f NIET ALLEEN HET GOEDKOOPST DEGELIJKST IN KWALITEIT A. P. MARTENS Co. Jl( MAGAZIJN „DE STAD PARIJS" Haarlemmerstraat - hoek Donkersteeg dat voor den naderenden Winter, onze Kieeding zijn, maar tevens het GROOTE Adverteeren doet verkoopen. GEBÜENGD NIEUWS De brand te Rotterdam. Men herinnert zich den brand, die Dins dagavond heeft gewoed in het kantoorpand Wijnstraat 138 te Rotterdam, waarbij de zolderverdieping, waarop het archief der in liquidatie zijnde bankiersfirma David son en Spier geborgen was, een prooi der vlammen werd. Onmiddellijk heeft de po litie een ernstig onderzoek ingesteld. In verband daarmede is aangehouden de con cierge A. F. W. Brand. Gistermorgen om halfacbt ontdekte een knecht van den drogist Slaap to Bussum, dat brand was uitgebroken ïn diens pak huis achter de meubelfabriek van de firma Doornmalen aan de Brinklaan. De politie- brandweer greep met twee slangen op de waterleiding-het vuur aan, waaraan waar schijnlijk te danken is, dat de brand tot het pakhuis beperkt bleef. Dit staat ge heel ingebouwd en was gevuld met allerlei brandbare stoffen als spiritus en terpen tijn. Om kwart over negen was bet vuur gebluscht. TEen uur later vlamde het echter opnieuw op, maar werd toen weer spoedig bedwongen. De oorzaak is onbekend, de schade wordt door verzekering gedekt. Verbrand. Te Geldrop trok het 6-jarig kind van F. "W. de gloeiende kachel om. Het kind bekwam ernstige brandwonden. De toe stand is zorgwekkend. Verdronken., Te Pernis is de veehandelaar Van der W. met zijn fiets in een sloot gereden en veidronken. Te Meerssen is het twee-jarig doch tertje van den spoorbeambte S., terwijl de moeder even de "kamer had verlaten, voor over in een groote waschteil met water ge vallen en verdronken. Toen de moeder binnenkwam was de arme kleine reeds over leden. Bekentf. In verband met de zware mishandeling van den schipper H. Drenth te Steenwijk, is Dinsdag nog gearresteerd en naar Zwolle overgebracht een arbeider te Havelterberg De vier verdachten hebben, na door den rcchter-commissaris te zijn gehoord een volledige bekentenis afgelegd, waarna ze weer in vrijheid zijn gesteld. Éeri moedige daad en haar belooning. In verband met betgeen aan het Hbld. werd medegedeeld omtrent de vernieling van een gaslantaarn in de buurt van Zaandam door een inwoner dier stad, wiens paard op hol geslagen was en welke inwo ner reeds een sehadeberekening van de gasfabriek zou ontvangen hebben nog voor dat hij uit de ziekenverpleging naar huis getransporeterd was, deelt de direct-eur van de gasfabriek te Zaandam aan ge noemd blad mede, dat dit laatste niet juist is. De directeur kreeg eerst 36 uren, nadat de lantaarn vernield was, bericht biervan door den onwilleke'urigen vernieler zelf. Een onkostenberekening was dan ook door de gasfabriek in het geheel nog niet opge maakt of uitgereikt. J De millioenenzwende!. „Tekel" vertelt in de „G. en E.-landr", dat er een aantal lieden aan de beurs van Amsterdam zijn, die te goeder naam en faam bekend staan doch niet geaarzeld heb ben om zaken te doen voor die lui van de Brusselsche Bank. Laatst was er een zoogenaamde execu tie aan de beurs, waarin aandeelen der Danube Oil Cy gestoken waren. De heele beurs wist er van dat die aandeelen inge stoken waren door de heeren van de Brus selsche Bank,, doch er werd niet tegen, ge ageerd, dat de aandeelen iri de executie waren. Weet ge waartoo al die aandeelen in de executie werden gebracht? Om cr een koers voor te kunnen noteeren. waarmede de rijke boe- reu in Noord-Brabant en Zeeland beetge nomen konden worden en ze wilden de financieel© kranten cr toe overhalen dien koers op te nemen, doch deze bedankten er voor en toen gevraagd werd, waarom de kranten bet weigerden, luidde het antwoord dat zij zich niet wilden leenen voor dien zwendelboel. Dat was de reden, dat die koers niet opgenomen werd en derhalve met dien koers geen agitatie kon gemaakt worden. De Brusselsche Bank is nooit een bank geweest, doch had den naam Bank aange nomen om beter de argeloozen beet te kun nen nemen. Dat lukte wonderwel. Reeds twee jaar geleden werd dikwijls de klacht vernomen, dat in de twee genoemde pro vinciën vele rijke boeren bedrogen waren door een paar Amsterdammers, die bun puike papieren hadden weten af te trog gelen om daarvoor aandeelen der Brussel sche Bank in de plaats te geven. Volgens „Tekel" ligt de schuld voor een groot deel bij de Justitie, die niet ingegre pen heeft, toen dat noodig was. Koelen gestolen. Gisternacht zijn ten nadeele van den landbouwer Joh. Moors, Cammerweg te Maastricht, twee koeien uit de weide ge- stclen ter waarde van f 800. Men vermoedt dat de dief de koeien óver de nabij ge legen Belgische grens gebracht heeft. Veelbelovend. Te Middelburg hebben twen agenten van politie een 17-jarigen jongen op heeterdaad betrapt, die met een vriend van denzelfden leeftijd door inklimming inbraak pleegde in een des nachts onbewaakten bakkerswin kel. Ook de tweedè was spoedig aange houden. De jongens hadden de toonbank lade gelicht. Naar z'n vroegeren baas teruggewandeld. De slager Sch. te Apeldoorn kocht van den heer B. te Wenum een koe, die hij tijdelijk in een stal aan den Vlijtschen weg onder dak bracht. Toen Sch. den volgenden dag de koe uit den stal wilde halen, waa het dier ver dwenen. Bij onderzoek bleek, dat de koe,, die blijkbaar aan een goeden maaltijd de voorkeur gaf boven de slachtbank, den langen weg -naar de haa» bekende weide alleen had gevonden. Rustig liep zij in de weide van den vorigen eigenaar te grazen Priesterstudent-mijnwerker. De politie van Heerlen hield een Duit- scher aan, die niet in het bezit was van de vereischte papieren. Uit het onderzoek bleek, zoo meldt de „Tijd", dat de Duit» scher werkzaam was op Staatsmijn „Wil- helmina" en tevens student in een Duitsch seminarie. Hij werkte op de mijn om geld te verdienen voor de voortzetting zijner studies. INGEZONDEN (Buiten' verantwoordelijkheid der Redactie) iWant veel te pogen zonder raad En ver te springen zonder maat En zaken aangaan boven macht Dat brengt er menig in de gracht. M. de Redacteur. Een weinig critisch te zijn aangelegd, kwamen mij bij 't lezen van uw blad van I.L Zaterdag, verschilïendö gedachten naar voren dié ik zoo vrij ben u toe te zen den1. Gedachten, die vragen, raadselen, duisterheden voor mi[ zijn. „Den leider trouw." Is het wonder dat er over de maatregelen, die tot genezing der woaiden moeten dienien', critiek van alle kanten losbreekt? Daar is do ver krachting van Art. 40, daar zijn do voor gestelde belastingen op thee, bier en rij wielen.. Deze maatregelen moeten toch zeker critiek uitlokken. Ik zou haast zeg gen, met zulke voorstellen wilde toch ze ker de vorige minister niet komen; om dingen, die voor .iedereen tot dagelijksche consumptie en gebruik zijn, zoo zwaar te belasten. "Verder baalt gij aan woorden van Mr. Marchant. ;,Het is noodig zoo spoedig mogelijk, het financieel evenwicht te herstellen." Moet dit nu alleen geschie den door het vermeerderenvan de lasten, dia do burgerij drukken. Kan er nu niet in de eerste plaats bezuinigd worden. Be zuiniging, versobering, terug tot de een voudigere levenswijze van voor den oor log, speciaal in 't huishouden van den Staat. Niet in de eerste plaats de salar- rissen aantasten» Als men alleen Leiden tot voorbeeld neemt, 't Ziekenhuis laat ik er maar buiten, dat is heelemaal een schandaal, hoe daar met 's Lands (des burgers) geld gesmeten is. Let nu echter op al die gro.ote Rijksgebou- w en, voor belastingen, voor den jRaad v. Arbeid en al die kost bare inrichtingen voor hoo- ger onderwijs. Wat kcsl de ex ploitatie van al deze dure panden geen schatten per jaar. Is dat nu wel noodig, is dat nu beslist noodig, dat 't Rijk al die grootsche bouwwerken op deze wijze blijft exploiteeren en er steeds nog meer dere aan toevoegt? Eischt dit de weten schap, eisebt dit 't Lands belang? Gaat dit nu niet ten koste van vele pennings- ber.s van weduwen? Over de Vlootwet za-1 ik niet schrijven» „Die schrick'lijkst hier yan swijght, heeft allerbest geseit." Als er bier niet niet cijfers gegoocheld wordt, dan weet ik het niet, afgezien nog van al de andere schaduwzijden die de laatste dagen zeer duidelijk in de Kamer aangetoond zijn, al was het dan helaas hoofdzakelijk door de leden der Overzijde. ,,Wij behoeven niet alles te prijzen wat do heer Colijn wijst. Critiek behoeft niet te zwijgen" schrijft u verder. Maar is er in de laatste tijden in eenig A. R. orgaan wel eens. iets van dien aard te lezen ge weest? „Met deze voorgestelde wetten wordt dus 's lands belang 't beste ge diend." Zooals u verder schrijft. Zijn nu in 't land alleen zij, die zich links noemen cf aldus genoemd worden, er unaniem te gen en alle aan de andere zijde van do streep er voor Mag men bij een zoo scherpe tegenstelling over de ganschc linie, wel spreken dat bet" geschiedt in 's Lands belang? Is het dus bij al die tegen stemmers er alleen om to doen, dat mi nisterie te deen duikelen? Spreekt, stemt er niet een uit eerlijke overwegingen? Dan lees ik verder van Mr. Bijlevcld, die zijn toelage voor die cn die functie afwijst. Prachtig! (dit gebaar) maar mag men hier niet bij denken, dat er steeds -voor afgetredenj overheidspersonen eenig baantje gereed ligt, desnoods gereed ger maakt wordt? Wordt in dit kwaad ook 't mes gezet. Is dit ook nog niet een na- corlogsch kwaad, al die dubbele of meer voudige salariëeringen of pensioeneering speciaal in de wereld dér upper ter.is, 't welk den Staat schatten kost! En begint men nu bij de Lcidsche ge meente ook niet aardig de Rijks-allures over te nemen? zooals Veritas zeer te recht in uw blad klaagt? Van krachtige systematische bezuiniging en van versobe ring van den gemeentedienst is in de onbwerprbegrooting geen spoor wel blijft de hatelijke Zake!. Bedrijfsbelasting gehandhaafd. Andere plaatsen schaffen dit rampproduct af. Om nog een ding te noemenHet politie-paleis. Hoe lang is 't nu reeds geleden dat het onzalig besluit genomen werd. De inenschen moesCen hals over kop him woningen verlaten. Nog steeds staat de boel dichtgespijkerd en dat alles, deze uitgaaf van tonnen gouds, niettegenstaande bet feit dat Gravostein weer aan de stad terugkomt, waar 't Rijk zeer vee-1 in heeft laten verrichten, dat voor een aanverwant do-el gebruikt is go- woest. Hoe lang zal bet nog duren, dat de klaagtoon gehoord wordt: Varus, Va- rus, geef mij mijne millioenien (legioenen) weder! PEREGRINUS. ,W. 22-lQ-'23. Naschrift van de Redactie. Opnieuw blijkt uit dit schrijven welk een ontzaglijk pioeilijke taak zij hebben, die het evenwicht in 's lands financiën willen herstellen. Het regent critiek. Moet, zoo vraagt de inzender, dat her stel alleen geschieden door vermeerde ring van de lasten? Wij, op onze beurt zouden willen vra gen: is de inzender dan alleen een vreemdeling op dit gebied en hèeft hij verzuimd kennis te nemen van de plan nen der Regeering? Indien niet, dan- zal het hem toch bekend zijn, dat dé Regee ring van het geraamde tekort van 116 milioen, ongeveer 30 millicien uit nieuwe belastingen hoopt te vinden. Dat is toch nog ietwat anders dan de inzender 't gelieft voor te stellen. Dat tegen die belastingen bezwaar wordt gemaakt ligt voor de Land. Maar zijn er andere en betere bronnen aan te wijzen? In Het Volk. werd dezer da gen oen benzinebelasting aanbevolen. Een zeer goed denkbeeld misschien. Maar denkt men dat daartegen geen bezwaren zullen worden geopperd. De inzender wil niet aan de salarissen raken, maar uitkomSst zoeken door ver sobering en; bezuiniging. Hij vexgeet echter dat dc beer Colijn op deze wijze een bedrag van 50 millioen hoopt te' vinden. Waarlijk geen kleinig heid. En bij vergeet tevens, dat daartegen nu reeds een1 storm va-li bezwaren los breekt. Het. Handelsblad is voor bezuiniging, maar het bezweert de Regeering toch niet aan Kunsten en Wetenschappen te raken. Bezuiniging zeggen anderen, wel zeker, hoe meer hoe beter, mits men Onderwijs met rus't laat en mits aan Sociale zakeni niet geraakt wordt. Het is duidelijk dat we op die wijze niet verder komen en daarom herhalen wijlaten we nu in deze critieko omstan digheden onze trouw in daden toonen, door niet alleen te cvitiseeren, maar door allereetst de regcering te steunen. De inzender wijst op verschillende Rijks instellingen. Laat bij echter gerust zijn. kien bezuinigt geen 50 millicien, zonder dat dc, spaanders er af vliegen. Wat nu betreft de Vlootwet; wij zijn niet van meening dat het allo tegenstan ders er om te doen is dit Kabinet te doen duikelen. Maar wie oogen liecft óm to zien die bemerkt wel, dot van deze zaak een po litieke kwestie' is gemaakt en dat daarom heel de linkerzijde Braat in cluis weer één lijn trekt. Was dat niet het geval geweest, dan zou ons de leugencampagne van de laatste weken; bespaard zijn, een letigericampagna waarbij inderdaad van toepassing is: „Die schricklijkst hier van swijght, "heeft allerbest geseid." Zendlngssteun fn Nafura. Op de laatste vergadering van 't Co^ -mité voor Zendingssteun in Natura werd besloten aan verschillende zendingsvrien-, den in den lande cartons fe zenden, cok op aanvraag, waarop het volgende in •duidelijke letters gedrukt staat: „Zen- dingssteun in natura beoogt liefde te wekken voor de Zending door arbeid voor de Zending. Ieder kan iets doen. Ieder m'oet iets doen. En ook Gij wilt "wel iets doen. Wat? De mogelijkheden, zijn onbegrensd. Wendt U s.v.p. om in lichtingen tot het Centraal Comité te Lei den, RijnsburgeTweg 98". Enkele hebben reeds hier en daar een plaatsje gevonden om 't stille werk, waartoe ze bestemd zijn, te verrichten. Binnenkort hoopt 't Comité ook boekjes uit te geven, waarin op aantrekkelijke •wijze *t idee van steunen in natura wordt uitgewerkt. Juffrouw Boeschoten bedankte als lid. Besloten werd f 200.aan de Zes Sa menwerkende Corporaties af te dragen, waarvan, f 100.in geld. Op allerlei wijze biedt men ons reeds steun. Eer dame verlootte een kantbreiwerkje in Verloren oogenblikken gemaakt; hqt bracht t'wee gulden op. Een gulden werd geofferd voor een eind meerijden; deze Kverd door den ontvanger aan de zending afgestaan. Kinderen van 't strand n-aar den beikant verhuisd, lieten daar hunne schelpenverzameling zien; het geld, dat zij daarmee „verdiénden" werd aan 't Comité afgedragen. Liefdegaven in den vorm van aardappelen en andere duur zame artikelen fcijn nog stpeds zeer wel kom. Landbouwers en handelaars hebben Van 't jaar in dezen vorm nog niet veel tot steun der Zending gedaan. V e r a n t w o o r d i n g. Wol van Zendingsschaap verkocht: f3: Mevr. de Wed. S. te U. f 5; opbrengst Verkoop rolletjes vruchtennenermurt door "Weduwe N. N. te L. f 4; L. te H. een kaas: clubje Victoria te A. f 5.GO; E. te D. f8; Comité Wartnond f 41.50: op brengst kantbreiwerk f 2; voor mederij- den f 1N. N. te D. f 16. De Secretaris van Z. I. N. H. SCHILP. loften 25 Oct. 1923. Leiden 24 October 1923, Geachte Mijnheer Observator! Mag ik nog even terugkomen op het door mij ingezondene naar aanleiding van uw Zoeklicht van Maandagavond, waarin u schreef over fiscale waanzin. Hodeni hoorde ik, datin bedoeld, geval geen sprake was van het betalen van ge wone belasting, doch van schenkingsrecht, wat nu dadelijk niet uit uw schrijven op gemaakt kan worden. Dat verandert de zaak. t. In hoeverre de betrokkene terecht of ten onrechte be-bcet is met f 5000, waag ik niet te beoordeelen. Wél meen ik te durven voorspellen;, wanneer hij van bet Departement van Financiën om ontheffing vraagt en hij inderdaad te goeder trouw gehandeld beeft-, bij zeer zeker clement zal worden behandeld. Met de opname van dit schrijven, waar in de zaak, nu naar ik hoop, recht gezet is, zult u mij ten zeerste verplichten. In< middels verblijf ik: Hoogachtend, R. YNTEMA. 00000000000000000000J 00000000000000000000'! 00 000000000000000000® 00000000000S00000®®® 00 0000!I!]000000®0®0®0000;| 00000000000000000000' -BIJ E^EUWE RUM 58 WoSle-n Dekens 4.95 Gestikte Deken 7.SO Dekens 89 Piqué Bedspreien 235 Zeer voordeelige Aanbieding ZIET DE ETALAGES

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6