A. WAALS Haarlemmerstr. 114, Leiden. Gemeentelijke Aankondiging. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan: a. H. Kroeze en rechtverkrijgenden tot oprichting van een petroleumbewaar- plaats voor ten hoogste 2000 Liter petro leum op een vaartuig, liggende in den Nieuwe-Rijn vóór de perceelen Nieuwe- Rijn Nis 113 en 114, Sectie G Nis 606 en 1659; b. Peter H. Verboef en rechtverkrijgen den tot uitbreiding van de fabriek van fijne vleeschwaren in bet perceel Boer- haavestraat Nis 91010a, Sectie B Nis 2836 en 2837. AGENDA. ZATERDAG 20 October. Leiden. Lezing met lichtbeelden over de cultuur van Japan, door T. B. Roorda in de Le- kenhal. 's Avonds 8 uur. WOENSDAG 24 October. Leiden. Hildebrand-avond ten bate der Zending- school te Oegstgeest Stadsgehoorzaal. Aanvang half acht uur. Kipdermiddag aanvang 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken "wordt van Maandag 15 Oct. tot en met Zondag 21 Oct. wargenomen door de apotheken van de heeren D. J. v. Driesum, Mare 76, Telef. 406 en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Van Zaterdagavond 8 u. tot Maandagmor gen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: JDr. Bijtel. Hooigracht 86, Tel. 876* Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 970. Dr. Seret, Breeetraat 18, TeL 58L Br. Timmermans, Breestraat, 8. Tel. 303. Dr. "Weebera, Hooigracht SI, TeL 369. ?£r:- De apotheek van bet Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. *.i. in ons land door het optreden van Minister Golijn een vreedziame staats greep heeft plaats gehad, voegt er hij: „Door de Koningin tot het minister schap geroepen, weet Minister Colijn al dadelijk, als een dictator, met onverbid delijkheid, de zittende hoofden van de departementen tot medewerken aan het herstel van den ontredderden toestand van de staatskas te dwingen. N.B. dezelf- do -bewindslieden, die ons land finantieel in de richting van den afgrond voerden! De Koningin moge den dank van bet Nederlandsche Volk oogsten een man van de daad tot de Regeering te hebben ge roepen." Het is voorwaar voor den yrijheids- bond geen prettige tijd. Er is een Friesche spreekwijze, die bet heeft over een oude vrouw, die met zeker lichaamsdeel in de brandnetels viel en dan tot de conclusie komt: hoc rustiger ik me houd hoe beter, want hoe meer ze Zich beweegt, des to meer brandt ze zich! Mr. Dreisselhuys dehke maar eens aan haar. BUITENLAMP DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Duifsche beschouwing over de p i Belgische studiën. «i Draaierijen van Zeïgner. Het blijkt, dat de z.g. Belgische studies van meer dan theoretisch belang zijn. De Duitsche regeering beeft aan de re geering van Brussel een nota van een 30- tal bladzijden gezonden, waaTin zij haar opmerkingen en bezwaren terzake van de Belgische technische studies te kennen geeft, Deze nota is een bevestiging van wat enkele dagen geleden te Berlijn aan den Belgischen gezant aldaar officieel werd medegedeeld. De Duitsche xegeering gaat n.l. accoord met sommige schattingen, door de Belgi sche technici in bedoelde studies gemaakt, doch verklaart niet te kunnen instemmen met het idee van andere monopoliën dan die van alcohol, zout en suiker. Het docu ment wordt aan de herstelcommissie doorgezonden. De Belgische regeering zal het memo randum van de Duitsche rijksregeering aan do commissie van herstel toezenden, daar deze tot een onderzoek dier bemer kingen bevoegd is en de Belgische regee ring ^ïiet van plan is afzonderlijk met Berlijn over deze kwestie te onderhande len. Slechts uit een nauwkeurige studie van de Duitsche opmerkingen kan de waarde en eventueel het belang ervan blijken. Het is echter een stap vooruit, dat er weer eenig contact tusschen de „vijan den" is. In het Duitsche 'binnenland blijft het roerig. Zoo ging het stellige gerucht, dat de Bciersche generaal von Lossow door Ber lijn van zijn post zou worden ontheven. De Beieren laten er geen twijfel over bestaan, dat zij-dit ontslag zeer ernstig zouden opnemen. Do München'er corres pondent van do „Vossischo Zeitung" ver neemt van welingelichte zijde, dat een eventueele terugroeping aanleiding zou geven tot het ergste conflict, dat zich tot nu toe tusschen Beieren en het rijk heeft voorgedaan en dat alle latente geschillen er plotseling weer door aan de orde zou den komen. Men is blijkbaar, te München van opi nie, dat een terugroeping van von Los sow slechts beantwoord kan worden door het eischen van het ontslag van Gessier Het „Acht Uhr Abendblatt" brengt deze aangelegenheid in verbinding met het be- |K>ek van een Nederlander aan het rijks- Een steeds stijgend succes met den ver- koop van onze is de prijs van bovenstaande moderne Mantel met Bontgarneering. bereiken wij door de overweldigende keuze, die wij bieden. Een nauwkeurig vergelijk van onze prijzen zal U doen besluiten bij ons te koopen. Moderne Damesmantels in Velour de laine met biberetie kraag, in de nieuwste modellen, f24.75, f28.75. f34.75, enz. Jongedamesmantels met en zonder Bontgarneering, in alle moderne stoffen en modellen, f 12.75, f 16.75, f21.75, enz. Kindermantels bieden wij aan in een enorme keuze vanaf f2.75, f3,75, f5.75, f9.75, enz. commissariaat. Deze Holander zou hebben gepoogd, een toenadering tot stand to brengen tusschen Frankrijk en Beieren. Deze landgenoot is gevangen genomen cn in voorloopig arrest gesteld. In het conflict met Saksen is geen ontspanning ingetreden tengevolge van een ontmoetin~ tusschen generaal Muller en minister-president Zeignër. "Wat de rede van dezen laatste betreft, men heeft er te Berlijn veel aanstoot aan genomen. Men is van oordeel, dat die re de vol staat van onwaarheden, verdraaiin gen en overdrijvingen, die vermoedelijk koren op den molen zijn van Frankrijk en de links-radicalen, maar het rijk zelf ern stige schade berokkenen. Het verbod van de proletarische hon derdschappen blijft van kracht, terwijl de rijksweer naar Chemnitz en Plauen gedi rigeerd is, om de bevolking aldaar tegen de roode terreur in bescherming te nemen Er is dus nog genoeg te doen voor den Rijksdag, die Vrijdag a.s. in plenum sa menkomt. Of het gepraat veel zal helpen? Ondanks alte wetten en wetjes stijgen do prijzen en daalt de Mark. In de Zentralmarkthalle stegen de prij zen gemiddeld met 50 Een aantal vleeschsoorten noteerden meer dan een milliard Mark jper pond. Boter noteerde 22, reuzel 1.8 milliard. Eieren kosten 140 millioen Mark per stuk. Verkiezingen in Griekenland. Gisteren richtte kolonel Piastrias, in naam der revolutionairen, een bekendma king tot de bevolking, waarin hij zijn leed wezen erover uitdrukt, dat hij, in verband met binnenlandsch-politieko en technische aangelegenheden, eerst hedm den datum der verkiezingen had kunnen vaststellen. Tevens deelt hij daarin mede, dat de re volutionairen tot op den dag der verkie zingen de macht zullen behouden, welke zij slechts zullen overgeven aan dc door het souvereine volk gekozen leiders. De Duitsche geldontwaarding. Spaarders en renteniers hebben het, zooals men weet, tengevolge van de geld ontwaarding in Duitschland hard te ver- antwooirden. Op pijnlijke wijze kwam een weduwe te Glausthal tot deze ervaring. De vrouw, die er een kleine veehouderij op nahoudt, verkocht onlangs een kalf en, zuinig als zij was, bracht den ontvangen prijs van een millicen Mk. naar de spaar bank. Toen zij dezer dagen het millioen- tje kwam halen, om zich levenssmiddelen to verschaffen, bleek het, dat zij voor baar kostbare marken slechts één baring kon krijgen. Het geld was van kalf- tot ha- ringwaarde gedeprecieerd. Critiek op de ,,éénmans"-pers. De „attorney-general" Sir Douglas Hogg heeft in een vergadering van de unionis tische vereeniging te Londen gewezen op het gevaar dat een groot deel der pers onder invloed stond van één man, die lice bekwaam of niet bekwaam hij ook was, niet bereid was zijn plaats in het parlement in to nemen, cm daar zijn standpunt uiteen te zetten, waar er over kon worden gedebatteerd, maar die, dag in, dag uit, in staat was een voorstelling, soms e»3n verkeerde voorstelling to geven van de regeering. Zoo zeer kon do open bare meening daardcior worden getrof- fem, dat ten slotte soms bij de regeering juist de traagheid en onbekwaamheid werd gewekt die hij zoo gaarne beweerde, dat zij reeds bezat. Spr. ncrenido dit den modernsten aanvalsvorm, den gasaanval van de moderne tijden. Een merkwaardige garantie. Naar uit Riga wordt gemeld, is er bij de Nationale Bank van Letland een be drag van 50.000 pond sterling door do sovjet-autoriteiten gedeponeerd, als waar borg voor de persoonlijke veiligheid van do vertegenwoordigers eenier groote En- gclscbe maatschappij, die binnenkort in Rusland kantoren wil oprichten. De bolsjewiki zijn tot nu toe niet in staat, geweest, contracten met Engelsche handelsondememingieb in Rusland af te sluiten, wegens de weigering van Engel- schem, die vroeger in Rusland vertoefd hebben, om daar terug te keeien, tenzij er waarborgen in oontaht geld vian Russi sche zijde werden gedeponeerd. Het is teekemenid, dat de sovjet-autori teiten zich genoodzaakt zien, zulk een waarborg aan vreemdelingen te geven. Door bet deponeeren der genoemde garan tie geeft Rusland toe, dat de positie van vreemdelingen binnen zijn grenzen niet veilig is. KORTE BERICHTEN. Volgens de laatste statistiek bedraagt het aantal oorlogsblinden in de gezamen- lij ko oorlogvoerende landen 15.000. 4 Op den Schlossplatz te Köpenich kwam het tot samenscholingen en plunde ringen. De politie verstrooide de menigte. Vijf personen werden gearresteerd. Naar uit Christiania wordt, bericht, is de Britsche trawler „Kunuh" nabij Havningsberg, (Noordelijk gedelte van Noorwegen) an gehouden wegens het vis- schen in de Noorsche erritorialo wateren. In de Kaspische Zee is ter hoogte van het schiereiland Apsjeron, op 2 werat afstand van de kust, een eiland ontstaan, waarop zich een hooge naftafontein be vindt. Een ontploffing in de Miglinystraat te Moskou heeft een aantal slachtoffers geëischt. Tot dusver zijn tien dooden en ongeveer veertig zwaar- en lichtgewonden; geteld. De opstand van de inboorlingen in bet Lanaodistrict op het eiland Mindanao (Philippijnan) begint ernstig te worden. Tweeduizend inboorlingen zijn tegen de regeering opgestaan. In een door lien ge legde hinderlaag worden een officier, twee soldaten en twee onderwijzers ge dood. Do autoriteiten hebben een groote straf expeditie tegen de oproerlingen voorgeno men. Volgens bericht uit Con6tantinopel hebben gedurende de jongste twee weken vijftigduizend christenen Constantinopel verlaten. Donderdagavond is het in één der Brusselsche bioscopen tot incidenten ge komen, naar aanleiding van de vertooning van de film „La Gar^onne." Een. groot deel van het publiek protesteerde op hef tige wijze tegen dit immoreele stuk. De politie moest ingrijpen. Ruim honderd personen hebben als tecken van protest de zaal verlaten. UIT DE GE»GEWIS£G VOORSCHOTEN. Hei Groene Kruis, -r- Onder voorzitter schap van den heer E. Vernéde vergader de het Groene Kruis, afdeeling Voorscho ten, in Hotel Deurloo. De voorzitter open de de vergadering met een woord van wel kom tot de aanwezigen en herdacht met eenige sympathieke woorden heb overle den bestuurslid Dr. A. J. Duymaer van Twist, die zich steeds zeer voor de afdee ling interesseerde en een ijverig bestuurs lid is geweest. De penningmeester, de wel eerwaarde heer Th. M. Bekkers bracht verslag uit van de financiën, dienst 1922, waaruit bleek dat de algemeene inkomsten hebben bedragen f 2322.27 en de uitgaven f 1709.81/4, zoodat de rekening over 1922 sloot met een batig saldo groot f 613.45M. Do rekening van den penningmeester was door de commissie nagezien en in de beste orde bevonden en werd aldus vastgesteld, waarna de voorzitter een woord van waardeering sprak voor het financieel be heer van den penningmeester. Do secreta- is, dc heer J. Rutten, las het jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental der afdee ling bedraagt 721. Daarna werd de begroo ting vastgesteld dienst 1923 met een be drag aan inkomsten en uitgaven van f 1615 Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening dienst 1923 werden door den voorzitter benoemd de heeren: H. Terto- len, C. C. Ovcrkleeft en J. F. de Kleer- maeker, die hunne benoeming aannamen. Tot bestuurslid werd bij acclamatie her kozen de heer J. M. van Kempen Sr. Beslo ten wordt indien de kosten niet te groot zullen worden bet tuberculose-museum al hier ten toon te stellen om de leden meer en meer bekend te maken met de bestrij ding van deze ziekte. Reeds vroeger is alhier dit museum tentoongesteld. Tevens zal bet bestuur dan trachten een spreker te doen optreden om over de bestrijding der t. b. c. te spreken. Bij de rondvraag werd besroken het weinig gebruikmaken van den iïelsbrancard, die aanwezig is en bij den heer D. J. Cuilemborg geplaatst is. Men zal trachten eenige personen aan te werven, die zich beschikbaar stellen om de fietsbraneard te kunnen rijden bij even- tueele ongevallen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Fortgens. 'Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Kruiswijk. HILLEGOM. donderdagavond hield „Patrimonium", afd. Hillegcxm, haar eer ste vergadering in deze wintercampagne. Tevens herdacht de afdeeling in feestelijk samenzijn het regeeringsjubileum onzer Lands-V ors tinne. In de daartoe versierde zaal, van baar eigen gebouw, vergaderden te half 8 uur de leden met hunne vrouwen en kinderen. Reeds bij dien aanvang der vergadering komt de danktoon, naar voren, als ido voorzitter oils het lied in den mond legt: „U alleen, U loven, wij". Nadat de Voorz., br. J. O. Vermeer, al le aanwezigen hartelijk welkom geheet en heeft, spreekt bij een kort openingswoord, hetwelk hij besluit met het: „Oranje hoven". Een dameszangkoor doet vervolgens eenige zangstukjes hooren, begeleid door het uitmuntend orgelspel van den heer de Koning. Deze verzameling volksliede ren vond algeheelen bijval. Als de Mar tha's eenige ververs ohingen rondgedeeld hebben, treedt voor ons op den Weled. •heer J. C. de Koning, hoofd van den „School met den Bijbel" alhier, tot het uitspreken van zijn rede: „3 November dagen". Spreker begint met op te merken, dat men Oranje kan roepen, doch dat dit niet daarom direct nog Oranjeliefde is. De echte Oranjeliefde kan zeer goed tegen critiek. De echte liefde voor Oranje wor telt zich in het besef dat Oranje ons van God geschonken is, door den gang der historie heen. 1 November 1688, is de 1ste November dag waarbij spreker ons bepaald. Prins Willem Hl wordt ons geteekend als de handhaver van bet Protest antsch geloof. Daartoe uitgenoodigd door bet Engelsche volk, steekt hij de Noordzee over. En dat niet om eigen eere, neen om daar, tegen over zijn. schoonvader, ook daar de rech ten en vrijheden van do Protestanten te verdedigen. Hij was de man van het: „Je Maintiendrai", hij heeft het heil van Gods Kerk gezocht, hij was een waardig voorganger onzer Konïnginne. 30 Nov. 1813. Na de bange dagen der Fransche revolutie roept ons volk weer om Oranje. De Oranjeliefde was niet doodge gaan in 't hart van ons volk. Dat toonden i de Scheveningsche duinen op dezen dag, toen koning Willem I kwam bij een arm volk, maar dat niet meer te houden was toen do Prins hier landde, om 't volk met Gods hulp te bevrijden van het Fransche juk. Spontaan is hij ontvangen, zooals al leen een Oranjevorst door ons volk ont vangen kan worden. 18 Nov. 19*. Wie kent dien datum niet? In ons land waren revolutie makers (Made in Germany). Troelstra zou do macht overnemen. Doch hij ver giste zich. De Koningin te midden van haar volk. Wie zal de liefde van ons volk beschrijven, op dien dag vertolkt. Zoo is 't gegaan toen, zoo is 't gegaan jJ. Sep tember, zoo zal 't blijven gaan, zoolang in Nederland nog blijft bewaard oen volk, dat zich schaart om Oranje's troon. Een dankbaar applaus loont spreker voor zijn keurige voordracht, waarop de vergadering staande het: „Mijn schild ende betrouwen" aanhief. Na de pauze trad voor ons op ds. J. v. Herksen, Geref. predikant alhier, mot het onderwerp: „het hart des Konings". Nadat spreker er aan herinnert heeft, dat „Patrimonium" en Oranje bij elkan der hooren: Patrimonium (Vaderlijk erf-i deel), daar is Oranje ook bijook de lief de voor bet Oranjebuis is, hebben wij van onze Vaderen geërfd. Spreker herinnert er aan, dat dit woord, geschreven door den Spreukendich ter, ook nog voor onze dagen van toepast sing is. Immers, God regeert, en het hart des Konings is in Zijne hand als water-; heken. De beeldspraak in dézen tekst ons geschetst, wordt door spreker ontvouwd.' God neigt de harten der Vorsten als water beken, of zij het zelve erkennen of niet'. Onze Koningin erkent bot, Gode zij dank. Aan de hand- van eenige daden en: woorden onzer Vorstin, maakt spreker dat duidelijk. Worde dan de band tus schen Vorstenhuis en volk steeds hechter Gode tot lof, Nederland tot heil, en ons volk tot welzijn. In een krachtig applaus brengt de ver-( gadering dank aan den spreker voor dit' woord, gesproken van hart tot hart. Nadat nog eenige zangnummers werj den ten gehoore gebracht, sloot ds. J. v. Herksen deze welgeslaagde vergadering met dankzegging. Predikb. Ned. Herv. Kerk voorrn. 10 en" nam. 4.30 uur Ds. J. G. V. van Be-mmel. - Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. J. v. Herksen, Cateeh. Zondag 16. Cbr. Geref. Kerk voorm. 10 en nam. 5 uur Leesdienst. Zondag 28 Oct. Bevcs- tiging en intrede van.Ds. A. Zwiep. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. v. d. Heijden. Zooals verwacht werd beeft ook bet thans benoemde R. K. raadslid de heer v. Gennip voor de be noeming bedankt.. Als laatste candidaat der R. K. lijst komt nu aan de beurt de beer Hermans. Burgerl. Stand. Bevallen:! C. Rus man-Zonneveld d. Ondertrouwd: B. Degenaars en A'. Voenboven. Maandagavond half acht uur zal in het gebouw Patrimonium eene samenkomst plaats hebben voor den arbeid der Ned. Landkolonisatie en In wendige Zending. •Sprekers Joh. de Groot van Hansweert en W'. v. Gaasbeek van Den Haag. Medewerking wordt verleend door bet Hilleg. Chr. Mannenkoor. De Gamenkomst zal vooraf worden ge gaan door een kinderbij eenkomst van half zes tot half zeven, met lichtbeelden. OEGSTGEEST. Predikb. Ncd. Herv. Kerk voorm. 10 uur „Irene" Prof. Dr. H. M, van Nes. .Bewaarschool Ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk Rehobolhkapel Willem de Zwijgerlaan, voorm. 10 en nam. 5.30 uur De. F. Bakker te Leiden. RIJNSBURG. Ook hier, in de Geref. Kerk, hield Ds. Sebestijen uit Hongarije esne lezing, afgewisseld met zang van Mevrouw Sebestijen. IJet gesprokene werd door Ds. Broek stra vertaald. j -f katwijk; aan den rijn. Aan het gemeentel ij k Ar-» beidsbureau staan op heden ingeschreven' 38 personen waaronder 20 visscbers. Naar we vernemen is he-i paald dat de No. 1—der Nationale militie dienstplichtig zijn, en van,80123 vrije nummers zijn. Indo week van 21 tot en met 27 dezer moeten de lichten aan de rijwie-i ■len, enz. opgestoken worden om namid dags 5.18 uur en aan de voertuigen om 5.48 uur. Naar men ons mededeeld zal Jiet 24 October a s. 25 jaar geleden zijn dat den heer J. Kuijt, thans Hoofde opzichter dezer gemeente, als opzichter werd benoemd. Wij twijfelen niet of het zal hem, die en hij het Gemeentebestuur, en bij de burgerij zo.o hoog staat aange-» schreven, niet aan blijken van waardee ring ontbreken. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Meijering. In den sn ij bloemenhandel was in 't midden der week tamelijk mat en de prijzen laag. Gisteren was er veel verbetering te constateeren. Toch zijn de prijzen te laag om voor de kweekers eeni ge winst te kunnen geven. De Dahlia's zijn bijna op en hebben ook weinig waar de. Alleen de witte Dahlia ..Roem van Aalsmeer" brengt nog een redelijken prijs op 1.60 tot f2.20 per 100. Van de Chry santen is wel de meest gevraagde de wit te. De aanvoer is groot, zelfs te groot. Het hoofdproduct op do groentenveiling is den laatsten tijd wel de bloemkool. Deze komen in groote mas sa's, tot ongeveer 30.000 stuks daags ter veiling. Wat heel goed is brengt redelijke prijzen op. Van de goede kwaliteit is er echter maar te weinig, zoodat vele tuin ders op dit product, waartp hun hoop gevestigd was, geen winst sommigen, zelfs nog verlies hebben. Te hopen is dat t einde niet mag zijn als de vorige jaren, toen zooals b.v. in 1922, in het laatst van October bijna alles bevroor. De ramp zou op heden dan nog minder zijn te over* zien. De producten zijn dit jaar erg laat, zoodal er nog zeer veel te velde staat. KATWIJK AAN ZEE. Te IJ muiden kwamen binnen de loggers N.Ww 101 met 27 lastcni de K.W. 140 met 24 last. Gisteren had een o n- zer inwoonsters, Mei. v. R., liet ongeluk oen bankbiljet van f 40 ter verliezen'. Een 13-j a r i g e knaap, N. gelieeten, uit Scheveningen, welke uit de ouderlijke woning was weggeloopen, ia door de zorg van de politie alhier, waar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 2