De 3.s. Masting op Ine. - Enorme stijging der prijzen. „De Haagsche Koffiebaal" Vt Kilo I 1.401 Ceyton 0. Pra Va Kilo I 1.80 f 1.60 I Lapson Souchong i 2.00 'n Heerlijke, Geurige Kop KOFFIE is onze Zuivere Preanger Koffie Va Kilo f 1,10, bij 2xj2 Kilo f 1,00 Verkade's Gemengde Biswie ("eK"°0) SEÏKin prachtige Luxe Gedec. Blikken Doezen a fl.- per doos. Jan van Woerkom's Fijne FONDANT BORSTPLAAT Vruchten Borstplaat 85 ct. - Fondant Borstplaat 75 ct. Jam Nieuwe Oogst 5 pond Luxe Emmers f 2.10 Appei Gelei 5 pond Luxe Emmers f 1.15 Heerlijk Broos Gekruide Speculaas Tutti-Frutti f 1.50 EMILE SCHUTTENHELM. Doet uw inkoopen bij hen, die in dit blad adverteeren. GEMENGD NIEUWS Verbrand. In een onbewaakt oogenblik is, volgens de „Opr. Haarl. Crt." het vierjarig zoontje van den arbeider H. O. Wesselius, wonen-, de aan den Leimuiderdijk te Haarlemmer meer, achterover in een teil met kokend water gevallen. Geheel_ overdekt met brand wonden werd het ventje in huis gedragen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk in geroepen, doch mocht niet meer baten. Dins dag is het kind onder hevige pijnen aan de bekomen wonden overleden. Te Versiliënboseh bij Heerlen kreeg het tweejarig kind van den politieagent V. door het omstooten van een bak kokend water zulke ernstige brandwonden, dat het aan de gevolgen! overleed. Overleden. De koopman J. M. V. uit Rotterdam die te Delft door de Haagsche stoomtram beide beenen werden afgereden^ is in Bethel overleden. .!v:jfcv1 Een politieagent mishandeld. Toen de politic-agent Ten Kant te Til burg, een berucht individu ter zake van openbare dronkenschap wilde arresteeren, verzette de beschonkene zich met alle ge- .weld daartegen. Bij de worsteling, welke ontstond, wist de arrestant zijn mes te trekken en den agent daarmede een vijftal steken toe te brengen. Deze kreeg een bloedende Wonde aan de bovenlip en twee ernstige wonden aan den rechter arm. De arrestant, zekere P„ die daarna wist te ontkomen, is 's nachts in zijn woning aangehouden. Autobus te water. 7 Woensdagmiddag is de autobus, die van 'Alkmaar naar Oudkarspel rijdt, tusschen Broek op Langendijk en Sint Pancras in het water terechtgekomen. Persoonlijke ongelukken zijn iiiet te betreuren. Goed afgeioopen! "Tv" Bij een vroeger bewaakten, doch thans onbewaakten overweg van het spoor nabij Steenwijk, had j.l. Dinsdag een ongeluk plaats, dat boven verwachting nog goed afliep. De landbouwer Stevens bevond zich met paard en rijtuig onmiddellijk bij genoem den overweg (eenig houtgewas had zijn uit zicht belemmerd) toen een trein passeerde. Nog juist had hij den tijd, het paard tot staan te brengen. Dit ging met zoo'n schok dat paard en rijtuig omsloegen. De vier inzittende dames kwamen met den schrik vrij. Stevens had een wonde aan een been en arm opgeloopen. Het rijtuig was ernstig beschadigd. :,'- Eerlijkheid gestraft! Niet altijd wordt de deugd beloond, dat heeft het strijkje ondervonden, dat dézer dagen in een café-restaurant te Rotterdam musiceerde. De jeugdige violist van het muzikantentrio vond op de W. C. een por tefeuille, die bij nader onderzoek f 40.000 bleek te bevatten. De jongeman stelde dadelijk de weinige gasten in de zaak met zijn vondst in ken nis en een Duitscher, die inderdaad zoo pas het toilet had bezocht, meldde zich aan als verliezer en aanvaardde de portefeuille weer zonder veel omslag met een enkel be dankje. Beloond werd de eerlijke vinder dus niet, maar zijn straf kwam 's avonds. Toen namelijk de directeur hoorde, wat er was voorgevallen, wérd deze woedend, dat de zaak buiten hem om was geregeld, en hij heeft in zijn woede het strijkje dadelijk de straat opgejaagd. R. Nbl. Geraffineerde oplichtersstreek. Woensdagmiddag, omstreeks half vier, kwam in den goudsmidswinkel van den heer Roelof Citroen, Kalverstraat 1 te Amsterdam een Duitsche dame, die, naar zij voorgaf, voor haar dochtertje een gou den ring wilde koopen. Door den bediende werden haar verschillende standaards met ringen voorgezet, cr was echter geen keuze bij. Dan moest het maar een cadeau wor den voor haar echtgenoot, d. w. z. een van méér gewicht, want om het goede gewicht was het haar vooral te doeh. Zij zocht, en zocht, doch kon blijkbaar nog niet slagen en drong er telken» op aan dat do sieraden die haar aanstonden, werden gewogen. Dit vertrouwde de eerste bediende niet, hij bleef nauwkeurig letten op het aantal ringen op de standaards, en liet een ander wegen. - Eindelijk was er keuze gemaakt, en wees de dame aan, welk sieraad zij verlangde. Er moesten initialen in worden aange bracht, een uur later zou zij den ring komen halen; de koopster gaf twintig gul den handgeld en vertrok. Toen zij nu, na het verstrijken van het uur, niet was verschenen en het personeel wantrouwend werd, ontdekte het, dat de vrouw een ring dien zij droeg had verwis seld voor een der firma Citroen. Haar ring geleek zeer veel op het meegenomen sie raad,'doch dc ring uit den winkel was veel zwaarder en bevatte een diamant van groóte waarde, althans veel kostbaarder dan het eenvoudige steentje van dien, wel ke was achtergelaten. Onmiddellijk werd de firma Spijer in de Kalverstraat opgebeld, want do ervaring heeft geleerd dat dergelijke oplichtersstre ken in den regel worden geprobeerd bij deze beide firma's. De firma Spijer werd gewaarschuwd om ér niet in te loopen. Tien minuten later fcueldde zij dat een Duitscher in den winkel was die een gouden ring, als door het personeel van Citroen omschre ven, voor f 350 te koop aanbood. De heer Visser van de benadeelde firma ging onmiddellijk naar de zaak van Spijer, keek in die buurt rond en zag zijne koop ster ijverig aan het bestudeeren van de étalages van Vroom en Dreesman, tegen over de firma Spijer. Inmiddels is, door genomen maatregelen vanwege laatstge noemden juwelier, de Duitscher door de politie gearresteerd. In den loop van den avond werd ook de vrouw, die met hem in relatie stond, in hechtenis genomen en naar het bureau Pïe- tershals overgebracht. Beiden hebben bekend de poging tot op-" lichting.te. .hebben .gepleegd. Zij zullen ter beschikking der justitie worden gesteld". „Hbld." Mislukte inbraak. Donderdagnacht zijn twee gemaskerde mannen door uitbreking van een soliede gesloten raam de woning van den 72-jarx- gen molenaar te Hoofdplaat binnengedron gen, De oude mail, door het leven gewekt, greep een der inbrekers aan en begon met hem te worstelen, terwijl de huishoudster de straat op liep om hulp. De beide op het dorp wonende veldwachters waren buiten de kom op surveillance, en van de ont waakte Hoofdplaters scheen niemand moed genoeg te bezitten den grijsaard te hulp te komen, zoodat dë beide onverlaten de vlucht konden nemen, o.a. achterlatende een revolver dat de molenaar den man, met wien hij geworsteld had, uit de hand had geslagen. De politie is de daders nog niet op het spoor. rif. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Wijze van candidaatstelling. *1 HI. Om misverstand te voorkomen, voor ik verder ga., even een woord over een paar brieven, door mij ontvangen, waarin allereerst wordt opgemerkt, dat 't niet juist zou zijn, dat P'rov. Comité's niet met Kamerverkiezingen zouden hebben te maken, wijl er provincies zijn die juist het territoir van een Kamerkieskring om- vatte.n Natuurlijk is mij dat ook wel bekend. (Kieskr. XII, XVIII b.v. Zeeland, Utrecht enz.). Doch dan treden de leiders daar niet op als Prov. Comité maar als Be stuur van den Kamerkieskring. En zal onze Organisatie in orde zijn, dan moet dat een verschillend lichaam wezen met andere bestuursleden en an der reglement. De Kieskring is toch uitsluitend opge bouwd uit Kiesvereen. Het Prov. Comité uit Statensecties. Dat wil nu weer niet zeggen, dat Prov. Com. en Staten-sectie bij Kamerverkie zingen geen hulpdienst verleenen mogen, als "partijdagen, strooibiljetten, verzame len van uitslagen der stemmingen voor do gros- en candidatenlijsten, enz., doch van de eigenlijke samenstel ling der candidatenlijst, het aanwijzen van mannen, het noemen van namen, het uitbrengen van stemmen, hebben zij zich absoluut te onthouden. Die taak is voor hen weggelegd hij Statenverkiezingen. Dan onthouden de Kamerkieskringen zich van dergelijke handelingen. En de tweede opmerking, welko ge maakt werd is deze: „Is uw stelsel, dat in het Statuut der A.rR. Partij, of in een afzonderlijk Huish. Regl. de procedure der candidaat- stelling geheel moet zijn geregeld, niet in strijd met de leuze: „van-onder-op!" Antwoord: Volstrekt niet! Want de idee „van onderen op" handhaaf ik ten volle en consekwent, voor zoover liet de samenstelling der 1 ij s t., de keuze van mannen betref t", doch dat is geheel iets anders dan de w ij z e, waarop die lijsten worden samenge steld. Dit behóórt réglementair voor heel het land op. dezelfde wijze te worden vast- En" mocht men ïheénen, dat- locale ("pro vinciale) of historisch geworden toestand vrijheid van beweging eischt, en juist het A.-R. beginsel die „éerljiedigen wil en geen gedwongen uniformiteit gedoogt, dan ga ik daarmede volkomen accoord mits het Statuut in ieder geval bindend vast legt, dat do Kamer-Kieskr. voor de can- didaatstelling der Tweede Kamer en de Prov. Comité's (of de Staten-secties) voor de Statenverkiezingen zelfstandig onder goedkeuring van het Centr. Com. zulk een regeling ontwerpen, opdat elke Kiesver- eeniging wete, wat en hoe zij te handelen heeft, niet elke keer opnieuw een stelsel van stemming moet worden uitgedacht en er een einde komt aan alle wanorde- en bandeloosheid. Juist in die stelselloosheid zit de groo- te kwaal, de oorsprong van alle onvol daanheid en ook van billijke critiek, wijl die wanorde mede oorzaak is, dat „han dige" K.V. en personen, daarvan gebruik maken om aan den man hunner keuze, vaak langs min edelen weg, een voor sprong te bezorgen. En nu de moreele zijde, het tweede punt: wat oorzaak van ontevredenheid onder onze menschen wekt, hoewel opbor relende uit de binnenkamer van het hart, toch bovengrondse h is, wijl het duidelijk naar buiten uitkomt. Om duidelijk to maken, wat ik bedoel geef ik hier woordelijk weer, wat mij mondeling ter oore en schriftelijk onder de oogen kwam. Bij het noemen van namen voor groslijsten kon men deze lofuitingen hoo- ren: „Ze stellen tegenwoordig iedereen maar candidaat." „Hoe kunnen ze nu toch met zulke men schen voor den dag komen". „Wat een idee hebben ze daar nu toch over een candidaat". „Zo maken er daar gewoon een lolletje van". „Je weet niet, wat ze practizeeren!" „Wat is dat voor een onbekendo grootheid!" „Zeker, weer zoo'n plaatselijke groot- beid!" enz. enz. En nu in 't algemeen: Totale mis kenning en negeering van dooranderen gestelde can didate n, met het heimelijk doel, om eigen mannen, in h e t cen trum van den aandacht te s t e 1 1 1 e n." Over 't algemeen heeft men zich in de grootere plaatsen daaraan meer bezon digd dan in de kleinere. Het „kan uit Na zareth iets goeds komen?" is ook onder ons nog niet verstomd. En dat verschijnsel nu, heeft blijkens mijn ervaring veel kwaad bloed gezet, en is vaak oorzaak van ontstemming gewor den. Het moge juist zijn dat ieder zijn uil voor een valk houdt, het is nog veel meer juist geweest, dat bijna ieder den valk van een ander, voor een uil aanzag. En nu moge misschien als zeer hooge uitzondering een ongeschikt man op .zoo'n groslijst komen, de regel is dat niet. Onze menschen zijn verstandig en nuch ter genoeg, om te weten, dat ze men schen moeten hebben, dio absoluut 'trouw zijn aan onze begin selen, die kennen e n b e- lijden en beleven, die ook kunnen verdedigen tegen tegen- standelrs en naast deze studie van staatsrechtelijke staathuishoudkundige en politieke' vraagstukken een rijke en rijpe èrvaring bézit ten, gepaard met ruimte van blik, en wien de gave deswoord s niet, "geheel is onthouden. Dit kunnen naast ge studeerden ook mannen uit de practijk'des lévens, uit allerlei stand zijn. En waar soms een enkele K.Y. eens mislukte ligt de schuld bij de leiding, die verzuimde den eisch te stellen, dat elke candidatuur moest, w o r-j den gemotiveerd (desnoods met behulp van een leiddraad of vragenlijstje). Van eiken candidaat ook, ook voor del groslijst, moet vaststaan, dat hij zich niet terugtrekt (dat moet hij dan reeds in do K. V. doen) en dat hij, stel hij werd werkelijk candidaat, een bekwaam en' geschikt man is. Om nu die minachting, voor gestelde groslijst-mannen niet al te plat te doen' blijken, vond men er een algemeene for mule voor n.l. „die menschen zijn zoo o n- beken d." Tot welke ongerijmdheden men dan komt, moge blijken uit twee voorbeelden. Toen in 1918 de heer J. Schouten can didaat werd, beriep zelfs do hoogste par tijleiding zich op die onbekendheid, en kon hij met moeite nummer 10 van do lijst worden, dank zij nog het standhou den van de Rotterdammers. De heer Schouten ongeschikt en onbe- k w a a m, wijl onbekend. Alsof hij een groot man werd, door zijn latere be kendheid en het, ondanks die onbekend heid, niet al reeds was. En het tweede voorbeeld dateert uit 1922. In een vergadering van zekeren Kieskring werden de ingediende groslijst- candidaten botweg een „waschlijst" ge noemd: „Wal een onbekende grootheden", „Wie kent die menschen nu!" En als voorbeeld ter illustratie werd toen uit die „waschlijst" de heer Amelink ge noemd Amellnk, die nota bene niet slechts nationale, doch zelfs internationa le hekendheid genoot. Veeg daar nu nog hij, dat het resultaat van bovenstaande factoren er toe leidde, dat op de candidatenlijsten in 't alge meen en op die van leiden in 't bijzon der de mannen ontbraken uit eigen omge ving, die mea voor du propaganda er gaarne op had gezien (met uitzondering van den heer Warnaar, maar die, ook al weer, door die „onbekendheid" in een deel van den Kring, .op een onmogelijke plaats kwam te staan) en ge hebt de oor zaken, van algemeene onvoldaanheid or^- zer mensehen Niet de rroepsindo.eling. Dat liet do groo'.c massa koud. Maar de wanorde en., de ongemotiveerde achteruitzetterij we gens persoonlijke antipathieën, daarin liggen de gebroken. Ik had een en ander wel wat beknopter kunr.en zeggen, doch deed Iet liever wat' .breeder, om niet alleen tc beweren, doei ook te hiwj'i'en Vorder gaat mijn taak in deze ge zonden" niet. Een uiteenzetting, hoe ik mij dan da beste oplossing voorstel, ligt hier niet op mijn weg, al heb ik daarover natuurlijk mijn opinie wel. Moge het door eendrachtige broeder lijke samenwerking, gelukken voor de toe komst de klippen in dit gevaarlijke'vaar water te omzeilen, én een wijze van can- didaatstelling vast te stellen, die bevordei*- lijk is aan de eenheid onzer A.-R.-partij, tot heil van land en volk, onder den zegen Gods. Nog rest mij, geachte redactie, U te dan ken voor uw plaatsruimte en den lezer voor zijn geduld. H. NIEUWENHUIJZEN. Zegwnart, 29 Oct. 1923. de van Ouds bekende Nieuwe Rijn 47-48 Kollie- en Theehandel te Leiden - Tel.1966 MEVROUW, Onze vorige Thee-aanbieding Is werkelijk een groot succes geweest, en was voor mijn zaak een zeer goede en mooie reclame. Om echter aan al de nabestellingen en aanvragen te kunnen voldoen, hebben wij wederom een groote partij Fraai Gedecoreerde Hoogmodel Theebussen aangekocht, en verpakken weder orders van 5 pond Thee geheel gratis in deze mooie Trommels, n.m,: De fraaie Theebussen zijn op heden in de étalage geëtaleerd, Fraaie Moderne Gedec. Bussen voor Koffie, Thee en Suiker, gevuld me* 1 Kilo Gegar. Zuivere v. Houten's Cacao, per Kilo Bus 80 ct. in Luxe Verpakking per Kistje, n.m,: Als „bijzondere Reclame" bieden wij U aan per Blik van M f OK netto 3 pond na4m%9 Blikken worden 20 ct. in rekening gebracht. Heerlijke Gemengde Koekjes per Blik van netto 3 pond DC1 Bestellingen (boven f5.—p uitgezonderd Suiker), per bode of schipper afgehaald, worden franco geleverd. 9819 kZfc-' Aanbevelend, A.s. Zaterdag en Maandag hebben wij een zeer actueele Levende Rhumnuts Reclame in de zaak, mogen wij U tot een bezoek uitrioodigen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6