Ganapenn Éoopcn bij hen, die in dit blad adverlesren Gemsenferaad Woubrugge. Vergadering Tan Donderdagmorgen, onder leiding Van den heer Baumann, burgemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. Nadat de vergadering met gebed is ge opend worden de notulen gelezen en vast gesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Stalen, houdende mededeeling dat de be slissing op het raadsbesluit inzake ver koop van bouwgrond aan v. d. Ende en Keessen is verdaagd. Een reclame inzake een schoolgeld aanslag van den heer G. F. v. d. Ploeg, wordt afgewezen. Eenige andere reclames, dezelfde hef fing betreffende, kunnen niet in behan deling worden genomen, aangezien de in specteur er nog geen advies over 'heeft ■uitgebracht. Een verzoek van de inwoners wonende ten Noorden van het Pannegat, om terug te komen op de genomen beslissing in zake vrijen overtocht over dit water, wordt op voorstel van den heer Boot gesteld in handen van B. en !W. om prae- advies. Van het handelsinstituut „Rijnland", directeur de hoer Verhulst te Leiden, komt een verzoek ter tafel om gratis ge bruik van eenige localiteiten, tot het ge ven van privaats en clublessen in boek houden, talen, stenografie, met gratis ge bruik van vuur en licht. Bij de aanvrage is een onderwijstarief gevoegd. De heer v. Dam acht die prijzen 'van dien aard dat de gemeente eventueel van vuur en licht vergoieding zou kunnen eischen. De heer Boot zag 'gaarne een onderzoek ingesteld naar. de betrouwbaar heid van de inrichting. We hebben hier ter plaatse "wat dit betreft niet heel aan gename ervaringen opgedaan. Noodig is, stemt spr. toe, dat een dergelijke inrich ting wordt opgericht. Spr. zag gaarne de vergoeding door het gemeentebestuur bepaald naar evenredig heid van het aantal leerlingen. Aldus wordt besloten. Indertijd is een bedrag van f 586.95 iu de gemeentekas gestort als zijnde de op brengst van een partij vleesch, in den distributie tijd te Woubrugge aangehou den. Van den rechtskundigen adviseur van 'den eigenaar, den heer Straathof te Gravenhage, is thans een schrij'ven, inge komen, waarin gevraagd wordt, dit be drag terug te geven, daar geen rechtsver volging wegens dit feit is ingesteld. B. en W. stellen voor, het bedrag terug fe geven. De heer Boot meende te weten, dat de heer Straathof aanvankelijk ten sterkste ontkende dat het Vleesch van hem was (gelach). Het voorstel wordt aangenomen. Be gemeenterekening Over 1922, welke sluit met een nadeelig saldo van f6688.37 wordt gesteld in handen van een com missie, bestaande uit de heeren. v. Dam, Boot en de Vette. De begrooting over 1924, beenevens die voor de gemeentelijke eflectriciteitis- en waterlei'ding-bedrijven' zal worden onderzocht door do heeren v. Leeuwen, Boot en v. 't Riet. B. en W. stellen; voor een gedeelte bouwgrond te verkroop en aan den heer D. Hoogendoorn, voor 50 cl p. M2., onder voorwaarde, dat de boiiwer een straat van 2 M. zal leggen, waarover vrije over tocht voor bewoners van den kerkwegj be- Op Dinsdag, den 6^p No vember 1923, des voormiddags te elf uren, zijn Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, voornemens op het Raadhuis aldaar, aan te be steden Bestek No. 25: Het verbeteren van den Hooge Rijndijk bij de Utrechtsche Brug (slootdemping en rio- leering). Bestek Nj. 26: Het vernieuwen van den ijzeren bovenbouw van de Lelderdorpsche brug te Leiderdorp, €n Bestek No. 27 Het vernieuwen van den onderbouw van de Leiderdorpschebrugte Leiderdorp. Bestekken en teekeningen liggen ter inzage en overname op het Bureau van Gemeente werken op eiken werkdag de besteding voorafgaande, van 's morgens 9 tot 's middags 4 uren en zijn aldaar, zoo lang de voorraad strekt, ver krijgbaar, respectievelijk f 2,50, f 2.en f 2.50 per stuk (franco per post fesp. f2,60, 12.10 en f2.60). Aanwijzing in loco zal worden gehouden op Dins dag, den 30sten October 1923, ▼an bestek No. 25 des voor- aiiddags te 10 uren, aanvan gende bij de Utrechtsche Brug en van bestek No. 27 te 11 uren. Verdere inlichtingen ver krijgbaar op het Bureau Ge meentewerken, dagelijks tus- schen twee en vier uur n.m. (behalve Zaterdag). 9697 nevens een dam met betonnen vleugels, onder keur van B. en W. Tévens stellen B. en W\ voor gunstig te beschikken op een diergelijke aanvrage van de heeren Verdoes en den Hertog, op dezelfde voorwaarden. De grond zou dan worden verkocht van sloot tot sloot. De heer Boot heeft tegen de laatste bepaling bezwaar, omdat de grond, die voor de reeds bestaande huizen ligt, eigendom van de gemeente is. Worden de betalingen nu veranderd ten opzichte van nieuwe woningen, dan zal een verwarde toestandworden geschapen. De heer Lieverse, weth., bestrijdt deze gedachte. Na zeer breedvoerige hsperking, wordt het voorstel van den heer Boot in stem ming gebracht, en aangenomen met 32 stemmen, die van de heeren Lieverse en v. Dam. Aan de orde komt een voorstel, om de verordening op de heffing van keurloonen voor de keuring, van vee en vleesch zooda nig te wijzigen, dat in geval van afkeu ring, het betaalde keurloon aan den be trokkene zal worden gerestitueerd. De heer Wisman, weth., verdedigt het voorstel uitvoerig en wijst op het on rechtvaardige van een kegeling waarbij de landbouwer die aangifte doet, en zich daardoor do gelegenheid ontneemt voor dat vee een goeden prijs te maken, op den koop toe nog schade moet lijden. -In het belang van een goede uitvoering van de Wet en dus in het belang van de volksge zondheid, 'acht spr. het gewenscht dat de landbouwers worden aangemoedigd zoo getrouw mogelijk aangiften te doen. De heer Boot vraagt of het niet moge lijk is dat ongeschikt vleesch zonder be- - middeling van den keuringsdienst en dus zonder kosten kan worden vernietigd. De heer v. 't Riet acht het door den heer Wisman verdedigde voorstel beter, daar in alle gevallen door den hoer zelf niet kan worden heslist.. Een 'uitgebreide doode koeien-discussie ontstaat zoo zelfs, dat de heer Boot zich een beetje huiverig begint te maken en vraagt of werkeljik alle afgekeurde koeien worden vernietigd. De V o o rz., die zich ontpopt als de minderheid in B. en W. die tegen het voor stel was, bestrijdt dit. Spr. vreest bij een dergelijke keuring voor bloei van. den knorstenhandel. 1 De heer Wisman vreest dat de knor stenhandel juist zal bevorderd worden wanneer de landbouwers worden terugge houden van aangifte door de mogelijkheid dat zij ten overvloede zullen moeten beta len. Wel kan een burgemeester, zooals hij reeds deed, de toepassing van de bepalin gen wat verzachten, maar het is heter zulks wettelijk te regelen dan dat men van iemands welwillendheid afhangt. De V o o r z. ontkent zekere welwillend heid te hebben betoond, Voor zoover spr. de landbouwers tegemoet kwam, kon dit plaats hebben op grond van bij do Wet toegelaten ontheffingen. Spr. heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde bepaling, mits ze niet geldt voor hen die het slagers- bedrijf uitoefenen. De discussie wordt gesloten; de concept wijziging, waarvan de redactie nader aan B. en W. zal worden overgelaten, wordt met algemeeno stemmen goedgekeurd. In verhand met de moeilijkheden hij den postchèque- en girodienst, waardoor de gemeente over een deel van haar geld niet kan beschikken, stellen B. en V/. voor een kasgeldleening aan te gaan van f12000 Het tegoed van de gemeente bedraagt on geveer f5000. De heer van. 't Riet vraagt waarom eenleening van f 12000 noodig is. 't Verschil is nogal groot, of hebben B. en W. nog een andere reden? De V o o r z. antwoordt toestemmend. De inspecteur van de belasting heeft een fout gemaakt bij het vaststellen van een uit- keering. 1 Het voorstel wordt aangenomen. Bij de af- en overschrijvingen komt een schrijven van.B. en W. van Leiden ter tafel, waarbij de gemeente wordt aange slagen voor een deel van de kosten van nijverheidsonderwijs in die gemeente, aan een Wouhrugsche leerling gegeven. Breed voerig wordt over dit punt gediscussieerd, waarhij verschillende bezwaren tegen deze voor de gemeente zeer kostbare regeling worden aangevoerd. In bespreking komt een schrijven van Ged. Staten waarin van de gemeente een bijdrage wordt gevraagd voor het aan brengen van een noodbrug in den weg naar Leiderdorp, waardoor de stremming van het' verkeer kan worden opgeheven. De gemeente-opzichter heeft geadviseerd geen bijdrage te verleenden daar de kosten zeer gering zijn en de Heerlijkheid eerst andere bronnen heeft aan te spreken. .De V o o r z. brengt het toezicht van de gemeente op de tolgelden ter sprake, aan de hand waarvan kan worden gewezen dat voor Hoogmade geen aanleiding bestaat om op grond van „meerdere kosten" een bijdrage te vragen van Woubrugge. De heer Wisman verklaart zich voor het verleenen van een bijdrage van f 100 in het belang vooreen spoedige oplossing. De heer Lieverse, weth., is om de zelfde reden voor het verleenen van een bijdrage zonder eenige voorwaarde. De heer Boot acht het gewenscht zich te houden aan het advies van den opzich ter. Hoogmade kan een noodbrug naar eigen verkiezing duurder of goedkooper maken. Spr. heeft, evenals de heer d e Vette, gehoord dat de aannemer die het laagst voor de herstelling inschreef, in tegenstelling met de anderen de noodbrug op den koop toe wilde maken, zoodat van „bijzondere kosten" geen* sprake is. De Voorz. vindt het gevaarlijk toe te geven dat er bijzondere kosten moeten worden gemaakt, daar men dan ook verhooging van .tolgelden zou rekenen. Het advies van den gem. opzichter is bovendien zeer be trouwbaar. (Slot volgt.) GEHÏENGD NIEUWS Verdronken. Op den Puttenschen straatweg te Nij- kerk vond men Woensdagmorgen het lijk van een onbekende vrouw, van naar schat ting middelbaren leeftijd, verdronken in een sloot. Op het lijk werd o.m. een spoor kaartje NijkerkAmsterdam gevonden. Een fiets stond in de nabijheid tegen een hoorn.'Het lijk werd nia/r Putten overge bracht. Mishandeld. Dinsdagavond, ha afloop van de vee markt te Sneek, is door eenige veehande laren van Oosterzee en Echten de veehou der G. de Boer van Oosterzee uit een auto gesleurd en ernstig mishandeld. Bewuste loos aan den grindweg te Eesterga liggen de gevonden, is hij onder toezicht van den inmiddels ontboden burgemeester van Lemsterland bij den veehouder G. Sterk aldaar binnengebracht en door dokter Mueller van Echten geneeskundig behan deld. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. De moord te Giesen-Nieuwkerk. Betreffende den geheimzinnigen moord op den seinwachter J. de Jong aan de halte Giesen-Nieuwkerk, gepleegd in den laten avond van 3 Aug. jl., was tot dusver met zekerheid nog niets aan het licht ge komen. Zes verdachte personen waren in hechtenis genomen, doch allen zijn op vrije voeten gesteld. De politie meent hu echter aanwijzing te hebben in den hamer met ijzeren steel, waarmede de moord gepleegd moet zijn en welke naast het lijk is gevonden, meldt de „Tel." Nu tracht men den eigenaar van den hamer op te sporen. Tragisch. Een boerenzoon uit Hierden, genoemd Boonen, begaf zich per fiets naar Doorn spijk, waar hij in het huwelijk zou treden. In het dorp Nunspeet kwam hij in aanra king met een kar, waarvan het paard ge schrokken was voor een stilstaanden auto. Boonen sloeg achterover van zijn fiets en kreeg waarschijnlijk een hersenschudding. Hij is nog steeds bewusteloos; zijn toe stand is zeer zorgelijk. Geen Cholera te Obdam. Men meldt uit Obdam aan de „Msb.":' De geruchten dat in deze gemeente Cho- lera-gevallen zouden zijn voorgekomen, zijn absoluut onjuist. Dezer dagen is alhier een kind overleden tengevolge van acute darmontsteking. De oorzaak hiervan schijnt te liggen in het drinken van slecht drinkwater (regenwater uit regenbakken). Bij een tiental andere kinderen kinderen is catarh geconstateerd, doch niet van ern- Btigen aard. p Bekende oplichtster gearresteerd. Eenigen tijd geleden diende zich te Am sterdam bij verschillende dames een dienst bode aan, die, nadat zij aangenomen was, slechts een paar dagen bleef en dan. plot seling vertrok, echter niet zonder medene ming van eenige souvenir in den vorm van zilveren vorken en lepels, huisraad en sie raden. Hetzelfde haalde zij in Den Haag en Rotterdam uit. Er werd door de politie zeer lang naar haar gezocht. Hierbij kwam, dat zij zich onder verschillende namen aan diende. Zoo heette zij nu eens v. d. Linde dan weer Martha de Ruyter of juffrouw Wapperom. Het toeval wilde, dat even voor de Am- sterdamsche recherche haar te Rotterdam wilde arresteeren. de recherche aldaar de hoofdstedelijke politie voor was. Tevens werd een handlanger gepakt. Zij zullen op transport gesteld worden naar Amsterdam. Verduistering. Gisteren is ter beschikking van de justi tie gesteld de kassier W. D. van N., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan verduistering vin ruim f 27.000, ten na- deele van de Standaard Transport-Maat schappij, gevestigd te Rotterdam. Enkele weken geleden, toen het geld vermist werd meende men aanvankelijk, dat er op het kantoor ingebroken was; sporen daarvan schenen aanwezig. Het onderzoek van de politie deed echter vermoeden, "dat de daders onder het personeel moesten schui len, hetgeen voorloopig tot de arrestatie van den kassier heeft geleid. Hij had on der zijn beheer den reservesleutel van de brandkast, waaruit een bedrag van ruirü f 27.000 aan bankpapier verdwenen is. Personen te Leiden gevestigd. v Mej. A. H. E. StapelWinckel, Oegs'tgeosletf i laan 18a J. G. Welters, remisebeambte, Hoogevocid 160 H. G. Vrijburg, Rijn- en; j Schiekade 111 J. de Viies, Oude Singel 102 I J. van Vliet, Botermarkt 1 M. J. Verha- gen, brievenbesteller, Doelensteeg 3a Mej. G WesselmanDe Jong en gezin, Lage Rijndijk;' 91 C. J. van der Spek en gezin, chef steen-j kolenhandel, Heeren singel 41- R. M. Rozen-!1} vcld't Blavct, Noordeinde 37 C. Rietveld, j W. Pyrmontstraat 5a. Mej. T. Pol, kinder- juffrouw, Schelpenkade 45 M. S. van Po- lanen, houtschaver, Weveistraa't 48 Mej H. A. Peters, naais'ter, Lammermarkt 27 W. I Overmeer, onderwijzer, Lage Rijndijk 6B J. den Os en gezin, adj. ond. officier, Morsch- j weg 100a R. Meinderts, los werkman, Oran- u j es tra at 1 C. Lourens, Rijn- en Schickado 111 L. A. de Graaff en gezin, ïnd. Amhtn'. met verlof, Hoogewoerd 53 H. van der Laan |i correspondent, Breestraat 27 F. van Kopc- ren, koopman, Janvossensteeg 5 L. Hollan- j der, Noordeinde 14a Mej. J. Hild, dienstbo- I de, Rijnsburgerweg 105 Mej. E. G! in gen er} Zoeterw. singel 44 H. Dikkers Groenhoven- straat 2 J. Guperus, winkelier, Maurits- straat 28 P. Creutzberg, Breestraa't 33a W. P. J. Broijor, Groenhoven straat 15 W. C. Braai, Oudo Vest 33a Mej. E. J. M. Bruinsma, Ambt. Raad van Arbeid, Rijnslnir- gerweg 77 A. Blussé van OudAlblas, Schel penkade 36 D. W. J. de Rijk, reclameschil der, Janvossensteeg 11 Mej. E, H. van den Starren, Nooideinde 33 I. van de Velde, Schelpenkade 43 W. H. van den Ros en gezin, Ass. Sterrenwacht, Kaiserstr'aat 57H D. A. Rijzer, sigarensorteerder, Varkens markt 7 C. A. Wijfje, los werkman, L. Agnieten- k straat 9 T. Eradus, schoenmaker. Waard- graebt 6 P M. Schrijver en gezin, chauf feur, Tweeïingshof 2 A. Philips, Brccs'lraat. 33a W. Y. Pond, zendeling, Oudesingel, 54 F. van A'ijnen, zendeling, Oudesirncl 54 Mej. H. E. Vorweij^-Redelin, Koninginnelaan 9 Mevr. d Wede. S. Th van RhenenDunne- wijk» Maresingel 47 Mevr wede. M. C. van.' Campon, Kloksteeg 19 Mevr. G. Peters- Garen en 'gezin, Warmonderwcg 10 Mevr. wede. M. FeitsrnaBoorsmn, Vrouwenkerk- koorstraat 1 F. Lugthart en gezin, Glarcn- sleeg 3 N. Kolff, Jan van Goijenkade 19 H. van den Wijngaard, en gezin, kapper, Vol- molen gracht 3 Mej. D. Duda, Hoogewoerd! 159 N. J. Bruin, Obde Singel 140 A. P. van de Water," Groenhovens'lraat 19 N H Verdam, Ind. Ambten, met verlof, Rijnsburger; weg 81 Mevr. D. M. van KeMcrende Jong Tulpenstraa't 23 P. R- Beijen, stucadoor, Heerenstraat 118 A. Klein, Noordeinde 41a G. Visschers, Haarl-straat 237a N. O. Klein' en gezin, reiziger, Haven 22 Mevr. J. Solne ven, Heerengrach't 5.4 Mej. J. Drogt, leer ling verpleegster, AGad. -Ziekenhuis-M. J. van Lier, koopman, Cecilia straat 55 J. J. Visser, drogist, Heerenstraat Mevr. J. SwartPathuis, Kastanjekade 9 Mevrouw Weil Sollie-Derks, Meidoornstraat 55 Tb. J. van Diepen, bakker, Breestvaat 157 M. K. Velds, Oude Vest 85a Mevr. M. Mulder, Witte Singel 69 L. Wassenaar ea "-czin, reiziger, Lange Mare 25 Mevr. M.. A. van; Dartel, filiaalhoudster, Haarlemmerstraat 85 O. W. Baatten, en gezin, bodri W>cf, Lungq. M&re 27 W. J. Jausma en gezin, art® Rui' tenruststraat 9 Mej^ C. Tegelaar, Samuel 9 Zeehof 7 A. K. Horst en gezin, Penoeshe^. Ho venkade 5 A. Brouwer en <r—v. 'ramt* amble, Molenstraat 19. Steunt de Christelijke Pers p/j Gebruik hiertegen SfiK E. DE JONG, Meerburgkade 68. Voor advertentiën en abon nementen wende men zich tot hem. Prijs per koker 75 ct. - rser Bij Apoth. en Drogisten. 'FABBMAHT AHÜNHARDT.ZE15T.I

Nieuwe Leidsche Courant | 1923 | | pagina 6