van een ander crov rotenmaar waneer roe reke ning houdÉ met lief: feit dat over 1921. «en nadeelig saldo werd geraamd, terwijl een winst bedroeg f 152291.15; en dat over dat voor 1922 een winst werd geraamd van f 3800.terwijl in werkelijkheid de winst bedroeg f 152291.15; en du over 1923 do winst waarschijnlijk ongeveer f 160.000.zal bedragen of een ton meer dan geraamd werd, dan is bet verklaar- baar dat aan deze bezwaren niet die waarde werd gehecht dan anders mis schien wel het geval zou zijn. Tegen de verlaging pleitte weer, dat liet in do begrooting opgenomen winst cijfer is gebaseerd op een prijs van 11 cent per M.3 en het is niet duidelijk dat ongeveer tegelijkertijd de Directeur kon verklaren, dat de prijs zonder dat het ge raamde saldo gevaar zou loopen, met 1 cent (wat een verlies van ruim een ton beteekent) verlaagd zou kunnen worden. Een bezwaar tegen verlaging bleek ook te zijn, dat eventueel© meevallers zeer goed gebruikt kunnen worden. Met den lieer Elkerbout komt het ons echter voor, dat het zeker niet noodig is, daarvoor gelden te reserveeren. De Gemeenteraad heeft zelf in zijn hand de uitgaven te beperken. Bovendien is het een feit, dat we hier op tamelijk royalen voet leven. Terwijl o.a. in Ge meenten als Den Haag en Amsterdam, waar de lasten veel minder hoog zijn dan hier, met de hulp van Soc. Dem. wethou- dersde 48 urige werkweek wordt inge voerd en in Amsterdam wethouder Wi- baut met ernst tegen een korteren werk week waarschuwt, wordt daarvan hier zelfs in de begrooting niet gerept. De heer Sanders bleek van een redue- tiestelsel voor groote verbruikers groote verwachtingen te hebben. Dit pleit echter niet tegen het voorstel. Immers, wanneer die verwachtingen worden verwezenlijkt, dan zal dit aan de fabriek ten goede ko- men en de winst grooter worden. Mede naar aanleiding van do op de I. T. O. G. A. gevoerde beschouwingen, zal ook hier.de concurrentie met de giet- cokes door toepassing van het reductie- stelsel worden aangevangen. Te Amsterdam gaat men op dit gebied een stapje verder; en zal men zelfs aan groote verbruikers voor centrale verwar ming, bakkersovens, enz. gas leveren voor den sterk gereduceerden prijs van G cent per M.3 Wij juichen deze gedachte foe. Maar laat men dan ook niet de petroleum ver geten en door scherpe concurrentie het gebruik bij de kleinverbruikers aanmoe digen. Dat het voorstel van B. en W. tenslotte op 't kantje af werd aangenomen, was waarschijnlijk een gevolg van do perti nente toezegging van den wethouder, dat zoodra mogelijk tot verlaging van den gasprijs zal worden overgegaan. ïn verband met een opmerking in het vorig Raadsoverziclit, dat het een be- vreemdenden indruk maakte, dat drie reclitsche leden voor het roode karretje liepen, werd ons de opmerking gemaakt, dat' nu de lieer Eikerbout in hetzelfde ge val verkeerde. Wie nadenkt zal echter toegeven dat deze vergelijking wel wat keel erg mank gaat. Toen betrof het. een voorstel van Soc. Dem. zijde om gelden nit de gemeente kas te verstrekken voor indirecte propa ganda voor de Soc. Democratie, welk voorstel op principieel© gronden werd be streden. Thans echter ging het over een voor stel afkomstig van de Comm. voor de Lichtfabrieken, waarvan de beer ElkeTbout zelf deel uitmaakt en dat op louter practisclie gronden werd bestreden. De zitting werd besloten met een inter pellatie van den heer Knuttel over het overbrengen van georganiseerde werkloo- ze transportarbeiders van liet crisiscomitê naar het Burgerl. Armbestuur. Hoewel hier geheel overeenkom tig de door den Raad goedgekeurde en door oen Soc. Dem. geformuleerde bepaling was gehandeld, terwijl de betrokkenen inslan- telijk weigerden zelf eenige medewerking t© verleenen, werd toch op hoogen toon het optreden van den betrokken wethou der gecritiseerd. Merkwaardig was hier wreer de hou ding van de Soc. Democraten. In het cri siscomité waren hunne afgevaardigden, naar werd medegedeeld, van oordeel, dat dat de betrokken werkloozen inderdaad niet bij dit comité thuis behoorden. In openbare vergadering echter hodden zij -niet alleen niet den moed om B. en FEUILLETON! 3) „Dat is de man, dien ik twintig jaar ge leden heb getracht te vernietigen!" riep Johan Harisson Todd uit, terwijl hij met de vuist op de tafel sloeg in machtelooze woede. „Rc heb hem altijd gehaat en nu haat ik hem meer dan ooit. Als jongen behaalde hij altijd do eerst© prijzen en later was hij altijd het middelpunt aller bewondering e.n achting, terwijl ik niets kreeg. En toen oom ons in de firma nam, zag ik, dat de zaken al weer denzelfden "weg opgingen. Hij was de lieveling en hij zou mij en elk ander boven het hoofd groeien. En dan nog Marie 1 o, ik vloek hem! Marie, de eenige vrouw van wie ik ooit werkelijk gehouden heb, zij ook heeft hem gekozen en mij laten loo pen - ja, zelfs nadat ik 't naar mijn ge dachte onmogelijk had gemaakt, dat zij hem zou trouwen, door hem zijn goeden naam te ontnemen!" Pijnlijk wrong hij de handen, terwijl hij dacht aan het lot van zijn medemin naar. die zoolang al gelukkig met haar geleefd had. - veelt zich nu gelukkig bij dien kerel," mompelde hij, „en'haar trots is ongebroken, al heb ik geprobeerd hem te vernietigen door een nijpende armoede". „Ik geloof haast," ging liij voort, „dat er niettegenstaande dat alles in dat huis gezin nog meer vreugde is, dan ik geniet met al mijn geld en. mijn aanzienlijke plaats in de maatschappij, en dat zij van hun kleine pleizierreisjes meer genoegen hebben dan ik en mijn zeurige vrouw cn mijn bedorven kinderen van de feesten, die mij handen vol geld kosten. „Ja," zeide hij, „de kerel is rijk, rijk en ik kan hem niet treffen. Zou 't. mo gelijk zijn,"- peinsde hij verder "en do ge dachte joeg een rilling van bijgcloovige vrees over zijn lichaam want de boo- zen zijn altijd bijgeloovig „zou 't mo gelijk zijn, dat God, dien Hij altijd er ken en gediend heeft, hem steunt en dat Hij hem eens zal bevrijden? "VVat. als Hij alles liet uitkomen? Bah!" ging hij voort, terwijl hij zich hot koude angstzweet van het voorhoofd wischte. „Bah, ik ben een bijgeloovigc gek! Jakob Todd heb ik heelemaal in mijn macht cn ik daag allo menschen ja, God zelf uit, om hem te helpen!" Hij sprong op van zijn stoel, greep zijn hoed en zijn handschoenen en verliet z:jn kantoor. [Wk te steunen, maar werd door den heer v. Stralen zelfs een pleidooi voor terug brenging naar liet crisiscomité gevoerd. Dat de voorzitter hem hierover hard handig aanpakte en op liet dwaze van dit optreden wees, was meer dan verdiend. 'Aan het begin der zitting werd door den voorzitter een vriendelijk woord ge wijd aan de verdiensten van den heer Pi kaar, die hoewel nog jong, genoodzaakt was om gezondheidsredenen te bedanken, een woord, waarmee de Raad gaarne zijne instemming betuigde. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. To Biggekerke (toez.): G. C. Postma te Grootega3t; te Biervliet: A. Vrijlandfc to Slochteren; te Raamsdonk: II. Ewoldt te Zuid-BeijcTl.and; to TJrk: Ds. Engelsma tc Zwartsluis. Bedankt, Voor Amsterdam: P. Schu macher to Helsen (graafschap Bentheïm); voor Arnemuiden: O. J. van Rootselaar to Bergschenhcek. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Tzum, to Raard, te Kollumerpomp, to Arum, te Scharendijke eni te Hazorswoude: W. S. do Vries, cand. te Tzum; te Vlaardingen: Dr. E. D. Kraaji te Zuijlen. CHR. GEREF. KERK. Boroopon. Tc Boskoop: J. D. Barth te Werkendam; te Kampen: Joh. Jansen te Leiden. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Tc Werkendam: R. Kok te St. Aagtckerke. Bedankt. Voor Ridderkerk: M. Hof man te Rijssen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. C. M. Huizinga nam Zondag afscheid van de Gcref. Kerk to Hooger- smildo naar aanleiding van 1 Thcss. 5 vs. 23, 24. Talrijke toespraken werden na bet eindë van de predicatic gehouden. Ds. E. heeft 7 jaren to Hoogersmilde gearbeid. D s. A. G nippen nam Zondag af scheid van de Chr. Geref. kerk van Stoen- wijk met een predicatie over Hebr. 13: 8. Eenigo toespraken volgden. Ook uit do omliggende kerken was veel belangstel ling. D s. H. v. d. Veon, van Vreeswijk gekomen, werd Zondag bevestigd in den Dienst des Woords bij dc Geref. Kerk van Schildwolde, -door Ds. vS. Idema, van Win- sum, die tot tgkst had Ezech. 3: 17. In den mid dagdienst hield ds. v. d. Veen een m- trocpredicatie over Joh. '3: •'29 en 20. Ds. G. V/. Noordenhout. Ds. G. W. Noorctenhout, Herv." pred. to Wier (Fr.), zond aan den kcrkcraad dier gemeente een schrijven, met medcdecling, dat hij zijn betrekking als predikant dier gemeente neerlegde, en wel wegens „veel verdriet cn vooral ook groot onrecht-." Ds. P. J. Lambooy. Ds. P. J. Lambooy, missionnair dienaar des Woords der Geref. Kerk van Hooge- veüeiï voor den dienst op Soemba (Pejati) vertrekt 25 November a.s. uit ons land, om 5 Dec. d.a.v. in Genua, aan boord van den ..Prins der Nederlanden", de -reis naar zijn zendingspost voort tc zetten. Vrijz. Herv. in Zuid-Holland. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den in Zuid-Holland heeft gisteren tc Dolft haar najaarsvergadering gehouden ender voorzitterschap van den heer L. J. van Dijk. Medegedeeld werd dat do propaganda- commissie, die op de algömecno vergade ring te Arnhem werd ingesteld, gedurende dc laatste maanden met vrucht werkzaam was. Na de laatste vergadering zijn afdeelin- gen der ver oe na ging opgericht te Boskoop, Rockanjc, Oostvoorns, Hoek van Holland enllellevoctsluis. Do afdecling Gouda, die kwijnend was, begint tot nieuwen bloei te komen. In korten tijd is het ledental van 70 tot boven do 200 gestegen. De provinciale vereeniging Zuid-IIolland telt thans ruim 3C00 leden. Hospitaal-kerkschip „De Hoop". Het Hospitaal-Kerkschip. ,;De Hoop" HOOFDSTUK II. Voor een huisgezin, dat zulk een zwa- ren levensstrijd had te voeren, als do arme familie Todd, kon geen huis gunsti ger gelegen zijn dan het hunne. Een paar minuten van hen af liep een tram, waarmee d© broodwinner van de familie voor één dubbeltje tot vlak aan het kantoor kon komen. Aan den ande ren kant, op slechts een kwartier afstand, lag een groote heide, waar de kinderen vrij mochten speten en genieten van dc frissche, vrije buitenlucht. Ook niet heel ver af lag een school, waar de kinderen voor betrekkelijk wei nig geld heel goed onderwijs kregen; en dan liep nog in de onmiddellijke nabij heid do Tanner.straat een smalle, druk ke straat met goedkoope winkels, waar mevrouw Todd voor de laagste prijzen den n'oodigen mondkost voor haar groot huisgezin Icon koopen. Ho? dankbaar was de door zorgen uitgeputte moedor voor die winkels met vlecsch uit Nionw-Zee- land en de kruidenierswinkels met do schel gekleurde reclameprenten voor al lerlei dingen! Maar wij zullen hef huis zelf binnen gaan niet in de gezellige, maar hoogst eenvoudige huiskamer, om zoo op do is terug gekomen van zijn laatste kruis tocht voor dit jaar en wordt weer aan de Marinewerf ie Aipsterdam opgelegd. To taal werden door dr. Van Asperen van 9 Juni tot 6 Nov., verdeeld over vier kruis tochten, op dc Noordzee behandeld 103 patiënten, van wie 55 in de haven van Lerwick, waar 8 maal werd binnengeloo- pen en 48 in volte zee, voor het meeren- rieel loopende patiënten, doch ook werden 8 patiënten met te zamen 107 verplceg- dagon in het hospitaal aan boord opgeno men en aan wal gebracht. Verdeeld naar de herkomst der vaartuigen waarop dc zieken voeren, waren er uit Schevcnm- gen 22. uit Vlaardingen 118, uit Katwijk 3. uit Maassluis 3, uit Duitschland (Emb- den) 9 cn nit Denemarken (Lysekill) 2. Huisbezcek en Chr. Pers. Ds. D. van der Meuten, Geref. pred. te Sauwerd, schrijft in „Friescli Kerkbl." Brieven uit Groningerland^ Daarin lezen we om.: „Weet ge, waarde vriend, wat mij hij het huisbezoek steeds opvalt? De groote noodzakelijkheid, ja, ik mag wel zeggen do onmisbaarheid van onze Christelijke Pers. O, 't is zoo spoedig te merken, of Christelijke bladen in het gezin worden gelezen of dusgenaamde „neutrale"'. In het laatste geval moet men zich inder daad bedroeven over de onkunde aan gaand o de groote worsteliug onzer dagen tusschen de beginselen van Gods Woord en die der revolutie inzake hunne toepas sing op het terrein van het maatschap pelijk loven. Natuurlijk weet men alge meen wel, dat Gods Woord ons zegt, hoe 't moet gaan op Kerkelijk terreiu, doch dat datzelfde Woord ook in toepassing moet worden gebracht op het breede ter rein van het pclitieke en soeiale leven, wordt lang niet 'voldoende verstaan. Dit is zeer jaminor, want op elk terrein moet bet immers hij ons gaan om de eere Gods." Na dan op de uitnemende a.r. dagbla den in Friesland en Groningen en ook op de Kerkelijke pers gewezen te hebben, gaat hij voort: „Doch niet zelden komt het voor, dat noch het een, noch het andere onder de oogen komt van de leden van een Gere formeerd gezin, maar wel een „neutraal" blad, dat op alle stations der spoorwegen* in onze provincie wordt aangekondigd als „het meest gelezen orgaan in de pro vincie Groningen" en dat door massa's advertentiën, ook uit Chr. kringen, voor handel en bedrijE onmisbaar wordt ge acht. En weet ge, waarde Vriend, wat van het lezen van zoo'n „neutraal" blad de wrange vruchten zijn? Dat onze eigen pers den steun onthouden wordt, die ze zoo nood;g heeft. Dat men zelf „neutraal" mee wordt en sprekend begint te lijken op de gedeelten van Ruben, op Gilead, op j Dan en Aser in het lied van Debora. Onderzoek maar eens bij de menschen van Gereformeerde belijdenis, die door de socialisten zijn belezen om mee to doen aan het teekeuen van het anli-Vloot- wot-adres, vraag die menschen maar eens, wat er in liun gezin gelezen wordt en 't zal in negen van de tien gevallen blijken,'dat het een „neutraal" orgaan is. „Men wil hef uitsluitend lezen van zul ke „neutrale" kranten soins goed pratsn met de bewering dat er heuscli niets in slaat tegen den Bijbel en den Godsdienst. Maar iemand die van honger sterft, heeft ook heusch geen vergift gehad of iels 'verkeerds gegeten. Waarom sterft hij dan? Omdat hij niet kreeg, wat hij noo dig liad. Men zegt, dat er in 't neutrale krantje niets verkeerds staat. Aangenomen, dat dit waar is, denk cr dan toch om. dat er ook niets in staat vóór den Bijbel, vóór do eere Gods, vóór do toepassing der Chr. hegiDvSelen. En zegt Jezus niet, Die niet vóór Mij is, die is tegen Mij?" Uit het Sociale Leven Aan den arbeid gegaan. De uitsluiting in do tapijtindustrie te Deventer is geëindigd. De arbeiders zijn na oen stagnatie van zes weken aan den arbeid gegaan, met uilzondering van vier volwassenen en zes jeugdige arbeiders. Een gedeelte van de wevers zullen 36 in plaats van 48 uur werken. Aldus is de re geling aan do Koninklijke Vcreenigde Ta- pij tfabrieken. In do 'mechanische tapijtweverij van den lieoK Peters weid don arbeiders mede gedeeld, dat zij wel het werk konden ouder we ls( he manier met dc familie ken nis te maken, maar op onzichtbare vleu gels zullen wo het zolderkamertje bin nenvliegen c-en klein, kaal vertrekje met een afloopend dak en één venster daarin, zoodat men daardoor niels van de aarde kan zien, maar dat, wat mis schien veel heter is, c-en heerlijk uitzicht geeft op een groot stuk van den hemel, die nu, op dezen heeten Julidag, donker cn vlekkeloos blauw is, maar dio in zijn altijddurendo verandering een prachtig wonderland is cn eeu onuilpultelijko bron van genot voor de bewoonster van het. kleino kamertje, de oudste dochter van het huis, Marie, die op dit oogcuhlik aan haar tafel zit, onder het open raampje, met het eerste, neg onbeschre ven blad van haar dagboek voor zich. Ze is een flink, gezond Engelsch meisje met geen andere schoonheid dan die van dc frissche jeugd en een paar trouwe oogen, die gewoonlijk schitteren hij reine en gelukkige gedachten. Haar haar is blond, niet heel licht on niet lieel don ker, maar het is zacht en glanzend, en eenvoudig opgemaakt. Haar wenkbrau wen zijn. donker en zacht gebogen, haar frissche jonge lippen verraden groote ge voeligheid, maar tevens een warm en goedaardig karakter. Maar als ge meer van onze heldin wilt hervatten, maar dat de 'fabrikant zirh do vrijheid voorbehoudt oen loonsverlaging in te voeren. Dit hebben de moderne cii federatieve organisaties dér werknemer.» geweigerd. Loonsverlaging. Do directie van de N. V. Van Zwets Davo-liaardenfabrieken heeft met ingang van 15 dezer een loonsverlaging aange kondigd van 10 pet. De directie der Eerste Ncd. Rijwiel- en Machinefabriek voorheen H. Burgers te Deventer heeft haar werklieden aange kondigd, dat zij zullen moeten rekening houden met verdere loonsverlaging. Zij Tekent voor dat sinds 1914 de looncn zijn gestegen met 150 pet., terwijl de prijs van het product slechts 50 pet. hcoger is ge worden. Zoowel binnen- als buitenland- schc concurrentie noodzaken de directie tot loonsverlaging. De directie van do papierfabrieken van Gelder on Zonen heeft haar perso neel (in totaal 2500 man) er van in kon nis gesteld, dat in 2 termijuen (13 De cember en 8 weken later) een loonsverla ging voor de volwassen arbeiders zal worden doorgevoerd van f 3 per week in Noord-Holland en f 2 in Gelderland. Bin nenkort vergaderen de vakorganisaties der werklieden om inzake deze loonsver laging nader haar standpunt te bepalen. De Fabrïeksarbeidersbond maakte reeds bekend, dat zijn bestuur dio verlaging als onaannemelijk beschouwt. Geen Iconsverlagina. Aan de Machinefabriek „Deventer" tl Deventer is, na bespreking met de werk- liedenoTganisaties, het voorstel van 10 pet. loonsverlaging, gepaard met werk tijd-verlenging, ingetrokken. Toezegging word verkregen, dat de laagste looncn zullen worden verhoogd. De werktijd zal echter lijdelijk op 53 uur per week wor den gebracht. De meerdere uren worden wel uitbetaald, doch hiervoor wo^lt geen toeslag -van 25 pet. gegeven. Slapte in het bedrijf. Wegers toenemende malaise bij de pij pen- cm wandelstokkenfabriek der firma W. te Gu3sinkh tc Aalten, is een aantal arbeiders ontslagen, waaronder met meer dan 20 dienstjaren. Ook aan de textielfabriek der firma H. Driesson en Zonen aldaar is aan enkele arbeiders ontslag anagezegd. Inhaling werkuren. Naar wij vernemen zal bij de Deventer Ijzergieterij en Machine-fabriek voor heen Bügel en Co. te Deventer gedurende de Kerstweek niet worden gewerkt. Dc 39 werkuren van deze week zulten bij voorbaat worden ingehaald door vcorioo- pig elke week vijf uren langer te werken, waardoor do arbeidstijd komt op 954 uur per dag. des Zaterdags 6 uur. Do vergun ning der Arbeidsinspectie is hiervoor verkregen. Loonsverlaging bij de Spoorwegen. Naar aanleiding van het voorstel der Directie van do Nederlandsche Spoorwe gen aan den Loonraad en aan de vakor ganisaties, besloot het hoofdbestuur van den Bond van ambtenaren in dienst hij de Nederlandsche spoorwegen aan de Di rectie te antwoorden, dat geen inbreuk op de in art. 36 van de arbsidsvoorwaar- den vastgestelde rechten kan worden aan vaard, terwijl bovendien, afgezien van alle andere gegronde bezwaren tegen dc voorgestelde loonsverlaging, haar voor stellen niet voor behandeling vatbaar zijn, omdat de regeering, op «wier wen- schen die zijn gebaseerd, inmiddels is af getreden. Dreigend conflict in de meubelindustrie. Ann den AlgcmeerJen Bond van Meubel fabrikanten is door de moderne. R. K. en Christelijke werknemersorganisaties in do meubelindustrie medegedeeld, dat deze or ganisaties niet kunnen medewerken tot do invoering van de G5-urige werkweek i*ct evenredige uurloon verlaging, welke zal gelden voor do masca-meubelinilustrie. Do fabrikanten antwoorden, dat daar door moeilijkhocien in bet vooruitzicht zijn gesteld, die slechts zonder overleg mot de werknemers door do fabrikanten zulten worden geregeld. Reclame in het buitenland. Het Centraal, bureau uit do veilingen in Nederland, alsmede de Provinciale com missie in Noord-Holland, heeft f 10.000 toe gezegd voor liet maken van reclame in liet buitenland voor dc Langendiikcr greenten. fi1 J'"T£*l 1 weten, raad'ik óm wat dichter bij de tafel te gaan en over haar schouder te kijken, want wij zijn op een gelukkig oogenblik gekomen; ze is namelijk op het punt om te beginnen de gedachten van haar jong hart uit te storten in de blad zijden van een daglxxok. Eerst z t ze nog besluiteloos, mot het voorhoofd tug- tend op haar hand, terwijl haar klein© witte tandjes op haar pennehouder knab belen. Dan, op eens valt ze op het maag- de'ijk papier aan en snel glijdt haar Tk, Mario Todd, gewoonlijk Mies ge noemd. oud achttien jaar, begin een dag boek to schrijven. Het lijkt wel gek otn dat te ondernemen, want wij zijn maar een rustige, doodgewone familie, on or gebeurt nooit iels hijn ons. Ik weo! niet eens. waarover ik eigenlijk zal schrij ven. Maar in den laatsten tijd heb ik ten kiens een aandrang gevoeld om do ge slachten, dio in mijn geest opkomen cn rondJv:avreten als scharen van feeén, Aast to bir.den. cn te kleodon in de taal, om ze zoo lot kalmte te brengen. /Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5