Nil !UW el .eidst :W( ut -i Tweede Blad] Vrijdag 2 November 1923 Van 's levens diepten. ZiJT GIJ BEVREESD OM TE ETEN? MAAKT DYSPEPSIA U RADELOOS? de rechtsche samenwerking. i De Standaard zet nog eens nader uit- een, de beteekenis van liet Vrijdag ge- j vallen votum door de rechtsche partijen. Al had na de invoering van de Evenre dige Vertegenwoordiging, het coalitiebe- grip zich gewijzigd, en viel er niet meer onder te verstaan, wat men er vroeger onder verstond, zoo was er toch saamwer king tusschen de 3 rechtsche groepen op min of meer vast accoord. Een accoord, dat niet tusschen de Ka merfracties, nog minder tusschen de par tijen in het land gesloten was, maar dat hierin bestond, dat ieder der partijen voor zich steun had toegezegd aan het rechtsche Kabinet op grond van de om- standigheid, .dat .men zich met het pro gram van het Kabinet vereenigd had. I „Aan dat Kabinet is. nu de doodsteek toegebracht; niet door zijp vijanden, maar door zijn. vrienden. Eigenlijk mag men zeggen door zijn naaste vrienden, ji D e T ij d heeft dat sterk gevoeld toen het blad schreef, dat op dien dies ater de R, K. Staatspartij ineenzonk, wier kracht I een kwarteeuw had gelegen in de een heid, die op dien Vrijdag gesloopt werd door een slecht begrepen en parlemen- tair wildo democratie. 1 In dit feit ligt de verder reikende be- teekenis van den 26en October, f: Niet dat we van oordeel zijn alsof de j>, R. K. Staatspartij voor goed in tweeën is uiteengevallen. Dat allerminst. Maar wel me.enen we, dat liet gebeurde heeft aangetoond, dat een deel der R. K. Ka- merfractie zóó weinig politieke zelfcon trole bezit, zoozeer valt onder d,e om- I schrijving parlementair wilde de mocratie (Do Tijd), dat het ons toe schijnt, dat de basis voor een saamwer king tusschen de 3 rechtsche groepen weggevallen is. Immers die basis is, dat men wederkeering op elkaar aan kan; ook als het er spant; ook als de politieke tegenstander zijn verlokkend gefluit doet hooren; ook als de vleiende lip zich hoo ien laat. Voorwaarde voor vruchtbare saamwer- j king op politiek gebied is, dat men on voorwaardelijk op elkaar rekenen kan, waar liet zaken betreft, die men kende I toen men met elkaar in zee ging. Geen verwijt treft de A. R. en C. H. fracties. Ze stonden als één man achter het Kabinet. f Geen verwijt treft den heer Nolens. Hij deed wat hij kon. Maar de R. K. fractie j als geheel genomen heeft niet beant woord aan rechtmatige verwachting. Al wpxen de motieven der 10 dissidenten j. ook nog zoo achtbaar, het feit is. niet weg te redeneeren,dat het politieke inzicht ten eenenmale ontbrak, dat men niet be- softe wat men deed, dat men den grond slag der rechtsche saamwerking ver nielde n Aangetoond wordt dan, dat niet de heer Golijn de doordrijver van de Vloot- wet was, maar dat bet Kabinet, bui ten medewerking van den heer Colijn tot spoedige behandeling besloot. „Zoo is de daad der 10 een opzegging van het politiek vertrouwen in het Kabi- net geweest. Alle verzekeringen van het tegendeel kunnen dit feit niet ongedaan maken. f Maar juist daarom sloeg die daad ook een breuke in de rechtsche saamwerking. Voor een Kabinet der rechterzijde is geen basis meer, omdat niet langer op eten vaste meerderheid voor zulle een Kabinet te rekenen valt. Wat nu geschiedde, kan elk oogenblik 1 op een belangrijk onderdeel van Staats beleid opnieuw plaats grijpen; ook dan als het een programpunt van het Kabinet betreft. Als links maar genoeg de groote trom roert, komt dadelijk het gevaar op, dat sommigen uit het regeeringskamp op de vlucht slaan. I Zoo is de ongeschoolde, of, naar I het woord van D e Tijd, de parlemen tair wilde democratie de oorzaak, dat FEUILLETON 32) Daar kwam Nelly aan, in ivoorkleuri ge zijde gekleed; haar sleep werd gedra gen, door twee kleine jongens minia tuur-pages uit vroegeir eeuwen. In plaats van een wit bruidsbóuquet had zij een bijbeltje met ivoren band in haar hand. Een sluier van Brusselscbe kant hing over haar gezicht. De droevo oogen 'wa ren: vast op den bijbel gericht. Ja, zij >zag cr zoo ernstig en plechtig uit, dat zij meer geleek op een christen-martelares op "weg naar den brandstapel, dan op een bruid. t Wybert's geweten plaagde hem een beetje, toen hij haar zoo zag en haar treurigen ernst opmerkte. t Even sloe'g Nelly haar oogen op naar den 'dominee, maar onmiddellijk keek hij een anderen kant uit en zijn gezicht was als van marmer. Zijn stem was even diep en doordrin gend als altijd, maar1 er iwas toch een on gewone Mank in, f'oen hij den dienst leidde. Hij was gekomen ,aan do wóórden: >,ïk eiself fvan u beiden, zooals !gij zult antwoorden op den vreeselijken Dag des laats ten Oordeels, Wanneer de geheimen Tan alle harten aan het licht zullen ko- *non, dat ,als een uwer eenigo verhin'de- P11? Weet, waardoor 'gij niet Wettig in den echt "verbonden kunt worden, dat gij du nu bekent. Want weest verzekerd, dat 2'J die verbonden worden op een andore Wijze dan Gods Woord toestaat, .niet door een rechtsch parlementair Kabinet niet mogelijk meer schijnt, en dat naar wij vreezen de politieke chaos nadert, 'evenzeer als de financieele. Het verheugt ons, dat bij C. H. cn A. R. beter inzicht overheerschle. Met name wenschen wij nog eens op den voorgrond te stellen, dat onzerzijds niets onbeproefd is gelaten om het Kabi net in staat te stellen zijn taak af te wer ken-. Niet alleen, 'dat de houding onzèr club geen oogenblik van aarzeling te zien gaf, ook het feit, dat de leider der A. R. Par tij zelf onder do bemanning van het tot zinken neigende schip plaats nam, legt daarvan getuigenis af. Tot het laatste oogenblik zijn we trouw gebleven aan het eens gegeven woord. Gelijk ook in het politieke leven be- foamt. KERK EM SCHOOL NED. ÏÏERV. KERK. Beroepen. Te Winterswijk: J. N. Bakhuizen v. d. Brink te Nieuw-Dordrecht, Bedankt. Yoor Puttershoek: C. J. y. d. Graaf te Kockengien. GEREF. KERKEN. Bedankt. Voor Katcn&reclitBr. J. Thijs te Mepp'el. Bevestiging, Intrede, Afscheid. De heer O. L. v. d. Veen, docts. te 'Amsterdam, hoopt Zondag 25 November a.s. zijn intrede te doen bij do Doopsgez. gem. tc Wie ringen, na bevestigd te zijn door ds. J. M. Leendertz van Koog-Zaan dijk. Toegelaten Evangeliebediening. Het Provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft tot de Evangeliebedi&ing in de Nederlandsche Hervormde kerk toege laten do heereri. Adr. Warbena te Zeve naar en' E. A. A. de Vreedo te 's-Graven- hage (van de universiteiten te Utrecht en! te Leiden.) Jubileum Ds. H, Janssen. Ds. H. Janssen, leger- en vloopredilcanfc ill Algemeenen Dienst, hoopt in verband, met zijn vijf en twintig jarig ambtsjubi leum Zondagavond a.s., te half zes in het gebouw der Chr. Gereformeerde kerk, Snookstraat te Den Haag een gedachtenis rede uit te spreken. Godsdienstonderwijzer. Tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente te Delft is benoemd de heer A. Barneveld te Huizen. Art. 8 D. K. O. De classis Zwolle der Chr. Geref. Kerk heeft den heer K. G. v. Smeden te Zwolle toegelaten zich voor te bereiden voor het examen volgens art. 8 der Kerlcen-Orde- ning voor het predikambt. Een nieuwe Geref. Theol. Hoogeschool. De part." Synode .van het -nieuw gecon stitueerde Kerkdistricb „Aan de Kiraly- hago" in Zevenburgen <zal een Theologi sche Hoogeschool oprichten om uit haar gebied dienaren des Woords op te leiden. Het zevende leerjaar. De ,,N. R. Ct." deelt mede, dat te Amersfoort voor het kantongerecht een paar ouders uit Barneveld zijn versche nen, wier kinderen met 1 April van dit jaar van school waren gegaan, omdat zij de zes klassen der lagere school hadden docrloopen. Later kwam heb schrijven van den Minister van Onderwijs inzake de strenge toepassing over het verlat& der school het bezoek van bet zevende leerjaar, of bij afwezigheid daarvan nog maals het zesde leerjaar to volgen. Dat vonden de ouders niet noodig en de waar nemend kantonrechter mr. Stadig, stelde die ouders in heb gelijk en er volgde geen straf voor ongeoorloofd schoolverzuim, Hongarije en de Geref. Kerken. Do Hongaarsche Regeering heeft, naar de Stand, meldt, toegestaan, dat de Gereformeerde Kerken in Hongarije, in dien zij willen, recht zullen hebben voor hun 'predikanten en Chr. onder wijzers bij het landbouwreform bouwgrond te eischen waardoor zij het tractement van predi kanten eni onderwijzers kunnen aanvullen Go'd verbonden zijn cn dat hun huwelijk niet wettig is." Op het eind van deze machtige .woorden hoorde men het igeratel van wielen, 't ge loop van voeten en stemmen, dio de stilte in de^ kerk verstoorden. Iedereen keek naar de deur. Wybert, die met een leugen op de lip pen den dominee 'wilde antwoorden, draaide zich onwillekeurig ook naar de deur en zag vol ontzetting Frits Delame re, lYiergezel'd van twee diames en een ouderen heer naar 't midden van de kerk komen. Mevrouw Delamero keek' eveneens en zag het treffende evenbeeld van den man, die voor het ialtaar stond. Hu'n oogen hadden elkaar reeds geztocht en gevonden en met open armen kwam. hij op haar toe, terwijl hij fluisterde: „Moeder!" Zij was verward, ontzet, en staarde van den een naar den ander met een trek van niet-begrijpen op haar gezicht. Maar die onzekerheid duurde slechts kort. Zij vergeleek 't ware met 't namaak; zij zag den blik van ernst en verontwaardiging in Frits* oogen en een van schaamte en angst an die van Wybert en zij begreep, dat zij het slachtoffer was 'geweest van een handige en gewaagde bedriegerij. „Wat wat beteekent dit alles?" vroeg zij met zwakko stem, terwijl het publiek met ingehouden adem naar vo ren drong om zijn antwoord te hooren. „Het beteekent," begon Frits, „dat u en anderen slachtoffers zijn geweest van een gewetenloozen schurk. Die man, daar" en hij wees met zijn vinger op Wybert, heeft gerekend, op een schijn baar ongeneeslijke wond aan miju hoofd, Gedurende den ganscben dag gepijnigd en des nachts wakker gehouden door de folterende smarten van slechte spijsverte ring is het niet te verwonderen dat de maaglijder bijna radeloos wordt gemaakt en zich afvraagt of een zoodanig leven wel bet lijden waard is. Zoo was de toestand van menig lijder totdat bij tot de overtuiging kwam dat Gebismureerd Magnesium hem snel en on feilbaar verlichting van zijn lijden brengt, hem in staat stelt zijne maaltijden over dag met smaak te nuttigen en hem des nachts verkwikkenden xustigen slaap ver zekert. Duldt Uwe slechte spijsvertering geen oogenblik langer zij kan ernstige gevolgen hebben als U deze aandoening verwaarloosd. Schaft U heden een flacon Gebismureerd Magnesium aan en gebruikt een half theelepeltje van dit poeder in wa ter na Uw eerst volgenden maaltijd en hrhaal deze dosis zoodra U het geringste spoor van terugkeer der pijn bemerkt. Een paar minuten nu do eerste dosis zult gij reeds verlichting icljer pijn bespeuren en het zal U speódig- duidelijk zijn waarom personen! die vroeger plachten te lijden evenals U thans vertellen dat zij nooit willen blijven zonder GEBISMUREERD MAGNESIUM Gebismureerd Magnesium Dépot, Nas- saukade 314, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle goedo Apothekers en Drogisten, oa. bij REYST KRAK. 2035 .Weigert allo vervanginsmiddelen. Let er op dat gij bet echter Ge ls bismureerd Magnesium krijgt. X of verboogen. Er zijn in Hongarije n.l. twee kerkelijke gemeeruten, die geen of een zeer laag tractement aan de dienaren des Woords geven maar in plaats van geld een stuk landbouwgrond, dat de pre dikanten dan zelf moeten exploiteeren1. Vele kerkelijke gemeenten hebben echter zoo'n stuk grond nog niet. Ds. Alex. Csekey. Ds. Ccekey, die verleden winter nog in Amsterdam aan de Vrije Universiteit studeerde en thans in Hongarije terug keerde, is door Bisschop Dr. L. Ravasz als particuliere secretaris benoemd. De Wartburg in gevaar. Ds. C. F. Westermann, Luth. pred. te Amsterdam, tchrijft: Weet men dat de Wartburg in gevaar is? Dat de allernoodzakelijkste middelen ontbreken om dit bij uitnemendheid Pro- testantsch monument voor verval te be waren? De uitwendige bouw, de prachtige fresco's van Schwind, voorstellende de ze ven werken van barmhartigheid van de heilige Elisabeth, do Bezoldiging van het onontbeerlijkst personeel dat alles eischt zooveel geld, dat, zonder buiten gewone financieele hulp, ook van andere Protestantsche landen, het niet te betalen1 valt. „Duitschland", zoo heet het in den oproep, dio van de Vereenigde „Fieundo der Wartburg" uitgaat, „heeft veel verlo ren. Laat ons onze heiligdommen alhans niet verliezen". En voorzeker, een heilig dom is de Wartburg. Niet alleen in Duitschland, alle Protestantsche landen hebben er belang bij, dat de Wartburg niet tot verval worde gedoemd. De burcht, waar Walther von der Vogelweide en Wolfram van Eschenbach hun liederen zongen; waar zij is afgedaald om haar weldaden te brengen in de hutten der armen; de burcht, van waar nog groioter zegen is afgedaald in millioecien harten door Maarten Luther, die er vertoefde en er het Nieuwe Testament vertaalde: de Wartburg, aan welks voet, in Eisenach, Joh. Seb. Bach is geboren, de waardige evenknie in het rijk der toonkunst van wat Luther was op het gebied der religie dat machtig monument moet voor gansch de Protestantsche Christenheid tot eiken prijs bewaard blijven. Het is een eere schuld tegenover bet voorgeslacht die wij in het herstel van dat heiligdom hebben te voldoen. die 11c gekregen had op den Weisshorn en door zijn wonderlijke gelijkenis op mij is het liem gelukt mij in huis en naam te vervangen. Maar God zij gedankt, dat ik nog juist bijtijds genezen ben om ver der kwaad to voorkomen!" Wybert keek rond als een herl, dat in gesloten is. Hij begreep wel, dat hij ver slagen-was, maar zijn moed had hem nog niet geheel en al verlaten. „Ik beken mijn nederlaag. Ik heb alles op liet spel gezet en verloren. Grooten spijt heb ik daar echter niet óver ge loof me, want ik werd dit gewaagde spel moede en ben blij dat het uit is. Herinner je je," zeide hij, zich tot Frits wendende, „dat je eens hebt gezegd, dat je er niet legen op zoudt zien om voor korten tijd met mij van plaats te ruilen? Wel, ik heb mijn voordeel gedaan met de om standigheden om die verwisseling te ver wezenlijken. Ik stond voor de verleiding cn bezweek. Men hooft nooit veel goeds van mij gedacht en je zult mij nu ook wel niet willeni gelooven. Doe met mij wat je wilt. Welke foltering ik ook nog zal moeten lijden, ze zullen nooit zoo erg zijn als de 'helsche gewetenswroeging, waaraan ik de laatste weken ten prooi ben geweest." Hij kruiste 'de armen oVer de borst on keek bijna uitdagend in het rond. De me nigte opende zich en uit de omstanders kwam een vrouw, die smeekende haar hand op zijn arm legde en zeide: „George, er zijn er twee, die je nooit verlaten zullen, vrat de wereld ook moge zeggen of doen God en ik." En hij keck in de betraande oogen van Wie 'dat gevoeld, zende mij (Nic. Witsen kade 34,) een gift voor 't herstel van den Wartburg, die ik dan gaarne overmaak aan het comité „Freunde der Wartburg" in Eisenach. DE POLITIEKE DOODGRAVER. Er is, schrijft de Nederlander, een man is ons lieve vaderland, die nu al vele jaren bij een grafkuil staat. Van den vroegen morgen tot den laten avond staat hij bij dien luguberen put en hij wacht, daar maar steeds op bet lijk, dat daar in rusten moet. Er is één in ons land, waarvoor bij dien kuil gegraven heeft en zijn idéé fixe is het nu maar, dat hij de eer moet heb ben het stoffelijk overschot ter aarde te bestellen. En omdat het nu eenmaal een idéé fixe is, dat hij in zijn brein heeft gekweekt, al die jaren van zijn wachten, is hij ook wel eens abuis geweest en zag hij weieens een lijkstoet phatamoTga- -nisch aankomen, zooals dat vaak pleegt te geschieden bij lieden, die met den helm geboren zijn. Dan hief hij een gehuichelde klaagzang aan, gehuicheld, want in zijn ziel was immènse vreugde over den dood desge nen, naar wiens einde hij zoozeer had verlangd. Was de zins verrukking dan weer voorbij, dan werd rijn klaagzang een woeste huilbui,, die overging in een onsamenhangend gebrabbel, waarop dan eindelijk weer weldadige stilte volgde. Nóg staat dio doodgraver bij den open kuil. De jaren wentelden er over heen alsmede over het vergrijzende hoofd, waar het idéé fixe bleef huizen, het idéé fixe, waar wonderlijke droomen aan ont bloeiden. Waakzaam en vol zórgen voor den kuil, dien zijn hand schoon hield van onkruid en andere wilde gewassen, bleef de dood graver op zijn post. Ook dezer dagen be gon er weer iets van hoop in zijn oog te twinkelen. Zijn oor ving een bood schap op, die hem een goede ure, de lang verheide ure beloofde. En in zijn teeder gekoesterde droom-vizioenen beg-on weer 'ihet beeld eener plechtige lijkstatie te groeien. De samenwerking der rechtsche partijen zou worden ter aarde besteld. En zijn lippen prevelden reeds innig- vroom: dat zij in vrede ruste. Maar ziet, het beeld vervluchtigde weer in den triesten herfstdag, als altijd loste het zich op. En het onsamenhangend gebrabbel, uiting van bitterheid en niet te bedwingen woede, begon weer, als zoovele malen. Wie bet Vaderland las, een dag na den val van het ministerie, zal daarin den gehuichelden klaagzang hebben be luisterd, in het Vaderland van 30 October vangt men reeds de eerste klan ken van de uitgebrabbelde verbolgenheid op. En wie de doodgraver is behoeven wij nu niet meer te zeggen. Als Vondel vraagt: Waar werd oprech ter trouw, dan tusschen man en vrouw, ter wereld ooit gevonden, dan kunnen we daarop nu antwoorden: er is éen trouw, die grooter is. Dat is de trouw van den doodgraver van het Vaderland, want hij trot seert alle weersgesteldheid om toch maar het lijk der coalitie te mogen ter aarde bestellen en hij wacht nu al zóóvele ja ren achtereen Laat de man maar blijven op zijn post. Eens, wie zal zeggen, hoe spoedig mis schien. komt er een andere lijkstatie aan bij den kuil, dien bij gegraven heeft, maar voor een ander. Als de Vrijheidsbond eenmaal ter ziele is, kan hij dan begraven worden door iemand van de eigen familie. En diens klaagMed zal geen gehuicheld klaaglied zijn. BINNENLAND De heer Schouten over den poiitieken toestand. Gisteravond heeft het Kamerlid de heer J. Schouten te Rotterdam gesproken over den poiitieken toestand. Aan het verslag van die rede in de Maasbode ontleenen wij bet volgende: De S. D. A. P. heeft thans woorden van waardeïring over voor degenen, die den moed hadden om tegen te stemmen. Doch Barbara, zijn. vrouw. Die slag was nog de pijnlijkste van alle. „En ik ben nummer drie!" Een uitroep van verwondering liet zich hooren, toen dokter Ullathorn naast Wy bert ging staan. „Je kent mij niet", zeide hij, maar dat zul je spoedig inzien. Ik ben je vader, George de vader, die je verlaten heeft, toen je nog een kind was, en die over je bad moeten waken, toen je opgroeide tot man. Laat mij die fout herstellen. En nu, mijnheer Delamere, vraag ik u om uwe belofte te vervullen." „Heel graag", zeide Frits Delamere, terwijl een trek van medelijden over zijn gelaat kwam. „Wybert," ging hij voort, ,,je hebt schandelijk gehandeld; maar ik begrijp wel, dat je, zooals je reeds ge zegd hebt, het slachtoffer bent geworden van de omstandigheden en dat je daaraan hebt toegegeven in plaats van je te ver zetten en met Gods hulp te overwinnen. Jij hebt er je voordeel mee gedaan, toen jk mijn verstand verloren had, maar de kunde van je vader is God's instrument geweest, dat mij het verstand heeft te ruggegeven. Daarom vergeef ik je van harte, on nog meer, ómdat mijn ziekte mij tot zogen is geweest. Ik heb daardoor een der edelste vrouwen op de wereld leeren kennen. Moeder,'mag ik u in deze gewijde plaats haar voorstelleA, dié een oer is voor Christus en zijn kerk." Meieen nam hij zuster Clara bij de band en bracht haar vol eerbied naar zijn moeder. Deze merkwaardige' geschiedenis was het praaijo van den dag in 't dorp. Velen waartoe was meer moed noodig? Dio menschen moeten het nu wel zuur krij gen! Die hulde i3 de vrucht van een re- volutionnaire mentaliteit, waardoor dio hulde wel in liet tegendeel verkeert. Wie moet de moeilijkheden der crisis dan oplossen? De oppositie, die over do geheele linie vrij baan beeft. Men heeft de meening.in R. K. krin gen, dat het gebeurde niet behoort te lei den tot verbreking der coalitie. Voor mij staat vast, aldus spreker, dat oj dit oogenblik de samenwerking tusschen do R. K. Staatspartij en do beide Protest.- Christelijke Partijen niet meer mogelijk is, omdat de R. K» Staatspartij op een der vitale punten van regeerbeleid ver-» deeld is, omdat de leider der R. K. Staatspartij niet meer kan spreken na mens zijn fractie als het gaat over bet defensie-beleid. Men moet dit feit niet vergrooten, maar ook niet verkleinen. Voor spreker staat het vast, dat de op-i positie geslaagd is onder leiding van Troelstra. Nu moge iedere Vrijheidsbon- der en iedere Katholieke tegenstemmer zich willen ontworstelen aan die conse-» quentie,maar dit wascht het water van de zee niet schoon, dat de oppositie een 'geconcentreerde actie was onder Jeiding van mr. Troel s tra. Waarom dit zoo duidelijk te zeggen? Opdat het Nederlandsche volk in al zijn geledingen begrijpe de beteekenis van de beslissing, welke de vorige week gevalt len is. Het gaat er om, welke beteekenis een oppositie heeft. Deze oppositie is ge-* slaagd onder leiding van mr. Troelstra, •vandaar dat de R. K. pers dadelijk haar oplossing zocht in het optreden van Troelstra. Daartegen te jammeren baat niet, dat bad men te voren moeten inzien. Men kan nu eenmaal de constitutioneele zeden niet op zijde zetten. De rem voor de oppositie in het Staat-* kundig leven moet gehandhaafd blijven. Anders gaat de oppositie ontaarden in een kwajongens werk. Persoonlijk is spreker met de leiders der partij van oordeel, dat H. M. aan mr. Troelstra de vorming van epn Kabinet moet opdragen. 1 En zoo eenigszins mogelijk moet er ko-» men een parlementair Kabinet. Daar kan men niet af, voordat de oppositie hiertoe •haar onmacht ge'oond heeft. Vervolgens moet de positie tusschen do R. K. en de Prot.-Christ, partijen dag helder zijn en daghelder blijven. Het meet geen gelijmd kopje worden, dat weer uit elkaar valt, als er weer heete thee in komt. Voor dat vast staat kan van een rechts Kabinet geen sprake zijn. Geen gordijntje, geen vergoelijking, geen ver doezeling, maar helderheid en zakelijk heid. Als dat niet geschieden kan, dan is het met de coalitie uit, niet voor altijd, maar voor dit ocgenblik. Noodzakelijk is dit alles, omdat het gaat om de, volgens A. R. beginselen, pri-* maire plicht van de regeering: de verde diging en handhaving harer zelfstandig heid. De positio is moeilijk, doch niet ge schapen docr ons, eindigde spreker zijn betoog, inzake dit punt. Het faillissement der Z.-H. Crcdiet- verceniging. Het gerechtshof te 's-Gravenhagc heeft recht gewezen in zake de vordering, in gesteld door de curatoren in het faillisse ment van de Zuid-Hollandsche Crediet-* Vereeniging te 's-Gravenbage tegen den gewezen directeur dezer instelling den heer W. J. J. A. Truffino, tot schadever goeding, omdat deze bij het verleenen van credieten het door de statuten daarvoor, toegestane bedrag zou hebben overschre-* den. De directeur werd aansprakelijk ge-» sleld voor hetgeen boven het geoorloofd maximum op de crediet-nemers onver-» haalbaar bleek. b Door de Haagsche Rechtbank was in eerste instantie de vordering tot betaling van een schadevergoeding aan curatoren van f 1.700.000 toegewezen. Thans heeft het Hof beslist, dat de vor dering ten volle haar rechtvaardiging vindt in de in de dagvaarding gestelde feiten en dat de heer Truffino aansprake-» lijk is, voorzoover het maximum werd overschreden. Het Hof bevestigde daarom 1 het vonnis van de rechtbank. waren teleurgesteld, dat ze geen trouw plechtigheid hadden gezien, maar dit ge mis werd hun na verloop van eenigo we ken ten volle vergoed, toen er twee huwe lijken ingezegend werden, in plaats van één. Zuster Clara werd de vrouw van Frits en Nelly dio van dominee Chester. Dokter Ullathorn'hield zijn belofte. Hij deed zijn best, om Wybert te vergoeden wat hij hem in zijn jeugd had lo kort ge daan en gesteund door zijn vader on door, zijn liefdevolle vrouw begon Wybert oen nieuw leven. Langzaam werd het kwade ■in hem gedood en daarvoor nieuw zaad gestrooid. Frité en Clara spraken dikwijls over do Vgeemde omstandigheden, waardoor zij elkaar hadden leeren kenen; en dan her haalt Frits telkens den tekst, dien hij vcor Wybert bad opgezegd, toen zij den Weiss- born bestegen: „Hij beeft de wateren met zijno vuist gemeten, en van de hemelen met de spau de maat genomen, en heeft met een drie-»^ ling het stof der aarde begrepen, en do bergen; gewogen in eene waag, en de hcu-^ velen in eene weegschaal." En altijd is Clara's antwoord daarop met een teederen handdruk: „Ja, Frits! Hem zij alle lof en eer tot in alle eeuwigheid! Amen!" i EINDE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5