iieuwelisÉConi Tweede Blad Dinsdag 30 October 1923 MR. TROELSTRA AAN HET WOORD. Voor spGodige Kamerontbinding. De Soc. Democratische bladen hebben uitgesproken voor Kamerontbinding niets te gevoelen. Maar Mr. Troelstra die weer gevaar lijke dagen doorleeft en die weer in staat zou zijn vergissingen te begaan, denkt er anders over. Met verlangende oogen kijkt hij naar het regeeringskasteel, waar hij toch wel heel graag een tijdje zou willen zetelen. In 'n gisteren te Amsterdam gehouden vergadering verklaarde hij o.m.: „Wij voelen nu weer in het middel punt te staan van den democrat: schen vooruitgang. De vlootwet is van de baan on de een zijdige bezuinigingspolitick is thans ver oordeeld. „Maar - en nu volgen wij het verslag van de Tele g-r. het voornaamste is, dat de beruchte antithese thans een deuk heeft gekregen, waarvan het zeer de vraag is, of zij zich daarvan zal herstel len. Indien de verwachtingen, welke door deze breuk zijn opgewekt, blijken te ver wezenlijken, dan zal de stemming op Vrijdag van groote beteekenis zijn in de politiek van ons Nederlandsche volk. Als spr. daartoe had meegewerkt, dan was dat de kroon op zijn werk. (Ap- plaus). Thans wilde spr. nog iets zeggen, als een der politieke koppen. Wat nu? De legeering is gevallen en met een bezem weggevaagd. (Geroep: met een zweep). Hoe wordt de crisis opgelost? Waar wij sociaal-democraten aan deze crisis hebben medegewerkt, zijn wij ook verplicht aan de oplossing daarvan mede onze krachten te wijden. De zaak is echter niet zoo eenvoudig. Want de tegenstemmers hebben niet om dezelfde redenen tegen de Vlootwet ge stemd. De heer Dresselhuys c.s. hebben medegewerkt aan de crisis. Zij liebben duidelijk gezegd te zijn tegen een vloot wet, maar niet tegen een vlootplan. Deze stem beteekent heel wat anders dan die der S. D. A. P. Er zijn er ook, die eerst de begrooting willen afwachten, om te kijken, of er nog centen in kas zijn. De tegenstand van de S. D. A. P. was niet op technische gronden gebaseerd, al heeft de heer Hugenholtz de technische be-; zwaren uiteengezet. De phalanx tegen de vlootwet is dus seer verschillend. Zouden die heeren met elkaar een andere regeering kunnen vor men? Die vraag kan niet toestemmend worden beantwoord. Als er een regeering komt, die wil rc- geeren, moet men komèn tot een gemeen schappelijk program. De vlootwet is van «de baan, maar op den achtergrond stond de tegenzin tegen de -eenzijdige bezuini- gjngspolitiek. Er waren in de Kamer vele tegenstanders van de intrekking van bet bewuste artikel 40. Dan komt de vraag, hoe gaat bet met de werkloozen? Moet er belasting gelegd worden op thee en ta bak? Wil een regeering al deze vragen oplossen, dan moet zij het op dit gebied eens zijn. Het is een troebele geschiede nis, want bij de tegenstemmers zitten zoovele elementen. Er is nog een moeilijkheid. Om te re- •geeren moet je minstens 51 leden der Kamer achter je hebben. Waar die van daan te halen? Er hebben 10 katholieken tegen ge stemd, maar als je de 10 vrijheidsbon- ders als tegenstanders van democratie schen vooruitgang in hun plaats krijgt, jd9.11 blijft bet nog 6040. Bovendien zijn deze vrijheidsbonders intellectueel, en dus vormen zij een belangrijken tegen stand. Wat willen de S. D. A'. P.'ers?, vraagt spr. De heer Troelstra had gelezen een interview van mr. Marchant in „De Tele graaf'. Deze heeft gezegd, dat de oplos sing is een rechtsch ministerie. Deze oplossing kan spreker onmogelijk aanvaarden. Ons uitgangspunt moet zijn, geen rechtsche regeering te herstellen. "Wij willen op den duur een rechtsche regeering onmogelijk maken. Principieel is de S. D. A. P. be reid, de consequenties vafL haar houding te aanvaarden. W'.i bobben deze politieke atmosfeer tot FEUILLETON Van 's levens diepten. SI) Bij Frits was er duidelijk een groote verandering te zien. Hij was een geheel ander mensch geworden. Hij zag nog wat bleek, maar de kleur van de gezondheid keerde langzaam op zijn, wangen terug, zijn oogen stonden beider, zijn stap was niet meer wankel. Tot nog toe bad Clara m&ar weinig m'ct hem over zijn verleden gesproken, 'daar zij wel wist, dat zijn herinnering daaraan langzaam zou terugl komen. Op dezen morgen echter had zij een zwaren plicht te vervullen en bij kleine beetjes zocht zij hem terug te brengen tot den dag, waarop hij in den afgrond ge-; stort was. - - i 1-^ *-1 ,',Ik zou je zoo graag veel leed willen besparen, Frits," Zij noemde hem zoo omdat hij dat altijd: nog wilde „maar weet jo nog alles wat er gebeurd is op dien dag?" „Ja, ja; alles herinner ik' 1110 nu weer," zeide hij met een rilling. „Ik weet dat ik samen met George iWybert van het hotel „Lammer"- wegging; we beklommen den Woisshom; en toen 0 God, het was Öeeselijk, mijn voet gleed uit en 't was stand gebracht. Wij staan aan liet hoofd van de troepen buiten het parlement. Wij zijn de voor name schuldigen aan den val van dit Ka binet. Wij zijn bereid, de aan sprakelijkheid to aanvaarden en de gevolgen er uit voort vloeiende. Men zegt vaak, dat de S. D. A. P. als het eenigszins kan, buiten de regeering moet blijven. Een oppositie heelt zeker eenmaal ook de aanvoerders van de schare eenmaal ook de aanvoeders van de schare buiten het parlement en hebben Tekening te houden met de congresbesluiten tegen het militarisme. Als wij niet bereid zou den zijn met andere democraten de ver antwoordelijkheid der regeering te dra gen, dan is de democratie reddeloos over geleverd aan de ergste reactie. Wij moe ten klaar staan, om zoo noodig dat. wat wij willen in de regeering, ie verdedigen. Maar hoe kunnen wij dit? Het program der sociaal-democraten kan niet werden uitgevoerd, als wij steunen op dit parle ment. De tegenwoordige Tweede Kamer is niet de goede vertegenwoordiging der kiezers geweest. Omtrent de bezuiniging was aan de kiezers in 1922 immers niets gezegd. (Mr. Troelstra heeft zeker nooit het A. R. program gelezen). 't Kwam spr. voor, dat wij vóór het be gin staan van een nieuwe periode. Hot. zal onmogelijk blijken voor welke regeering ook, dus ook voor de sociaal-democraten, om in de Kamer een program uitgevoerd te krijgen, zonder het verzuim van 1922 in te halen. M. a. w. aldus riep spr. uit niet zal kunnöa uitblij ven een spoedige Kamer- ont binding. DE RECHTSCHE SAMENWERKING. De Maasbode (R. K.) spreekt als haar oordeel uit, dat getracht zal moeten worden do crisis op te lossen door de vorming van een nieuw rechtsch Kabi net. En dat zij daar kan gevonden worden mits men alweer aan rechtschen kant de gevoels-kwestie ter zijde weet te stel len is dunkt ons reeds hieruit op te maken, dat er geenerlei principieel verschil ter zake 1 andsdefensie bestaat tusscben de tien Katholieke opponenten en liet overige deel der rechterzijde maar bij dezen enkel verzet rees over de mo dus quo. Ons dunkt, op zulk een onder geschikt punt mag de rechtsche samen werking niet afstuiten. Als wij dan ook in de anti-revolutio naire pers de opmerking lezen, dat mr. Troelstra het maar eens moet opknap pen, zijn we eer geneigd te denken aan een ontlading van gevoeligheid dan aan een serieus oordeel, dat op de eerste plaats met 's Lands belang rekening houdt. Men behoeft slechts de meer genoemde Kamerrc-de van den rooden leider er op door te lezen, waarin deze gevoelsmensch zich voor het ministerschap presenteert doch in één adem getuigt „nooit meer oor logskredieten toe te (zullen) staan, onder welk voorwendsel ook, (zich) daartoe nooit meer te laten meesle(e)pen, zelfs niet om onze neutraliteit te verdedigen", om te begrijpen, in welk een toestand van verbijstering onze vaderlandscke po litiek zou geraken, wanneer zulk een stuurman aan de roerpen moest komen. Ons dunkt, wanneer de nu gedupeer den ter rechterzijde zouden willen heden- ken, dat ook zij getuige de geschiede nis van het Kabin/t-Ruys de Beeren- brouck "bij herhaling onoverkomelijke bezwaren hadden tegen voorstellen van de rechtsche Begeering, «bezwaren die tot het afstemmen van gewichtige ontwer pen, zelfs van voorgestelde Grondwets wijzigingen leidden, dan kan hun oordeel over hetgeen thans een deel der Katho lieken zich in geweten verplicht rekende .te doen waarschijnlijk milder klinken en hen mogelijk ook terughouden van. een op gevoelsmotieven genomen besluit, om min of meer baloorig hun eigen weg te gaan. Tegenover de filisofie van mr. Troelstra zouden we de rechten van het gezond verstand willen zien gehandhaafd."- Het wil ons voorkomen, dat hier de zaalc wel wat heel eenvoudig is gesteld. Men kan toch niet veronderstellen dat mannen als Mr. van Schaik, het Kabinet om een „ondergeschikt punt" hebben lal en vallen. KERK EN SCHOOL ICED. HEBV. KERK. Beroepen. Te Sluipwijk: A. Dekking te Kesteren. Te Workurn: H. W. te alsof ik 1net als een sneeuwbal langs de helling rolde. Maar zeg mij eens ik heb er eigenlijk nooit naar durven vra gen wat is er van Wybert gewordeh? Is bij ook over de kloof heen gerold? Of was hij niet zoo gelukkig als ik?" „Wat houdt hij zich toch vast aan die verbeelding!" dacht Clara. >,Go& geve, dat er een eind aan moge komen, als hij zijn vrouw ziel!" Daarop keerde zij zich weer tot hem en zeide: „Neen, Wybert heeft geen letsel gekregen. Hij heeft ge maakt, dat je naar het hotel terug werd gebracht."- „De hemel zegene hem! Maar waar is hij? Ik zou hem wel eens graag willen zien." „Binen een paar dagen zul jc hem zien, als je zoo blijft vooruitgaan. Maar is er niet iemand, anders, die je nog liever zoudt zien iemand, die je veel dier baarder is?" r" -',1 „Iemand, die mij dierbaarder is," her baalde hij. „Ja, mijn moeder, die zou- ik nog liever 'zien." 1 Zuster Clara wist niet goed, wat of boo ze doen moest. Pas had hij gewoon ver standig gepraat, of alles verwarde zich weer in zijn brein. Volgens dokter Ullal- horn was zijn moeder al lang geleden ge storven: maar zonder hem dat te zeggen vervolgde zij zachtjes: „Neen, niet een moeder iemand van .Winkel te VoUerhove Te BeesdG'. Grootjans te Do Meern (U.). Aangenomeni Naar Marken.: N. J. Cupédo, cand. te Leiden. - GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Spijk: M. Meijering to Delfzijl. Aangenomen. Naar HeerenveenW.' Steunenberg te Heemse. B e#d a n k t. Voor DedemsvaartJ. S. Schaafsina te G'asseltérnijéveën. -Jdfeë i CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor" Grand Rapids (Ned. Geref. Gem.): D. J. van Bnunmea to Bos koop. Bevestiging, Intrede, Afscheid. De heer A. J. Hardeman, oefenaar te Wageningien, hoopt Zondag den Hen November a.s. zijn intrede tc doen bij de Geref. Kerk to Roekan je, na bevestigd to zijn door ds. Mol, van Zwartewaal. Zondagavond nam D r. Th. L. H ai t- jema afscheid van de Herv. Kerk te Apeldoorn. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en Prinses Juliana woonden, de afscheidspredikatie bij. Naar aanleiding van Zacharias 2 vers 3 en 4a sprak clo scheidende leeraar over de werken in Gods koninkrijk «n ontwikkelde daarbij de vol gende gedacht-en: lo. do werkers in Gods koninkrijk komen in al hun nietigheid openbaar; 2o. worden zo in hun voorbari- gen ijver schielijk geremd; 3o. wordt bun taak onder de nieuwe bedeeling ontzaglijk verzwaard. Aan bet slot der godsdienst oefening zong de gemeente den scheiden den leeraar toe Ps. *121:3. D s. A. E. -Briiheim nam Zondag morgen afscheid van de Luthersche Kerk te Hoorn, met een predioatic over Johan nes 14 26. Na de gebruikelijke toespra ken werd hem Gezang 325 4 staande toegezongen. D s. H. H. Enklaar hield Zondag morgen zijn afscheidspredikatie voor de Ned. Herv. Gem. te Almelo. Gepredikt werd over Marcus 14:34b. Verschillende toespraken volgden, waarna den scheiden den leeraar werd toegezongen Gezang 224:5. DSi. E., die naar Oud- en Roodkerk gaat, heeft G jaren te Almelo gearbeid. Kerkelijke Armenzorg. De Synode der Ned. Herv. Kerk benoem de een commissie, die de opdracht kreeg do vraagstukken cler armenzorg in de Ned. Herv. Kerk te bestudeeren, bepaaldelijk: lo. de herziening van de wijze van wer ken; 2o. do verbetering van den^practischen arbeid 3o. de bepaling van de pofsitio van den dia-ben; 4o, de wetgeving; het daarvoor ver- eischte onderzoek in te stellen, schriftelijk bij alle gemeenten en persoonlijk voor zoo ver zij dit noodig mag oordeelen. Voorzitter van do commissie is dr, D. Eilerta do. Haan van Heiloo en secretaris de heer G. J. A. Ruys te Utrecht. Per omzendbrief roept de commissie alvast do financieele medewerking der diaconieën in, opdat zij in staat worde gesteld de baai- gegeven opdracht te vervullen. Voor het 7e leerjaar. De bijeenkomst 'van wethouders van onderwijs van eenige groote gemeenten voor het behoud yan liet 7e leerjaar, die oen week geleden in aangekondigd, is Za terdag in Den Haag gehouden. De bespre kingen werden gevoerd onder leiding van den heer Ed. Polak, wethouder van onder wijs te Amsterdam. De vraag, of bet voeren van eenige actie nog zin heeft, nu de Regeering haar taak heeft neergelegd, werd bevestigend beantwoord. Van eenigo wethouders van andere ge meenten, die niet aan deze besprekingen deelnamen, was bericht ingekomen, dat ze bereid zijn aan actie voor het 7e leerjaar deel te nemen. ESiSiüEüLASeD Vergadering van de C.-H. fractie. Naar gemeld wórdt, vergaderden gis teravond de Christ-Hist. fractie der Eer ste en Tweede Kamer ter bespreking van den politieken toestand. Rijwielbelasting. Van 1S99 tot en met 1919 zijn liier to lando do rijwielen belast geweest als een der grondslagen van de Personeele belas ting. Blijkens de daaromtrent door liet Centraal Bureau voor do statistiek uitge geven cijfers was in 1899 bet aantal be laste rijwielen 94.370, in 1918 was dit ge stegen tot 871.000, cm in 1919 in verband wie je nog meen lioudt dan van haar." Frits keek even verwonderd, toen nam hij haar hand in de zijne en met een tee-; deren blik in zijn oogen zeide hij: „Mijn lieve moeder heeft mij, sedert ik bidden kon, geleerd, dat Jezus mijn beste en eenige vriend was." ,J,a, dat is ook zoo, Frits," zeide Cla- ra, blij over dit antwoord, „maar ik sprak nu over aardsche vrienden, niet over hen, die in den hemel zijn." „En daar kom ik nu ook toe," met lief devolle blik keek hij haar aan. „Hij is mijn beste vriend in den hemel; en als ik naar mijn besten aardschen vriend moet zoeken, heb ik niet ver te loopen. Die is liier naast mij. Wat jij voor me bent geweest, Clara, dat weten alleen God en Zijn engelen en Zij alleen kunne het je vergelden. Ik zou je er graag iets voor1 te rug doen; maar wat wat?" Hij keek om zich heen, naar boven en naar beneden, als was de wereld 'te klein om aan haar voeten te leggen, en toen riep hij hartstochtelijk uit: „'Je hebt mijn leven gered, Clara, mag ik dat leven voortaan Wijden aan jou en aan God, dak zou ik als mijn grootsten zegen beschouwen. Clara, ik houd ven je !zoo veel zoo innig zoo ==»"- „Stil, zwijg mijnheer!" riep Clara, die in haar verontwaardiging het doel van haar gesprek vergat. „Hoe durft u praten met de duurte dc-r rijwielbanden tc dalen tot 861.541. Het. grootst aantal rijwielen vond men teen in Den Haag 2S.203, tegen, 23.000 in Amsterdam, 1S.400 in Rotterdam en 13.300 in Utrecht. De belasting bedroeg naar gelang van de huurwaarde f 2, f 1 of f 0.50, terwijl win- J keiiers en rijwielverhuurders onder vermin derd tarief vielen. De belasting bracht in heb eerste jaar op f128.571 tegen f897.321 in 1919. Daarna verdween ze, doch thans wil de regeering haar weer invoeren, om ongeveer f3 miïlicen voor de staatskas er- uit te innen. Aftredende ministers weer Kamerlid. Men meldt aan „De Msb.", dat voor de aftredende ministers Ruys, Aalberse en Colijn, indien zij van het nieuwe ministerie geen deel uitmaken, door zittende partij- genooten een Kamerzetel zal worden inge ruimd. Voor den heer Ruys zal plaats ma ken de beer P. Rutten, voor den heer Aal berse de heer mr. Kolkman, die al eerder heeft willen aftreden,, en voor den heer Colijn, de heer H. Leenstra. Zuid-Hollandsche IJsbond. Dezer dagen had te Den Haag de jaar vergadering plaats van de Zuid-Holland- sclie IJsvereeniging, thans, na wijziging der statuten Zuid-Hollandsche IJsbond. De verceniging telt thans 39 afdeelingen blijkens het jaarverslag. De belangstelling voor het bo-ndswerk gaat gestadig vooruit eni er bestaat een flinke samenwerking met andere ijsbonden. Het kassaldo be draagt f 743.19b Het dageijkscb bestuur noodigde do af deelingen: uit voortaan geregeld ijsberich- ten te zenden) zoo gauw de ijstijd komt, om bet ijstoerisme daardoor to kunnen bevorderen. Tot voorzitter, vice-voorzitter en secre taris-penningmeester werden resp. herko zen de heeren mr. S. Knokke v. d. Meulen te Voorburg, J. v. Vollenboven te Rotter dam en W. H. J. Dicke te 's-Gravenhage. Het dertig-jarig bestaan van den Bond zal worden herdacht. Men lieefb op bet oog een afstandsrit door Zuid-Holland, een wedstrijd op korte baan, waarvoor de Bond een wisselbeker beschikbaar stelde, benovens een kleine tentoonstelling voor ijs- en wintersport-artikelen. Een commissie zal de feestviering voor bereiden. De Posichèque- en GirodiensL Men acht het, volgens het „Hdbl." in parlementaire kringen zeker, dat de Mi- nistor van Waterstaat niet meer de in terpellatie van mr. G. A. Boon over den postchèque- en. girodienst met de Kamer zal willen behandelen. Hiermede is voorloopig weer de kans verkeken, dat er wat meer openbaar wordt over de oorzaken en het verloop van de verwarring bij den dienst. Zijn wij wel ingelicht, dan was de heer Boon voornemens geweest een motie in te die nen, do wenschelijkkeid van decentralisa tie uitsprekende. In dit verband is het jan belang te vermelden hetgeen wij ver namen: dat de directeur van den post- clièque- <?n girodienst, de heer Kymmel (toen hij, na het ingrijpen van de Ne derlandsche Bank, zich verzette tegen en kel stopzetting en het bekende voorstel deed om met nieuwe blanco-rekeningen te beginnen) den Minister ook geadviseerd heeft om den ouden toestand, dien van de decentralisatie te herstellen. Maar de heer Van Swaay, voorgelicht door de Nederlandsche Bank, wilde daar van toen. niet meer weten. Hef Spoorwegpersoneel. Be Minister van Waterstaat heeft, naar do „Volkskrant" meldt, aan de directie der Spoorwegen meegedeeld, dat maatre gelen worden voorbereid om met ingang van' 1 Januari 1924 voor de landsdiena ren do wedden met 10 pCt. te verlagen en heeft daarbij den wenscb uitgespro ken, dat maatregelen van gelijke strek king zullen genomen worden voor het spoorwegpersoneel. De directie heeft aan de vakvereeni- gingen dezo mededeeling overgebracht en baar bericht, dat zij met het oog op de reeds ingetreden verlaging van den le vensstandaard een verlaging met 10 pCt. van de loonen van het spoorwegpersoneel toelaatbaar acht. Daarom bestaat bij haar geen bezwaar, ook harerzijds maatregelen voor te be reiden, waardoor met ingang van 1 Jan. 1924 een loonsvermindering van het per soneel met 10 pCt. bereikt zou kunnen worden. De loonraad is uitgenoodigd, omtrent dit voorstel van voorlichting te dienen. over liefde tegenover mij! Uw herinne ring is toch zeker niet zoo zwak, dat u uw kind geheel en al vergeten bent!" Met gloeiende Verontwaardiging ging zij uit de kamer en liet Frits alleen, die haar vol verbazing nastaarde. Vrouw en kind! Wat meende zij toch? Had hij goed gehoord, of had hij zijn verstand terugge kregen om het dadelijk weer te verliezen? Vrouw en kind? Er moest de een of an-» dero vreeselijke vergissing gebeurd zijn. Hoe kon hij die /uitvinden? Frits zou misschien opnieuw zijn verstand verlo ren hebben, als hij lang in die onzeker heid was gebleven; maar gelukkig kwam de oplossing spoedig. Mevrouw Wyhert en haar kleine jongen die Uit angst dicht tegen zijn'jnoeder aankroop =- waren aangekomen en door den dokter en zuster Clara ontvangen. „U bent zeker wel Verlangend te hoo ien, waarom ik, die u geheel .vreemd ben, u hebt .verzocht hierheen te komen," be gon de dokter. „Mijn verklaring zal uw, nieuwsgierigheid! voldoen en u zeer ver blijden, denk ,s ik. Eenigen tijd geledeli heeft uw man een ongeluk gekregen op den Weisshorn, nietwaar?" „Ja," zeide mevrou'w Wybert, tlie nau welijks wist wat zij zou antwoorden. „En u daolit zeker, dat hij dood was?" „Ja." "i !- „Wel, ik" heb 't genoegen 11 te ver tel-; Verder heeft de directie een wijziging* voorgesteld op liet R. D. V. (een nieuw artikel 185) waardoor deze loonsverla ging in afwijking van het bepaalde bij artikel 36 van het R. D. V. mogelijk wordt gemaakt. De vakvereenigingen zijn uitgonoodigd cm binnen 14 dagen haar meening om trent een en ander te geven. GEMENGD NIEUWS Hoog water. Uit Tiel: De peilschaal teekent. een Waalstand van 8.20 M. plus N. A. P. Dezo stand is in de maand October nog zelden voorgekomen. Op de steenfabrieken langs de Waal zijn millioenen steenen bedorven. Uit Hengelo (O.): Schipbeek, Regge en Molenbeek hebben op tal van plaatsen, haar oevers en kaden overstroomd, zoodab vele landerijen blank staan. De bewerking van den grond voor het uitzaaien der winterrogge vindt daardoor veel vertraging, evenals liet rooien def aardappelen. Uit Hedel: De schipbrug wordt verlegd. De overtocht geschiedt per pont. Verdronken. In het Eemskanaal is de 75-jarige J. d> B. te Groningen verdronken. Zijn lijk if opgehaald. Familie-drama te Beilen. Terwijl het gezin Koerts te Emelanga gemeente Beilen, Zaterdagavond rustig aa, tafel zat, zoo meldt de „Asser Crt." wpri den plotseling de ruiten ingeslagen. Onmiddellijk daarna werd een revolver schot gelost. Vrouw Koerts en de kinderei* gingen op de vlucht. Toen ook Koerts zic^ in veiligheid wilde stellen, werd er noj maals geschoten. Het tceval wilde, dat dit schot terecli/ kwam in een bronzen bal, bevestigd onder de lamp. De kogel, hier doorgedrongen, ver oorzaakte bij K. daarna een schot in den' buik. In totaal werden zes k zeven kogels gelost, waarna de dader op de vlucht ginj 't Hoewel de verwonding van K. tamel-'^r' ernstig is, is zijn toestand niet zorgwek kend. Dokter Gorter, die onmiddellijk ontbo den werd, verleende medische hulp. Bij het,1 uitkleeden viel K. een der kogels, die door den bal onder de lamp doorgedrongen was, uit zijn kleeren. Een schot had den ketel, die op de kachel stond, geheel vernield. Een derde kogel werd teruggevonden in een der kasten. Rijks- en gemeentepolitie trokken onmid dellijk op onderzoek uit, wicn 't na ijverig zoeken is mogen gelukken, den vcrmccde- lijken dader.... den 21-jarigen K., een zoon des huizes, op te sporen. Ofschoon de verdachte nog geen volledi ge bekentenis heeft afgelegd, is liij voor loopig in dc gemeentelijke cel opgesloten, om daarna voor den officier van justitie geleid te worden. De Brusselschc Bank. Men meldt uit Brussel aan do N. R. Ct.ü N. de J. en Pil. B., de voortvluchtige di recteuren van de Brusselsche Bank te Am sterdam, blijken zich verscheidene dagen' in een hotel aan het Rogicrplein te Brus sel te hebben opgehouden. Toen het Belgi sche gerecht door de Nederlandsche politie werd gewaarschuwd, waren zij reeds door gereisd naar Parijs, waar zij ook eenigen tijd zouden hebben vertoefd en in een nacht 8000 gulden verteerden. Vermoed wordt dat De J. en B. naar België zijn te ruggekeerd, waar zij ook ijverig worden: opgespoord. Op vrije voeten. De koopman uit Middelburg, die Don derdagavond werd aangehouden verdacht van brandstichting te Terneuzen, is Zater dag voor den officier van justitie geleid. Na verhoor door den rechter-commissaris werd de verdachte op vrije voeten gesteld, daar geen termen gevonden werden hem langer van zijn vrijheid le beróoverï. Hen Sovjetschip te Velsen. Zondag is het sovjetschip „Kommunist." met een lading papierliout van Petrograd te Velsen aangekomen. Zware brand. Zaterdagavond is te Harlingen brand uitgebroken in de Stoomhoutzagerij van den heer Meiensz, vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. De geheele houtfabriek brandde af terwijl groote stapels hout mede een prooi der vlammen zijn gewor den. len, dat bij nog leeft. Hij beeft wel op 't kantje gelegen en een vreeselijken val gedaan, maar liij is nu weer geheel her steld. Als ,l>ewijs van mijn woorden Hij had ondertusschen gebeld; en nu kwam, aooals afgesproken was, de oudo gids binnen met Frits. Toen Barbara Wybert hem zag, werd zij .doodsbleek, ien liep: „Dat is mijn man nieff Dat is baron Frits Delamere!" Wanhopig keek zij rond, wankelde en viel bewusteloos op den grond. De klokken van de kerk te Delamero liéten hun tonen even vroolijk en blij weergalmen als op den dag Yan Frits' thuiskomst 11 I Maar nu was het niet voor zulk een ge-* legenheid, paaar voor een veel grooter ge-» beurtenis die jvan zijn huwelijk. Over al was het feest en de kerk was stampvol. De schoolkinderen, die toen op rijen had den gestaan in de laan van Delamere, waren nu opgesteld onder' de taxisboo- men, dia naar de kerk leidden. Dominee Chester stond op «den preek stoel met een 'gezicht even wit als zijn befje. Wybert wachtte vol verlangen op zijn bruid, (Slot volgt.) t*|)

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 5